Laptop Apple

L Produktet e Apple janë shumë të kërkuara, jo vetëm për çmimin që i shndërron në një objekt pothuajse luksoz, por edhe për thjeshtësinë, cilësinë dhe dizajnin. Për shkak të kësaj, ka të ngjarë të tundoheni për të blerë një laptop Apple, edhe nëse nuk jeni adhurues i markës Cupertino.

Për më tepër, tani kompania e Apple po kalon një tranzicion në përpunuesit e saj (Apple Silicon), me të parin prej tyre: M1. Ky çip i ri ka arritur disa rezultate vërtet befasuese, veçanërisht në efiçencën e energjisë, megjithëse ka ende disavantazhet e veta. Për fat të mirë, ka ende kompjuterë më të rinj Intel x86 që mund t'i blini si një alternativë ndaj ARM.

Ofertat më të mira të sotme për laptopët Apple

Llojet e laptopëve Apple

Apple ka një gamë shumë më të kufizuar të laptopëve sesa markat e tjera, pasi ka vetëm tre seri kryesore, me modele të konfigurimeve të ndryshme për të përmbushur nevoja të ndryshme. Për të qenë në gjendje të zgjidhni më të përshtatshmet, së pari duhet të njihni serinë dhe objektivin e saj:

MacBook Air

është një pajisje kompakte, me peshë më të lehtë dhe profil më të hollë. Përveç kësaj, autonomia e tij është superiore ndaj Pro, me koston e sakrifikimit të disa performancës.

Në fund të fundit, këta laptopë të Apple u drejtohen atyre që kërkojnë lëvizshmëri më të madhe, siç janë studentët që duhet ta mbajnë atë në shkollë, ata që duan të punojnë ose luajnë ndërsa udhëtojnë në transportin publik, në një park, etj.

MacBook Pro 13 inç

Ky ekip tjetër ka disa karakteristika të ngjashme me Air, pasi monton një panel me të njëjtën madhësi, domethënë një ekran 13.3”.

Kjo e bën atë mjaft kompakt dhe pesha e tij është vetëm rreth 200 gramë më e lartë. Prandaj, është edhe një pajisje e mirë për lëvizshmëri, vetëm se ka një performancë superiore, e krijuar për profesionistë ose përdorues që kanë nevojë për një plus.

MacBook Pro 16 inç

Është saktësisht i njëjtë me atë të mëparshëm, vetëm se pesha dhe dimensionet e tij janë më të larta, pasi ka një panel 16”. Një madhësi më e madhe që do ta bëjë lëvizshmërinë dhe autonominë tuaj pak më keq se ato të mëparshmet, por që mund të jetë më e rehatshme vizualisht.

Në nivelin e harduerit, mund të shkoni edhe për konfigurime më të fuqishme se modelet më të vogla.

Me pak fjalë, një ekran dhe zonë pune më e madhe, e cila mund të vlerësohet për lojëra, dizajn, etj.

Përparësitë e një laptopi Apple

MacBook Pro i lirë

Nëse keni dyshime nëse keni vërtet nevojë për një laptop Apple apo jo, njohin avantazhet Ata që kanë këtë lloj pajisjeje mund të përfundojnë duke sqaruar idetë tuaja dhe në fund të vendosin për njërën prej tyre. Ndër pikat kryesore janë:

 • Ekosistemit: Apple ofron harduer dhe softuer. Kjo do të thotë se ka një numër të kufizuar modelesh Mac, në krahasim me kompjuterët jo-Mac, por, duke kursyer këtë shqetësim, ky modalitet ofron një avantazh të madh, pasi lejon optimizimin e sistemit operativ në mënyrë që të funksionojë në mënyrën më të mirë me të. hardueri ekzistues. Në vend të kësaj, Windows duhet të funksionojë mirë në një mori kompjuterësh (ASUS, HP, Lenovo, Dell dhe shumë të gjatë etj.), por nuk është i optimizuar për asnjë, kështu që shfaqet në performancë dhe efikasitet.
 • MacOS: sistemi operativ i përket familjes UNIX dhe të gjithë i dinë avantazhet e * nix (FreeBSD, Linux, Solaris,…), të cilat janë sisteme shumë më të sigurta, më të forta dhe të qëndrueshme. Kjo do të thotë përmirësim i produktivitetit në krahasim me Windows, pasi do të keni më pak probleme për shkak të gabimeve, rindezjeve, pamjeve të ekranit ose malware. Me macOS, harroni gjithçka dhe shijoni përvojën. Përveç kësaj, do të vazhdoni të jeni në gjendje të shijoni paketën e zyrës së Microsoft Office, pasi është i disponueshëm për të.
 • Procesori i ARM-së: Produkti i ri i Apple Silicon, M1, është një procesor për të cilin është folur shumë, veçanërisht për përdorimin e memories që arrin (një pikë kyçe në performancën e tij, pavarësisht se nuk është aq befasues në mënyra të tjera). Përveç kësaj, ky procesor është shumë efikas në energji, duke arritur të zgjasë jetën e baterisë në maksimum (është dyfishuar). Dhe, nëse kjo nuk është e mjaftueshme për ju, nëse keni nevojë të zhvilloheni për ARM dhe të shmangni kompilimin e kryqëzuar, ka më mirë se ta keni këtë ekip për të... Dhe nuk do të doja të harroj një avantazh tjetër, dhe ai është përputhshmëria e aplikacioneve iOS / iPadOS. gjithashtu me të, gjë që ju hap mundësi të reja dhe është ndoshta gjëja më e afërt me atë konvergjencë për të cilën është folur kaq shumë. Ashtu si ato që kanë Google Chromebooks.
 • Cilësia e ekranit: Apple është një nga të paktat që monton panele Retina. Këto panele LED IPS kanë një rezolucion më të mirë, si për imazhet ashtu edhe për tekstet, gjë që është një avantazh i madh. Ajo gjithashtu ka një densitet të lartë pixel dhe për këtë arsye mprehtësia është gjithashtu e jashtëzakonshme. Përveç kësaj, kur e afroni ekranin pranë syve, ata gjithashtu arrijnë rezultate më të mira sesa me panelet normale.
 • autonomi: Kjo ka të bëjë me ekosistemin, pasi kur krijojnë OS dhe pajisje, ata mund të optimizojnë shumë kodin për të arritur një efikasitet që të tjerët nuk do ta bënin. Kjo, së bashku me harduerin efikas, i bën këto ekipe të kenë një nga autonomitë më të mira ekzistuese. Prandaj, nëse jeni një nga ata që kanë nevojë për një bateri që zgjat shumë orë, një laptop Apple është ajo që ju nevojitet.
 • Dizajn: një nga gjërat që bie më shumë në sy në këtë firmë është përfundimi cilësor. Me materiale premium dhe dizajne minimaliste dhe me linja shumë moderne që është një nga gjërat më tërheqëse që bie në sy kur sheh një nga këta laptopë Apple. Në fakt, është bërë një karakteristikë identifikuese e atyre nga Cupertino.
 • seriozitet: Apple kujdeset shumë për çdo detaj, duke përfshirë QA (Sigurimi i Cilësisë). Është e vërtetë që laptopët e Apple prodhohen në të njëjtat fabrika kineze si kompjuterët e tjerë, domethënë, ata ndajnë ODM (Prodhuesit e Dizajnit Origjinal). Për shembull, Quanta Computer, AsusTek dhe Foxconn janë dy nga prodhuesit e laptopëve Apple, të njëjtat fabrika që prodhojnë të tjerë si Acer, ASUS, Dell, HP ose Sony. Nga ana tjetër, ka një ndryshim të vogël në cilësi midis njërës dhe tjetrës, pasi Apple i vendos ekipet e saj përmes disa kontrolleve shtesë të cilësisë për t'u siguruar që ato përmbushin standardet që dëshirojnë. Për këtë arsye, produktet e mollës priren të jenë më të qëndrueshme.

Ku të blini një MacBook të lirë

Apple i shet produktet e saj përmes platformës së saj të internetit, ose nga dyqanet e saj të famshme fizike të shpërndara sipas pikave të ndryshme të gjeografisë. Megjithatë, siç e dini, ato nuk janë shumë të shumta dhe nuk i arrijnë të gjitha kryeqytetet larg saj. Prandaj, mënyra më e lehtë për të marrë një laptop MacBook është ta blini atë në çdo dyqan tjetër fizik ose online.

Për shembull, mund ta gjeni në Amazon, PC Components, El Corte Inglés, Carrefour, etj. Avantazhi është se pothuajse në të gjitha ato zakonisht kushton njësojNdryshe nga pajisjet e tjera nga markat e tjera, ka dallime të dukshme midis disa dyqaneve dhe të tjerëve.

Laptopi Apple i përdorur ose i rinovuar, a është një opsion i mirë?

Siç kam komentuar, çmimi Është një nga pikat negative të laptopëve Apple. Prandaj, mund të kërkoni alternativa për të marrë një Mac të vërtetë me një çmim më të mirë. Për shembull, ju mund të zgjidhni:

 • Dora e dytë: shumë zgjedhin të blejnë produkte të përdorura. Dhe ndërsa kompjuterët MacBook priren të jenë të qëndrueshëm, nuk është alternativa më e mirë. Ju nuk e dini llojin e "jetës" që ju ka dhënë përdoruesi juaj i mëparshëm dhe mund të keni disa probleme që nuk mund të shihen me sy të lirë. Aq më tepër nëse e blini përmes platformave të tilla si Wallapop ose uebsajteve të përdorura, në vend të dyqaneve të besueshme të përdorura që ofrojnë një garanci të caktuar.
 • E rinovuar: Një alternativë tjetër për të marrë një laptop Apple më të lirë është të blini një të rinovuar. Domethënë ato produkte të reja që nuk mund të shiten si të tilla për arsye të ndryshme. Mund të jetë sepse nuk ka kutinë e tij origjinale, sepse ka një gërvishtje në kutinë për shkak të transportit, është ekspozuar në një vitrinë ose sepse është dashur të kthehet në fabrikë dhe të riparohet për shkak të një fabrike. problem. Sido që të jetë, ajo që merrni janë pajisje të reja dhe BE-ja ka lobuar me ligje që përdoruesit e këtij lloji të klientëve të kenë edhe një garanci sikur të ishin pajisje normale.
 • Modeli i vjetër: përveç dy të mëparshmeve, mund të zgjidhni të blini edhe një model pak më të vjetër. Disa janë ende duke u shitur, si modele me çipa Intel ose versione të viteve të vjetra. Kjo do të thotë se çmimi i tij ka rënë ndjeshëm, ndërsa është ende pajisje e re dhe gëzon garanci. Problemi i vetëm me këtë lloj pajisjeje është se gjithmonë do të keni një pajisje disi më pak të fuqishme dhe se vjetërimi do të vijë më shpejt, pasi macOS do të vazhdojë të përditësohet për një kohë, por ndoshta nuk do të jeni në gjendje të mbështeteni në versionet më të fundit (ju e dini që Apple po e kufizon këtë në modelet e gjeneratave të vjetra).

Kur të blini një laptop Apple më të lirë?

MacBook parë nga lart

Një nga disavantazhet kryesore të laptopit Apple është çmimi i tij. Janë produkte të shtrenjta, pasi janë ekskluzive. Për këtë arsye, shumë njerëz i shmangen këtyre llojeve të produkteve dhe preferojnë marka të tjera. Në vend të kësaj, ekziston mundësi të mëdha zgjedhjen e një laptopi Apple më të lirë, si p.sh.

 • Zi e premte: Të enjten e fundit të Nëntorit mbahet ky event global ku të gjitha dyqanet, nga supermarketet e vegjël deri tek ato të mëdhenj, si në pikat fizike të shitjes ashtu edhe në dyqanet online, vendosin një mori zbritjesh për produktet e tyre. Disa zbritje teknologjike mund të jenë deri në 20% ose më shumë, kështu që E Premtja e Zezë është një kohë e mirë për të marrë një laptop Apple më e lirë.
 • Dita e Kryeministrit: Nëse keni një abonim në Amazon Prime, atëherë keni një mundësi tjetër të shkëlqyer. Platforma e famshme Jeff Bezos u ofron të gjithë klientëve të saj premium zbritje ekskluzive. Prandaj, ju mund të përfitoni prej tyre dhe të merrni atë që ju nevojitet dhe të kurseni diçka në blerjet tuaja. Sigurisht, ju do të vazhdoni të shijoni përfitimet e Prime, si transporti falas dhe i shpejtë.
 • Cyber ​​e hënë: Të hënën pas të Premtes së Zezë ka një tjetër ngjarje të madhe. Këtë të hënë, dyqanet online kanë tendencë ta hedhin shtëpinë nga dritarja me oferta shumë të mira, të ngjashme me ato të së Premtes së Zezë. Prandaj, nëse keni humbur mundësinë të premten ose nuk keni gjetur atë që dëshironi, në përzgjedhjen e Ofertat e laptopëve të së hënës Cyber gjeni një mundësi tjetër për të blerë më shumë për më pak.

Laptopë Apple, a ia vlejnë? Mendimi im

laptop Apple

Ti duhet vlerësoni të mirat dhe të këqijat të ketë laptopë Apple. Nga njëra anë, një nga gjërat më të favorshme, siç është ekosistemi i tij, mund të jetë gjithashtu kufizues për disa lojëra video ose softuer që nuk janë të disponueshëm, gjithashtu për disa pajisje harduerike që nuk kanë drejtues për këtë platformë.

Nga ana tjetër është çmimi, gjë që i pozicionon ato ndër pajisjet më të shtrenjta në treg, madje më shumë se disa pajisje konkurruese të lojërave që kanë harduer superior. Por duhet të keni parasysh gjithashtu se, në këmbim, ju merrni besueshmëri dhe qëndrueshmëri më të madhe.

Më në fund, juaji M1 Mund të jetë një avantazh i madh nëse kërkoni autonomi dhe zhvilloni në një platformë ARM. Por kjo ka edhe anën e saj negative dhe është diçka që duhet ta vlerësoni sipas rastit tuaj. Në këtë kuptim, duhet të dini se Windows (dhe sisteme të tjera operative) nuk mund të instalohen më për shkak të mungesës së mbështetjes për M1 kur hiqni Bootcamp. Ju mund t'i përdorni ato vetëm përmes virtualizimit.

M1 ka sjellë edhe kufizime të tjera, të tilla si kufiri i memories RAM të instaluar, të qenit i integruar dhe mungesa e pajtueshmërisë eGPU.

Duhet të dini gjithashtu se disa softuer që keni përdorur me Apple x86 me një çip Intel nuk do të funksionojnë më në M1 të ri. Është e vërtetë që me Rozeta 2 ju mund të vazhdoni të ekzekutoni të gjithë atë softuer pa problem, pasi është softueri që ofron një shtresë përputhshmërie në mënyrë që ky të mos jetë një kufizim. Por, disa programe, si ato që varen nga udhëzime të caktuara ose nga teknologjitë e virtualizimit të Intel (p.sh.: Intel VT), nuk funksionojnë sepse M1 i mungojnë këto. Për shembull, disa përdorues kanë zbuluar se disa programe kontejneri ose virtualizimi, si Docker, nuk funksionojnë më.

PërfundimIa vlen nëse po kërkoni një platformë të qëndrueshme, të fuqishme, të besueshme, të sigurt dhe të besueshme. Ose për të përmirësuar produktivitetin e punës tuaj, për të shijuar kohën e lirë pa komplikime, ose për të studiuar. Në fakt, të gjitha ato disavantazhe që kam përmendur në paragrafët e mëparshëm nuk prekin shumicën dërrmuese të përdoruesve, pasi përdorimi që ata do të japin nuk e pengon këtë. Por unë preferova të jem i sinqertë dhe t'i citoj ato, pasi disa zhvillues ose profesionistë mund të gjenin ato ngjarje të paparashikuara ...


Po kërkoni një laptop të lirë? Na tregoni sa dëshironi të shpenzoni

dhe ne ju tregojmë opsionet më të mira

400 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

Lini një koment

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.