Laptop 17 inç

A mund të zëvendësojë një laptop një desktop? A mund të jetë një laptop kompjuteri juaj i vetëm? Përgjigja për këtë pyetje, e bërë disa vite më parë, është: Po, plotësisht. Në fakt, pyetja duhet të jetë: a mund të jetë një laptop më i mirë se ai desktop?

Në këtë kuptim, nëse kompjuteri juaj nuk është një kompjuter pothuajse i ri, nuk është më shumë se PC për lojëra ose punë, përgjigja është ende po. Do të habiteni se çfarë mund të përfitoni nga një prej mjeteve të fuqishme që do t'ju prezantojmë më poshtë, nga një prej laptopëve tanë të rekomanduar 17 inç.

Laptopë krahasues 17 inç

Për të më ndihmuar të zgjedh, më poshtë kemi bashkuar një Krahasimi i laptopit 17 inç çfarë mund të blini në shitje

konfigurues i personalizuar i laptopit

Laptopët më të mirë 17 inç

Më poshtë, dhe bazuar në hulumtimin dhe përvojën tonë, ne ju tregojmë disa nga laptopët më të mirë 17 inç të klasifikuar sipas buxheteve, karakteristikave dhe përdorimeve të ndryshme.

ASUS ROG: Laptopi 17 inç me vlerën më të mirë për paratë

Zgjedhja e një laptopi me vlerë për para të kësaj madhësie nuk është e lehtë pasi shumica janë të dizajnuara për lojëra dhe për këtë arsye kanë performancë dhe çmim më të lartë. Kjo është arsyeja pse, në vend që të gjykojmë vetëm çmimin, për këtë kategori ne kemi marrë parasysh marrëdhënien e tij me karakteristikat dhe përfitimet që ofron secili model.

Në këtë drejtim, ASUS ROG GAMING, me çmim rreth 1700 dollarë, ofron një balancë të shkëlqyer midis çmimit dhe veçorive. Ai ka një procesor të shpejtë me katër bërthama Core i7 dhe një kartë grafike GeForce RTX 2060 që e bëjnë atë të aftë të kryejë çdo detyrë që i vendosni përpara. Me trashësi pak më shumë se 3,2 centimetra, është një fletore relativisht e hollë, megjithatë ndërtimi i tij i qëndrueshëm e bën atë paksa të rëndë.

Ky laptop 17 inç nuk ka një ekran me prekje, por nuk është tipik për laptopët e kësaj madhësie. Ndoshta është po aq i shpejtë sa modelet e tjera të madhësisë dhe gamës së tij më të lartë, pasi funksionon me anë të një disku SSD 1 TB. Në përgjithësi, është një laptop shumë solid dhe i shpejtë për qëllime të përgjithshme.

MSI GL75. Laptopi më i mirë i lojrave 17 inç

Shumica e përdoruesve që kërkojnë një laptop të kësaj madhësie e bëjnë këtë sepse duan ta përdorin atë për të luajtur lojëra. Kjo do të thotë se ata duan një kompjuter që ka performancë ekstreme.

Nëse madhësia e laptopit tuaj nuk është problem për ju, MSI GL75 Leopard është një kafshë mbresëlënëse e një laptopi, si për nga madhësia ashtu edhe për performancën e tij..

Ai përdor kartën grafike më të fundit NVIDIA GeForce GTX 2070 dhe një procesor me katër bërthama Core i7, plus hard disk të fortë që do t'i rezistojnë çdo loje që ju hidhni atyre.

Megjithëse është 17-inçja më e mirë për të luajtur, me vlerë më shumë se 1400 €, kështu që ne rekomandojmë ky laptop lojrash me ekran 15 inç.

Pjesa më e mirë e gjithë kësaj është se ai arrin performancën maksimale pa u bërë jashtëzakonisht i nxehtë. Nëse gjithçka që ju thamë nuk është mjaft e shpejtë për ju, mund ta përmirësoni me një procesor më të shpejtë ose me katër SSD në një grup RAID. Megjithatë, të gjitha këto karakteristika vijnë me disa të meta. Ndërtimi nuk është aq i bukur sa laptopët e tjerë dhe tastiera mund të jetë më e madhe. Përveç kësaj, çmimi është pak më i lartë se sa shumë përdorues janë të gatshëm të paguajnë, afërsisht 1400 euro.

Përmendja e nderuar: ASUS ROG - nëse MSI është shumë i shtrenjtë, laptopi ASUS mund të jetë një alternativë e shkëlqyer për ata që duhet të jenë në gjendje të luajnë shpejt dhe me grafikë të mirë. Ka një kartë GTX 2070 që është mjaft e shpejtë për detaje me rezolucion maksimal dhe një ekran me shkëlqim dhe ngjyra të shkëlqyera. Megjithatë, nga ana negative, ky model përdor një hard disk tradicional, i cili e mban atë me çmim 1700 euro.

Legjioni Lenovo 5

Gjithnjë e më shumë marka kanë filluar të prodhojnë laptopë 17 inç më të hollë dhe më të lehtë për t'i bërë ata sa më të lëvizshëm. MSI ka bërë një punë të shkëlqyer me këtë model duke ndërtuar një sistem jashtëzakonisht i hollë dhe i lehtë pa sakrifikuar performancën. Është vetëm 1,9 centimetra i trashë dhe peshon më pak se 2.25 kg, por përfshin një procesor AMD Ryzen 5 dhe kartën e re grafike GeForce RTX 3060. për të ofruar performancë të rrezikshme të lojërave.

Për ta bërë atë edhe më të shpejtë, ky model përmban një SSD 1 TB që përmirëson ndjeshëm kohën e nisjes dhe ngarkimit. E vetmja pengesë është se ndonjëherë mund të nxehet pak dhe ekrani mund të ofrojë ngjyra dhe shkëlqim më të mirë. Çmimi, rreth 2000 euro, është pak i shtrenjtë por performanca e tij është shumë solide.

HP Envy 17

Me kaq shumë theks në performancën dhe ekranet më të mëdhenj që kërkojnë shumë më shumë energji, laptopët 17 inç nuk njihen saktësisht për bateritë e tyre të qëndrueshme.

Në këtë kuptim, duket se HP e ka kuptuar se disa njerëz duan kohë më të gjata të autonomisë dhe kjo është arsyeja pse ata kanë projektuar Procesorë i3 me tension të ulët që mund të ofrojnë më shumë se 10 orë riprodhim video dixhitale, që është pesëdhjetë për qind më shumë se shumica e fletoreve të kësaj madhësie.

Sigurisht, performanca e tij është disi më e ulët për shkak të këtij procesori me fuqi të ulët, gjë që e bën atë një kompjuter me qëllime të përgjithshme më shumë se çdo gjë. Çmimi i tij është rreth 600 euro ose më pak.

LGGram: Laptopi 17 inç me ekranin më të mirë

Kur mendoni për ekranet e nivelit të lartë, LG jo marka e parë që të vjen në mendje, veçanërisht kur bëhet fjalë për laptopët. Kjo është arsyeja pse LG Gram është kaq i mahnitshëm. Ky model përfshin një panel ekrani 17 inç të bazuar në panel SPI duke ofruar nivele të jashtëzakonshme ndriçimi dhe ngjyrash dhe një kënd fantastik shikimi, duke e bërë atë një opsion të shkëlqyeshëm për përdoruesit që kërkojnë një ekran me cilësi të lartë për punë grafike ose lojëra.

Ky model ka edhe veçori të tjera të shkëlqyera si procesori Core i7 me katër bërthama dhe një SSD i madh 512 GB. Për sa i përket përmasave, është një laptop mjaft kompakt me trashësi 1,7 centimetra dhe peshë 1,3 kg. Pengesa e tij kryesore është jetëgjatësia më e shkurtër e baterisë. Cmimi eshte rreth 1400 euro.

Markat më të mira të laptopëve 17 inç

Ka shumë marka që ofrojnë modele 17” për ata që kërkojnë një pajisje me pak më pak lëvizshmëri, por me një përmirësim për sa i përket sipërfaqes së punës dhe madhësisë për video. Të më të shquar shëndoshë:

HP

Prodhuesi amerikano-verior është gjithashtu ndër më të mëdhenjtë. Një markë historike që ka pajisje me ergonomi dhe dizajn shumë të jashtëzakonshëm, si dhe teknologjinë më të fundit, një diversitet të madh për sa i përket gamës (p.sh.: Pavioni për përdorim më të përgjithshëm, ose OMEN me performancë të lartë për lojëra), dhe cilësi të mirë .

Lenovo

Ky gjigant kompjuterik kinez është shfaqur si një nga liderët në shitjet e laptopëve falë cilësisë dhe çmimit të tij. Një familje kompjuterësh celularë që bazohet në IBM ThinkPad, pasi kjo ndarje do të absorbohej nga ajo kineze. Keni shumë seriale për të plotësuar të gjitha nevojat, edhe për ambiente biznesi. Mund të gjeni disa modele 17 inç, të tilla si disa nga seria IdeaPad ose Legion (gaming).

Asus

Taiwanese është një lider në pllakat amë në mbarë botën, dhe gjithashtu ka dashur të sjellë atë përsosmëri në laptopët e saj. Skuadrat tuaja dallohen për një madhështore raporti cilësi / çmim, si dhe të ketë teknologjinë më të fundit dhe të ketë markat më të mira të komponentëve. ASUS ka hyrë edhe në fushën e ekraneve dhe e vërteta është se po arrin rezultate të mëdha në këtë drejtim, ndaj kompjuterët e saj do të kenë panele madhështore. Nga ana tjetër, dizajni dhe lehtësia e tyre mund t'i bëjnë ato alternativa të shkëlqyera për Dell XPS ose Apple MacBook.

MSI

Është një markë e madhe e motherboard-it që gjithashtu bëri hapin drejt laptopëve, por është veçanërisht e fokusuar në pajisje për lojëra. Prandaj, është e lehtë të gjesh pajisje me fuqi dhe madhësi të madhe ekrani midis serive të ndryshme. Përveç kësaj, këto ekrane shoqërohen nga hardueri me performancë të madhe për më kërkuesit.

Acer

Ky prodhues tajvanez arriti të pozicionohej si një nga më të mëdhenjtë bazuar në një raport të shkëlqyer cilësi/çmim. Cfare ka me shume, Ato janë pajisje të forta dhe të dizajnuara për të funksionuar për një kohë të gjatë. Përvoja e lënë nga këto ekipe është zakonisht mjaft pozitive. Ndër seritë e tij mund të gjeni edhe shumë modele 17 inç, si Aspire (për një përdorim më të përgjithshëm) ose Nitro (gaming).

LG

Së bashku me Samsung është mbretëresha e prodhimit dhe zhvillimit të paneleve të ekranit. Ekipet e tyre janë të pajisura me panelet e tyre, që është sinonim i cilësisë. Kjo markë e Koresë së Jugut ka disa modele të mëdha si ato të serisë Gram. Këto ekipe dallohen veçanërisht për pamjen e ekranit, rezolucionin, si dhe cilësinë, lehtësinë, performancën dhe çmimin e mirë.

Matjet e një laptopi 17 inç

Laptopi ka një gjatësi prej 17 inç

Një laptop me një Ekran 17 ” Ka një diagonale prej 43,8 cm. Megjithatë, jo të gjithë ekranet përdorin të njëjtin raport të pamjes ose raport të pamjes, kështu që një laptop me këto panele mund të ketë dimensione të ndryshme të lartësisë dhe gjerësisë.

Një nga raportet më të zakonshme është zakonisht 16: 9, 16:10 ose 3: 2, nëse fokusohemi në 16: 9, që është më i zakonshmi, ai ka përmasa afërsisht 37,6 cm të gjerë dhe 21.2 cm të gjerë. Megjithatë, kësaj do të duhet t'i shtojmë edhe dimensionet e kornizave (nëse nuk janë ekrane të tipit infinit ose pa korniza).

Keni nevojë për një laptop 17 inç? Avantazhet dhe disavantazhet

Laptopë 17 inç

Kur shihni një Laptop 17 inç Dy gjëra mund të ndodhin: ju e doni ose e urreni atë. Nuk është një kompjuter për të gjithë.

Ekzistojnë dy grupe të ndryshme përdoruesish që shajnë laptopët e kësaj madhësie. Të parët janë ata që kërkojnë të njëjtën përvojë që kishin me kompjuterin e tyre desktop në laptop. Edhe pse asnjë laptop nuk ka aftësinë për të përmirësuar ose zgjeruar nga një kullë e madhe, një numër i madh modelesh 17 inç ju lejojnë të zgjeroni RAM ose hapësirën ruajtëse ose kanë hapësirë ​​për të vendosur më shumë porte dhe veçori të tjera sesa fletoret më të vogla. Përveç kësaj, dhe kjo është gjëja më e rëndësishme për përdorim të përditshëm, ekranet dhe tastierat e tij janë shumë më të mëdha dhe më të rehatshme.

Një laptop 17 inç është një nga laptopët më të fuqishëm që ekzistojnë dhe mund të zëvendësojë në mënyrë të përsosur kompjuterin tuaj. Këto fletore kanë veçori dhe funksione që i vënë në konkurrencë të barabartë me një kompjuter desktop. Me përfitimet gjithnjë në rritje të performancës në sistemet më të vogla, laptopët e kësaj madhësie janë bërë më të specializuar në lojërat video.

Si avantazhe të një laptopi 17 inç padyshim që kemi madhësinë e ekranit, madje disa modele tashmë kanë rezolucion 4K kështu që është një kënaqësi e vërtetë për sytë.

Një avantazh tjetër i këtyre laptopëve është se, si rregull i përgjithshëm, ato zakonisht mbajnë pajisje të fuqishme kështu që ata janë një zëvendësues i mirë për kompjuterin klasik desktop. Nëse dëshironi të luani, redakto videot ose keni nevojë për energji kudo në botë, do t'ju duhet të zgjidhni një të kësaj madhësie.

Si pikë kryesore negative kemi madhësinë dhe peshën. Laptopët 17 inç janë zakonisht kompjuterë të mëdhenj, të trashë dhe të rëndë. Diferenca me një 13-inç mund të jetë gjysmë dyfishi i peshës sot, kështu që është një pikë për t'u marrë parasysh.

Como këshilla për blerjen e një laptopi, ne do të rekomandonim vetëm një laptop 17 inç nëse:

 • Nuk mund të keni një kompjuter desktop në shtëpi
 • Keni nevojë për shumë fuqi dhe udhëtoni shpesh
 • Pesha dhe madhësia nuk janë të rëndësishme për ju

Nëse filozofia juaj përshtatet në ndonjë nga këto pika, atëherë do të jeni të kënaqur me blerjen e një laptopi të madh. Nëse, përkundrazi, mendoni se do të jetë shumë e rëndë për ta mbajtur me vete kudo, ndoshta është më mirë të shikoni këto Laptopë 15 inç.

Ku të blini një laptop të lirë 17 inç

Nëse po mendoni blini një laptop 17 inç me një çmim të mirë, ju keni disa opsione për ta bërë atë, si p.sh.

  • Gjykata angleze: spanjishtja ka një seksion pajisjesh portative midis të cilave do të gjeni markat kryesore. Një faqe e besuar ku mund të bëni blerjen tuaj si online, në mënyrë që ata ta dërgojnë atë në shtëpinë tuaj ose të shkojnë në pikën tuaj më të afërt të shitjes. Përveç kësaj, ndonjëherë ata kanë promovime, të tilla si Tecnoprices, pasi çmimet e tyre zakonisht nuk janë më të ulëtat ...
  • mediamarkt: është një vend për të gjetur teknologjinë me një çmim të mirë. Sigurisht që keni laptopë të markave të ndryshme dhe ekrane 17 inç. Në këtë rast, ju gjithashtu mund të zgjidhni të shkoni në dyqanin tuaj të preferuar Mediamarkt ose ta porosisni atë nga platforma e tyre e internetit.
  • Amazona: Është i preferuari i shumëkujt, pasi do të gjeni numrin më të madh të markave, modeleve dhe ofertave të laptopëve 17 inç. Me të gjitha markat kryesore dhe shumë të tjera. Përveç kësaj, ju keni gjithmonë garancinë dhe sigurinë që ofron kjo platformë amerikane. Dhe nëse jeni klient Prime, mund të blini pa kosto transporti dhe paketa juaj do të arrijë edhe më shpejt ...
  • ndërprerje: Francezi ka gjithashtu një mori qendrash në të gjithë gjeografinë spanjolle ku mund të blini laptopë 17”, si dhe mënyrën e blerjes nga faqja e saj e internetit. Çmimet e tij janë të arsyeshme, dhe gjithashtu ka disa promovime të herëpashershme, si në rastin e El Corte Inglés.

Po kërkoni një laptop të lirë? Na tregoni sa dëshironi të shpenzoni

dhe ne ju tregojmë opsionet më të mira

400 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

6 komente për «laptop 17 inç»

 1. Mirëdita

  Faleminderit shumë, kam disa dyshime midis Lenovo Y70 dhe Acer Aspire V17:

  Lenovo Y70 e kam parë ekranin në dyqan dhe më pëlqeu shumë, çfarë të këqijash shihni me këtë ekran?

  Acer Aspire V17: Më ka mbetur fakti që edhe nëse tregon se ka ekranin më të mirë, është mat, në fakt kam dëgjuar që ngjyrat duken më mirë në ekranet me shkëlqim.
  Nga ana tjetër, më kanë thënë shumë keq për shërbimin pas shitjes së Acer, po për atë të Lenovo?

  falënderim

  Alvaro Vargas de Lama

 2. Po për Álvaro, nëse jeni mes këtyre dy laptopëve. Rreth Lenovo-s ju them se ajo që mund të përmirësojë ekranin është se ai është vetëm në 1080p pa opsionin UHD, pasi është diçka që mbartin vetëm modelet Y50. Por nese e keni pare mire nuk do ju dhemb pasi ne krahasim me Y50 ngjyrat duken me mire dhe me te qarta zakonisht eshte permiresim mund te vendos pak defekte nese e keni pare mire 🙂
  Shërbimi pas shitjes është diçka për të cilën nuk mund të them shumë mirë, sepse unë personalisht nuk kam pasur eksperienca të këqija në asnjërën nga të dyja, sigurisht jo të mira, më tepër "çfarë pritet". Megjithatë ka gjithmonë miq ose njerëz që kanë përvoja të këqija. Por ndonjëherë është thjesht sepse konsumatori kërkon më shumë seç duhet ... diçka që e kam parë në jo pak raste. Të dyja markat janë të spikatura dhe për sa kohë që e keni laptopin nën garanci, nuk keni pse të keni probleme nëse problemi që keni vërtet është nën garanci.

 3. Miremengjes. Unë e kam gjetur këtë analizë që bëni në ekranet e laptopëve 17 inç dhe më dukej shumë interesante pasi kam kohë që i shikoj këta laptopë dhe më duhet të blej një. Mund të më këshilloni për markën Toshiba meqenëse kam pasur disa nga kjo markë dhe unë Ata kanë zgjatur shumë, çfarë mendoni për Toshiba Satellite L70-C-142 me një çmim prej 925 €. Kam verifikuar qe rezolucioni i Lenovo eshte me i mire se ai i Toshiba, per ate cmim do te doja te me tregoni opsione te tjera. Faleminderit

 4. Faleminderit për fjalët e mira dhe për abonimin Antonio! Nëse një markë si Toshiba funksionon për ju dhe përmbush pritshmëritë tuaja, mendoj se nuk ka nevojë të ndryshoni, se laptopët 17 inç nuk janë tamam të lirë për të provuar gjërat, përveç nëse janë për përvoja të këqija 🙂 Përpara se të blini laptopin 17 inç që ju komentoni, ju rekomandoj ta shikoni kjo ofertë nga këtu i Toshiba Satellite L70-C-14M u ul në më pak se 900 € me 12 GB RAM dhe komponentë shumë interesantë. Ju do të më tregoni nëse keni ndonjë pyetje specifike. Faleminderit për ndalimin.

 5. Oferta qe me thua me duket si opsion me i mire pasi me i5 kam mjaft, por do te doja te sqaroje ceshtjen e baterise, 4 qeliza si kjo Toshiba ose 6 qeliza, ne rastin e laptopit 17 inç, edhe pse une Unë do ta përdor atë si një kompjuter desktop. Sqaroj se të tjerat që kam pasur kanë qenë 15″ kështu që nuk do të kisha problem të ndryshoja, duke respektuar çmimin e fundit, në marka të tjera si Lenovo etj. Faleminderit

Lini një koment

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.