Ultrabookë të lirë

Nëse keni arritur në këtë post, ka të ngjarë që po kërkoni një laptop modern dhe të lehtë, por edhe të fuqishëm dhe që nuk kushton shumë, prandaj më poshtë do të gjeni një udhëzues me gjithçka që duhet të keni parasysh kur zgjidhni një Ultrabook.

Krahasimi më i mirë i ultrabooks

Me këtë në mendje, le t'i hedhim një sy ultrabooks më të mirë lirë nga tregu. Në tabelën krahasuese të mëposhtme do të gjeni disa nga ultrabookët më të rekomanduar për vlerën e tyre për para, transportueshmëri, peshë dhe performancë.

konfigurues i personalizuar i laptopit

 

Ultrabookët më të mirë me vlerë për para

Sot ju mund të merrni ultrabookët më të fundit të lirë me emrin e markës për më pak se 1.000 €, madje mund të gjeni disa nën 500 euro nëse kaloni kohë duke kërkuar dhe krahasuar ofertat në internet.

Po me të vërtetë. Edhe pse kategorizohen si ultrabook mos prisni diçka super të mirë. Më e holla me veçori që ia vlen vërtet do të jetë mbi 1.000 euro ose në atë diapazon çmimesh.

Nëse jeni duke kërkuar për një laptop të lirë me standarde moderne, do t'ju duhet të sakrifikoni peshën, materialet e përdorura për kutinë dhe cilësinë e ekranit. Por megjithatë, ka disa opsione të shkëlqyera në treg si ato që rekomandojmë më poshtë. Ata peshojnë pak, çmimi i tyre nuk është shumë i lartë dhe janë të hollë, që janë vetëm karakteristikat kryesore që duhet të kenë utlrabooks.

Nëse dëshiron një konfigurim efikas, ekrane të mëdha, procesorë modernë Core i5 o Core i7, të paktën 8 GB RAM, grafikë të mirë dhe ruajtje SSD, këta janë ultrabookët që duhen marrë parasysh.

Lenovo Yoga 920

Lenovo Yoga 920 është një nga laptopët standard më të mirë sot Dhe mund ta merrni pa lënë të gjitha paratë tuaja. Ndërtimi i tij është shumë rezistent falë veshjes së tij prej alumini, ai gjithashtu ofron performancë të mirë dhe është vërtet i lehtë për t'u përmirësuar në rast se blini një model bazë dhe dëshironi të shtoni më shumë RAM ose të zëvendësoni më vonë hapësirën ruajtëse.

Po, laptopët janë mjaft të rëndë dhe të rëndë, por ky, me një peshë afër 1,4 kg, është shumë nën mesataren, duke qenë shumë i lehtë.. Përveç kësaj, ekrani i tij me prekje paraqet një evolucion të rëndësishëm në lidhje me modelin e vitit të kaluar dhe tani është UHD me rezolucion 13840 × 2160 piksele, 14 inç dhe i pajisur me një panel IPS :. Sa i përket baterisë së saj, ne mund të kemi lehtësisht 8 orë përdorim për karikim, duke qenë në gjendje të zgjasim më shumë nëse e ulim ndriçimin e ekranit ose me pak detyra intensive.

Ne patëm mundësinë të rishikojmë modelin bazë me një procesor Core i7 dhe mund t'ju sigurojmë se performanca e tij është shumë e mirë për atë që kushton. Ky model shitet rreth 800 euro megjithëse ka versione më të fuqishme ose më themelore, në varësi të asaj që ju nevojitet.

Lenovo Yoga 920 është një hap përtej markës për sa i përket cilësisë së ndërtimit dhe dizajnit. Është elegante, në ngjyrë ari dhe ka një shtresë plastike të krehur, si dhe një tastierë me ndriçim të pasëm. E kemi futur në këtë listë netbookësh sepse falë ekranit të tij mund ta kthejmë në tablet në mënyrë të thjeshtë, duke qenë autentik. Laptop 2 në 1.

Acer Swift 5

Tani, Acer Swift 5 është një nga kompjuterët Laptopët më të shitur 14 inç Botë Dhe kjo është për shkak se është një nga pajisjet më të përballueshme në kategorinë e saj. Dhe nuk ka asgjë të keqe me këtë, asgjë që mund t'ju dërgojë në një drejtim tjetër.

Swift 5 nuk ka një disk optik, një bateri me madhësi të mirë, një tastierë të mirë dhe tastierë. dhe një përzgjedhje e mirë e porteve në anët. Kutia është prej plastike, por tekstura e saj është e bukur dhe e lehtë për t'u trajtuar. Përveç kësaj, është një laptop më i lehtë, me peshë rreth 1,3 kg.

Nëse vendosni për të, do të keni një ekran me prekje, altoparlantë mjaft të denjë (që janë e keqja endemike e të gjithë ultrabookëve, nuk është diçka e izoluar nga ky model), sipas mendimeve të përdoruesve të tij. Edhe kështu, ky Acer është laptopi më i mirë që Amazon ka për shitje tani, kështu që nëse i përshtatet nevojave tuaja, duhet ta provoni. Amazon është i njohur për mbështetjen e patëmetë të klientit në rast se ata gabojnë në vendimin e tyre, kështu që ne nuk duhet të shqetësohemi për këtë.

Ka një ekran IPS 1920 x 1080 px, altoparlantë dhe një kasë pak më të lehtë dhe më të hollë. Gjithashtu, pavarësisht nga të gjitha këto ndryshime, konfigurimi bazë mbetet edhe pse çmimi rritet dhe përfshin një procesor Intel Core i5 të gjeneratës së fundit, 8 GB RAM dhe një hard disk SSD 512 GB.

Me fjalë të tjera, ofron më shumë se çdo laptop tjetër në gamën e tij të çmimeve. Edhe pse, siç e keni parë tashmë, është me koston e disa shkurtimeve në përfitimet e tij, por kjo është e nevojshme nëse duam një laptop aq të hollë dhe të lëvizshëm sa ky.

HP Envy 13

Kompjuterat fletoret hp Modelet 13 inç janë të njohur për çmimet e tyre shumë konkurruese. Ne do të rekomandojmë veçanërisht modelet e serisë Envy që dallohen për transportueshmërinë e tyre, e cila është pikërisht ajo që ne kërkojmë kur duam të blejmë një ultrabook.

Ata kanë një shtresë të fortë plastike, të njëjtën tastierë me ndriçim të pasëm dhe një ekran të ngjashëm Full HD pa prekje me panel IPS.. Por, ndërsa modeli i parë është i kënaqur me grafikën e një Nvidia MX450 me 2 GB RAM të dedikuar, ka modele të tjera të disponueshme me GPU më të mira, ideale për ata që kanë nevojë për më shumë fuqi grafike.

Sigurisht, HP Envy 13 nuk është i vetmi laptop me gjeneratën e fundit të procesorëve Intel dhe kartën grafike Nvidia, por është i vetmi që shitet për këtë gamë çmimesh dhe mburret me një dizajn kaq të shkëlqyeshëm. Për më tepër, ky konfigurim përfshin gjithashtu 16 GB RAM dhe një hard disk SSD 512 GB..

Është konsideruar një alternativë për t'u marrë parasysh kur laptop me vlerë më të mirë për para.

Lenovo Yoga c630

Ju vështirë se do të gjeni një laptop të krahasueshëm 15,6 inç tani, si Ky është një laptop i konvertueshëm në stilin e Yoga që shitet për rreth 600 euro. Ky çmim do të ishte konfigurimi më bazë, i cili përfshin një procesor Core i5, 8 GB RAM, 256 GB SSD memorie dhe një ekran me prekje me rezolucion 1920 × 1080 px. Modelet e nivelit të lartë janë pak më të shtrenjtë, por mund të shtoni një ekran më të mirë FHD, procesor i7, më shumë RAM dhe kartë grafike edhe më të mirë.

Sigurisht, pika e tij më e fortë është se është dy në një, megjithatë ky laptop është më shumë se kaq. Ka një shtresë metalike, një tastierë dhe tastierë të mirë, një bateri 48 Wh dhe një përzgjedhje solide portash në anët. E gjithë kjo e bën Yoga 730 një nga kabriolet më të lira 15 inç në treg.

Microsoft Surface Pro

La Microsoft Surface 7 është një tjetër i konvertueshëm me pajisje moderne, konkretisht është ai që duhet të keni parasysh nëse keni një buxhet të kufizuar. Modeli i nivelit fillestar, i cili ka një procesor Core i5, 8 GB RAM dhe një SSD 128 GB, shitet për rreth 900 dollarë.. Modeli më i shtrenjtë me Core i7 kushton rreth 800 euro më shumë.

Në këtë rast për shkak të diferencës në çmim rekomandojmë modelin E5 që kemi përmendur më sipër.

Përveç çmimit të tij, Microsoft Surface 7 ka disa ace të tjera në mëngë: një tastierë shumë e mirë, një jetëgjatësi mesatare e shkëlqyer e baterisë dhe lehtësia e përditësimit të saj me mbështetjen e Microsoft.

Do të kënaqeni shumë me ekranin e tij 12,3 inç dhe 2736 × 1824 piksele, një shtresë alumini me shumë elementë me shkëlqim në pjesën e përparme, një peshë mjaft të ulët (0,79 kg), megjithëse ka aftësinë të mbinxehet shpejt gjatë karikimit.

MacBook Air

MacBook Air është ultrabook-i më i mirë 13 inç i rangut të mesëm të Apple. Ka një trup alumini më kompakt dhe më të lehtë (1,25 kg), një mbulesë alumini, një tastierë me ndriçim të pasëm dhe një ekran IPS 2560 × 1600 pixel. Modeli 13,3 inç ka gjithashtu një Bateria 34 deri në 58 Wh, e cila përkthehet në një interval prej rreth 8-10 orë për karikim.

Çmimi i sugjeruar për konfigurimet e fundit është nga 1000 euro, por një model me Apple M1, 8 GB RAM dhe 512 GB hard disk SSD mund të gjendet për pak më shumë.

libër asus zen

Nëse dëshironi një Ultrabook të mirë, por nuk keni mijëra euro për të shpenzuar, ne rekomandojmë Asus ZenBook . Shitet rreth 750 euro (varësisht modelit), është i lehtë, i hollë dhe ka një jetëgjatësi të madhe të baterisë. Tastiera e tij është e mirë, dhe mausi i tij është i saktë dhe i besueshëm.

Asus ZenBook është një nga të paktët Ultrabook me këtë çmim me një ekran 13,3 inç 1080p që zë të njëjtën hapësirë ​​si një kompjuter tradicional 13 inç, diçka që është arritur falë reduktimit të kornizave.. Gjithashtu ka 16 GB RAM dhe 512 GB memorie në hard diskun tuaj SSD. Procesori i tij është i gjeneratës së fundit Intel Core i7. Modeli i ri Acer Swift, konkurrenca e tij më e drejtë, ka dy orë më pak jetëgjatësi baterie dhe më pak cilësi ndërtimi.

Në testet tona të baterisë, Asus ZenBook  zgjati pothuajse 8 orë rresht. Asnjë nga ultrabook-ët e tjerë të Windows që kemi testuar gjatë dy viteve të fundit nuk ka arritur një jetëgjatësi të tillë të baterisë. Shumica, në fakt, u shitën me 6 orë funksionim.

Trackpad është i saktë dhe i përgjegjshëm, dhe nuk kemi përjetuar ndonjë gjest të gabuar ose të keqinterpretuar. Asus ju lejon të personalizoni ose çaktivizoni gjestet e miut përmes një pakete softuerike.

Kutia metalike e Asus ZenBook duket e fortë, nuk përkulet ose kërcasin nën presion. Pesha e kapakut të tij e bën ekranin më të hapur ose më të mbyllur nga sa keni dashur fillimisht. Megjithatë, zakonisht nuk është shqetësues dhe ekrani në përgjithësi nuk lëkundet. Gjatë testeve tona me Asus ZenBook, ai nuk u mbinxeh kurrë dhe fansat e tij nuk ishin shumë të zhurmshëm apo të bezdisshëm. Për një çmim të tillë, modelet e linjës Asus ZenBook janë laptopë tepër të ndërtuar mirë..

Laptopi ka Gjenerata e ardhshme 802.11ac Wi-fi, tre porte USB 3.0, një portë HDMI, një vend për kufje dhe një për një kartë SD. Plus, ajo vjen me një garanci të kufizuar njëvjeçare nga Asus.

Së fundi, duhet theksuar se është një Ultrabook solid 13 inç, me një avantazh të qartë: çmimin e tij. Është e ndërtuar në mënyrë estetike dhe solide dhe ka një ekran të shkëlqyer - me një të metë të vogël. Performanca e tij është ashtu siç pritej në një pajisje mundësuar nga një procesor Intel Core i5 (Ekziston edhe një variant me Intel Core i7), dhe qëndron i ndezur për më shumë orë se mesatarja falë baterisë së tij të madhe. Edhe kështu, nuk do të jetë zgjidhja më e mirë për të gjithë. Është një produkt me cilësi të shkëlqyera dhe me disavantazhe minimale, ideal për blerësin me buxhet të kufizuar.

Së fundi, nëse nuk ju intereson nëse laptopi juaj është ultrabook apo jo, por dëshironi vlerë të mirë për paratë, shikoni Ky artikull.

Çfarë është një ultrabook

Një ultrabook është një laptop që duhet të plotësojë dy kërkesa: të jetë e lehtë dhe shumë e mirë. Në fillim ishte Intel që filloi ta përdorte fjalën, madje edhe e regjistroi atë, por markat e tjera dhe mediat e specializuara filluan ta përdorin atë për t'iu referuar kompjuterëve që janë shumë më të lehtë se laptopët konvencionalë pa ofruar një performancë më të ulët, ose jo për të gjithë.

Fillimisht, një ultrabook duhet të ketë një trashësia maksimale 21 mm, përdorni një procesor me tension ultra të ulët, keni një shtresë metalike, disk SSD dhe autonomi të madhe. Ata gjithashtu duhet të kenë një ekran me prekje, por ka të ngjarë të hasim shumë pajisje që janë të reklamuara si ultrabook dhe përfshijnë një ekran normal (jo me prekje).

Me pak fjalë, një ultrabook është një laptop i hollë dhe i lehtë që ofron karakteristika të ngjashme me një laptop normal. Dhe meqenëse në teknologji, e vogla është më e shtrenjtë, çmimi i tij është më i lartë.

Markat më të mira të ultrabook

Samsung

Samsung është një nga markat kryesore elektronike në botë. Jo vetëm që krijon pajisje inteligjente si telefonat inteligjentë ose orë inteligjente, por gjithashtu prodhon pajisje shtëpiake, bateri dhe të gjitha llojet e komponentëve të brendshëm, si disqet e ngurtë, procesorë dhe memorie RAM.

Duke mbuluar kaq shumë, nuk mund të ishte ndryshe dhe gjithashtu prodhon dhe shet laptopë. Në katalogun e tij kemi ultrabooks si p.sh Seria 9, disa laptopë të bërë nga materialet më të mira dhe me komponentë të brendshëm të avancuar në pajisje vërtet të lehta.

HP

HP është një markë shumë e famshme në botën e informatikës, edhe pse një pjesë e famës së saj i takon printerëve të saj. I njohur më parë si Hewlett-Packard, dhe me më shumë se 80 vjet pas tij, HP është bërë gjithashtu i njohur për prodhimin dhe shitjen e kompjuterëve të të gjitha llojeve, katalogu i të cilit ka përfshirë ultrabooks në dekadën e fundit.

Në disa seriale të tij, si p.sh ziliDo të gjejmë laptopë me ekrane deri në 14″ me komponentë më diskrete dhe më të avancuar, ndaj ia vlen t'i marrim parasysh kur mendojmë të blejmë një kompjuter të lehtë, pavarësisht nëse e duam më të fuqishëm ose nëse kemi nevojë për diçka më të thjeshtë.

Asus

Asus është një kompani shumëkombëshe që prodhon dhe shet pajisje elektronike, robotike dhe harduerike, ndër të cilat kemi të gjitha llojet e komponentëve të brendshëm dhe kompjuterëve.

Mes laptopëve të tyre ka edhe disa që mund t'i etiketojmë si ultrabook, si ato të një serie VivoBook në të cilin gjejmë laptopë me materiale të mira dhe komponentë mesatarë të lartë në përmasa deri në 14″. Është një opsion për t'u marrë parasysh kur merret parasysh blerja e një ultrabook.

Lenovo

Lenovo është një kompani kineze e specializuar, mbi të gjitha, në pajisjet elektronike inteligjente (telefonat celularë, orët, tabletat...) dhe kompjuterët. Si një kompani nga vendi aziatik, ajo prodhon dhe shet pajisje të lira, por kjo nuk do të thotë se ato janë të gjitha bazë.

Në ThinkPad-in e tij dhe Libër mendimi, sidomos në të dytin, do të gjejmë kompjuterë rezistent, të lehtë dhe me performancë të lartë, ndaj ia vlen t'i kemi parasysh kur duam të blejmë një kompjuter të lehtë për t'u transportuar me një çmim më të ulët.

Xiaomi

Xiaomi Redmi Book Pro

Xiaomi është një markë kineze që ka arritur njëfarë rëndësie vitet e fundit, ndoshta për dy arsye: e para, për të ofruar pajisje cilësore; e dyta, të krijoni, emërtoni dhe promovoni artikujt tuaj në një mënyrë shumë të ngjashme me atë të një marke shumë të famshme, logoja e së cilës është ajo e një fruti.

Midis laptopëve të tyre kemi disa utrabook si Air Laptop My 13.3″, me komponentë të brendshëm të avancuar në një ekip vërtet të lehtë dhe të ndërtuar me materialet më të mira. Padyshim, vlera e tyre për para është një nga arsyet për t'i marrë parasysh kur merret parasysh blerja jo vetëm e një laptopi, por e çdo pajisjeje inteligjente.

Acer

Acer është një nga markat që pëlqejnë më shumë një server për laptopë. Në përgjithësi, kompjuterët e tyre janë të mirë-projektuar dhe të ndërtuar mirë, gjë që vlerësohet në mënyrë të përkryer nga tastierat që ata montojnë në laptopët e tyre.

Përveç kësaj, në katalogun e tij mund të gjejmë kompjuterë të të gjitha llojeve, shumica dërrmuese me vlerë të mirë për paratë. Në serinë e tij I shpejtë Ato ofrojnë kompjuterë shumë të lehtë, si Swift 5 që peshon 990 g në një ekran 14 inç.

mollë

Kompania me bazë në Cupertino është e famshme, ndër të tjera, për të qenë një nga të parët që shet kompjuterë personalë - ata që i përdorim në shtëpi dhe jo në punë. Shumë profesionistë të gazetarisë përdorin një nga laptopët e tyre për të bërë punët e tyre, pjesërisht për shkak se sistemi operativ është kaq i popullarizuar dhe pjesërisht sepse dizajnon kompjuterë shumë të lehtë.

Disa nga tuajat MacBook Ata peshojnë më pak se 1 kg, gjë që i bën ata të hyjnë në kategorinë e ultrabooks dhe janë perfekte për ata që duhet të mbajnë gjithmonë një kompjuter me vete.

MSI

Msi është një kompani që projekton, zhvillon dhe shet pajisje kompjuterike, duke përfshirë laptopë, desktop, pllaka amë, karta grafike, kompjuterë gjithëpërfshirëse (AIO), serverë dhe pajisje periferike. Në katalogun e saj ofron edhe laptopë të lehtë të njohur si ultrabook, si seri modern në të cilin do të gjejmë pajisje me komponentë mesatarë të avancuar të ndërtuar me materialet më të mira dhe me ekrane deri në 14″.

Ato janë një mundësi për t'u marrë parasysh jo vetëm kur kërkojmë një kompjuter të lehtë, por edhe kur kërkojmë diçka më të fuqishme si p.sh. kompjuterat për lojëra.

Luginë

laptopë dell me ngjyra

Dell është një kompani që prodhon, shet dhe mbështet serverë, ndërprerës rrjeti, softuer, pajisje periferike dhe produkte të tjera të lidhura me teknologjinë. Por nëse ata njihen për diçka, është për kompjuterët e tyre.

Në gamën e saj Gjerësi Ne mund të gjejmë ultrabook me ekrane 13-14 ″ të bëra me materialin dhe dizajnin më të mirë, kështu që ata duhet të jenë një opsion për t'u marrë parasysh kur ajo që ne kërkojmë është një kompjuter i lehtë dhe i gjithanshëm.

Cili është ndryshimi midis notebook dhe ultrabook

Edhe pse të gjithë duken të ngjashëm, ka dallime të dukshme midis laptopëve të quajtur fletore dhe ultrabooks që duhet të dini për të ditur se cila i përshtatet më mirë nevojave tuaja:

Bllok shënimesh

Aktualisht i referohet një laptopi konvencional. Në fakt, që kur fletoret u bënë më të holla dhe më të lëvizshme, ato u quajtën fletore.

rekuizitë:

 • Mund të integrojë një sistem ftohjeje më të mirë dhe një pajisje më të fuqishme
 • Zakonisht janë më modularë, gjë që lehtëson riparimin ose zgjerimin e disa pjesëve të tij.
 • Ato janë më të lira.
 • Ata priren të përfshijnë më shumë porte në krahët, pasi ka më shumë hapësirë ​​për t'i vendosur ato.

Contras:

 • Është më i rëndë dhe më i madh.
 • Më pak jetëgjatësi baterie.
 • Dizajnoni diçka më të përafërt.

Ultrabook

Është një laptop me profil shumë të hollë, më pak se 1.5 cm, ndonjëherë mund të arrijë deri në disa milimetra. Përveç kësaj, ato janë gjithashtu zakonisht shumë të lehta, me peshë nën 1 kg. Një tjetër ndryshim në lidhje me notebook është se ai përdor harduer më efikas, për të reduktuar konsumin dhe për të zgjeruar autonominë. Me fjalë të tjera, është krijuar për të maksimizuar lëvizshmërinë.

rekuizitë:

 • Shumë i lehtë dhe i lehtë. Prandaj, një lëvizshmëri fantastike.
 • Me autonomi të madhe, falë efikasitetit më të madh.
 • Më e qetë.

Contras:

 • Ekranet e tyre priren të kenë dimensione më të vogla, midis 13 dhe 14", megjithëse ka edhe përmasa më të mëdha.
 • Zakonisht ka një mori përbërësish të salduar, duke e bërë zgjerimin më të vështirë ose të pamundur.
 • Ata gjithashtu priren të kenë një çmim disi më të lartë.
 • Pajisja ka tendencë të performojë disi më pak mirë se versionet më të fuqishme të ndërtuara në fletore më të mëdha.

Si të zgjidhni një Ultrabook të mirë

Specifikimet minimale për një Ultrabook të shkëlqyer janë një procesor Intel i gjeneratës 11, 8 GB RAM, 512 GB hard disk SSD dhe gjashtë orë jetëgjatësi baterie për karikim. Gjithashtu, ekrani juaj duhet të jetë 12 deri në 14 inç, me një rezolucion prej 1920 x 1080 ose më të lartë. Së fundi, ndërsa një ekran me prekje është mirë të kesh, ai nuk është një domosdoshmëri.

Një Ultrabook duhet të jetë i hollë dhe i lehtë, sa më shumë që të jetë e mundur, pasi këto pajisje janë krijuar për të qenë ultra portative. Pavarësisht kësaj, një laptop i ndërtuar mirë, pak më i trashë është gjithmonë një zgjedhje më e mirë se një Ultrabook i hollë, i bërë keq.

Një tastierë dhe tastierë e mirë janë thelbësore dhe altoparlantët duhet të jenë të mirë. Gjithashtu, ato nuk duhet të nxehen shumë ose të zhurmojnë.

Zgjedhja e një ultrabook të mirë nuk ndryshon nga zgjedhja e një laptopi që nuk është, por nëse duam që ai të plotësojë kërkesat që të jetë i tillë, duhet të kërkojmë diçka që plotëson kërkesat e mëposhtme:

peshë

Një ultrabook duhet të jetë një kompjuter i lehtë. Një kompjuter 10.1 inç nuk do të ishte i dobishëm nëse është projektuar për dhimbje dhe peshon 2 kg. Nuk ka asnjë peshë që sipas definicionit e bën një kompjuter pjesë të ultrabooks, por duhet të jetë një laptop, as një kompjuter desktop dhe as një AIO nuk mund të jetë kurrë, dhe pesha e tij zvogëlohet.

Ultrabook-ët më të lehtë kanë një peshë më të vogël se 1 kg, peshë në të cilën përfshihen komponentë mesatarisht të avancuar që do të na lejojnë të punojmë mirë kudo. Një ultrabook i mirë gjithashtu mund të peshojë rreth 1.5 kg.

Trashësia

Një ultrabook duhet të jetë një kompjuter i lehtë, ne tashmë e dimë këtë, por gjithashtu duhet të jetë një fletore e hollë. Trashësia maksimale e një ultrabook duhet të jetë 21 mm e mbyllur në një laptop 14 ″, 18 mm cilado qoftë më e hollë dhe më e vogël.

Madhësia e ekranit

Madhësia e ekranit është e ndryshueshme, por, megjithëse nuk ka madhësi të përcaktuar për të qenë një ultrabook, ato zakonisht janë ndërmjet 12 dhe 14 inç. Duke marrë parasysh që pesha është e rëndësishme, nuk ka gjasa që a laptop me ekran 15.6»Mund të bëhet ultrabook dhe me më pak se 12 konsiderohet tashmë një mini.

Processor

Që një laptop të përfshihet në kategorinë ultrabook, procesori i tij duhet të plotësojë një kërkesë: duhet të jetë një procesor me tension ultra të ulët. Arsyeja është se duhet të ofrojë një minimum autonomie dhe, nëse përfshin një procesor normal, madhësia e vogël e baterive që ato përfshijnë do të na pengonte të përdorim këta laptopë për disa orë.

Nga ana tjetër, këshillohet të zgjidhni procesorë që ofrojnë performancë mesatare, si p.sh Intel i5 ose më i lartë ose AMD Ryzen 5 ose më e lartë

bateri

Bateria e një ultrabook duhet të ofrojë një autonomi të mirë, e cila është një të paktën 5 orë përdorim dhe 9 orë në gatishmëri. Për ta arritur këtë, procesori me tension ultra të ulët është thelbësor. Ka disa ultrabook që mund të ofrojnë një gamë prej rreth 10 orësh.

RAM

RAM-i është një tjetër nga ato seksione që nuk përcaktojnë nëse një laptop është një ultrabook apo jo, por gjithashtu duhet të merret parasysh kur vendosni për një kompjuter ose një tjetër. Aktualisht dhe me sistemet operative ekzistuese, unë nuk do të rekomandoja të blini asgjë që kishte më pak se 8 GB RAM dhe në vend të kësaj të zgjidhni disa 16GB që do të na lejojë të punojmë rrjedhshëm çfarëdo detyre që përpiqemi të kryejmë.

SSD

Një ultrabook i mirë duhet të ketë ruajtje të mirë brenda, më konkretisht një disk që ofron shpejtësi të mirë leximi/shkrimi. Këta disqe janë SSD, diçka që pasi t'i provoni, nuk mund të jetoni më pa to, pasi përmirësojnë performancën / shpejtësinë. Kapaciteti varet nga përdorimi ynë, por ia vlen të blesh diçka që ka të paktën 256 GB hapësirë ​​ruajtëse.

Një tjetër opsion është të zgjedhim një me një disk hibrid, me një pjesë SSD dhe një pjesë HDD, gjë që do të na lejojë të përfitojmë nga performanca e përmirësuar dhe të ruajmë më shumë informacion për një çmim më të ulët.

Pa dyshim, zgjidhni një laptop me SSD Është diçka thelbësore sipas kritereve tona.

Grafiku

Karta grafike e një ultrabook të mirë duhet të jetë në hap me pjesën tjetër të ekipit. Nëse duam të bëjmë një bast të sigurt, duhet të konsiderojmë blerjen e një laptopi me një kartë grafike NVIDIA, megjithëse AMD Radeon janë gjithashtu plotësisht të vlefshme.

Materiali i prodhimit dhe përfundimet

Një ultrabook është në thelb një kompjuter i ngjeshur ose "i shtypur". Shumë prej tyre kanë komponentë të avancuar, të cilët mund t'i bëjnë ato të nxehta kur ne jemi duke bërë punë kërkuese. Për të shmangur këtë, këto fletore të lehta duhet të prodhohen në materiale metalike për të përmirësuar shpërndarjen e nxehtësisë.

Nga ana tjetër, kanë edhe një dizajn të mirë, diçka që nuk është për t'u habitur kur kemi parasysh se bëhet fjalë për kompjuterë shumë të hollë.

Kush duhet të blejë një Ultrabook?

Ultrabookët janë më të mirë për ata që kanë nevojë për një laptop super portativ, me performancë të mirë, si dhe jetëgjatësi të baterisë. Ai duhet të jetë mjaftueshëm i qëndrueshëm për t'i lejuar ata të punojnë në orët e nevojshme.

Kështu, Ultrabook ideal ka fuqi të mjaftueshme përpunimi dhe jetëgjatësi të baterisë për t'ju lejuar të përfundoni punën e nevojshme në çdo fluturim në një kontinent tjetër. Në të njëjtën mënyrë, Ultrabook duhet të jetë mjaft i lehtë për t'u transportuar lehtësisht në lëvizje.

Mbani në mend se Ultrabook-ët kushtojnë më shumë se një laptop i zakonshëm: çmimi është midis 700 dhe 1.500 euro. Pika në të cilën ju zakonisht merrni vlerën më të mirë për para është midis 1.100 dhe 1.200 euro.

Ajo për të cilën duhet të jeni të qartë është se nëse dëshironi të blini ultrabook-u më i mirë, që është, më të mirën, me karakteristika më të mira dhe më të lehta për t'u mbajtur, do t'ju duhet të shpenzoni paratë sepse do t'ju kushtojë një shumë e konsiderueshme parash.

Për fat të mirë, ekziston një shumëllojshmëri e gjerë e produkteve në treg tani. ultrabooks të lirë si ato që ju kemi ofruar këtu që karakterizohen nga të qenit shumë të ekuilibruar në raport me përfitimet që kanë dhe çmimin që kushtojnë.

Me pak fjalë, këta lloj kompjuterësh janë të përsosur laptopë për të studiuar o te punosh orë të gjata.

A duhet të përditësoni laptopin tuaj?

Ultrabook

Një laptop i mirë duhet t'ju zgjasë rreth dy vjet; në mënyrë ideale katër ose më shumë. Nëse jeni të kënaqur me laptopin aktual, nuk keni nevojë ta përditësoni atë. Por, nëse kompjuteri juaj po i vjen fundi - aplikacionet kërkojnë kohë për t'u ngarkuar, kompjuteri kërkon kohë për t'u ndezur, bateria nuk zgjat më shumë se disa orë pas karikimit - keni nevojë për një pajisje të re.

Në disa raste, mund të përmirësoni kohën e karikimit dhe ndezjes. Për shembull, përmirësimi i diskut të ngurtë për një SSD duhet te bej. Ndoshta mund të shtoni më shumë RAM. Por, nëse ky nuk është një opsion, dhe një format nuk ju ndihmon, është koha për të blerë një laptop të ri.

Procesorët e gjeneratës së fundit Intel kanë performancë dhe jetëgjatësi më të mirë të baterisë se gjenerata e mëparshme.

Mund të fitoni pak jetëgjatësi të baterisë, por nuk ia vlen kostoja shtesë e një laptopi krejt të ri. As nuk do të vini re një ndryshim të madh midis performancës së njërës dhe tjetrës.

Përfundime mbi ultrabooks të lirë

Gjëja e parë që duhet të pyesni një ultrabook të lirë është nëse ia vlen paratë tuaja apo jo. Sipas mendimit tonë, përgjigja është po, pasi ju mund të gjeni shumë pajisje të mira nga më pak se 1000 euro (dhe disa të mira për më pak nëse je i gatshëm të sakrifikosh peshën dhe disa veçori).

Në fund ju takon të zgjidhni se cili model i përshtatet më mirë nevojave, shijeve dhe buxhetit tuaj. Shumica e njësive që kemi shqyrtuar në këtë postim funksionojnë në mënyrë të përsosur për të lundruar në internet, për të parë filma, për të dëgjuar muzikë dhe për të bërë disa punë.. Të tjerët janë gjithashtu të përsosur për të studiuar, si laptopi i parë për fëmijët tuaj ose si laptop i lirë plotësues nëse thjesht e dëshironi. per te udhetuar. Së fundi, disa prej tyre mund të jenë të përsosur edhe për lojëra ose si laptop biznesi.

Kjo është gjithçka që duhet t'ju tregojmë për këtë tani për tani. Ne po përditësojmë vazhdimisht listën e ultrabook-ve të lirë, duke shtuar modele të reja pasi ato bëhen të disponueshme, ndaj kontrolloni rregullisht për më shumë informacion. Për më tepër, ju gjithashtu mund të na lini një koment nëse dëshironi të shtoni diçka në artikullin tonë, keni ndonjë pyetje ose keni nevojë për ndihmë kur të vendosni se cilën njësi të blini, ne do të jemi këtu për t'ju përgjigjur.


Po kërkoni një laptop të lirë? Na tregoni sa dëshironi të shpenzoni

dhe ne ju tregojmë opsionet më të mira

400 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

4 komente për «Ultrabooks të lirë»

 1. Hey.
  Unë jam duke kërkuar për një komplet shtëpie. Përdorimi i tij kryesor do të jetë interneti, automatizimi i zyrës (fëmijët e mi kanë filluar shkollën e mesme) dhe ruajtja / arkivimi / vendosja / lëvizja e skedarëve multimedialë që janë të shpërndarë nëpër shtëpi në hard disk, dvd, flash drive, laptopin e vjetër xp ... Më intereson, mbi të gjitha, ta kryej këtë të fundit pa vdekur në tentativë. Buxheti fillestar: 600-700 €. Dhe unë tashmë doja një kompjuter me Windows 10 të para-instaluar. Do të preferoja All in One, nëse është desktop, ose ultrabook, nëse është portativ.

 2. Po Sonia. Shpresoj që fundjava të shkojë mirë. E shikoni, le të vijë në mendje dhe me karakteristikat që më thoni, unë do të rekomandoja Acer Aspire E5-573G-520S (këtu keni një ofertë të mirë), ne dyqane te tjera perdoret per te shpenzuar 700 euro, por do te shikoni qe mund ta azhurnoni falas ne Windows 10. Cilesia e cmimit mendoj se eshte me e mira qe ka per momentin dhe sic do te shikoni keni 1TB e memories, ndaj nuk eshte e nevojshme te kesh kaq shume skedare te shperndara 😉 Shpresoj te te ndihmoj, pershendetje!

 3. Mirëdita Juan! Po kërkoja një pc rreth 600 euro dhe gjeta Lennovo yoga 14 Isk (599 euro). Çfarë mendoni për të?Po kërkoj diçka të fuqishme dhe të lehtë për atë çmim! Faleminderit dhe pershendetje!

 4. Përshëndetje Gabriel, ka sinqerisht opsione më të mira nga e njëjta markë Lenovo nëse doni diçka mjaft të lehtë me pak fuqi, unë rekomandoj ndonjë nga krahasimet tona të Laptopë 2 në 1 që me siguri do t'ju shërbejë me çmime të ngjashme 🙂

Lini një koment

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.