Laptopë për studentë

Kupon. Ju duhet një laptop studentor. Ndoshta po e kërkoni për djalin ose vajzën tuaj. Sido që të jetë, ju keni gjetur krahasimin që po kërkoni. Ne kemi bërë një listë të kompjuterët më të mirë për studentët e kolegjit.

Ato që janë të lira, por në të njëjtën kohë mbajnë shumë mirë detyrat e zyrës si dokumente teksti në Word, prezantime, fletëllogaritëse si Excel, dhe sigurisht që mund të lundroni pa probleme. Cili laptop për të blerë për universitet mund të bëhet një luftë interesante pasi ka shumë modele që bien në sy, por siç themi, nuk do të keni nevojë ta lini këtë artikull.

Sot një laptop për kolegj është thjesht një pjesë thelbësore për çdo student, jo vetëm nga universiteti në disa raste edhe nga instituti. Motra ime 17-vjeçare më thotë se ato i përdorin çdo ditë në klasë për të gjetur informacione dhe për të bërë aktivitete, edhe pse sigurisht që do të varet nga qendra.

Laptopët më të mirë për Studentët

Nuk jeni i sigurt se cilin kompjuter të blini? Zbuloni se çfarë markat më të mira të laptopëve dhe dilni nga dyshimi. 

Në këtë analizë krahasuese kemi përfshirë një mac për studentë, laptopë hibridë, Chromebook dhe më të spikaturit. Më poshtë i kemi renditur sipas pikëve dhe gjithashtu sipas kategorisë.

Lenovo Ideapad 3 (14 inç)

Me këtë rast ne do të rekomandojmë një nga laptopët studentorë të preferuar nga shumë njerëz falë madhësisë së madhe të ekranit të tij (14 inç). Më vonë do të flasim për 13-shin, por nga sa kemi parë dhe pyetur në një laptop universitar, kjo madhësi është më e kërkuar. Sido që të jetë, me Lenovo Ideapad 3 na sjell kapacitet befasues me një çmim të mirë. Është bërë nga plastika e zezë që duket mjaft e thjeshtë, por gjithsesi prekja dhe mbajtja e saj jep një ndjenjën e soliditetit që më pëlqeu. Në fakt, marka tashmë është mjaft e përkushtuar modele të qëndrueshme.

Me një ekran me rezolucion 1920 × 1080 pixel mendoj se është më se e mjaftueshme për t'i dhënë një aplikacion të përditshëm ose për të parë filma dhe video nga interneti. E kemi përdorur pa problem edhe për të lexuar e shkruar apo për të lundruar në internet. Sa i përket karakteristikave teknike vjen me procesor Intel Core i3, 8GB RAM dhe sërish jemi në një hard disk i madh 512 GB por SSD, kështu që performanca e tij është shumë më e lartë.

Megjithëse UHD Graphics është mesatarisht i ulët, ne nuk kemi pasur probleme me disa lojëra dhe aplikacione, vetëm kur ato ishin vërtet kërkuese. Sa i përket jetëgjatësisë së baterisë, mund të prisni rreth 5 orë, që është më pak se disa, por gjithsesi i respektueshëm për sa i përket autonomisë duke marrë parasysh që ekrani është një nga më të mëdhenjtë.

El çmimi është shumë i volitshëm në listën e kompjuterëve për studentët e kolegjit, diçka që e bën atë gjithashtu një makinë të përsosur për studentët që duan të kursejnë pak.

Libri Asus Vivo

Nëse jeni duke kërkuar për një kompjuter portativ i fuqishëm, me cilësi të mirë dhe me çmim të ulët, ASUS VivoBook i ri është ajo që keni pritur.

Ajo ka një të madhe Ekran LED 14 inç Me një rezolucion prej 1920 × 1080 pikselë, falë së cilës jo vetëm që do të jeni në gjendje të punoni dhe të studioni rehat dhe pa i lodhur sytë, por gjithashtu do të mund të kaloni momente të mira argëtimi dhe argëtimi duke shfletuar internetin ose duke parë filmat tuaj të preferuar. dhe seri me cilësi të shkëlqyer imazhi dhe zëri.

ASUS VivoBook është një laptop ideale si per pune ashtu edhe per studime. Me një trashësi ultra të hollë dhe një peshë prej vetëm 1,5 kilogramësh, mund ta transportoni me lehtësi në çantën tuaj të shpinës. Përveç kësaj, falë baterisë së saj bujare, ju do të gëzoni mjaft autonomi ose do të qëndroni në gjysmë të rrugës.

Ai vjen me Windows 10 si sistem operativ, kështu që mund të vazhdoni të përdorni të gjitha aplikacionet tuaja të zakonshme në një mjedis tashmë të njohur. Dhe brenda, procesori Intel Core i7-10510U në 4,90 GHz së bashku me kartën grafike Intel UHD dhe 16 e saj GB RAM Ata i japin të gjithë fuqinë dhe efikasitetin që ju nevojitet, në mënyrë që të mund të punoni në mënyrë të rrjedhshme me disa aplikacione në të njëjtën kohë.

Nuk do të keni as probleme hapësinore, pasi në to Hard disk SSD 512 GB mund të ruani qindra dokumente, video, foto, këngë dhe më shumë.

Me një përfundim të bukur të zi çokollatë, ky laptop përfshin gjithashtu një tastierë jashtëzakonisht të rehatshme QWERTY, lidhje WiFi 802.11 bgn, lidhje Bluetooth që të mund të transferoni skedarë ose të lidhni kufjet ose altoparlantët tuaj me valë, porte USB për të lidhur aksesorë të tillë si një disk të jashtëm, pendë, një mi dhe një Porti HDMI, ideale për të lidhur laptopin tuaj me një monitor të jashtëm.

HP Stream (14 inç)

Në një farë mënyre, kur dëshirojmë të blejmë një laptop për studentët, presim karakteristika inferiore, megjithatë, shtëpia HP ka arritur ta optimizojë atë në këtë model shumë të balancuar. Vjen me 4 GB DDR4 SDRAM dhe një procesor Dual 3020e që vjen nga pak prapa, por ne kemi parë që na sjell një zhvillim pa stagnim nuk ka probleme. Sigurisht, mbani në mend se nuk do të qëndrojë nëse nisni një lojë ose program të parregullt për kompjuterë më të lartë. Vjen me vetëm 64 GB memorie, që do të thotë se do t'ju duhet një hard disk i jashtëm ose hapësirë ​​ruajtëse në renë kompjuterike, megjithëse është më se i mjaftueshëm për sistemin operativ, zyrën dhe programe të tjera të zakonshme për detyra të zakonshme.

Një nga karakteristikat që më ka tërhequr vëmendjen është se bateria zgjat gati 8 orë. Hajde me ka zgjatur gjithe diten pa problem kur e kam provuar. Unë mendoj se është një gjë bazë në një laptop studentor, në mënyrë që të mund të përballojë përdorimin e mes klasave pa pasur nevojë të mbajë kabllon gjatë gjithë kohës.

La ekran i qartë dhe i ndritshëm, por vuan pak nëse dëshiron ta shikosh nga disa këndvështrime. Në përgjithësi mund të themi se HP Stream 14-df008nf sjell një përvojë të këndshme të përdoruesit që bën i lëvizshëm mirë për studentët dhe profesionistët që janë vazhdimisht në lëvizje, madje duke siguruar që ne mund ta përballojmë atë për ta çmim të ulët.

Apple Macbook Air (13,3 inç)

Për ata që kërkojnë një mac studentor, kjo është më e mira që kemi gjetur për këto veçori. Kombinon fuqi me transportueshmëri. Macbook Air i Apple ka një dizajn shumë i spikatur prej alumini si dhe është shumë i lehtë dhe shumë i hollë. Është shoqëruesi i përsosur për t'u veshur nga lart poshtë nga klasa në klasë. Ka një procesor Intel Core i1,1 3 GHz me 8 GB RAM në versionin më bazik dhe në fakt nuk do t'ju duhet më shumë.

Dhe nëse jeni mësuar të përdorni Windows si sistem operativ, me Microsoft Surface Pro 7 nuk do ta vini re ndryshimin, përveç fuqisë dhe shpejtësisë së pabesueshme, pasi ka versionin Windows 10 desktop që do t'ju lejojë të vazhdoni të përdorni mjetet dhe aplikacionet tuaja të preferuara, por në një mënyrë shumë më efikase.

Surface Pro 7 është një tablet dhe është një kompjuter laptop studentor me fuqi të lartë, i krijuar për punë, si dhe për studime dhe për çdo përdorues. Me një peshë prej vetëm 766 gramësh dhe një bateri që ofron deri në 9 orë autonomi, mund ta merrni me vete kudo pa u shqetësuar për të kërkuar prizë. Dhe me ekranin e tij 12.3 inç PixelSense ju mund të shikoni dokumentet, fotot dhe videot tuaja me një nivel kontrasti dhe mprehtësie të krahasueshme vetëm me realitetin.

Në pjesën e videos dhe fotografisë, ajo ka një Kamera kryesore 8 MP Me të cilin do të mund të merrni fotografi dhe të regjistroni video të një cilësie të jashtëzakonshme, ndërsa me kamerën e përparme 5 MP mund të realizoni video-konferenca në HD përmes Skype ose shërbimeve të tjera.

Dhe nëse keni nevojë të lidhni një aksesor të tillë si miun, tastierën ose hard disk, keni gjithashtu një lidhës USB 3.0, si dhe lidhje WiFi dhe Bluetooth

 • Gjëra të mira: Peshon pak, është shumë i rehatshëm për t'u veshur dhe shumë i gjithanshëm me Windows 10.
 • Gjera te keqija: Autonomia mund të jetë disi e drejtë në varësi të programeve që ne ekzekutojmë në këtë hibrid të laptopit dhe tabletit për universitetin.

Huawei MateBook D14

Mund të jetë shumë e vështirë të gjesh karakteristika teknike në një kompjuter portativ universitar që plotësojnë pritshmëritë e performancës që kërkoni dhe më shumë. me një buxhet të ngushtë, të cilin ky MateBook Huaewi e plotëson pa probleme. Ai përdor një procesor Core i7 me 16 GB RAM. Tingëllon mirë, a? Ajo ka mjaft fuqi për përdorim të përditshëm përveç përfshijnë 512 GB hard disk SSD për të ruajtur skedarët, ose që do të thotë që as nuk keni nevojë të përdorni një pajisje ruajtëse të jashtme për të ruajtur të dhënat.

Gjatë testimit të ekranit, ne pamë se ishte i qartë dhe i ndritshëm për ta bërë navigimin shumë më të këndshëm. Personalisht, është një faktor që unë e vlerësoj shumë pasi shumë ekrane të laptopëve për studim priren të jenë me rezolucion të ulët, por ky nuk është rasti me këtë model. Ky kompjuter studentor përfshin grafikë Radeon Vega, të cilat në fakt i kam parë që nuk ishin më të mirat në botë, por janë më se të mjaftueshme për luaj herë pas here në rastin e mërzitjes në ndonjë klasë, ose gjithashtu për të përdorur Photoshop pa probleme.

Huawei MateBook është një laptop i përsosur universitar për ata studentë që kanë një buxhet të ngushtë, por duan një pajisje të mirë, si dhe një ekran të konsiderueshëm 14 inç 1920 × 1080 pixel.

Asus TUF Gaming (15,6 inç)

Ky model laptop studentor vjen me Windows 10, harduer i fuqishëm përveç një gamë me çmim të lirë interesante. Brenda tij gjejmë procesorin AMD Ryzen 5 me 16 GB RAM (është i disponueshëm edhe me AMD Ryzen), i cili bën perfekte për të përballuar çdo detyrë në orarin tonë të ngjeshur. Ai përfshin një ekran 15,6 inç me një rezolucion Full HD në 1920 × 1080 piksele.

Do t'ju japë më shumë se hapësirë ​​të mjaftueshme për të punuar, dhe e njëjta gjë me tuajën 512 GB memorie e brendshme Hard drive SSD, por ju jep shumë hapësirë ​​për të ruajtur të dhënat. Falë grafikës së tij, GeForce GTX 1650 do t'ju japë zhvillim të mjaftueshëm për lojëra dhe programe, duke supozuar se nuk do të largoheni për të modifikuar shumë video si një profesionist. Vendoseni këtë Asus në krye të prioriteteve tuaja të blerjes nëse jeni duke kërkuar për një laptop studentor të lirë dhe të fuqishëm.

CHUWI HeroBook Pro

Po kërkoni laptopin më të mirë për studentë për cilësi-çmim. Me të merrni një laptop cilësor të kolegjit. Është një hibrid midis tabletit dhe laptopit të vogël. Ai vjen me një ekran 4 inç 14,1K që na jep shumë qartësi të imazheve dhe tekstit, si dhe një bateri e madhe që na zgjati gjithë ditën, në rastin tuaj do të jetë e përkryer për të mbajtur klasat.

Nëse jeni duke kërkuar për stabilitet dhe lehtësi në përdorim, sistemi Windows 10 Home do t'ju bëjë mirë. Ai gjithashtu vjen me 8 GB DDR4 RAM dhe një Procesori Intel Gemini Lake. Ne ju rekomandojmë ta shikoni me kujdes nëse dëshironi të studioni një laptop të vogël, i cili gjithashtu është i përfunduar në alumin

 • Gjëra të mira: I hollë dhe i mirë. Autonomi e madhe. Ekran i spikatur 4K. Një tastierë shumë e rehatshme.
 • Gjera te keqija: fuqi e kufizuar, por e mjaftueshme për detyrat bazë të përditshme.

Acer Swift 5 (14 inç)

Në vijim të kompjuterëve për nxënësit e vegjël gjejmë këtë Acer Swift. Keni një dizajn tërheqës ndërsa i sheshtë duke dhënë a shikoj modern. Ai peshon më pak se 2 kg si vëllezërit e tij hibridë, kështu që është relativisht i lehtë në krahasim me këta, por nuk do ta vini re ta vendosni në çantën ose çantën e shpinës për të shkuar në universitet.

Vjen me një procesor Intel Core i5 të gjeneratës së 11-të në 1,7 Ghz me 8 GB RAM dhe na jep shumë më tepër fuqi se hibridet e tjera, ndaj mjafton ta konsiderojmë si një pajisje nga më të ngarkuarit me harduer.

Do të keni më shumë se sa duhet për të hapur dhe përdorur detyrat bazë për të kryer punën pa ndërprerje. Thjesht, si modelet e tjera që kemi testuar, mos prisni të përdorni me qetësi shumë aplikacione, programe apo lojëra me fuqi maksimale.

Vjen me një ekran 1920 × 1080 pixel me një panel IPS që na pëlqeu shumë për të kënde të shkëlqyera të shikimit të jetë në gjendje të shkruaj dokumente, të mbaj shënime dhe madje shikoni video me rezolucion shumë të mirë. Megjithëse ka opsione më të fuqishme laptopi studentor, Acer Aspire Swift 5 është një hibrid i përsosur në arenën e nivelit të mesëm për çdo student që dëshiron të marrë laptopin me vete për të mbajtur shënime dhe shënime.

Asus Chromebook për Studentë

Për ata prej jush që preferojnë Chrome OS, por duan diçka më të madhe të ekranit, ky model Asus mund të jetë zgjedhja juaj perfekte. Vjen me një Intel Celeron N3350 2,4 GHZ me 4 GB RAM, kështu që mund të themi se nuk do të fitojë asnjë garë, por siguron pajisje të mjaftueshme për përdorim të përditshëm dhe normal. Ai vjen me një gamë të gjerë portash lidhjesh duke përfshirë HDMI, kartën SD, USB 2.0, USB 3.0, etj.

Në laptopët e studentëve Asus jep një ndjesi solide në dizajn megjithëse nuk ka harduerin më të shquar që mund të gjejmë. Një opsion i fundit që mendojmë se do të jeni të interesuar ta konsideroni si zakonisht, një çmim i përballueshëm dhe veçori më se të mjaftueshme për detyrat e përditshme.

Asus ZenBook 14 inç

Nëse ende dëshironi një kompjuter studentor me një ekran 14 inç, por dëshironi ta jepni më shumë rëndësi për ekranin atëherë Asus është modeli që po kërkoni. Ka një rezolucion prej 1920 × 1080, diçka që është një gjë e rrallë për këtë çmim. Ka një procesor Intel Core i7 i cili është një perlë e vogël dhe RAM-i nuk është aspak i shkurtër në krahasim me të pasi ka 16 GB, gjë që e bën disi më të ngadaltë nëse dëshironi të kryeni shumë detyra në të njëjtën kohë.

Një nga veçoritë që më pëlqeu kur e kam përdorur ka qenë të shoh që ka ardhur edhe me Windows 10 të para-instaluar, kështu që nuk keni nevojë të shpenzoni para dhe kohë për ta përditësuar pasi ta shpaketoni. Sa i përket veçorive të lojrave, nuk ka asnjë problem me Radeon Graphics e cila performon shumë mirë, ndaj mos prisni që të jetë e përsosur me lojërat moderne sepse me siguri do t'i kushtojë pjesën e saj.

Asus është perfekt për studentët që duhet të përgatisin prezantime dhe detyra zyre, por edhe për detyra që kërkojnë më shumë fuqi. Ju keni një kompjuter për disa vjet me këtë model.

Konkluzione

Për NE, këta janë laptopët më të mirë për studentët:

 1. CHUWI libri heroik
 2. MacBook Ajër
 3. HP Lumë
 4. Asus VivoBook

Si të zgjidhni një laptop studentor

Nëse planifikoni të përdorni një laptop në shkollë të mesme ose universitet, ju rekomandojmë t'i ndiqni këto këshilla kur blini laptopë studentorë për të investuar mirë paratë tuaja.

Nëse ende nuk jeni të sigurt se cilin model të blini, zgjidhni nga laptopë me cilësi më të mirë

Madhësia e ekranit

Hapësira e tavolinave dhe tavolinave të universitetit zakonisht zvogëlohet në mënyrë që Ne ju rekomandojmë të vini bast në një model të Laptop 13 inç. Ka një madhësi më se të mjaftueshme dhe laptopi do të jetë shumë më kompakt, diçka që do t'ju sjellë dobi edhe ta lëvizni vazhdimisht nga një vend në tjetrin pasi do të peshojë shumë më pak se 15 inç ose më shumë.

Se nëse, në rast se do ta përdorni kompjuterin për diçka më shumë sesa studimin (argëtim, lojëra, YouTube etj.), ndoshta e vlerësoni pozitivisht blej një laptop 15 inç për të shijuar një madhësi më të madhe ekrani për të konsumuar përmbajtje multimediale.

autonomi

Shumë herë nuk do të keni asnjë prizë afër për të lidhur karikuesin e laptopit, kështu që do të rekomandohej që modeli që blini të jetë në gjendje të mbaj të paktën 6 orë të përdorimit ose më shumë.

Si këshillë, provoni të fikni ekranin ose lidhjen wifi në ato momente që nuk jeni duke përdorur kompjuterin. Me këtë truk të thjeshtë do të mund të zgjasni në mënyrë eksponenciale jetëgjatësinë e baterisë së laptopit tuaj studentor.

potencia

laptopë studentësh

Nëse nuk jeni duke studiuar një karrierë në të cilën përdoren aplikacione të fuqishme si paketa Adobe ose mjete të tilla si AutoCAD, nuk do të keni nevojë për fuqi të tepruar në kompjuter. Ajo që ne rekomandojmë është që kur zgjidhni laptopë për studentët, të vini bast modelet me hard disk SSD pasi do të vini re një rritje të performancës më shumë se të konsiderueshme.

Edhe pse do të varet nga buxheti juaj, ne besojmë se një laptop i mirë për studime duhet të ketë të paktën karakteristikat e mëposhtme:

 • Processor: Intel Core i3 ose më e lartë
 • Kujtesa RAM: 8 GB do të ishte ideale. Me 4GB ju do të shkoni shumë të drejtë në disa raste.
 • Ruajtje: Nëse nuk planifikoni të ruani filma ose muzikë, do të bastoja diçka me 128 ose 256 GB por SSD për të fituar shpejtësi kur hapni aplikacionet. Nëse keni nevojë për shumë hapësirë, atëherë do t'ju duhet të zgjidhni një model me të paktën 500 GB por HDD në mënyrë që të mos e kushtoni shumë.

Karta grafike

Nëse nuk dëshironi të luani lojëra ose të përdorni aplikacione shumë të fuqishme që kërkojnë përdorim intensiv të kartës grafike, ajo e integruar zakonisht është më se e mjaftueshme në shumicën e rasteve.

Më poshtë keni një tabelë krahasuese në të cilën kemi përpiluar llojin e grafikut që do t'ju nevojitet në laptop në varësi të studimeve tuaja:

studimKërkesat për fuqiShembuj GPU
Artet liberale (historia, filologjia hispanike, linguistika, etj.)standardGrafika të integruara
InxhinieriE lartë: e veçantë për inxhinieriNVIDIA GTX 2060 ose më mirë
Dizajn grafikE lartë: e veçantë për dizajnNVIDIA RGTX 3070 ose më i lartë
ArkitekturëE lartë: e veçantë për 3DNVIDIA GTX 2070 ose më mirë
Grafika dhe programimi i videolojëraveE lartë: e veçantë për dizajn dhe programimADM Radeon HD 570 ose më i mirë
Gjuhë të huajastandardGrafika të integruara
Shkencat e jetës (biologjia, etj.)standardGrafika të integruara
MatematikëstandardGrafika të integruara

Siç mund ta shihni, në shumicën e rasteve është më se e mjaftueshme me grafikën e integruar që sjell vetë laptopi dhe që zakonisht është një Intel Iris ose një Intel HD Graphics.

buxhet

Normalisht buxheti që kemi kur studiojmë është i vogël (edhe pse gjithnjë e më shumë studentë të universitetit me Mac shihen që e kalojnë lehtësisht barrierën prej 1.500 euro), prandaj është e rëndësishme të zgjedhim një model që i përshtatet mirë nevojave tona dhe të mos paguajmë për veçori shtesë që nuk do t'i përdorim.

Sistemi operativo

Ne e dimë këtë si një student i mirë ju pëlqen molla dhe doni një Mac Por kujdes, jo të gjitha programet e përdorura në sektorin e arsimit janë të pajtueshme me sistemin operativ të kompjuterëve në bllok, gjë që do t'ju detyronte të instaloni Windows në Mac dhe në fund do të keni paguar një kosto shtesë për një kompjuter. që mund të ishte shumë më lirë në çdo prodhues tjetër.

Rekomandimi ynë është që për studimet të blini një laptop të pajisur me Windows pasi është sistemi më i përdorur në botë dhe i gjithë softueri është zhvilluar për të. Kjo është mënyra e vetme për të garantuar që nuk do të keni asnjë problem me përdorimin e programeve dhe aplikacioneve edukative që ju jepen në shkollë, libra etj.

Me ose pa lexues DVD ose BluRay?

Gjithnjë e më shumë laptopë nuk vijnë me një disk optik pasi me përdorimin e kartave të kujtesës dhe USB-ve, përdorimi i tyre është kufizuar në raste shumë specifike.

Përparësitë e një laptopi pa lexues CD, DVD ose BluRay janë pesha e tij më e ulët, më pak trashësi dhe një element më pak për t'u thyer. E vetmja disavantazh që kemi është se nuk mund të fusim disqet e librave me material didaktik, megjithëse për fat, gjithnjë e më shumë botues po e ngarkojnë këtë përmbajtje edhe në internet, kështu që të kesh një laptop me një disk optik nuk do të jetë thelbësor në shumicën e rasteve. .

Si të zgjidhni laptopin më të mirë për të studiuar ...

Inxhinieri

Nëse do të studioni inxhinieri, ajo që ju nevojitet është një kompjuter që ju lejon të ekzekutoni programe teksti ose të tjera si AutoCAD, Euler MathToolbox, Maxima ose SolidWorks, ndër të tjera. Disa nga programet e mësipërme mund të përdoren në një ekip i nivelit të mesëm, të tilla si ato me një procesor ekuivalent me Core i5 i Intel-it, 4 GB RAM dhe një hard disk i çdo kapaciteti, por gjithçka do të varet nëse përveç studimeve teorike, duhet të bëni edhe disa praktika me programe të tilla si SolidWorks-i i lartpërmendur.

Kur kemi të bëjmë me diçka që duhet të kryejë simulime ose render, gjëja e rekomanduar do të ishte ngarkimi i një procesori ekuivalent me i7 të Intel-it, 8 GB RAM dhe, nëse është e mundur, një laptop me disk SSD e cila do të lëvizë të dhënat më shpejt.

TI dhe programimi

Studentët e shkencave kompjuterike mund të përdorin pothuajse çdo kompjuter nëse do të studiojnë teorinë dhe do të shkruajnë kode. Të redaktorët e tekstit për kodin Zakonisht janë shumë të lehta, sepse punojnë me atë që njihet si "tekst i thjeshtë", kështu që edhe pajisjet më modeste ia vlenin. Por diçka tjetër duhet të merret parasysh, dhe kjo është se, sipas të gjitha gjasave, ne do të duhet të provojmë se ajo që kemi programuar funksionon.

Nga ana tjetër, ka shumë zhvillues që flasin se si ishte puna e tyre para dhe pas kalimit në një ekip më të fuqishëm, kështu që është studenti i shkencave kompjuterike dhe programimit ai që duhet të pyesë veten ose të pyesë mësuesit e tyre se çfarë lloji punën që do të bëjnë. Ata që do të studiojnë vetëm kode, mund të përdorin një interval të mesëm, apo edhe të nivelit të ulët, por ata që do të bëjnë diçka tjetër do të kenë nevojë për diçka më të fuqishme, siç rekomandohet me një procesor ekuivalent me Intel Core i7 dhe 8 GB RAM. Ose edhe më shumë, nëse ata do të zhvillojnë aplikacione të rënda.

Arkitekturë

Studentët e arkitekturës dhe studentët e inxhinierisë ndonjëherë përdorin programe të ngjashme, por ashtu si studentët e inxhinierisë mund të kenë nevojë për ato më të rëndat ose të mos i përdorin kurrë, studentët e arkitekturës bëjnë. ata priren të punojnë me softuer më kërkues.

Midis tyre kemi AutoCAD-in tipik, Photoshop, Illustrator, Photoshop, Revit, InDesign, Sketchup dhe ndoshta Rhino. Duke marrë parasysh që pjesa më e madhe e softuerit që mund të përdorin kërkon paraqitjen e asaj që kanë krijuar, rekomandohet përdorimi i një kompjuteri me një procesor Intel i7 ose ekuivalent, 8 GB ose 16 GB RAM dhe një hard disk me të paktën një pjesë SSD.

Nëse do të studioni dhe luani

Mes studimit dhe lojës, pa dyshim do të duhet të shohim më të fundit. Pa treguar llojin e studimeve që do të kryejmë, do të supozojmë se na duhen vetëm programe tekstuale, një shfletues dhe softuer zyrash në përgjithësi. Edhe nëse karriera jonë kërkon softuer të rëndë nga ne, ai kurrë nuk do të jetë aq i rëndë sa titujt më të mirë të lojërave. Prandaj, nëse kemi një ekip të mirë për të luajtur, do të kemi një ekip me të cilin mund të studiojmë.

Shpjegoi sa më sipër, sa më shumë sheqer, aq më i ëmbël. Po, ka diçka që duket qartë: askush nuk do të rekomandonte të luante një kompjuter me një procesor që është nën Intel i7, 8 GB RAM dhe një hard disk SSD me rreth 512 GB hapësirë ​​ruajtëse, megjithëse kjo e fundit do të varet nga numri i lojërave që duam të kemi.

Kushdo që mund ta përballojë duhet të kërkojë një ekuivalent me a laptop i9 Intel, 16 GB ose 32 GB RAM, një hard disk 1 TB në SSD, të cilit duhet t'i shtojmë një kartë grafike të mirë, siç është NVIDIA ose Radeon më i fuqishëm.

Oh, dhe diçka tjetër: tastiera duhet të përgatitet për të përballuar theksin me të cilin do t'i japim tastet ndërsa luajmë. Nëse është e mundur, ai gjithashtu duhet të jetë i ndriçuar nga pas dhe të ofrojë modele ngjyrash. Së fundi, ne nuk mund të kënaqemi me një ekran me rezolucion të ulët dhe të paktën duhet të zgjedhim një me ekran FullHD.

Mjekësi

Në përgjithësi, studentët e mjekësisë nuk kanë nevojë për pajisje të fuqishme. Shumica e softuerëve që do të përdorin do të jenë si zyra ose leximi. Ajo që mjekët përdorin më shumë është Vademecum, i cili në thelb është një "fjalor ilaçesh".

Prandaj, nëse do të studioni mjekësi dhe nuk mund të përballoni diçka me çmim të lartë, duhet të dini se pothuajse çdo kompjuter ia vlen. Por personalisht do të doja të rekomandoja një specifikim: ekrani duhet të ketë një rezolucion të mirë, për ato momente në të cilat duhet të shohim imazhe të trupit të njeriut me cilësi të mirë.

Dhe, duke qenë se ne duam të studiojmë për të qenë mjekë, nëse nuk duam të shkojmë tek një sepse ndjejmë stres të ngadaltë, nëse mundemi duhet të shkojmë për një kompjuter me një procesor të barabartë me Intel i5.

Derecho

Drejtësia është një karrierë në letra dhe, si e tillë, kompjuteri që do të na duhet për ta studiuar është ai që na lejon t'i lexojmë dhe t'i shkruajmë ato në mënyrën më të mirë të mundshme. Në thelb, ne do të kemi nevojë çdo kompjuter që është në gjendje të lëvizë softuerin e zyrës, si Word dhe Excel i Microsoft. Por nuk do të doja ta lija kështu pa paralajmërim, edhe një herë, se gjëja e rekomanduar që duhet bërë për të mos vuajtur nga një shpejtësi e ngadaltë e përpunimit, veçanërisht kur hapni aplikacione, është blerja e një kompjuteri me një procesor i5 ose ekuivalent. Sa për RAM-in dhe hard diskun, kushdo që ka të paktën 4 GB RAM dhe një disk mjaftueshëm të madh për të ruajtur dokumentet ia vlen, gjë që nuk kërkon shumë.

Dizajn grafik

Studentët e Dizajnit Grafik ata nuk mund të kënaqen me çdo kompjuter. Ata do të duhet të lëvizin softuer më pak të rëndë, si Photoshop (dhe nuk them se nuk është), por edhe një më të rëndë me të cilin do të duhet të modelojmë objekte dhe të bëjmë projekte.

Për vetë punën ne tashmë do të kemi nevojë për energji, por kjo do të jetë gjithashtu e rëndësishme gjatë renderimit pasi, megjithëse të gjithë mund ta bëjnë këtë, shpejtësia do të jetë më e madhe sa më e fuqishme të jetë pajisja. Prandaj, studenti i dizajnit grafik duhet të kërkojë një kompjuter me një procesor Intel i7 ose ekuivalent, 8 GB ose 16 GB RAM dhe, në mënyrë ideale, një hard disk SSD.

Sa i përket madhësisë së ruajtjes, kjo do të varet nga projektet e ruajtura, por ia vlen të jetë rreth ose më shumë se 512 GB.

Tabletë ose laptop për të studiuar

Microsoft Surface 4

Shumë studentë vendosin të blejnë një tabletë ose një iPad për të zëvendësuar laptopin falë transportueshmërisë së tij dhe ekranit me prekje që ju lejon të mbani shënime.

Sipas mendimit tim personal, Unë do të vë bast vetëm për një tabletë nëse përdorimi që do t'i bëjmë pajisjes është shumë sporadik ose të përpiktë. Marrja e shënimeve në një ekran me prekje nuk është e lehtë (veçanërisht nëse tableti nuk është i nivelit të lartë) dhe rezultatet që marrim janë mesatare ose kërkojnë më shumë sesa nëse e bëjmë në letër dhe stilolaps.

Edhe në nivelin e aplikimit do të jemi të kufizuar. Në një tabletë ka aplikacione për gjithçka, por nëse duam të përdorim Word ose ndonjë redaktues teksti, mungesa e një tastierë fizike do të kufizojë mjaft kapacitetin tonë të punës. Po, mund të lidhni një tastierë të jashtme nëpërmjet bluetooth, por ka shumë të ngjarë që nëse shtoni çmimin e tabletit të nivelit të lartë plus atë të tastierës, rezultati do të jetë më i lartë sesa nëse blini direkt një laptop studentor.

Një zgjidhje shumë interesante që është në gjysmë të rrugës midis një laptopi dhe një tableti janë Laptopë 2 në 1 e cila nuk është asgjë më shumë se a laptop me prekje që të mund ta përdorim si tabletë kur na nevojitet.

Për të studiuar, më mirë një desktop apo një laptop?

Laptop VS Desktop

Shumë herë lind pyetja nëse një laptop apo një kompjuter desktop është më i mirë për të studiuar. Kjo ndodh sepse për atë që na kushton laptopi, ne mund të marrim një kompjuter desktop në përgjithësi shumë më të fuqishëm.

Këtu ajo që duhet të vlerësoni është transportueshmëria që ju nevojitet për studimet tuaja. Nëse kompjuteri duhet t'ju shoqërojë në shkollë, institut ose universitet, duket qartë se laptopi është ai që kërkoni për studimet tuaja.

Megjithatë, nëse desktopi ju bën funksionin për punën në klasë dhe nuk keni nevojë të keni gjithçka të integruar në një peshë më të vogël se 3 kilogramë, Desktopi është një opsion më logjik pasi do të jetë më i lirë dhe gjithashtu do të keni më shumë fuqi, kështu që do t'ju zgjasë më gjatë. Edhe kur bëhet fjalë për përmirësimin, është shumë më e lehtë për ta bërë atë në një kompjuter normal sesa në një laptop.

Promovimet e laptopëve të studentëve

Të jesh student ka edhe avantazhet e veta kur blen një kompjuter. Shumë marka dhe prodhues ofrojnë zbritje dhe oferta speciale për këtë sektor për të inkurajuar mësimin dhe kompjuteri është bërë një mjet thelbësor mbështetës për studime.

Është e rëndësishme që t'i shqyrtoni mirë këto oferta pasi përveç rastit të Apple që ka çmime fikse në të gjitha objektet, në pjesën tjetër të markave mund të jetë ende me zbritje për studentët, laptopi do të jetë me një çmim më të shtrenjtë se nëse do të ishin blerje përmes një prej ofertave tona.

Më pas ju lëmë me ofertat për kompjuterë për universitet apo kolegj.

Apple dhe mac

Mac për studentët

Apple zakonisht ka disa stimuj që po studiojnë. Nga njëra anë kemi zbritje deri në 329 € (zakonisht 12% në RRP) në të gjithë gamën e Mac dhe iPad Pro që zgjasin gjatë gjithë vitit. Na duhet vetëm të hyjmë në dyqanin e tyre arsimor për t'i shijuar ato.

Nëse përfitojmë nga muajt e verës, mund të marrim edhe promovimin e tyre "Kthehu në shkollë" përmes të cilit jo vetëm që do të marrim një zbritje e konsiderueshme për blerjen e një Mac për të studiuar por edhe, do të na japin disa nga produktet e tyre ose një kartë dhuratë për blerjen e aplikacioneve. Në vitin 2018, për shembull, ata po japin disa Beat Solo3 me vlerë 300 euro. Jo keq, apo jo?

HP

HP gjithashtu ka zbritje të shijshme deri në 30% për studentët dhe mësuesit. E mira e kësaj marke është se ne kemi një gamë të gjerë modelesh, nga laptopë shumë të lehtë deri tek ato të konvertueshme, lojëra e të tjera.

Lenovo

Lenovo gjithashtu shton uljet në laptopë për qëllime akademike dhe aplikon një zbritje prej 10%.

Luginë

Dell ka gjithashtu një program kursimi studentor përmes të cilit mund të përfitojmë 10% zbritje në laptopët XPS, Alienware, Dell Gaming, monitorët dhe projektorët. Zbritja ulet në 5% nëse blejmë një PC nga gama e Inspiron.

Toshiba

Së fundi, ne gjejmë Toshiba-n që ul çmimin e pajisjeve të saj vetëm me 5%, gjë që nuk e bën atë aq tërheqëse sa pjesa tjetër e markave që kemi parë me zbritje për edukim.

Për të përfituar nga të gjitha këto ulje në laptopët e studentëve, do të jetë e nevojshme që ne të vërtetojmë se jemi të regjistruar në një nga universitetet që i përkasin territorit në të cilin është aktiv promovimi.

Aplikime për të mbajtur shënime me kompjuter

Nëse më në fund keni vendosur të përdorni një kompjuter për kolegj ose universitet, atëherë ne ju lëmë me një listë të aplikacioneve më të mira për të mbajtur shënime dhe për të kryer punë të të gjitha llojeve.

Microsoft Office

Zyra për studentë

Kompleti i zyrës së Microsoft-it duhet të instalohet në të gjithë laptopët e dedikuar për të studiuar. Me të do të kemi aplikacione si Word, Excel apo PowerPoint që do të na mundësojnë redaktimin përkatësisht të dokumenteve, tabelave dhe prezantimeve.

Pse rekomandojmë Office? Në thelb sepse është ai që përdorin të gjithë Dhe kjo do të shmangë papajtueshmëritë e formatit duke përdorur suita të tjera të zyrës si iWork që është i pajtueshëm vetëm me Mac (nga rruga, Office mund të përdoret pa probleme me kompjuterët Apple)

Nëse dëshironi të punoni 100% në cloud, Google ka në dispozicionin tonë falas shërbime si Google Docs, Google Sheets dhe shërbime të tjera shumë interesante. E mira e asaj që na ofron Google është se ato janë dokumente bashkëpunuese, domethënë disa persona mund t'i modifikojnë në të njëjtën kohë dhe ndryshimet mund të shihen në kohë reale nga të gjithë njerëzit brenda tij.

Dropbox

Logoja e Dropbox

Dropbox është një shërbim i njohur i ruajtjes së resë kompjuterike, në të cilin mund të hyni edhe nga celulari, tableti, etj. Aty mund të ruani të gjitha punët, dokumentet dhe shënimet e marra me laptop dhe kështu t'i keni gjithmonë në dispozicion.

Si alternativa për Dropbox, ju keni Google Drive, OneDrive ose iCloud. Ata të gjithë kanë një plan falas që zakonisht është më se i mjaftueshëm për studentët.

Evernote

Nëse mbani shënime shumë shpesh për të shkruar gjërat për të bërë, Evernote është një aplikacion thelbësor për ju. Është i disponueshëm për kompjuter dhe pajisje celulare, kështu që gjithmonë do t'i keni të gjitha shënimet tuaja të sinkronizuara dhe të përditësuara ndërmjet pajisjeve.

Wolfram Alpha

Wolfram Alpha

Wolframalpha është një platformë online që ka aplikacione celulare që do t'ju lejojnë të zgjidhni ekuacione të të gjitha llojeve (integrale, derivatore, ekuacione lineare, algjebër, statistika, etj.) apo edhe të vizatoni grafikë.

Nëse do të blini një laptop për studentët, ruajeni këtë faqe në të preferuarat tuaja sepse do ta vizitoni shumë shpesh në rast se jeni duke përgatitur një inxhinieri ose shkoni për degën e shkencës.

Trello

Nëse ju duhet të bëni një punë ekipore ose dëshironi ta çoni organizatën tuaj në ekstrem, Trello është një aplikacion i përsosur për ju. Ju do të jeni në gjendje të organizoni të gjitha detyrat sipas bordeve dhe të vendosni faza të ndryshme për secilën prej tyre, kështu që do të dini në çdo kohë gjendjen në të cilën ndodhen.


Po kërkoni një laptop të lirë? Na tregoni sa dëshironi të shpenzoni

dhe ne ju tregojmë opsionet më të mira

400 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

4 Komente për «Laptopë për studentë»

 1. Përshëndetje! Si po shkon? Artikull i madh! E shihni, do të doja që të më rekomandoni një laptop me buxhet 300 euro, e di që është pak para por pikërisht për këtë dua të përfitoj maksimumin prej tij hahaha. Përdorimi i kompjuterit do të ishte mjaft bazë, gjëja kryesore do të ishte ruajtja dhe bateria, mendoj se kjo është ajo që të gjithë kërkojnë. Gjithsesi, përshëndetje dhe faleminderit paraprakisht!

 2. Faleminderit Reina! E shikoni, për buxhetin që keni përderisa e përdorni normalisht, nuk do të kishit probleme. Ajo që unë do të rekomandoja është që të shikoni ato që i lidh në këtë artikull pasi ato janë më të mirat për studentët. Nëse askush nuk ju bind, unë do të shikoja edhe faqen kryesore të blogut ku rendit disa nga çmimet që më tregoni. Më thuaj, të fala! 🙂

 3. Mirëmëngjesi.
  Që një djalë 10-vjeçar të bëjë punë në klasë, të shfletojë dhe të kërkojë informacion në internet dhe (supozoj) se do ta përdorë gjithashtu për të luajtur diçka ...
  cili mendoni se është një opsion i mirë?
  Unë nuk kam një buxhet shumë të lartë dhe shumica e tyre që vijnë këtu janë për studentë universitarë dhe mendoj se, më vonë, me kalimin e kësaj, kur të jetë në universitet do të duhet të blejë një që mundet me programet e reja. .
  Çfarë do të më rekomandonit?
  Faleminderit!

 4. Mirëdita Cristina, mendoj se keni të drejtë. Edhe pse këto këtu janë ndoshta më shumë për studentët më të vjetër në fund të fundit, ata janë ende studentë. Mund të shikoni ofertat pasi disa modele kanë çmime të ulëta dhe në fund përdorimi do të jetë pak a shumë i njëjtë. Shkruani, gjeni informacion dhe një lojë. Gjithçka që është në këtë artikull është ajo që unë rekomandoj 😀 Nëse dëshironi të shikoni çmimin më shumë sesa përdorimin, unë mund t'ju rekomandoj faqen tonë kryesore ku kemi bërë një përmbledhje të vogël të mundësive të mira të blerjes. pershendetje!

Lini një koment

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.