Laptop Xiaomi

Në Kinë, një makth i madh lindi për Apple dhe markat e tjera, si gjiganti i teknologjisë Xiaomi nuk ndalon së rrituri. Cilësia dhe çmimi i produkteve të saj janë një nga pikat e forta të saj, por jo të vetmet. Ai gjithashtu thekson dizajnin e pajisjeve të tij dhe përfitimet që ato përfshijnë, si dhe teknologjinë më të fundit. Laptopët e tij, së bashku me ata të Huawei, janë një zbulim…

Gama e laptopëve Xiaomi

Brenda markës Xiaomi mund të gjeni seri të ndryshme projektuar duke pasur parasysh nevojat e një grupi të caktuar përdoruesish:

Xiaomi Redmi Book Pro

Xiaomi Redmi Book Pro

Është një laptop i krijuar për të ofruar një dizajn tërheqës dhe me harduer shumë të fuqishëm me procesorë Intel i5 dhe i7 / AMD Ryzen 5 ose 7, GPU të dedikuar dhe të integruar NVIDIA GeForce MX dhe Intel Iris Xe / AMD Radeon përkatësisht, si dhe një ekran në dispozicion. me 13, 14 dhe 16” (FullHD IPS deri në rezolucion 2.5K dhe panel Super Retina me densitet të lartë).

Autonomia është rreth 12 orë në këtë rast. Mund të jetë një alternativë e shkëlqyer për Apple Macbook Pro me një çmim më të ulët dhe me një sistem operativ Windows.

Xiaomi Mi Notebook Pro

Xiaomi Mi Notebook Pro

Është një ultrabook, me një profil shumë të hollë dhe i krijuar për të ofruar lëvizshmëri dhe autonomi të madhe deri në 13 orë. Ai përfshin pajisje mjaft të fuqishme, me çipa Intel i5 ose i7, deri në 16 GB RAM dhe grafikë të integruar Intel Iris Xe dhe të dedikuar NVIDIA GeForce MX. Mund të arrihet me një SSD deri në 512 GB dhe me ekrane OLED Super Retina 15.6”. Një nga më të mirat për ata që kërkojnë një ekip shumë të ekuilibruar.

Xiaomi MiNotebook Pro X

Xiaomi MiNotebook Pro X

Është një seri e re që bazohet në Notebook Pro, por që vjen e përmirësuar në krahasim me vëllain e saj më të vogël. Është një kompjuter më i shtrenjtë, por pajisja e tij përfshin Intel i5 ose i7 të rangut më të lartë, grafikë të dedikuar NVIDIA GeForce RTX 3000 Series Ti, deri në 32 GB RAM, SSD deri në 1 TB, autonomi deri në 11.5 orë, dhe ekranet Super OLED. Retina. Pa dyshim një nga ultrabook-ët më të mirë në treg.

Xiaomi Redmi G Gaming

Xiaomi Redmi G Gaming

Është një seri e bazuar në Redmi, por e orientuar për lojtarë. Ky notebook përmban procesorët më të fuqishëm Intel i5 / i7, plus 16 GB RAM dhe grafikë të dedikuar nga NVIDIA GeForce GTX 1000-Series. Ai përfshin një ekran 16.1”, rezolucion FullHD dhe 60 deri në 144 Hz në varësi të modelit.

Xiaomi Mi Gaming

Xiaomi Mi Gaming

Është një tjetër nga versionet për lojëra që kanë mbërritur në Spanjë për lojtarë jo aq kërkues që preferojnë një pajisje më të përballueshme. Ky model përfshin gjithashtu procesorë të fuqishëm Intel i5 dhe i7, RAM midis 8 dhe 16 GB, 512 ose 1 TB SSD, 6.5 orë autonomi dhe një ekran FullHD 15.6”. Grafika do t'i dedikohej NVIDIA-s, me disa modele për të zgjedhur: GeForce GTX1660 Ti, RTX2060, GTX1060 të gjitha 6GB VRAM, ose 1050GB GTX4 Ti.

Xiaomi Mi Air

Xiaomi mi ajër

Siç mund ta imagjinoni, kjo seri do të konkurrojë me Macbook Air të Apple. Jo vetëm që duket i ngjashëm në dizajn dhe lëvizshmëri, por fsheh një çmim të pabesueshëm në krahasim me ekipin nga Cupertino.

Mund ta gjeni me një ekran 13.3” dhe me një autonomi prej 8 orësh. Pajisja juaj mund të përfshijë procesorë të gjeneratës së fundit Intel i3, i5 ose i7, deri në 8 GB RAM dhe 2 GB grafikë të integruar NVIDIA GeForce MX Intel UHD +. Për sa i përket ruajtjes, mund të zgjidhni SSD nga 128 në 512 GB.

Pse laptopët Xiaomi nuk shiten në Spanjë?

laptop xiaomi

Laptopët Xiaomi nuk janë të lehta për t'u gjetur, megjithëse mund t'i blini nga dyqanet si Amazon ose nga tuajat Dyqani zyrtar i Xiaomi Spanjë. Arsyeja që ndonjëherë nuk janë shitur këtu është për shkak të paraqitjes së çelësave të tyre. Këto pajisje janë krijuar sipas standardit ANSI të Shteteve të Bashkuara. Ky nuk duhet të jetë problem, pasi ata kanë shtuar edhe Ñ.

Nga ana tjetër, këto pajisje do të mbërrijnë direkt nga fabrika në Kinë, dhe koha e parashikuar e mbërritjes në Spanjë është zakonisht ndërmjet ditët 3 dhe 7. Një kohë pak më e gjatë se shumë modele të tjera nga markat e tjera. Edhe pse nëse e gjeni në një dyqan me stok të mjaftueshëm, pritja mund të jetë e njëjtë si çdo markë tjetër...

A vijnë laptopët Xiaomi me tastierë spanjolle? A mund të rregullohet?

Tastierë portative spanjolle xiaomi

Ata nuk kanë një tastierë spanjolle siç e kam përmendur më parë, por kanë përfshirë tastin Ñ siç e kam përmendur. Kjo nuk i bën ata 100% tastierë spanjolle, por të paktën është një ndihmë e madhe, edhe nëse faqosja është paksa e ndryshme. Dhe, nëse keni blerë një model që nuk përfshin as Ñ, por ka versionin anglisht drejtpërdrejt, atëherë mund ta transformoni edhe atë. Kjo nuk duhet të jetë një pengesë, siç mund të jetë ndryshoni "paraqitjen" ose konfigurimin e tastierës nga sistemi operativ për të vendosur atë për çdo vend, duke përfshirë Es_es (Spanjisht për Spanjën) me standardin ISO.

Për të qenë në gjendje të zgjidhni paraqitjen e duhur në sistemin operativ Microsoft Windows 10, mund të ndiqni hapat e mëposhtëm, nëse nuk është konfiguruar si standard:

 1. Nga Windows 10 shko te Start.
 2. Pastaj hapni Cilësimet.
 3. Pastaj futni seksionin Koha dhe gjuha.
 4. Gjëja tjetër është të shkoni te Gjuha.
 5. Në gjuhët e preferuara ju zgjidhni gjuhën që dëshironi për tastierën tuaj.
 6. Tani është koha për të shkuar te butoni Options që shfaqet.
 7. Pasi të jeni brenda, zgjidhni Shto një tastierë dhe zgjidhni gjuhën që dëshironi.
 8. Prano dhe shko.

Në Amazon ka gjithashtu ngjitëse të tastierës në spanjisht me të cilin mund të transformoni çdo version në një gjuhë tjetër në një spanjisht. Kështu që nuk do të hutoheni nëse jeni nga ata që duhet të shikoni për të shtypur...

A ia vlen të blesh një laptop Xiaomi?

E vërteta është se ato janë të cilësisë shumë të mirë, me një nga dizajnet më të mira, dhe çmime të arsyeshme në shumicën e rasteve. Dhe, sigurisht, me më të fundit në harduer dhe teknologji. Prandaj, në parim ato janë a opsion fantastik blerjeje. Në vend të kësaj, kufizimet se ku mund t'i gjeni këto komplete mund t'i kthejnë disa blerës.

Në anën tjetër, garancitë dhe shërbimin teknik Mund të jenë gjithashtu një pengesë për disa, pasi duke qenë nga Kina keni diçka më të komplikuar, megjithëse pak nga pak Xiaomi po përmirëson infrastrukturën e saj në më shumë vende. Në këtë rast, aktualisht mund të jetë më mirë të vihet bast për alternativa të tjera që shiten nga Spanja dhe kanë një shërbim më të mirë, siç është rasti i Huawei-t ​​kinez ose Lenovo ...


Po kërkoni një laptop të lirë? Na tregoni sa dëshironi të shpenzoni

dhe ne ju tregojmë opsionet më të mira

400 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

Lini një koment

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.