Fletore tepër e hollë

Kur dolën laptopët e parë, është e vërtetë që transportoheshin lehtë, por varej edhe nga ajo me çfarë i krahasonim. Pa dyshim, ata ishin më të lehtë për t'u lëvizur sesa kompjuterët desktop, ndër të tjera sepse gjëja më e mirë në këtë të fundit është t'i montoni në një tavolinë dhe t'i lini gjithmonë aty, por nëse i krahasojmë me laptopët aktualë, ata ishin diçka vërtet e trashë. dhe e rëndë.

Tani ato janë më të lehta dhe më të holla, dhe kanë ardhur edhe lloje të tjera të pajisjeve: të laptop ultra i hollë që i pëlqen shumë komunitetit dhe nga të cilat ne do t'ju tregojmë modelet më të mira që shiten sot.

Laptopët më të mirë të lehtë

Markat më të mira të laptopëve ultra të hollë

ASUS

ASUS është një nga prodhuesit më të mëdhenj të kompjuterëve në botë, duke arritur në vendin e katërt gjatë dekadës së fundit. Si i tillë, në katalogun e tij mund të gjejmë, përveç shumë artikujve të tjerë si pllakë amë, grafikë, pajisje periferike, pajisje multimediale, celularë, ekrane etj., kompjuterë të të gjitha llojeve, nga më diskretët deri tek më të fuqishmit, dhe të gjitha. me vlerë të mirë për para-markë, në kuptimin që, duke qenë një markë kaq e famshme, gjëja më e lehtë do të ishte të mendosh se pajisjet e tyre janë të shtrenjta, por nuk janë.

Në katalogun e saj të kompjuterëve mund të kemi edhe ata ultra të hollë dhe, si pjesa tjetër e PC-ve që prodhon, janë ndër më të mirët në treg. Përveç sjelljes së mirë në çdo terren, ato priren të ofrojnë autonomi, dizajn dhe qëndrueshmëri të mirë, kështu që ne mund t'ju sigurojmë se janë një bast i sigurt.

mollë

Apple është shpesh në shumë lista, dhe megjithëse janë bërë më të njohura në një dekadë e gjysmë të fundit si "prodhuesi i iPhone", ata dolën nga një garazh që prodhonte kompjuterë. Laptopat e tyre quhen MacBook dhe janë një kënaqësi për këdo që mund t'i përballojë dhe nuk varen nga një aplikacion që është ekskluziv për Windows ose një sistem tjetër operativ, pasi MacBook dhe kompjuterë të tjerë Apple punoni me macOS.

Apple është gjithashtu një kompani e famshme për kompjuterët e saj ultra të hollë dhe të lehtë, aq sa ata përdorin mbiemrin "Air" (nga "air" ose "light") në disa prej modeleve të tyre. Por MacBook Air Ata janë zakonisht skuadra me ekrane më të vogla se po, ata i përkasin këtij seksioni, por kanë edhe të tjerë që janë disi më të fuqishëm që janë gjithashtu shumë të hollë dhe të lehtë, dhe ato janë të preferuarat e komunitetit, pjesërisht edhe sepse autonomia e tyre është më e mira nga të gjitha. Sigurisht, nëse mund të paguajmë atë që na kërkojnë.

LG

LG është një kompani koreano-jugore e famshme për ekranet e saj, aq sa ata prodhojnë dhe shesin monitorë dhe televizorë të panumërt. Cfare ka me shume, ofrojnë panele për shumë marka të tjera, disa panele të përdorura në ekranet, për shembull, të pajisjeve me prekje. Por përveç televizorëve dhe paneleve, ajo prodhon edhe shumë produkte të tjera, si celularë, tableta dhe pajisje shtëpiake.

Sa i përket kompjuterëve të tyre, ata prodhojnë me cilësinë e lartë që mund të ofrojnë vetëm kompani të tilla të vjetra. Nuk duhet të jetë çudi që ta përmendim këtë Ekranet e laptopëve LG janë shumë të mira, por është interesante të shihet se si kontrolli mbi panelet i lejon ata të jenë ndër të parët që prodhojnë laptopë me të gjitha llojet e madhësive dhe dizajneve, ndër të cilët kemi disa nga më të mirët ultra të hollë në treg.

Lenovo

Lenovo është një kompani kineze që i dedikohet elektronikës në përgjithësi, dhe përmendja e gjithçkaje që bëni dhe shitni do të ishte pak e vështirë në një artikull si ky. Mund të përmendim se prodhon PDA (po, ende), celularë, tablet, televizorë, pajisje periferike dhe shumë sende të tjera elektronike, ndër të cilët gjejmë edhe kompjuterë ose nuk do të përfshiheshin në këtë listë.

Në katalogun e kompjuterëve Lenovo gjejmë gjithçka me të të gjitha llojet e konfigurimeve, dhe kjo përfshin laptopë të fuqishëm ultra të hollë, me një dizajn të mirë dhe një çmim të arsyeshëm, një kosto që mund të ulet edhe nëse eliminojmë komponentët ose ajo që kemi prioritet është hollësia. Me fjalë të tjera, mund të gjejmë laptopë më pak të fuqishëm të Lenovo-s, ultra të hollë dhe me një dizajn më të keq, thjesht sepse e dinë se mund të interesojnë përdoruesit me xhepa më të vegjël.

MSI

MSI është një markë tajvaneze e teknologjisë së informacionit që projekton, prodhon dhe shet laptopë, pllaka amë, grafikë, kompjuterë kullë, të gjitha-në-një (AIO) dhe produkte të tjera si pajisje periferike dhe artikuj të lidhur me sportin motorik. Në shumë raste, kur shohim ose lexojmë diçka për MSI, ajo që kemi përpara është një laptop ose aksesor për lojëra, dhe ky është një nga tregjet në të cilin spikat, dhe shumë.

Por përveç atyre kompjuterëve më të mëdhenj, me dizajne agresive dhe tastierë të fortë, MSI gjithashtu prodhon kompjuterë ultra të hollë, të tjera më pak të rënda dhe të lehta për t'u transportuar për t'u përdorur në çdo situatë apo vend.

Çfarë konsiderohet një laptop ultra i hollë?

Çfarë është një laptop ultra i hollë

Një laptop tepër i hollë duhet të ketë dimensione dhe peshë që na vijnë direkt nga një lloj tjetër laptopi: Ultrabook. Për të qenë në gjendje të merrni etiketën Ultrabook është e nevojshme të plotësoni kërkesat kërkuese, por për të qenë ultra i hollë mjafton që të plotësojë madhësinë dhe peshën e tij. Kështu, laptopi ultra i hollë është ai që ka një trashësi jo më shumë se 21 mm nëse ekrani është 15.6 inç ose më i madh ose 18 mm nëse ekrani është 14 inç ose më i vogël.

Kur bëhet fjalë për peshën, as Ultrabook-ët nuk kanë një standard të shkruar, por ne e dimë se shumica e laptopëve ultra të lehtë janë nën 2 kg, disa prej tyre peshojnë 1.5 kg. Në fakt, Apple lëshoi ​​një MacBook që peshonte më pak se 2 lbs, që është më pak se 1 kg, por shumë prej nesh mendojnë se kjo tashmë është shumë pak sepse, kur punojmë ulur me laptopin në kofshë, pesha e ulët e bën të vështirë mbaje te rregulluar..

Por në çdo rast, një laptop ultra i lehtë duhet të peshojë më pak se 2 kg dhe të jetë më pak se 21 mm trashësi.

A ka laptopë të lehtë dhe të lirë?

Nëse hedhim një vështrim prapa në kohë, mund të kujtojmë se si ishin pajisjet teknologjike në të kaluarën: të mëdha, të mëdha, aq sa tani duken qesharake. Kur dilte diçka me dizajn më të mirë, pajisja ishte më e shtrenjtë dhe çmimi rritej gjithnjë e më shumë sa më shumë që pajisja të ngjeshej. Unë e shpjegoj këtë për një gjë: të vogla dhe Të kesh të gjithë komponentët në një hapësirë ​​të ngushtë është e shtrenjtë, kështu që, në përgjithësi, fletoret e lehta janë më të shtrenjta. Por të gjitha?

Lajm i mirë është ai konkurrenca është e ashpër, dhe çmimet po rregullohen. Markat më të njohura, si Apple, janë ende të shtrenjta, por kompania e Apple është sepse janë të vetmet që zyrtarisht dhe lehtësisht mund të ekzekutojnë macOS. Pjesa tjetër abuzojnë pak më pak me çmimin. Përveç kësaj, e njëjta konkurrencë bën që markat e tjera më pak të njohura të tërheqin vëmendjen, dhe për këtë ata priren t'i ofrojnë artikujt e tyre pak ose shumë më lirë.

Prandaj, në pyetjen nëse ka laptopë të lehtë dhe të lirë, përgjigja është nëse ekzistojnë. Një nga shembujt më të mirë është CHUWI, një markë që lindi në vitin 2004 dhe tani po pushton Evropën dhe Amerikën e Veriut me fletoret e saj cilësore me çmime të vështira për t'u besuar, pa humbur mbështetjen dhe garancitë.

A mund të jetë i fuqishëm një laptop i hollë?

laptop i fuqishëm ultra i hollë

Po, po mundet. Në fakt, dhe siç e kemi shpjeguar më lart, ka Ultrabook dhe këta laptopë duhet të plotësojnë kërkesat që në thelb janë të fuqishëm si laptopët e tjerë më të trashë, por në një madhësi të reduktuar. Ultrabookët zakonisht duhet të montohen në një kuti metalike për të shpërndarë nxehtësinë që procesori dhe komponentët e brendshëm të fuqishëm do të lëshojnë, kështu që po, ka kompjuterë të hollë dhe të fuqishëm.

Ajo që është e sigurt është se, nëse një markë prodhon dy kompjuterë të ngjashëm dhe njëri është më i hollë se tjetri, drita ka shumë të ngjarë më pak e fuqishme se e rënda Për një arsye logjike: sa më e madhe të jetë madhësia, aq më shumë përbërës mund të vendosim dhe nxehtësia gjithashtu mund të shpërndahet më mirë. Por ky nuk është një standard i shkruar dhe, për të ditur gjithçka që mund të na ofrojë një laptop, duhet të shohim specifikimet e ofruara nga prodhuesi.

Laptopë të hollë: mendimi im

fletore ultra të holla

Nëse shikojmë vetëm trashësinë, pra nëse flasim për laptopë të hollë që nuk arrijnë një Ultrabook, ajo që do të kemi përpara do të jetë një portative me komponente diskrete. Prandaj, ata janë kompjuterë të mirë nëse kërkojmë vlerë për para dhe duhet t'i lëvizim shumë. Një shembull i asaj që mund të na shërbejnë në mënyrë perfekte është për studentët që kanë gjithmonë nevojë për një kompjuter në krye. Një tjetër skenar në të cilin do të ishin një opsion i mirë do të ishte për ata përdorues që nuk janë gjithmonë në të njëjtën shtëpi ose duan të marrin laptopin e tyre për ta lidhur atë me një TV si qendër multimediale.

Janë një opsion i mirë në rastet e mësipërme, por ato nuk janë nëse ato që na duhen janë pajisje të fuqishme në të cilat për të kryer detyra të rënda. Jo vetëm nëse ajo që zgjedhim arrin tek Ultrabook, por ky është një lloj tjetër laptopi që, përveç kësaj, zakonisht ka një çmim që rrallë shkon nën 1000 euro.

Nëse vini bast për një ultrabook, do të keni më të mirën nga të dyja botët: një laptop ultra i hollë, i cili peshon pak dhe gjithashtu ka fuqinë për të kryer çdo lloj detyre.

Ku të blini një laptop të lirë ultra të hollë

Amazona

Amazon është një markë i njohur kryesisht për dyqanin e tij online. Shërbimet e tyre cloud janë më pak të njohura, me të cilat ofrojnë hosting dhe shërbime të tjera për shumë kompani të palëve të treta, dhe për shkak të interesit dhe zhvillimit të tyre në lidhje me inteligjencën artificiale, nga ku, ndër të tjera, asistentja e tyre virtuale Alexa, një rival i drejtpërdrejtë. i Google Assistant dhe Siri (Apple).

Në dyqanin tuaj mund të gjejmë gjithçka që mund të na nevojitet, dhe pothuajse gjithmonë me një çmim të vështirë për t'u mposhtur. Çfarëdo që të kërkojmë, një nga opsionet e para që duhet të shikojmë është Amazon, pjesërisht sepse, përveç çmimit dhe shërbimit të mirë, ato ofrojnë garanci të mira. Përveç kësaj, Amazon është gjithashtu një portal ku shumë dyqane të tjera të vogla shes, kështu që pothuajse gjithçka është atje. Nëse ajo që na intereson është një kompjuter ultra i lehtë, ata do të kenë atë që i përshtatet më mirë nevojave tona, ju thotë një përdorues që ka blerë tashmë dy laptopë në dyqanin e famshëm.

Gjykata angleze

Për ata prej nesh që tashmë janë një moshë, El Corte Inglés na sjell kujtime të mira. Ne që jetonim në një qytet më të vogël, shkonim në kryeqytete në dyqane si ajo dhe ishte si një park argëtimi, por sot gjithçka është ndryshe. Në realitet, El Corte Inglés ka ndryshuar pak, në kuptimin që është ende në qytetet e mëdha dhe ofron shumë artikuj, por ato janë zgjeruar duke blerë gjithnjë e më të vegjël. kompani të formateve të ndryshme, e cila i ka dhënë një tjetër dimension.

Nga ana tjetër, ato gjithashtu janë modernizuar, dhe tani kanë një Dyqani Online ku mund të bëjmë pothuajse çdo blerje që do të bënim në dyqanin tuaj fizik. Sa i përket specialiteteve të saj, moda është një prej tyre, por edhe elektronika. Pikërisht në këtë të fundit mund të gjejmë të gjitha llojet e pajisjeve elektrike, ku pjesërisht mund të përfshijmë edhe kompjuterët. Nëse jeni duke kërkuar për një laptop ultra të lehtë, në El Corte Inglés do të gjeni shumë, por duhet të keni parasysh diçka: ato të nivelit më të ulët zakonisht nuk janë në një dyqan aq të rëndësishëm sa ky.

ndërprerje

Udhëtimi i blerjeve të fëmijërisë sime që përmenda në pikën e mëparshme përfundoi në Continente, emri me të cilin njihej Carrefour aktual që vjen nga Franca dekada më parë. Në atë kohë, ata ishin hipermarkete të mëdha Ato ishin vetëm në qytetet e mëdha, por tani mund të gjejmë një Carrefour praktikisht në çdo qytet, përderisa ka një numër minimal banorësh dhe është fitimprurës për kompaninë.

Aktualisht, në çdo Carrefour, qoftë nga një qytet më i vogël apo nga qytetet më të mëdha, ne mund të bëjmë blerje të të gjitha llojeve, duke filluar nga produktet ushqimore, duke ndjekur ato të higjienës personale apo të bukurisë dhe duke përfunduar me të tjera si bateritë. Është në më të madhin, ose në dyqanin tuaj online, ku do të gjejmë edhe produkte elektronike, të tilla si pajisjet dhe kompjuterët. Në këtë seksion të fundit do të gjejmë laptopë ultra të hollë, dhe në këtë rast do të gjejmë disa modestë dhe më të kufizuar, por gjithmonë me vlerë të mirë për para.

Komponentët e PC

Komponentët e PC filluan si një portal i specializuar në produktet kompjuterike dhe komponentët e tyre. Aktualisht janë ende ai portal, por ajo që ka ndryshuar është se tani ofrojnë edhe produkte të tjera elektronike si elektroshtëpiake dhe kanë hapur disa dyqane fizike, pra nuk shesin ekskluzivisht online.

Komponentët e PC operon në Spanjë dhe Portugali, dhe me këtë emër është e lehtë të kuptosh pse është në këtë listë: ka më shumë se gjasa që, pavarësisht nga pajisjet kompjuterike që kërkojmë, të jenë në një nga dyqanet e saj. Përveç kësaj, meqenëse katalogu i tij është i specializuar dhe kaq i gjerë, mund të gjejmë laptopë ultra të lehtë të të gjitha llojeve, duke përfshirë ata më të lirë dhe më të kufizuar që do të kenë një çmim që mund ta përballojnë edhe xhepat më të vegjël.

mediamarkt

Mediamarkt është një rrjet supermarketesh që na vjen nga Gjermania dhe është e specializuar në shitjen e pajisjeve elektronike, i cili përfshin pajisje shtëpiake, kompjuterë dhe elektronikë të konsumit. Në thelb, ato janë si hipermarketet, por me një seksion të madh të përqendruar të gjithë në elektronikë.

Janë ata që kanë bërë të njohur sloganin “Unë nuk jam budalla”, që i referohet faktit se nëse blejmë në një nga dyqanet e tyre, do të tregohemi të zgjuar se atje do të paguajmë më pak. Dhe është se pjesë e marketingut të tyre është të na bindin se ata kanë çmimet më të mira, dhe është ende e vërtetë që, të paktën, nëse i ofrojnë produktet e tyre çmimet konkurruese.

Kur të blini një laptop më të lirë?

markave të lehta të fletores

Zi e premte

E Premtja e Zezë është një ditë që na vjen nga Shtetet e Bashkuara dhe që është përhapur në të gjithë botën. Ajo festohet një ditë pas Ditës së Falënderimeve në vendin e Amerikës së Veriut dhe synimi është, përmes shitjeve, na inkurajoni të bëjmë blerjet e para të Krishtlindjeve. Gjatë “Black Friday”, do të gjejmë të gjitha llojet e artikujve me çmim të reduktuar praktikisht në çdo dyqan, pavarësisht nga specialiteti i tij. Pa asnjë dyshim, laptopë të Premten e Zezë ata ulin shumë çmimin e tyre.

Dita e Kryeministrit

Prime Day është një ditë e rëndësishme për përdoruesit e Amazon, më konkretisht për ata prej nesh që abonohen në shërbimin e tyre për klientët me përfitime të veçanta. Është një ngjarje shitjesh, e cila zakonisht zgjat dy ditë dhe në të cilën Klientë premium Mund të gjejmë mijëra produkte me çmim të reduktuar që vështirë se do t'i shohim kështu gjatë pjesës tjetër të vitit. Në të njëjtin event, Amazon ofron gjithashtu oferta flash, të cilat janë zbritje më të mëdha për disa artikuj me stoqe të kufizuara. Nëse po mendoni të blini një laptop ultra të lehtë dhe dyqani juaj i preferuar është Amazon, dita kryesore është dita juaj… nëse jeni klient kryesor.

Cyber ​​e hënë

Ashtu si e Premtja e Zezë, e Hëna Cyber ​​është një ditë tjetër për të na ftuar të bëjmë blerjet e para të Krishtlindjeve. Dallimet kryesore me të Premten e Zezë është se ajo festohet të hënën, ajo pas së Premtes së Zezë, dhe se, në teori, vetëm do të gjejmë artikuj të reduktuar që lidhen me elektronikënPrandaj gjëja "Cyber". Por, duke qenë se rregullat nuk janë të detyrueshme, disa biznese shesin në të njëjtën ditë edhe produkte jo elektronike. Dhe për të përfituar nga tërheqja, disa të tjerë i bashkohen të Premtes së Zezë dhe të Hënës Cyber ​​në një event të një fundjave të tërë që përfundon të hënën, në mënyrë që ne të përfundojmë duke iu dorëzuar tundimit. Duke marrë parasysh që kjo e hënë është arsyeja e shitjeve të produkteve elektronike, nëse ajo që ne kërkojmë është një laptop ultra i lehtë, e hënë në internet Është një datë që duhet ta shënojmë në kalendar.


Po kërkoni një laptop të lirë? Na tregoni sa dëshironi të shpenzoni

dhe ne ju tregojmë opsionet më të mira

400 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

Lini një koment

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.