Notebook HP

HP, e themeluar si Hewlett-Packard në 1939, është një gjigant teknologjik i famshëm për shumë prej produkteve të saj, duke përfshirë printerët, skanerët dhe zgjidhjet e mëvonshme të biznesit. Por ka një fushë në të cilën është bërë edhe më e famshme: ajo e kompjuterëve. Në këtë artikull do të flasim për Notebooks HP, të disa modeleve dhe serive të tyre në mënyrë që të dini se cili është ai që i përshtatet më mirë nevojave tuaja.

Laptopët më të mirë HP

HP 15s-fq1089ns

HP 15s-fq1089ns është një kompjuter me të cilin mund të bëni gjithçka pa lënë portofolin tuaj. Në ekranin e tij 15'6 inç do të mund të shihni më shumë përmbajtje sesa në kompjuterët e tjerë me ekran më të vogël, dhe gjithashtu do ta shihni më mirë falë rezolucion 1920 1080 Kjo është shumë e dukshme nëse kemi përdorur ekrane me cilësi/rezolucion më të ulët.

Për sa i përket performancës, ky laptop kombinon një procesor AMD Ryzen me 8 GB RAM dhe 256 GB në SSD (Ekziston edhe me të gjithë gamën e procesorëve Intel), kështu që në detyrat normale (përveç redaktimit profesional të videos 8K) do të kemi burime për të kursyer. Sistemi operativ dhe të gjithë skedarët e rëndësishëm do të përshtaten në hard diskun SSD 512 GB, në mënyrë që qasja në to të jetë shumë më e shpejtë, me hapjen pothuajse të menjëhershme të aplikacioneve më të zakonshme.

Sistemi operativ i përfshirë në këtë kompjuter është a Windows 10 Faqja kryesore i cili, për mendimin tim, është një përditësim që është përmirësuar shumë, si në ndërfaqen ashtu edhe në funksionimin e tij. Është sigurisht një laptop i rekomanduar HP.

HP Pavilion 14

HP 15-da1013ns është një laptop me ekran 14″ i krijuar për një përdorim i gjithanshëm në shtëpi. Ka një rezolucion prej 1920 × 1080 që është më se e mjaftueshme për detyra profesionale, por mjafton për shumicën e detyrave të zakonshme të një përdoruesi normal.

Shuma e procesorit Gjenerata e 5-të Intel Core iXNUMX me katër bërthama, 16 GB RAM dhe një hard disk SSD 1 TB do të ofrojnë një performancë shumë të jashtëzakonshme në shumicën e situatave, për sa kohë që ne nuk kryejmë detyra kërkuese, si redaktimi i videos UHD ose audio me shumë kanale.

Siç e kemi shpjeguar, është një kompjuter i krijuar për përdorim shtëpiak dhe sistemi operativ që kanë përfshirë gjithashtu tregon në atë drejtim: Windows 10 Faqja kryesore, licenca e të cilit do të na ofrojë përditësime derisa Microsoft të braktisë versionin e XNUMX-të të Windows.

Lojërat HP Pavilion

HP Pavilion Gaming është një kompjuter për ata që duan një Laptop lojrash me ekran të madh pa shpenzuar shumë para. Ekrani është 16,1 inç, i cili do të na lejojë të punojmë ose të shijojmë përmbajtje multimediale dhe lojëra në një hapësirë ​​më të madhe se në monitorët e tjerë. Rezolucioni është Full HD, i cili është krijuar për përdorim kërkues.

Për sa i përket performancës, kjo fletore është krijuar për ata që duan shpejtësi: procesori i saj është një Intel Core i7-10750H me gjashtë bërthama do t'ju ofrojë performancë më se të mjaftueshme, gjë që së bashku me grafikën Nvidia GTX1650Ti, e bëjnë atë një laptop lojërash shumë ekonomik.

Në seksionet ku është më mirë është në memorien RAM, 16 GB DDR4 dhe në hard diskun e tij, pasi përfshin SSD 1 TB. Ai përfshin një Windows 10 Home 64-bit që lëviz lirshëm dhe pa probleme.

HP Stream 14-cb099ns

Nëse jeni duke kërkuar për një PC vërtet të lirë, duhet t'i hidhni një sy HP Stream 14-cb099ns. Ka një çmim shumë të volitshëm dhe me këtë ata nuk kanë dashur të sakrifikojnë shumë madhësi në a ekran që në këtë model është 14″. Rezolucioni 1366 × 768, si çdo gjë në këtë kompjuter, është menduar për përdorim shtëpiak joprofesional.

Performanca e këtij laptopi HP nuk është krijuar për të kryer detyra të rënda ose për të luajtur titujt më të kërkuar. Vjen me një procesor Intel Celeron n3060 me dy bërthama, 4 GB RAM DDR3L dhe një disk eMMC 64 GB, të gjitha në specifikimet që janë prezantuar duke menduar për të ofruar një pajisje ekonomike me një madhësi të mirë ekrani.

Sistemi operativ që përfshin është Windows 10 Home dhe e bën atë relativisht mirë, por ndoshta do të funksionojë më mirë me ndonjë shpërndarje të lehtë Linux. Aty e lë sugjerimin.

HP 14-të

Ashtu si shumë kompjuterë nga kjo kompani, HP Pavilion 14s është krijuar për të kryer praktikisht çdo lloj detyre që nuk është diçka kërkuese, si p.sh. redaktimi profesional i videos që kërkon më shumë burime. Ekrani 14″ me rezolucion 1920 1080 Do të na lejojë të shohim përmbajtjen me cilësi të lartë, diçka që vlerësohet nëse, për shembull, duam të modifikojmë imazhe.

Një nga pikat e forta të këtij ekipi është hard disku i tij SSD 512 GB, që nëse e blejmë veçmas, ka një çmim që arrin një të katërtën e çmimit total të kompjuterit.

Procesori i përfshirë në këtë pajisje është një Intel Core i5-1035G1 me katër bërthama deri në 3.6 GHz që premton të kryejë detyra me aftësi paguese. Në 512 GB magazinimit Ne mund të vendosim të gjitha llojet e skedarëve, duke përfshirë filmat dhe muzikën tonë.

Një detaj i mrekullueshëm i këtij kompjuteri është se ai vjen pa sistem operativ, ndoshta për të shmangur nevojën për të rritur çmimin me licencën e sistemit Microsoft. Ne mund të instalojmë Windows 10 ose çdo shpërndarje Linux që na intereson, si dhe sisteme të tjera Unix.

HP Envy 13-ah0005ns

Nëse jeni duke kërkuar për një laptop pak më të gjithanshëm, i cili madje do të na lejojë të kryejmë detyra disi më të rënda, HP Envy 13-ba0002ns mund të jetë interesant. Ka tejkaluar madhësinë e Ekran 13.3Rezolucioni i tij është një nga ato që unë do ta quaja shumë të mirë, 1920 × 1080.

Por ajo që bie në sy ky HP është në gjithçka tjetër: procesori i tij është një Intel Core i7-1065G7 katër bërthama me të cilën mund të hapim aplikacione dhe të kryejmë detyra të tjera sa hap e mbyll sytë. Fluiditeti është diçka që do ta vëmë re edhe falë shpejtësisë së leximit/shkrimit të ofruar nga disqet SSD, 1TB në rastin e këtij ekipi. Sa i përket memories, ajo ka rreth 8 GB RAM që do të na lejojë të lëvizim në mënyrë perfekte Windows 10 Home 64 që përfshin si sistem operativ.

Karta e tij grafike është Intel Iris Plus 2GB GDDR5, një kartë kaq e fuqishme saqë madje është përmendur se mund të përdoret për të luajtur tituj të rëndësishëm dhe kërkues në kompjuterë ultra të lehtë. Dhe a është se ky laptop peshon vetëm 1.3 kg.

A janë laptopët HP të mirë?

Ndonjëherë është e vështirë të japësh një përgjigje të fortë dhe kjo pyetje është një shembull i mirë për këtë. Përgjigjen do ta gjeni duke i hedhur një sy të kaluarës së bashku me një nga publikimet më të fundit. HP është një kompani me një trajektore të rëndësishme dhe në 80 vite ka pasur ulje-ngritjet e saj. Përgjigja e pyetjes është po, kjo ka kompjuterë të mirë dhe të tjerë më diskrete në varësi të parave që duam të shpenzojmë. Ishte një kohë kur u lëshuan kompjuterë më pak të mirë, por kjo është prapa nesh,

Ka kompjuterë HP për çdo lloj përdoruesi. Në të njëjtin artikull kemi folur për një laptop 300 € dhe një që i kalon 1000 €, të dy me një çmim të reduktuar për të qenë me zbritje. E mira e HP-së është se në katalogun e saj gjejmë kompjuterë më diskrete për ata që nuk duan të shpenzojnë shumë para në laptop dhe të tjerë shumë më të fuqishëm që do të na ndihmojnë të bëjmë pothuajse të gjitha llojet e detyrave profesionale, kështu që po. , Laptopët HP janë të mirë… Ose të matur. Ti zgjedh.

Llojet e laptopëve HP

hp zbook

hp zbook

Seria HP ZBook u prezantua në vitin 2013 dhe është pasardhësi i HP EliteBook. Konkurrenca e tij është Precision dhe ThinkPad nga Dell dhe Lenovo përkatësisht. Ata kanë karta NVIDIA Quadro dhe AMD FirePro dhe lidhje Thunderbold. Ato disponohen edhe me ekrane me prekje.

Kjo është stacionet e punës së mendimit për të kryer të gjitha llojet e detyrave me lehtësi, duke përfshirë edhe redaktimin e videos (jo profesionale / studio).

HP Specter

spektri hp

Spectre janë kompjuterë në familjen Envy. Eshte per Ultrabooks dhe disa prej tyre mund të përdoren si kompjuterë ashtu edhe tableta, diçka si "HP Surface". Janë pajisje të fuqishme, me ekran dhe dritë të mirë, por kanë një çmim jo të përshtatshëm për të gjitha xhepat.

HP EliteBook

HP EliteBook

Seria HP Elitebook është paraardhës se seria ZBook. Këto ishin stacione pune që kompania ndaloi së prodhuari me këtë emër në vitin 2013. Janë kompjuterë të krijuar për përdorim biznesi me veçori dhe çmim më të lartë se vëllai i saj më i vogël, ProBook.

HP Envy

HP Envy

HP Envy është një seri që gjithashtu është ndërprerë, ose më saktë u riemërua HP Pavillion. Në katalogun e tij ne kishim kompjuterë kompakt hibridë të të gjitha madhësive, si në ekran ashtu edhe në ruajtje, gjë që garanton se do të ketë gjithmonë një që plotëson nevojat tona, për sa kohë që ne nuk duam të bëjmë një përdorim profesional kërkues.

HP ProBook

HP ProBook

ProBooks janë pajisje të destinuara për përdorim biznesi. Ata janë si vëllai i vogël i EliteBook, si në çmim ashtu edhe në performancë. Ato janë të disponueshme në ekrane që variojnë nga 13 "deri në 15.6".

HP Stream

HP Stream

HP Streams janë kompjuterë të vegjël ekrani më i madh i të cilit arrin 14″. Specifikimet e tij nuk janë të dizajnuara për përdorim kërkues, por për të qenë një kompjuter për përdorim shtëpiak që do të thoja është si ajo që bëjmë me një tablet, por me një sistem operativ Windows 10 dhe një tastierë që do të na lejojë të kryejmë pothuajse të gjitha llojet e detyrat. desktop.

OMEN nga HP

OMEN nga HP

Mund të thuhet se OMEN nuk janë ekipe diskrete, pra as çmimi i tij nuk do të jetë. Në të njëjtën mënyrë që kompania krijon stacione pune, i krijon ato edhe për lojëra video.

OMEN janë kompjuterë, komponenti më diskret i të cilëve është rreth 1.000 euro, por sepse përfshin një procesor të mirë, hard disk SSD, 8 GB RAM dhe një ekran 15 inç. Ata gjithashtu kanë një dizajn të veçantë, ndër të cilët ndonjëherë kemi një tastierë me drita me ngjyra. HP i shet si Laptop lojrash.

HP PAVILION

HP PAVILION

HP Pavillions janë kompjuterë që kanë më shumë se dy dekada pas shpine. Ata janë kompjuterë që luajnë në të njëjtën ligë me Acer's Aspires, Dell's Inspiron dhe XPS, Lenovo's IdeaPads dhe Toshiba's Satellite.

Në katalogun e tij do të gjejmë të gjitha llojet e laptopëve që janë në një gamë mbi minikompjuterët dhe një nën stacionet e punës më kërkuese. Do t'i gjejmë edhe ne me ekrane nga 10.1″ deri në 17.3″.

hp thelbësore

HP Essentials janë kompjuterë AIO, d.m.th. të gjitha në një, por ato nuk janë të lëvizshme. Janë kompjuterë desktop (monitor-kompjuter, tastierë dhe maus) dhe në katalogun e tyre gjejmë pajisje relativisht diskrete nëse kemi parasysh se do të lëvizin Windows 10. Janë të disponueshëm në ekrane deri në 24″

Pyetje të shpeshta

Si të zhbllokoni miun me prekje në një laptop HP

Prekja e laptopit HP

Në fakt, miu ose tastiera në HP jo i kyçur, por i paaftë. Ne do të dimë se e kemi të çaktivizuar tastierën prekëse HP nëse shohim një dritë në panelin me prekje, zakonisht blu, portokalli ose të verdhë. Kjo dritë po na tregon se ne mund të punojmë me kompjuterin tonë pa frikë se një fërkim në panelin me prekje do të dëmtojë atë që po bënim. Nëse e kemi çaktivizuar rastësisht, mund ta riaktivizojmë duke trokitur dy herë në dritë, pasi përmban një sensor prekjeje.

Si të bëni një pamje të ekranit në një laptop HP

Kjo nuk varet nga marka e kompjuterit, por nga sistemi operativ.

ekran printimi në laptop HP

 • Në versionet më të vjetra të Windows, thjesht shtypni tastin Print Screen ose Prnt Scr.
 • Në Windows 10, për të bërë një pamje të ekranit, duhet të shtypim tastin META (Windows) + Print Screen ose Prnt Scr.
 • Në sistemet e tjera operative mund të jetë ndryshe, por zakonisht lidhet me të njëjtin çelës.

Si të formatoni një laptop HP

Një laptop HP është si çdo kompjuter tjetër, kështu që procesi do të jetë i njëjtë si në shumicën e kompjuterëve:

 1. Vendosim CD-në e instalimit të sistemit operativ që duam të instalojmë, më i zakonshmi është Windows.
 2. Ne ristartoni.
 3. Ne nuk prekim asnjë çelës, gjë që do të bëjë që ai të fillojë nga CD-ja.
 4. Pasi të fillojmë nga CD-ja, duhet t'i themi se duam të kryejmë një instalim të ri.
 5. Ne zgjedhim diskun ku duam të instalojmë sistemin operativ, pranojmë dhe presim. Kompjuteri mund të riniset disa herë derisa të përfundojë instalimi.
 6. Pasi të jetë instaluar sistemi operativ, ia vlen të instaloni të gjitha përditësimet e disponueshme, pasi mund të ketë disa që lidhen me harduerin e pajisjeve tona.

Nëse laptopi ynë HP nuk ka një disk CD, ajo që duhet të bëjmë është të krijojmë një USB instalimi, për të cilin mund të përdorim mjete si p.sh. Rufus ose WinToFlash. Dallimi midis kësaj metode dhe asaj të mëparshme është se për instaloni sistemin nga një pendrive Duhet të hyjmë në BIOS dhe të aktivizojmë opsionin që na lejon të zgjedhim nga të fillojmë, diçka që zakonisht bëhet duke shtypur Fn + F12 kur ndizni kompjuterin.

Çfarë duhet të bëni nëse një laptop HP nuk ndizet?

Që një kompjuter nuk ndizet nuk është normale. Do të thotë që ne nuk shohim asnjë dritë ose ndonjë gjë në ekran, gjë që zakonisht lidhet me një problem hardware (fizike). Nëse HP juaj nuk ndizet, duhet të kontrollojmë sa vijon:

 • Që kordoni i rrymës është në gjendje të mirë.
 • Bateria. Bateritë e pajisjeve elektronike nuk janë të pavdekshme dhe mund të dështojnë me kalimin e viteve. Një mënyrë për të verifikuar që problemi është me baterinë është, nëse është e mundur, ta hiqni atë dhe të lidhni kompjuterin me kordonin e energjisë.
 • Motherboard. Nëse nuk jemi në gjendje ta bëjmë vetë, duhet ta çojmë kompjuterin te një specialist për të kontrolluar këtë dhe pikën tjetër.
 • CPU.
 • Hard disku. Edhe pse nuk është e zakonshme, mund të shkaktojë një përplasje dhe të bëjë që kompjuteri të refuzojë të shfaqë aktivitet.

Me pak fjalë, ia vlen të kontrollojmë se sa e lehtë është (bateria dhe kablloja) dhe, nëse nuk shohim ndonjë gjë të çuditshme, ta çojmë te një specialist.

Po sikur drita e kapakëve të mos ndizet dhe të pulsojë?

Nëse kompjuteri nuk ndizet dhe drita e madhe po pulson, kompjuteri në fakt është ndezur, por nuk është në gjendje të shfaqë imazhe sepse karta video është e prishur. Një mundësi tjetër është që të ketë një problem në kabllon që lidh ekranin me video kartën, por kjo është më e vështirë pasi që ekrani të shfaqet i zi, kablloja duhet të shkëputet plotësisht.

Zgjidhja është "e thjeshtë" për artizanët, një detyrë e pamundur për ata që nuk kanë çmontuar kurrë një pajisje elektronike. Në thelb ju duhet të hiqni tifozin dhe aplikoni nxehtësinë në çipin e videos për rreth 5 minuta, diçka që mund ta bëjmë me tharëse flokësh.

Nëse nuk guxoni, edhe duke pasur parasysh që YouTube është miku ynë më i mirë në këto raste, është mirë që kompjuteri t'ia çoni një specialisti.

Ku të blini një laptop të lirë HP

laptop hp

Amazona

Amazon është një Dyqani Online që duhet të keni gjithmonë parasysh. Në të mund të gjejmë praktikisht çdo artikull që mund të dërgohet përmes një kompanie transporti, nga një USB i thjeshtë deri te televizorët. Në fakt, edhe pse kjo nuk është më e mira, ne mund të blejmë edhe sende të tilla si biçikleta. Si një kompani e rëndësishme, ajo negocion çmime të mira me markat dhe është një nga opsionet më të mira për të blerë kompjuterë HP, si dhe printera të së njëjtës markë.

Gjykata angleze

El Corte Inglés është një kompani që shquhet për dyqanet e saj. Ajo operon në Spanjë dhe Portugali dhe bëhet e tillë të rëndësishme në shkallë kombëtare se ai ka kartën e tij të kreditit të pranuar në shumë institucione. Aty do të gjejmë lloj-lloj artikujsh, por shquhet për rubrikat e veshjeve dhe elektronikës. Në rubrikën e elektronikës do të gjejmë kompjuterë, ndër të cilët janë edhe ata të HP.

mediamarkt

Mediamarkt është një kompani gjermane që ka arritur në vende si Spanja në dekadat e fundit. Këto janë dyqane që ne mund t'i etiketojmë si supermarkete, por vetëm për shkak të madhësisë së tyre. Dallimi midis Mediamarkt dhe supermarketeve të tjera është se zinxhiri gjerman i ndërmarrjeve fokusohet në pajisjet elektronike, ndër të cilat kemi elektroshtëpiake, elektronikë të konsumit dhe kompjuterë. Është në seksionin e fundit ku do të gjejmë si kompjuterë HP ashtu edhe produkte të tjera nga e njëjta kompani, si printera apo skanerë.

ndërprerje

Carrefour është një zinxhir shpërndarës shumëkombësh me bazë në Francë i famshëm për të dyqan. Në dyqanet e tij do të gjejmë të gjitha llojet e artikujve, kështu që të gjitha blerjet tona mund t'i bëjmë atje pavarësisht se çfarë kërkojmë: rroba, ushqime, pajisje elektronike... Kompjuterët HP do t'ju presin në raftet e Carrefour dhe si gjithçka që ofrojnë, me një çmim të mirë.


Po kërkoni një laptop të lirë? Na tregoni sa dëshironi të shpenzoni

dhe ne ju tregojmë opsionet më të mira

400 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

Lini një koment

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.