Laptopë të konvertueshëm 2-në-1

Laptopët e konvertueshëm (ose një laptop 2-në-1 siç i quajnë disa) nuk janë domosdoshmërisht një ekzemplar i ri i kompjuterëve portativë. Laptopët tabletë janë përdorur në mjediset e punës që nga vitet 1990, por janë bërë diçka shumë më popullore mes përdoruesve të përditshëm në vitet e fundit. Të rënia e çmimit ka qenë një nga faktorët që i ka bërë të hyjnë në këtë treg.

Në këtë krahasim Do të shohim laptopët e konvertueshëm me vlerën më të mirë për para. Por së pari le të shohim se çfarë duhet të presim nga një pajisje e këtij lloji. Së pari të themi se ultrabookët e konvertueshëm duhet të jenë të lehtë dhe të hollë, dhe së dyti, ata duhet të kenë një ekran të lëvizshëm. Kjo është ajo që i bën ata një laptop normal, pasi ne lejon përdorimin e tyre si tableta, të sheshta në tavolinë ose të mbajtur në mëngë. Me fjalë të tjera, transformoni laptopin që njihnim në të kaluarën në një pajisje shumë më të gjithanshme.

Krahasimi i laptopëve të konvertueshëm 2 në 1

Nëse jeni duke kërkuar për laptopin më të mirë të konvertueshëm, më poshtë keni një tabelë krahasimi që do t'ju ndihmojë të zgjidhni modelin që i përshtatet më mirë nevojave dhe buxhetit tuaj.

konfigurues i personalizuar i laptopit

Një laptop i konvertueshëm vjen në shumë lloje formash dhe faktorësh tani, me një shumëllojshmëri karakteristikash dhe çmimesh. Ademas, ne do ta ndajmë artikullin në dy pjesë. Kështu që ju do të gjeni një seksion që do t'ju ndihmojë të zgjidhni Laptopi më i mirë 2 në 1 dhe një tjetër në të cilën do të ekspozojmë laptopët e konvertueshëm lirë dhe me cilësi që mund ta gjeni.

Në fund të këtij artikulli, do të keni një ide më të qartë se cili laptop 2-në-1 ju intereson sipas karakteristikave që kërkoni dhe buxhetit tuaj. Edhe nëse e shihni që nuk jeni të sigurt, mos u dëshpëroni, sepse mund të lini një koment dhe ne do t'ju ndihmojmë të zgjidhni dyshimet tuaja.

Laptop i konvertueshëm me vlerë më të mirë për para

Nëse duhet të vendosim një "por" për pajisjet 2 në 1, kjo do të kishte të bënte me çmimin. Por mos bëni gabim: nuk është se nuk ia vlejnë, por ajo që do të blejmë janë dy kompjuterë në të njëjtën pajisje. E parë kështu, mund të themi se çmimi është më i ulët se nëse i blinim veçmas, por më i shtrenjtë nëse do të na interesonte vetëm njëra nga të dyja. Prandaj, ia vlen të kërkoni një ekip që ka cilësi të mirë /çmimi.

Laptopi më i mirë i konvertueshëm duke marrë parasysh atë që na ofron dhe që çmimi i tij nuk është shumë i lartë është Lenovo Yoga 920. Është një kompjuter me ekran UHD 13,9” me rezolucion 3840 2160, i cili është një ekran i mirë që do të na lejojë të shijojmë të gjitha llojet e përmbajtjeve.

Për sa i përket burimeve dhe performancës së tij, ai ka një procesor i7 me katër bërthama me një shpejtësi ore që është midis 1.6 GHz dhe 3.4 GHz. Me të mund të bëjmë gjithçka, por ky lloj procesori është projektuar duke pasur parasysh përdorimin e përditshëm, për përdoruesit që nuk kanë nevojë të kryejnë detyra shumë të vështira.

Sa i përket memories, kjo Lenovo ofron 512 GB në SSD, e cila do ta bëjë aksesin dhe hapjen e skedarëve tanë një çështje sa hap e mbyll sytë. RAM-i i tij prej 8 GB na siguron që mund të kryejmë shumë detyra në të njëjtën kohë, por jo nëse disa prej tyre janë detyra të rënda si për shembull redaktimi multimedial.

Sistemi operativ i përfshirë në Yoga 920 është a Dritaret 10 që na ofron të gjitha llojet e mundësive, si në desktop ashtu edhe kur përdorim kompjuterin si tablet.

Markat më të mira të laptopëve 2-në-1

Microsoft Surface 4

Edhe pse ato janë në treg prej shumë vitesh, jo të gjitha markat ofrojnë këtë lloj produkti për t'u blerë. Kjo është lista e markave më të mira në laptopët e konvertueshëm:

HP

Ofron një shumëllojshmëri të gjerë të fletoreve 2 në 1 dhe për të gjithë xhepat, ndaj do ta keni shumë të vështirë të mos gjeni modelin që kërkoni në këtë markë.

Lenovo

Është një tjetër nga kompanitë që aktualisht ofron më shumë modele të laptopëve të konvertueshëm. Ne na pëlqen Lenovo sepse ka modele mjaft inovative dhe të ndërtuara mirë, kështu që është një bast cilësor pa asnjë dyshim. Gjëja më e mirë e Lenovo është se ka pajisje për çdo lloj përdoruesi, ndër të cilat kemi nivelin përdorues/shtëpi, profesional apo edhe të lojrave.

Ndër vargjet e saj, spikat Yoga. Emri i saj është frymëzuar sepse bëhet fjalë për pajisje, ekrani i të cilave mund të vendoset në çdo pozicion, por ky nuk është i vetmi funksion interesant i Yoga-s. Ne gjithashtu kemi Laptopë Lenovo me teknologjitë më të fundit, ndër të cilat kemi procesorët dhe ekranet me prekje më moderne, dhe dizajnet më të mira.

Medion

Ekipet e tyre janë më të përqendruara në nivelet e ulëta, kështu që është një opsion i mirë nëse buxheti ynë është shumë i ngushtë. Këtu mund të shihni më shumë Laptopë Medion.

Asus

Disa vite më parë ata ofruan më shumë modele për të zgjedhur, por gama ZenBook ende ka opsione shumë interesante Gjërat që duhen mbajtur parasysh nëse po kërkoni të blini një laptop të lirë të konvertueshëm.

microsoft

Është opsioni i nivelit të lartë që duhet të merrni parasysh nëse keni një buxhet të rehatshëm. Cilësia e ekranit të tij është sublime dhe ka shumë konfigurime harduerike që ne të zgjedhim atë që i përshtatet më mirë nevojave tona. Pa dyshim, të Microsoft Surface ju nuk do të zhgënjeheni.

Laptopë të lirë të konvertueshëm 2-në-1 për përdorim të përditshëm

Në këtë seksion të parë do të gjeni laptopin hibrid që ju përshtatet më së miri duke marrë parasysh çmimin. Në pjesën e dytë do të flasim për më të mirat në treg, por ato tashmë do të jenë më të shtrenjta.

Lenovo: Yoga 7

Modeli Yoga u lëshua në vitin 2013 dhe Lenovo ka lëshuar disa pasues që atëherë. Yoga 2 ishte një version i pajisur me Haswell që pa dritën e ditës në 2014 ndërsa Yoga 3, një linjë e fuqishme nga Broadwell, u lançua në fillim të 2015 dhe kështu, çdo vit ato janë rinovuar dhe formuar si produkt gjithnjë e më shumë. rrumbullakët.

Yoga C630 përbëhet nga një laptop i konvertueshëm 14 inç. Ne kemi një ekran IPS Full HD dhe Lenovo thotë se ka vendosur 14 inç brenda një trupi 13 inç. E vërteta është se modeli i fundit ka shtuar disa milimetra aty-këtu si dhe mjaft peshë.

Ndryshimet e tjera të mëdha janë gjithashtu në brendësi, pasi Yoga 7 ka një procesor të shpejtë Intel Core i5 dhe i7, si dhe një grafikë të dedikuar në modelet më të larta. Pra, mund të themi se janë paraqitur grafika. Përveç kësaj, jo më shumë se një pjesë e lidhjes ka ndryshuar, gjë që ofron më shumë mundësi lidhjeje në qoshe.

Nga ana tjetër, mund të themi se Yoga 7 është disi më e shtrenjtë nëse e krahasojmë me laptopin e tij të konvertueshëm të vëllait, pasi kushton afërsisht 1200 euro, por gjithashtu duhet të kemi parasysh që vjen më i pajisur dhe është përditësuar së fundmi. me të cilin do të marrim në shtëpi harduerin më të fundit.

Asus ZenBook Flip

Ka disa modele në këtë seri laptopësh të konvertueshëm 13-inç dhe 15-inç, por Këto dy janë ato që më kanë tërhequr më shumë vëmendjen.

I pajisur me gjeneratat e fundit të procesorëve Intel, hardueri i këtij laptopi vjen së bashku GB RAM 16 dhe 2 TB memorie të brendshme të cilës mund t'i shtojmë 256 GB ose 512 GB SDD për të zgjedhur. Ekrani ka është i prekshëm 13,3 inç me FHD ose 2K dhe IPS të konvertueshme (e qartë) dhe fuqi baterie 52 Wh.

Së bashku me kompjuterët e tjerë të konvertueshëm në listë, Asus ZenBook Flip është kompakt dhe konsiderohet nga disa si një nga laptopët më të lehtë të konvertueshëm në treg (rreth 1,1 kg), por kjo është kryesisht për shkak të Trup si Macbook. Ndërsa pajisjet si Dell Inspiron 13 7000 ose Lenovo Yoga 3 për të cilat kemi folur më parë kanë predha plastike. Ju do të vini re ndryshimin me trupin e mbuluar me alumin të këtij tableti portativ.

Përveç kësaj qmimi normalisht eshte 50-100 euro me i lire sesa laptopët e konvertueshëm me karakteristika të ngjashme nga Dell, HP ose Lenovo, megjithëse mund të ndryshojnë pak sipas vendit dhe dyqanit. Ne e rekomandojmë atë përdorni ofertat që ne bashkëngjisim në Laptopë-Baratos.net për të paguar pak më pak.

Në përgjithësi është një laptop kaq mbresëlënës i konvertueshëm, por eshte me e lire me disa konfigurime që të mund ta lini sipas dëshirës tuaj. Mban ekranin me prekje, formën, trupin metalik dhe shtohet tastiera NumPad si dhe më shumë lidhje dhe opsione për Intel Iris Plus në grafikë, por gjithashtu thonë se bateria ka disi më pak kapacitet (67 Wh).

HP x360

Këto modele kompjuterësh të konvertueshëm janë të ngjashëm me një laptop tablet Windows që mund t'i përdorni si pajisje "stand-up", ose lidhni ato me një stacion shumëfunksional. Ata sjellin me vete një tastierë, trackpad (kutia për të lëvizur si maus) dhe në disa raste veçori të tjera si portat e lidhjes dhe bateritë shtesë. Pa dyshim një model interesant laptop hibrid.

HP x360 është modeli më ekonomik i këtij lloji, me pajisje Intel Core i5 4,2 Ghz. Një laptop i konvertueshëm i këtyre ka një ventilator, por është shumë i qetë (kjo do të thotë pa zhurmë), autonomi e mjaftueshme për aktivitetet e përdorimit të përditshëm dhe afërsisht 6 orë jetëgjatësi baterie. Ofron ekran 14 inç LED me ndriçim të pasmë ka një Rezolucioni 1920X1080 pikselat e ekranit.

X360 është më të lehta dhe më të hollë plus një ndjesi ndërtimi më luksoze kur krahasohet me laptopë të tjerë të konvertueshëm me të njëjtin çmim. Sigurisht që sakrifikohet pak funksionalitet, që në këtë rast është thjesht tastiera Bluetooth. Nga ana e tij, X360 është i lidhur fizikisht me tabletin e laptopit dhe përfshin porte dhe hapësirë ​​për një hard disk madhësia 2,5 ″ (standarde) brenda.

Ka një çmim prej rreth 350 euro në modelin e tij më bazë, por mund t'i gjeni edhe më pak në disa raste (nëse abonoheni në buletinin tonë do t'ju informojmë për këto oferta). HP x360 është në dispozicion dhe mund ta merrni në shitje.

Lenovo Yoga 520 (Flex 14 dhe 15)

Kjo është linja e laptopëve të konvertueshëm të Lenovo të përballueshme. Siç mund ta shihni, duket se ky prodhues e merr tortën për atë që bën në këtë sektor. Flex 5 është i disponueshëm në 14 dhe 15,6 inç, duke filluar me një çmim rreth 800 euro që madje mund të arrijë më pak nëse vizitoni ofertat që ne ju lidhim.

Ju keni disa specifika teknike të mira, shumë lidhje dhe një ekran që rrotullohet nga pas, si Yoga, por rreth 270 gradë. Kjo do të thotë se ndryshe nga Transformers për të cilët kemi folur më parë, Flex nuk mund të përdoret si tabletë, vetëm si laptopë të tipit prezantim.

Lenovo Yoga 920

Yoga 920 ka një jetëgjatësi të baterisë 8-orëshe dhe peshon afërsisht 1,7 kg. Kjo do të thotë që bateria e saj do të zgjasë një kohë të gjatë në përdorim të përditshëm me një konfigurim të procesorit Core i57. Ka ekran me prekje Rezolucioni 14 inç dhe 4K, që e vendos atë në një nivel më të lartë kur krahasohet me linjën Asus me IPS.

Por otro lado shkon nga 150 ne 200 euro me lire sesa një laptop i ngjashëm hibrid nga linja Transformer Book për të cilën folëm më herët.

Përkundër të gjitha këtyre gjërave, kompjuterët e konvertueshëm Yoga janë lirë krahasuar me të tjerët. Modelet 14 dhe 15 janë më pak se 1000 euro. Madje është prezantuar edhe modeli Flex 3 11 (i njohur si Yoga 300) i cili mund të shndërrohet edhe në tablet me një çmim prej më pak se 400 euro, por specifikimet teknike nuk janë aq të mira (sigurisht) pasi shkon me pajisje Celeron dhe një ekran 1366 x 768. Kini parasysh, ai është një konkurrent i mirë për Dell Inspiron 11 3000 dhe HP Pavilion 11 X360.

Laptopët më të mirë të konvertueshëm 2-në-1

Nëse dëshironi laptopin hibrid më të mirë në treg, do ta gjeni në këtë seksion. Sigurisht, në këtë rast, mos prisni që të jetë aspak i lirë.

HP Pavilion X360

Nëse jeni të gatshëm të shpenzoni më pak se 800 euro për një laptop të konvertueshëm në tablet, HP Paviliion duhet të jetë në krye të listës suaj. Ne ju tregojmë pse.

HP ka bërë një punë shumë të mirë me këtë makinë. Ata kane e ndertuar prej metali dhe jo plastike, një fakt që e bën e forte por edhe e bukur, përveç që ka një Tastierë me dritë të poshtme me ekran të lezetshëm.

Ju mund të zgjidhni nga disa opsione, madje edhe modeli bazë ka një Rezolucioni i plotë HD (4K) dhe një panel IPS, i cili është i shkëlqyeshëm. Ai përfshin gjithashtu një digjitalizues dhe mbajtëse stilolapsi aktiv, kështu që HP Spectre është i përshtatshëm për skicim ose vizatim. Meqë ra fjala, kini parasysh që lapsi nuk përfshihet kur e blini por gjithsesi ia vlen.

Ekrani është çiftuar me një pajisje të shpejtë Broadwell ose Skylake sipas zgjedhjes suaj dhe me deri në 16 GB RAM me Kujtesa SSD. Faktorët që e bëjnë Spectre fluturojnë rrjedhshëm me veshje të përditshme oferta deri në orët 8 bateri me një karikim të vetëm, diçka që nuk mund ta gjeni në çdo laptop 2-në-1.

Nga ana tjetër, konstruksioni i mirë prej alumini ndikon dukshëm në peshën e tij, gjë që edhe kështu duket se nuk e bën këtë sepse nuk arrin 2 kg. Edhe pse nëse ajo që kërkoni është lehtësia, do të gjeni një laptop tjetër të konvertueshëm në një tabletë më pak të rëndë pa shumë përpjekje (shikoni për shembull të mëparshmet).

Për disa xhepa ky model do të tërhiqet pak mbrapa, por edhe pse një herë i blerë do ta dini se investimi do t'ia ketë vlejtur.

Surface Pro 7

Surface Pro (7, Go dhe më të reja) është një laptop tabletë i ndryshëm i konvertueshëm pasi është një tablet Windows që mund të çiftohet me një mbulesë tastierë për një përvojë të ngjashme me tabletin. Kjo bën më kompakte dhe më e lehtë se çdo model tjetër laptopi 2-në-1. Ne e rekomandojmë që t'i japë një jetë më të madhe desktopit, tavolinës, zyrës ose çdo sipërfaqe tjetër të sheshtë dhe jo aq shumë për udhëtimet apo prehërin tuaj.

Surface Pro ka disa karakteristika luksoze si ekrani i 3: 2 me rezolucion të lartë me korniza të ngushta dhe kllapa projektuesi (përfshin N-Trig dhe një laps). Keni gjithashtu një raft të rregullueshëm me kënde të ndryshme nga pas dhe një trup shumë të qëndrueshëm, si dhe një sistem ftohjeje shumë i qetë edhe duke përdorur ventilator.

Përveç gjithë kësaj, Surface Pro vjen me pajisje të fuqishme Intel core i5 ose i7, por me një përditësim për atë që e bën Surface Pro 7 të dalë në fund të vitit të kaluar. Një opsion që mund ta konsideroni shumë interesant me këtë ofertë që ne ju lidhim.

Në fund të të gjithave, ndërsa Surface Pro është një nga ata laptopë të konvertueshëm me bazë Microsoft-in dhe vlerësimet më të mira të këtyre karakteristikave deri më sotNuk është domosdoshmërisht zëvendësimi i një laptopi që shumë përdorues duan të besojnë se është. Ai thjesht përmbush funksione të tjera. Për shembull, ne nuk e rekomandojmë përdorimin në këmbë ose shtrirë në shtrat, pasi me këtë mund ta bëni me ndonjë nga laptopë të lirë ckemi. I mungon një përvojë më e mirë e tastierës, kështu që nëse jeni duke kërkuar për diçka të lehtë por të qëndrueshme, mund të dëshironi të shikoni ultrabooks të lirë.

Kjo nuk do të thotë që Surface Pro nuk mund të jetë zgjidhja më e mirë për ju, veçanërisht nëse dëshironi që një laptop 2-në-1 ta përdorni si tablet shumicën e kohës dhe jo kryesisht si netbook. Por siç e keni parë tashmë, nuk do ta gjeni saktësisht të lirë. Konfigurimi bazë me një procesor Intel Core M vjen me 4 GB RAM dhe 128 GB hapësirë ​​memorie, fillon me një çmim prej rreth 700 euro dhe ato të përmirësuara mund t'i kalojnë 1000 euro pa problem. Vetëm mos harroni se mbulesa e tastierës nuk është e përfshirë dhe mund t'ju kushtojë rreth 100 euro.

Lenovo ThinkPad Yoga

Ne flasim përsëri për Lenovo dhe është se është ai që shkon përpara laptopëve të konvertueshëm që kemi parë në treg. Me disa standarde të avancuara Në linjën ThinkPad, ThinkPad Yoga del, tani më hibrid se kurrë. Atje jane tre modele të ndryshme në dyqane Gjatë zhvillimit të këtij krahasimi, 12,5-inç, 14 dhe 15,6-inç.

Lenovo Yoga Slim 9

Sa i përket modelit pak më shumë se 14 inç, gjenerata e fundit vjen me ndërtimin e harduerit të gjeneratës së 11-të të Intel-it, si i5 ashtu edhe i7 për ata që kërkojnë fuqi maksimale. Nuk mund të harrojmë as ekranin e tij IPS me rezolucion 4K, një nga më të mirët që kemi parë në këtë faqe.

Përveç kësaj, ju keni një përzgjedhje e mirë e porteve të lidhjes në dispozicion, një tastierë e rehatshme ergonomike dhe disa veçori shtesë në krahasim me çdo Yoga Pro. Butonat bllokohen mekanikisht kur pajisja del nga "modaliteti portativ" kështu që nuk janë aq të ekspozuar në krahasim me Yoga. Yoga Slim janë superiore më të fortë, krijuar për mbijetoni në mjediset e kompanisë dhe të korporatës, kjo është arsyeja pse sipërmarrësit i kanë kontrolluar këta laptopë të konvertueshëm.

Harroni ta mbani karikuesin me dorë sepse jetëgjatësia mesatare e baterisë është rreth 15 orë për karikim. Më se e mjaftueshme për të gjithë ditën.

Disa përdorues mund të mendojnë se Yoga Slim 9 mund të jetë paksa e rëndë dhe e rëndë, por asgjë nuk është më larg nga e vërteta, pasi peshon vetëm 1,56 kg.

Për sa kushton, Lenovo Yoga Slim 9 fillon me rreth 900 euro, ne marrim një version me një procesor Intel Core i7 të gjeneratës së 11-të, me 16 GB RAM dhe 1T memorie SSD (shumë i shpejtë). Kishte versione më të lira (të gjeneratës së vjetër, por jo më në magazinë).

Chuwi Hi10 X

Ndër të gjithë laptopët e konvertueshëm mund të themi se Chuwi Hi10 është një nga të rrallët… Ofron një ekran me prekje 10,1 inç që hiqet, Çfarë e bën atë një dizajn që nuk e ekspozon tastierën tuaj në modalitetin e tabletit, por çfarë u pëlqen përdoruesve që kërkojnë një laptop 2-në-1 në këtë krahasim.

Pasi të keni kapërcyer dizajnin dhe estetikën e këtij laptop-tableti, do të shihni se Chuwi Hi10 ia vlen të vlerësohet në këtë rishikim. Peshon më pak se 600 g dhe ka një cilësi të mirë ekrani së bashku me majë shkruese të përfshirë. Si harduer, ne tashmë kemi Intel Celeron me deri në 6 GB RAM dhe disa sasi SSD për të zgjedhur. Tastierës i mungon linja e butonave të funksionit që kishin versionet e mëparshme, kështu që do t'ju duhet pak kohë për t'u mësuar me të.

Së fundi, çmimi i këtij kabrio është i lirë, baza kushton rreth 270 euro dhe përfshin Celeron N4120 si procesor së bashku me 6GB RAM dhe 128GB hard disk SSD, edhe pse për pak më shumë kemi versionin që është shumë më i fuqishëm. Gjithsesi, mos u shqetësoni, në kohën kur ta lexoni këtë, me shumë mundësi çmimet do të kenë rënë, ndaj ju rekomandoj të përdorni lidhjet që kemi vendosur në këtë krahasim për të shkuar te ofertat më të lira.

ThinkPad Yoga 14s

Duke kaluar te ThinkPad Yoga 14s është pak më mirë. Është ndërtuar mbi të njëjtin model, por nuk ka stilolaps apo media të dixhitalizueshme, zëvendësohet me grafikë të dedikuar. Ky model laptop i konvertueshëm vjen me një ekran me prekje 14 inç IPS, deri në 16 GB RAM dhe lloje të ndryshme memorie të brendshme me grafikë Intel Iris Xe, të gjitha të vendosura brenda një trupi prej rreth 1,43 kg.

Këto aspekte sugjerojnë se ThinkPad Yoga është një konkurrent që mundet me detyrat e përditshme, përmbajtje multimediale dhe disa lojëra fantastike. Nuk është aq i lëvizshëm sa për shembull Zenbook për të cilin folëm në artikull ultrabooks Edhe pse ata ndajnë karakteristika të ngjashme, por hej, është një laptop 2-në-1 dhe është hibrid dhe i konvertueshëm. Si të doni quani. Përveç të qenit më e lirë dhe më e shpejtë meqenëse versioni i tij bazë ka një çmim nga 1000 euro.

Më në fund keni edhe versionin ThinkPad Yoga 15 i cili vjen nga madhësia e një laptopi të plotë me ekran 15,6 inç. Në fakt Është një nga të paktët laptopë të konvertueshëm të kësaj madhësie, ndaj e rekomandojmë si të parën nëse dëshironi diçka me ekran 15 inç. E ndërtuar në Broadwell dhe peshon rreth 2,5 kg ofertë 16 GB RAM, grafikë të dedikuar dhe tastierë NumPad me opsione të ndryshme ruajtjeje. Ky model fillon me një çmim prej rreth 950 euro në konfigurimin e tij më bazë.

Çfarë është një laptop i konvertueshëm?

Laptop i konvertueshëm Lenovo Yoga 300

Një laptop i konvertueshëm është një lloj i veçantë i laptopit. Ju keni mundësinë të hiqni tastierën, në mënyrë që të bëhet një tabletë. Ata njihen gjithashtu si laptopë 2-në-1 ose thjesht konvertibël 2-në-1. Nëse keni hasur ndonjëherë ndonjë nga këta emra, dijeni që janë të njëjtë ose referojuni të njëjtit produkt.

Të jesh në gjendje të veprojë si tablet dhe laptop, mundësitë për përdoruesin janë zgjeruar ndjeshëm. Mund ta përdorni normalisht si të dyja pajisjet. Është një opsion i mirë në këtë kuptim, sepse mund t'i jepen të gjitha llojet e përdorimeve. Nga puna te konsumimi i përmbajtjes, kur hiqni tastierën. Çdo përdorues mund të përfitojë prej tij.

Gjëja normale është se një laptop i konvertueshëm vjen me Windows 10 si sistem operativ. Është më i zakonshmi në treg, pasi laptopët aktualë pothuajse gjithmonë përdorin sistemin operativ Microsoft. Kështu që tableti që përdorni do të ketë gjithashtu këtë sistem operativ.

Si të zgjidhni një laptop të konvertueshëm: çfarë duhet të keni parasysh

laptop i konvertueshëm

Nëse në këtë pikë keni ende dyshime për çfarë laptopi të konvertueshëm për të blerë, më poshtë do t'ju japim një sërë këshillash që do t'ju ndihmojnë ta bëni zgjedhjen më të lehtë (mos harroni këtë mund te na pyesni edhe ne dhe ne do t'ju ndihmojmë),

Gjëja e parë që duhet të jeni të qartë është se një laptop i konvertueshëm ose 2-në-1 është ai që mund të bëhet tablet, pra zakonisht kanë një ekran me prekje që mund të vendoset në kënde dhe pozicione të shumta për të lehtësuar përdorimin e kompjuterit në modalitetin e prekjes.

Pas sa më sipër, ju rekomandojmë që të blini këtë lloj kompjuteri vetëm nëse do ta përdorni në modalitetin e tabletit, pasi në të kundërt, do të paguani një kosto shtesë për një veçori që nuk do të përfitoni. Nëse ky nuk është rasti juaj dhe mendoni se modaliteti 2 në 1 është thelbësor, mbani parasysh këto këshilla kur zgjidhni një laptop të konvertueshëm:

Cilësia e ekranit

Mendimi ynë është se ekrani është pika më e rëndësishme që duhet të vlerësoni kur blini një laptop të lirë 2-në-1. Që të ketë rezolucion të mirë dhe kënde shikimi është thelbësore, duke qenë të paktën Full HD për të qenë në gjendje të shijoni përmbajtje multimediale.

Është gjithashtu e rëndësishme t'i kushtoni vëmendje mekanizmit të menteshave që lejojnë rrotullimin e ekranit (në disa raste 360º). Ne jemi në favor të dy sistemeve:

 • Ekran i lëvizshëm me të cilën lidhim një tastierë: ky do të ishte rasti i Microsoft Surface. Pa pjesë të lëvizshme, nuk ka asgjë që mund të prishet me kalimin e kohës.
 • 2 mentesha: Nëse montimi i ekranit dhe i tastierës së laptopit të konvertueshëm do të lidhet, duhet të jetë duke përdorur 2 mentesha. Është një mekanizëm që tashmë është më se i dëshmuar dhe do të jetë e rrallë që me kalimin e kohës të shfaqen “loja” apo zhurma.

Ikni mekanizmave komplekse dhe moderne, ata vetëm do t'ju japin probleme në planin afatgjatë. Përveç kësaj, duke qenë se është një ekran me prekje, duhet të merrni parasysh këta faktorë të tjerë për të arritur përvojën më të mirë të mundshme të përdoruesit:

 • Koha e reagimit: koha që kalon nga momenti kur prekim ekranin dhe reagimi juaj duhet të jetë i pranueshëm. Një kohë e ngadaltë e reagimit mund të përkthehet në produktivitet më të ulët. Përveç kësaj, nëse është shumë e keqe, mund të jetë konfuze sepse mund të mendojmë se ekrani nuk ka arritur të regjistrojë prekjen, gjë që mund të na bëjë të dyshojmë: "a kam prekur?".
 • Ekran me shumë prekje: ekranet e para me prekje ishin rezistente, por tani më të përhapurit janë kapacitiv dhe me shumë prekje. Një ekran me shumë prekje na lejon të jemi më produktivë duke na ofruar gjeste shtesë, të tilla si hapja e një menuje, zmadhimi me dy gishta ose rrotullimi i imazheve.
 • E përputhshme me majë shkruese: një majë shkruese është një "stilolaps" me të cilin mund të ndërveprojmë me ekranin. Nuk ia vlen nëse ajo që duam është të bëjmë prekje të thjeshta, pasi të gjithë kemi gishta më të saktë, por ia vlen nëse ajo që duam është, për shembull, të vizatojmë. Nëse kjo është ajo që na nevojitet, ia vlen të kërkojmë një pajisje me një ekran të pajtueshëm me majë shkruese dhe një kohë të mirë reagimi.

peshë

Në këtë seksion duhet të bëjmë dallimin midis rasteve të ndryshme. Nëse përdorimi që do t'i jepni laptopit të konvertueshëm është i brendshëm, ju rekomandojmë që të jetë sa më i lehtë dhe kompakt në mënyrë që përdorimi i tij të mos ju shkaktojë shqetësim.

Nëse në vend të kësaj ju do të përdorni një përdorim profesional apo keni nevojë për një laptop studentor Ne ju rekomandojmë të blini laptopë të konvertueshëm me ekrane 14 ose 15 inç, në mënyrë që të mund të punoni në mënyrë më efikase, të mësoni prezantime ose raporte, etj. Të kesh një ekran bujar do t'ju bëjë gjithashtu të punoni më rrjedhshëm

Hardware

Këtu tashmë varet pak nga buxheti që keni. Opinionet tona për laptopët e konvertueshëm na tregojnë se rekomandohet shumë që të kemi 8 GB RAM dhe hard disk SSD për të shpejtuar ngarkimin e aplikacioneve, veçanërisht në modalitetin e prekjes për ta bërë përvojën shumë më të këndshme.

Në nivelin e procesorit dhe të grafikës, përdorimi që zakonisht i jepet këtij lloji të pajisjes zakonisht nuk është shumë kërkues, kështu që mund të blejmë pa problem diçka të rangut të mesëm apo edhe të ulët. SSD dhe RAM do të bëjnë performancë fantastike.

Ku të blini laptopin më të mirë të konvertueshëm

Popullariteti i këtyre produkteve është rritur në mënyrë dramatike me kalimin e kohës. Prandaj, është shumë e lehtë të jesh në gjendje të blesh një laptop të konvertueshëm këto ditë, pasi shumë dyqane kanë modele në dispozicion. Edhe pse ka disa dyqane që ia vlen të merren parasysh:

 • Amazon: Dyqani online ka përzgjedhjen më të madhe të këtyre modeleve. Një gamë shumë e gjerë, me të gjitha llojet e markave, modeleve dhe çmimeve. Prandaj, është e pamundur të mos gjejmë një që i përshtatet asaj që ne kërkojmë në këtë drejtim. Përveç kësaj, ka oferta dhe promovime gjatë gjithë vitit, në mënyrë që të kemi akses në zbritje të mira.
 • Mediamarkt: Zinxhiri i dyqaneve është një tjetër mundësi e mirë në këtë drejtim. Kanë një gamë të mirë produktesh në këtë kategori, me shumë marka. Zakonisht kanë modele me çmime shumë të mira, gjë që i bën të përshtaten me të gjitha llojet e xhepave. Ata gjithashtu kanë promovime në baza të rregullta, kështu që ka zbritje.
 • Gjykata angleze: Një tjetër rrjet i njohur dyqanesh, i cili ka një përzgjedhje të mirë të produkteve elektronike. Ne mund të blejmë mjaft modele të laptopëve të konvertueshëm në gamën e tij, kështu që është një opsion i mirë. Ata priren të fokusohen në modelet premium, me çmime disi më të shtrenjta. Edhe pse gjatë gjithë vitit ka shumë promovime në dispozicion.
 • Udhëkryq: Zinxhiri i hipermarketeve është një opsion i mirë, sepse ata kanë një përzgjedhje të mirë të modeleve të laptopëve të konvertueshëm. Zakonisht kanë pak nga gjithçka për sa i përket çmimeve, me modele shumë të aksesueshme. Pra është një dyqan që shumëkush duhet ta ketë parasysh, sidomos nëse janë në kërkim të modeleve me çmime më të ulëta.
 • Tabletë apo laptop i konvertueshëm? Avantazhet dhe disavantazhet e secilit

Mund të ketë shumë përdorues që kanë dyshime se çfarë të blejnë, një tabletë apo një laptop të konvertueshëm. Ka një sërë avantazhesh dhe disavantazhesh për secilin prej produkteve, të cilat duhet të merren parasysh. Për këtë arsye, ne do të flasim për këto tema më poshtë:

Laptop apo tablet i konvertueshëm?

Gjërat për t'u kujdesur në një laptop të konvertueshëm

Avantazhi kryesor që na lë është shkathtësia e tij. Është një produkt që mund ta përdorim në të gjitha llojet e situatave në një mënyrë të thjeshtë. Ne mund ta përdorim atë për të punuar, studiuar, shfletuar, modifikuar foto ose video pa probleme. Nëse duam ta përdorim në kohë të lirë, mund ta heqim tastierën dhe në këtë mënyrë të mund ta përdorim si tablet në një mënyrë më komode për ne.

Një avantazh tjetër është se ato janë më të fuqishme se një tabletë. Pra, nëse duhet të punojmë ose të studiojmë, nuk do të kemi probleme. Ne mund ta përdorim atë si një laptop normal në këtë kuptim, duke pasur akses në të gjitha mjetet atje.

Një nga disavantazhet e mëdha të një laptopi të konvertueshëm është çmimi i tij. Çmimi i tij është më i shtrenjtë se ai i një tableti. Përveçse është më i shtrenjtë se shumë laptopë. Diçka që padyshim përfundon duke ndikuar në shitjet e tyre dhe nuk është e aksesueshme për shumë përdorues.

Për t'u vlerësuar në një Tabletë

Tableti ka komoditetin e tij të përdorimit dhe se është ideal për shfletimin ose konsumimin e përmbajtjes si avantazhin kryesor. Mungesa e tastierës në çdo kohë e bën atë të lehtë dhe të lehtë për t'u transportuar. Përveç dhënies së një eksperience të ngjashme me atë të telefonit.

Përveç kësaj, një tabletë është shumë më e lirë se një laptop i konvertueshëm. Kjo është diçka që gjithashtu duhet të merret parasysh, pasi dallimet në çmim mund të jenë të dukshme në këtë drejtim.

Për më tepër, mbani në mend se na jep më pak mundësi. Një tabletë nuk është një opsion i mirë nëse duhet të punojmë, veçanërisht pasi shumica përdorin Android ose iOS dhe ato me Windows zakonisht janë të shtrenjta. Pra, në këtë kuptim është më i kufizuar për përdoruesit.

Gjithashtu, në rastin e një tableti, ndryshe nga laptopi i konvertueshëm, tastierën duhet ta blejmë veçmas. Kështu që ne duhet të gjejmë një që i përshtatet tabletit dhe ta blejmë atë. Një shpenzim shtesë në këtë rast.

Avantazhet e blerjes së një laptopi të konvertueshëm 2-në-1

Laptop i lirë i konvertueshëm 2 në 1

E fuqishme dhe efikase

Laptopët 2-në-1 janë kompjuterë që përfshijnë pajisje të krijuara pikërisht për këtë. Ata kanë një hardueri po aq i fuqishëm ose më shumë se ai i shumë laptopëve, por edhe një që është krijuar për të punuar në mënyrë perfekte me sistemin operativ që është instaluar si parazgjedhje. E gjithë kjo i lejon ata të jenë ekipe që punojnë në mënyrë perfekte, ofrojnë më shumë opsione dhe konsumojnë më pak energji.

shkathtësi e mendjes

Kompjuterët 2-në-1 janë si tablet ashtu edhe kompjuter. Kjo na lejon të përdorim aplikacione celulare që mund t'i përdorim me gishta, ku përfshihen lojëra celulare (nëse e lejon sistemi operativ) dhe aplikacione desktop që do të na lejojnë të bëjmë të gjitha llojet e punës. E shpjeguar në një mënyrë tjetër, ne do të jemi ata që do të zgjedhim nëse do të përdorim një tablet apo një kompjuter, të gjitha pa humbur kohë duke kaluar nga një kompjuter në tjetrin.

Dizajn më elegant

Laptopët kanë ekzistuar për një kohë të gjatë, por laptopët e konvertueshëm janë pajisje më të reja. Markat konkurrojnë me njëra-tjetrën për të parë se kush është ai që nxjerr pajisjen më tërheqëse që mund të tërheqë vëmendjen tonë, gjë që përkthehet në dizajne vërtet të bukura. Kjo na çon edhe në pikën tjetër.

Të lehta dhe rezistente

Një laptop 2-në-1 është gjithashtu një tabletë. Nëse markat fokusohen në krijimin e kompjuterëve të lehtë dhe laptopët janë pajisje që mund t'i vendosim midis këmbëve ose në një tavolinë, angazhimi i tyre është edhe më i madh kur krijojnë një ekip që mund të bëhet një tabletë që ne e marrim me të dyja duart. Kjo është diçka që ata arrijnë, dhe 2-në-1 zakonisht janë pajisje më të lehta sesa fletoret. Dizajni i tyre i ngjeshur gjithashtu i bën ata më të fortë.

Sistemi operativ më i plotë

Android dhe iOS janë sisteme operative perfekte për tableta. Problemi është se, edhe në rastin e Android, i cili është më i hapur, ata kanë kufizime të caktuara. Nuk ka aplikacione për desktop, ndaj nuk na ndihmojnë të bëjmë shumë punë profesionale. Kjo është diçka që nuk ndodh në pajisjet 2-në-1, pasi ato përfshijnë a sistem i plotë operativ, edhe më i kompletuar se desktopi. Në raste si Windows, do të kemi sistemin operativ normal të desktopit dhe një modalitet tableti, kështu që do të kemi gjithçka në të njëjtën pajisje.

Konkluzioni, opinionet dhe vlerësimi

Këto kanë qenë laptopë ultrabook Kabriolet më të mira që mund t'i gjeni në dyqane dhe në internet tani. Ne do ta mbajmë listën të përditësuar në mënyrë që të keni të gjitha informacionet që ju nevojiten në një vend.

Vendosja e modelit të saktë për ju për sa i përket laptopëve 2-në-1 mund të jetë disi e komplikuar pasi çdo përdorues ka nevoja të ndryshme, por nëse keni ndonjë pyetje, mund ta vendosni në detaje në komente dhe, rastësisht, të regjistroheni në buletinin tonë në ju dërgojnë informacione dhe ju ndihmojnë edhe më shumë.

Në terma të përgjithshëm, mund t'ju them se për shembull HP Spectre X360 funksionon mirë për shumicën. Nëse keni rreth 1000 euro për të shpenzuar, atëherë merrni parasysh Microsoft Surface y nëse dëshironi ta përdorni për biznes merrni parasysh Lenovo ThinkPad ose Hp Elitebook.

 


Po kërkoni një laptop të lirë? Na tregoni sa dëshironi të shpenzoni

dhe ne ju tregojmë opsionet më të mira

400 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

4 komente mbi «laptopët e konvertueshëm 2-në-1»

 1. Pershendetje John

  Unë tashmë ju shkrova disa ditë më parë duke kërkuar ndihmë në lidhje me laptopët. Këta të dy i kam parë fizikisht në dyqanin ECI. Nga ana tjetër, kam parë disa në amazon.
  Po shqyrtoja edhe mundesine e Dell sepse me sa kam lexuar ka sherbim shume te mire pas shitjes, dicka qe Lenovo jo dhe aq.
  Unë kam nevojë për ndihmën tuaj dhe ju do të më thoni nëse do të ishte për ju cilin do të zgjidhnit dhe nëse do të ishte për një Dell ose MSI, do të specifikoni se cilin të kërkoni në amazon dhe do ta blini atë, nëse është e nevojshme.
  Unë nuk dua një laptop që në afat të shkurtër / afatmesëm bie i shkurtër. Unë nuk jam ekspert ndaj kërkoj këshillën tuaj
  E di qe asusi eshte mbi 900 e. Por ju mendoni për këtë, nëse ia vlen të paguani atë diferencë dhe diçka të konsiderueshme për një ekip të këtyre karakteristikave

  Shumë falemnderit
  maria

 2. Përshëndetje Maria, faleminderit që ndaluat përsëri. E shihni, ne i kishim konsideruar ato që ju keni komentuar që nga më të shiturit dhe të vlerësuara mirë nga ekspertët dhe përdoruesit e tjerë, ne i konsiderojmë ato si krahasimet tona. Fakti është se për cilësi-çmim nuk kanë arritur "deri në fund" ose sepse nuk është aq ekonomik për shkak të karakteristikave teknike ose sepse u mungojnë këto. Unë mund të rekomandoj ato që kemi renditur në këtë artikull dhe megjithëse e kuptoj që Lenovo nuk ka një shërbim kaq të mirë pas shitjes (ka mendime për gjithçka), e vërteta është se nëse tashmë blini një 2-në-1 të mirë laptop ky sherbim nuk hyn ne teori.do duhet perdorur edhe pse e kuptoj qe nuk eshte kurre me e qarte. Nga sa me thoni ju do shpenzoja me shume per transformatorin asus se ne linkun e ofertes qe kam vene eshte rreth 700-800€ dhe ja vlen, ose Suface. Kjo në rast se e keni të qartë se nuk e doni Lenovo sepse ia vlen edhe kur bëhet fjalë për kabriolet 🙂

 3. Pershendetje, urime per artikullin, po mendoj te blej nje laptop ose nje tablet te konvertueshme por dyshoj shume. Le të shohim nëse mund të më ndihmoni. Me pelqeu shume lenovo qe ke vene por thote qe nuk disponohet. Nuk e di nëse ka ndonjë të ngjashme që është e mirë. Kam parë që një nga më të mirët është HUAWEI MediaPad T5, më pëlqen shumë marka Huawei, a e dini nëse Huawei ka laptopë të konvertueshëm që janë të mirë?

  Pres përgjigjet tuaja me dashamirësi, faleminderit.

 4. Pershendetje Manuel,

  Pa dyshim, modeli Huawei që po na tregoni është një opsion i shkëlqyeshëm në botën e tabletëve, por në nivelin e laptopëve të konvertueshëm, e vërteta është se neve na pëlqejnë më shumë markat e tjera si Lenovo.

  Përshëndetje!

Lini një koment

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.