Laptopët më të mirë të lirë

Ne krahasojmë dhe analizojmë laptopët e lirë sipas karakteristikave specifike në mënyrë që të gjeni më të mirën në cilësi dhe çmim.

Ofertat e sotme për laptopë të lirë

Blerja e një prej laptopëve të lirë është paksa si blerja e një makine. Ju duhet të bëni kërkimin tuaj dhe nëntë nga dhjetë herë duhet t'i "kaloni" përpara se të angazhoheni për ta çuar në shtëpi, pasi ajo që është e drejtë për fqinjin tuaj mund të mos jetë e duhur për ju. Para se të mendoni se cilin model do të dëshironit, duhet të merrni parasysh koston e tij dhe buxhetin që keni..

Për lehtësimin tuaj, ne kemi bërë pjesën më të vështirë të punës, duke mbledhur në këtë artikull laptopët më të mirë të lirë. Ne kemi përfshirë një model për çdo nevojë, kështu që pavarësisht se për çfarë do ta përdorni, me siguri do të gjeni një model ideal për ju.


Krahasimet

Nëse ende nuk e dini se cilin laptop të lirë dëshironi, më poshtë keni një sërë udhëzuesish blerjesh që do t'ju ndihmojnë të zgjidhni bazuar në veçoritë që kërkoni:

Laptopë sipas çmimit

Laptopë sipas procesorit

Laptopë sipas llojit

Laptopë sipas markës

Laptopë sipas ekranit

Laptopë sipas përdorimit që dëshironi t'i jepni

Nëse nuk keni klasë se cilën të blini, ne ju kemi bërë një të tillë udhëzues i plotë kështu që ju mund të zgjidhni cfare laptopi te blej duke klikuar në lidhje.

Laptopët më të lirë të vitit 2022

Epo, pa vonesë, le të fillojmë me laptopët më të lirë të vitit 2022. Për të bërë listën nuk kemi marrë parasysh vetëm çmimin, por edhe dizajnin, specifikimet teknike dhe shumë aspekte të tjera.

HeroBook CHUWI

Shikoni ofertën fantastike që kemi gjetur pak më poshtë sepse ky model është padyshim që ia vlen të merret në konsideratë, për këtë arsye e kemi vënë të parin. Është një fletore e hollë dhe e heshtur. Ndoshta përdoret më së miri si laptop i dytë ose si laptop pune për studentë dhe profesionistë. Ju merrni atë për të cilën paguani, kështu që më mirë të mos prisni shpejtësi ose përdorshmëri. Megjithatë, pavarësisht se është laptopi më i lirë në këtë listë, ai përmban disa veçori mjaft mbresëlënëse.

Më mbresëlënëse është 64 GB, kjo është një veçori e shkëlqyer që u mungon shumicës së laptopëve që kemi përfshirë në këtë listë. Ju duhet të mendoni për CHUWI HeroBook si përgjigjja e Microsoft për Chromebook. Nëse nuk jeni mirë me sistemin operativ të Chrome dhe jeni mësuar të përdorni Windows 10, atëherë ky është një nga laptopët më të lirë të Microsoft-it.

Ky kompjuter do të ishte shumë i përshtatshëm për përdorim të përditshëm mjaft të lehtë: shfletoni në internet, përdorni Microsoft Office (si Word dhe Excel), kontrolloni dhe përditësoni rrjetet sociale, përdorni shërbime video streaming ...)

Lenovo S145

Është një nga laptopët më të lirë në këtë listë, por kjo nuk do të thotë se nuk është i fuqishëm. Për përdorim të përditshëm do t'ju ofrojë një jetëgjatësi mjaft e gjatë e baterisë, përpunim i shpejtë Dhe mund të luani edhe video lojëra të thjeshta (për ato më komplekset nuk është e mundur, por nëse po kërkoni një laptop për një fëmijë, ky është një opsion i shkëlqyeshëm, më besoni).

Në përvojën tonë, E meta kryesore e këtij laptopi është se ai nuk ka një disk DVD. Megjithatë, kjo po bëhet normë për laptopët në këtë gamë çmimesh, prandaj mos lejoni që kjo t'ju pengojë, pasi shumica e softuerëve që ju nevojiten, si Microsoft Office, mund të blihen si shkarkim. , pa disk. Edhe pse, nëse kjo është vërtet një shqetësim për ju, mund të zgjidhni të blini një disk të jashtëm DVD për më pak se 30 euro.
Përveç se, për shkak të madhësisë së madhe të ekranit, cilësisë dhe karakteristikave të sipërpërmendura, ky është një laptop i shkëlqyer për buxhete të ngushta.

ASUS Vivobook 15,6 inç HD

Asus VivoBook është ndoshta një nga laptopët më të lirë të lirë për përdorim të përditshëm në këtë listë. Ai është bërë një shitës më i mirë në Amazon, dhe kur krahasohet me laptopët e tjerë në gamën e tij të çmimeve, mund ta kuptojmë lehtësisht pse.

Veçoritë që kemi përmbledhur në listën e mëparshme janë mjaft normale për një kompjuter portativ të gjithë terrenit, kështu që çfarë e bën atë kaq të veçantë? Epo, Asus zgjodhi të ofrojë vlerë të pamposhtur për paratë dhe një ekran HD me të Kartë grafike e integruar Intel HD Graphics 620 dhe v2 Dolby Advanced Audio që të mund të shikoni TV ose film me të gjithë cilësinë që prisnit.

Ky është lloji i laptopit mund të përdorni si për punë ashtu edhe për multimedia. Edhe pse nuk është më i vogli dhe as më i lëvizshmi, është ende mjaft i lehtë për t'u marrë nga shtëpia në jashtë dhe nga jashtë në shtëpi, të punoni me të me Windows 10, të shikoni filma dhe televizion apo edhe të luani lojëra të thjeshta video. Për sa kushton, pohoj që është një nga laptopët më të mirë në këtë gamë çmimesh në treg.

HP 14

Ky laptop është pak më i lirë se të tjerët të rekomanduar, por ne kemi vendosur ta përfshijmë gjithsesi sepse në udhëzuesit e tjerë të laptopëve buxhetorë ai ka arritur në vendet e para, madje duke u renditur i pari në listën e PC Advisor të laptopëve më të mirë të përballueshëm të vitit 2022. Pra, a ia vlen të paguani ato para shtesë apo ia vlen me këtë model?

Ne kemi përfshirë HP 14 në listën tonë të laptopëve më të mirë buxhetorë të vitit 2022 sepse mund të marrë gjithçka që hidhni në të (përveç tullave) dhe pak më shumë.

Fluturon shpejt nëpër të gjitha aplikacionet bazë të punës si Microsoft Office, shfletimi në ueb në përgjithësi, transmetimi i shërbimeve video dhe madje ju lejon të luani video lojëra (edhe pse nuk duhet të harrojmë se nuk është krijuar për këtë, është pak i ngadalshëm dhe grafika është me cilësi mesatare-të ulët).

Për të gjitha këto, ne e konsiderojmë atë një nga laptopët më të mirë në gamën e tij të çmimeve, pasi mund ta merrni me më pak se 300 euro.

Lenovo IdeaPad 530

Prania e Lenovo Ideapad në këtë listë është paksa e çuditshme. Kjo fletore ka një Ekran rrotullues LED me prekje, Full HD (1920 x 1080). Kjo do të thotë që mund ta vendosni në modalitetin e shikimit nëse dëshironi të shikoni me lehtësi video në YouTube ose ndonjë film.

Është ai ka procesorin më të mirë në listë, kështu që është padyshim një opsion i shkëlqyeshëm nëse jeni duke kërkuar për performancë të mirë dhe shijoni një laptop të konvertueshëm 2-në-1.

Lenovo Yoga është pak më e lehtë se laptopët e tjerë, por ende nuk mund të përputhet me Chromebook-ët që shqyrtojmë më poshtë në këtë drejtim. Është më i fuqishëm se laptopët që kemi përshkruar në paragrafët e mëparshëm dhe, megjithëse ekrani i palosshëm mund të duket pak artificial, thuhet se funksionon shumë mirë falë faktit që të jetë i prekshëm. Në thelb ky model ka të njëjtën përdorshmëri si Packard Bell EasyNote, por me disa veçori superiore.

Laptopët më të mirë të lirë sipas përdorimit të tyre

Për detyrat themelore:

Lenovo S145-15AST-...
274 komente
Lenovo S145-15AST-...
 • Ekran HD 15,6" 1366x768 piksele
 • Procesor AMD A6-9225, DualCore 2.6 GHz deri në 3 GHz, 1 MB
 • 4 GB RAM, DDR4-2133

Te punosh:

Apple MacBook Pro (13 ...
185 komente
Apple MacBook Pro (13 ...
 • PROCESOR I SHTATË INTEL CORE.I5 me dy bërthama
 • EKRANI I RETINAVE I NDRISHTE
 • INTEL IRIS PLUS GRAPHICS640 GRAPHICS

Multimedia:

LG gram 17Z990-V-...
104 komente
LG gram 17Z990-V-...
 • Ultra i lehtë, me peshë vetëm 1340 g dhe jetëgjatësi të baterisë deri në 19.5 orë, gram LG është laptopi më i popullarizuar 17 "...
 • Windows 10 Home Edition (64 bit RS3) për performancë edhe më të qetë
 • Memorie e zgjerueshme, 512 GB SSD si standard me slot shtesë për t'u zgjeruar deri në 2 TB; 8 GB memorie RAM me ...

Per te udhetuar:

Microsoft Surface Pro 7-...
270 komente
Microsoft Surface Pro 7-...
 • Ekran me prekje 12.3 inç (2736x1824 piksel)
 • Procesori Intel Core i5-1035G4, 1.1GHz
 • RAM 8 GB LPDDR4X

2 në 1:

Yoga Lenovo 530-14ARR -...
127 komente
Yoga Lenovo 530-14ARR -...
 • Ekran 14 ", FullHD 1920x1080 piksel IPS
 • AMD Ryzen 5 2500U Procesor, Quadcore 2.5GHz deri në 3.4GHz
 • 8 GB RAM DDR4, 2400Mhz

Rekomandime para blerjes

Pas një udhëzuesi të përgjithshëm për laptopët me çmimin më të mirë, mund t'ju interesojë diçka më specifike. Në këtë rast nuk keni pse të shqetësoheni, ne kemi disa krahasime që do të jenë gjithashtu interesante për ju.

 • Çmimi më i mirë i cilësisë së laptopit. Një krahasim pak më shterues duke krahasuar më mirë cilësinë dhe çmimin e disa modeleve. Për të marrë në konsideratë nëse doni të përfitoni sa më shumë nga paratë tuaja.
 • Laptopë lojrash. Për ata përdorues që duan të blejnë një laptop për të luajtur lojëra. Ne kemi renditur performuesit më të mirë si në specifika ashtu edhe në çmim, në mënyrë që të përfitoni sa më shumë nga grafika dhe performanca.
 • Markat më të mira të laptopëve. Do të shihni që të gjitha markat e përfshira këtu janë të njohura dhe për këtë arsye ata nuk janë kinezë. Ju mund të shihni krahasimin e plotë në rast se dëshironi informacion më të mirë në këtë drejtim. Ne ofrojmë një vizion të plotë se cilat janë markat që mund t'i besoni. Janë të njëjtat që ne i krahasojmë në faqen tonë laptopë të lirë.

Me ardhjen masive të Windows 10, laptopët janë përsëri në rritje. Por kjo nuk është e vetmja arsye e këtij suksesi, ata kanë ndikuar edhe në popullarizimin e Ultrabook-ve dhe rritjen e hibrideve dy-në-një që shërbejnë si laptop dhe si tablet. Laptopët e lirë po fitojnë terren mbi Chromebook falë modeleve si HP Pavilion x2. Ndërkohë, edhe laptopët me fuqi të mjaftueshme për të luajtur lojëra po shohin rritjen e ndikimit të tyre dhe duket se do të bëhen lehtësisht zëvendësues të mirë për kompjuterët tanë desktop.

Me kaq shumë opsione të disponueshme, zgjedhja e laptopit më të mirë për nevojat tuaja po bëhet gjithnjë e më e vështirëKjo është arsyeja pse është e rëndësishme që, para së gjithash, të vendosni se çfarë do të bëni me të.

Nëse dëshironi të zgjidhni shpejt dhe me lehtësi laptopin që i përshtatet më mirë nevojave tuaja, ju rekomandojmë shikoni në këtë faqe interneti.

Ata përdorues që shkojnë pas një boot të shpejtë dhe një kompjuteri të lehtë sepse duan të lëvizin me të, sigurisht që do të kënaqen me një Ultrabook.. Lojtarët, nga ana tjetër, do të zgjedhin laptopë të përshtatur për nevojat e tyre grafike dhe përpunuese të kërkuara, dhe ata që kanë nevojë për një pajisje që ofron fleksibilitet, do të zgjedhin një hibrid dy-në-një.

Në fillim, mund të duket dërrmuese - me të gjitha ato opsione - por Qëllimi ynë është t'ju ndihmojmë të gjeni laptopin më të mirë pavarësisht nga nevojat tuaja. Na besoni kur ju themi se ekziston një laptop i përsosur për ju. Me këtë udhëzues, jo vetëm që do ta gjeni, por do të jeni 100% i sigurt për blerjen tuaj.

Krahasimi i laptopëve: Rezultati përfundimtar

Vlerësimet që bëmë na çuan drejt zgjedhjes tre fitues në mesin e 10 laptopëve të analizuarKëto janë tre modelet që ne përfshijmë në këtë krahasim të laptopit.

El klasifikuar së pari, fitues i Çmimit të Artë, është HP Envy x360 de 13,3 inç. Ky laptop ka një procesor të fuqishëm Intel Core i7 dhe 256 GB SSD - i zgjerueshëm në 512 GB -. Përveç kësaj, funksionon me Windows 10, ka një autonomi deri në 9 orë e 28 minuta dhe peshon vetëm 1,3 kg. Ekrani i tij është i shkëlqyer, me rezolucion prej 1920 x 1080 piksele dhe deri në 2560 x 1440 në lëvizje.

Është e vërtetë që madhësia 13,3 inç nuk ka ekranin më të madh në treg, por e kompenson atë me transportueshmërinë e tij. HP Spectre x360 përmban tre porte USB 3.0 që ju japin akses të shpejtë në të gjitha pajisjet periferike USB. Ky laptop është i pajtueshëm me kartat SD dhe HDMI. Prodhuesi ofron telefon, bisedë dhe shërbim teknik në internet, si dhe media sociale.

El Klasifikimi i dytë dhe fitues i çmimit Silver është seriali Dell Inspiron 5570 de 15 inç. Shpejtësia e procesorit të këtij laptopi është e mirë, 3,1 Ghz, si procesori i tij bazë, Intel Core i3, ju jep një përgjigje të shpejtë. Ajo që është shumë tërheqëse për këtë laptop është se ju mund ta përmirësoni kartën grafike në një kartë video AMD nëse keni nevojë të punoni me grafikë me definicion të lartë. Kapaciteti i tij i ruajtjes prej 1.000 GB në hard disk është i mjaftueshëm dhe ju jep shumë hapësirë ​​për skedarët tuaj multimedialë.

Sistemi operativ, Windows 10, funksionon mirë. Ka një bateri afatgjatë që arrin 5 orë e 45 minuta, e vërteta është se ky aspekt mund të përmirësohet. Inspiron 5570 është pak më i rëndë se fituesi ynë, 2.2 kg, kjo, pjesërisht, është për shkak të ekranit të tij 15 inç. Ashtu si HP Envy X360, kur i nënshtruam Inspiron testeve të nxehtësisë, fundi i tij arriti 37.7 gradë, gjë që, siç e kemi diskutuar tashmë, është e pakëndshme nëse e mbani në prehër. Rezolucioni bazë i ekranit është 1920 x 1080 piksele, por ju mund ta përmirësoni atë në një rezolucion shumë më të lartë, 3840 x 2160 - ose çfarë është e njëjta, një Ekran 4K. Ka dy porte USB 3.0 dhe një port USB 2.0.

Së fundi, ai Vendi i tretë dhe fitues i Çmimit të Bronzit është Acer Swift 5 de 14 inç. Ky model ka një shpejtësi procesori prej 3,4 GHz, mjaft i madh për një laptop të kësaj kategorie. Me vlerësimin e tij të përgjithshëm prej A-, të dhënat tona të performancës tregojnë se procesori nuk është ai që e mban këtë PC në vendin e tretë. Modeli bazë ka një SSD 256 GB dhe sistemi i tij operativ është Windows 10.

Jetëgjatësia mesatare e baterisë së tij është 7 orë e 36 minuta, që është nën mesataren për laptopët që kemi shqyrtuar. Rezolucioni bazë i ekranit është 1920 x 1080 piksele, por mund të përmirësohet në 2560 x 1440. Përveç kësaj, Acer Aspire Swift ka dy porte USB 3.0 dhe një portë USB 2.0.

Krahasimi është i modeleve më të spikatura, pra modelet kushton rreth 1.000 euro. Nëse keni një buxhet më të ngushtë, shikoni krahasimin tonë të laptopë me cilësi dhe çmim ose tonë komente të lira për laptopë për të gjetur më të lirën.

Llojet e laptopëve

Për të përfunduar me krahasimin tonë të laptopëve, ne do të përshkruajmë se cilat janë llojet e ndryshme të laptopëve në rast se dëshironi të zgjeroni pak më shumë çdo seksion pasi kemi artikuj të lidhur.

Si me çdo blerje tjetër të madhe, kur po mendoni të blini një laptop, çdo euro e fundit vlen. Është një pajisje që do të zgjasë disa vite, prandaj ju rekomandojmë që të hidhni një sy në udhëzuesin tonë për laptopët më të mirë përpara se të merrni ndonjë vendim.

Disa vite më parë kishte vetëm laptopë për t'u bashkuar dhe laptopë për të punuar. Sot, në vend të kësaj, disa opsione për secilën kategori. Le të fillojmë me bazat:

Ultrabooks

Këta laptopë janë në thelb pajisje që duhet të plotësojnë disa karakteristika të hollësisë, lehtësisë, fuqisë dhe madhësisë vendosur nga procesori Intel, në një përpjekje për të ndihmuar prodhuesit besnikë të laptopëve Windows që konkurrojnë me MacBook Air 13 inç të Apple.

Në mënyrë që një laptop Ultrabook të tregtohet si i tillë, ai duhet të plotësojë specifikimet e ngurta të përcaktuara nga Intel. Duhet të jetë i hollë, nuk mund të jetë më i trashë (kur mbyllet) se 20 mm për ekranet 13.3 inç ose 23 mm për ekranet 14 inç ose më shumë. Përveç kësaj, duhet të ketë një jetëgjatësi të baterisë prej gjashtë orë nëse jeni duke luajtur video me definicion të lartë ose nëntë nëse është boshe.

Shikoni Krahasimi i lirë i ultrabooks atë që kemi

Nuk mund të duhen më shumë se tre sekonda që Ultrabook të dalë nga letargji. Këta laptopë përgjithësisht kanë disqe të ngurta dhe veçori si komandat zanore dhe ekranet me prekje. Ultrabook-ët janë krijuar duke pasur parasysh transportueshmërinë dhe performancën, por kanë një çmim më të lartë, zakonisht duke filluar nga 900 dollarë.

Rezultati ka qenë disa Laptopë me cilësi të lartë që nuk kanë asgjë për t'u zili nga laptopët më të mirë Apple. Ultrabookët janë laptopë me trashësi rreth 2 centimetra, me jetëgjatësi të gjatë baterie dhe ekran të mprehtë, si Dell XPS 13 ose Asus Zenbook.

Lenovo Yoga (2022) nuk është vetëm një laptop çuditërisht i hollë dhe i lehtë, por është absolutisht revolucionar në nivelin e dizajnit. Montimi i një ekrani 13,9 inç në një kornizë 11 inç nuk është diçka e vogël, por Lenovo ka bërë gjithashtu mrekullinë e krijimit të një monitori pa një skaj pothuajse të pafund. Yoga 910 është gjithashtu një laptop shumë i fuqishëm, i fortë me një çmim të rekomanduar shumë të përballueshëm. Për të gjitha këto ne e konsiderojmë Ultrabook-un më të mirë.

Laptopë për lojëra

Një laptop lojrash është pikërisht ajo që mendoni - një PC për adhuruesit e vërtetë të lojërave video. Shkurtimisht, ato nuk përdoren për të luajtur Candy Crush ose Angry Birds, por për të luajtur lojëra kompjuterike vërtet të rënda që kanë nevojë për një procesor të nivelit të lartë, 8 GB deri në 16 GB RAM, një minimum prej 1 TB hapësirë ​​ruajtëse dhe një kartë grafike. që është veçoria më e rëndësishme. Laptopët për lojëra janë përgjithësisht më katrorë dhe ndërtimi i tyre është më i fortë se laptopët e tjerë dhe ekrani i tyre zakonisht është me rezolucion të lartë.

Laptopë për lojëra ato nuk duhet të jenë të holla apo të lehta, pasi zakonisht lojtarët i përdorin ato në vend të kompjuterit desktop. Një laptop lojrash ju lejon të luani të njëjtat lojëra si një kompjuter desktop, por me avantazhin se është mjaftueshëm i lëvizshëm për të lëvizur nga një dhomë në tjetrën ose për të luajtur në shtëpinë e një miku.

Kohët e fundit, laptopët e lojërave kanë bërë përparim të jashtëzakonshëm duke u përpjekur të arrijnë hapin me homologët e tyre të desktopit. Në këtë kuptim, duket se përfundimi më logjik për këtë evolucion është fillimi i përfshirjes së pjesëve të desktopëve në laptopët e lojërave. Ky model është një Laptop tepër i fuqishëm 15,6 inç, me një procesor desktopi me madhësi të plotë dhe GPU celulare më të mirë në dispozicion. Ju mund të mendoni se ky kombinim do të bënte një laptop të madh, por ky arrin t'i paketojë të gjitha në një trup mjaft të vogël.

Laptopë për studentë dhe punë

Laptopët e biznesit janë të ngjashëm me laptopët tradicionalë për qëllime të përgjithshme të diskutuara në artikuj të tjerë, por ato janë të ndërtuara me një cilësi më të lartë, përbërësit e tyre janë më të qëndrueshëm dhe përgjithësisht shiten me garanci më të gjata dhe më gjithëpërfshirëse. Ju nuk duhet të zëvendësoni laptopin tuaj për punë çdo dy vjet, sepse është i vjetëruar.

Me këtë rast ne rekomandojmë udhëzues për fletoren e nxënësit.

Këta lloj laptopësh janë krijuar duke pasur parasysh performancën e tyre, me procesorë me katër bërthama që mund të përballojnë lehtësisht disa detyra komplekse në të njëjtën kohë, pasi duhet të jeni në gjendje të ekzekutoni të gjithë softuerin e nevojshëm për të kryer detyrën tuaj, pa u ngadalësuar kompjuteri. Këta laptopë në përgjithësi nuk kanë karta grafike të mëdha, por ato mund të shtohen nëse puna juaj përfshin grafikë ose redaktim video.

HP Pavilion 14-ce2014ns mund të jetë në shumë mënyra si një MacBook Air, por është një makinë më e mirë në shumë mënyra. Është më i hollë, më i lehtë dhe në një farë mënyre më tërheqës falë trupit të tij prej alumini. Përveç kësaj, ky laptop ka edhe një Një ekran Full HD me rezolucion më të lartë, një CPU Intel Core i7 dhe 1 TB HDD memorie si opsion. Megjithatë, gjëja më befasuese është se të gjitha këto mund t'i merrni për rreth 800 euro, gjë që e bën atë një nga laptopët më të mirë nëse keni një buxhet studentor.

Stacionet e punës

Të dizajnuara pothuajse ekskluzivisht për punë, prandaj emri i tyre, këto fletore përgjithësisht të trasha kanë vetëm një gjë në mendje: produktivitetin. Shitësit në përgjithësi i pajisin këto njësi me GPU të nivelit profesional, të tilla si seria Nvidia Quadro ose linja AMD FirePro.

Karakteristika të tjera të tij janë a shumëllojshmëri më e gjerë portash dhe akses më të lehtë në pjesët e brendshme sesa laptopët e tjerë argëtues. Për të mos përmendur më shumë hyrje të trashëguara, si kursorët TrackPoint dhe opsione sigurie të nivelit të harduerit, si skanerët e gjurmëve të gishtërinjve. Si shembuj mund të përmendim Lenovo ThinkPad X1 Carbon dhe HP ZBook 14.

Lenovo Ideapad 330, falë estetikës së tij të nënvlerësuar dhe dizajnit të qëndrueshëm e të ashpër, është pothuajse gjithçka që dëshironi nga një stacion pune celular. Plus, ai u ofron profesionistëve një rezolucion të shkëlqyeshëm të ekranit, jetëgjatësi të gjatë të baterisë dhe performancë të fortë dhe të besueshme.

Duke qenë se kushton nga 900 euro, ia vlen të paguhet ekstra për gjithçka që ofron për profesionistët që punojnë jashtë zyrës.

Laptopë dy-në-një (hibridë)

Nëse jeni një nga ata që kombinojnë përdorimin e laptopit me atë të tabletit, ka të ngjarë që një pajisje hibride të jetë idealja për ju. Aktivizuar me një sistem operativ me përdorim të dyfishtë, Windows 8 i MicrosoftKëto pajisje mund të jenë në formën e tabletave, tek të cilët mund të ngjiten aksesorë për të vepruar si laptopë, ose mund të jenë në formën e një laptopi që merr formën e një tableti kur shkëputet nga tastiera. Ti mund te shohesh këtu krahasimi ynë Fletore të konvertueshme 2-në-1 nëse jeni të interesuar për këto modele.

Sigurisht, Ideja është të sigurohet një pajisje që mund të shërbejë me sukses edhe si tabletë edhe si laptop, për të mos pasur kaq shumë pajisje nëpër shtëpi. Futja e këtyre pajisjeve në treg nuk ka qenë e lehtë, por shembulli më i ndritshëm i potencialit të tyre është Surface Pro 3 i Microsoft.

HP Spectre x360 13 nuk është vetëm pajisja më e mahnitshme dhe më e gjithanshme nga marka HP deri më sot, por është laptopi hibrid më bindës në treg. Pas vitesh përmirësimi, ky tablet i ri hibrid nga HP ka pësuar disa përmirësime mjaft domethënëse, si një ekran më i madh ose rezolucion më i lartë. Përveç kësaj, disa elementë të vegjël janë ridizajnuar, si mentesha ose lloji i kapakut, për ta bërë HP Specter shumë më të qëndrueshëm dhe më të lehtë për t'u përdorur.

Laptopë lojrash

Do ta dalloni një laptop të lojrave sapo ta shihni: madhësi kolosale, drita ndezëse, piktura të mrekullueshme dhe tifozë që rrotullohen. Edhe pse Falë paraqitjes së modeleve më të holla, më të lehta dhe më elegante, si Razer Blade ose MSI GS60 Ghost Pro, kjo paradigmë ka filluar të ndryshojë..

shtypur kjo lidhje Ju keni një krahasim të plotë në laptopë për të luajtur (gaming).

Në përgjithësi, laptopët e lojrave janë pajisur me GPU-të më të fundit celular nga Nvidia dhe AMD për të qenë në gjendje të luani lojërat më të fundit si dhe nëse keni luajtur me një kompjuter desktop (Ka disa modele që mund të zëvendësojnë drejtpërdrejt kompjuterin desktop).

Laptopë për përdorim të përgjithshëm

Ky lloj i fundit i laptopit është i vështirë për t'u klasifikuar. Janë makina që ende ndjekin standardet e vendosura dekada më parë për atë që supozohet të jetë një laptop, megjithëse më i rafinuar. Duke marrë parasysh gjithçka që tregu i laptopëve ka dhënë nga vetja, zakonisht ata në këtë kategori konsiderohen kompjuterë të lirë ose të rangut të mesëm.

Këta laptopë variojnë në përmasat e ekranit nga 11 deri në 17 inç dhe në përgjithësi nuk kanë shumë veçori që qëndrojnë nën mbështjelljet e tyre zakonisht plastike. Ata janë kompjuterë të aftë për të kryer detyrat e përditshme por ato dështojnë kur keni nevoja më kërkuese. Unë besoj se kjo infografike Do t'ju ndihmojë pak për të parë gjithçka në mënyrë më grafike.

Në vitin 2014, MacBook Pro 13 inç ishte padyshim laptopi më i mirë që Apple kishte lëshuar ndonjëherë. Modeli 2022 është disi edhe më i shpejtë dhe ofron jetëgjatësi më të gjatë të baterisë. Përveç një përditësimi të brendshëm, MacBook Pro 2022 inç i 13-ës ka trashëguar tastierën e sapo prezantuar Force Touch. Ndoshta Apple nuk shquhet për aplikacionet e tij të biznesit, por marrja e një Mac është shumë tërheqëse nëse merrni parasysh softuerin që ofron dhe përditësimet e tij.

Chromebooks

Chromebook-ët janë një nga laptopët më të vegjël dhe më të lehtë në tregPor atyre u mungon fuqia dhe kapaciteti i ruajtjes së fletoreve tradicionale. Në vend të një sistemi operativ Windows ose Macintosh, Chromebook-ët funksionojnë në sistemin operativ Chrome të Google, i krijuar posaçërisht për shfletimin në internet dhe pak gjëra të tjera. Në mënyrë tipike, hard disku i tyre është shumë i vogël - rreth 16 GB - ekrani është zakonisht 11 inç, dhe ata zakonisht kanë vetëm një portë USB.

Ne kemi një analizë të plotë krahasuese të Chromebook si laptopët më të mirë të vegjël.

Megjithatë, ato ju lejojnë të ruani foto, video dhe dokumente të tjera në Google Drive në vend që të ruani në hard diskun tuaj.. Rezolucioni i ekranit të tij është normalisht 1366 x 768 piksele, që mjafton për të lundruar në internet dhe për të parë një film herë pas here. Gjithashtu, gjithmonë mund të lidhni një grup USB për të rritur lidhjen.

Rezultati është një sistem që mund të funksionojë në pajisje të nivelit të ulët, duke prodhuar Chromebook ideale për buxhete të ngushta ose për studentë. Natyrisht, Chromebook-ët funksionojnë më mirë në zonat ku ka akses në internet pa tel, por Google kohët e fundit e ka rritur shumë funksionalitetin e tij jashtë linje. Për të marrë një ide se si janë ato, mund t'i hidhni një sy Dell Chromebook 11 ose Toshiba Chromebook.

netbooks

Netbook-ët janë të ngjashëm me Chromebook-ët në atë që janë shumë të vegjël, të lirë dhe të optimizuar për shfletim në ueb dhe pak gjëra të tjera. Këta laptopë nuk kanë një disk optik për të luajtur DVD dhe CD. Megjithatë, Ndryshe nga Chromebook-ët, netbook-ët zakonisht funksionojnë në sistemin operativ Windows, ose e fundit ose më herët, me të cilat shumica e përdoruesve janë të njohur.

Për më tepër, shumë netbook, me ekranet e tyre me prekje dhe tastierë të ndashëm, janë në kufirin midis laptopëve dhe tabletëve. Një netbook është një laptop i shkëlqyeshëm për ata që duan të përdorin aplikacione për të luajtur lojëra, por preferojnë të shkruajnë me një tastierë fizike.

Më mirë i vogël apo i madh?

Cilado qoftë kategoria e tyre, laptopët Ato janë zakonisht 11-17 inç në madhësi. Vendimi juaj për madhësinë e laptopit për të blerë duhet të bazohet në këta dy faktorë: peshën dhe madhësinë e ekranit.

Para së gjithash, madhësia e ekranit të laptopit tuaj nënkupton drejtpërdrejt sasinë e përmbajtjes që mund të shfaqë dhe madhësinë e tij, padyshim. Megjithatë, duhet të keni parasysh gjithashtu se, Ndërsa madhësia e ekranit rritet, rezolucioni duhet të rritet gjithashtu. Nuk duhet të pranoni asgjë më pak se një rezolucion prej 1366 x 768 për laptopët 10 deri në 13 inç, ose 1920 x 1080 për laptopët 17 deri në 18 inç.

Së dyti, duhet ta keni parasysh këtë Për çdo inç të ekranit që rriteni, pesha e laptopit do të rritet me rreth 0.45 kilogramë. Sigurisht që ka përjashtime, ka modele të lehta dhe të holla që e thyejnë këtë trend. Ndoshta ju dëshironi ekranin më të mprehtë dhe më të madh në treg, por a jeni të gatshëm ta mbani atë në çantën tuaj të shpinës?

Cilat karakteristika duhet të kërkoni?

Ashtu si me shumicën e pajisjeve të teknologjisë, laptopët shpesh vijnë me një sërë veçorish që mund t'ju duhen ose nuk mund t'ju duhen si parazgjedhje. Karakteristikat e listuara më poshtë janë ato që duhet të keni, ato që duhet të kërkoni kur blini laptopin tuaj.

 • USB 3.0- Ky është standardi më i fundit në teknologjinë e transferimit të të dhënave USB. Sigurohuni që laptopi juaj të ketë të paktën një nga këto porte në mënyrë që transferimet e skedarëve ndërmjet laptopit tuaj dhe, për shembull, një flash drive USB 3.0 të jenë më të shpejta.
 • 802.11ac Wi-Fi- Deri më tani 802.11n ishte lidhja më e shpejtë e internetit me valë, por vitin e kaluar janë shfaqur ruterat 802.11ac. Nëse planifikoni të përdorni laptopin tuaj për të parë video me transmetim ose për të shkarkuar një numër të madh skedarësh dhe përmbajtjesh, duhet të konsideroni seriozisht zgjedhjen e një modeli me atë lloj lidhjeje Wi-Fi.
 • Lexuesi i kartave SD- Me popullarizimin e kamerës së Smartphone për marrjen e fotografive, shumë prodhues të laptopëve kanë filluar ta eliminojnë këtë veçori nga modelet e tyre, megjithatë, nëse jeni entuziast i fotografisë, mund t'ju mungojë një lexues i kartave SD.
 • Ekran me prekjeNdërsa meritat e një ekrani me prekje në një laptop janë të diskutueshme për momentin, ne kurrë nuk e dimë se çfarë do të sjellë e ardhmja. Megjithatë, është një veçori që mund ta bëjë kompletin më të shtrenjtë, ndaj vlerësojeni mirë nëse do të jetë i dobishëm përpara se të vendosni.

Pyetje që duhet t'i bëni vetes përpara se të blini

Përpara se të nxitoni për të blerë laptopin më të bukur, duhet t'i bëni vetes pyetjet e mëposhtme. Ata do t'ju ndihmojnë të vendosni se cili lloj laptopi është më i miri për ju.

Për çfarë do ta përdorni kryesisht laptopin?

Nëse do ta përdorni kryesisht për të lundruar në internet, për të parë video streaming dhe për të bërë video thirrje me familjen herë pas here, me siguri do të keni mjaftueshëm me një kompjuter për përdorim të përgjithshëm ose ekonomik. Ju pëlqen të luani? Ja ku e keni përgjigjen. Ju lëvizni shumë dhe keni nevojë për një laptop të hollë dhe të lehtë, provoni një Ultrabook. Përgjigja e kësaj pyetjeje do t'ju tregojë gjithmonë në drejtimin e duhur.

Sa ju intereson dizajni?

Ka laptopë të të gjitha formave, Markave, modelet dhe madhësitë - për të mos përmendur shtresat e bojës ose materialeve. Nëse keni tendencën të talleni me dizajnin e shëmtuar të laptopëve që shihni përreth jush, ndoshta dëshironi thjesht një kompjuter me një kuti alumini, ose të paktën një plastikë me prekje të butë. Por kini kujdes, dizajni zakonisht është i shtrenjtë.

Sa mund të shpenzoni apo jeni të gatshëm?

Në fund, ky duhet të jetë barometri juaj kryesor kur vendosni se cilin laptop të blini, nuk duhet të shpenzoni kurrë më shumë se sa mundeni. Buxheti juaj do të diktojë se cilën kategori të laptopit do të blini.

Po kërkoni një laptop të lirë? Na tregoni sa dëshironi të shpenzoni dhe ne do t'ju tregojmë opsionet më të mira:

800 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

Çfarë kemi vlerësuar?

Ndoshta nuk e keni kuptuar, por laptopi ka qenë me ne për 30 vjet, megjithëse në fillimet e tij ishte pak më shumë se një makinë shkrimi pretencioze. Për dekada, kompjuterët tradicionalë të desktopit siguruan më shumë fuqi kompjuterike, kapacitet më të madh ruajtjeje dhe monitorë më të mirë me një çmim më të ulët. Në mesin e viteve XNUMX, ishte normale të kishe një kompjuter desktop, por disa familje filluan të shihnin përfitimet e të pasurit një laptop.

Me kalimin e kohës, interneti ka evoluar nga modemet dial-up në ruterat me valë që kemi aktualisht dhe, paralelisht, laptopët janë përmirësuar për të përmbushur nevojat e përdoruesve që kishin nevojë të lëviznin me kompjuterët e tyre. Dikur një vegël për biznesmenët, bankierët dhe ushtrinë, sot është kthyer në një mjet thelbësor për të gjithë.

Meqenëse transportueshmëria është vlera kryesore e një laptopi, kur vlerësoni se cilin kompjuter duhet të blini, duhet t'i kushtoni vëmendje madhësisë dhe peshës së tij., pa harruar procesorin dhe kapacitetin e tij të memories. Edhe pse laptopët modernë nuk peshojnë më shumë se 9 kilogramë si ata të vjetër, prapëseprapë mund të vëreni ndryshimin mes një modeli 2.72 kg dhe atij 1.84. Nëse jeni student dhe planifikoni të merrni laptopin në klasë, do t'ju duhet ta transportoni në një çantë shpine ose çantë dhe me siguri do ta vlerësoni që është një model i vogël dhe më i lehtë. Por, nga ana tjetër, nëse jeni inxhinier zëri dhe jeni duke regjistruar një koncert live të një grupi muzikor, ajo që do t'i kërkoni kompjuterit tuaj është që të jetë sa më i fuqishëm.

Ka shumë lloje të ndryshme laptopësh. Ju mund të shpenzoni disa qindra euro në një laptop bazë ose disa mijëra në një laptop lojrash të nivelit të lartë. Me disa mund të lundroni vetëm në internet dhe të shkruani email, ndërsa të tjerët janë në gjendje të ekzekutojnë pa problem programet e redaktimit të videove dhe fotove. Lloji i laptopit që zgjidhni duhet të jetë në përputhje me detyrat që planifikoni të bëni me të. Ju duhet për të punuar? Dëshironi të shikoni filma ose shfaqjet tuaja të preferuara televizive në të? Jeni një person krijues apo jeni të dhënë pas lojërave video? Në këtë krahasim laptopi kemi vlerësuar modelet më të mira në treg. Nëse dëshironi të shkoni më thellë, mund të lexoni artikujt tanë për laptopët.

Cili është laptopi më i mirë në këtë krahasim?

Përgjigja për këtë pyetje nuk është e thjeshtë dhe nuk ka të bëjë fare me laptopët që kemi vendosur në tabelën tonë. Laptopi më i mirë është ai që plotëson nevojat që ju kërkoni dhe që nuk duhet të përkojë me ato të një personi tjetër.

Ndërsa ju mund të kërkoni laptopin më të lehtë në treg për të udhëtuar me të kudo, një përdorues tjetër mund të kërkojë të kundërtën.

Për këtë arsye, në krahasimin tonë të laptopit jemi përpjekur të plotësojmë nevojat e të gjithë audiencës, duke vënë bast për modelin më të mirë në çdo segment në raport me çmimin e tij cilësor.

Nëse nuk dini cilin kompjuter të blini, na lini një koment dhe ne do t'ju ndihmojmë të zgjidhni atë që i përshtatet më mirë nevojave tuaja.

Përfundimi përfundimtar

Laptopi ideal për ju do të varet tërësisht nga nevojat tuaja, për çfarë do ta përdorni. Është për këtë arsye që lista është e renditur sipas çmimit dhe jo sipas "cilësisë".

laptopë të lirë

Nëse jeni duke kërkuar për një laptop për t'u përdorur në mënyrë sporadike (si p.sh. për të kontrolluar emailin tuaj, për të lundruar në ueb, për të përditësuar rrjetet tuaja sociale, për të modifikuar foto, për të parë Netflix ose për të bërë disa nga punët tuaja me Microsoft Office ose Google Docs, mos u stresoni me Chromebooks ), Unë rekomandoj shumë që të konsideroni një Chromebook. Shikoni ato në krye të këtij udhëzuesi. Nëse edhe me këtë, këmbëngulni për të blerë një laptop Windows, ose keni nevojë për diçka më të fuqishme, mund të zgjidhni një nga kompjuterët që ju rekomanduam në fillim.

Në të njëjtin artikull do të gjeni ato që kanë vlerën më të mirë për paratë. Gjithashtu, nëse shikoni pak në ueb duke përdorur menynë e navigimit dhe të tjera, do të shihni se kemi edhe krahasime dhe artikuj më specifikë në varësi të llojit të laptopit që dëshironi të blini. Ju mund të dëshironi të shihni laptopët më të mirë të lojrave (për lojëra), ose laptopin më të mirë për punë, etj.

Siç mund ta shihni nga lista, do të jem plotësisht i qartë me ju. Të gjithë laptopët që do të gjeni më poshtë janë kompjuterë Windows. Dhe, për të qenë i drejtë, kam shtuar modelet e Windows që i urrej më së paku. Nuk është se laptopët Windows janë të këqij, por zakonisht përdor një Chromebook që mund të përdoret për të njëjtat detyra dhe, në përgjithësi, janë më të lirë (siç mund ta shihni). Vetëkuptohet që Apple Macbook nuk ka vend në këtë udhëzues 🙂