Laptopë me SSD

Në ditët e sotme, kur fillojmë të kërkojmë një laptop të ri, përzgjedhja që është në dispozicion është e madhe. Ka shumë laptopë të ndryshëm dhe shumë markat e laptopëve nga të cilat për të zgjedhur. Përveç kësaj, ne duhet të marrim parasysh shumë aspekte përpara se të zgjedhim një model specifik. Ajo që është e qartë është se nëse doni shpejtësi gjatë nisjes së kompjuterit ose hapjes së aplikacioneve, duhet të vini bast laptopë me SSD.

Laptopët me SSD janë bërë diçka nga më të zakonshmet në treg. Përzgjedhja është rritur shumë, po ashtu edhe cilësia e saj. Për këtë arsye, më poshtë do të bëjmë një krahasim të disa modeleve të laptopëve me SSD. Kështu që ju mund të shihni më në detaje se çfarë jemi aktualisht në treg.

Një krahasim që mund të jetë i dobishëm në rast se po mendoni blej një laptop me SSD.

Laptopët më të shquar SSD

Ne kemi bërë një Krahasimi i laptopëve me SSD për t'ju ndihmuar të zgjidhni. Para së gjithash, ne do t'ju lëmë me një tabelë që tregon karakteristikat kryesore të secilit prej këtyre modeleve. Kështu që ju mund të merrni një ide mjaft të qartë për secilën prej tyre.

Pas tabelës ju lëmë me një analizë të thellë të secilit prej këtyre katër laptopëve.

konfigurues i personalizuar i laptopit

Laptopët më të mirë me SSD

Pasi të kemi parë tashmë specifikimet e para të secilit prej këtyre modeleve, ne tani vazhdojmë me një analizë më të thellë të të gjithëve. Në këtë mënyrë mund të keni më shumë informacion për funksionimin e tij dhe aspektet më të rëndësishme. Kështu, nëse aktualisht po shikoni laptopë me SSD, mund të jetë e dobishme të zgjidhni atë që i përshtatet më mirë asaj që kërkoni.

Acer Aspire 5

Fillojmë me këtë model nga Acer, një markë e njohur në treg dhe fletoret e të cilit janë gjithmonë cilësore. Pra është një firmë e besuar për konsumatorët. Ky laptop ka një Ekran 15,6 inç. Një madhësi e madhe për të qenë në gjendje të punojmë dhe që na lejon gjithashtu të konsumojmë përmbajtje multimediale në një mënyrë të thjeshtë. Ekrani ka një rezolucion Full HD. Kështu që ne do të shijojmë një cilësi të shkëlqyer imazhi në çdo kohë.

Brenda saj a 8 GB RAM dhe një SSD 512 GB kapaciteti. Një kombinim i mirë që do të na ofrojë një përvojë të qetë të përdoruesit. Gjithashtu, është mirë që ka një RAM prej 8 GB. Meqenëse modelet e tjera të ngjashme vënë bast për më pak, dhe kjo është diçka që në afat të gjatë mund të përfundoni duke e vënë re. Gjithashtu, falë përdorimit të SSD-së, laptopi punon më shpejt dhe harxhon më pak bateri. Në fakt, bateria do të na zgjasë gjithë ditën, sipas vetë markës. Kështu që ne mund ta përdorim laptopin jashtë pa pasur nevojë të shqetësohemi për karikimin e tij herë pas here.

Firma ka qenë gjithashtu e shqetësuar për dizajnin e laptopit. Duke qenë se kemi një model që bie në sy për një dizajn elegant. Është bërë nga materiale të mira, kështu që nuk ka asgjë plastike me cilësi të keqe. Gjithçka është shumë e kujdesshme. Gjithashtu duhet përmendur se është një portativ i lehtë, peshon pak më shumë se 1,6 kilogramë. Diçka që e bën shumë të lehtë marrjen e tij me vete në çdo kohë në qendër pune ose studimi. Jemi përballë një laptopi që funksionon mirë, i shpejtë, i lehtë dhe ideal për punë apo studim.

MSI-GF65

Së dyti, këtë model e gjejmë nga një markë e njohur për të laptopë lojrash. Ky model nuk është i ndryshëm. Meqenëse është një opsion i shkëlqyeshëm nëse po kërkoni një laptop të fuqishëm me të cilin mund të luani. Përveç kësaj, ai shquhet menjëherë për dizajnin e tij dhe ndriçimin e kuq të tastierës së tij. Ka një ekran 15,6 inç. Një madhësi ideale për të luajtur ose konsumuar përmbajtje multimediale. Përveç kësaj, ai ka një rezolucion Full HD, në mënyrë që të kemi një cilësi të shkëlqyer imazhi dhe një trajtim të mirë të ngjyrave.

Brenda laptopit ka një RAM 16 GB dhe një kombinim interesant. Si ne kemi një hard disk SSD 1 TB. Një kombinim i mirë që i jep laptopit shumë kapacitet ruajtës, por edhe fuqi. Meqenëse falë tij ne marrim më të mirën e SSD-ve dhe disqeve të ngurta. Kështu që ju do të jeni në gjendje të përfitoni shumë nga ky model. Përveç kësaj, ky kombinim e bën atë një model ideal për të luajtur. Meqenëse marka nuk ka dashur të kursejë fuqinë, performancën dhe kapacitetin.

Është një model më i madh se i pari, dhe gjithashtu më i rëndë. Ky model peshon 4,2 kg, nuk është as më i rëndë. Por është e rëndësishme të merret parasysh kjo kur dëshironi ta transportoni atë. Dizajni është bërë me materiale cilësore. Prandaj, është një laptop i krijuar për të qëndruar gjatë. Është gjithashtu e rëndësishme të përmendet se ndriçimi i tastierës është vetëm i kuq. Nuk është e mundur të përdoren ngjyra të tjera. Një laptop i mirë për lojëra. Meqenëse është i fuqishëm, i shpejtë, jep performancë të mirë dhe është shumë rezistent.

HP Pavilion 15

Në vendin e tretë na pret ky model nga HP, marka më e njohur në tregun e laptopëve. Siç ndodh zakonisht me markën, ky model është një garanci e cilësisë dhe performancës së mirë. Pra, është një blerje e sigurt dhe ju e dini që nuk do t'ju sjellë probleme operative. Ky model i veçantë ka një ekran 15,6 inç. Një madhësi e madhe për të punuar dhe konsumuar përmbajtje multimediale. Cfare ka me shume, ka një rezolucion të plotë HD. Diçka që garanton një cilësi të shkëlqyer imazhi dhe mbi të gjitha ngjyrat janë të përfaqësuara mirë (ato nuk janë kurrë shumë ekstreme ose larg realitetit).

Brenda ne gjejmë një RAM 8 GB dhe një kombinim të hard disku dhe SSD. Një hard disk i Kapaciteti SSD 1 TB. Falë këtij kombinimi, notebook ofron shumë kapacitet ruajtjeje, rezistencë, besueshmëri dhe një shpejtësi më të lartë të sistemit. Kështu që aplikacionet do të ngarkohen më shpejt dhe ju do të keni një përvojë shumë më të qetë të përdoruesit. Pra përdoruesi është ai që përfiton më shumë nga ky kombinim. Do të vini re gjithashtu një konsum disi më të ulët të baterisë se normalja falë pranisë së SSD-së.

Dizajni i fletores është shumë elegant dhe është punuar me materiale cilësore. Prandaj, është edhe një model që reziston mirë në rast se e godit aksidentalisht. Për sa i përket peshës, peshon 2,7 kg, nuk është modeli më i lehtë, por nuk është pengesë për ta marrë me vete. Nëse jeni duke kërkuar për një laptop të besueshëm që ofron performancë të mirë, të shpejtë dhe do të zgjasë me vite, është një opsion i mirë. Të mbash në mend.

Si pikë në favor të saj, është një laptop pa sistem operativ, kështu që do të kurseni para duke mos pasur nevojë të paguani për licencën e Windows.

Lenovo Ideapad Y530

Ne e mbyllim listën me këtë model Lenovo, një markë popullariteti i së cilës vazhdon të rritet. Meqenëse ata kanë arritur të fitojnë një terren në treg duke ofruar kompjuterë Laptopë me vlerë të madhe për paratë. Një kombinim ideal që i bën gjërat të vështira për konkurrentët tuaj. Këtë herë, fletorja ka një Ekran 15,6 inç. Është një madhësi ideale që na lejon të punojmë rehat me laptopin, por edhe të kemi mundësi të konsumojmë përmbajtje multimediale. Për sa i përket rezolucionit, ai ka një rezolucion Full HD. Prandaj, është një cilësi e mirë imazhi dhe një trajtim i mirë i ngjyrave në çdo kohë.

kjo laptop lenovo bast gjithashtu në një kombinim të hard disku dhe SSD. Në këtë rast, ai ka një hard disk 1 TB, i shoqëruar nga një SSD me kapacitet 512 GB. Është një kombinim që ndihmon kompjuterin të na ofrojë një përvojë më të mirë të përdoruesit. Meqenëse kombinon pjesët e mira të të dy sistemeve. Pra, është disi më i shpejtë se një laptop që ka vetëm një hard disk, bën më pak zhurmë, është i fortë dhe kemi gjithashtu shumë hapësirë ​​ruajtëse. Kështu që përdoruesi fiton.

Dizajni i laptopit është mjaft klasik, edhe pse për sa i përket materialeve, pa qenë i cilësisë së dobët, bie në sy se janë disi më keq se ato të modeleve të tjera. Jo për këtë arsye është një laptop më i keq, por mund të jetë disi më i prekshëm ndaj rënieve ose goditjeve. Tastiera e laptopit është gjithashtu e ndriçuar. Është një opsion i mirë nëse kërkoni të punoni dhe të luani në të njëjtin kompjuter, pasi ai ka fuqinë e nevojshme për ta bërë këtë. Kështu, pa pasur nevojë të shpenzoni më shumë para, mund të bëni gjithçka në një vend. Persa i perket peshes eshte me i renda ne krahasim, peshon 2,3 kg.Jo se eshte shume, por mund ta beje disi me te parehatshem transportin e tij nganjehere.

Avantazhet e blerjes së një laptopi me SSD

laptopë ssd

Përdorimi i një SSD në vend të një hard disk mund të jetë shumë i dobishëm për laptopin tuaj. Për këtë arsye, gjithnjë e më shumë përdorues po zgjedhin të blejnë një model që ka një të tillë. Edhe pse, duhet thënë gjithashtu se shumë konsumatorë nuk i dinë përparësitë që na ofron.

Prandaj, ju lëmë më poshtë disa nga avantazhet kryesore që na ofron të kesh një laptop me SSD. Informacion që mund t'ju ndihmojë kur merrni një vendim blerjeje.

Shpejtësi

Është përparësia kryesore që i ka bërë gjithmonë këto disqe të gjendjes së ngurtë (SSD) të dallohen mbi një hard disk tradicional. Kur filloni sistemin operativ, SSD ai e bën atë në shumicën e rasteve në më pak se gjysmën e kohës së një hard disk. Gjithashtu, shpejtësia e leximit dhe e shkrimit është zakonisht dukshëm më e lartë.

Pra, SSD na ndihmon për të funksionimi i kompjuterit tonë është shumë më i shpejtë dhe lëngjeve në përgjithësi. Logjikisht, do të ketë dallime midis modeleve. Por ata janë më të shpejtë se disqet tradicionale të ngurtë, pasi shpejtësia e transferimit të leximit dhe shkrimit është shumë më e lartë se një HDD tradicional.

Mbrojtës i baterisë

Përveçse është më i shpejtë se një hard disk tradicional, laptopët me SSD priren të kenë konsum më të ulët të baterisë. Kështu që përdoruesit do të shohin se si bateria e laptopit të tyre zgjat më shumë. Diçka që të gjithë përdoruesit dëshirojnë ta kenë. Është tashmë e mundur thjesht duke përdorur një SSD. Ky kursim është i mundur falë mungesës së lëvizjes.

Mirëmbajtje

Një aspekt tjetër që është gjithmonë e nevojshme të theksohet se SSD është mirëmbajtja e vogël cfare te nevojitet. Përdoruesi nuk duhet të bëjë asgjë. Ndryshe nga disqet e ngurtë, të cilët duhet të defragmentohen herë pas here, nëse keni një laptop me një SSD, mund ta harroni këtë proces. E cila nuk është vetëm e ndërlikuar, por kërkon shumë kohë. Për fat të mirë, falë modeleve SSD nuk keni nevojë ta kaloni atë.

Besueshmëria dhe rezistenca

Këto janë disqe të bazuara në memorie flash dhe nuk kanë pjesë lëvizëse. Per ketojanë shumë më rezistente dhe të besueshme sesa një hard disk klasik. Në fakt, më e zakonshme është se nëse laptopi bie ose goditet diku, ai nuk paraqet ndonjë rrezik për të dhënat e ruajtura në atë disk. Do të kishte vetëm nëse njësia është ajo që merr goditjen. Nëse jo, nuk ka asgjë për t'u shqetësuar.

I heshtur

Kjo është diçka që vihet re kur keni mundur të provoni një laptop me një hard disk dhe një tjetër me një SSD. Pikërisht atëherë e shihni me të vërtetë ndryshimin. Në këtë rast, ju e dëgjoni atë. Si këto njësi dallohen për të qenë shumë të qeta. Arsyeja pse ata janë kaq të qetë është sepse nuk ka lëvizje. Kjo është arsyeja pse ata nuk prodhojnë asnjë zhurmë. Nëse keni një laptop me një hard disk dhe kaloni në këto disqe, do të vini re ndryshimin.

peshë

Një njësi SSD dallohet për të qenë shumë e lehtë. Shumë më tepër se një hard disk tradicional. Kjo është diçka që ka një ndikim të madh në laptop. Duke qenë se përveç që zë më pak hapësirë ​​brenda tij, e bën peshën e kompjuterit shumë më pak. Diçka ideale, pasi është konsumatori që fiton. Sepse kompjuteri funksionon në mënyrë perfekte, por është më i lehtë.

Çfarë kapaciteti për të zgjedhur laptop me SSD?

Shumë herë lindin dyshime për kapacitetin që na nevojitet në një hard disk për një laptop. Siç ndodh zakonisht, gjithçka varet nga përdorimi që do t'i japim.

Nëse laptopi me SSD që do të blini do të jetë kompjuteri juaj i vetëm, atëherë do t'ju duhet kapacitet i mjaftueshëm për të ruajtur të gjitha fotot tuaja. Këtu mund të zgjedhim disa opsione:

  • Laptop me SSDNë këtë rast, përpiquni të gjeni një që ka të paktën 512 GB pasi që edhe 256 GB mund të dështojnë me lehtësi relative sapo të ruani fotot, muzikën ose filmin e çuditshëm në HD.
  • Laptop me SSD + HDD: Zakonisht janë një opsion i mirë për ata që kanë nevojë për shumë kapacitet. Nga njëra anë, ne kemi një SSD 128 GB ose 256 GB për të instaluar sistemin operativ dhe aplikacionet, por kemi gjithashtu një HDD tradicionale me kapacitet të lartë (zakonisht 1 TB) për të ruajtur skedarët.

Nëse kompjuteri do të jetë një kompjuter dytësor që do ta përdorni vetëm për detyra bazë dhe momente specifike (një udhëtim), ka të ngjarë që me 128 GB të mund të punoni në mënyrë perfekte, megjithëse Ne rekomandojmë fuqimisht që të mos blini një nën 256 GB sepse kurrë nuk e dini nëse do të kemi nevojë për më shumë memorie.

Nëse keni bërë një gabim kur keni blerë laptopin tuaj dhe keni zgjedhur një 128 GB, hard disku i të cilit nuk mund të ndryshohet (për shembull, një MacBook me një SSD të ngjitur), ju gjithmonë mund të mbështeteni në një hard disk të jashtëm për të shijuar më shumë kapacitet.

Laptop me SSD klasik apo M.2 SSD?

Tani që e dimë se ajo që duam është një laptop me një disk SSD, duhet të pastrojmë një pyetje tjetër: a blejmë një me një SATA SSD apo me një M.2 SSD? Për të ditur se çfarë na intereson, fillimisht duhet të dimë se çfarë karakteristikash ka secili. Më klasikët dhe më të vjetrit janë SATA, të cilët janë disqe 2.5 inç dhe janë të pajtueshëm me më shumë kompjuterë, por janë të kufizuar nga teknologjia e tyre, pasi janë krijuar për t'u përdorur në disqe HDD që janë më të ngadaltë.

Disqet SSD M2 janë më moderne, që do të thotë gjithashtu se ata janë më të shpejtë se vëllezërit e motrat e tyre më të mëdhenj (ose më të mëdhenj). Problemi kryesor është se M.2 janë të pajtueshëm vetëm me kompjuterë më modernë, por problemi nuk duhet të jetë i tillë nëse ajo që do të blejmë është një laptop me të gjithë përbërësit e tij tashmë të përfshirë.

Ndër avantazhet e përdorimit të një SSD M2 kemi atë lidheni drejtpërdrejt me motherboardKështu që gjithçka përshtatet më mirë së bashku dhe nuk ka kabllo shtesë që të pengojnë ose të zënë më shumë hapësirë. Kjo do të thotë gjithashtu se ato janë më të vështira për t'u thyer: më pak komponentë, më pak mundësi për dështim.

Duke ditur të gjitha sa më sipër, gjëja është e qartë: nëse duhet të blejmë një laptop tashmë të montuar, ia vlen të blejmë një me M2 SSD, pasi ato janë disqe më të shpejtë që paraqesin më pak probleme.

Sa kushton laptopi më i lirë SSD?

Laptopi më i lirë që përfshin një SSD është ai Primux Ioxbook dhe është në dispozicion për afërsisht 160 €. Por ajo që duhet pasur parasysh është se pika më e fortë e tij është disku SSD, i cili na ofron shpejtësi më të larta leximi dhe shkrimi. Në pika të tjera, ajo që do të marrim për atë çmim është një laptop i matur që tërhiqet, me rreth 2 GB RAM që do të lëvizë shumë mirë Windows 10 që përdor si sistem operativ. Procesori nuk është nga më të fuqishmit në treg, ndaj është një kompjuter për ata që kanë durim dhe nerva prej çeliku. Një tjetër nga pikat pozitive të tij është se është një kompjuter ultra i lehtë që ka një ekran 14″, që është shumë nëse marrim parasysh që komponentët e brendshëm janë të ngjashëm me ata që përfshihen në një laptop 10.1″.

Si të vendosni një SSD në një laptop

Hard disk SSD

Diçka që bëjnë gjithnjë e më shumë përdorues është instaloni një SSD në laptopin tuaj. Në këtë mënyrë ata mund të gëzojnë avantazhet që u ofrojnë këto njësi. Është diçka që mund të bëhet nëse laptopi juaj e lejon atë. Për ta bërë këtë, duhet të kryhet një proces i tërë, i cili zakonisht rezervohet për përdoruesit me më shumë njohuri.

Më e zakonshme është zëvendësoni hard diskun HDD me SSD. Për këtë, ju duhet të blini një disk SSD (ai që dëshironi në varësi të nevojave dhe buxhetit tuaj, këtu mund të shihni ofertat më të mira) dhe një kuti SATA-USB. Një detaj i rëndësishëm për t'u mbajtur parasysh është se njësia që blini ka kapacitet të mjaftueshëm për të instaluar sistemin operativ dhe skedarët që kemi në hard disk.

Gjëja e parë që duhet të bëjmë është instalimi i sistemit operativ në SSD. Për ta bërë këtë, ne e lidhim këtë njësi me kutinë SATA-USB. Ne e lidhim kutinë me kompjuterin duke përdorur USB dhe kryejmë procesin e klonimit. Është një proces i thjeshtë, shumë intuitiv dhe ne kemi softuer falas për të. Pra nuk do të kemi probleme me këtë pjesë. Ndër programet falas që mund të shkarkoni është AOMEI Backupper.

Pasi të jetë klonuar gjithçka, ne jemi gati të bëjmë ndryshimin fizik. Pra, ne do të hiqni hard diskun dhe vendosni SSD-në në vendin e vet (brenda kutisë SATA). Disa kompjuterë na ofrojnë qasje të drejtpërdrejtë në hard disk përmes një kapaku. Të tjerët ofrojnë akses në të gjithë komponentët përmes një mbulese të poshtme. Në varësi të modelit tuaj, do t'ju duhet të hapni vetëm një kapak ose të gjithë kapakun e poshtëm.

Prandaj, duhet të heqim kaçavidën dhe të hapim kapakun. Kështu që duhet të jeni shumë të duruar, sepse mund të jetë një proces i ngadaltë (edhe pse është shumë i thjeshtë). Duhet të gjejmë hard diskun dhe të vazhdojmë ta nxjerrim atë. Nuk do ta kemi problem ta bëjmë këtë. Më pas prezantojmë SSD-në në të njëjtin vend ku ishte hard disku. E rëndësishme është ta lidhni mirë në terminalin SATA. Duke bërë këtë, vendosim kapakun dhe vidhosim përsëri gjithçka.

Pasi ta keni bërë këtë, ju vetëm duhet të filloni laptopin tuaj të ri me SSD. Nga fillimi do të vini re një ndryshim të dukshëm në drejtim të funksionimit dhe performancës.


Po kërkoni një laptop të lirë? Na tregoni sa dëshironi të shpenzoni

dhe ne ju tregojmë opsionet më të mira

400 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

Lini një koment

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.