Laptopë pa sistem operativ

Brenda gamës së gjerë të produkteve të disponueshme në treg, ne kemi një lloj laptopi që për shumë njerëz kalon pa u vënë re. Bëhet fjalë për fletore pa sistem operativ. Siç sugjeron emri, këta kompjuterë nuk kanë një sistem operativ. Pra, ato janë një opsion që i jep përdoruesit shumë mundësi konfigurimi dhe personalizimi. Edhe pse ato janë gjithashtu opsione të rezervuara për përdoruesit me më shumë njohuri.

Prandaj, mund të ketë mjaft përdorues të interesuar për të blerë një model të këtij lloji. Më pas ju lëmë me një përzgjedhje të laptopëve pa sistem operativ që ne i dorëzojmë a krahasimi me modelet më të mira.

Laptopët më të veçuar jo të sistemit operativ

Para së gjithash ju lëmë me këtë Krahasimi i laptopëve pa sistem operativ në të cilën ju tregojmë specifikimet më të rëndësishme të modeleve më të shquara në treg. Në këtë mënyrë ju mund të merrni një ide të përafërt të secilit prej këtyre modeleve. Pas tabelës vazhdojmë të bëjmë një analizë të thellë të secilit prej tyre.

konfigurues i personalizuar i laptopit

Laptopët më të mirë pa sistem operativ

Pasi kemi parë tabelën me të parën Karakteristikat e këtyre laptopëve pa sistem operativ, tani kalojmë në një analizë të thellë të secilit prej tyre. Në këtë mënyrë ju keni më shumë informacion për secilin model dhe si funksionon ai. Informacion që do t'ju ndihmojë të zgjidhni atë që i përshtatet më mirë nevojave tuaja.

Lenovo Ideapad Y540

Lenovo është një markë që ka bërë emër në tregun e kompjuterave. Ata kanë bërë një punë të shkëlqyer dhe na kanë lënë modele cilësore. Pra, është një firmë që garanton performancë të mirë në kompjuterët tuaj. Përveç kësaj, ata gjithashtu janë inkurajuar të lëshojnë laptopë pa një sistem operativ si ky. Ka një ekran 15,6 inç. Një madhësi e madhe e ideale për të konsumuar përmbajtje multimediale dhe gjithashtu për të punuar.

Brenda na pret një procesor Intel I7-9750HQ, i cili na ofron performancë të mirë dhe konsum të ulët të energjisë. Ky model Lenovo Ka një RAM prej 16 GB. Ndoshta një shifër që do të thotë se me raste mund të jetë disi e shkurtër, por që për përdorim normal të laptopit nuk duhet të përbëjë ndonjë problem. Sa i përket ruajtjes, nuk ka probleme, pasi kemi 512 GB në SSD. Hapësirë ​​e mjaftueshme për të ruajtur video, filma, imazhe ose dokumente pune. Duhet thënë se nuk ka lexues CD/DVD, një detaj për t'u marrë parasysh.

Është një kompjuter i fuqishëm që punon shumë shpejt. Diçka që përdoruesit e vlerësojnë pozitivisht. Ndoshta është disi e rëndë për madhësinë e saj, pasi peshon pak më shumë se 2 kg. Edhe pse kjo nuk është një pengesë kur bëhet fjalë për transportin e qetë. Gjithashtu, ky model Lenovo Ka një sensor gjurmë gishtash që ju lejon të përdorni kompjuterin tuaj më shpejt. Një ekip cilësor, i fuqishëm dhe shumë i kompletuar.

Lenovo Ideapad 330-15

Në vendin e dytë gjejmë një model tjetër Lenovo. Ky laptop ka gjithashtu një ekran 15,6 inç. Një madhësi e madhe dhe shumë e gjithanshme. Meqenëse do të mund të shohim pa probleme çdo lloj përmbajtjeje multimediale. Përveç të qenit në gjendje të punoni me të në rehati totale. Përveç kësaj, është një ekran cilësor që ofron një trajtim të shkëlqyer të ngjyrave. Përsëri RAM-i është 8 GB. Por kjo nuk duhet të jetë një problem i madh në funksionimin e tij normal.

Hapësira ruajtëse është 500 GB. Pra, përdoruesi ka më shumë se hapësirë ​​të mjaftueshme për të qenë në gjendje të ruajë të gjitha llojet e skedarëve. Ky është një laptop që funksionon shpejt dhe është ideal për përdorim në zyrë ose studentë. Meqenëse na lejon të kryejmë detyra organizative, redaktojmë dokumentet pa asnjë problem. Gjithashtu nëse jeni duke kërkuar për një laptop tradicional shtëpiak është një opsion i mirë te konsiderosh.

Ky model ka një peshë prej 2,2 kg, nuk është më i lehti në treg, edhe pse kjo peshë nuk shkakton probleme gjatë transportit të kompjuterit. Duhet përmendur gjithashtu se ky laptop ka disa porte USB dhe HDMI. Diçka e rëndësishme që duhet mbajtur parasysh kur dëshironi të instaloni një sistem operativ në të. Meqenëse mund të jetë një kufizim për përdoruesin. Laptopi ka gjithashtu një bateri jo të lëvizshme, por lehtësisht të këmbyeshme. Një kompjuter i plotë që funksionon mirë dhe ofron vlerë të madhe për paratë.

MSI-WF65

Së treti, këtë model e gjejmë nga një markë tjetër që shumë prej jush me siguri e njihni. Është një laptop që tërheq menjëherë vëmendjen ndaj ndriçimit në tastierën tuaj. Diçka që e bën atë ideal për lojtarët. Ekrani ka të njëjtën madhësi si modelet e mëparshme, pra 15,6 inç. Edhe pse dallohet veçanërisht për kombinimin e RAM-it dhe hapësirës së brendshme.

Sepse ky kompjuter ka një 16 GB RAM dhe 1 TB memorie në formën e një hard disk SSD. Një RAM me kapacitet të lartë që na siguron një përvojë të qetë të përdoruesit dhe ndihmon kompjuterin të funksionojë shumë shpejt. Ka gjithashtu një procesor të mirë. Pra, jemi përballë një laptopi që bie mbi të tjerët për sa i përket fuqisë dhe performancës së mirë. Përveçse është një nga opsionet më të mira për lojtarët në këtë kategori të laptopëve pa sistem operativ.

Kompjuteri ka një peshë prej 3,5 kg, pra është identik me dy modelet në listën që kemi përmendur më parë. Ka disa porte USB dhe HDMI që mund t'i përdorim, veçanërisht të rëndësishme për instalimin e një sistemi operativ. Sepse ky model nuk ka CD player. Ndriçimi në laptop është shumë i mrekullueshëm, edhe pse është mirë të dini se ai shkëlqen vetëm me ngjyrë të bardhë. Një model i fuqishëm dhe i shpejtë që është një opsion i plotë për ata që duan një laptop me të cilin të punojnë dhe të luajnë.

HP Pavilion 14

Nëse ka një markë thelbësore në tregun e laptopëve, ajo është HP. Një firmë që ka miratimin e përdoruesve. Sepse modelet e tyre janë garanci e cilësisë. Përveç kësaj, në katalogun e tyre kemi edhe laptopë pa sistem operativ. Ky model ka gjithashtu një Ekran 14 inç. Një madhësi e mirë për punë, lojëra ose filma. Është një opsion që shquhet për fuqinë e tij. Plus një kombinim i mrekullueshëm i RAM-it dhe ruajtjes.

Brenda saj a 8 GB RAM dhe 512 GB memorie SSD. Pra, është një laptop që na jep një përvojë shumë të rrjedhshme të përdoruesit. Përveç të pasurit shumë hapësirë ​​ruajtjeje në dispozicion. Cilësia e ekranit të tij është një aspekt që duhet theksuar, pasi ofron një rezolucion të madh. Ideale nëse jemi duke parë filma ose duke luajtur lojëra. Meqenëse ndihmon në përmirësimin e përvojës së përdoruesit. Përveç kësaj, tastiera e laptopit ka ndriçim të gjelbër që mund ta përdorim dhe ta fikim sa herë të duam në një mënyrë të thjeshtë.

Bateria është një aspekt i rëndësishëm në këtë model. Meqenëse ka një kohëzgjatja rreth 8 orë me përdorim normal e laptopit. Kështu që ne mund të punojmë normalisht pa pasur nevojë ta karikojmë. Kjo është diçka që na ofron qetësi, veçanërisht në rast se harrojmë karikuesin. Është një laptop shumë i fuqishëm, ndoshta një nga më të fuqishmit në këtë krahasim. Përveçse është një opsion i plotë dhe i gjithanshëm. Meqenëse ofron performancë të shkëlqyer si kur punoni ashtu edhe kur luani.

MSI Stealth

Ne e përfundojmë këtë listë me këtë laptop nga një markë që shumë prej jush e njihni. E dyta e markës në këtë krahasim. Është një laptop që ka një ekran 15,6 inç. Me të njëjtën madhësi si pjesa tjetër e kompjuterëve në listë. Një ekran me rezolucion të mirë, i cili ndihmon shumë kur luani lojëra ose shikoni filma. Është një laptop i mirë për lojtarë.

Ky model ka një RAM 32 GB, më i madhi në krahasim, dhe një ruajtje të diskut të ngurtë 1 TB plus një SSD 1 TB. Kështu që na ofron një përvojë shumë të rrjedhshme të përdoruesit. Përveçse ka shumë hapësirë ​​për të ruajtur të gjitha llojet e skedarëve në të. Ai që ka aq shumë RAM na lejon t'i japim një përdorim mjaft intensiv dhe të jemi në gjendje ta përdorim për të luajtur. Një aktivitet që zakonisht konsumon më shumë burime. Por në këtë rast kemi përballë një laptop që shquhet për fuqinë dhe performancën e mirë.

Gjithashtu duhet theksuar se ky model ka shumë porte, si USB, HDMI ose lexues kartash. Pra, përdoruesi ka shumë mundësi në këtë rast. Edhe pse, ky kompjuter nuk ka një lexues CD / DVD. Diçka që luan si kufizim kur bëhet fjalë për dëshirën për të instaluar një sistem operativ. Nuk është një model shumë i rëndë, pak më pak se 2 kg. Pra transporti i tij është mjaft komod. Në këtë rast, tastiera ka ndriçim me shtatë ngjyra. Një model i fuqishëm, i cili jep performancë të mirë dhe është më i miri nëse kërkojmë një laptop lojrash.

Avantazhet e blerjes së një laptopi pa sistem operativ

fletore pa sistem operativ

Gjithnjë e më shumë përdorues po zgjedhin të blejnë një laptop pa sistem operativ. Një vendim që shpjegohet me disa arsye. Meqenëse ky lloj kompjuterësh kanë një sërë përparësish shumë të rëndësishme. Prandaj, ne kemi përmbledhur disa nga avantazhet kryesore të laptopëve pa sistem operativ.

çmim

Ndoshta më e rëndësishmja dhe arsyeja pse shumë përdorues zgjedhin këtë lloj kompjuteri. Si mungesa e sistemit operativ i bën ata një opsion shumë më të lirë. Çmimet e tyre janë dukshëm më të ulëta se ato të laptopëve normalë në treg. Prandaj, ju kurseni shumë para. Përveç kësaj, në shumë raste përdoruesi as nuk duhet të shpenzojë para më vonë për të marrë sistemin operativ.

Konfigurimi dhe personalizimi

Këta lloj kompjuterësh janë si një kanavacë. Përdoruesi ka të gjithë fuqinë për të vendosni se çfarë dëshironi në kompjuter Dhe pse jo. Pra, ata i ofrojnë përdoruesit shumë opsione kur e konfigurojnë atë sipas dëshirës së tyre. Nuk ka asgjë që vjen e instaluar si standard. Kështu që ju kurseni shumë për sa i përket bloatware. Përdoruesi instalon atë që dëshiron dhe e konsideron të nevojshme në kompjuter.

Libertad

Është një avantazh i lidhur ngushtë me atë të mëparshëm. Duke pasur parasysh se përdoruesi është ai që vendos se cilin sistem operativ të instalojë. Është diçka që ai e zgjedh vetë sepse e sheh të arsyeshme. Përveç kësaj, kjo mungesë e një sistemi operativ ju lejon të eksploroni shumë opsione të tjera. Kështu që ju dilni jashtë të zakonshmes dhe ngurtësisë që ju ofron një laptop tradicional.

Markat që shesin laptopë pa sistem operativ

Disa marka laptopë kanë modele që plotësojnë nevojat e atyre përdoruesve që tashmë kanë një licencë të Microsoft Windows dhe nuk duan të paguajnë shtesë për ta përfshirë atë, ose atyre që nuk duan të punojnë me sistemin operativ që vjen i para-instaluar dhe do të formatojë dhe ata do të instalojnë sistemin operativ cfare preferoni. Në ato raste, ju mund të mbani një sy në markat si:

HP

Është një nga markat që përfshin gjithnjë e më shumë kompjuterë pa sistem operativ. Fillimisht, si të tjera si Dell, apo IBM, etj., filluan të përfshijnë disa modele me Linux, por pak nga pak ato janë zhdukur për këto versione pa OS, në mënyrë që përdoruesi të jetë ai që zgjedh.

Ju mund të shihni më shumë Notebooks HP në linkun që sapo ju lamë.

MSI

Ky prodhues i specializuar në laptopët e lojërave është gjithashtu shumë i zellshëm në shitjen e pajisjeve pa sistem operativ, kështu që është përdoruesi ai që zgjedh cilin të instalojë. Përveç kësaj, sistemet operative kanë tendencë të kenë licenca falas, madje edhe ato të pronarit, kështu që nuk ka kuptim që ato të vijnë me një OS të para-instaluar.

Nëse doni të shihni më shumë Laptopë MSI, në atë lidhje mund t'i shihni.

Asus

laptopë asus Ata kanë zgjedhur gjithashtu të kenë një repertor të mirë modelesh me Linux (EndlessOS), me FreeDOS ose, drejtpërdrejt, pa asnjë sistem operativ. Kjo do të kursejë disa para në OEM dhe do t'ju lejojë të zgjidhni atë që preferoni.

Çfarë ndodh nëse blej një laptop pa sistem operativ?

Kompjuterët në përgjithësi vijnë me një sistem operativ të instaluar si parazgjedhje. Sistemi operativ që pothuajse të gjithë laptopët zakonisht kanë të instaluar është Windows, por ka edhe opsione me Linux të para-instaluar ose ato të mollë, të cilat përdorin macOS. Laptopët me sistem operativ të para-instaluar nuk mund ta bëjnë këtë pa paguar licencën, që do të thotë se janë pak më të shtrenjtë se kompjuterët që shiten. pa asnjë sistem operativ.

Por çfarë ndodh nëse blej një kompjuter pa sistem operativ? Tashmë e dimë që do të paguajmë më pak sepse do të kursejmë paratë e licencës, por do të hasim edhe këto disavantazhe:

  • Logjikisht, ne nuk do të mund të bëjmë asgjë nëse nuk e bëni ju ne kemi instaluar një sistem operativ. Për përdoruesit fillestarë që nuk kanë instaluar kurrë një sistem operativ, blerja e një kompjuteri bosh në këtë kuptim nuk është alternativa më e mirë.
  • Do të na duhet na gjeni sistemin operativ që duam të instalojmë. Kjo pikë duket e njëjtë me atë të mëparshme, por nuk është. Ne mund të zgjedhim praktikisht çdo shpërndarje Linux dhe do të funksionojë siç duhet, dhe e njëjta gjë mund të thuhet për Windows 10 nëse kemi një CD instalimi.
  • Diçka mund të mos shkojë siç pritej pas instalimit. Edhe pse sistemet moderne operative e bëjnë të gjithë harduerin të funksionojë, ndoshta ka diçka që nuk funksionon, më e zakonshme është lidhja HDMI. Në disa raste, problemi zgjidhet duke kërkuar dhe instaluar drejtuesin zyrtar për komponentin tonë të brendshëm.

Çfarë OS të instaloni në një laptop pa sistem operativ?

laptop i lirë pa sistem operativ

Shumica e laptopëve shiten me një sistem operativ të para-instaluar Microsoft Windows, i ndjekur nga macOS për modelet e Apple dhe Google ChromeOS për modelet. Chromebooks. Në vend të kësaj, ekziston një pakicë që përfshin sisteme operative të para-instaluara GNU / Linux, si Slimbook, System76, Librem, etj., si dhe ato që përfshijnë FreeDOS ose thjesht ata nuk kanë asnjë sistem operativ instaluar (nganjëherë quhet Non-Os ose Free OS, për të mos u ngatërruar me FreeDOS).

Ata të FreeDOS Ato ofrojnë një OS shumë të thjeshtë dhe në modalitetin e tekstit për të kryer operacionet bazë, për të përfunduar instalimin e një sistemi operativ më të plotë, si në rastin e atyre pa OS. Në secilin rast, mund të instaloni një mori sistemesh operative, megjithëse dy më të njohurit janë:

Dritaret

Është zgjedhja e preferuar e shumicës, pasi është sistemi operativ me mbështetjen më të mirë për softuerin dhe harduerin komercial. Është veçanërisht e rëndësishme për lojrave, pasi shumica e lojërave video janë të pajtueshme vetëm me këtë sistem operativ.

E vetmja gjë që duhet të keni parasysh në këtë zgjedhje është se nëse keni një kompjuter pa OS, OS falas ose FreeDOS, do të keni një hard disk pa format ose me ndarje në një format të njohur, i cili mund të njihet nga instaluesi i Windows. . Nga ana tjetër, nëse keni sisteme si Endless OS, ChromeOS ose Linux të ngjashëm, ai në përgjithësi do të përdorë një format që nuk njihet nga instaluesi i Windows dhe duhet të formatoni më parë në një format të njohur si NTFS nga një i tillë i drejtpërdrejtë. si Gparted ose të ngjashme.

GNU / Linux

Disa që janë në kërkim të një sistemi operativ më të fortë, të besueshëm dhe të sigurt, si dhe më të respektueshëm për privatësinë, përfundojnë duke përdorur shpërndarje të këtij lloji. Gjithashtu disa zhvillues e zgjedhin atë për mundësitë që i lejon.

Sido që të jetë, është një opsion i shkëlqyeshëm nëse doni një alternativë. Përveç kësaj, ai do të njohë çdo format të mëparshëm që mediumi i ruajtjes duhet të jetë në gjendje të menaxhojë ndarjet nga instaluesi.

të tjerët

Ju gjithashtu mund të instaloni sisteme të tjera operative, si FreeBSD, NetBSD, OpenBSD, Solaris, Android x86, ReactOS, dhe një të gjatë etj. Megjithëse këto sisteme janë pakicë, ndonjëherë ato nuk kanë mbështetjen më të mirë të softuerit / harduerit në dispozicion dhe mund të hasni disa vështirësi ose papajtueshmëri ...

Mund të provoni edhe macOS duke përdorur teknikat Hackintosh, megjithëse po bëhet gjithnjë e më e ndërlikuar nga Apple, aq më tepër tani që ata i kanë bazuar çipat e tyre në ARM.

Si të instaloni një OS në kompjuter pa sistem operativ

Logoja e Microsoft-it

Në këto raste, varet nga sistemi operativ që do të instaloni. Nëse përfundoni duke zgjedhur instaloni Windows 10 në kompjuterin tuaj, procesi nuk është shumë i ndërlikuar. Ajo që përdoruesit duhet të bëjnë është të shkarkojnë ISO Windows 10. Ky ISO është i disponueshëm në faqja e internetit e kompanisë.

Ne duhet te transferoni ISO në një memorie USB dhe më pas futni memorien USB të përmendur në kompjuter për të qenë në gjendje ta ekzekutoni atë në të. Pra, le të ekzekutojmë këtë Windows 10 ISO më poshtë dhe procesi i instalimit duhet të fillojë. Përdoruesi nuk do të duhet të bëjë shumë më tepër, thjesht ndiqni hapat që po shënon procesi.

Një hap shpesh i mundimshëm është kur kërkoni çelësin e produktit. Meqenëse ka raste në të cilat duke kapërcyer këtë hap është e mundur instalimi i Windows 10. Pa probleme, megjithëse në teori vetëm përdoruesit që shkojnë nga versionet e mëparshme të sistemit operativ mund ta bëjnë këtë pa pasur nevojë për licencë.

Prandaj, në shumë raste është e nevojshme që të përfundoni duke blerë një licencë Windows 10 përpara se të filloni këtë proces. Licencat janë të disponueshme në dyqanin e vetë Microsoft. Por provoni ta kaloni procesin disa herë përpara se të drejtoheni në blerjen e një licence.

Në rast se po mendoni të instaloni Linux, procesi është identik. Duhet të shkarkoni ISO-në e versionit më të fundit të disponueshëm dhe të ndiqni hapat që tregon procesi. Zakonisht është intuitiv dhe ka gjithashtu manuale të disponueshme që i ndihmojnë përdoruesit të jenë në gjendje ta instalojnë këtë sistem në laptopin e tyre pa një sistem operativ.

A mund të blej një laptop pa sistem operativ dhe të kërkoj nga një teknik ta instalojë?

Ndonjëherë mundeni. Dyqani që na shet laptopin mund të na ofrojë mundësinë e instalimit të sistemit operativ në një kompjuter që shitet fillimisht pa të, por këtu do të hasim disa probleme. E para dhe më e qarta është ajo do të humbasim avantazhin kryesor për të blerë një kompjuter pa sistem operativ, domethënë kursime. Ajo që do të kursejmë me licencën do ta tarifojë tekniku, dhe ndoshta më shumë nëse ai shton punën në faturë.

Nga ana tjetër, tekniku mund të sillet mirë dhe të na paguajë më pak, gjë që do të na lejonte të vazhdonim të kursenim disa para, por nuk përjashtohet as mundësia që ajo që ka në zotërim të jetë një sistem operativ pirat. Në këtë rast, mund të kemi probleme me licencimin në të ardhmen. Sido që të jetë, jo idetë më të mira kërkoni nga një teknik të instalojë një sistem operativ në një kompjuter që vjen pa të.

A ia vlen të blini një laptop pa sistem operativ

përdoruesit fillestarë Dhe pa njohuri teknike, jo, pasi ata do të duhet të mësojnë të instalojnë sistemin operativ dhe ta konfigurojnë vetë, ose të përfundojnë duke ia dorëzuar laptopin një profesionisti për ta bërë këtë.

Në anën tjetër, përdorues më të avancuar Ata që guxojnë të formatojnë dhe instalojnë sistemet e tyre operative do të mund të ruajnë një pjesë të licencës dhe të zgjedhin sistemin dhe botimin që duan të instalojnë. Përveç kësaj, nëse ata tashmë kanë mbështetje të paguar ose një licencë për një, ata nuk do të duhet të paguajnë për një licencë tjetër të një sistemi që nuk do ta përdorin.

Por EjemploImagjinoni që keni një licencë të Microsoft Windows 10 Pro, ose që dëshironi të instaloni Ubuntu në laptopin tuaj të ri. Në atë rast, pse të paguani për një PC të licencuar me Windows 10 Home? Më mirë ruani atë dhe instaloni vetë sistemin tuaj të preferuar operativ.


Po kërkoni një laptop të lirë? Na tregoni sa dëshironi të shpenzoni

dhe ne ju tregojmë opsionet më të mira

400 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

Lini një koment

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.