Laptop 15 inç

Edhe pse kërkesa për Ultrabooks është rritur jashtëzakonisht shumë vitet e fundit, shumica e blerësve ende preferojnë laptopë me madhësi standarde të mund të përballoni pa problem detyrat tuaja të përditshme, pasi ekranet e tyre janë shumë më të mëdhenj dhe më të fuqishëm. Gjithsesi, është e qartë se askush nuk do të kishte problem të merrte pajisje më të holla dhe më të lehta, nëse plotëson të gjitha nevojat tuaja dhe është brenda buxhetit tuaj.

Dhe këtu hyn ky artikull. Në Ne rekomandojmë laptopët tanë të preferuar 15 inç.

Laptopët më të mirë 15 inç

Për ta bërë më të lehtë zgjedhjen për ju Laptop 15 inç, ne kemi bërë një tabelë krahasimi me disa nga modelet më të mira që shiten sot dhe që kanë një bazë solide përdoruesish të kënaqur me blerjen. Thjesht duhet të zgjidhni atë që ju pëlqen më shumë:

konfigurues i personalizuar i laptopit

Lista e Ultrabook-ve me madhësi standarde është rritur shumë vitet e fundit, kështu që ka një numër të madh të Laptopë 14 inç dhe 15 inç ia vlen vëmendjen dhe paratë tuaja. Kjo bën gjetjen e Laptop 15 inç perfekte për ju nuk është tamam e thjeshtë dhe për këtë kemi shkruar këtë postim, për t'ju ndihmuar ta gjeni. Për ta bërë jetën tuaj më të lehtë, ne kemi ndarë opsionet e disponueshme në disa seksione me ofertat më të jashtëzakonshme në internet.

Llojet e laptopëve 15 inç

I lirë

Si në çdo artikull tjetër, ka kompjuterë 15 inç më të shtrenjtë dhe më të lirë. Ndër ato të lira, mund të gjejmë disa që kanë një çmim pak më shumë se 300 €, por zakonisht janë pajisje, karakteristika më e rëndësishme e të cilave është madhësia e ekranit. Për të lançuar një kompjuter me ekran të madh (të madh) me një çmim të reduktuar, komponentët e brendshëm duhet të jenë të matur, i cili zakonisht përkthehet në një procesor të ngadaltë, më pak RAM sesa rekomandohet, disk vetëm me HDD dhe, ndoshta, ndonjë kufizim tjetër, si ai që kam unë që nuk përfshinte mbështetje për WiFi 5 GHz.

Gjithashtu ka gjasa që ekrani ka një rezolucion më të ulët, që e bën gjithçka të duket më e madhe dhe le të mos përfitojmë nga një madhësi që mund të tregojë më shumë përmbajtje. Me pak fjalë, ajo që do të marrim nëse blejmë një kompjuter të lirë 15 inç do të jetë një kompjuter i matur me një ekran pak më të madh.

Drita

Midis kompjuterëve 15 inç mund të gjejmë dritë, por pak ose asnjë prej tyre konsiderohen ultrabook. Një kompjuter i lehtë është ai që peshon pak për atë që mund të ishte, pjesërisht falë një dizajni shumë të përpunuar që i bën ata më të hollë. Një kompjuter i lehtë 15 inç duhet të jetë rreth 2 kg. Dhe nëse bie nën 1.5 kg, ajo që do të kemi është një laptop 15 inç që mund të konsiderohet një ultrabook. Nuk është e zakonshme, por as e pamundur.

kumar

Laptopët e projektuar për lojëra janë gjithnjë e më të shpeshtë, pra për të luajtur lojëra. Shumica e tyre kanë ekrane 15 inç, pasi kjo është madhësia standarde dhe mund të përfshijë komponentë të avancuar kështu që ne mund të luajmë pa probleme dhe pa pasur nevojë të heqim teksturat dhe efektet. Këta kompjuterë karakterizohen se janë më të fuqishëm se një kompjuter normal, ndër të cilët kemi një sasi më të madhe RAM, procesorë më të mirë, hard disk me kapacitet të lartë dhe ekrane me rezolucion më të mirë. Është gjithashtu e zakonshme që ata të kenë një dizajn më agresiv, më të spikatur, më “argëtues”, gjë që është e kuptueshme nëse kemi parasysh se bëhet fjalë për një kompjuter të krijuar për argëtim.

I prekshëm

Disa kompjuterë 15 inç kanë një ekran me prekje. Shumica dërrmuese e tyre përdorin sisteme operative Windows, por ka edhe disa me Linux në treg. Kompjuterët me ekran me prekje, veçanërisht ata që përdorin Windows, na lejoni të përfitojmë nga opsionet shtesë, të tilla si përdorimi i majë shkrueses, e cila do të na lejojë të vizatojmë ose të kryejmë detyra të caktuara projektimi, ose të përdorim aplikacione celulare, si lojëra. Në përgjithësi, hardueri shtesë i ekranit do ta bëjë çmimin e pajisjes më të lartë, aq më tepër nëse ajo që kemi përpara është një kompjuter i konvertueshëm (PC + Tablet).

Laptopi 15 inç që duhet të blini...

Sot në treg ka disa laptopë shumë portativë me më pak se 600 euro. Këtu ju tregojmë opsionet më të mira, megjithëse lista nuk ndjek ndonjë renditje specifike, pasi secili model ka pikat e tij të forta dhe të dobëta.

HP Pavilion 15

HP 15 është Laptop 15 inç më i përballueshëm, më i hollë dhe më i lehtë me harduerin Intel sesa mund të merrni sot. Në kohën e shkrimit të këtij postimi, ekziston një konfigurim me CPU Intel Core i5 , 16 GB RAM dhe 1 TB hard disk SSD të disponueshme në internet për më pak se 1000 € (edhe më pak, në ofertën më poshtë që bashkangjisim).

Për atë shumë, duhet të jeni të vetëdijshëm se do të merrni një shtresë e zezë plastike, një tastierë cilësore dhe tastierë, një ekran 1920 x 1080 pixel me panel IPS dhe një bateri që do të kalojë 7 orë për cikël karikimi. E gjithë kjo në një trup prej 1,8 kg dhe 23 mm. trashë.

Me pak fjalë, të dy modelet ofrojnë pajisje Intel dhe shumë transportueshmëri për një çmim të pakrahasueshëm. Konfigurime të ngjashme të Asus, Lenovo dhe markave të tjera shiten nga 1000 deri në 1200 euro, edhe pse për atë çmim do të merrni ekrane me prekje, kuti metalike, bateri më të mëdha, ekrane të përmirësuara dhe formate të konvertueshme. Por nëse gjithçka që dëshironi është një laptop i thjeshtë, i thjeshtë, i fuqishëm dhe i lirë, nuk do të gjeni një ofertë më të mirë.

Lenovo Yoga 7

Lenovo Yoga 7 siç quhet në disa rajone, është një portativ konvertueshme 14 inçNë fakt, është një nga modelet më të përballueshme në kategorinë e tij. Ky laptop mund të përdoret si një kompjuter normal, por duke qenë se ekrani mund të rrotullohet deri në 360 gradë, ai mund të përdoret edhe si tablet me një mbajtëse.

Ne testuam versionin bazë, por në shumicën e vendeve, Lenovo shet vetëm konfigurimin e ekranit me prekje Full HD IPS, një veçori që nuk ofrohet nga shumë laptopë të ngjashëm 15 inç. Përveç kësaj, ky model ka një CPU i7, ka 16 GB RAM dhe 1 TB hard disk SSD.

E vërteta është se për atë shumë ju merrni një laptop i shkëlqyeshëm i konvertueshëm me një kuti alumini, një tastierë dhe tastierë të mirë, një përzgjedhje e mirë portash dhe një bateri 48 Wh.

LEnovo ka gjithashtu një version i7 për shitje me një kartë grafike Nvidia RTX 3060 e cila shitet rreth 500 euro me shume. Klikoni në lidhjen për të parë më shumë detaje dhe zbritjet e mundshme.

El Yoga 7 nuk ka një makinë optike dhe çuditërisht, modeli i hyrjes do të jetë më i përballueshëm se Yoga 7 i ri, me çmime që fillojnë nga 780 euro në rastin e konfigurimit Intel Core i5 ose me më pak SSD.

Nëse dëshironi të kurseni para dhe të keni mjaft procesorë të gjeneratës së mëparshme, mund të merrni parasysh modele më të vjetra, për sa kohë që janë ende në dyqane ose dëshironi t'i blini të dorës së dytë.

Acer Spin 3

Linja Spin 3 e çon konceptin e përballueshëm Ultrabook edhe më tej, pasi Jo vetëm që ofron një ekran me prekje, por mund të rrotullohet mbrapa deri në 270 gradë, i cili ju mundëson ta përdorni në modalitetin e prezantimit, siç mund ta shihni në videot e mëposhtme. Megjithatë, ai nuk mund të përdoret në formën e tabletës, siç ndodh me Yoga ose Asus Zenbook Flip që kemi prezantuar më parë.

Thënë kështu, laptopët Acer janë shumë të thjeshtë. Ata vijnë me Platformat Intel, procesorët Core i3, i5 dhe i7, 4 deri në 8 GB RAM, lloje të ndryshme të njësive të ruajtjes, bateritë 48 Wh, etj. Ajo që nuk duhet të kërkoni në këto pajisje janë kartat grafike të fuqishme ose disqet optike. Për më tepër, ekranet, me panele IPS dhe 1920 × 1080 piksele, janë mjaft të mirë.

Linja 15,6 inç peshon rreth 1,7 kg dhe është 21 mm e trashë. Versioni me Core i5 kushton nga 560 euro dhe, nëse dëshironi një konfigurim më të fuqishëm me Core i7, 8 GB RAM dhe 512 GB SSD, çmimi rritet në 800 euro. Modeli 14 inç peshon vetëm 1,99 kg dhe kushton rreth 560 euro, megjithëse ofertat mund t'i gjeni gjithmonë në internet.

HP Pavilion 14

Këta janë ultrabookët më të njohur nga HP. Ato janë mjaft të holla, 18 mm. trashë, me strehë të bërë nga një përzierje metali dhe plastika. Megjithatë, ato janë paksa të rënda për t'u mbajtur çdo ditë: modelet 14 inç peshojnë afërsisht 2,58 kg dhe 14, 1,6 kg, kështu që janë shumë të lehta. Nëse ju pëlqen kjo, bëhet fjalë për laptopë me një vlerë shumë të mirë për para.

Të dy seritë janë të njëjta në shumë mënyra. Ata të dy kanë ekrane 1920 × 1080 pixel, ose panele FHD IPS nëse jeni të gatshëm të paguani pak më shumë. Ata të dy kanë të njëjtën tastierë dhe tastierë dhe të dyja ofrojnë konfigurime të ndryshme Intel të gjeneratës së 11-të deri në 16 GB RAM..

Ka disa dallime estetike midis të dyve, pjesa e brendshme e Pavilion 14 është prej plastike të pastër, ndërsa pjesa e brendshme e 15 është prej alumini. Përveç kësaj, ka edhe dallime funksionale: modelet Pavilion 15 kanë një port shtesë USB, një vendosje të ndryshme të portave rreth trupave, një bateri më të madhe (58 Wh kundrejt 43 Wh në 5000). Megjithatë, siç pritej, modelet e kësaj linje janë 50 deri në 100 euro më të shtrenjta se HP 15 me një konfigurim të ngjashëm.

Në të dy rastet, Çmimet fillojnë nga 600-700 euro në rastin e konfigurimeve Core i5, 8 GB RAM dhe ekran 1920 × 1080 px, ndërsa versionet me procesorë Intel Core i1000, 7 GB RAM dhe ekrane me prekje FHD IPS mbërrijnë dhe/ose kalojnë 16 euro. Ah! Dhe mos harroni se me serinë HP Pavilion 15 do të keni një kartë grafike më të mirë sesa me 14.

Acer Aspire 5

Nëse ajo që kërkoni është një ultrabook i lirë që ka fuqi të mjaftueshme për të përballuar detyrat tuaja të përditshme apo edhe për të luajtur video dhe për të luajtur lojëra për disa lojëra aktuale, Acer ASPIRE 3 është një nga opsionet tuaja më të mira.

Për më pak se 600 euro, ju merrni një laptop 15,6 inç që peshon 2,5 kg dhe është rreth 20,32 mm. trashë (Gjithashtu i disponueshëm në një version pak më të madh dhe më të rëndë 17 inç.) Në pjesën negative, duhet të themi se ky laptop nuk duket apo ndihet aq i fortë sa Ultrabook-ët e tjerë që kemi përmendur në këtë artikull, megjithëse përfundimi metalik është më i mirë se ai i laptopëve të tjerë normalë. Kur hapni kapakun, do të shihni një tastierë dhe tastierë të mirë, edhe pse nuk ka të meta. Ekrani pa prekje është i ndritshëm dhe ka një rezolucion prej 1920x1080px.

Megjithatë, ajo që është vërtet e mirë është brenda. Acer ASPIRE 5 ka një procesor Core i5 1035g1, 8 GB RAM, 512 GB hapësirë ​​ruajtëse SSD dhe një kartë grafike Intel HD, që do të thotë se ai mund të trajtojë shumicën e lojërave në mënyrë të përsosur, megjithëse jo me cilësimet më të avancuara të grafikës (kjo është arsyeja pse ne e rekomandojmë atë si një laptop lojrash të nivelit fillestar, sigurisht). Të gjithë kësaj duhet t'i shtojmë një bateri 5 orëshe. E kuptoni suksesin e këtij modeli, apo jo?

Në fund të vitit 2020, doli një version me procesorë të gjeneratës së 11-të të këtij laptopi Acer 15 inç.. Në këtë rast, Acer zëvendëson kartën grafike me procesorët më të avancuar, një bateri me madhësi të mirë dhe disa ndryshime në dizajn. Ndryshimet nuk janë një punë e madhe, por ato ndihmuan kompaninë të shesë një version Core i7, me 16 GB RAM dhe një hard disk 1 TB, për më pak se 800 euro. Një çmim i madh për veçoritë që ofron.

Acer Aspire A515

Nëse jeni duke kërkuar për laptopin më të mirë 15 inç, këtu janë disa opsione. Ne vetëm përfshijmë Laptopë 15 inç dhe fletore të ndërtuara në platformat Intel ULV. Nëse jeni të interesuar për laptopë më të fuqishëm, me procesorë me katër bërthama dhe karta grafike të shpejta, mund t'i hidhni një sy seksionit kushtuar laptopëve të nivelit të lartë që do të gjeni më poshtë.

Acer ka një linjë të lartë të Ultrabooks, laptopë me harduer gjeneratat e reja të procesorëve Intel, dizajne të këndshme dhe karta grafike të mira.

Acer Aspire A515 është një kompjuter Laptop 15,6 inç me një ekran të mirë Full HD IPS, një procesor AMD Ryzen 5, grafikë të integruar, 8 GB RAM dhe një hard disk SSD 1 TB, të gjitha në një trup metalik dhe plastik me peshë 2,6 kg dhe 1,86 cm. në pikën e tij më të trashë. Një hard disk mesatar është zvarritja e tij, por mundet përditësohet lehtësisht nese ju deshironi.

Lenovo IdeaPad 3

Jemi para një tjetri ultrabook i përballueshëm që mund të trajtojë mjaft mirë lojërat. Punon me një procesor AMD Ryzen 7, mund të arrijë deri në 16 GB RAM dhe ka një grafikë të integruar Radeon RX Vega 8, e cila do të ishte ekuivalente në performancë me intel graphics uhd

Në fakt, Lenovo Ideapad 3 është më i lirë se shumica e laptopëve me karakteristika të ngjashme. Për 300 euro do të merrni një procesor Intel Core i3, 8 GB RAM dhe 500 GB HDD / SSD me 8 GB hapësirë. Përveç kësaj, ai përfshin një bateri 48 Wh, një tastierë me ndriçim të kuq dhe një strehë me përfundime të zeza që i jep një pamje të ndryshme, më agresive se ajo e laptopëve të tjerë në këtë gamë çmimesh.

Për më tepër, Lenovo ka përdorur një ekran mat 1920 × 1080 px IPS, që do të thotë se këndet e shikimit dhe ngjyrat janë shumë të mira.. Nëse keni nevojë për një ekran më të mprehtë, do të duhet të kërkoni diku tjetër, por nëse keni mjaftueshëm me një ekran normal, Lenovo Ideapad është një nga laptopët 15 inç më të fuqishëm dhe me çmimin më të mirë të momentit. Ndiqni lidhjen e mësipërme për më shumë detaje dhe shikoni çmimin më të mirë që kemi gjetur në internet.

LG Gram 14 inç dhe 15 inç

LG ka disa modele shumë të spikatura laptopësh 15 inç.

LG Gram 14 inç dhe 15 inç janë pothuajse identikë, të diferencuar vetëm nga ekranet e tyre. Të dyja janë mjaft të lehta dhe elegante (rreth 1 kg) dhe vijnë me procesorë Intel të gjeneratës së fundit, deri në 16 GB RAM, grafikë Iris Xe dhe opsione të ndryshme ruajtjeje.

E fundit, por jo më pak e rëndësishme, te dyja shiten rreth 1200 ose 1300 euro në rastin e konfigurimit me Core i7, 16 GB RAM dhe 512 GB SSD

Të gjitha veçoritë e tjera mbeten të njëjta, duke përfshirë konfigurimet e disponueshme të harduerit.

Nëse ajo që kërkoni janë ata laptopë 15 inç me veçoritë më të spikatura në treg (dhe një çmim më i lartë sigurisht), ju rekomandojmë ta shihni këtë krahasimi i më të mirëve.

Avantazhet e një kompjuteri 15-inç kundrejt një kompjuteri 13-inç

Kjo madhësia standarde e ekranit kanë qenë 15 inç për vite nuk është rastësi. Një kompjuter 15 inç ka një ekran mjaft të madh që të mund të punojmë me të ndërsa shikojmë më shumë përmbajtje. Nëse i krahasojmë me Laptopë 13 inç, ata prej 15″ kanë 2 deri në 2.6 inç më shumë ekran, në varësi të faktit nëse ajo që po blejmë është një kompjuter prej vetëm 15″ apo një me përmasa standarde, ekrani i të cilit ka një madhësi diagonale 15.6″.

Përparësitë e një kompjuteri 15 inç ndaj një kompjuteri 13 inç janë si më poshtë:

 • Ekran më i madh = prodhim më i madh. 2-2.6 inç shtesë do të na lejojnë të shohim më shumë përmbajtje, që do të thotë se do të punojmë më mirë ose, të paktën, nuk do të na duhet t'i lodhim aq shumë sytë. Edhe këtu, është e rëndësishme të merret parasysh rezolucioni, por nëse të gjitha gjërat janë të barabarta, një laptop 15 ″ mund të shfaqë më shumë përmbajtje se një laptop 13 ″.
 • Komponentë më të mirë. Teoria na thotë se komponentët më të mëdhenj përshtaten në një hapësirë ​​më të madhe dhe se një komponent më i madh duhet të jetë më i fuqishëm. Kjo mund të përmbushet, dhe në fakt zakonisht përmbushet, por duhet të shikoni me kujdes specifikimet sepse mund të gjejmë kompjuterë 15″ me komponentë më modestë ose disa kompjuterë 13″ vërtet të fuqishëm.
 • Autonomi më të madhe. Ndër komponentët më të mëdhenj që mund të montohen në një kompjuter 15″, kemi një bateri më të madhe. Edhe pse bateria nuk është e vetmja gjë e rëndësishme në këtë drejtim, në kushte të barabarta, ai me baterinë më të madhe do të ofrojë autonomi më të madhe.
 • Tastiera numerike. Laptopët 13 inç janë më të ngjeshur dhe zvogëlimi i madhësisë shpesh sakrifikon një pjesë të tastierës. Pjesa tjetër e tastierës ruan madhësinë dhe për ta arritur këtë, atyre u është dashur të eliminojnë çelësat që janë të pranishëm në një laptop 15 inç.
 • Tingull më i mirë- Ndërsa, si çdo gjë tjetër, kjo mund të mos jetë e vërtetë, duke qenë të gjitha gjërat e tjera të barabarta, një fletore më e madhe do të përfshijë altoparlantë më të mëdhenj, gjë që do të rezultojë në tingull me cilësi më të lartë.

Si disavantazh, duhet të kemi parasysh se një kompjuter më i madh dhe më i rëndë do të kushtojë më shumë për t'u transportuar, kështu që nuk duhet të jetë zgjedhja jonë nëse do ta lëvizim vazhdimisht.

Laptop 15 inç kundrejt 17 inç

Edhe pse madhësia standarde është 15 inç, ka edhe fletore më të mëdha. Ato me ekranin më të madh sot janë laptopë të 17 inç, që është deri në 2 inç më shumë se madhësia standarde. Logjikisht, ka avantazhe në disavantazhe, si në vijim:

 • Ekrani më i madh është sinonim i peshë më të madhe. Sa më i madh të jetë një kompjuter, aq më i rëndë është. Duke qenë të gjitha të njëjta, një laptop 17 inç do të peshojë më shumë se një 15 inç.
 • Ekrani më i madh zakonisht është sinonim me cilësi më të lartë. Edhe pse kjo mund të mos jetë e vërtetë, kompjuterët me ekran 17 inç janë krijuar për përdoruesit kërkues. Ata që kërkojnë një kompjuter me ekran 17 inç kërkojnë punë dizajni, për të luajtur lojëra ose për të konsumuar përmbajtje në një ekran më të madh me cilësi më të lartë, kështu që është e lehtë të gjesh shumë 2K ose 4K.
 • Komponentë më të mirë, e cila përfshin autonomi më të madhe. Të gjitha gjërat e tjera janë të barabarta, kompjuterët 17 inç duhet të ofrojnë autonomi më të madhe sepse kanë hapësirë ​​për të akomoduar bateri më të mëdha. Nga ana tjetër, ka pak kompjuterë 17 inç me komponentë modestë; ato zakonisht përfshijnë komponentë mbi mesataren.

Çfarë duhet të ketë një laptop i mirë 15 inç?

procesor I5 ose i7

Edhe pse të gjithë mund të kërkojnë një gjë, një laptop i mirë 15 inç duhet të ketë të paktën një procesor Intel i5. Nëse më pyete "Pse?" Do t'ju pergjigjesha direkt sepse bleva nje me i3 duke menduar se mjaftonte te shkruaja tekste dhe gabova. Hapja e ndonjë skedari ose programi më merr përgjithmonë dhe mendoj se thjesht gabova. Një i5 përmirëson shumë përvojën e përdoruesit, por nëse duam të punojmë në një mënyrë edhe më efikase, më e mira është zgjidhni një me i7 ose diçka ekuivalente, si p.sh amd ryzen 7. Dallimet nga a i3 ata janë të papranueshëm.

Megjithëse i7 është më se i mjaftueshëm për shumicën e punëve, ne mund të blejmë edhe diçka me një "tru" më të mirë, si p.sh. laptop me procesor i9 ose ekuivalentin. Nuk është e nevojshme, larg kësaj, për shumicën e detyrave, por shumë lojtarë të famshëm po zgjedhin këtë procesor, midis komponentëve të tjerë që i lejojnë ata të luajnë dhe të transmetojnë pa pasur problemin më të vogël.

Ekran i plotë HD

Sapo provoni një ekran Full HD, nuk dëshironi asgjë tjetër dhe nuk kuptoni se si keni mundur të punoni me më pak. Ka nje Rezolucioni 1920 × 1080 pixel, dhe ndryshimi në lidhje me HD është i mrekullueshëm. Gjëja e parë që vërejmë kur ndezim ekranin është se gjithçka duket më mirë, më e bukur, vërejmë se është një botë tjetër, por gjëja më e mirë është se, nëse kemi shikim të mirë, mund ta vendosim atë në rezolucion të plotë dhe të shohim më shumë. përmbajtjen. Seriozisht, ia vlen. Dhe është se laptopi im me i3 gjithashtu kishte më pak rezolucion dhe ... mirë, nuk është aq i mirë.

SSD

Një laptop i mirë 15 inç, ose çfarëdo madhësie, duhet të ketë Disk SSD. Shpejtësia e leximit/shkrimit është shumë më e lartë, kështu që gjithçka do të jetë më e shpejtë, nga hapja e programeve dhe dokumenteve deri te fillimi i sistemit operativ.

Një opsion tjetër është blerja e një kompjuteri me një disk hibrid, me një pjesë me kapacitet më të ulët në SSD dhe një tjetër me një kapacitet më të madh në HDD. Këta disqe ekzistojnë në mënyrë që sistemi operativ dhe të dhënat që ne përdorim më së shumti të vendosen në pjesën SSD (zakonisht e bën atë automatikisht), i cili do ta bëjë përdorimin më të përditshëm gjithmonë të shpejtë, dhe pjesën tjetër të informacionit që vendosim në Disk HDD, të cilët janë më të ngadalshëm, por edhe më të lirë dhe në to mund të vendosim gjithçka që na nevojitet.

autonomi

Një laptop i mirë 15 inç duhet të ketë autonomi të mirë. Një kompjuter "laptop" është i padobishëm nëse nuk do të jemi në gjendje të largohemi nga një prizë për disa orë. Autonomia e mirë është ajo që lejon një kompjuter të jetë të paktën 5 orë pa e rikarikuar, por ka edhe kompjuterë me autonomi më të mirë që afrohen dhe i kalojnë edhe 10 orë. Është e vërtetë që nuk është më i zakonshmi, varet nga sistemi operativ dhe nëse përdoret sistemi i kursimit të energjisë, i cili përfshin përdorimin e një ndriçimi më të ulët, por është e mundur.

Conectividad

Një laptop i mirë, qoftë 15 inç apo ndonjë madhësi tjetër, duhet të jetë në gjendje të komunikojë ose të lidhet me pajisje të tjera periferike ose ekipe. Prandaj, duhet të jetë në përputhje me Bluetooth, nëse është e mundur 4.x si minimum. Nga ana tjetër, karta WiFi duhet të mbështesë protokollet më të fundit, të tilla si WiFi (802.11a / b / g / n / ac) dhe brezi i dyfishtë i njëkohshëm (2,4 dhe 5 GHz). Për sa i përket WiFi, 2.4 GHz ka një gamë më të madhe dhe kalon nëpër mure, por shpejtësia është shumë më e ulët (rrallë do të arrijmë 100 MB), ndërsa 5 GHz është për hapësira të hapura dhe të vogla, por ne do të përfitojmë nga e gjithë shpejtësia.

Nga ana tjetër, është gjithashtu e rëndësishme t'i kushtohet vëmendje porteve dhe, të paktën, ato duhet të kenë disa Portet USB të tipit ARekomandohet që të keni të paktën një Type-C, HDMI për ta lidhur atë me një monitor të jashtëm dhe një lexues kartash, i cili do të na lejojë të lexojmë MicroSD-në e pajisjeve të tilla si kamerat celulare.

Matjet e një laptopi 15 inç

Kur flasim për matjet e një kompjuteri, duhet të mbështetemi vetëm dhe ekskluzivisht në një pikë: ekranin e tij. Trashësia dhe kufijtë do të varen nga puna e mirë që bën prodhuesi, por madhësia e ekranit është e pandryshueshme. Ekrani standard 15 inç është në fakt 15.6 inç, që është 39.62 cm diagonale. Vertikalisht ato janë 19.5cm dhe horizontalisht 34.5cm.

Duhet të kemi parasysh edhe llojin e ekranit që kemi përpara, pra raportin e tij. Shumica dërrmuese e ekraneve në treg, si laptopët ashtu edhe televizorët, kanë një raporti i aspektit 16:9 panoramike. Kjo duhet përmendur në rast se gjejmë një rast të çuditshëm në të cilin një laptop ka një ekran 4: 3: diagonalja duhet të ruhet, por lartësia dhe gjerësia do të ndryshojnë.

Markat më të mira të laptopëve 15 inç

HP

HP është një markë shumë e famshme në botën e informatikës, edhe pse një pjesë e famës së saj i takon printerëve të saj. Ata filluan si Hewlett-Packard më shumë se 80 vjet më parë, por më vonë fituan popullaritet për prodhim dhe shitje kompjuterë të të gjitha llojeve.

Logjikisht, në të Katalogu i laptopëve HP Nuk mund të mungonin laptopët me madhësi standarde, të cilët janë laptopë 15 ″, ose më konkretisht laptopë 15.6 ″. Edhe pse kanë bërë gabime në të kaluarën, HP është edhe një herë një markë që duhet marrë parasysh nëse duam të blejmë një kompjuter 15 inç ose ndonjë lloj tjetër laptop.

Acer

Acer është një markë që shumë përdorues, duke përfshirë një server, e pëlqejnë, veçanërisht për laptopët e tyre. Në përgjithësi, kompjuterët e tyre janë të dizajnuar mirë dhe të bërë mirë, gjë që ne do t'i vërejmë në mënyrë të përsosur menjëherë dhe do të fillojmë t'i përdorim ato. Në katalogun e tij mund të gjejmë kompjuterë të të gjitha llojeve, shumica dërrmuese me vlerë të mirë për para. Në serinë e tij Aspiroj ato ofrojnë një larmi të lakmueshme, me modele që variojnë nga 10.1″ deri në rreth 17″. Acer është një nga opsionet më të mira kur ne kërkojmë një kompjuter të mirë pa paguar shumë para, diçka që vlen edhe nëse ajo që duam është një kompjuter 15 inç.

Asus

Asus është një kompani shumëkombëshe që prodhon dhe shet pajisje elektronike, robotike dhe harduerike, ndër të cilat kemi të gjitha llojet e komponentëve të brendshëm dhe kompjuterëve. Në mesin e laptopëve të tyre, si mund të ishte ndryshe, ata ofrojnë shumë 15 inç, gjë që nuk është për t'u habitur kur kemi parasysh se është në madhësi standarde.

Në katalogun tuaj ka laptopë të të gjitha llojeve, i cili përfshin laptopë 15 inç me komponentë më të avancuar ose disa më diskrete. Duke pasur parasysh që është një kompani që ofron çmime të mira, duhet të jetë një opsion për t'u marrë parasysh kur duam të blejmë një kompjuter 15 inç ose ndonjë madhësi tjetër.

Lenovo

Lenovo është një kompani kineze e specializuar, mbi të gjitha, në pajisjet elektronike inteligjente (telefonat celularë, orët, tabletat...) dhe kompjuterët. Si një kompani kineze, pothuajse gjithçka që ofron bën me një çmim të mirë, që nuk është gjithmonë sinonim i maturisë ose cilësisë së dobët.

Në katalogun e tij do të gjejmë gjithashtu Laptopë Lenovo të të gjitha llojeve, shumica dërrmuese me çmime të mira, duke përfshirë disa pajisje më modeste dhe të tjera më të fuqishme, duke përfshirë disa për lojëra.

Pajisjet e tyre më të lira janë vërtet të lira, por duhet të kemi parasysh se nëse zgjedhim njërën nga këto pajisje, ajo që do të blejmë është një pajisje me fuqinë e duhur. Duke marrë parasysh shumëllojshmërinë që ofrojnë, ia vlen t'i kemi parasysh kur jemi në kërkim të një kompjuteri 15 inç.

LG

LG Corporation është një kompani me bazë në Korenë e Jugut që prodhon produkte elektronike, telefona celularë dhe produkte petrokimike. Ndër produktet elektronike gjejmë edhe laptopë dhe, si mund të ishte ndryshe, shumë prej tyre janë 15 inç, madhësia standarde për këtë lloj pajisjeje.

L Laptopë LG ato zakonisht janë të dizajnuara mirë dhe kanë vlerë për paratë, por jo ato zakonisht prodhoni pajisje aq të matura sa do të na bëjë të pendohemi ose të jemi të pakënaqur pas blerjes së tyre.

Ndër gamën e saj të laptopëve kemi të gjitha llojet, ndër të cilët spikat gama e tij Gram, të cilët janë laptopë që zakonisht kanë një ekran 15.6 inç dhe disa prej tyre janë të prekshëm. Në të njëjtën seri do të gjejmë edhe kompjuterë ultra të hollë 15 inç, kështu që ata janë një opsion për t'u marrë parasysh kur duam të blejmë një kompjuter të mirë, pavarësisht nga madhësia dhe pesha që na intereson.

MSI

Msi është një kompani që projekton, zhvillon dhe shet pajisje kompjuterike, duke përfshirë laptopë, desktop, pllaka amë, karta grafike, kompjuterë gjithëpërfshirëse (AIO), serverë dhe pajisje periferike.

Në katalogun e tij mund të gjejmë edhe laptopë të të gjitha llojeve, por është e zakonshme të gjenden shumë të dizajnuara për lojëra. Kjo do të thotë se shumë prej Laptopë MSI Ata kanë komponentë disi më të avancuar që do të na lejojnë të shijojmë një nga përvojat më të mira me videolojërat, pa kërcitje, me shpejtësitë më të larta dhe pa pasur nevojë të eliminojmë teksturat ose efektet. Mund të gjejmë gjithashtu kompjuterë të tjerë më diskretë, kështu që është një markë që duhet marrë parasysh kur shkojmë të blejmë një kompjuter 15 inç.

Përfundim rreth laptopëve 15 inç

Laptop 15 inç

Këta kanë qenë laptopët më të shquar 15 inç që kemi mundur të analizojmë. Secili ka karakteristikat e veta të veçanta, kështu që zgjedhja juaj do të varet nga ajo që kërkoni. Ne bashkangjisim disa lidhje të tjera që padyshim do të jenë të dobishme nëse dëshironi një laptop më specifik.

Laptopë të lirë: Ne shitje për më pak se 500 euro, por kini parasysh se do t'ju duhet të bëni disa lëshime nëse vendosni për njërën prej tyre, mund t'i shihni në faqen tonë kryesore.

Laptopë të rangut të mesëm: Ne shitje për më pak se 1000 euro dhe ofroni a vlera më e mirë për para.

Fletore të nivelit të lartë për biznes, multimedia dhe lojëra: Janë laptopët më të mirë në treg. Nëse keni nevojë për dizajne me cilësi të lartë, performancën më të mirë dhe veçoritë më të fundit, këto duhet të jenë zgjedhja juaj. Për biznes gjatë udhëtimit ju rekomandojmë Chromebook të vegjël ndërsa për lojëra ju rekomandojmë kjo


Po kërkoni një laptop të lirë? Na tregoni sa dëshironi të shpenzoni

dhe ne ju tregojmë opsionet më të mira

400 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

Lini një koment

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.