Laptop kinez

Shumë vite më parë, teknologjia u projektua në vende si Shtetet e Bashkuara dhe u prodhua në vendet aziatike. Menjëherë pas kësaj, ishte Japonia ajo që filloi të krijonte elektronikë të mirë, por fabrikat kanë qenë gjithmonë në Kinë. Më pak kohë më parë, mund të thuhet se kinezët kanë mësuar të dizajnojnë, ne jemi të lirë të mendojmë se ata e kanë bërë këtë duke ekzaminuar atë që kanë prodhuar, por ata kanë filluar të jenë një opsion i mirë në të gjitha llojet e pajisjeve, ndaj blini një laptop kinez Mund të jetë një mundësi e mirë.

Logjikisht, nëse vendosim për një ekip që përdor një gjuhë që është edhe rrënja e shprehjeve të tilla si "më tingëllon si kinezisht", ne do takoni disa gurë rrugës. Në këtë artikull do t'ju tregojmë se si të shmangni të gjitha problemet që mund të gjeni me një laptop kinez dhe do t'ju shpjegojmë të gjitha sekretet që duhet të dini nëse dëshironi të blini një laptop që, sipas të gjitha gjasave, do të jetë shumë më lirë se shoqëruesit e saj amerikanë ose japonezë.

Laptopët më të mirë kinezë

CHUWI HeroBook PRO

CHUWI HeroBook PRO është një kompjuter që pasqyron në mënyrë të përsosur atë që është një fletore kineze. Për fillestarët, ne mund ta marrim atë për një çmimi është vetëm 299 €, por për ato para do të blejmë diçka që ka disa karakteristika të asaj që njihet si Ultrabook: është i lehtë (1.39 kg), i hollë dhe ka një ekran 14.1 inç.

Brenda, Windows 10 që është i instaluar si parazgjedhje do të mundësohet nga një procesor Intel Gemini Lake, 8 GB RAM dhe ruhet në 256 GB memorie SSD, të cilat janë komponentë diskrete, por të mjaftueshme që gjithçka të funksionojë mirë. Nuk duhet të harrojmë se po flasim për një laptop me të Ekran 14 inç Full HD dhe se çmimi i tij është më i ulëti që mund të gjeni.

E vërteta është se Laptopë CHUWI Ato ofrojnë vlerë për paratë që është e vështirë të mposhtet.

TECLAST F7S 14.1

TECLAST F7S 14.1 është një kompjuter që ka një çmim qesharak nëse marrim parasysh gjithçka që ofron. Si fillim, ne kemi një Ekran 14.1 inç me rezolucion 1920 × 1080 (Full HD), i cili do të na lejojë të shohim gjithçka në cilësi të mirë. Por ai gjithashtu monton brendësi të mahnitshme duke marrë parasysh çmimin e tij.

Brenda, F7Plus 14.1 përfshin një të tërë Intel Apollo Like, 8 GB RAM dhe një hard disk SSD, 128 GB në këtë rast, disa komponentë që sigurojnë që Windows 10 që vjen i instaluar si parazgjedhje do të lëvizë me lehtësi. Një detaj jo më pak i rëndësishëm është ai tastiera është me dritë prapa, e cila do të na lejojë të shkruajmë pa probleme në kushte me dritë të ulët.

Nëse mendoni se të gjitha sa më sipër janë tërheqëse për ju, prisni, sepse çmimi i tij do t'ju bindë: këtë laptop mund ta merrni për më pak se 300 €, gjë që nuk është aspak e keqe nëse shikojmë fletën e specifikimeve të saj.

Huawei MateBook D15

MateBook D5 i Huawei është një laptop që më tërheq vëmendjen. Dhe jo vetëm sepse përfshin komponentë të mirë, që i përfshin siç do të përmendim më vonë; është për një çmim të mirë do të marrim edhe një paketë aksesorësh Ai përfshin një maus, i cili do të jetë i përsosur nëse nuk e zotërojmë mirë panelin me prekje, kufjet me valë Freebuds 3 të kompanisë dhe një çantë shpine për ta çuar laptopin kudo që na nevojitet.

Sa i përket vetë kompjuterit, ky MateBook ka një Ekran 15.6 inç Full HD, e cila është madhësia standarde që ka një rezolucion që do të na lejojë të shohim gjithçka në cilësi të mirë. Nga ana tjetër, brenda tij përfshin një procesor të mirë, siç është AMD Ryzen 5, 8 GB RAM dhe një hard disk SSD, 256 në këtë rast. Të gjithë së bashku na prezantojnë një pajisje me të cilën mund të bëjmë praktikisht çdo detyrë me shpejtësi të mirë dhe me rrjedhshmëri të madhe.

Ky MateBook është në dispozicion për një çmim prej më pak se 600€ që tashmë është tërheqëse më vete, por aq më shumë kur mësojmë se aksesorët që përfshin shiten veçmas për një çmim prej gati 300 €. Nëse ju pëlqen marka, ka të tjera Laptopë Huawei shumë interesante për t'u vlerësuar.

BMAX Y11

BMAX Y11 është një pajisje që ne mund ta etiketojmë një Ultrabook. Si i tillë, është 2-në-1 ose i konvertueshëm, që do të thotë, së pari, se ka një ekran me prekje dhe, së dyti, se mund ta përdorim edhe si tablet dhe si laptop. Sigurisht, ata donin të lansonin një ekip me një madhësi të reduktuar, kështu që përfshin një ekran prej vetëm 11.6 inç.

Për sa i përket specifikave të tij, ajo shquhet si një pajisje vërtet e lehtë, me një peshë prej 0.45 kg Kjo nuk është shumë befasuese kur merrni parasysh madhësinë e ekranit tuaj. Sistemi operativ Windows 10 do të mundësohet nga një procesor Intel N4100, 8 GB RAM dhe një disk SSD, 256 GB në këtë rast.

Çmimi i tij është gjithashtu një pikë tjetër tërheqëse nëse kemi parasysh se është një kabrio: mund ta marrim këtë 2-në-1 për më pak se 400 €.

Nëse jeni duke kërkuar për më shumë kompjuterë laptopë për më pak se 500 €Mos e humbisni përzgjedhjen tonë të modeleve më të mira nën atë çmim në lidhjen që sapo ju kemi lënë.

Çfarë duhet të dini përpara se të blini një laptop kinez?

laptopë kinezë

Tastierë në një gjuhë tjetër

Një nga problemet që mund të gjejmë nëse blejmë një laptop kinez është se çelësat e tij do të na duken si dalje nga një anije aliene. Në përgjithësi, tastiera QWERTY do të ketë të njëjtin numër tastesh si një tastierë perëndimore, por shkronjat do të jenë si ato që shihni në imazhin mbi këto rreshta. Çfarë mund të bëjmë nëse hasim këtë problem? Epo, zgjidhja është e thjeshtë: ekzistojnë ngjitëse, të disponueshme në dyqane të specializuara, të cilat janë krijuar për t'i ngjitur në çelësa. Gjithçka që duhet të bëjmë është, me durim, ta ngjitim secilin në vendin e vet. Mund të jetë një ide e mirë të shikoni se si janë çelësat në një laptop tjetër ose t'i ngjitni ato ndërsa kontrollojmë se cili çelës është secili në një redaktues teksti.

Logjikisht, të gjitha sa më sipër do të ndodhin nëse laptopi që blejmë është i disponueshëm vetëm për tregun kinez. Nëse ka një version global ose evropian, tastiera do të përshtatet në zonën tonë.

Menutë e konfigurimit kinez

laptop kinez

Mund të gjejmë një problem të ngjashëm me atë të tastierës në menytë e konfigurimit dhe në të gjitha panelet e sistemit operativ. Ka të ngjarë që kur blejmë një laptop nga Kina, gjëja e parë që shohim kur e ndezim është ajo gjithçka është në kinezisht. Tragjedi! .. apo jo. Nëse sistemi operativ që përfshin është Windows, gjithçka që duhet të bëjmë është ose të marrim një kompjuter tjetër me të njëjtin sistem dhe të shohim se ku të aksesojmë për ta instaluar paketën në gjuhën tonë ose të kërkojmë informacionin në internet për ta bërë këtë.

Nëse sistemi operativ është diçka tjetër përveç Windows-it, është më mirë kërko informacion në Google, por praktikisht çdo sistem operativ i bazuar në Linux mund të vendoset në spanjisht ose, nëse nuk ka, në anglisht. Ndoshta do të kalojmë pak duke u përpjekur, por është e mundur dhe duke marrë parasysh çmimin, mundi mund t'ia vlejë.

Si në tastierë, për të thënë se është e mundur që laptopi kinez të ketë një version global Dhe mundësia që gjithçka të jetë në gjuhën tonë ose në anglisht nuk mund të përjashtohet menjëherë.

Spina e karikuesit nuk është e përputhshme me Spanjën

Nëse ka një version global ose e blejmë laptopin kinez në një dyqan evropian ose spanjoll, nuk do të ketë asnjë problem. Por nëse ajo që blejmë është një kompjuter që shitet vetëm në Kinë, me të gjitha gjasat do të blejmë një kompjuter që ka një karikues që nuk do të jemi në gjendje ta futim në prizat tona të energjisë. Ky problem është i lehtë për t'u zgjidhur: ne vetëm duhet të shkojmë në një dyqan të specializuar, dhe ka në internet, dhe blini një përshtatës prizë kino-evropiane. Kjo nuk është shumë e ndryshme nga ajo që bëjmë nëse kemi një lidhës / mashkull (mashkull) më të ri dhe duam ta lidhim me një prizë të hollë. I vetmi ndryshim është se lidhësi kinez nuk duket aspak me atë që përdorim ne në Evropë.

garanci

Me garanci duhet të jeni shumë të kujdesshëm. Ka marka që funksionojnë vetëm në disa vende dhe nëse blejmë një pajisje prej tyre dhe e nxjerrim prej andej, do të duhet të kthehemi në vendin e origjinës për të marrë mbështetje. Për të shmangur këtë, ne mund t'i blejmë artikujt tuaj në dyqane ndërmjetëse, të tilla si Amazon. Gjiganti i dyqaneve online ofron, përveç produkteve të shitura vetë, edhe artikuj të shitur nga dyqane të jashtme, kështu që nëse dyqani X në Kinë na shet diçka përmes Amazon, ne do të gëzojmë, të paktën, garancinë e Amazon.

Personalisht, Unë nuk do të rekomandoja blerjen e një laptopi kinez në Kinë nëse nuk udhëtonim shumë atje dhe e zotëronim gjuhën. Nga ana tjetër, dyqanet si Amazon ofrojnë një shërbim pas shitjes që nuk është i pakalueshëm.

Pse të blini një laptop kinez?

laptop kinez

Arsyeja kryesore për të blerë një laptop kinez është çmimi i saj. Siç e kemi shpjeguar në hyrje të këtij artikulli, Kina është relativisht e re në prodhimin e pajisjeve elektronike, ose më konkretisht në projektimin dhe prodhimin e tyre; Ata i kanë bërë për dekada. Si një treg i ri, në atë që mund të thoshim edhe "në zhvillim", çmimet e tij janë shumë më të ulëta se ato të tregjeve të vendeve që janë fuqi botërore, si Shtetet e Bashkuara, Gjermania apo Japonia.

Laptopët kinezë janë të të gjitha llojeve. Nga njëra anë, ne kemi marka të famshme si Xiaomi o Huawei që zakonisht bëjnë pajisje të besueshme, por nga ana tjetër kemi ekipe kineze që na kujtojnë atë që gjejmë në njëqind të tërë. E mira e këtyre të fundit është se çmimi i tyre do të jetë edhe më i ulët, por e keqja është se nuk janë opsioni më i mirë nëse duam diçka që do të zgjasë disa vite duke funksionuar në mënyrë perfekte.

Në përgjithësi dhe nëse nuk zgjedhim një markë krejtësisht të panjohur, ajo që do të marrim kur blejmë një laptop kinez do të jetë një pajisje që do të funksionojnë në mënyrë perfekte dhe për të cilat do të paguajmë shumë më pak se ajo që do të paguanim nëse ajo që zgjedhim është a laptop Apple o HP.

Markat më të mira kineze të laptopëve

Mbaj

Chuwi është një kompani kineze e themeluar në vitin 2004, ndaj mund të themi se është shumë e re. Synimi i tyre, thonë ata, është të ndryshojnë botën dhe për këtë krijojnë pajisje me vlerë të mirë për para. Ato operojnë në shumë vende, kështu që nuk duhet të jetë problem përdorimi i garancisë së tyre.

Në katalogun e Laptopë Chuwi gjetëm laptopë që janë një opsion i mirë nëse nuk jemi shumë kërkues dhe ne duam të kemi diçka të pranueshme pa pasur nevojë të bëjmë një shpenzim të madh.

Huawei

Huawei është një markë e re që ka fituar shumë popullaritet në dekadën e fundit, veçanërisht për pajisjet e saj celulare. Është një nga kompanitë më të rëndësishme kineze në mbarë botën dhe ka dyqane fizike në shumë vende, si në Spanjë.

Në katalogun e saj të Laptopë Huawei Gjejmë të gjitha llojet e artikujve teknologjikë, ndër të cilët kemi laptopë që janë një opsion shumë i mirë për vlerën e tyre.

Xiaomi

Xiaomi është një kompani që në 2020 10 vjet më parë, pra po flasim për një kompani kineze që është ende në hapat e parë. Filloi mbi të gjitha me telefonat inteligjentë, por tashmë prodhon të gjitha llojet e pajisjeve, ndër të cilat kemi orë, tableta, set top box, televizorë dhe disa laptopë që kanë një dizajn shumë të ngjashëm me atë të përdorur nga një kompani shumë e famshme që përdor. një mollë si logo. Mes laptopëve të kësaj marke kineze do të gjejmë gjithçka, disa shumë të lirë dhe të tjerë shumë të fuqishëm, por të gjithë kanë vlerë të mirë për paratë.

Teclast

Teclast është një kompani kineze që operon në më shumë se 33 vende. Është e specializuar në pajisje celulare, bateri, pajisje ruajtëse dhe gjithashtu laptopë, në të cilët 2-në-1 përfshihen (tabletë + PC). Në katalogun e laptopit tuaj Ne gjejmë pajisje të të gjitha llojeve, por të gjitha ato ofrojnë vlerë të mirë për para.


Po kërkoni një laptop të lirë? Na tregoni sa dëshironi të shpenzoni

dhe ne ju tregojmë opsionet më të mira

400 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

Lini një koment

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.