Mini kompjuterë

Po, ueb është për laptopë, por a mini kompjuteri është gjithashtu portativ, jo? 🙂 Njohuritë nuk zënë vend dhe së fundmi kam provuar disa nga këto bizhuteri në miniaturë që më kanë pëlqyer, ndaj le t'i shkojmë.

Nëse dëshironi të shihni drejtpërdrejt ofertat e disponueshme në mini kompjuterët, ju rekomandojmë që shikoni në këtë faqe interneti.

Le t'i themi gjërat qartë: kompjuterët desktop kanë humbur vendin e tyre në krye; Ata nuk janë bërë më për t'u dukur. Janë kuti të mëdha, të zhurmshme, shumë të rënda, të rrethuara me kabllo. Ata janë bërë një nga kompjuterët me të cilët do të preferonim të mos kishim çfarë të bënim nëse nuk do të duhej të merrnim në dorë një të tillë (familja jonë ende përdor kompjuterin e vjetër, është ajo që na kanë caktuar në punë, etj.) . Por as laptopi nuk është gjithmonë alternativa që ne po kërkonim.

Ndonjëherë duam të punojmë në një monitor që është më i madh se laptopët, por kemi hapësirë ​​të kufizuar. Përdorimi i një televizori si monitor, në vend të sjelljes së një monitori shtesë në dhomë, do të ishte një opsion më i preferuar.

Krahasimi i kompjuterit të vogël

Nëse jeni duke kërkuar për një mini kompjuter, këtu është një krahasim që do t'ju ndihmojë të zgjidhni më lehtë:

konfigurues i personalizuar i laptopit

Mini kompjuter me vlerën më të mirë për para

Kam provuar disa modele dhe kam mbetur me katër pika kryesore që më kanë befasuar dhe që po i rendisim më poshtë, krahas, si gjithmonë, lidhjen me ofertat më të mira që kam gjetur për ju në internet. Ne i kemi renditur nga më e mira tek "më e keqja" për sa i përket cilësisë-çmimit.

Rikomagic MK22: Vendi i parë

Forca e personifikuar e asaj që është një mini kompjuter Tv Box. Kjo do të thotë, ju mund ta lidhni atë me monitorin e TV dhe t'i ktheni ato në një PC me sistem operativ Android. Mund të ekzekutojë të gjitha llojet e aplikacioneve. Ai ndizet brenda pak sekondash dhe ju mund të shikoni video në një mori formatesh.

Siç mund ta shihni në rishikimin e plotë më poshtë ofertës, sigurisht që është pikat kryesore të mini kompjuterit Nga të gjitha ato që kemi provuar, dhe që këtu kemi renditur vetëm katër. Është gjithashtu ai me vlerësimet më të mira nga të gjithë përdoruesit.

Karakteristikat e të cilave do të vendosni

 • Processor: CORTEX-A15 de 8 bërthama
 • RAM: 2GB
 • Kujtesa totale: 16GB
 • Kartë grafike: PowerVR
 • Sistemi operativ: Android

Asus krom kuti 4

Asus Chromebox nuk është një mini kompjuter për ata që kanë nevojë për një bateri të mirë çdo ditë, gjatë gjithë ditës, apo edhe për ata që duan një luajtës multimedial. Është edhe kështu, perfekte për ata me nevoja modeste apo edhe një fëmijë që ka nevojë vetëm për një kompjuter për dhomën e tij të gjumit, i cili është mjaft i kufizuar në përdorimin e tij (për shembull vetëm për shkollë ose për të shfletuar rrjetën). Nuk ka shtesa veçanërisht mbresëlënëse se ata do të përshpejtojnë zemrën tuaj, por ka të instaluar sistemin operativ Chrome të lehtë dhe performanca e tij është vërtet e shpejtë.

Puna me dokumente, ngarkimi i faqeve në internet me imazhe që kursejnë hapësirë ​​dhe shikimi i videove në internet është i shpejtë dhe i lehtë, dhe nuk do ta keni problem të kryeni të gjitha llojet e aktiviteteve bazë që zakonisht bëni në një kompjuter shumë më të madh. Vjen me tastierë dhe mausPor do t'ju duhet një monitor për të përdorur Chromebox; Siç sugjerova në hyrje, ju mund ta përdorni televizorin tuaj si ekran. Për atë që kushton, është një blerje e shkëlqyer.

 • Processor: Intel Celeron
 • RAM: 4GB
 • portet USB: 2 x USB3 (para), 2x USB3 (prapa)
 • Kujtesa totale: 32GB SSD
 • Kartë grafike: Grafika Intel UHD
 • Ekran: Asnje
 • Sistemi operativ: Chrome OS

Zotac ZBox

PC-të me transmetim janë më të mirë nëse janë Më shumë vogëlsira, dekoruar në mënyrë delikate y i heshtur, dhe Zotac i ka të gjitha ato cilësi. Në fakt, është plotësisht i heshtur, me një sistemi i ftohjes pasive që është e mundur falë TDP tepër e ulët nga procesori juaj Celeron. Sigurisht, fuqia kaq e ulët rezulton në një performancë mjaft të relaksuar, por për sa kohë që nevojat tuaja janë modeste, nuk do të keni probleme me këtë kompjuter.

Përfitimi tjetër i këtij kompjuteri është se ai është lehtësisht i rinovueshëm: aty eshte nje Disk SSD 2.5 inç që mund të hiqet shumë lehtë, dhe gjithashtu mund ta modernizoni për sa i përket RAM-it. Për sa kushton është i përshtatshëm për këdo që dëshiron të shtojë pajisje në instalimin e tyre të kinemasë në shtëpi, por nuk dëshiron të shpenzojë shumë.

Karakteristikat e Zotac Zbox Nano Ci321 (Plus)

 • Processor: Intel
 • RAM: 4GB
 • Slots PCI-E x16: 0
 • portet USB: 4xUSB3, 1xUSB
 • Daljet video: HDMI, porta e ekranit
 • Gjiri i diskut të ngurtë: 1 nga një maksimum prej 2.5 inç

Acer Revo Cube Pro

Acer Revo Cube Pro ka një nga formatet e vogla më të menduara mirë që nuk i kemi shqyrtuar kurrë. Struktura e saj e vogël ka hapësirë ​​të mjaftueshme për tre disqe, që do të thotë se mund ta përdorni veçanërisht ose ekskluzivisht si një kompjuter i dedikuar për skedarë multimedial për dhomën tuaj të ndenjes ose edhe instaloni atë si një ndërmjetës për ndarjen e skedarëve nëse dëshironi.

Jo mini kompjuteri më i shpejtë të planetit por të tij Teknologji Intel me një procesor Intel Core i5 me dy bërthama dhe kontrollues grafik i saj të aftë për të luajtur video HD në mënyrë perfekte, që është më shumë se ajo që zakonisht gjeni në këtë lloj pajisjeje. Gjithashtu, në varësi të modelit që blini, mund përfshijnë gjithashtu një telekomandë shume praktike, perfekte per ata qe kerkojne diçka më fleksibël se një tastierë dhe maus.

Karakteristikat e Acer Revo One RL85

 • Processor: Intel Core i2,2-5u me katër bërthama 5200 GHz
 • RAM: 8GB
 • Porte USB: 2 x USB, 2 x USB3 (prapa)
 • Kujtesa totale: 1 TB hard disk
 • Kartë grafike: IntelHD
 • Sistemi operativ: Windows 10

Mini PC më të lirë

Mirë, me siguri po kërkoni pajisje desktop më të lira. Më sipër kemi paraqitur më e mira në raport me cilësinë dhe çmiminMegjithatë, nëse dëshironi të shihni një katalog të plotë, ju rekomandojmë që shikoni në këtë faqe interneti.

Pse të blini një mini kompjuter?

Një mini kompjuter mund të jetë një zgjidhje ideale në shumë raste. Duke u bazuar në komponentë të vegjël - të cilët, për rrjedhojë, përdorin pak bateri -, zë një pjesë të hapësirës së një kompjuteri ose laptopi tradicional, dhe nuk kërkon pjesë të panevojshme si ekran, bateri ose tastierë.

Shumë prej tyre janë aq të vogla sa mund t'i montoni pas një monitori dhe të krijoni kompjuterin tuaj të gjitha-në-një. Kjo ka avantazhin se ju mund të përditësoni ekranin tuaj pa nxitim, pa pasur nevojë të zëvendësoni të gjithë sistemin, siç ndodh me laptopët dhe shumë kompjuterë.

Shkarkimi i ulët i baterisë do të thotë gjithashtu që mini PC-ja kërkon më pak teknologji kur bëhet fjalë për ftohjen dhe kaq do të funksionojë në një mënyrë shumë më të qetëkështu që ju mund ta përdorni atë si një qendër multimediale pa shpërqendrimin e fansave.

Ka edhe anët negative, sigurisht. Një mini kompjuter nuk ka hapësirë ​​të mjaftueshme të brendshme për një kartë grafike të fuqishme ose një hard disk desktop 3.5 inç (edhe pse disa janë të mbështetur). Ju do të duhet të mbështeteni në grafikat e integruara tashmë dhe, në shumicën e rasteve, një hard disk laptop 2.5 inç (është më mirë të zgjidhni një SSD në këto raste, kështu që mini kompjuteri juaj do të funksionojë shumë shumë shpejt)

Në mënyrë tipike, të gjitha zgjerimet dhe përditësimet e tjera do të jenë të lehta për t'u zbatuar nga jashtë. Për shembull, në rastin e kompjuterëve vërtet të vegjël, si Zotac Nano XS, hapësira është aq e kufizuar sa do të mund të përdorni vetëm një mSATA SSD që është i lidhur.

Me këtë në mendje, do t'ju duhet t'i kushtoni vëmendje opsioneve të lidhjes që mini PC juaj mbështet, veçanërisht. Nëse dëshironi të lidhni një metodë të ruajtjes së jashtme, kërkoni për porte USB 3.0. Fusion NUC i Chillblast ju jep në vend të kësaj lidhje Thunderbolt, por disqet e pajtueshme janë shumë më të vështira për t'u gjetur dhe ato të thjeshta nuk kanë lindur ende. përshtatës rrufeje në USB 3.0.

pc në pëllëmbën e dorës
Përveçse janë të vogla dhe të përshtatshme në pëllëmbën e dorës, ato gjithashtu kanë shumë lidhje.

Për të lidhur kompjuterin me një monitor standard LCD, mund të përdorni HDMI, por nëse po mendoni të krijoni një kompjuter shtëpiak të gjitha-në-një, do t'ju duhet një lidhje DisplayPort, Thunderbolt, HDMI 1.3 (ose më e lartë) ose me dy kanale DVI. për të lidhur një ekran që ka një rezolucion më të lartë prej 1920 x 1200 piksele. Nëse po krijoni një mini shpërndarës për skedarët e mediave, mund të përdorni lidhjen tuaj HDMI për audio, por nëse keni një stereo të jashtëm me hyrje dixhitale, mund të dëshironi gjithashtu një lidhës S / PDIF në mini kompjuterin tuaj.

Duke iu rikthyer idesë për të bërë sistemin tuaj të shtëpisë, mini kompjuterët zakonisht shiten pa tastierë ose maus, dhe shumë herë vijnë pa sistem operatori. Kjo ju lë të lirë të merrni vendimet tuaja se cilat opsione janë më të mira për ju. Po vërtet, merrni parasysh këtë faktor gjatë llogaritjes së shpenzimeve nga kompjuteri juaj i ri.

Performanca e një mini PC mund të jetë shumë e mirë, veçanërisht kur përdorni një SSD si një disk boot. Ekziston një gamë e gjerë procesorësh, nga çipat më modestë Intel dhe Celeron te Core i7 me Hyperthreading më të fundit. Procesorët AMD janë gjithashtu në majë të gishtave, me versione të tilla përdorin pak bateri dhe për këtë arsye ndihmoni për ta mbajtur kompjuterin tuaj të ri të freskët dhe të qetë.

Cilado qoftë zgjedhja juaj e CPU-së, ky komponent do të ndihmojë gjithashtu për të arritur grafikën më të mirë (dhe këtu ndoshta do të gjeni kufizime në performancën e tij). Asnjë nga mini kompjuterët e shqyrtuar këtu nuk ka karta grafike të veçanta. Procesorët më të shpejtë Intel vijnë me HD Graphics 4000 të integruar, e cila është mjaft e mirë për lojërat më modeste të Windows, por modelet më pak të shtrenjta ju ofrojnë edhe më pak kapacitet grafike.

Procesorët AMD priren të ofrojnë grafikë më të shpejtë. Një shembull i mirë është Çipi A8-4555M, si ai që gjendet në Sapphire's Edge VS8. Lindja përfshin grafikë Radeon 7600G dhe është i aftë për performancë shumë më të lartë kur bëhet fjalë për lojëra, edhe pse padyshim që nuk është në krahasim me një PC të krijuar për lojëra video siç duhet.

Konkluzioni dhe rekomandimet

Çdo mini kompjuter i shqyrtuar në këtë artikull është i vogël, por ka dallime të mëdha midis tyre. Më e dukshme është çmimi, por në këtë konkluzion do të donim të flasim edhe për modele të tjera që i kemi testuar por që nuk kanë pasur vend në këtë krahasim të kompjuterëve, në thelb për një çmim shumë të lartë duke pasur parasysh se uebfaqja jonë është e laptopë të lirëOpsionet më të shtrenjta si Mac mini ose Chillblast Fusion NUC ju japin performancë dukshëm më të mirë. Përndryshe, ju mund të paguani për cilësinë në ndërtim dhe fuqi. Rikomagic MK80 është ai që ne e kemi konsideruar më të mirën në çmimin cilësor edhe pse opsionet e tjera nuk janë shumë prapa.

Përndryshe, disa përdorues nuk do të kërkojnë performancë të lartë ose një ndërtim të përsosur. Për përdorim të rastësishëm kompjuteri, modelet më pak të shtrenjta - nga MSI, Sapphire ose Zotac - do t'ju ofrojnë performancë të mjaftueshme për detyra të tilla si luajtja e multimedias, shfletimi në internet ose pak punë në zyrë.. Merrni parasysh opsionet e ruajtjes dhe zgjerimit, kjo është arsyeja pse.

mini kompjuter Zotac Nano XS do të mbështetet shumë në ruajtjen e jashtme, por nëse matjet kanë rëndësi, është e vështirë të fitosh.- Është dukshëm më i vogël se çdo mini tjetër në krahasimin tonë, pa sakrifikuar shumë për sa i përket cilësisë së ndërtimit ose lidhjes.

Secili nga këta mini kompjuterë ka disa të meta të tjera, nga çmimet disi shumë të larta deri te performanca disi shumë e ulët ose lidhja e kufizuar. Cila është më e mira do të vendoset sipas nevojave tuaja specifike dhe personale.

Për të kuptuar plotësisht konceptin mini PC, ne kemi rekomanduar Zotac Nano XS AD13 Plus. Nëse dizajni, performanca superiore dhe sistemi operativ antiplumb janë të rëndësishëm për ju, atëherë Mac mini është gjithashtu një opsion i shkëlqyeshëm, i disponueshëm me një çmim më të ulët kur është në një konfigurim më modest se ai që shqyrtuam këtu; Për një sistem të përgjithshëm të shkëlqyer me performancë veçanërisht të mirë të lojërave, Sapphire's Edge VS8 është një opsion i arsyeshëm me një çmim të mirë.. Ai duhet të plotësojë nevojat e shumicës së përdoruesve, por nëse keni kërkesa më të kërkuara të performancës, do t'ju duhet të kërkoni diçka më të fuqishme.


Po kërkoni një laptop të lirë? Na tregoni sa dëshironi të shpenzoni

dhe ne ju tregojmë opsionet më të mira

400 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

Lini një koment

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.