Fletore e lirë

Aktualisht laptopët janë trendi më i fundit kur bëhet fjalë për laptopët. Madhësia e tyre jashtëzakonisht e vogël dhe çmimi i lirë i bëjnë ato një opsion shumë tërheqës për ata që kërkojnë një laptop të lirë. që ata mund të marrin kudo lehtësisht.

Notebook-ët kanë sjellë një grup krejtësisht të ri njerëzish në tregun e laptopëve të cilët më parë besonin se nuk mund të përballonin një laptop. Por a është një fletore një opsion më i mirë se një laptop tradicional?

Krahasimi i lirë i fletores

Në këtë artikull ne analizojmë se cilat janë përfitimet e fletoreve dhe ju ndihmojmë të zgjidhni më të përshtatshmet për ju. Më poshtë po rendisim ato që ne i konsiderojmë si fletoret më të lira, kompjuter nga më shumë në më pak çmim.

konfigurues i personalizuar i laptopit

Lenovo Yoga 330

Lenovo Yoga 310 është mbreti i laptopëve të lirë. Jo vetëm që ka një cilësi të mirë ndërtimi dhe një ekran të arsyeshëm, por gjithashtu ka një procesor çuditërisht të fuqishëm, një kartë grafike të mirë dhe është e konvertueshme.. Por është gjithashtu se bateria e saj zgjati më shumë se gjashtë orë kur e testuam, gjë që është jetike nëse do të punoni jashtë shtëpisë.

Nëse i shtoni një çmim më të vogël se 400 euro, do të pajtoheni me ne se kjo është një blerje e shkëlqyer për këdo që kërkon një laptop me të cilin mund të lundrojë në internet, të shikojë video streaming dhe të shkruajë me një përpunues teksti. Përveç kësaj, është e lehtë për ta gjetur për pothuajse gjysmën e çmimit, kështu që nëse e shihni më të shtrenjtë, prisni pak sepse me siguri do të bjerë sërish çmimi në një kohë të shkurtër.

Asus-UX431

Nëse transportueshmëria nuk është prioritet për ju, laptopi Asus UX370UA mund të jetë një opsion i shkëlqyeshëm.. Ka një ekran Full HD, një kartë grafike Intel UHD dhe një procesor Intel Core i7-10210u (4M Cache, 2.7 GHz deri në 34.2 GHz) brezi i fundit.

Me 1,1 kg është një nga më të lehtat, por duke marrë parasysh performancën e tij - e cila përfshin gjithashtu 8 GB RAM dhe një SSD 512 GB - është e vështirë të ankohesh.

Madje ka një dizajn elegant dhe shumë shumë fine. Nuk mund të gaboni me Asus UX431, veçanërisht që kushton rreth 800 euro.

HP STREAM 11

HP Stream është përgjigja super e lirë e HP për Chromebook. Kushton vetëm 260 euro dhe vjen me 32 GB hapësirë ​​ruajtëse eMMC, si dhe mundësinë e shtimit të një viti të Microsoft Office 365 të para-instaluar dhe 1 TB Hapësirë ​​ruajtëse e një "Disku". (që kushton rreth 80 euro), gjë që e bën atë një marrëveshje të pabesueshme.

Performanca e tij është më se e arsyeshme, përveç kësaj, për sa kohë që ju nuk kërkoni shumë, natyrisht. Është i shkëlqyeshëm për të lundruar në ueb, për të redaktuar dokumente dhe për të luajtur video dhe kjo është ajo që duhet të prisni të bëni me të.

Laptopë VS Notebook

Kur kërkoni një laptop, mund të përballeni me dilemën nëse duhet të blini një laptop tradicional apo një fletore. Më poshtë do të gjeni një tabelë krahasimi i të mirat dhe të këqijat e secilit prej tyre që do t'ju ndihmojë të merrni atë vendim.

[idja e tabelës = fletore /]

Më shumë rreth fletoreve

Shpejtësia nuk është gjithçka

Kur bëhet fjalë për performancën, shumica e laptopëve të lirë nuk janë saktësisht të shpejtë. Kjo është për shkak se janë projektuar duke pasur parasysh efikasitetin e energjisë mbi shpejtësinë. Këto njësi kanë performancën e nevojshme për të trajtuar detyrat më themelore të informatikës, të tilla si shfletimi në ueb, menaxhimi i postës elektronike, përpunimi i tekstit, fletëllogaritjet dhe redaktimi bazë i fotografive.

Është për këtë arsye që ato shpesh quhen pajisje interneti ose platforma lëvizshmërie. Sinqerisht, për të kryer këto lloj detyrash nuk do të keni nevojë për shpejtësi të madhe. Shumica e laptopëve në treg përdorin procesorë Intel Atom ose Celeron, megjithëse ka disa të disponueshëm që përdorin Përpunuesit VIA.

Ku është CD-ja?

Meqenëse veçoritë e tij janë të kufizuara dhe kostot janë një faktor kyç, numri i veçorive që përfshijnë fletoret e lira është gjithashtu më i vogël se ai që do të gjenit në një fletore tradicionale apo edhe në një Ultrabook. Komponentët si disqet CD/DVD nuk janë thelbësore dhe e bëjnë produktin më të shtrenjtë. Duke i eliminuar ato, prodhuesit mund të zvogëlojnë peshën, madhësinë dhe konsumin e energjisë.

Megjithatë, kjo e bën gjithashtu të pamundur për shumicën e përdoruesve që të zëvendësojnë kompjuterin e tyre me një fletore pa shtuar pajisje shtesë periferike, të tilla si disqet e jashtme.

Hard drive apo SSD?

Shumica e laptopëve më të lirë përdorin SSD ose disqe flash në vend të hard drive-it tradicional. Kjo, përsëri, kontribuon në zvogëlimin e madhësisë së përgjithshme të pajisjes, si dhe në uljen e konsumit të saj të energjisë. Problemi është se çipat e memories të përdorura nga këto njësi janë relativisht të shtrenjta dhe kjo shkakton që hapësira e ruajtjes është e kufizuar (ndonjëherë nuk mjafton as të punosh me Windows XP) ose që kostoja e pajisjeve rritet në krahasim me një laptop standard. Për shkak të kësaj, sot gjithnjë e më shumë fletore kanë kaluar në hard disk.

Ekrani dhe madhësia

Ekranet LCD janë ndoshta kostoja më e madhe për prodhuesit e laptopëve. Për të ulur kostot e laptopëve të lirë, prodhuesit kanë zhvilluar pajisje me ekrane më të vogla.. Fletoret e para kishin ekrane shtatë inç, por që atëherë, fatmirësisht, janë rritur në 10 inç, madhësia më e zakonshme. Kohët e fundit modelet e laptopë me ekran të vogël, por shumica e markat më të mira Ata hezitojnë të bëjnë madhësi më të mëdha pasi kjo do ta bënte produktin më të shtrenjtë dhe nuk do të ishte në gjendje të konkurronte me laptopët tradicionalë.

Fletoret priren të jenë jashtëzakonisht të lehta, gjë që i bën ata idealë për ata përdorues që duhet të kenë lidhje rrjeti gjatë udhëtimit për të punuar.. Megjithatë, kjo madhësi e vogël ka edhe të meta: fletoret janë të ngushta dhe tastierat e tyre janë më të vogla se ato të fletoreve. Këta çelësa të vegjël mund të jenë të vështirë për ata që duhet të shkruajnë shumë ose kanë duar të mëdha.

program

Softueri është një problem tjetër i madh kur bëhet fjalë për fletoret. Windows Vista është shpesh shumë i rëndë për këtë lloj hardueri për ta mbështetur atë. Sepse, Microsoft lëshoi ​​​​Windows XP Home për laptopë, megjithëse këto duhet të kenë specifika të caktuara. Për fat të mirë, kjo ndryshoi kur u lëshua një version më i lehtë i Windows 7 dhe me ardhjen e Windows 10.

Mbani në mend se Microsoft ka bërë një punë të mirë të optimizimit në versionet më të fundit të Windows 10 dhe ne mund të shohim që sistemi operativ funksionon pa probleme edhe në pajisje me fuqi të ulët si këta netbook të lirë.

Në çdo rast, duhet të jeni të vetëdijshëm se po blini një laptop të mirë dhe të lirë, por me veçori modeste, të cilat në mënyrë të pashmangshme do të jenë më të ngadalta në detyrat më të rënda dhe me kalimin e kohës do të bëhen më të vjetruara se të tjerët më të fuqishëm. Në fund, gjithçka varet nga nevojat tuaja.

çmim

Qëllimi i laptopëve është që të jenë më pak të shtrenjtë se një laptop tradicional. Kjo është e vërtetë në disa raste, por shumë fletore kanë zgjeruar veçoritë ose komponentët e tyre, duke e bërë produktin më të shtrenjtë. Këto pajisje fillimisht ishin menduar të kushtonin rreth 100 euro, por aktualisht ato janë midis 200 dhe 300 dhe disa nga modelet më të reja i kalojnë ato duke arritur në 800. Ky çmim i bën këta laptopë të konkurrojnë drejtpërdrejt në vlerë për para me laptopët tradicionalë.

Përfundime në lidhje me fletoret e lira

fletoret

Notebook-ët ofrojnë disa përfitime të mëdha, më e madhja prej të cilave është transportueshmëria e madhe. Problemi është se, për ta marrë atë, atyre u është dashur të heqin dorë nga shumë veçori që kanë laptopët standardë. Kjo i bën ata një opsion të mirë për të plotësuar një kompjuter desktop për të gjithë ata që kanë nevojë për një pajisje për të udhëtuar ose punuar jashtë shtëpisë. Këto janë pajisje të shkëlqyera rrjeti për të shfletuar internetin ose për të menaxhuar emailin tuaj, por përpara se të vendosni të blini, duhet t'i bëni vetes dy pyetje:

  1. A i plotëson nevojat e mia?
  2. A jam i gatshëm të sakrifikoj veçoritë e një laptopi më të madh e më të shtrenjtë për transportueshmëri?

Nëse përgjigjja juaj për të dyja këto pyetje është po, atëherë një fletore mund të jetë një alternativë e shkëlqyer për ju.


Po kërkoni një laptop të lirë? Na tregoni sa dëshironi të shpenzoni

dhe ne ju tregojmë opsionet më të mira

400 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

Lini një koment

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.