Çfarë laptopi për të blerë?

Mjaft kompakte për ta marrë me vete kudo, por edhe mjaft i gjithanshëm për të ekzekutuar aplikacionet më kërkuese; Dhe a është se laptopi është mjeti më i mirë për të bërë punë serioze apo për të luajtur në shtëpi dhe madje edhe në rrugë.

Ndërsa tabletët dhe telefonat inteligjentë janë tashmë të njohur, shumica e njerëzve zbulojnë se gjithçka, nga shkrimi i një letre kërkimore deri te luajtja e një videolojë funksionon shumë më mirë në një laptop. Nëse jeni një nga ata që shkoni me një model të 4 apo 5 viteve më parë dhe ju nuk dini cilin laptop të bliniMos u shqetësoni, këtu janë disa udhëzime thelbësore që do t'ju udhëheqin gjatë gjithë procesit.

Ka një shumëllojshmëri të gjerë madhësish, veçorish dhe çmimesh, ndaj zgjedhja e laptopit të duhur që i përshtatet më mirë nevojave të çdo përdoruesi është një sfidë. Kjo është arsyeja pse ju duhet së pari zbuloni se cilat janë nevojat tuaja. Për ta bërë këtë, mund të ndiqni këto tetë hapa që ju ofrojmë dhe që do t'ju ndihmojnë të përcaktoni secilin prej tyre me saktësi më të madhe dhe më të mirë.

Çfarë laptopi të blini sipas përdorimit të tij?

Me siguri e keni të qartë përdorimin që do t'i jepni laptopit, për këtë arsye, më poshtë kemi përpiluar udhëzuesit që kemi në mënyrë që të zgjidhni një kompjuter bazuar në këtë:

Çfarë laptopi të blini sipas karakteristikave të tij?

Nëse ajo që kërkoni është një laptop me një veçori specifike, por ende nuk dini cilin të zgjidhni, më poshtë do të gjeni udhëzuesit tanë në mënyrë që të zgjidhni saktë:

Madhësia e ekranit

jastëk idesh lenovo

Para se të vendosni për ndonjë gjë, duhet të zbuloni çfarë nevoje keni për "portabilitet"., pra nëse udhëtoni shumë me kompjuterin në shpinë, nëse mezi e lëvizni nëpër shtëpi etj. pasi kjo do të përcaktojë se si do të jetë laptopi ideal për ju dhe që atëherë e tutje do të dini se cilin laptop të blini. Laptopët në përgjithësi klasifikohen sipas madhësive të tyre të ekranit:

 • Laptopë të vegjël: Sistemet më të hollë dhe më të lehtë Ata kanë afërsisht 11 deri në 12 inç ekran dhe peshojnë midis 1 dhe 1,5 kg. Megjithatë, në këtë madhësia, ekrani dhe tastiera do të jenë paksa shumë të ngushta për nevojat e disa përdoruesve.
 • Laptop 13 inç : Ofron ekuilibri më i mirë midis transportueshmërisë dhe lehtësisë së përdorimit. Laptopët me ekrane 13 ose 14 inç peshojnë në përgjithësi midis 1,5 dhe 2,5 kilogramë dhe përshtaten lehtësisht në majë të këmbëve tuaja, ndërkohë që ofrojnë ende tastiera me përmasa bujare dhe ekrane të lehtë për t'u parë. Nëse jeni të gatshëm të paguani një plus, ato gjithashtu mund të gjenden sisteme jashtëzakonisht të lehta me këto përmasa të ekranit, duke përfshirë Dell XPS 1,2 13 kg dhe Lenovo ThinkPad X1,3 Carbon 14 inç me 1 kg.
 • Laptop 15 inç: Laptopët me madhësi më të popullarizuar, 15 inç janë zakonisht mjaft i rëndë dhe i rëndë me 2,3 deri në 3 kilogramë, por edhe kushtojnë më pak. Nëse nuk po planifikoni ta mbani shpesh laptopin ose ta përdorni në prehër, një sistem 15 inç mund të jetë një marrëveshje e mirë për ju. Disa modele 15 inç vijnë me disqe DVD, por ju do të kurseni peshë duke kërkuar një model që nuk e bën këtë.
 • Laptop 17 inç: Nëse laptopi juaj qëndron në tavolinën tuaj gjatë gjithë ditës dhe çdo ditë, një sistem 17 ose 18 inç mund t'ju ofrojë llojin e fuqisë përpunuese që ju nevojitet për të luajtur lojëra të nivelit të lartë ose për të bërë të gjithë produktivitetin në nivelin e stacionit të punës. Për shkak të trashësisë së saj, fletoret në këtë madhësia mund të ketë CPU me katër bërthama me tension të lartë, karta grafike shumë të fuqishme y njësi të shumta ruajtjeje. Sigurisht, mos mendoni t'i merrni kudo këto sisteme me peshë më të madhe se 3 kilogramë.

Rezolucioni më i lartë do të thotë cilësi më e mirë e imazhit. Ekrani i laptopit vjen në gamë të ndryshme rezolucioni që maten në piksel (horizontal x vertikal).

 • HD. 1366 x 768, rezolucioni standard në laptopët e nivelit të ulët. Mjafton të lundroni në internet, e-mail dhe detyrat bazë në kompjuter.
 • hD +. 1600 x 900, kjo rezolucion është e mirë për lojëra të rastësishme dhe për të parë filma DVD.
 • Full HD. 1920 x 1080, kjo rezolucion ju lejon të shikoni filma Blu-ray dhe të luani video lojëra pa humbur asnjë detaj.
 • Retinë. 2304 x 1440, 2560 x 1600 dhe 2880 x 1800. Mund të gjendet në laptopët Mac 12'', 13.3'' dhe 15.6 të Apple, respektivisht.
 • QHD (Quad HD) dhe QHD +. Me rezolucion 2560 x 1440 dhe 3200 x 1800, përkatësisht. Dendësia e lartë e pikselit krijon shumë detaje. Ideale për profesionistët e fotografisë, videove ose grafikës, kjo është arsyeja pse mund të gjeni shumë në laptopët më të mirë për dizajn grafik. Gjithashtu për ata që kalojnë shumë orë duke luajtur.
 • 4K Ultra HD. Rezolucioni 3840 x 2160 ka katër herë më shumë piksel se Full HD. Krijoni ngjyra dhe imazhe të pasura për të parë dhe modifikuar grafika që duken pothuajse të gjalla.

Por jo vetëm rezolucioni është i rëndësishëm kur i përgjigjemi pyetjes se cilin laptop të blini. Ju gjithashtu duhet t'i kushtoni vëmendje llojeve të ndryshme të paneleve pasi ato ndikojnë drejtpërdrejt në cilësinë e imazhit që marrim. Këtu është një përzgjedhje e llojeve kryesore:

 • SPI Është një evolucion i paneleve TFT-LCD. Përmirëson fushat e shikimit dhe ka një kohë më të shkurtër reagimi. Ato u krijuan gjithashtu për të përmirësuar të gjitha këto në pajisje më të vogla, si telefonat celularë.
 • TN ato janë panele me një kohë të shpejtë përgjigjeje, gjë që i bën ata kandidatë të mirë për lojëra. Janë panele me kosto të ulët prodhimi, por nuk kanë kënde të mira shikimi edhe pse diapazoni i tyre i ngjyrave është përmirësuar vitet e fundit.
 • OLED Janë ekrane që ofrojnë kontraste më të mira ngjyrash, diçka që ka të bëjë shumë me faktin se të zezat janë më të pastra. Për më tepër, ato janë fleksibël, duke i lejuar prodhuesit të krijojnë pajisje me dizajne që mund të përfshijnë kthesa. Për sa i përket autonomisë, ajo mund të rritet nëse përdoren sfonde të zeza, pasi pikselët që fiken nuk konsumojnë energji.
 • LED ato lëshojnë një burim drite që përbëhet nga një material gjysmëpërçues që ka dy terminale. Modelet e para u shfaqën në vitet 60, por jo në ekrane. Avantazhi i tij më i mirë kur bëhet fjalë për monitorët është se ata kanë një jetë të gjatë të dobishme dhe janë rezistente.

Por që të dini se cilin laptop të blini, ne do t'ju tregojmë më poshtë komponentët kryesorë që do të duhet të keni parasysh.

buxhet

Cili është buxheti juaj? Në ditët e sotme duhet të dini se një laptop me përdorim minimal mund të merret për më pak se 450 euro, por nëse mund të investoni më shumë para në të, do të mund të merrni një sistem me cilësi superiore, rezistencë të fortë dhe vizualizim më të mirë.

 • Laptopë nën 500 €Laptopët më pak të kushtueshëm janë Chromebook-ët, të cilët funksionojnë në shfletuesin e përqendruar në sistemin operativ të Google, ose sistemet e nivelit të ulët Windows me ruajtje minimale dhe procesorë më të ngadaltë, si HP Stream 11. Secili prej tyre mund të bëhet një pajisje të mira dytësore ose për fëmijët, veçanërisht nëse blini një nga laptopët e vegjël si Chromebooks që kanë tendencë të zgjasin një kohë të gjatë (8 orë ose më shumë) me një karikim Për më pak se 500 € mund të merrni një laptop me procesor Intel Core i5 ose CPU AMD A8, 4 deri në 8 GB RAM dhe një hard disk 500 GB, të gjitha karakteristika të respektuara. Megjithatë, me këtë çmim, shumica e laptopëve kanë shasi plastike të lira, ekrane me rezolucion të ulët dhe jetëgjatësi të dobët të baterisë.
 • Laptopë nën 1.000 €: Ndërsa shkoni mbi 500 dollarë, do të filloni të shihni më shumë modele me cilësi të lartë, si p.sh. përfundimet metalike. Prodhuesit gjithashtu kanë filluar të shtojnë veçori të tjera që janë atje për të ngjitur shkallët e çmimeve, duke përfshirë a tastiera më të mira audio dhe me ndriçim të pasmë. Ju gjithashtu mund të jeni në gjendje të merrni një ekran me një rezolucion që është 1600 x 900 ose 1920 x 1080 dhe një cache flash.
 • Laptopë mbi 1.000 €: Në këtë gamë çmimesh, ju prisni laptopë që janë më shumë se portativë, më të fuqishëm ose të dyja. Ne pritje ekranet me rezolucion më të lartëprocesorë më të shpejtë, dhe ndoshta grafika diskrete. Ultrabook më të lehtë dhe më të qëndrueshëm si MacBook Air 13 inç dhe disa të tjerë priren të kushtojnë më shumë se 1.000 dollarë. Sistemet e lojërave të nivelit të lartë dhe stacionet e punës celulare zakonisht kushtojnë deri në 3.000 dollarë në disa raste.

procesorë

intel vs amd

Kur mendoni të blini një laptop të ri, duhet ta konsideroni procesorin sikur të ishte truri i makinës. Punon në kombinim me memorien e sistemit. Fuqia e procesorit përcakton kompleksitetin e softuerit që mund të përdorni, sa programe keni të hapura në të njëjtën kohë dhe sa shpejt mund të funksionojnë këto aplikacione. Shumica përdorin procesorë nga Intel ose AMD. Ne do të shohim më të zakonshmet në detaje.

Përpunuesit Intel

Shumë njerëz kur pyesin se çfarë laptopi të blejnë, mendojnë drejtpërdrejt për këtë markë pasi është gjëja më e shpejtë që u vjen në mendje. Procesorët Intel janë zemra e çdo MacBook modern dhe gjenden gjithashtu në shumicën e laptopëve Windows. Ato që vazhdojnë të shihen më shumë janë ato të bërthamave të ndryshme (Intel Core):

 • Core i7. Një nga procesorët më të mirë të konsumit të Intel. Ata janë mësuar të zgjedhin përdorues më seriozë dhe kërkues në përdorimin e tij. Për shembull lojtarë, dizajnerë grafikë, fotografë ose redaktorë video. Ai shkëlqen në trajtimin pa probleme të kryerjes së shumë detyrave dhe krijimeve kërkuese multimediale për projekte 3D me definicion të lartë.
 • Core i9: Është një nga procesorët më të fuqishëm Intel. Është ai i zgjedhur nga profesionistët më kërkues, mes të cilëve kemi lojtarë që nuk duan surpriza në formën e vonesave, kërcitjeve apo sakrifikimit të efekteve vizuale në videolojërat, veçanërisht kur ndajnë lojërat e tyre. Është zgjedhur gjithashtu nga profesionistë në industrinë e multimedias, sepse mund të lëvizë me lehtësi programet më të kërkuara të redaktimit të videos.
 • Core i5. Gama e mesme e procesorëve Core, dhe në fakt një nga më të përdorurit dhe më të zakonshëm. Shumë përdorues kur mendojnë "çfarë laptopi të blej", ky është modeli i parë i procesorit që u vjen ndërmend. Ka fuqi të mjaftueshme për shumicën e detyrave dhe për shumë detyra, kështu që ju mund të luani lojën që dëshironit ose atë lojë ndërsa dërgoni disa email.
 • Core i3. Brenda procesorëve Core, modeli i3 është diapazoni më themelor. Më shumë se i përshtatshëm për aktivitete të përditshme jo kërkuese si mesazhet, interneti dhe detyrat e produktivitetit. Gjithashtu funksionon pa probleme për aktivitete si dëgjimi i muzikës etj.
 • Celeron: Procesorët Celeron janë të destinuara për përdorim të përditshëm, për kompjuterë të nivelit fillestar dhe pajisje me burime pak më modeste, të cilat do të jenë të dukshme edhe në çmimin përfundimtar.
 • Bërthama M. Një procesor i krijuar për modele të holla si ultrabooket më themelore. Ai jep fuqi të mjaftueshme për t'ju lejuar të lundroni në internet ose të dërgoni email pa përfshirë në mënyrë drastike autonominë e pajisjes tuaj.

Në laptopë të tjerë të lirë do të shihni gjithashtu procesorë si Intel Pentium ose Celeron. Këto mund të jenë të përshtatshme për dërgimin e mesazheve, internetin dhe detyrat e produktivitetit. Por nëse kur mendoni për blerjen e një laptopi të ri dëshironi të merrni parasysh shpejtësinë dhe kryerjen e shumë detyrave, këto aftësi janë të kufizuara nëse nuk shikoni modelet e mësipërme.

Procesorët AMD

Kjo markë përpunuesish ka dy kategori më të zakonshme dhe të përdorura. FX dhe A-Seria. Ashtu si çipat Intel Core, këta procesorë përfshijnë një procesor grafik të integruar në të. Nga më e mira tek më e keqja gjejmë sa vijon:

 • Ryzen. Një numër i madh procesorësh që të mund t'i bëni të gjitha në të njëjtën kohë dhe pa çarje.
 • Athlon- Ndër procesorët e nivelit fillestar, të cilët do t'ju japin performancën më të mirë të mundshme.
 • FX. Për më seriozët kur flasim për multitasking dhe lojëra me forcë.
 • A10. Flamurtari i AMD, një shpejtësi shumë e mirë me katër bërthama dhe një zhvillim i jashtëzakonshëm grafike.
 • A8. Zhvillim i përmirësuar i grafikës që ju lejon të zhyteni në botën 3D në HD.
 • A6. Cilësi solide e videos si dhe ajo që mund të shihni në foto.
 • A4. Është një goditje për muzikë, foto dhe video.

E-Series. Ngjashëm me procesorët Intel Celebron dhe Pentium. Kur mendoni se cilin laptop të blini, këto me siguri nuk janë të parat që ju vijnë në mendje, megjithëse janë të vlefshme për të bërë aktivitete me shpejtësi të kufizuar. Nuk ka probleme në përdorimin e tyre për modele casual në gjëra që nuk kërkojnë shumë teknologji.

Ekzistojnë variante në klasat e procesorëve. Laptopët e projektuar me jetëgjatësi të madhe të baterisë zakonisht kanë një version të procesorit me volt të ulët të procesorëve të listuar, i cili përkthehet në shpejtësi të reduktuar.

Për ata prej jush që janë të përkushtuar ndaj dizajnit ose lojërave, në kërkimin tuaj për një laptop të ri, duhet të shkoni tek ata që kanë një memorie grafike dhe video të dedikuar. Pasja e burimeve të veçanta për grafikat tuaja ju lejon të keni një përpunim shumë më të shpejtë dhe më të butë të tyre gjatë shikimit të filmave ose duke bërë ndonjë aktivitet të ngjashëm.

L hibride midis tabletave dhe laptopëve Më të shtrenjtat shpesh përdorin CPU-në Core M të Intel-it, i cili është më i shpejtë se ai i Atom-it, por jo aq i shpejtë sa ai i kompanisë Core (Core i3, i5, i7 ose i9). Nëse blini një Core i3, Core i5 ose Core i7, përpiquni të merrni gjeneratën e fundit që është gjenerata e 2020-të e Intel, e disponueshme tashmë nga fillimi i XNUMX.

Kur bëhet fjalë për performancën, mos u kënaqni me më pak se një procesor Intel Core M për sisteme të holla ose një CPU Core i3 / AMD të Serisë A për laptopët e zakonshëm. Nëse po shpenzoni më shumë se 500 euro, kërkoni që të paktën CPU të jetë Intel Core i5, i cili është në gjendje të rrisë dinamikisht shpejtësinë e orës kur nevojitet performancë më e lartë. Përdoruesit e fuqishëm dhe lojtarët duhet të kënaqen me jo më pak se sistemi Core i7, mundësisht një çip me katër bërthama.

Sistemi operativo

Kjo nuk është një pyetje e lehtë për t'iu përgjigjur, veçanërisht nëse nuk jeni të njohur me Mac dhe PC. Por kjo përmbledhje e shpejtë më poshtë e pikave të forta dhe të dobëta të secilës platformë duhet t'ju ndihmojë.

Chrome OS

Gjetur në laptopë më të lirë dhe më të lehtë si Acer C11.6 720 inç dhe HP Chromebook 14, Chrome OS i Google është nga platformat më të thjeshta dhe më të sigurta që ekzistojnë në tregun aktual, por mund të ndiheni paksa të kufizuar përsa i përket funksionaliteteve. Ndërfaqja e përdoruesit duket shumë si Windows tradicionale me një menu aplikacioni, desktop dhe aftësinë për të tërhequr dritaret rreth tij. Dritarja kryesore e paracaktuar që do të përdorni është shfletuesi Chrome dhe shumica e "aplikacioneve" janë thjesht shkurtore për mjetet e uebit.

krombook

Sepse është kryesisht një shfletues, Chrome OS nuk ka gjasa që të infektoheni me malware ose viruse Dhe, nëse keni shfletuar ndonjëherë në internet nga një kompjuter tjetër, do të ndiheni si në shtëpinë tuaj me një platformë që është e njohur. E keqja është se ka pak aplikacione offline dhe ato që ekzistojnë nuk funksionojnë gjithmonë mirë. Megjithatë, nëse keni nevojë për një pajisje për të lundruar në ueb, për të kontrolluar emailin, mediat sociale dhe për të biseduar në internet, pajisjet HP Chromebook janë të lira, shumë të lëvizshme dhe kanë jetëgjatësi të gjatë të baterisë.

Dritaret 10

Laptopët Windows zakonisht janë më të përballueshëm se Mac-ët (duke filluar nga nën 400 dollarë) dhe ofrojnë një gamë shumë më të gjerë opsionesh dizajni nga më shumë se një duzinë shitës të mëdhenj. Ndryshe nga Apple, Microsoft dhe partnerët e tyre lejojnë përdoruesit të blejnë fletore me ekrane me prekjesi dhe dizajne të konvertueshme që ju lejojnë të transformoheni lehtësisht nga modaliteti i laptopit në tablet.

Nëse jeni mësuar me ndërfaqen e Windows, por nuk e keni provuar ende versionin e Windows 10 dhe nuk dini cilin kompjuter të blini, mund të jeni para një surprize të madhe. Sistemi i ri operativ ka zëvendësuar menynë Start me një ekran startues të stilit mozaik, me ekran të plotë, ndonjëherë duke shfaqur aplikacione të thjeshta për t'u përdorur, të bazuara në prekje. Sidoqoftë, Windows 10 ka ende një modalitet desktop për të ekzekutuar të gjitha aplikacionet tuaja ekzistuese dhe mund të niset direkt nga ai. Nuk është gjithashtu e vështirë, me disa shërbime dhe rregullime, të shtoni një menu Start dhe ta bëni desktopin të duket shumë si Windows 7 përsëri.

laptop chuwi

Disa laptopë Windows ofrojnë funksione biznesi të tilla si karta inteligjente dhe verifikimi biometrik dhe menaxhim i sistemeve Intel vPro.

MacOS

Apple MacBook Airs dhe MacBook Pro ofrojnë një sistem operativ i lehtë për t'u përdorur në macOS. Në fakt, disa përdorues mund ta kenë macOS më të lehtë për t'u naviguar sesa versioni më i fundit dhe më i guximshëm i Windows 10. MacBooks ofrojnë veçori të ngjashme me iOS si një platformë nisjeje për aplikacionet e tyre, me gjeste superiore me shumë prekje, dhe me aftësinë për të menaxhoni telefonatat me iPhone, në rastin kur ka një të tillë.

MacBook Airs dhe MacBook Pro gjithashtu priren të tejkalojnë shumicën e makinerive Windows kur bëhet fjalë për dizajnin industrial dhe tastierën me prekje. Derisa PC-të Windows ofrojnë më shumë opsione softuerike, Apple e bën më të lehtë gjetjen dhe instalimin e programeve përmes Mac App Store. Megjithatë, laptopët Apple kanë një qmimi fillestar prej 800€.

Ver këtu Ultrabooks më të spikatur.

Cilin laptop të blini sipas markës?

Laptopi juaj është po aq i mirë sa kompania që qëndron pas tij. A asistencë teknike të saktë dhe në kohë Është themelore. Këtë vitin e kaluar mollë doli i pari, i ndjekur nga HP y Samsung.

Më poshtë keni një përzgjedhje udhëzuesish në të cilat ne analizojmë çdo markë laptopi dhe ju tregojmë modelet më të mira që secili prej tyre ka aktualisht:

Mbështetja teknike është vetëm një pjesë e asaj që e bën një markë laptopi të vlejë vlerën e parave. Ju gjithashtu duhet të merrni parasysh se si prodhuesi konkurron me konkurrencën për sa i përket dizajnit, cilësisë dhe përzgjedhjes, testimit dhe kritereve të tjera. Apple zakonisht zë vendin e parë, e ndjekur nga Lenovo dhe ASUS.

Cilin laptop të blini sipas llojit?

Në të njëjtën mënyrë që ka qindra kombinime që mund të bëni me gjithçka që kemi përmendur këtu, zgjedhja e një laptopi ndonjëherë bëhet shumë më e lehtë për disa kur kuptojnë se ekzistojnë modele dhe linja kompjuterash specifike për atë që kërkojnë. në këtë mënyrë kërkimi zvogëlohet pak. Më të spikaturat janë këto:

Laptopë lojrash

Ata janë laptopë të krijuar posaçërisht për të qenë në gjendje të luajnë për atë që janë modele i fuqishëm. Ata kanë procesorë të avancuar si ata të përmendur tashmë dhe karta grafike që lejojnë lojëra më të shpejta dhe më të buta. Ata gjithashtu theksojnë aftësitë muzikore dhe madhësinë e ekraneve për të ndihmuar në sjelljen e lojës në jetën reale.

Këtu është një krahasim i plotë i laptopët më të mirë të lojrave.

Disa përfshijnë gjithashtu tastierën tipike me drita dhe shtesa interesante për t'i bërë seancat shumë më të lehta dhe argëtuese. Megjithatë, këto veçori intensive zakonisht priren të ngrohin kompjuterin dhe të shkarkojnë baterinë, si dhe të jenë më të rënda se normalja. Thjesht duhet të konsideroni nëse do ta ndryshoni vendin apo do ta vendosni të ankoruar diku në shtëpinë tuaj.

Laptopë 2-në-1

Kur i thoni vetes cilin laptop të blini, ndonjëherë ajo që kërkoni është fuqia që ju japin, por do të dëshironit transportueshmërinë e një tableti. Kjo është kur është interesante të merren në konsideratë 2-në-1 (aka të konvertueshme ose hibride). Këto pajisje kanë aftësi të gjithanshme të ekranit me prekje që mund të shndërrohen në tabletë në një kohë të shkurtër. Ato ofrojnë këndin e përsosur për të prezantuar në punë ose për të ndjekur shfaqjen tuaj të preferuar në divan.

Chromebooks

krombook

Fillimisht ata laptopë që krijoi Google. Chromebook-ët e sotëm vijnë në një gamë të gjerë specifikimesh, ndonjëherë me konfigurime vërtet të fuqishme. Ajo që ndryshon midis një Chromebook dhe pjesës tjetër është përdorimi Chrome OS. Sistemi operativ në pronësi të Google që është krijuar për të ekzekutuar shumicën e aplikacioneve nga cloud. Duke bërë këtë, Chrome OS zvogëlon nevojën për kapacitetin e hard drive-it, duke i lejuar ata të jenë më e hollë dhe e lehtë.

Me kompjuterët tipikë, ruajtja e gjithnjë e më shumë të dhënave bën që pajisja të ngadalësohet me kalimin e kohës. Chromebook-ët e eliminojnë këtë pasi shumica e programeve ruhen në internet dhe funksionojnë përmes shfletuesit. Natyrisht, kjo do të thotë që Chromebook-ët janë menduar të përdoren kryesisht me një lidhje interneti. Google kohët e fundit ka inkurajuar zhvilluesit e aplikacioneve të punojnë jashtë linje. Por sigurisht në këtë rast keni nevojë për një lidhje të mirë interneti, por për ata që e përdorin vazhdimisht dhe po lexojnë këtë udhëzues për zgjedhjen e një laptopi, kjo është një alternativë efikas dhe të përballueshëm.

Ultrabooks

Ultrabooks janë përmendur me të vërtetë si një term ombrellë për ato fletore ultra të lehta. Sidoqoftë, fillimisht është një fjalë e përdorur për laptopët Intel. Këto modele eliminojnë pjesët aktualisht më pak të përdorura, si p.sh. foletë CD ose portat, por duke përdorur procesorë më të fuqishëm. Mund të themi se janë modele të pastra të produktivitetit maksimal dhe më pak argëtimi, edhe pse sigurisht që do të varet nga përdorimi që dëshironi t'i jepni.

Aspekte të tjera që duhen marrë parasysh kur dini se cilin laptop të blini

libër asus zen

Nëse doni të dini se çfarë kompjuter portativ blej, duhet të dish që karakteristikat e laptopëve si CPU, hard disk, RAM dhe grafika e kartave mund të ngatërrojnë edhe fansat e laptopëve, ndaj mos u ndjeni keq nëse fletët e të dhënave teknike të specifikimeve ju duken më shumë si supë alfabeti se çdo gjë tjetër. tjetër.

Ajo që ju nevojitet vërtet varet nga ajo që planifikoni të bëni me pajisjen tuaj portative. Detyrat më intensive si lojërat 3D dhe programet e redaktimit të videove me rezolucion të lartë kërkojnë komponentë më të shtrenjtë.

yoga lenovo

RAM: Kur bëhet fjalë për memorien, ose RAM-inedhe laptopët më të lirë sot kanë 4 GB, ndaj mos u mjaftoni me më pak. Nëse mund të merrni një sistem me 6 ose 8 GB, do të jeni më të përgatitur për aplikacione të nivelit të lartë dhe shumë detyra të shumta. Lojtarët dhe përdoruesit e avancuar duhet të kërkojnë 16 GB RAM.

Makinë e vështirë: Për shumicën e përdoruesve, një njësi e shpejtë është më e rëndësishme se një e madhe. Nëse keni mundësinë për të zgjedhur, zgjidhni një hard disk midis 7.200 rpm dhe 5.400 rpm. Edhe nëse keni shumë filma dhe lojëra në hard diskun tuaj, një 320 GB duhet të sigurojë më shumë se hapësirë ​​të mjaftueshme, por disqet 500 GB ose 750 GB zakonisht nuk kushtojnë shumë më tepër. Në rastin kur dëshironi të blini një hard disk të jashtëm, ju rekomandojmë të bëni një kërkim të mirë. Sot në treg mund të gjeni modele 1TB me një çmim që është ëndrra e shumë njerëzve. Për më pak se 50 € keni ruajtje kudo. Dhe më shumë duke pasur parasysh që sot e gjithë subjekti i filmave dhe të tjerë shihen në streaming. Pavarësisht nëse është 500 GB, 2 TB ose 3 TB.

laptop lojrash

flash-cache: Ndonjëherë disa Ultrabook dhe laptopë të tjerë vijnë me 8, 16 ose 32 GB blic të memorizuar që mund të përdorni për të rritur performancën. Edhe pse jo aq i shpejtë sa një SSD, një cache flash do t'ju ndihmojë të rritni kohën e ngarkimit dhe të nisjes, duke ju lejuar ruani të gjitha të dhënat tuaja në një hard disk të madh.

riparimet

Disqet në gjendje të ngurtë (SSD): Këto njësi kushton pak më shumë sesa hard disqet tradicionale dhe kanë më pak kapacitet (zakonisht 128 deri në 256 GB), por mund të përmirësojë në mënyrë dramatike performancën. Do të shijoni kohë më të shpejta të nisjes, kohë më të shpejta të rifillimit dhe kohë më të shpejta ekzekutimi. Gjithashtu, për shkak se SSD-të nuk kanë pjesë lëvizëse si disqet mekanike, dështimi është shumë më pak i mundshëm. Nëse jeni të interesuar, këtu mund të shihni laptopët më të mirë me SSD

Ekran me prekjeWindows 10 është thjesht më argëtues dhe më tërheqës me një ekran me prekje, por nëse laptopi juaj nuk është një hibrid me një ekran fleksibël ose rrotullues, ndoshta mund të jetoni pa të. Edhe pse sot mund të merrni një sistem ekrani me prekje për 450 euro, diferenca e çmimit midis sistemeve të konfiguruara në mënyrë të ngjashme me dhe pa ekran me prekje është nga 80 deri në 130 euro.

nvidia vs radeon

Çip grafik: në pjesën më të madhe, a çip grafik të integruar (një që ndan sistemin e kujtesës) do të jetë e mirë për detyrat bazë, duke përfshirë shfletimin në ueb, shikimin e videove dhe madje edhe luajtjen e disa lojërave kryesore. Por një procesor grafik diskret i AMD ose Nvidia (i cili ka një memorie video të dedikuar) do të sigurojë një performancë më të mirë kur bëhet fjalë për lojërat më të kërkuara. Cfare ka me shume, një GPU e mirë mund të përshpejtojë riprodhimin e videos në faqe si Hulu, si dhe përshpejtoni edicion video.

Ashtu si me CPU-të, ekzistojnë dy çipa grafikë të nivelit të lartë dhe të ulët. Nvidia mban një listë të çipave të saj grafikë nga nivelet e ulëta në ato të larta, ashtu siç bën AMD. Në përgjithësi, stacionet e punës dhe laptopët e lojërave do të kenë më të mirën GPU, duke përfshirë grafikë të dyfishtë në sistemet më të shtrenjta. Këtu është një përzgjedhje e grafikëve më të njohura që montojnë laptopët:

 • Intel Graphics Është propozimi i Intel-it për Procesorët e Integruar Grafikë (IGP). Ato janë të përfshira në të njëjtin CPU dhe janë të pranishme në të gjitha llojet e kompjuterëve, por veçanërisht në pajisjet e rangut të mesëm.
 • NVIDIA një nga markat më të njohura në fushën e kartave grafike dhe GPU-ve. Ata kanë opsione që përshtaten me të gjitha nevojat dhe është e zakonshme t'i shohësh kartat e tyre në pajisje të fuqishme si ato të përdorura për lojëra video.
 • Radeon Ishte një markë e famshme për GPU-të dhe çipat e saj. Aktualisht është në pronësi të AMD dhe, si Intel Graphics, është i pranishëm në të gjitha llojet e pajisjeve, por tashmë me emrat e tij të rinj, ndër të cilët kemi Radeon ose

Disqet DVD/Blu-ray: Shumë kompjuterë notebook në ditët e sotme vijnë gjithnjë e më pak me disqe optike. Kjo sepse mund të shkarkoni më shumë softuer dhe të shkarkoni ose të transmetoni video nga ueb. Përveç nëse i digjni disqet ose dëshironi të shikoni filma Blu-ray, ju nuk keni nevojë për një nga këto njësi dhe mund të kurseni mjaft peshë për të mbajtur.

Merrni parasysh jetëgjatësinë e baterisë

MacBook Pro

Edhe nëse thjesht po lëvizni laptopin tuaj nga tavolina juaj në divan dhe krevat ose nga dhoma e dhomës në dhomën e konferencave, jetëgjatësia e baterisë është një çështje e rëndësishme. Askush nuk dëshiron të lidhet me zinxhir në një prizë, edhe nëse ka një prizë brenda mundësive. Nëse do të blini një laptop 15 inç, gjeni veten të paktën 4 orë qëndrueshmëri pasi në përgjithësi priren të jenë jetëshkurtër. Ata që planifikojnë të lëvizin duhet të zgjedhin laptopë që ofrojnë më shumë se 6 orë jetëgjatësi të baterisë, me 7 orë shtesë që janë opsioni ideal.

Nëse keni mundësinë, paguani më shumë për një bateri të zgjatur, nuk do të pendoheni. Ju lutemi vini re se disa laptopë (si MacBook Air) kanë jetëgjatësi të gjatë të baterisë por ato kanë karakteristikën e baterive të mbyllura, gjë që nuk është e lehtë të përditësohet vetë.

Për të përcaktuar jetëgjatësia e baterisë së laptopit, mos e pranoni fjalën e prodhuesit. Në vend të kësaj, lexoni rezultatet e palëve të treta nga burime objektive (faqja jonë e internetit). Jetëgjatësia aktuale e baterisë Mund të ndryshojë në varësi të ndriçimit të ekranit dhe detyrave që do të kryeni (videot hanë më shumë energji sesa shfletimi në rrjetë).

Portet dhe lidhja

Laptop 2 në 1

Laptopët zakonisht na japin disa mundësi për t'u lidhur me internetin si dhe me pajisje të tjera. Shumica e tyre kanë versionet më të fundit të standardeve të Bluetooth ose të internetit, në mënyrë që të mund të sinkronizoni telefonin inteligjent, altoparlantët ose pajisjet e tjera portative.

Nëse udhëtoni shpesh, merrni parasysh një laptop që lidhet me një rrjet 4G LTE në mënyrë që të mund të lidheni me internetin pa përdorur Wi-Fi.

Përveç kësaj, është interesante që keni portat e mëposhtme që përdoren për t'u lidhur me TV, kamera ose pajisje të tjera:

 • USB 2.0. Lidhni disqet e jashtme të ngurtë, kontrollorët e lojërave, celularët, MP3 player dhe aksesorë të tjerë.
 • USB 3.0. Ata transferojnë të dhëna shumë më shpejt se USB 2.0, por vetëm nëse janë përdorur me pajisje USB 3.0.
 • USB Lloji C. Ai jep shpejtësi të madhe dhe fuqi të gjithanshme, duke përdorur lidhës identikë që punojnë në të dy drejtimet. Përshtatësit që ekzistojnë lejojnë video interesante dhe pajtueshmëri.
 • Vetëtimë. Transferim shumë i shpejtë për skedarët midis pajisjeve që kanë Thunderbolt. Nëse jeni duke kërkuar për një laptop me lidhje të caktuar, unë do të shkoja për Thunderbolt nëse do të kisha para.
 • HDMI. Mund të lidhni një projektor ose ekran HD me ekranin e televizorit.
 • Slots për karta. Për të lidhur kartat e kamerave tuaja dhe për të transferuar kështu foto dhe video.

Përfundim

Të dish se cilin laptop të blesh nuk është gjithmonë e lehtë. Megjithëse udhëzuesi ynë ka qenë shumë i gjerë, shpresojmë se ju kemi ndihmuar të dilni nga dyshimet dhe të jeni në gjendje të bëni zgjedhjen më të thjeshtë.

Në çdo rast, nëse keni akoma dyshime, gjithmonë mund të na lini një koment dhe ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të zgjidhni kompjuterin tuaj të ri.

Edhe pse me siguri, faktorët që përcaktojnë më së shumti përgjigjen se cili laptop duhet blerë janë çmimi dhe madhësia e ekranit. Nga ato, ne do të zgjedhim ose do të hedhim poshtë, por është një pikënisje e mirë nëse nuk dini cilin laptop të blini.


Po kërkoni një laptop të lirë? Na tregoni sa dëshironi të shpenzoni

dhe ne ju tregojmë opsionet më të mira

400 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

13 komente në "Çfarë laptopi të blej?"

 1. Më ka pëlqyer artikulli juaj. Jam nje perdorues me shume pak njohuri kompjuterike dhe do ju lutesha te me ndihmoni te zgjedh. Laptopi më është prishur dhe kërkoj të blej një të ri. E përdor në nivel përdoruesi, me përdorim në zyrë, për të lexuar shtypin, për të parë rrjetet sociale si Facebook, ueb wattshap, Skype, disa aplikacione në internet dhe veçanërisht shikoj TV kur shtrohem në spital, nëpërmjet yomvi ose ndonjë tjetër. rrjeti televiziv. Prandaj, do të doja të ishte i shpejtë dhe me cilësi të lartë imazhi për televizion. Mund të më ndihmoni? Cilin laptop do të më këshillonit? Ju falënderoj paraprakisht për ndihmën dhe bashkëpunimin tuaj. pershendetje.

 2. Përshëndetje Luis. Faleminderit shumë për fjalët e mira. Përpara se të rekomandoj diçka dhe ta kërkoj mirë, do të doja të dija buxhetin që keni.

 3. Përshëndetje, dua të blej një laptop dhe nuk di cilin të zgjedh edhe pse e kam të qartë që dua një MacBook nuk e di nëse është air apo pro. Unë jam mësuese, përdor laptopin për të kryer punë, për të kërkuar burime, hap shumë faqe në të njëjtën kohë. Dua që të shkoj shumë shpejt dhe të mos më kapin, që të hap disa aplikacione ose faqe në të njëjtën kohë dhe që gjërat të shkarkohen shpejt. Gjithashtu që altoparlantët e laptopit kanë volum të lartë. Cili më këshillon. Faleminderit shume

 4. Pershendetje deshiroj te me keshilloni cilin kompjuter te blej me mire pasi do te filloj studimet e larta per automatizim dhe robotike industriale dhe cdo gje do ta bejme nepermjet kompjuterit. Faleminderit shume

 5. Pershendetje Pilar,

  Nëse do të përdorni kompjuterin në universitet, ju rekomandojmë t'i hidhni një sy kësaj përzgjedhjeje laptopë studentësh. Në këtë mënyrë do të shihni më në detaje se çfarë duhet të kërkoni kur zgjidhni një laptop.

 6. Pershendetje Milena,

  Nëse buxheti nuk është problem, ne rekomandojmë MacBook Pro për shkak të altoparlantëve, të cilët janë shumë më të mirë se MacBook Air.

  Në të dyja nuk mendoj se keni probleme në nivelin e performancës pasi janë detyra themelore që secili prej tyre i kryen mirë. Me modelin PRO do të shijoni gjithashtu një ekran më të mirë, më shumë bateri, raport më të mirë madhësi-peshë dhe do të zgjasë më gjatë pasi është më i fuqishëm.

  Përshëndetje!

 7. Përshëndetje,
  Unë jam duke kërkuar për një laptop që mund të kombinojë detyrat e mëposhtme:

  - Menaxhimi ose trajtimi i bazave të të dhënave ose vëllimeve të mëdha të të dhënave, siç janë programet për vizualizimin e tyre. Për shembull: Excel (Macros - Visual Basic -, Power pivot, Power Query) ose Microsoft Power BI.

  - Aftësia për të mbështetur programet e redaktimit dhe trajtimit të imazheve dhe videove me cilësi të lartë (p.sh.: 4k 60fps). Për shembull: Lightroom, photoshop, Adobe Premiere ose After Effects.

  Unë jam duke lëvizur me një buxhet prej rreth 1.800 € dhe deri më tani kam pasur në mendje laptopët MSI si laptopët me procesor M1 të Apple.

  Do të isha shumë mirënjohës nëse do të më udhëzonit midis disa laptopëve ose karakteristikave minimale që do të duhej të kisha parasysh.

 8. Mirëdita.
  Unë do të doja të blej një laptop që është i fuqishëm. Kur them i fuqishëm, dua të them se gjithçka që dua të bëj me të, e bëj në mënyrën më të ekuilibruar dhe me lehtësinë dhe shpejtësinë më të madhe të mundshme.
  Përdorimi që do të bënte do të ishte lundrimi, puna e automatizimit të zyrës, shikimi i filmave pa u ndalur dhe me cilësi të mirë imazhi dhe zëri dhe se është në gjendje të shkarkojë aplikacione dhe lojëra shpejt. Përdorimi që do t'u bëja lojërave do të ishte të luaja në mënyrë joprofesionale, të shihje herë pas here dhe jo në mënyrë intensive ose tituj që kërkojnë komponentë shumë kërkues. Buxheti im do të ishte maksimumi midis 800 dhe 1000 euro.
  Ju faleminderit.

 9. Pershendetje engjell,

  Me atë buxhet, Lojra Asus TUF. Ai përshtatet me buxhetin tuaj dhe është montuar shumë mirë me 16 GB RAM, 512 GB SSD dhe një grafikë GTX 1650Ti, e cila për lojëra pa grafikë Ultra do të funksionojë shumë mirë për ju.

  Hidhini një sy, është një makinë e mirë.

 10. Përshëndetje Ibon,

  E vërteta është se opsioni Apple M1 është një opsion i shkëlqyeshëm për përdorimin që do t'i jepni, aq më tepër duke marrë parasysh që i gjithë grupi i Adobe është tashmë i optimizuar për procesorin ARM të mollës.

  Sigurisht, për rastin tuaj nuk do ta blija me më pak se 16 GB RAM dhe 512 GB SSD. Në atë konfigurim, MacBook Pro 13 inç do të jetë 1900 euro, por unë rregullova që ju të gjeni një ofertë specifike për të gërvishtur pak para me atë çmim, që nëse, duke qenë një laptop i konfiguruar me porosi, nuk do të jetë e lehtë të gjeni zbritje.

  Sa i përket MSI, ata janë laptopë shumë të fuqishëm me Windows. Hidhini një sy gamës MSI Prestige se ka konfigurime mjaft të fuqishme dhe ato janë më të lëvizshme se modelet e tyre të lojërave.

  Përshëndetje!

 11. Pershendetje, kerkoj nje makineri, per biseda te qarta dhe cilesore me zmadhim, per ore te gjata 6 ose 8, per pune perdor shume exel, word dhe power point, perdor per te kryer disa aktivitete njekohesisht dhe si fotografia dhe dizajni bazë, a ka ndonjë gjë që mund të rekomandoni? Faleminderit

 12. Mirëmëngjesi.

  E kam lexuar artikullin tuaj por jam ende i humbur. Më duhet një kompjuter portativ për punën time me rrjetet sociale (video live…) Më duhet të punoj gjithashtu duke edituar foto dhe video.

  Shumë falemnderit.

 13. Pershendetje Montse,

  Çfarë buxheti keni? Me këtë ne përpiqemi t'ju ndihmojmë sa më mirë në blerjen e laptopit.

  Përshëndetje!

Lini një koment

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.