Laptop Ryzen 7

Për ata që kanë nevojë për më shumë, për ata përdorues më kërkuesKa modelet e laptopëve Ryzen 7. Kompjuterë të pajisur me një mikroprocesor të madh me performancë të lartë për të ekzekutuar të gjitha llojet e softuerëve në një mënyrë të shkathët dhe të shpejtë, nga shfletuesit e internetit, automatizimi i zyrës dhe aplikacione të tjera të thjeshta, deri te ngarkesat më të rënda të punës. si virtualizimi , kompilim, lojëra, dizajn dhe redaktim profesional, etj.

Laptopët më të mirë Ryzen 7

Markat më të mira të laptopëve Ryzen 7

Ka shume Markat dhe modelet e laptopëve Ryzen 7. Jo të gjitha ofrojnë të njëjtat konfigurime, as të njëjtat cilësi, kjo e fundit varet nga ODM (Prodhuesi i Dizajnit Origjinal), domethënë prodhuesi origjinal i dizajnit. Ndër markat që do të goditni gjithmonë janë:

Lenovo

Prodhuesi kinez ofron një marrëdhënie vlerë shumë e mirë për paratë. Ju mund të merrni laptopë Ryzen 7 me veçori premium për çmime të përballueshme. Dhe e di  vini re se thelbi i divizionit të IBM ThinkPad që fitoi kjo kompani. Për shembull, nëse jeni duke kërkuar për një kompjuter me Windows 10 Pro, në vend të versionit Home, mund të gjeni një mundësi të shkëlqyer këtu.

Ju keni një numër të madh modelesh në dispozicion, për të përpiquni të plotësoni të gjitha nevojat, përshtatur me të gjitha shijet, nevojat dhe xhepat. Për shembull, ju keni seritë ThinkPad dhe ThinkBook, të krijuara posaçërisht për mjedise biznesi dhe profesionale. Ose Yoga, për ata që duan më shumë lëvizshmëri, madje edhe IdeaPad për përdoruesit shtëpiak, dhe Legion, për lojtarë dhe entuziastë.

Asus

Firma ASUS është një nga liderë në teknologjinë dhe prodhimin e pllakave amë. Kjo përvojë e ndihmon atë të krijojë një nga laptopët më të mirë që mund të gjesh, duke qenë tërheqës brenda dhe jashtë. Brenda për harduerin e tij të shkëlqyeshëm, dhe jashtë me disa dizajne vërtet elegante.

Nëse vendosni për një laptop ASUS Ryzen 7, mund të shijoni teknologjitë më të fundit dhe veçoritë e shkëlqyera në cilindo prej tyre seri. Nga ultrabooks, si Zenbooks, te VivoBook për multimedia, përmes TUF për lojtarë.

MSI

Së fundi, një tjetër nga të mëdhenjtë Ndërtuesit e laptopëve janë MSI. Së bashku me Gigabyte dhe ASUS ata janë liderët në ndërtimin e pllakave amë, prandaj dinë diçka për këtë biznes. Një markë shumë e orientuar drejt pajisjeve me performancë të lartë dhe lojërave, me koston e peshës, vëllimit dhe konsumit, megjithëse kanë edhe disa modele për lëvizshmëri më të madhe.

Është disi konfuze nga seri aq i larmishëm sa ka, si seria GT për më të kërkuarit, me performancë ekstreme. Ose seri si Alpha, Bravo, GT, GP dhe GL për ata që kanë nevojë për performancë të lartë, por jo aq sa për një GT. Dhe nëse keni nevojë për pak më shumë lëvizshmëri, mund të zgjidhni modelet e Serive GS dhe GF.

HP

Një nga shitësit kryesorë të kompjuterëve notebook është HP Inc., e cila ka një rekord i madh për sa i përket inovacionit, cilësisë, performancës dhe modeleve tërheqëse. Disa ekipe që përshtaten me të gjithë, nga ata që kërkojnë diçka për lojëra, tek ata që duan që ajo të funksionojë, përmes llojeve të tjera të përdoruesve.

E gjitha kjo falë modeleve të saj që i përkasin serive të ndryshme. Një nga më të njohurit është Pavilion, i drejtuar për publikun e gjerë. Ju gjithashtu keni Zilinë dhe Spektrin, me lëvizshmëri dhe autonomi më të madhe. Ose Elitebook dhe ProBook për mjedise biznesi. Dhe madje edhe oguri i famshëm për lojëra.

Acer

Marka tjetër e madhe, së bashku me HP, është ky prodhues tjetër tajvanez. Një firmë që ka arritur të gdhendë një vend ndër më të mirat bazuar në pajisje të forta, me cilësi të madhe, karakteristika të mira, çmime të përballueshme dhe një mori modelesh për të kënaqur të gjithë përdoruesit.

Mund të gjesh seri si Spin dhe Swift, të dizajnuara për lëvizshmëri më të madhe, me disa modele që janë edhe të konvertueshme. Përveç kësaj, ju keni të famshmen Aspire, e cila është gama e saj më e gjerë dhe e destinuar për numrin më të madh të përdoruesve. Dhe nëse jeni duke kërkuar për diçka më shumë, mund të zgjidhni Nitro, për entuziastët dhe lojtarët.

Kush duhet të blejë një laptop Ryzen 7?

amd rizen 7

Një Ryzen 7 është një nga procesorët me performancën më të lartë nga AMD, një gamë për përdoruesit që kërkojnë performancë më të lartë. Ato kanë deri në 8 bërthama fizike dhe deri në 16 bërthama logjike falë teknologjisë SMT, duke qenë në gjendje të mbajnë deri në 16 threads që funksionojnë paralelisht. Përveç kësaj, ai ka një frekuencë të lartë të orës, e cila u jep atyre një nga veçoritë më të mira në një mori detyrash me performancë të lartë, duke përfshirë lojërat.

Me një laptop Ryzen 7 mund të keni një ekip për gjithçka. Në këmbim të pagesës pak më shumë, mundeni mos u shqetësoni për kufizimet. Me këtë lloj çipi ju mund të lundroni në internet, të menaxhoni postën tuaj, të ekzekutoni softuerin e zyrës dhe shumë aplikacione të tjera, dizajn, programim, virtualizim dhe gjithashtu video-lojërat më të mira të trefishta AAA me konfigurimet maksimale.

Gjithashtu, duke pasur një performancë të tillë, nuk do të dalë kaq shpejt, kështu që investimi fillestar mund të shpërblehet duke mos pasur nevojë të përmirësoni pajisjet kaq shpejt.

Ryzen 7 apo Intel?

La Beteja e përjetshme AMD kundër Intel Intel e ka fituar pothuajse gjithmonë, por kjo ka ndryshuar muajt e fundit, pasi firma e gjelbër ka mundur të sulmojë Chipzilla me një mikroarkitekturë vërtet të fuqishme, duke mposhtur në konsum, CPI dhe çmime. Diçka që dukej pothuajse e pamundur disa vite më parë duke pasur parasysh epërsinë e Intel.

Pra, aktualisht, të kesh një laptop Ryzen 7 është një opsion i shkëlqyeshëm kundrejt alternativave të bazuara në çip Intel. Përveç performancës, konsumit dhe temperaturës më të ulët, ka edhe disa avantazhe të tjera për të zgjedhur një Ryzen 7:

 • Çmimi: Zakonisht është disi më e ulët se ekuivalenti Intel, gjë që do t'ju lejojë të blini një laptop më të lirë ose madje të zgjidhni një konfigurim disi më të lartë me AMD në krahasim me atë që mund të blini me një çip Intel me të njëjtin buxhet.
 • ECC: Kjo është diçka për të cilën po flitet shumë kohët e fundit dhe është diçka që çipat AMD përfshijnë mbështetje, kështu që ju mund të montoni modulet e memories ECC për besueshmëri më të madhe nëse e kërkon puna juaj. Diçka që Intel nuk e ofron në modelet e tyre të destinuara për shtëpi dhe do ta gjeni vetëm në modele specifike për HPC si Xeon.
 • TDP: Duke pasur një proces prodhimi superior, falë nyjës së ofruar nga TSMC, AMD ka arritur të ofrojë performancë të lartë me efikasitet të madh energjie dhe temperatura vërtet të ulëta në krahasim me versionet e tjera të Intel.
 • Performanca: disa versione të Ryzen 7 janë mbi modelet e tjera ekuivalente të Intel kur krahasohen për barazinë e çmimeve.
 • PCIe 4.0: Është një teknologji që mbështet në mënyrë origjinale çipat Ryzen 7, ndërkohë që do të duhet të prisni që gjenerata e re e Intel-it ta ketë.

Ryzen 7 apo Ryzen 5?

Mikroprocesori AMD Ryzen 5 mund të jetë një alternativë e mirë për shumicën e përdoruesve, me një raport të shkëlqyer performancë/çmim. Nga ana tjetër, jo të gjithë përdoruesit mund të jenë të kënaqur me veçoritë dhe nevojat e kësaj SKU performancë disi më e lartë. Ryzen 7 i drejtohet atyre, i cili ka dy bërthama fizike shtesë (ose katër logjike), gjë që përkthehet në performancë dukshëm më të mirë.

Për shembull, mund të jetë nje ide e mire zgjidhni një Ryzen 7 nëse:

 • Ju jeni një gamer dhe ju dëshironi të luani me konfigurimet maksimale dhe që momenti kur duhet të përditësoni CPU-në tuaj të vonohet, duke qenë në gjendje të vazhdoni të ekzekutoni titujt e ardhshëm AAA që shfaqen.
 • Nëse e përdorni makina virtuale në të njëjtën kohë, duke qenë në gjendje të caktojë një numër më të madh të vCPU-ve dhe burimeve për secilin prej tyre pa pajisja ecën ngadalë.
 • Në rast të kryerjes disa gjëra në të njëjtën kohë, të tilla si virtualizimi dhe regjistrimi i transmetimit për kurse ose gjëra të ngjashme. Duke pasur më shumë bërthama, do të jeni në gjendje të balanconi më mirë ngarkesën.
 • Dizajn 3D dhe redaktim video, aftësia për të dhënë dhe koduar më shpejt falë numrit më të madh të bërthamave.
 • programuesit që duhet të përpilojnë projektet e tyre dhe janë të rënda, me një numër të madh rreshtash të kodit burimor.
 • Detyra të tjera që përfshijnë trajtimin ngarkesa të rënda...

Laptop lojrash Ryzen 7, konfigurimi i preferuar

Një nga modelet më të kërkuara të laptopëve Ryzen 7 janë ato të etiketuara si modelet e lojërave. Dhe a është se shumica e njerëzve që blejnë këtë lloj laptopësh janë të fokusuar në argëtim dhe videolojëra. Përveç kësaj, përdoruesit e tjerë që kanë nevojë për detyra të tjera gjithashtu priren të zgjedhin këtë lloj fletoreje lojrash për karakteristikat teknike dhe konfigurimet tërheqëse.

Për shembull, duhet të ketë një konfigurim të balancuar të laptopit Ryzen 7 të paktën 16 GB RAM ose diçka më shumë (veçanërisht për virtualizim). Gjithashtu, duhet të keni një hard disk të mirë SSD, edhe nëse keni një HDD të dytë nëse është e nevojshme. Dhe, për sa i përket ekranit, opsioni i preferuar është ai 15.6”, pasi ka një madhësi mjaft të bukur për shumicën e rasteve. Me këtë, ju mund të shijoni multimedian, automatizimin e zyrës, dizajnin, programimin, lojërat, etj.

Sigurisht, mbani në mend se i gjithë ky harduer i fuqishëm ka një kosto përsa i përket lëvizshmërisë. Autonomia e këtij lloji të pajisjeve do të ndikohet, megjithëse gjithmonë mund të zgjidhni modele me një kapacitet baterie disi më të lartë.

Ku të blini një laptop të lirë Ryzen 7

Laptopët Ryzen 7 janë bërë mjaft të njohur. Disa vite më parë ishte e vështirë të shihej kompjuterë me procesorë AMDpasi Intel pothuajse tërësisht monopolizoi sektorin e lëvizshmërisë. Nga ana tjetër, tashmë AMD ka arritur të hapë një vrimë dhe të bëjë shumë zhurmë, kështu që mund të gjeni modele në dyqane si:

 • Amazona- Zgjidhni nga një mori markash dhe modelesh për t'iu përshtatur të gjitha nevojave dhe buxheteve. Pafundësi artikujsh për të zgjedhur dhe me një stok të madh, përveç të gjitha garancive të këtij dyqani online. Nëse keni Prime, mund të zgjidhni transport shumë më të shpejtë, plus transport falas.
 • Gjykata angleze: në këtë zonë të madhe spanjolle mund të gjeni portalet Ryzen 7 të markave të ndryshme, megjithëse nuk kanë çmimet më të mira apo kaq shumë larmi. Në favor të tij është të qenit një dyqan i besueshëm dhe të kesh mundësinë e blerjes si online nga faqja e tij e internetit ashtu edhe në vetë dyqanin fizik.
 • ndërprerje: Zinxhiri francez ka një ofertë shumë të ngjashme me atë të mëparshmen, me disa marka dhe modele në dorë, dhe çmime mjaft të përshtatshme. Ju gjithashtu mund të zgjidhni ta blini atë nga faqja e tyre e internetit për ta dërguar në shtëpinë tuaj ose në ndonjë nga objektet e shpërndara nëpër hartë.
 • Komponentët e PC: nga selia e tij në Murcia, ky shpërndarës online është një nga dyqanet e preferuara për shumë njerëz. Ndër avantazhet e tij janë transporti i shpejtë, mbështetja e mirë dhe numri i madh i markave dhe modeleve të disponueshme për të zgjedhur më të përshtatshmet.
 • mediamarkt: Ky zinxhir tjetër gjerman gjithashtu ka çmime të shkëlqyera, kështu që mund të kurseni në blerje. Sigurisht, ju keni mundësinë të shkoni në një nga pikat e tyre të shitjes ballë për ballë, ose nga faqja e tyre e internetit për ta dorëzuar atë në shtëpinë tuaj. Kundër saj ka shumëllojshmëri të kufizuar në dispozicion.

Kur të blini një laptop më të lirë Ryzen 7?

Koha më e mirë për të blerë një laptop Ryzen 7 është momenti që ju nevojitet. Edhe pse nëse mund të prisni, mundeni gjithmonë zgjidhni një ofertë në:

 • Zi e premte: këtë ditë do të gjeni ulje që në disa raste mund të arrijnë deri në 30%. Edhe një javë para kësaj dite, disa oferta flash kanë filluar të shihen në dyqane të ndryshme si Amazon. Mos harroni se e Premtja e Zezë festohet të Premten e fundit të Nëntorit.
 • Dita e Kryeministrit: Nuk është një event për të gjithë, por ekskluzive për ata që kanë Prime. Të gjithë klientët premium do të kenë të drejtë për disa oferta gjatë këtij eventi që pritet të jetë gjatë javës së parë ose të dytë të korrikut të këtij viti.
 • Cyber ​​e hënë: Nëse keni humbur të Premten e Zezë, mund ta kompensoni të hënën në vijim. Data në të cilën shumë platforma shitjesh ofrojnë oferta të ngjashme me të Premten e Zezë, veçanërisht platformat online.

Po kërkoni një laptop të lirë? Na tregoni sa dëshironi të shpenzoni

dhe ne ju tregojmë opsionet më të mira

400 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

Lini një koment

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.