Laptop 4K

Kur flasim për laptopë ose ndonjë pajisje tjetër me sistem operativ, zakonisht përmendim fillimisht procesorin dhe RAM-in e tij, ndoshta në një renditje tjetër, pastaj hard diskun e tij dhe më pas gjithçka tjetër. Në shumë raste i lëmë për të fundit specifikimet si ekrani, por a është kjo një ide e mirë? Unë mendoj se nuk është, veçanërisht nëse duhet të punojmë në diçka që kërkon cilësi të mirë imazhi. Nëse ky është rasti ynë, ia vlen të merret parasysh a laptop me ekran 4K.

Mund të themi se a ekran i mire tani në vitin 2020 është ai me rezolucion minimal 1920 × 1080 piksele, që përkon me Full HD. Megjithëse këto ekrane tashmë ofrojnë cilësi të mirë, ka ende të paktën dy hapa të tjerë më lart që mund të vijnë në ndihmë në varësi të punës sonë: 2K dhe 4K. Në këtë artikull do të zbulojmë të gjitha sekretet që duhet të dini për laptopët me ekran 4K, pajisje të dizajnuara për përdoruesit më kërkues.

Laptopët më të mirë 4K

 

konfigurues i personalizuar i laptopit

Lenovo YOGA-C920

Nëse ajo që kërkoni është një laptop me ekran 4K që është "më pak i kushtueshëm", mund të jeni të interesuar për Lenovo Yoga C920. Është një ekip i të cilit Ekrani 13.9 inç është me prekje, i cili do të na lejojë të përfitojmë nga funksionet e tabletit Windows 10. Falë madhësisë së tij të vogël, ky është një kompjuter ultra i lehtë që peshon vetëm 1.37 kg.

Sistemi operativ do të mundësohet nga komponentë të avancuar, si procesori i5 i Intel, 8RAM RAM dhe hard disku SSD, 512 GB në këtë rast. Është një ekip me të cilin ne mund të kryejmë pothuajse çdo detyrë në mënyrë të shpejtë, të rrjedhshme dhe të qëndrueshme.

Dhe nëse po mendoni se është një pajisje e shtrenjtë për specifikat e saj, e keni gabim, të paktën gjysma. Është në dispozicion për 800 €, Dhe kjo është arsyeja pse përmendëm gjënë "më pak të shtrenjtë", sepse është një çmim shumë më i ulët se ai që na kërkojnë për laptopë të tjerë të markave më të njohura për specifika të ngjashme.

Gigabyte AERO 15 OLED

Gygabyte AERO 15 është një kompjuter që i përshtatet emrit të tij: grabitqar. Është një laptop me Ekran me prekje 4 inç 15,6K me panel OLED dhe një dizajn që tërheq shumë vëmendje, ndaj do të interesojë shumë lojtarët. Përveç kësaj, ky dizajn na lejon gjithashtu të vendosim ekranin në pozicione të ndryshme.

Brenda, ky "grabitqar" ka një nga më të fortët e tij në 16 GB RAM, por kartën e tij grafike NVIDIA GeForce RTX 3060 6 GB nuk është shumë prapa. As nuk është shumë prapa në ruajtje dhe tru, pasi përfshin një disk SSD 512 GB dhe një procesor Intel i7 me të cilin do të marrim shpejtësi të madhe pavarësisht nga detyra që do të kryejmë.

Por ky grabitqar i shquar i ekranit nga Gygabyte nuk do të jetë vetëm për performancën e tij, por edhe për xhepat për një çmim që në këtë ekip është rreth rreth 1600 € edhe pse zakonisht është më lirë në ofertën që ju kemi lënë më parë.

Samiti i MSI

Ky MSI Prestige është një kompjuter ultra i lehtë, shumë pak po të kemi parasysh disa nga specifikimet që përfshin ky laptop. Për të arritur këtë lehtësi, kompania ka zgjedhur një ekran 14 inç, por që ofron cilësi të shkëlqyer falë rezolucionit të tij 4K.

Brenda, Samiti përfshin një procesor i7 që do t'i bëjë shumë nga detyrat që ne kryejmë pothuajse sa hap e mbyll sytë, për të cilat hard disku në SSD, 1TB në këtë pajisje dhe asgjë më pak se 32 GB RAM, kështu që ne mund të bëjmë shumë, shumë shpejt dhe të gjitha në të njëjtën kohë.

Ashtu si shumica e laptopëve me ekran 4K, nuk mund të themi se ky MSI është i lirë, por 1800 € duke kërkuar Për këtë pajisje, duke marrë parasysh specifikat e saj, ato janë të pakta nëse i krahasojmë me laptopë të tjerë të markave më të rëndësishme.

Apple MacBook Pro

MacBook Pro i Apple është një laptop shumë i njohur dhe arsyet për të nuk mungojnë. Pjesërisht është për shkak të sistemit operativ, një macOS që ofron performancë të mirë, dizajn të mirë dhe një ekosistem të lakmueshëm. Nga ana tjetër kemi edhe komponentët që ai monton, ndër të cilët do të binte në sy procesori. Intel i9 që na siguron shpejtësi me bollëk. Por, përveç shpejtësisë, ne mund të bëjmë edhe shumë gjëra në të njëjtën kohë, pasi përfshin 16 GB RAM. Kompleti kompletohet me një disk SSD që mund të arrijë deri në 1 TB memorie.

Modeli i fundit përfshin Prekni Bar. Në thelb, është një shirit me prekje që zëvendëson shiritat e funksionit për t'u dhënë atyre më shumë jetë dhe ne mund ta përdorim atë për të përmirësuar produktivitetin tonë. Është gjithashtu interesante që ai përfshin Touch ID-në që kompania e popullarizoi disa vite më parë, e cila na jep siguri dhe rehati më të madhe kur zhbllokojmë pajisjet apo edhe kur bëjmë pagesa në internet.

Pika të tjera për t'u marrë parasysh janë në Ekran True Tone 16 inç që do të ndryshojë tonalitetin e ngjyrave në varësi të mjedisit në mënyrë që pamja të mos lodhet ose të ketë gjashtë altoparlantë, gjë që siguron që gjithçka që dëgjojmë do të bëhet me cilësinë më të lartë që mund të ofrojë një laptop.

Çmimi për të cilin ne mund të blejmë MacBook 1 TB është rreth 2800 €, diçka që mund t'ia vlejë nëse kemi parasysh performancën dhe gjithçka që na ofron laptopi më i mirë i markës apple.

Microsoft Surface Laptop

Mbani në mend se Laptop Surface nuk është një laptop me ekran 4K, por kjo është në këtë listë për disa arsye. E para është se e juaja rezolucion 2496 1664 Nuk do të binte në asnjë kategori tjetër sepse është midis 2K (2560 × 1440) dhe 4K (3840 × 2160). Arsyet e tjera kanë të bëjnë me atë që ka për të na ofruar kjo skuadër, që nuk është gjë e vogël.

Kjo është një kompjuter ultra të lehtë nga kompania që zhvillon sistemin operativ desktop më të përdorur në planet. Fakti që është i konvertueshëm do të thotë që ne mund ta heqim tastierën dhe ta përdorim si tablet, duke përfituar nga ndërfaqja Windows 10 e krijuar për të, ose ta lëmë dhe ta përdorim si një kompjuter desktop. Është e vetëkuptueshme që, për ta përdorur atë si tabletë, ekrani duhet të jetë i prekshëm.

Sa i përket specifikimeve të tjera të rëndësishme, ndoshta thembra e saj e Akilit është një procesor i5 që nuk mund të themi se është i keq, por do të jetë paksa e drejtë nëse kemi parasysh që duhet të lëvizë një ekran me rezolucion të lartë. Ku do të shkojë më i qetë është në një kujtim 8 GB RAM dhe një hard disk SSD (128 GB modeli i hyrjes) që do të bëjë që gjithçka të funksionojë siç duhet pavarësisht nga montimi i një procesori mesatar.

Ekrani i këtij Surface është 15 inç, i cili siguron që ne të kemi një kompjuter të lehtë nga njëra anë dhe një tabletë me madhësi “Pro” nga ana tjetër. Ne mund ta marrim këtë të konvertueshme për një çmim prej pak më shumë se 950 €.

Laptop 4K apo Full HD?

4K kundrejt Full HD

Kjo është pak ose shumë subjektive. Siç do ta shpjegojmë më vonë, do të varet nga ajo që do të bëjmë me të dhe nga paratë që duam të shpenzojmë. A Ekrani 4K është më i shtrenjtë Dhe zakonisht kushton më shumë për të lëvizur gjithashtu, kështu që do t'ju duhet pajisje të brendshme më të fuqishme. E gjithë kjo përkthehet në një shpenzim më të lartë, ndaj para se të blejmë një laptop me ekran 4K duhet të mendojmë nëse do ta përfitojmë apo është thjesht një luks që nuk na nevojitet edhe nëse mund ta përballojmë.

Nga ana tjetër, Full HD ose FHD është një rezolucion prej 1920 × 1080 piksele, që është më se e mirë për shumicën e rasteve. Unë, që kam një laptop FHD, nuk do të rekomandoja më pak, përderisa mund të blinim një kompjuter me atë rezolucion, por nuk do të rekomandoja më shumë nëse nuk ishte e nevojshme për punën ose hobi tonë. Për përdorimin tim, do të thoja se është më mirë të zgjedhësh një ekran Full HD për raportin cilësi-çmim-performancë. Për përdorimin tuaj, veçanërisht nëse punoni në një profesion që lidhet me redaktimin e imazheve, ndoshta ju intereson më shumë 4K, ose të paktën një pikë e ndërmjetme që qëndron në 2K.

A ka laptopë të lirë 4K?

Epo kjo Do të jetë e vështirë. Nuk ka shumë televizorë të lirë 4K dhe këto janë pajisje që nuk përdorin një sistem operativ desktop. Kompjuterët duhet të lëvizin një sistem operativ të tërë dhe duhet ta bëjnë këtë në ekranin 4K, një që është shumë i rëndë për shkak të sasisë së informacionit (cilësisë së imazhit) që trajton. Për ta arritur këtë ju nevojiten komponentë më të fuqishëm, gjë që gjithashtu përkthehet në një çmim më të lartë.

Personalisht nuk më pëlqen të jem kufizues dhe nuk do të them vetëm jo, por është shumë e vështirë. Kompjuterët me ekran 4K janë drejtuar një publiku kërkues dhe këta përdorues kërkojnë një ekran të mirë, një procesor të mirë, RAM të mirë, një hard disk të mirë, grafikë të mirë dhe, në fund të fundit, atë që zakonisht njihet si "copë kastraveci" e kthyer në kompjuter. Kompjuterët më të mirë janë të shtrenjtë dhe, në rastin më të mirë dhe për të qenë dashamirës, ​​do të them se mund të ketë laptopë "më pak të shtrenjtë" 4K, por ata do të jenë akoma të shtrenjtë kur krahasohen me një Full HD ose thjesht HD. Jo vetëm për shkak të ekranit, por sepse pjesa tjetër e ekipit ju shoqëron në një nivel më të lartë.

Si duhet të duket laptopi i fundit 4K

Processor

Një ekran 4K nuk është një ekran normal. Edhe pse është në të njëjtën madhësi, duket sikur të ishte shumë më i madh. Madhësia e tij nuk lidhet me dimensionet, por me numrin e pikselëve në të. Prandaj, ne po flasim për një ekran që kushton më shumë për të lëvizur, dhe për të lëvizur gjërat më të rënda na duhet një motor më i fuqishëm. Mund të themi se motori i kompjuterëve është procesori i tij dhe një laptop me ekran 4K nuk mund të ketë një procesor diskret.

Në vitin 2020, praktikisht çdo laptop që ia vlen të provojë, monton një procesor Intel i5 ose AMD Ryzen 5, kjo duke folur për kompjuterë me ekrane normale. Gjithnjë e më shumë oferta të mira po shfaqen me Procesorët i7 / Ryzen7, dy procesorë që bëjnë që gjithçka të funksionojë në mënyrë perfekte në kompjuterë me ekran Full HD. Shumica dërrmuese e kompjuterëve me ekran 4K përfshijnë një procesor të barabartë me 7 nga Intel dhe AMD, por ka edhe disa me vëllezërit e tyre më të vegjël nga 5. Personalisht, nuk do ta rekomandoja dhe minimumi që do të rekomandoja është i7 ose Ryzen 7. Po, xhepi yt e lejon, përvoja mund të përmirësohet ende nëse zgjedhim i9 ose Ryzen 9 që montojnë laptopët më të avancuar me ekran 4K.

RAM

Laptop 4k

RAM nuk duhet të jetë një nga pikat më të rëndësishme kur zgjedhim një kompjuter me ekran 4K ose një tjetër, ose kjo është gjëja e parë që mund të mendojmë. RAM është memoria që ne përdorim, e cila na lejon të kemi disa procese të hapura. Duke pasur parasysh këtë, nëse procesori dhe hard disku tashmë kanë hapur një imazh dhe ai po shfaqet, RAM-i nuk do të funksionojë ... në imazhe statike. Problemi mund të shfaqet tashmë nëse ajo që po shohim është në lëvizje.

Shumica e kompjuterëve me ekran 4K që mund të gjejmë në treg kanë 8 GB RAM. Ka kompjuterë me RAM gjithnjë e më pak, por mund të themi se kjo sasi është ajo që po bëhet standard për të gjitha llojet e kompjuterëve. Prandaj, rekomandohet që memoria minimale RAM që duhet të ketë një laptop me ekran 4K është 8 GB RAM. Logjikisht, nëse mund ta përballojmë, mund të blejmë një kompjuter me më shumë memorie, nuk mund ta dimë kurrë se kur do të na duhet dhe është më mirë sesa të mos e humbasim.

SSD

Edhe pse në vitin 2020 ata ende duhet të ulin pak çmimin e tyre, SSD-të janë tashmë të pranishëm. Praktikisht çdo kompjuter që dëshiron të tërheqë vëmendjen tonë përdor një disk SSD dhe e vërteta është se ai përmirëson shumë performancën e sistemit operativ falë shpejtësisë më të lartë të leximit/shkrimit. Kur blejmë një kompjuter me ekran 4K, supozohet se kjo është për shkak se ne kërkojmë nga përdoruesit që nuk duam një pajisje më të ngadaltë, kështu që ne duhet të blejmë të gjithë pjesën dhe blej diçka me disk SSD.

Sa i përket kapacitetit të tij, kjo do të varet nga përdorimi që do t'i bëjmë pajisjes, por diçka duhet pasur parasysh: nëse blejmë një pajisje me ekran 4K, është për të përfituar nga cilësia e saj, që do të thotë. se do të ruajmë shumë foto dhe video me rezolucion të lartë. Këta skedarë janë shumë më të rëndë, disa MB një foto në 4K, kështu që hard disku duhet të ketë një kapacitet më të madh se nëse blejmë një kompjuter në të cilin na mjafton të trajtojmë skedarë me cilësi më të ulët.

Përveç SSD-ve normale ose në tërësinë e tyre, ka gjithashtu disqe hibride, me një pjesë në SSD dhe një pjesë në HDD. E mira e ketyre disqeve eshte se praktikisht ruajne cmimin e nje disku normal, perfitojne nga pjesa SSD qe sistemi operativ te leviz lirshem dhe ne pjesen HDD mund te kursejme shume informacion duke pasur opsione relativisht te lira qe përfshini, për shembull, një pjesë 128 GB në SSD + 1 TB në HDD. Ato janë një tjetër mundësi për t'u marrë në konsideratë, por duke kujtuar se pjesa e HDD është akoma më e ngadaltë.

HDR

Laptop 4k

HDR (High Dynamic Range) lejon që imazhet të shfaqin a Gama dinamike e përmirësuar e ndriçimit midis zonave më të lehta dhe më të errëta. Me fjalë të tjera, ai rrit atë që zakonisht njihet si kontrast. Nëse blejmë një kompjuter me ekran 4K, kjo ndodh sepse duam që ai të shfaqë imazhet me cilësinë më të mirë, ndaj ia vlen të blejmë një ekran që mbështet HDR. Është e vetëkuptueshme që ne duhet të përdorim edhe pajisje të tjera (si kamera) dhe softuer që mbështesin këtë teknologji, ose përndryshe do të ishte sikur të vendosnim një film me cilësi 1080p dhe të dëshironim ta shihnim në 4K sepse ekrani ynë është i aftë të duke shfaqur atë rezolutë. . Logjikisht, që diçka të shfaqet me cilësinë më të mirë, kjo duhet të trajtohet mirë që në momentin e kapjes.

Madhësia e ekranit

Madhësia e ekranit nuk është diçka e rëndësishme për t'u marrë parasysh. Kjo do të thotë, nuk ka një marrëdhënie të rëndësishme në lidhje me 4K, por do të jetë e rëndësishme në varësi të vendit ku dhe për çfarë do të përdorim pajisjet. Nëse duam ta lëvizim kompjuterin vazhdimisht, ndoshta na intereson një laptop me ekran 13 inç, por nëse do ta lëvizim pak më pak, mendoj se na intereson më shumë një me Ekran 15.6 inç ose edhe një nga 17.

Personalisht, zakonisht nuk e marr laptopin nga shtëpia, preferoj kompjuterët me ekran 15.6 inç, por lojtarët ose lojtarët duhet të zgjedhin një të një madhësie më të madhe. Jemi vetëm dhe ekskluzivisht ne që e dimë se çfarë përdorimi do t'i bëjmë kompjuterit dhe vetëm ne e dimë se për çfarë ekrani na intereson.

4K përdoret në mënyrë perfekte dhe shihet në ekrane, monitorë ose televizorë 40 inç ose më të mëdhenj, kështu që ne nuk do të vlerësojmë ndonjë ndryshim në cilësi ndërmjet kompjuterëve 13-17 inç. Vendimi ynë duhet të bazohet në faktorë të tjerë, si lëvizshmëria.

Kush duhet të blejë një laptop me ekran 4K?

Në thelb, laptopët me një ekran 4K janë krijuar për "përdoruesit e fuqisë", domethënë përdoruesit më kërkues. Për shumicën prej nesh, një ekran që ofron një cilësi të tillë nuk është i nevojshëm dhe mjafton një ekran Full HD, por gjithçka varet nga ajo për çfarë do të përdorim pajisjet. Nëse ka ekrane 4K në laptopë, është për diçka dhe se diçka ka të bëjë me, si mund të ishte ndryshe, cilësi dhe saktësi të imazheve.

Prandaj, duhet të konsiderojmë një ekip me një ekran 4K vetëm nëse jemi fotografë që duhet të shohim imazhet perfekte, gjë që përfshin edhe redaktimin e tyre. Për sa i përket botimiEkrani 4K është gjithashtu interesant nëse do të editojmë videon, praktikisht për të njëjtën arsye si për fotot. Mund të jetë gjithashtu i dobishëm nëse jemi lojtarë që duam t'i shijojmë titujt tanë me imazhin më të mirë ose nëse duam të shohim përmbajtjen në mënyrën më të mirë, por mendoj se televizionet tashmë ekzistojnë për këtë të fundit.

A ia vlen një laptop 4K?

Ekranet 4K kanë një rezolucion shumë më të lartë dhe më e rëndësishmja, duke qenë pikselë më të vegjël, e rrit atë dendësia e pikselit për njësi sipërfaqe, duke lënë një imazh me cilësi më të lartë. Kjo mund të tingëllojë si një gjë e mirë, veçanërisht për ata që merren me redaktimin grafik ose video, si dhe për lojtarët.

Sigurisht, blerja e një laptopi 4K do të thotë gjithashtu të paguash një çmim më të lartë për të, dhe ekranet me rezolucion para 4K mund të kenë densitet të shkëlqyer pikselësh pasi laptopët përdorin panele të vogla, jo më të mëdha se 17 ". Me fjalë të tjera, në shumë raste një ekran FullHD me shpejtësi të rifreskimit 120 Hz mund të jetë më i mirë se një ekran 4K 60 Hz.

Megjithatë, për përdorim të përgjithshëm nuk është aq i përshtatshëm për të blerë një laptop 4K, dhe shumë më pak nëse ajo që vlerësoni më shumë për një laptop është autonomiaMeqenëse këto panele zakonisht kërkojnë më shumë energji sesa homologët e tyre me rezolucion më të ulët, ato do ta shkarkojnë baterinë më shpejt.

Nga ana tjetër, disa mëkatojnë të blejnë një laptop 4K duke menduar se në këtë mënyrë ata do të mund të shikojnë lojërat e tyre video me rezolucion të lartë dhe harrojnë se ndoshta GPU-ja e atij laptopi dhe CPU-ja nuk janë mjaft i fuqishëm pëlqen ta zhvendos atë lojë në atë shkallë. Nga ana tjetër, edhe pse pajisja është e mjaftueshme për të përdorur video lojëra në 4K, kjo do të ndikojë gjithashtu në performancën, pasi nuk është e njëjta gjë të zhvendosësh një titull në atë rezolucion sesa ta bësh atë në një më të ulët.

En përfundim, Nëse jeni duke kërkuar përsosmëri në video, grafikë ose video lojëra, atëherë një 4K mund të jetë një opsion i mirë për sa kohë që shoqërohet me një pajisje mjaft të fuqishme dhe një bateri të madhe, siç është rasti me modelet e lojërave. Nëse nuk është kështu, më mirë zgjidhni rezolucione disi më të ulëta, si FullHD ose 2K ...


Po kërkoni një laptop të lirë? Na tregoni sa dëshironi të shpenzoni

dhe ne ju tregojmë opsionet më të mira

400 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

Lini një koment

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.