Laptop MSI

L Laptopë MSI Ato janë të lidhura ngushtë me botën e lojërave, megjithëse ka edhe modele të krijuara posaçërisht për përdorues të tjerë që kanë nevojë për veçori të tjera. Në fakt, kompania lansoi edhe modelet e saj profesionale, pra pajisje të dizajnuara për segmentin e biznesit.

Përveç kësaj, si për njërin ashtu edhe për tjetrin objektiv, ju duhet përfitimet më të mira. Për këtë arsye, firma ka arritur të kombinojë performancën e Intel, AMD dhe NVIDIA për t'i ofruar ekipeve të tyre performancën maksimale të mundshme në zgjidhjet celulare.

Laptopët më të mirë MSI

A është MSI një markë e mirë laptopi?

MSI (Mikro-Star Ndërkombëtar) është një kompani teknologjike tajvaneze e njohur veçanërisht për pllakat e saj amë. Por, siç ka ndodhur me të tjerët, ajo e ka zgjeruar biznesin e saj përtej pllakave dhe ka dashur të specializohet në pajisje me performancë të lartë, veçanërisht në lojëra.

Muchos Lojtarët që kërkojnë laptopë i drejtohen MSI për pajisjet e fuqishme që monton marka, duke ofruar modele jashtëzakonisht të fuqishme me cilësi të ngjashme me ato të ofruara nga kundërshtarët e tjerë të saj, si ASUS dhe Acer.

Me pak fjalë, nëse blini një kompjuter MSI do të merrni një produkt cilësor dhe një kafshë të vërtetë përpunimi, me Disa nga CPU-të dhe GPU-të më të fuqishme në treg, ekrane vërtet të pabesueshme, tastierë me ndriçim RGB dhe gjithçka që prisni nga një kompjuter i mirë me këto karakteristika.

Llojet e laptopëve MSI

Një veçori tjetër e firmës është se ju do të gjeni laptopë MSI për të kënaqur lloje të ndryshme të përdoruesve falë tyre ato serioze ose vargjet ajo ofron. Është e rëndësishme t'i njihni ato në mënyrë që të zgjidhni atë të duhurin.

kumar

Është një seri e krijuar posaçërisht për plotësojnë nevojat e lojtarëveDomethënë, me një CPU të mirë për videolojërat, një GPU shumë të fuqishme, një tastierë të mirë dhe një ekran të madh me rezolucion dhe cilësi maksimale, panele që ofrojnë më të mirën në videolojërat, si dhe një frekuencë dhe shpejtësi të mirë rifreskimi.

Brenda kësaj serie do të gjeni diapazonin:

 • GT Titan
 • GS Stealth
 • GE Raider
 • gp leopard
 • GL Leopard
 • GF i hollë

Përveç kësaj, së fundmi ka shtuar edhe Teknologjia AMD për të ofruar një nga laptopët më të mirë të lojrave me teknologji 7nm:

 • Alpha
 • Të lumtë

Seria e Krijuesit

Brenda kësaj serie nuk do të gjeni aq larmi sa në atë të lojrave. Ekziston vetëm një Seri e Krijuesit të destinuara për krijuesit të përmbajtjes. Domethënë laptopin MSI që dëshironi nëse jeni dizajner grafik, e dëshironi për retushim fotosh, editim video etj, pasi ofron një performancë grafike shumë të lartë dhe efikasitet të madh.

Biznesi dhe produktiviteti

Në një farë mënyre ato ngjajnë me sa më sipër, ashtu siç synohet produktiviteti dhe mjediset e biznesit. Me to arrihet produktivitet i madh në punë, fuqia dhe transportueshmëria. Zgjidhje të krijuara posaçërisht për ata që kanë nevojë për një mjet pune efikas dhe të besueshëm.

Brenda këtij diapazoni do të gjeni seri:

 • Samiti
 • prestigj
 • modern

Workstation

Ky serial tjetër ka për qëllim ata që kërkojnë një të mirë equipo de trabajo, me performancë ekstreme për ngarkesa të rënda, si kompilimi, renderimi, virtualizimi i disa makinave paralele etj. Në kuadër të kësaj serie keni:

 • WT
 • WS
 • WP
 • WF
 • WE
 • Vorbull

Autentike stacione pune profesionale celularë për një mori disiplinash profesionale. Ofron një nga cilësitë, fleksibilitetin dhe besueshmërinë më të mirë në klasën e tij, si dhe performancën premium.

Ku të blini një laptop të lirë MSI

Kjo firmë është shumë e njohur, kështu që nuk do të jetë e vështirë të gjesh një model laptop MSI. Ju mund të merrni një nga këto ekipe në dyqane si:

 • Amazona: Platforma e madhe e shitjeve online është një nga pikat e shitjeve të preferuara për shumë blerës. Jo vetëm për shkak të shpejtësisë së dërgesës (veçanërisht nëse keni një llogari Prime) dhe shërbimeve të mira që ofron, por edhe sepse ofron garancitë maksimale nëse nuk merrni atë që prisnit, kështu që do t'i ktheni paratë tuaja. Përveç kësaj, një avantazh tjetër është se ju mund të gjeni një mori modelesh të markës MSI, kështu që ju mund të zgjidhni atë që i përshtatet më mirë nevojave tuaja, pa pasur nevojë të zgjidhni një nga ato që ju ofrohen, edhe nëse nuk është një, ju po kërkoni ...
 • Gjykata angleze: Rrjeti spanjoll i supermarketeve ka gjithashtu disa modele MSI, edhe pse jo aq sa në Amazon. Gjithashtu, çmimet e këtij zinxhiri nuk janë më konkurrentët. Nga ana tjetër, ka avantazhin e të qenit një vend besimi, me garanci dhe me një shërbim të mirë ndaj klientit nëse diçka nuk shkon. Dhe, sigurisht, ju keni mundësinë të shkoni ta blini vetë në një dyqan fizik aty pranë, nëse nuk dëshironi të prisni, ose ta porosisni online për ta dërguar në shtëpinë tuaj.
 • ndërprerje: ky zinxhir tjetër francez ka karakteristika të ngjashme me të mëparshmin, me mundësi blerjeje të pajisjeve si online ashtu edhe personalisht. Ashtu si me tjetrin, edhe ai ka modele të kufizuara, pa ofruar aq shumë mundësi sa Amazon. Sa i përket çmimeve, e vërteta është se ato janë mjaft të mira, pa qenë ndër më të lirat, por nuk janë as më të shtrenjtat.
 • Komponentët e PC: Distributori me bazë në Murcia ka një stok të madh, përveç që ka një shumëllojshmëri të gjerë modelesh MSI dhe çmime shumë të mira. Prandaj, në këtë kuptim mund të rivalizojë Amazon. Sigurisht, shërbimi i tyre ndaj klientit është zakonisht i mirë dhe ata dorëzojnë mjaft shpejt nëse e kanë modelin në dispozicion në magazina.
 • mediamarkt- Ky zinxhir tjetër gjerman ka një përzgjedhje të modeleve të laptopëve MSI për të zgjedhur. Çmimet e tyre janë konkurruese dhe ju keni mundësinë t'i blini ato në pikën më të afërt të shitjes dhe t'i porosisni online nëse nuk keni asnjë pikë afër ose nuk dëshironi të udhëtoni.

Laptopi i rinovuar MSI, a është një zgjedhje e mirë?

Laptop MSI i rinovuar

Është një pyetje e vështirë për t'u përgjigjur, pasi kjo lloj pajisjeje rinovuar ose rinovuar, ato mund të kenë çmim shumë më të ulët se pajisjet normale. Në parim, nuk ka asgjë të keqe të blesh një kompjuter të rinovuar, pasi supozohet të jetë i mirë dhe do të ketë edhe garancinë e tij. Pavarësisht kësaj, shumë zgjedhin të shmangin këto lloj pajisjesh.

El arsye është se arsyeja pse është shënuar si e rikondicionuar nuk dihet gjithmonë. Thjesht mund të jetë se ka qenë një pajisje që është ekspozuar në një vitrinë ose ekran dhe kjo është arsyeja pse nuk mund të shitet si e re, që i mungon paketimi origjinal ose sepse ka një lloj dëmtimi në kutinë që bën nuk e pengon të funksionojë por estetikisht Nuk lejon shitjen e tij normale, madje edhe që është kthyer nga një përdorues që nuk i ka pëlqyer diçka dhe është kthyer në fabrikë për riparim.

Në përgjithësi janë skuadra që punojnë si sharm dhe që nuk kanë pse të japin probleme. Në fakt, ato mund të jenë po aq të besueshme sa një e re. Pavarësisht se, shumë duan të luajnë të sigurt dhe zgjidhni një të re, duke harruar avantazhet si:

 • Cmimi me i mire
 • Ju mund ta dini statusin e tij në përshkrimin e produktit, pasi shumë platforma e tregojnë atë. Megjithatë, nëse nuk e specifikoni, duhet të hezitoni.
 • Ju mbuloheni nga garancia sikur të ishte e re, pasi Bashkimi Evropian vendosi ligje për ta bërë këtë. Ju madje keni 30 ditë për të kthyer produktin ashtu siç do të bënit për një të ri.

Kur të blini një laptop MSI më të lirë?

Çdo kohë është një mundësi e mirë për të marrë një laptop MSI, pasi këta kompjuterë janë mjete të vërteta për punë ose kohë të lirë. Megjithatë, ka disa data ku mund ta merrni më lirë e zakonshme:

 • Zi e premte: Kjo ngjarje amerikane festohet të premten e fundit të nëntorit të çdo viti dhe ka përfunduar duke u zgjeruar në të gjithë botën. Në këtë ditë, edhe në ditët e mëparshme, shumë dyqane të mëdha dhe të vogla, fizike dhe online, ofrojnë zbritje të mëdha në produktet e tyre. Disa mund të arrijnë deri në 20-30% ulje dhe akoma më shumë nëse është një model disi më i vjetër.
 • Dita e Kryeministrit: Është një event që zhvillohet çdo vit në Amazon, dhe ofron oferta ekskluzive vetëm për klientët e saj Prime. Të gjithë ata që janë të abonuar në shërbimin premium do të kenë zbritje të mëdha që shtojnë shpejtësinë e dërgesave dhe kostot e transportit falas që gëzojnë tashmë në çdo kohë të vitit.
 • Cyber ​​e hënë: nëse keni humbur Black Friday ose nuk keni pasur mundësi të gjeni modelin që dëshironit në shitje, mundësia e radhës është të hënën në vijim. E hëna pas të Premtes së Zezë është gjithashtu një ditë shumë e veçantë me zbritje të mëdha, veçanërisht në dyqanet online.

Pyetje të shpeshta

Nëse do të blini një laptop MSI ose do ta posedoni tashmë, me siguri dyshime të caktuara ju sulmojnë. Disa nga më të shpeshtat janë:

Si të aktivizoni kamerën e një laptopi MSI

Në modelet MSI, uebkamera vjen e instaluar, por nuk aktivizohet automatikisht siç ndodh në markat e tjera. Kjo është për privatësinë e përdoruesit, duke qenë në gjendje ta injorojë atë pasi është i çaktivizuar si parazgjedhje.

Prandaj, një nga pyetjet më të shpeshta të pronarëve të një ekipi MSI është se si të aktivizoni kamerën. Për këtë, ju vetëm duhet të ndiqni këto hapa:

 1. Ndizni kompjuterin tuaj.
 2. Hyni në seancën tuaj.
 3. Mbani të shtypur tastin Fn (funksioni) në tastierën tuaj dhe ndërsa shtypni F6.
 4. Tani webcam juaj do të jetë aktivizuar.

A mund të ndryshohet grafika e një laptopi MSI?

Varet nga diapazoni. Në disa modele më të lira, si GP, GE, etj., GPU-të janë ngjitur në motherboard, kështu që ato nuk mund të zëvendësohen lehtësisht. Do të duheshin procese ribollimi (të jesh në gjendje të instalosh të njëjtin specifikim që kishe, dhe jo një tjetër), megjithëse nuk e rekomandoj për shkak të dëmtimit që mund t'u shkaktojë komponentëve të tjerë për shkak të temperaturës së cilës i nënshtrohet gjatë procesit. . Nga ana tjetër, në vargjet më të shtrenjta të laptopëve MSI, mund të gjeni grafikë në formatin MXM.

Gjithashtu, nëse ndryshimi që dëshironi të bëni nuk është për shkak të një dështimi të harduerit grafik, por thjesht një përditësim për të përmirësuar performancën, gjithmonë mund të zgjidhni instaloni një kartë grafike të jashtme. Kjo është një zgjidhje për çdo seri dhe gamë të laptopëve MSI.

Si të futni BIOS-in e një laptopi MSI

Çdo markë laptopi ose motherboard ka një formë të futni BIOS / UEFI, megjithëse gjithmonë mund të zgjidhnit të hyni duke përdorur funksionet e Windows. Por nëse preferoni ta bëni atë sipas procedurës  manual, në rastin e laptopit MSI, hapat do të ishin:

 • Shtypni tastin Del në mënyrë të përsëritur (kini kujdes në disa kompjuterë ku ka dy, njëri prej tyre nuk funksionon).
 • Një opsion tjetër, nëse sa më sipër nuk funksionon, është të shtypni në mënyrë alternative Surp dhe Backspace.

Laptopë MSI, a ia vlejnë? Mendimi im

laptop msi

Nëse jeni a entuziast ose gamerMe siguri nuk do të keni problem të keni një nga këto ekipe, pasi ato mund t'ju ofrojnë maksimumin. Gjithçka që ju nevojitet dhe që modelet e tjera të laptopëve nuk mund të ofrojnë, edhe nëse etiketohen si pajisje "gaming". Përveç kësaj, duke qenë kaq i fuqishëm, investimi fillestar më i lartë kompenson duke mos pasur nevojë të përditësoni kaq shpesh laptopin tuaj, duke qenë në gjendje të vazhdoni të luani titujt e rinj AAA që dalin pa problem.

Në anën tjetër, kompanitë dhe profesionistët që kanë një nivel të mirë faturimi, mund të përfitojnë edhe nga të gjitha avantazhet që ofrojnë për mjediset e korporatave, duke përmirësuar produktivitetin dhe duke marrë fitime të konsiderueshme. Pavarësisht çmimit të tyre të lartë, ato mund të amortizohen në një kohë të shkurtër, veçanërisht nëse zgjidhni një model më modest brenda gamës ekzistuese.

Në të vetmen rast në të cilin nuk ia vlente Një laptop MSI është nëse kërkoni diçka për të luajtur herë pas here, ose që nuk keni nevojë për aq shumë performancë, ose nëse jeni një nga ata që rinovoni pajisjet shumë shpesh, pasi do të humbisni para duke qenë në gjendje të kënaqeni me të tjera. modele më të lira. Ose në ato raste kur dëshironi t'i jepni përparësi lëvizshmërisë, pasi ato janë pajisje që konsumojnë më shumë për shkak të performancës së lartë, kanë volum më të lartë dhe peshojnë më shumë.


Po kërkoni një laptop të lirë? Na tregoni sa dëshironi të shpenzoni

dhe ne ju tregojmë opsionet më të mira

400 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

Lini një koment

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.