Laptop 14 inç

Një laptop me madhësi standarde është ai që ka një ekran 15 inç, më konkretisht 15.6 ″. Ka disa më të mëdha për ata që duhet të shohin përmbajtjen në një zonë më të madhe, por ka edhe shumë më të vogla, arsyeja kryesore e të cilëve është lëvizshmëria e tyre. Ndër këta kompjuterë më të vegjël ka disa shumë të kufizuar me ekrane 10 inç, por nëse duam diçka më të fuqishme ia vlen të blejmë një Laptop 14 inç.

Shumë prej tyre laptopët më të lehtë në treg, ose më mirë, nga laptopët më të lehtë të vlefshëm në treg kanë një ekran që është midis 13 dhe 14 inç. Madhësia e tij na lejon t'i marrim kudo, por gjithashtu përfshin komponentë mesatarë të avancuar me të cilët mund të bëjmë praktikisht çdo detyrë pa asnjë kufizim. Në këtë artikull ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për kompjuterët 14 inç.

Laptopët më të mirë 14 inç

konfigurues i personalizuar i laptopit

HP 14-dk0017ns

HP 14-dk0017ns është një fletore e 14 inç për ata që kërkojnë performancën më të mirë në një pajisje të lehtë dhe pa pasur nevojë të shpenzojnë shumë para. Ai shquhet për përfshirjen e komponentëve të fuqishëm, si procesori AMD Ryzen 7, 8 GB RAM dhe një hard disk SSD, 256 GB në këtë rast, me të cilin mund të bëjmë praktikisht gjithçka me rrjedhshmëri dhe shpejtësi.

Ekrani ka një Rezolucion i plotë HD, diçka që sapo ta provoni, nuk mund të përdorni më asgjë më pak. Lidhur gjithashtu me imazhin, karta e saj grafike e dedikuar AMD Radeon RX Vega 10 na siguron se ne gjithashtu mund të lëvizim shumë video lojëra pa probleme të mëdha.

Sistemi operativ me të cilin vjen kjo pajisje është Windows 10 Home dhe çmimi i tij, befasues për specifikat e tij, është më pak se 700 €, duke e marrë atë. në disa dyqane të specializuara për më pak se 600 €.

Lenovo Ideapad C340-14APIRYZEN

Të gjithë Lenovo Ideapad-ët ofrojnë vlerë të mirë për paratë, megjithëse në shumë raste cilësia bie pak në mënyrë që çmimi të bjerë shumë. Në rastin e C340-14, ajo që ka rënë më shumë ka qenë çmimi, duke ruajtur komponentët e brendshëm që sigurojnë që ne të mund të punojmë me një rrjedhshmëri dhe stabilitet të caktuar. Dhe a është se ne mund ta marrim këtë Ideapad për pak më shumë se 600 €, e cila është befasuese për specifikat që përfshin.

Ky Ideapad nuk është një kompjuter normal, por përkundrazi eshte i konvertueshme. Një kabrio është një kompjuter që mund të përdoret si laptop ose tablet, kështu që në çmimin e mëparshëm do të paguanim vetëm njërin nga opsionet dhe mund të themi se tjetri vjen si dhuratë.

Sa i përket specifikave të tij më të spikatura, ne kemi një ekran 14 inç Full HD, për të cilin nuk lodhem të them se është një opsion që kur e përdorni nuk dëshironi më asgjë më pak, një AMD Ryzen 5 dhe një disk SSD, 512 GB në këtë rast, me të cilin do të hapim çdo aplikacion apo skedar me shpejtësi të mirë dhe 8 GB RAM që do të na lejojë të punojmë me lehtësi. Pa dyshim, një opsion për t'u marrë parasysh nëse duam diçka të mirë, të bukur dhe të lirë.

ASUS VivoBook Flip 14

Nëse jeni duke kërkuar për një laptop me një ekran 14 inç për përdorim personal dhe të përditshëm, ka të ngjarë që ajo që kërkoni të jetë diçka si ASUS VivoBook Flip 14. Ndër atraksionet kryesore të tij kemi çmimin e tij, pak më pak se 600 € në dyqanin zyrtar, por në dispozicion për rreth 450 € nëse e kërkojmë në disa dyqane online.

Ky VivoBook nuk është më i shpejti në klasën e tij, por as nuk pretendon të jetë. Në specifikimet e tij kemi një ekran Full HD, që do të thosha se është një nga pikat e tij më të habitshme, një procesor. Intel i3, 8 GB RAM dhe 256 GB hard disk SSD, e cila është e mjaftueshme për të lëvizur sistemin operativ Windows 10 që është i instaluar si parazgjedhje.

ASUS ZenBook 14"

ASUS ZenBook 14 është një laptop që mund ta përdorim si për përdorim personal ashtu edhe për punë të caktuara. Ekrani i tij 14 inç Full HD do të na lejojë të shohim të gjithë aksionin me cilësi të mirë, aq sa pasi ta provoni atë (FHD) nuk mendoni për asgjë tjetër.

Brenda, Windows 10 që është instaluar si parazgjedhje do të zhvendoset nga një procesor Intel i5, 8 GB RAM dhe një hard disk SSD, 512 në këtë rast. Ai përfshin një kartë grafike të dedikuar Intel UHD, e cila do të përmirësojë performancën kur kryejmë disa detyra ose punojmë me softuer që e kërkon atë.

Ne mund ta marrim këtë ZenBook nga ASUS një çmim pak më shumë se 700 € dhe është gjithashtu i disponueshëm me procesor Intel i7 / AMD Ryzen 7, deri në 32 GB RAM, 512 SSD dhe karta grafike më të mira.

MEDION S4403

Nëse jeni të interesuar vetëm për një kompjuter me një ekran të përmasave të arsyeshme dhe çmimi është sa më i ulët të jetë e mundur, duhet t'i hidhni një sy MEDION S4403. Tërheqja e tij kryesore është çmimi i tij, dhe kjo është se ne mund ta marrim atë më pak se 500 €. Është një çmim aq i ulët sa deri vonë ka qenë pak a shumë sa vlenin kompjuterët me ekran 10.1 inç dhe ky MEDION ka një ekran 14 inç.

Sa i përket specifikimeve të tjera, të lartpërmendura Ekrani 14 inç është Full HD, i cili po bëhet standardi minimal sepse ofron cilësi të shkëlqyera dhe, pasi ta provojmë, nuk duam më asgjë inferiore. Për çdo gjë tjetër, ai përfshin komponentë diskretë të lirë, të tillë si një procesor Intel Core i3, 4 GB RAM dhe 128 GB hapësirë ​​ruajtëse SSD.

Sistemi operativ që vjen i instaluar si parazgjedhje është a Dritaret 10 i cili do të lëvizë pak ngadalë, por është diçka që kompensohet nga çmimi i ulët dhe ekrani cilësor.

Laptop 14 inç, madhësia perfekte për ata që kërkojnë:

Cilesia e cmimit

Laptopët 14 inç nuk janë të dizajnuar për përdorues kërkues. Edhe pse ka disa vërtet të fuqishme, ato janë krijuar për të ofruar lëvizshmëri të mirë në një pajisje tretës, që me fjalë të tjera do të thotë se ato kanë vlerë të mirë për para. Zvogëlimi i ekranit reflektohet në një ulje të çmimit, por, megjithëse ata zakonisht janë më pak të fuqishëm se vëllezërit e tyre më të mëdhenj, nuk reflektohet aq shumë në përbërësit e tij të brendshme

Laptopët 14 inç janë mjaftueshëm të mëdhenj sa të mund të vendosim komponentët më të mirë në to, të cilët përfshijnë procesorë të mirë, një sasi të mirë RAM, hard disqet më të mirë dhe bateri me madhësi mesatare, të cilat u japin atyre një autonomi shumë të mirë. Prandaj, ato janë një opsion i mirë nëse ajo që duam është një laptop i mirë për një çmim disi më të ulët, duke kujtuar se ekrani juaj do të jetë pak më i vogël se madhësia standarde (15.6 ″).

performanca

Edhe pse do të varet nga pajisjet e zgjedhura, kompjuterët 14 inç ofrojnë performancë të mirë. Siç e kemi shpjeguar në pikën e mëparshme, ato janë më të vogla, por nuk janë aq sa prodhuesit duhet të shkurtojnë shumë specifikimet. Prandaj, ka opsione që kanë procesorë të mirë, RAM dhe komponentë të tjerë si karta grafike. Nga ana tjetër, disa kanë, përveç një ekrani më të vogël, rezolucion më të ulët, gjë që e bën atë më të lehtë dhe "motori" i ekipit mund të fokusohet në procese që kanë vërtet rëndësi.

mendjelehtësi

Laptop 14 inç

Kompjuterët 14 inç janë çakmak se 15.6 inç, që është madhësia standarde për laptopët. Kjo është ajo që na thotë logjika, se të gjitha gjërat duke qenë të barabarta ose me të njëjtin dizajn dhe komponentë ekuivalent, më e vogla do të peshojë më pak. Përveç peshës, madhësia do ta bëjë gjithashtu të lehtë transportin dhe është më e lehtë të vendoset në çdo çantë shpine ose çantë sesa një laptop që është rreth 2 inç më shumë diagonalisht.

Shumë laptopë të njohur si Ultrabook kanë një ekran që është midis 13 dhe 14 inç. Këta laptopë kanë një peshë që është gjithmonë nën 1.5 kg, por ka disa që peshojnë më pak se 1 kg. Nëse duhet ta lëvizim vazhdimisht, ne jemi më të interesuar për një laptop 14 inç sesa për një madhësi standarde.

Ekran pak më i madh

Laptopi më i mirë 14 inç

Po, laptopët 14 inç kanë një ekran pak më të madh sepse, në realitet, ata priren të jenë laptopë në të cilët kanë vendosur 14 inç në madhësinë që përdoret për të përshtatur 13 inç. Kjo është bërë e mundur falë reduktimit të kornizave: tani, praktikisht çdo kompjuter në treg ka korniza pak më shumë se një centimetër në secilën anë, ndoshta dy në kufirin e sipërm, por më parë kufijtë ishin më të mëdhenj.

Prandaj, ata kanë arritur të vendosin një ekran më të madh në të njëjtën hapësirë, peshë dhe madhësi në të cilën kanë vendosur më parë një ekran një inç më të vogël.

Markat më të mira të laptopëve 14 inç

HP

HP është një kompani që filloi të fitonte popullaritet për printerët e saj, por tani është një kompani shumëkombëshe e përkushtuar ndaj teknologjisë së informacionit.

Vite më parë, ai krijoi laptopë me butona shtesë që shumë nuk i pëlqenin, por sot është një nga opsionet më të mira kur kërkoni të blini një kompjuter të ri. Në katalogun e saj do të gjejmë të gjitha llojet e laptopëve, ndër të cilat do të kemi 14 inç cilësi si ato të serie pavijon.

Lenovo

Lenovo është një kompani e përgjithshme teknologjike me bazë në Pekin, Kinë. Si prodhues në vendin aziatik, praktikisht gjithçka që ofrojnë ata e bëjnë me një çmim të mirë, që nuk do të thotë gjithmonë se është me burime të kufizuara.

Në katalogun e tij do të gjejmë laptopë të të gjitha llojeve, si disa laptopë shumë interesantë 14-inç si ata në të Seria Ideapad, edhe pse në të njëjtën seri do të gjejmë edhe pajisje me ekrane gjithnjë e më të vogla.

ASUS

ASUS është një kompani tajvaneze që i është përkushtuar elektronikës dhe robotikës, por nëse ata kanë arritur një popullaritet për diçka, kjo është sepse ata janë gjithashtu specialistë në harduer.

Midis harduerit të tij gjejmë kompjuterë të të gjitha llojeve, si disa laptopë 14 inç që mund t'i gjejmë në të Seritë VivoBook dhe ZenBook. Ata bëjnë laptopë cilësorë, aq sa disa rivalizojnë edhe Apple të plotfuqishëm.

Matjet e një laptopi 14 inç

Laptopi ka një gjatësi prej 14 inç

L Ekran 14 inç Ato janë diagonale 35,56 cm, domethënë nga këndi i poshtëm i majtë në këndin e sipërm të djathtë. Në varësi të raportit të pamjes (raporti i gjerësisë me lartësinë e ekranit), ai mund të jetë më i madh ose më i vogël.

Për shembull, një nga raportet më të njohura, 16: 9, do të linte dimensione të përafërta prej 31 × 17 cm (gjerësia dhe lartësia). Megjithatë, kësaj duhet t'i shtojmë edhe madhësinë që zë korniza, nëse nuk është një laptop pa kornizë ose me ekran të pafund, të cilit zakonisht i mungon kjo apo ajo do të zënë vetëm disa milimetra.

A është një laptop 14 inç i vogël?

Madhësia e laptopit 14 inç

Un Laptop 14 inç Është kompakt, megjithëse është një sipërfaqe pune mjaft e ekuilibruar, midis atyre 15.6 "dhe 13", duke marrë më të mirën nga të dy botët në një pajisje të vetme. Këta laptopë mund të jenë të shkëlqyer për:

 • Kompakt dhe më pak i rëndë, për ata që kërkojnë lëvizshmëri më të mirë. Përveç kësaj, duke pasur një ekran më të vogël, do të kërkojë gjithashtu më pak energji për të funksionuar, që do të thotë autonomi më e madhe. Për shembull, mund të jetë i shkëlqyeshëm për studentët që duhet ta mbajnë në çantën e shpinës, profesionistët, stacioni i punës i të cilëve nuk është i rregulluar, etj.
 • Ato mund t'ju lejojnë të keni një pajisje të mirë që të mund ta lidhni atë me një ekran të jashtëm për punën tuaj nëse keni nevojë për më shumë sipërfaqe, pa nënkuptuar që të transportoni një pajisje më të madhe për përdorimin e ekraneve të jashtëm.
 • Çmimi i pajisjeve me një ekran më të vogël është gjithashtu zakonisht disi më i mirë.

Laptop 13 inç apo 14 inç?

E mira e paneleve të reja është se ato mund të jenë pothuajse të barabarta në madhësi me ato 13 inç, pasi me ekrane të pafundme, ose pa korniza, apo ato me kornizë të reduktuar, ka arritur t'i ngjesh edhe më shumë këto fletore. Prandaj, mund të keni të njëjtën lëvizshmëri si me një 13, por me një inç shtesë që nuk ju dhemb kurrë të shikoni video, të lexoni ose të kryeni detyra të tjera ku keni nevojë për pak më shumë sipërfaqe pune.

Avantazhi i vetëm i laptopë të 13 inç është se konsumi i tij është disi më i ulët, duke bërë që bateritë të zgjasin edhe më shumë, por ato mund të jenë të pakëndshme për shkak të madhësisë së tyre të vogël.

Laptop 14 inç kundrejt 15,6

14 inç janë midis 13 dhe 15 inç, që do të thotë një kompromis më i mirë midis madhësisë dhe lëvizshmërisë. Në vend të kësaj, ka disa situata në të cilat zgjedhja e një laptopi 14 inç mund të jetë më e mirë:

14 inç

avantazh:

 • Më kompakte.
 • Madhësia mjaft e ekuilibruar.
 • Konsumi më i ulët, kështu që do të zgjasë jetën e baterisë.

disavantazhet:

 • Mund të jetë i vogël për disa detyra.
 • Të qenit më i vogël do të lërë më pak hapësirë ​​për dizajn dhe pajisje.

15.6 inç

avantazh:

 • Madhësia më e madhe, kështu që mund të jetë më mirë për të parë video, transmetim, shkrim, lexim ose lojëra video.
 • Duke qenë më i madh, kjo e bën shasinë e laptopit të rritet, gjë që do t'i lejojë atij të ketë më shumë hapësirë ​​për një sistem ftohjeje më të mirë, më shumë vende të lira për shtesa ose komponentë disi më të fuqishëm.

disavantazhet:

 • Çmimi më i lartë.
 • Më shumë konsum i baterisë.
 • Më shumë peshë dhe madhësi.

Ku të blini një laptop të lirë 14 inç

Së fundmi, nëse po përpiqeni të blini një Laptop 14 inç me një çmim të mirë, mund ta blini në këto pika shitje:

 • Amazona- Platforma e menaxhimit të shitjeve në internet është e mbushur me laptopë të të gjitha markave, modeleve dhe madhësive, duke përfshirë ato 14 inç. Përveç kësaj, ajo ka një mori shpërndarësish që shesin përmes kësaj faqe interneti, duke bërë të mundur gjetjen e disa ofertave të ndryshme për të njëjtin produkt. Nga ana tjetër, duhet të dini gjithashtu se është një platformë e besueshme, e sigurt me të gjitha garancitë. Nëse jeni klient Prime, mund ta bëni porosinë tuaj pa kosto transporti dhe ai do të arrijë më shpejt.
 • Gjykata angleze: marka spanjolle ka gjithashtu një përzgjedhje të mirë të pajisjeve portative që mund t'i gjeni në seksionin elektronik dhe teknologjik të këtyre qendrave. Përveç kësaj, mund ta porosisni edhe në faqen e saj zyrtare nëse nuk keni një dyqan aty pranë ose nuk dëshironi të udhëtoni. Në çdo rast, nuk është vendi me çmimet më të mira, por mund të prisni promovime dhe zbritje si ato të Tecnoprecios.
 • ndërprerje: ky zinxhir tjetër qendrash franceze ka gjithashtu një repertor të mirë laptopësh nga markat kryesore dhe modelet më të fundit të lançuara. Ju mund të shkoni personalisht në pikën tuaj më të afërt të shitjes për blerje ose ta kërkoni atë përmes platformës së tyre të internetit që t'ju dërgohet në shtëpinë tuaj. Ashtu si ai i mëparshmi, çmimet mund të mos jenë më të mirat, por ka disa promovime dhe oferta që mund t'ju interesojnë.
 • mediamarkt: Ky zinxhir tjetër i dyqaneve të teknologjisë gjermane ka çmime të mira, si dhe modelet më të fundit të laptopëve 14 inç nga markat më të njohura. Përsëri mund të zgjidhni midis blerjes në cilindo nga dyqanet e tij, ose modalitetit online, siç ju përshtatet.

Po kërkoni një laptop të lirë? Na tregoni sa dëshironi të shpenzoni

dhe ne ju tregojmë opsionet më të mira

400 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

Lini një koment

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.