Laptopët më të mirë të lirë

Ne krahasojmë dhe analizojmë laptopët e lirë sipas karakteristikave specifike në mënyrë që të gjeni më të mirën në cilësi dhe çmim.

Ofertat e sotme për laptopë të lirë

 

Blerja e një prej laptopëve të lirë është paksa si blerja e një makine. Ju duhet të bëni kërkimin tuaj dhe nëntë nga dhjetë herë duhet t'i "kaloni" përpara se të angazhoheni për ta çuar në shtëpi, pasi ajo që është e drejtë për fqinjin tuaj mund të mos jetë e duhur për ju. Para se të mendoni se cilin model do të dëshironit, duhet të merrni parasysh koston e tij dhe buxhetin që keni..

Për lehtësimin tuaj, ne kemi bërë pjesën më të vështirë të punës, duke mbledhur në këtë artikull laptopët më të mirë të lirë. Ne kemi përfshirë një model për çdo nevojë, kështu që pavarësisht se për çfarë do ta përdorni, me siguri do të gjeni një model ideal për ju.

 

Krahasimet

Nëse ende nuk e dini se cilin laptop të lirë dëshironi, më poshtë keni një sërë udhëzuesish blerjesh që do t'ju ndihmojnë të zgjidhni bazuar në veçoritë që kërkoni:

Laptopë sipas çmimit

Laptopë sipas procesorit

Laptopë sipas llojit

Laptopë sipas markës

Laptopë sipas ekranit

Laptopë sipas përdorimit që dëshironi t'i jepni

Nëse nuk keni klasë se cilën të blini, ne ju kemi bërë një të tillë udhëzues i plotë kështu që ju mund të zgjidhni cfare laptopi te blej duke klikuar në lidhje.

Laptopët më të lirë të vitit 2022

Epo, pa vonesë, le të fillojmë me laptopët më të lirë të vitit 2022. Për të bërë listën nuk kemi marrë parasysh vetëm çmimin, por edhe dizajnin, specifikimet teknike dhe shumë aspekte të tjera.

Libër GemiBook CHUWI

Shikoni ofertën fantastike që kemi gjetur pak më poshtë sepse ky model është padyshim që ia vlen të merret në konsideratë, për këtë arsye e kemi vënë të parin. Është një fletore e hollë dhe e heshtur. Ndoshta përdoret më së miri si laptop i dytë ose si laptop pune për studentë dhe profesionistë. Ju merrni atë për të cilën paguani, kështu që më mirë të mos prisni shpejtësi ose përdorshmëri. Megjithatë, pavarësisht se është laptopi më i lirë në këtë listë, ai përmban disa veçori mjaft mbresëlënëse.

Më mbresëlënëse është 256 GB, kjo është një veçori e shkëlqyer që shumica e laptopëve që kemi përfshirë në këtë listë i mungojnë. Ju duhet të mendoni për CHUWI GemiBook si përgjigjen e Microsoft për Chromebook. Nëse nuk jeni mirë me Chrome OS dhe jeni mësuar të përdorni Windows 11, atëherë ky është një nga laptopët më të lirë të Microsoft-it.

Ky kompjuter do të ishte shumë i përshtatshëm për përdorim të përditshëm mjaft të lehtë: shfletoni në internet, përdorni Microsoft Office (si Word dhe Excel), kontrolloni dhe përditësoni rrjetet sociale, përdorni shërbime video streaming ...)

Lenovo V15

Është një nga laptopët më të lirë në këtë listë, por kjo nuk do të thotë se nuk është i fuqishëm. Për përdorim të përditshëm do t'ju ofrojë një jetëgjatësi mjaft e gjatë e baterisë, përpunim i shpejtë Dhe mund të luani edhe video lojëra të thjeshta (për ato më komplekset nuk është e mundur, por nëse po kërkoni një laptop për një fëmijë, ky është një opsion i shkëlqyeshëm, më besoni).

Në përvojën tonë, E meta kryesore e këtij laptopi është se ai nuk ka një disk DVD. Megjithatë, kjo po bëhet normë për laptopët në këtë gamë çmimesh, prandaj mos lejoni që kjo t'ju pengojë, pasi shumica e softuerëve që ju nevojiten, si Microsoft Office, mund të blihen si shkarkim. , pa disk. Edhe pse, nëse kjo është vërtet një shqetësim për ju, mund të zgjidhni të blini një disk të jashtëm DVD për më pak se 30 euro.

Përveç se, për shkak të madhësisë së madhe të ekranit, cilësisë dhe karakteristikave të sipërpërmendura, ky është një laptop i shkëlqyer për buxhete të ngushta.

ASUS Vivobook Shko 14 inç HD

Asus VivoBook është ndoshta një nga laptopët më të lirë të lirë për përdorim të përditshëm në këtë listë. Ai është bërë një shitës më i mirë në Amazon, dhe kur krahasohet me laptopët e tjerë në gamën e tij të çmimeve, mund ta kuptojmë lehtësisht pse.

Veçoritë që kemi përmbledhur në listën e mëparshme janë mjaft normale për një kompjuter portativ të gjithë terrenit, kështu që çfarë e bën atë kaq të veçantë? Epo, Asus zgjodhi të ofrojë vlerë të pakrahasueshme për paratë dhe një ekran Full HD me të Kartë grafike e integruar dhe Dolby Advanced Audio që të mund të shikoni televizor ose një film me të gjithë cilësinë që prisnit.

Ky është lloji i laptopit mund të përdorni si për punë ashtu edhe për multimedia. Edhe pse nuk është më i vogli dhe as më i lëvizshmi, është ende mjaft i lehtë për t'u marrë nga shtëpia në jashtë dhe nga jashtë në shtëpi, të punoni me të me Windows 10, të shikoni filma dhe televizion apo edhe të luani lojëra të thjeshta video. Për sa kushton, pohoj që është një nga laptopët më të mirë në këtë gamë çmimesh në treg.

HP Pavilion 14

Ky laptop është pak më i lirë se të tjerët të rekomanduar, por ne kemi vendosur ta përfshijmë gjithsesi sepse në udhëzuesit e tjerë të laptopëve buxhetorë ai ka arritur në vendet e para, madje duke u renditur i pari në listën e PC Advisor të laptopëve më të mirë të përballueshëm të vitit 2022. Pra, a ia vlen të paguani ato para shtesë apo ia vlen me këtë model?

Ne kemi përfshirë HP Pavilion 14 në listën tonë të laptopëve më të mirë për buxhete të ngushta sepse mund të marrë gjithçka që hidhni në të (përveç tullave) dhe pak më shumë.

Fluturon shpejt nëpër të gjitha aplikacionet bazë të punës si Microsoft Office, shfletimi në ueb në përgjithësi, transmetimi i shërbimeve video dhe madje ju lejon të luani video lojëra (edhe pse nuk duhet të harrojmë se nuk është krijuar për këtë, është pak i ngadalshëm dhe grafika është me cilësi mesatare-të ulët).

Për të gjitha këto, ne e konsiderojmë atë një nga laptopët më të mirë në gamën e tij të çmimeve, pasi mund ta merrni me më pak se 300 euro.

Lenovo IdeaPad 1 Gen 7

Prania e Lenovo Ideapad në këtë listë është paksa e çuditshme. Kjo fletore ka një Ekran rrotullues LED me prekje, Full HD (1920 x 1080). Kjo do të thotë që mund ta vendosni në modalitetin e shikimit nëse dëshironi të shikoni me lehtësi video në YouTube ose ndonjë film.

Është ai ka procesorin më të mirë në listë, kështu që është padyshim një opsion i shkëlqyeshëm nëse jeni duke kërkuar për performancë të mirë dhe shijoni një laptop me të cilin mund të punoni pa probleme.

Është pak më i lehtë se laptopët e tjerë, por ende nuk mund të krahasohet në këtë kuptim me Chromebook-ët që shqyrtojmë më poshtë. Ai është më i fuqishëm se laptopët që kemi përshkruar në paragrafët e mëparshëm dhe, megjithëse ekrani i palosshëm mund të duket pak dredhi, thuhet se funksionon shumë mirë falë faktit se të jetë i prekshëm. Në thelb ky model ka të njëjtën përdorshmëri si Packard Bell EasyNote, por me disa veçori superiore.

Laptopët më të mirë të lirë sipas përdorimit të tyre

Për detyrat themelore:

Me zbritje
CHUWI HeroBook Pro ...
3.865 komente
CHUWI HeroBook Pro ...
 • HeroBook Pro me Windows 11 OS të parainstaluar, CPU e gjeneratës së re Intel Celeron N4020, cache 4M,...
 • Laptopi i pajisur me 4 GB DDR8 e bën më efikas kryerjen e shumë detyrave, 256 GB SSD ka një...
 • Laptopi CHUWI me ekran IPS 14.1 inç kundër shkëlqimit ju jep një pamje më të gjerë, një ...

Te punosh:

Me zbritje
HP 15s -eq2118ns -...
682 komente
HP 15s -eq2118ns -...
 • Ekrani 15,6" (39,6 cm) me diagonale Full HD, korniza me mikro skaj, kundër shkëlqimit, 250 nits, 45% NTSC (1920 x 1080)
 • Procesori AMD Ryzen 5 5500U (Deri në 4 GHz Max Boost Clock, 8MB L3 Cache, 6 Cores, 12 Threads)
 • RAM DDR4-3200 MHz 12 GB (1x4 GB, 1x8 GB)

Multimedia:

Me zbritje
LG Ultra 16UD70R-G.AX59B...
7 komente
LG Ultra 16UD70R-G.AX59B...
 • Krijoni me LG Ultra të ri 16" me procesorë AMD Ryzen, ekranin tuaj me rezolucion të lartë në shasinë tonë të re...
 • Ai përfshin procesorët e rinj AMD Ryzen, RAM-in ultra të shpejtë 4 GB LPDDR16x të integruar në tabelë dhe një...
 • Ekrani i trajtuar antireflektues 40,6 cm (16") në formatin 16:10 me panelin IPS WUXGA (1920X1200), i cili përmirëson...

Per te udhetuar:

Samsung Galaxy BookGo...
52 komente
Samsung Galaxy BookGo...
 • Laptopi Galaxy Book Go përmban një ekran të madh 14 inç në një dizajn kompakt që...
 • Galaxy Book Go ofron deri në 18 orë riprodhim video, kështu që ju mund të shkoni në klasë, të punoni dhe të shikoni...
 • Mundësuar nga platforma Snapdragon 7c Gen 2, Galaxy Book Go ofron eksperienca të smartfonëve në kompjuterin tuaj me ndezjen...

2 në 1:

Me zbritje
Microsoft Surface Pro 9-...
36 komente
Microsoft Surface Pro 9-...
 • Më i shpejtë se gjeneratat e mëparshme, procesori Intel Core i gjeneratës së 12-të me grafikë Intel Iris Xe...
 • Deri në 15.5 orë autonomi.
 • Rregulloni këndin me mbështetësen e integruar të pasme.

Rekomandime para blerjes

Pas një udhëzuesi të përgjithshëm për laptopët me çmimin më të mirë, mund t'ju interesojë diçka më specifike. Në këtë rast nuk keni pse të shqetësoheni, ne kemi disa krahasime që do të jenë gjithashtu interesante për ju.

 • Çmimi më i mirë i cilësisë së laptopit. Një krahasim pak më shterues duke krahasuar më mirë cilësinë dhe çmimin e disa modeleve. Për të marrë në konsideratë nëse doni të përfitoni sa më shumë nga paratë tuaja.
 • Laptopë lojrash. Për ata përdorues që duan të blejnë një laptop për të luajtur lojëra. Ne kemi renditur performuesit më të mirë si në specifika ashtu edhe në çmim, në mënyrë që të përfitoni sa më shumë nga grafika dhe performanca.
 • Markat më të mira të laptopëve. Do të shihni që të gjitha markat e përfshira këtu janë të njohura dhe për këtë arsye ata nuk janë kinezë. Ju mund të shihni krahasimin e plotë në rast se dëshironi informacion më të mirë në këtë drejtim. Ne ofrojmë një vizion të plotë se cilat janë markat që mund t'i besoni. Janë të njëjtat që ne i krahasojmë në faqen tonë laptopë të lirë.

Me ardhjen masive të Windows 10, laptopët janë përsëri në rritje. Por kjo nuk është e vetmja arsye e këtij suksesi, ata kanë ndikuar edhe në popullarizimin e Ultrabook-ve dhe rritjen e hibrideve dy-në-një që shërbejnë si laptop dhe si tablet. Laptopët e lirë po fitojnë terren mbi Chromebook falë modeleve si HP Pavilion x2. Ndërkohë, edhe laptopët me fuqi të mjaftueshme për të luajtur lojëra po shohin rritjen e ndikimit të tyre dhe duket se do të bëhen lehtësisht zëvendësues të mirë për kompjuterët tanë desktop.

Me kaq shumë opsione të disponueshme, zgjedhja e laptopit më të mirë për nevojat tuaja po bëhet gjithnjë e më e vështirëKjo është arsyeja pse është e rëndësishme që, para së gjithash, të vendosni se çfarë do të bëni me të.

Nëse dëshironi të zgjidhni shpejt dhe me lehtësi laptopin që i përshtatet më mirë nevojave tuaja, ju rekomandojmë shikoni në këtë faqe interneti.

Ata përdorues që shkojnë pas një boot të shpejtë dhe një kompjuteri të lehtë sepse duan të lëvizin me të, sigurisht që do të kënaqen me një Ultrabook.. Lojtarët, nga ana tjetër, do të zgjedhin laptopë të përshtatur për nevojat e tyre grafike dhe përpunuese të kërkuara, dhe ata që kanë nevojë për një pajisje që ofron fleksibilitet, do të zgjedhin një hibrid dy-në-një.

Në fillim, mund të duket dërrmuese - me të gjitha ato opsione - por Qëllimi ynë është t'ju ndihmojmë të gjeni laptopin më të mirë pavarësisht nga nevojat tuaja. Na besoni kur ju themi se ekziston një laptop i përsosur për ju. Me këtë udhëzues, jo vetëm që do ta gjeni, por do të jeni 100% i sigurt për blerjen tuaj.

Krahasimi i laptopëve: Rezultati përfundimtar

Vlerësimet që bëmë na çuan drejt zgjedhjes tre fitues në mesin e 10 laptopëve të analizuarKëto janë tre modelet që ne përfshijmë në këtë krahasim të laptopit.

El klasifikuar së pari, fitues i Çmimit të Artë, është HP Envy x360 de 15.6 inç. Ky laptop ka një procesor të fuqishëm AMD Ryzen dhe 1 TBB SSD. Përveç kësaj, funksionon me Windows 11, ka një jetëgjatësi të baterisë më shumë se 9 orë dhe peshon vetëm 1,3 kg. Ekrani i tij është i shkëlqyer, me një rezolucion prej 1920 x 1080 piksele dhe deri në 2560 x 1440 në lëvizje.

Është e vërtetë që madhësia 1.5 inç nuk ka ekranin më të madh në treg, por e kompenson me transportueshmërinë e tij. HP Envy x360 përmban tre porte USB 3.0 duke ju dhënë akses të shpejtë në të gjitha pajisjet periferike USB. Ky laptop mbështet karta SD dhe HDMI. Prodhuesi ofron telefon, bisedë dhe mbështetje teknike në internet, përveç mediave sociale.

El Klasifikimi i dytë dhe fitues i çmimit Silver është seriali Dell Inspiron de 15 inç. Shpejtësia e procesorit të këtij laptopi është e mirë, 3,1 Ghz, si procesori i tij bazë, Intel Core i3, i jep një përgjigje të shpejtë. Ajo që është shumë tërheqëse për këtë laptop është se ju mund ta përmirësoni kartën grafike në një kartë video Intel UHD nëse keni nevojë të punoni me grafikë me definicion të lartë. Kapaciteti i tij i ruajtjes së hard drive-it, 1.000 GB, është i mjaftueshëm dhe ju jep shumë hapësirë ​​për skedarët tuaj multimedialë.

Sistemi operativ, Windows 11, funksionon mirë. Ka një bateri afatgjatë që arrin 5 orë e 45 minuta, e vërteta është se ky aspekt mund të përmirësohet. Inspiron është pak më i rëndë se fituesi ynë, me 2.2 kg, kjo është pjesërisht sepse ekrani i tij është 15 inç. Ashtu si HP Envy Rezolucioni bazë i ekranit është 360 x 37.7 piksele, por ju mund ta përmirësoni në një rezolucion shumë më të lartë, 1920 x 1080 - ose me fjalë të tjera, një Ekran 4K. Ka dy porte USB 3.0 dhe një port USB 2.0.

Së fundi, ai Vendi i tretë dhe fitues i Çmimit të Bronzit është Acer Swift 3 de 15 inç. Ky model ka një shpejtësi procesori me performancë të lartë, mjaft e madhe për një laptop të kësaj kategorie. Me vlerësimin e tij të përgjithshëm prej A-, të dhënat tona të performancës tregojnë se procesori nuk është ai që e mban këtë kompjuter në vendin e tretë. Modeli bazë ka një SSD 512 GB dhe sistemi i tij operativ është Windows 11.

Jetëgjatësia mesatare e baterisë së tij është 7 orë e 36 minuta, që është nën mesataren për laptopët që kemi shqyrtuar. Rezolucioni bazë i ekranit është 1920 x 1080 piksele, por mund të përmirësohet në 2560 x 1440. Përveç kësaj, Acer Aspire Swift ka dy porte USB 3.0 dhe një portë USB 2.0.

Krahasimi është i modeleve më të spikatura, pra modelet kushton rreth 1.000 euro. Nëse keni një buxhet më të ngushtë, shikoni krahasimin tonë të laptopë me cilësi dhe çmim ose tonë komente të lira për laptopë për të gjetur më të lirën.

Llojet e laptopëve

Për të përfunduar me krahasimin tonë të laptopëve, ne do të përshkruajmë se cilat janë llojet e ndryshme të laptopëve në rast se dëshironi të zgjeroni pak më shumë çdo seksion pasi kemi artikuj të lidhur.

Si me çdo blerje tjetër të madhe, kur po mendoni të blini një laptop, çdo euro e fundit vlen. Është një pajisje që do të zgjasë disa vite, prandaj ju rekomandojmë që të hidhni një sy në udhëzuesin tonë për laptopët më të mirë përpara se të merrni ndonjë vendim.

Disa vite më parë kishte vetëm laptopë për t'u bashkuar dhe laptopë për të punuar. Sot, në vend të kësaj, disa opsione për secilën kategori. Le të fillojmë me bazat:

Ultrabooks

Këta laptopë janë në thelb pajisje që duhet të plotësojnë disa karakteristika të hollësisë, lehtësisë, fuqisë dhe madhësisë vendosur nga procesori Intel, në një përpjekje për të ndihmuar prodhuesit besnikë të laptopëve Windows që konkurrojnë me MacBook Air 13 inç të Apple.

Në mënyrë që një laptop Ultrabook të tregtohet si i tillë, ai duhet të plotësojë specifikimet e ngurta të përcaktuara nga Intel. Duhet të jetë i hollë, nuk mund të jetë më i trashë (kur mbyllet) se 20 mm për ekranet 13.3 inç ose 23 mm për ekranet 14 inç ose më shumë. Përveç kësaj, duhet të ketë një jetëgjatësi të baterisë prej gjashtë orë nëse jeni duke luajtur video me definicion të lartë ose nëntë nëse është boshe.

Shikoni Krahasimi i lirë i ultrabooks atë që kemi

Nuk mund të duhen më shumë se tre sekonda që Ultrabook të dalë nga letargji. Këta laptopë përgjithësisht kanë disqe të ngurta dhe veçori si komandat zanore dhe ekranet me prekje. Ultrabook-ët janë krijuar duke pasur parasysh transportueshmërinë dhe performancën, por kanë një çmim më të lartë, zakonisht duke filluar nga 900 dollarë.

Rezultati ka qenë disa Laptopë me cilësi të lartë që nuk kanë asgjë për t'u zili nga laptopët më të mirë Apple. Ultrabookët janë laptopë me trashësi rreth 2 centimetra, me jetëgjatësi të gjatë baterie dhe ekran të mprehtë, si Dell XPS 13 ose Asus Zenbook.

Lenovo Yoga nuk është vetëm një laptop jashtëzakonisht i hollë dhe i lehtë, por është absolutisht revolucionar në nivelin e dizajnit. Montimi i një ekrani 13,9 inç në një kornizë 11 inç nuk është diçka e vogël, por Lenovo ka bërë gjithashtu mrekullinë e krijimit të një monitori pa një skaj pothuajse të pafund. Yoga 910 është gjithashtu një laptop shumë i fuqishëm, i fortë me një çmim të rekomanduar shumë të përballueshëm. Për të gjitha këto ne e konsiderojmë Ultrabook-un më të mirë.

Laptopë për lojëra

Një laptop lojrash është pikërisht ajo që mendoni - një PC për adhuruesit e vërtetë të lojërave video. Shkurtimisht, ato nuk përdoren për të luajtur Candy Crush ose Angry Birds, por për të luajtur lojëra kompjuterike vërtet të rënda që kanë nevojë për një procesor të nivelit të lartë, 8 GB deri në 16 GB RAM, një minimum prej 1 TB hapësirë ​​ruajtëse dhe një kartë grafike. që është veçoria më e rëndësishme. Laptopët për lojëra janë përgjithësisht më katrorë dhe ndërtimi i tyre është më i fortë se laptopët e tjerë dhe ekrani i tyre zakonisht është me rezolucion të lartë.

Laptopë për lojëra ato nuk duhet të jenë të holla apo të lehta, pasi zakonisht lojtarët i përdorin ato në vend të kompjuterit desktop. Një laptop lojrash ju lejon të luani të njëjtat lojëra si një kompjuter desktop, por me avantazhin se është mjaftueshëm i lëvizshëm për të lëvizur nga një dhomë në tjetrën ose për të luajtur në shtëpinë e një miku.

Kohët e fundit, laptopët e lojërave kanë bërë përparim të jashtëzakonshëm duke u përpjekur të arrijnë hapin me homologët e tyre të desktopit. Në këtë kuptim, duket se përfundimi më logjik për këtë evolucion është fillimi i përfshirjes së pjesëve të desktopëve në laptopët e lojërave. Ky model është një Laptop tepër i fuqishëm 15,6 inç, me një procesor desktopi me madhësi të plotë dhe GPU celulare më të mirë në dispozicion. Ju mund të mendoni se ky kombinim do të bënte një laptop të madh, por ky arrin t'i paketojë të gjitha në një trup mjaft të vogël.

Laptopë për studentë dhe punë

Laptopët e biznesit janë të ngjashëm me laptopët tradicionalë për qëllime të përgjithshme të diskutuara në artikuj të tjerë, por ato janë të ndërtuara me një cilësi më të lartë, përbërësit e tyre janë më të qëndrueshëm dhe përgjithësisht shiten me garanci më të gjata dhe më gjithëpërfshirëse. Ju nuk duhet të zëvendësoni laptopin tuaj për punë çdo dy vjet, sepse është i vjetëruar.

Me këtë rast ne rekomandojmë udhëzues për fletoren e nxënësit.

Këta lloj laptopësh janë krijuar duke pasur parasysh performancën e tyre, me procesorë me katër bërthama që mund të përballojnë lehtësisht disa detyra komplekse në të njëjtën kohë, pasi duhet të jeni në gjendje të ekzekutoni të gjithë softuerin e nevojshëm për të kryer detyrën tuaj, pa u ngadalësuar kompjuteri. Këta laptopë në përgjithësi nuk kanë karta grafike të mëdha, por ato mund të shtohen nëse puna juaj përfshin grafikë ose redaktim video.

HP Pavilion 14 në shumë mënyra mund të jetë si një MacBook Air, por është një makinë më e mirë në shumë mënyra. Është më i hollë, më i lehtë dhe në disa mënyra më tërheqës falë trupit të tij prej alumini. Për më tepër, ky laptop ka edhe një Një ekran Full HD me rezolucion më të lartë, një CPU Intel Core i7 dhe 1 TB HDD memorie si opsion. Megjithatë, gjëja më befasuese është se të gjitha këto mund t'i merrni për rreth 800 euro, gjë që e bën atë një nga laptopët më të mirë nëse keni një buxhet studentor.

Stacionet e punës

Të dizajnuara pothuajse ekskluzivisht për punë, prandaj emri i tyre, këto fletore përgjithësisht të trasha kanë vetëm një gjë në mendje: produktivitetin. Shitësit në përgjithësi i pajisin këto njësi me GPU të nivelit profesional, të tilla si seria Nvidia Quadro ose linja AMD FirePro.

Karakteristika të tjera të tij janë a shumëllojshmëri më e gjerë portash dhe akses më të lehtë në pjesët e brendshme sesa laptopët e tjerë argëtues. Për të mos përmendur më shumë hyrje të trashëguara, si kursorët TrackPoint dhe opsione sigurie të nivelit të harduerit, si skanerët e gjurmëve të gishtërinjve. Si shembuj mund të përmendim Lenovo ThinkPad X1 Carbon dhe HP ZBook 14.

Lenovo Ideapad 330 falë estetikës së tij diskrete dhe dizajnit të tij të qëndrueshëm dhe rezistent, është pothuajse gjithçka që dëshironi nga një stacion pune celular. Plus, ai u ofron profesionistëve një rezolucion të shkëlqyeshëm të ekranit, jetëgjatësi të gjatë të baterisë dhe performancë të fortë dhe të besueshme.

Duke qenë se kushton nga 900 euro, ia vlen të paguhet ekstra për gjithçka që ofron për profesionistët që punojnë jashtë zyrës.

Laptopë dy-në-një (hibridë)

Nëse jeni një nga ata që kombinojnë përdorimin e laptopit me atë të tabletit, ka të ngjarë që një pajisje hibride të jetë idealja për ju. Aktivizuar me një sistem operativ me përdorim të dyfishtë, Windows 8 i MicrosoftKëto pajisje mund të jenë në formën e tabletave, tek të cilët mund të ngjiten aksesorë për të vepruar si laptopë, ose mund të jenë në formën e një laptopi që merr formën e një tableti kur shkëputet nga tastiera. Ti mund te shohesh këtu krahasimi ynë Fletore të konvertueshme 2-në-1 nëse jeni të interesuar për këto modele.

Sigurisht, Ideja është të sigurohet një pajisje që mund të shërbejë me sukses edhe si tabletë edhe si laptop, në mënyrë që të mos ketë kaq shumë vegla të varura nëpër shtëpi. Futja e këtyre pajisjeve në treg nuk ka qenë e lehtë, por shembulli më i ndritshëm i potencialit të tyre është Surface Pro i Microsoft.

HP Spectre x360 nuk është vetëm pajisja më e mahnitshme dhe e gjithanshme nga marka HP deri më sot, por është laptopi hibrid më bindës në treg. Pas vitesh përmirësimi, ky tablet i ri hibrid nga HP ka pësuar disa përmirësime mjaft domethënëse, si një ekran më i madh ose rezolucion më i lartë. Përveç kësaj, disa elementë të vegjël janë ridizajnuar, si mentesha ose lloji i kapakut, për ta bërë HP Specter shumë më të qëndrueshëm dhe më të lehtë për t'u përdorur.

Laptopë lojrash

Do ta dalloni një laptop të lojrave sapo ta shihni: madhësi kolosale, drita ndezëse, piktura të mrekullueshme dhe tifozë që rrotullohen. Edhe pse Falë paraqitjes së modeleve më të holla, më të lehta dhe më elegante, si Razer Blade ose MSI GS60 Ghost Pro, kjo paradigmë ka filluar të ndryshojë..

shtypur kjo lidhje Ju keni një krahasim të plotë në laptopë për të luajtur (gaming).

Në përgjithësi, laptopët e lojrave janë pajisur me GPU-të më të fundit celular nga Nvidia dhe AMD për të qenë në gjendje të luani lojërat më të fundit si dhe nëse keni luajtur me një kompjuter desktop (Ka disa modele që mund të zëvendësojnë drejtpërdrejt kompjuterin desktop).

Laptopë për përdorim të përgjithshëm

Ky lloj i fundit i laptopit është i vështirë për t'u klasifikuar. Janë makina që ende ndjekin standardet e vendosura dekada më parë për atë që supozohet të jetë një laptop, megjithëse më i rafinuar. Duke marrë parasysh gjithçka që tregu i laptopëve ka dhënë nga vetja, zakonisht ata në këtë kategori konsiderohen kompjuterë të lirë ose të rangut të mesëm.

Këta laptopë variojnë në përmasat e ekranit nga 11 deri në 17 inç dhe në përgjithësi nuk kanë shumë veçori që qëndrojnë nën mbështjelljet e tyre zakonisht plastike. Ata janë kompjuterë të aftë për të kryer detyrat e përditshme por ato dështojnë kur keni nevoja më kërkuese. Unë besoj se kjo infografike Do t'ju ndihmojë pak për të parë gjithçka në mënyrë më grafike.

Në vitin 2014, MacBook Pro 13 inç ishte padyshim laptopi më i mirë që Apple kishte lëshuar ndonjëherë. Modeli 2022 është disi edhe më i shpejtë dhe ofron jetëgjatësi më të gjatë të baterisë. Përveç një përditësimi të brendshëm, MacBook Pro 2022 inç i 13-ës ka trashëguar tastierën e sapo prezantuar Force Touch. Ndoshta Apple nuk shquhet për aplikacionet e tij të biznesit, por marrja e një Mac është shumë tërheqëse nëse merrni parasysh softuerin që ofron dhe përditësimet e tij.

Chromebooks

Chromebook-ët janë një nga laptopët më të vegjël dhe më të lehtë në tregPor atyre u mungon fuqia dhe kapaciteti i ruajtjes së fletoreve tradicionale. Në vend të një sistemi operativ Windows ose Macintosh, Chromebook-ët funksionojnë në sistemin operativ Chrome të Google, i krijuar posaçërisht për shfletimin në internet dhe pak gjëra të tjera. Në mënyrë tipike, hard disku i tyre është shumë i vogël - rreth 16 GB - ekrani është zakonisht 11 inç, dhe ata zakonisht kanë vetëm një portë USB.

Ne kemi një analizë të plotë krahasuese të Chromebook si laptopët më të mirë të vegjël.

Megjithatë, ato ju lejojnë të ruani foto, video dhe dokumente të tjera në Google Drive në vend që të ruani në hard diskun tuaj.. Rezolucioni i ekranit të tij është normalisht 1366 x 768 piksele, që mjafton për të lundruar në internet dhe për të parë një film herë pas here. Gjithashtu, gjithmonë mund të lidhni një grup USB për të rritur lidhjen.

Rezultati është një sistem që mund të funksionojë në pajisje të nivelit të ulët, duke prodhuar Chromebook ideale për buxhete të ngushta ose për studentë. Natyrisht, Chromebook-ët funksionojnë më mirë në zonat ku ka akses në internet pa tel, por Google kohët e fundit e ka rritur shumë funksionalitetin e tij jashtë linje. Për të marrë një ide se si janë ato, mund t'i hidhni një sy Dell Chromebook 11 ose Toshiba Chromebook.

netbooks

Netbook-ët janë të ngjashëm me Chromebook-ët në atë që janë shumë të vegjël, të lirë dhe të optimizuar për shfletim në ueb dhe pak gjëra të tjera. Këta laptopë nuk kanë një disk optik për të luajtur DVD dhe CD. Megjithatë, Ndryshe nga Chromebook-ët, netbook-ët zakonisht funksionojnë në sistemin operativ Windows, ose e fundit ose më herët, me të cilat shumica e përdoruesve janë të njohur.

Për më tepër, shumë netbook, me ekranet e tyre me prekje dhe tastierë të ndashëm, janë në kufirin midis laptopëve dhe tabletëve. Një netbook është një laptop i shkëlqyeshëm për ata që duan të përdorin aplikacione për të luajtur lojëra, por preferojnë të shkruajnë me një tastierë fizike.

Më mirë i vogël apo i madh?

Cilado qoftë kategoria e tyre, laptopët Ato janë zakonisht 11-17 inç në madhësi. Vendimi juaj për madhësinë e laptopit për të blerë duhet të bazohet në këta dy faktorë: peshën dhe madhësinë e ekranit.

Para së gjithash, madhësia e ekranit të laptopit tuaj nënkupton drejtpërdrejt sasinë e përmbajtjes që mund të shfaqë dhe madhësinë e tij, padyshim. Megjithatë, duhet të keni parasysh gjithashtu se, Ndërsa madhësia e ekranit rritet, rezolucioni duhet të rritet gjithashtu. Nuk duhet të pranoni asgjë më pak se një rezolucion prej 1366 x 768 për laptopët 10 deri në 13 inç, ose 1920 x 1080 për laptopët 17 deri në 18 inç.

Së dyti, duhet ta keni parasysh këtë Për çdo inç të ekranit që rriteni, pesha e laptopit do të rritet me rreth 0.45 kilogramë. Sigurisht që ka përjashtime, ka modele të lehta dhe të holla që e thyejnë këtë trend. Ndoshta ju dëshironi ekranin më të mprehtë dhe më të madh në treg, por a jeni të gatshëm ta mbani atë në çantën tuaj të shpinës?

Cilat karakteristika duhet të kërkoni?

Ashtu si me shumicën e pajisjeve të teknologjisë, laptopët shpesh vijnë me një sërë veçorish që mund t'ju duhen ose nuk mund t'ju duhen si parazgjedhje. Karakteristikat e listuara më poshtë janë ato që duhet të keni, ato që duhet të kërkoni kur blini laptopin tuaj.

 • USB 3.0- Ky është standardi më i fundit në teknologjinë e transferimit të të dhënave USB. Sigurohuni që laptopi juaj të ketë të paktën një nga këto porte në mënyrë që transferimet e skedarëve ndërmjet laptopit tuaj dhe, për shembull, një flash drive USB 3.0 të jenë më të shpejta.
 • 802.11ac Wi-Fi: Deri më tani 802.11n ishte lidhja më e shpejtë e internetit me valë, por vitin e kaluar janë shfaqur ruterat 802.11ac dhe 802.11ax, si WiFi 6 dhe 6E. Nëse planifikoni të përdorni laptopin tuaj për të transmetuar video ose për të shkarkuar një numër të madh skedarësh dhe përmbajtjesh, duhet të konsideroni seriozisht zgjedhjen e një modeli me atë lloj lidhjeje Wi-Fi.
 • Lexuesi i kartave SD- Me popullarizimin e kamerës së Smartphone për marrjen e fotografive, shumë prodhues të laptopëve kanë filluar ta eliminojnë këtë veçori nga modelet e tyre, megjithatë, nëse jeni entuziast i fotografisë, mund t'ju mungojë një lexues i kartave SD.
 • Ekran me prekjeNdërsa meritat e një ekrani me prekje në një laptop janë të diskutueshme për momentin, ne kurrë nuk e dimë se çfarë do të sjellë e ardhmja. Megjithatë, është një veçori që mund ta bëjë kompletin më të shtrenjtë, ndaj vlerësojeni mirë nëse do të jetë i dobishëm përpara se të vendosni.

Pyetje që duhet t'i bëni vetes përpara se të blini

Përpara se të nxitoni për të blerë laptopin më të bukur, duhet t'i bëni vetes pyetjet e mëposhtme. Ata do t'ju ndihmojnë të vendosni se cili lloj laptopi është më i miri për ju.

Për çfarë do ta përdorni kryesisht laptopin?

Nëse do ta përdorni kryesisht për të lundruar në internet, për të parë video streaming dhe për të bërë video thirrje me familjen herë pas here, me siguri do të keni mjaftueshëm me një kompjuter për përdorim të përgjithshëm ose ekonomik. Ju pëlqen të luani? Ja ku e keni përgjigjen. Ju lëvizni shumë dhe keni nevojë për një laptop të hollë dhe të lehtë, provoni një Ultrabook. Përgjigja e kësaj pyetjeje do t'ju tregojë gjithmonë në drejtimin e duhur.

Sa ju intereson dizajni?

Ka laptopë të të gjitha formave, Markave, modelet dhe madhësitë - për të mos përmendur shtresat e bojës ose materialeve. Nëse keni tendencën të talleni me dizajnin e shëmtuar të laptopëve që shihni përreth jush, ndoshta dëshironi thjesht një kompjuter me një kuti alumini, ose të paktën një plastikë me prekje të butë. Por kini kujdes, dizajni zakonisht është i shtrenjtë.

Sa mund të shpenzoni apo jeni të gatshëm?

Në fund, ky duhet të jetë barometri juaj kryesor kur vendosni se cilin laptop të blini, nuk duhet të shpenzoni kurrë më shumë se sa mundeni. Buxheti juaj do të diktojë se cilën kategori të laptopit do të blini.

Po kërkoni një laptop të lirë? Na tregoni sa dëshironi të shpenzoni dhe ne do t'ju tregojmë opsionet më të mira:

800 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

Çfarë kemi vlerësuar?

Ndoshta nuk e keni kuptuar, por laptopi ka qenë me ne për 30 vjet, megjithëse në fillimet e tij ishte pak më shumë se një makinë shkrimi pretencioze. Për dekada, kompjuterët tradicionalë të desktopit siguruan më shumë fuqi kompjuterike, kapacitet më të madh ruajtjeje dhe monitorë më të mirë me një çmim më të ulët. Në mesin e viteve XNUMX, ishte normale të kishe një kompjuter desktop, por disa familje filluan të shihnin përfitimet e të pasurit një laptop.

Me kalimin e kohës, interneti ka evoluar nga modemet dial-up në ruterat me valë që kemi aktualisht dhe, paralelisht, laptopët janë përmirësuar për të përmbushur nevojat e përdoruesve që kishin nevojë të lëviznin me kompjuterët e tyre. Dikur një vegël për biznesmenët, bankierët dhe ushtrinë, sot është kthyer në një mjet thelbësor për të gjithë.

Meqenëse transportueshmëria është vlera kryesore e një laptopi, kur vlerësoni se cilin kompjuter duhet të blini, duhet t'i kushtoni vëmendje madhësisë dhe peshës së tij., pa harruar procesorin dhe kapacitetin e tij të memories. Edhe pse laptopët modernë nuk peshojnë më shumë se 9 kilogramë si ata të vjetër, prapëseprapë mund të vëreni ndryshimin mes një modeli 2.72 kg dhe atij 1.84. Nëse jeni student dhe planifikoni të merrni laptopin në klasë, do t'ju duhet ta transportoni në një çantë shpine ose çantë dhe me siguri do ta vlerësoni që është një model i vogël dhe më i lehtë. Por, nga ana tjetër, nëse jeni inxhinier zëri dhe jeni duke regjistruar një koncert live të një grupi muzikor, ajo që do t'i kërkoni kompjuterit tuaj është që të jetë sa më i fuqishëm.

Ka shumë lloje të ndryshme laptopësh. Ju mund të shpenzoni disa qindra euro në një laptop bazë ose disa mijëra në një laptop lojrash të nivelit të lartë. Me disa mund të lundroni vetëm në internet dhe të shkruani email, ndërsa të tjerët janë në gjendje të ekzekutojnë pa problem programet e redaktimit të videove dhe fotove. Lloji i laptopit që zgjidhni duhet të jetë në përputhje me detyrat që planifikoni të bëni me të. Ju duhet për të punuar? Dëshironi të shikoni filma ose shfaqjet tuaja të preferuara televizive në të? Jeni një person krijues apo jeni të dhënë pas lojërave video? Në këtë krahasim laptopi kemi vlerësuar modelet më të mira në treg. Nëse dëshironi të shkoni më thellë, mund të lexoni artikujt tanë për laptopët.

Cili është laptopi më i mirë në këtë krahasim?

Përgjigja për këtë pyetje nuk është e thjeshtë dhe nuk ka të bëjë fare me laptopët që kemi vendosur në tabelën tonë. Laptopi më i mirë është ai që plotëson nevojat që ju kërkoni dhe që nuk duhet të përkojë me ato të një personi tjetër.

Ndërsa ju mund të kërkoni laptopin më të lehtë në treg për të udhëtuar me të kudo, një përdorues tjetër mund të kërkojë të kundërtën.

Për këtë arsye, në krahasimin tonë të laptopit jemi përpjekur të plotësojmë nevojat e të gjithë audiencës, duke vënë bast për modelin më të mirë në çdo segment në raport me çmimin e tij cilësor.

Nëse nuk dini cilin kompjuter të blini, na lini një koment dhe ne do t'ju ndihmojmë të zgjidhni atë që i përshtatet më mirë nevojave tuaja.

Përfundimi përfundimtar

Laptopi ideal për ju do të varet tërësisht nga nevojat tuaja, për çfarë do ta përdorni. Është për këtë arsye që lista është e renditur sipas çmimit dhe jo sipas "cilësisë".

laptopë të lirë

Nëse jeni duke kërkuar për një laptop për t'u përdorur në mënyrë sporadike (si p.sh. për të kontrolluar emailin tuaj, për të lundruar në ueb, për të përditësuar rrjetet tuaja sociale, për të modifikuar foto, për të parë Netflix ose për të bërë disa nga punët tuaja me Microsoft Office ose Google Docs, mos u stresoni me Chromebooks ), Unë rekomandoj shumë që të konsideroni një Chromebook. Shikoni ato në krye të këtij udhëzuesi. Nëse edhe me këtë, këmbëngulni për të blerë një laptop Windows, ose keni nevojë për diçka më të fuqishme, mund të zgjidhni një nga kompjuterët që ju rekomanduam në fillim.

Në të njëjtin artikull do të gjeni ato që kanë vlerën më të mirë për paratë. Gjithashtu, nëse shikoni pak në ueb duke përdorur menynë e navigimit dhe të tjera, do të shihni se kemi edhe krahasime dhe artikuj më specifikë në varësi të llojit të laptopit që dëshironi të blini. Ju mund të dëshironi të shihni laptopët më të mirë të lojrave (për lojëra), ose laptopin më të mirë për punë, etj.

Siç mund ta shihni nga lista, do të jem plotësisht i qartë me ju. Të gjithë laptopët që do të gjeni më poshtë janë kompjuterë Windows. Dhe, për të qenë i drejtë, kam shtuar modelet e Windows që i urrej më së paku. Nuk është se laptopët Windows janë të këqij, por zakonisht përdor një Chromebook që mund të përdoret për të njëjtat detyra dhe, në përgjithësi, janë më të lirë (siç mund ta shihni). Vetëkuptohet që Apple Macbook nuk ka vend në këtë udhëzues 🙂