Laptop Ryzen 5

Nëse jeni duke kërkuar për një laptop me një raport të mirë performancë-çmim, atëherë një nga opsionet më të mira që keni në majë të gishtave është të blini një kompjuter laptop ryzen 5.

Me këtë ju do të keni një SUV për sa i përket përdorimeve të mundshme që mund t'i jepni, pa pasur nevojë të investoni shumë para në të. Pa dyshim, opsioni më i mirë për shumicën e përdoruesve dhe për familjet që ndajnë një laptop.

Laptopët më të mirë Ryzen 5

Markat më të mira të laptopëve Ryzen 5

Jo të gjitha Laptopë Ryzen 5 të markave Ata janë të barabartë. Jo vetëm për shkak të karakteristikave të modeleve të saj, por edhe për shkak të cilësisë së secilit prej tyre, pasi montimi dhe kontrolli i cilësisë mund të ndryshojnë nga njëri në tjetrin, madje edhe brenda modeleve të së njëjtës firmë mund të ketë dallime. Dhe kjo për shkak se është prodhuar nga një prodhues tjetër ODM (Original Design Manufacturer) ose prodhues origjinal i dizajnit, domethënë, kompania që projekton dhe prodhon laptopët e tregtuar nga markat si më poshtë:

Lenovo

Ky distributor kinez ofron vlerë e madhe për para, me disa veçori vërtet mahnitëse që i gjeni vetëm në disa pajisje premium, por më të lira. Të gjithë me përvojë të madhe, pasi ata kanë të gjithë trashëgiminë e trashëguar nga seksioni IBM ThinkPad që ata fituan.

Përveç kësaj, ofrece numër i madh i modeleve, me një shumëllojshmëri të gjerë konfigurimesh harduerike për t'iu përshtatur të gjitha nevojave. Ndoshta pengesa më e madhe e kësaj marke është crapware, ato programe të para-instaluara që ndonjëherë janë të bezdisshme.

Do të gjeni modele si ThinkPad dhe ThinkBook, i projektuar për ambiente biznesi. Ose linja e saj Yoga për të ofruar lëvizshmëri maksimale, për t'i mbajtur gjithmonë me vete kudo që të shkoni. Ju gjithashtu keni IdeaPad-in e tyre, të krijuar për shumicën e përdoruesve, ose Legion, për më kërkuesit, si lojtarët dhe entuziastët që kanë nevojë për një plus.

HP

Është një tjetër nga shpërndarësit e pajisjeve portative që së bashku me Acer janë dy nga shitësit më të mëdhenj e laptopëve në botë, duke lënë Lenovo në vendin e tretë. Dhe ata e kanë arritur këtë në këmbim të ofrimit të teknologjisë inovative, modeleve tërheqëse dhe një gamë të gjerë modelesh për të kënaqur të gjitha nevojat e përdoruesve.

karakteristika modele si Envy dhe Spectre, për ata që kërkojnë përmasa më kompakte, më të holla dhe me lëvizshmëri më të madhe. Ju gjithashtu do të gjeni Notebooks HP si Pavillions, që synojnë shumicën e përdoruesve, duke qenë të preferuarit e shumicës. Ose Elitebook dhe ProBook e tyre, që synojnë bizneset, duke u fokusuar në sigurimin, cilësinë dhe besueshmërinë më të madhe. Si dhe ogurin e tyre, për lojtarët.

Asus

Prodhuesi tajvanez ASUS është një tjetër nga liderët botërorë. Është reputacion të ketë motherboard më të mirë, një sektor ku dominon me një dorë hekuri, por prodhon edhe laptopët e saj Ryzen 5 të cilët i pajis me motherboard-et e veta. Prandaj, nëse po kërkoni një kompjuter me “zemër” të mirë, Asus është firma që kërkoni.

Brenda markës gjej modele shumë të ndryshme, si TUF, kushtuar entuziastëve dhe lojtarëve; VivoBok, për ata që kërkojnë një pajisje të mirë multimediale, me një ekran të madh dhe cilësi të mira për audio dhe video; si dhe Zenbooks, të cilët janë ultrabookët e tyre me lëvizshmëri dhe përshtatshmëri të jashtëzakonshme.

Acer

Pak nga pak ai u ngrit në pozicione, derisa u bë një nga shitësit më të mëdhenj të pajisjeve portative. Kjo markë nga Tajvani shquhet edhe për vlerën e saj të madhe për para, me një qëndrueshmëri e jashtëzakonshme, pajisje të mira, dhe se ato do t'ju zgjasin për një kohë të gjatë nëse i ruani siç duhet.

Hyni brenda modelet e tyre Nga laptopi Ryzen 5 mund të gjeni Spin dhe Swift, të cilat janë krijuar për të ofruar lëvizshmëri më të mirë, me modele të konvertueshme në gjysmë të rrugës midis një tableti dhe një laptopi, ose Aspire e tyre, të cilat janë diapazoni i tyre kryesor i krijuar për shumicën e përdoruesve. Ju gjithashtu mund të zgjidhni midis Nitro, për lojëra ose performancë të lartë. Këtu mundeni shikoni fletoret e Acer që janë në shitje tani

MSI

Një tjetër nga prodhuesit e motherboard që guxojnë të lançojnë laptopët e tyre. MSI, së bashku me ASUS, janë gjithashtu ODM dhe prodhojnë për marka të tjera, si dhe kujdesen për prodhimin e tyre. Këto ekipe janë mjaft buenos për sa i përket performancës, mjaft të orientuar drejt lojërave. Përkundër tij, thekson se ata mund të kenë probleme me përputhshmërinë nëse planifikoni të bëni pa Windows dhe të përdorni sisteme të tjera operative si GNU / Linux.

Në mes modelet e tyre do të gjeni seritë GT, GS, GE, GP, GL, GF, GV, Alpha dhe Bravo. Diçka që mund të shkaktojë konfuzion, por që është e lehtë të identifikohet nëse e dini se Seria GT janë ato që janë të destinuara të ofrojnë performancë ekstreme. Ndërsa Alpha, Bravo janë të orientuara drejt lojërave, GT, GP dhe GL ofrojnë performancë të lartë, dhe GS dhe GF ofrojnë lëvizshmëri më të madhe.

Kush duhet të blejë një laptop Ryzen 5?

procesor ryzen 5

Procesorët Ryzen 5 janë një gamën kryesore të AMD-së, domethënë disa procesorë të destinuar të plotësojnë nevojat e shumicës së përdoruesve. Për atë segment të mesëm që as nuk kanë nevojë për performancën më të lartë që mund të ofronte Ryzen 7 / Core i7, as nuk mund të plotësojnë nevojat e tyre me procesorë të nivelit fillestar si Core i3 ose Ryzen 3, ose më të ulët.

Prandaj, është opsioni më i mirë në çdo rast, duke qenë në gjendje të shijoni detyra të tilla si shfletimi në internet, transmetimi, multimedia, automatizimi i zyrës, dizajni dhe programimi, madje edhe për argëtim me lojëra video. Kjo është, pajisje jashtë rrugës që do të shkojnë mirë me pothuajse çdo softuer që dëshironi.

Ryzen 5 apo Intel?

Dremitje hezitoni midis zgjedhjes së një laptopi Ryzen 5 ose një Intel, e vërteta është se nuk është një detyrë e lehtë të thuash se cila është më e mirë. Do të ishte e nevojshme të analizoheshin të gjitha avantazhet dhe disavantazhet e modelit AMD dhe gjithashtu të modeleve ekuivalente Intel. Ekuivalenti midis AMD dhe Intel do të varet nga gjenerimi. Për shembull, Seria Ryzen 5000, gjenerata e pestë e bazuar në mikroarkitekturën Zen 3, do të ishte ekuivalenti i përafërt me Seritë Intel Core 11000, domethënë Gjenerata e 11-të.

Në përgjithësi, disa ryzen 5 avantazhet para Intel Core i5 shëndoshë:

 • Çmimi: AMD zakonisht ka një çmim disi më të ulët se çipi Intel, i cili do t'ju lejojë të zgjidhni një pajisje disi më të përballueshme ose superiore (p.sh.: më shumë RAM, kapacitet më i madh i diskut, etj.) për të njëjtin çmim.
 • PCIx 4.0: Çipat AMD tashmë mbështesin në mënyrë origjinale PCIe 4.0, ndërsa në rastin e Intel do të duhet të kënaqeni me PCIe 3.0 deri në ardhjen e Rocket Lake, mikroarkitekturën që do të mundësojë mbështetjen vendase për këtë teknologji.
 • performanca: Aktualisht AMD janë një hap përpara se Intel, jo vetëm në performancën me shumë bërthama, ato gjithashtu kanë përmirësuar shumë performancën e tyre me një bërthamë. Përveç kësaj, duke qenë se janë modele chiplet, ato zakonisht lejojnë një numër më të madh bërthamash sesa ato monolite të Intel.
 • Nyja prodhuese: Falë fabrikave TSMC, AMD ka gjithashtu një teknologji më të avancuar prodhimi, që do të thotë konsum më i ulët, më pak shpërndarje nxehtësie dhe performancë më të mirë.

Ryzen 5 apo Ryzen 7?

laptop ryzen 5

Laptopi Ryzen 5 ka një procesor që i përket gamën kryesore, siç e kam komentuar tashmë. Kjo do të thotë, do të ishte hapi tjetër pas gamës së nivelit të hyrjes (Ryzen 3), dhe performancës dhe HEDT (Ryzen 7 dhe Ryzen 9 respektivisht). Ky varg është disi më i shtrenjtë se niveli fillestar, por më i lirë se diapazoni i performancës dhe shumë më i lirë se HEDT.

Nga këndvështrimi i Performanca Diçka e ngjashme ndodh gjithashtu, dhe kjo është se ju do të merrni një performancë më të lartë se Ryzen 3 dhe më poshtë Ryzen 3. Kjo do të thotë, një opsion që duhet të jetë i mjaftueshëm për shumicën e përdoruesve mesatarë.

Nëse ende nuk jeni të sigurt se cila ju nevojitet, mundeni ju udhëzojë përmes këtyre indikacioneve:

 • Atlon: ato zakonisht kanë rreth dy bërthama, me kapacitete disi të kufizuara. Këta lloj përpunuesish janë të mirë për pajisjet shumë elementare, ku çmimi i ulët është prioriteti kryesor dhe për aplikime shumë të kufizuara, si automatizimi i zyrës dhe navigimi.
 • Ryzen 3: ato mund të arrijnë deri në 4 bërthama. Ato janë më të lira, por synojnë përdoruesit që nuk kërkojnë të përdorin aplikacione të rënda. Ato janë të vlefshme për shikimin e videove, shfletimin në internet, menaxhimin e postës, automatizimin e zyrës dhe madje edhe disa lojëra video të pakërkueshme.
 • Ryzen 5- Deri në 6 bërthama, për ngarkesa më të rënda pune. Ata mund të jenë një opsion i shkëlqyeshëm për shumicën e përdoruesve, duke pasur një laptop për të ekzekutuar softuer të të gjitha llojeve, madje edhe video lojëra.
 • Ryzen 7- Deri në 8 bërthama, të dizajnuara për ngarkesa më të larta pune, me performancë shumë të lartë. Projektuar për profesionistë që kanë nevojë për më shumë performancë, lojtarë dhe entuziastë.

Laptop 5 inç Ryzen 14 dhe 16 GB RAM, konfigurimi i preferuar

Një nga modelet e laptop ryzen 5 më i balancuar ka një konfigurim prej 16 GB RAM dhe Ekrane 14”.. Ky lloj kapaciteti RAM, së bashku me Ryzen 5, u japin këtyre ekipeve një performancë të jashtëzakonshme për shumicën e softuerëve dhe gjithashtu një mori video-lojërash AAA. Mund të kryeni edhe detyra si përpilimi ose virtualizimi nëse nuk përdorni shumë makina virtuale paralelisht.

Megjithëse ekrani Mund të duket disi i vogël, nuk është aq i ndryshëm nga ai 15.6”, por fitohet në peshë, më i lehtë, në vëllim duke pasur parasysh madhësinë e tij disi më të vogël dhe në konsum, duke qenë se është një panel më i vogël, do të konsumojë më pak bateri. Kjo do të thotë, mund të mbështeteni në lëvizshmëri dhe autonomi disi më të lartë pa ndikuar në pjesën tjetër të harduerit.

Ku të blini një laptop të lirë Ryzen 5

AMD po e fiton betejën, diçka vërtet befasuese. Aksionet e tregut të firmës kanë shpërthyer, duke i shkaktuar dëme të tmerrshme linjës ujore të Intel dhe duke detyruar Chipzilla të marrë masa urgjente për të zbutur ato efekte. Sepse, Nuk do të jetë e vështirë për ju të gjeni një laptop Ryzen 5 në dyqanet e zakonshme të besuara:

 • Amazona: gjiganti amerikan ka një mori markash laptopësh dhe modele shumë të ndryshme. Një përzgjedhje e madhe e cilësimeve shumë të ndryshme për të gjitha llojet e përdoruesve. Çmimet janë gjithashtu mjaft konkurruese, duke qenë në gjendje të zgjidhni midis ofertave të ndryshme të të njëjtit produkt. Sigurisht që do të keni gjithmonë garancitë që ofron kjo platformë dhe nëse keni Prime, kostot e transportit do të jenë falas dhe do të mbërrijnë shumë më shpejt.
 • Gjykata angleze: Zinxhiri spanjoll ka gjithashtu një seksion të madh teknologjik ku mund të gjeni disa modele laptopësh Ryzen 5, megjithëse nuk do të gjeni një ofertë kaq të gjerë si në Amazon. Çmimet e tyre nuk janë më të mirat, por ju mund të përfitoni nga disa oferta dhe promovime që mund t'ju lehtësojnë paksa, si për shembull Tecnoprices. Përveç kësaj, ju do të keni modalitetin e blerjes personalisht ose online.
 • ndërprerje: ngjashëm me atë që ndodh në El Corte Inglés, në këtë departament tjetër të madh francez mund të blini edhe personalisht ose online. Ka çmime të arsyeshme dhe një përzgjedhje të mirë markash dhe modelesh, edhe pse gjithmonë më të ulëta se ajo e Amazon.
 • Komponentët e PC: distributori Murcian është pozicionuar gjithashtu si një nga të preferuarit për asistencën teknike dhe shpejtësinë e dorëzimit. Ky distributor ka shumë marka dhe modele, dhe një stok shumë të madh, pasi ka shumë furnitorë që shesin përmes kësaj platforme, siç është rasti me Amazon.
 • mediamarkt: Zinxhiri gjerman ka edhe çmime të përballueshme për laptopët Ryzen 5, me disa nga markat dhe modelet më të njohura. Në këtë rast, mund të mbështeteni në blerjet online, për t'ju dërguar në shtëpinë tuaj, ose për t'iu qasur ndonjë prej pikave të shitjes afër që ata kanë në të gjithë gjeografinë spanjolle.

Kur të blini një laptop më të lirë Ryzen 5?

Megjithëse është gjithmonë një kohë e mirë për të blerë një laptop Ryzen 5, veçanërisht nëse ju nevojitet urgjentisht, është e vërtetë se ka raste kur ndoshta mund të kurseni pak më shumë:

 • Zi e premte: E premtja e fundit e Nëntorit është E Premtja e Zezë në laptopë, me ulje të konsiderueshme në një mori dyqanesh të vogla, të mesme dhe të mëdha. Një mënyrë për të përfituar përqindje të larta në shitjet e këtij lloji të produkteve, duke arritur në disa raste një ulje prej 20-30%.
 • Dita e Kryeministrit: Kjo ngjarje është ekskluzivisht për klientët me një llogari Amazon Prime. Këta klientë premium jo vetëm që kanë transport falas këtë ditë, por do t'u ofrohen gjithashtu oferta shumë të shijshme për të gjitha llojet e artikujve. Ky vit pritet të jetë java e parë apo e dytë e korrikut.
 • Cyber ​​e hënë- Nëse keni humbur të Premten e Zezë, keni një shans të mirë edhe të hënën në vijim. Në E hënë në internet në laptopë Është momenti në të cilin shumë dyqane dhe platforma të shitjeve online ulin çmimet e tyre për ata që ngelen që nuk kanë blerë të premten e kaluar.

Po kërkoni një laptop të lirë? Na tregoni sa dëshironi të shpenzoni dhe ne do t'ju tregojmë opsionet më të mira:

800 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

Lini një koment

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.