Laptop me prekje

Pas popullarizimit të pajisjeve mobile, sektori i PC-ve është prekur seriozisht dhe atyre u është dashur të rishpikin veten për të ofruar zgjidhje më tërheqëse për përdoruesit dhe të përpiqen të ruajnë pjesën e tregut. Kjo është arritur me disa përmirësime si p.sh portativ të konvertueshme, 2 në 1, ose prekni laptopët, ata kanë më të mirën nga të dy botët: tablet + laptop. Diçka që mund t'ju japë më shumë shkathtësi në jetën tuaj të përditshme ...

Laptopët më të mirë me prekje

Përpara se të përshkruajmë avantazhet dhe disavantazhet e një laptopi me prekje, ne kemi përpiluar një përzgjedhje ofertash sot, në mënyrë që, nëse tashmë e keni të qartë, mund të kurseni me cilindo nga këto modele:

Avantazhet e të pasurit një laptop me një ekran me prekje

laptop me prekje

Laptopët e rinj me ekrane me prekje kanë marrë një teknologji tashmë të pjekur dhe të provuar në pajisjet celulare, të tilla si panelet me shumë prekje, për t'i përfshirë ato dhe për t'u zhvilluar për t'iu përshtatur nevojave të reja. Këto ekipe kanë një numër të avantazhet që duhet të dini:

 • Madhësi: priren të kenë përmasa më kompakte, pasi ato me ekran me prekje janë midis 13-15”. Kjo do të thotë gjithashtu lëvizshmëri dhe autonomi më të madhe.
 • Lehtësia / Aksesueshmëria: Nëse nuk punoni mirë me tastierën ose keni një lloj problemi që ju pengon të përdorni normalisht tastierën / tastierën me prekje / miun, ekrani me prekje mund t'ju ndihmojë për këtë. Thjesht duhet të prekni vendin ku dëshironi të ekzekutoni aksionin.
 • I heshtur: nëse keni nevojë për më shumë heshtje sepse jeni duke incizuar ose duke bërë disa punë zanore, ekrani me prekje ofron atë heshtje që ju nevojitet përpara goditjeve të tasteve.
 • Libertad: duke qenë në gjendje të përdorni ekranin me prekje, mund të punoni ose të argëtoheni me laptopin tuaj kudo që dëshironi, pa pasur nevojë për një tavolinë apo sipërfaqe për ta mbështetur atë. Mund të përdorni edhe një stilolaps dixhital për të lundruar në menutë, për të vizatuar dhe më shumë.
 • cilësi- Laptopët me ekrane me prekje zakonisht përfshijnë ekrane me cilësi më të lartë, dhe me teknologji kapacitive. Ata në përgjithësi do të prodhojnë imazhe më të qarta dhe më të detajuara se fletoret tradicionale.

Markat me laptopë me prekje

Ka shume Markave të fletoreve konvencionale që kanë edhe modele me prekje. Më të spikaturat janë:

Lenovo

Prodhuesit kinez i mbetën divizioni i laptopëve të IBM Thinkpad, një nga platformat më të mira në treg që tani e përdor si bazë. Nuk është çudi që ai është bërë një nga shitësit më të fuqishëm që nga ajo kohë ka një mori modelesh ku të zgjidhni, dhe një raport të jashtëzakonshëm cilësi / çmim.

Sipërfaqe

Microsoft dëshiron të konkurrojë me Apple me laptopët e vet me prekje. Ekipet Microsoft Surface Ata kanë një dizajn mjaft të mirë, si dhe besueshmëri të madhe, performancë të madhe dhe autonomi të shkëlqyer. Të gjitha me më të mirat e Windows.

HP

Firma amerikane ka projektuar gjithashtu një seri laptopësh me prekje për të përmbushur nevoja të ndryshme. Disa të konvertueshme ose 2-në-1, të tjera me një ekran që rrotullohet 360º. Modele ideale për shtëpinë dhe kompaninë, me cilësinë e një prodhuesi kaq të veçantë si ky dhe me teknologjinë më të fundit. Ju mund t'i hidhni një sy katalogut të Notebooks HP në lidhjen e mësipërme.

Asus

Firma tajvaneze e ka pozicionuar veten si një nga prodhuesit më të mirë të laptopëve. Dihej tashmë si prodhuesi më i madh i motherboard-it dhe tani ajo e ka sjellë atë teknologji në zemrën e ekipeve të saj gjithashtu, duke ofruar një nga platformat më të mira. Ato karakterizohen nga performanca, cilësia dhe çmimet e arsyeshme. Në linkun e mëposhtëm mund të shihni një përzgjedhje të laptopët më të mirë Asus.

Ju duhet të blini një laptop me prekje nëse ...

Nëse keni vendosur të blini një kompjuter dhe po hezitoni midis një konvencional dhe një laptop me prekje, këtu mund të përfundoni zgjedhjen për njërën ose tjetrën duke marrë parasysh sa vijon:

 • Dëshironi ta përdorni në modalitetin e tabletit: laptopët me prekje kanë më të mirën nga të dyja botët, me komoditetin e një tastierë dhe tastierë me prekje për të shkruar ose lojëra, si dhe një ekran të madh dhe performancë të lartë, si dhe duke shtuar shkathtësinë dhe lëvizshmërinë e një tableti me ekran me prekje. Prandaj, me një nga këta kompjuterë mund t'i keni të dy në të njëjtën pajisje. Sa herë të duash do të jetë tabletë dhe kur të duash një laptop...
 • Ju jeni një dizajner grafik: Nëse jeni një dizajner grafik, me siguri do t'ju pëlqejë të keni një ekran me prekje. Megjithëse softueri i projektimit mund të përdoret me tastierë dhe maus, ka disa gjëra që bëhen më mirë me dorë. Për shembull, me një stilolaps dixhital ose me gishtin tuaj mund ta përdorni ekranin si kanavacë për vizatim ose retushim. Sikur të kishit një tabletë grafik ...
 • Ju do të vizatoni: Njësoj si më sipër, nëse ju pëlqen të vizatoni ose të keni fëmijë në shtëpi, me siguri një nga këto ekipe do të kënaqë të rriturit dhe të rriturit, duke ju lejuar të vizatoni shumë lehtë në ekranin tuaj për të retushuar, ruajtur ose dërguar vizatimet.
 • Përmirësoni produktivitetin: ekrani me prekje mund t'ju lejojë të lundroni më shpejt, siç bëni në smartphone ose tablet, pasi nuk do t'ju duhet të përdorni tastierë ose miun për të lundruar nëpër opsionet dhe menutë. Dhe koha e fituar në punë apo në studime është flori.

A është një laptop me prekje i njëjtë me një laptop të konvertueshëm?

laptopë me prekje

Disa përdorin fjalën e konvertueshme, laptop me prekje, 2-në-1, etj., si sinonim. Por duhet t'i kushtoni vëmendje kur zgjidhni modelin tuaj, pasi ata kanë ndryshime të lehta:

 • Laptop me prekje- Kjo etiketë po ju tregon vetëm se laptopi ka një ekran me prekje, por jo llojin që është. Për të përmirësuar më tej, duhet të dini dy konceptet e mëposhtme ...
 • 2 në 1- Këta janë laptopë me ekran me prekje që kanë një tastierë të ndashme. Kjo do të thotë, e gjithë motherboard dhe qarku kryesor do të vendosen pas ekranit, si në një tabletë, prandaj, mund ta shkëputni tastierën për ta ndarë atë dhe ta përdorni ekranin sikur të ishte një tabletë, me pavarësi të plotë nga tastiera. .
 • Konvertueshme: janë laptopë me ekran me prekje që kanë një menteshë në ekran që mund të rrotullohet 360º, duke mund të pozicionojë pajisjen sikur të ishte një tabletë duke e palosur tastierën mbrapa, ose si një laptop normal. Kjo do të thotë, për qëllime praktike ju lejon gjithashtu ta përdorni në modalitetin e tabletit ose në modalitetin e laptopit, por tastierën do ta keni gjithmonë të ankoruar, dhe kjo shton peshën dhe zvogëlon lëvizshmërinë në krahasim me 2 në 1.

Mendimi im për laptopët me prekje

Laptopët me prekje mund të jenë një alternativë e madhe për ata që duan një tablet dhe një laptop, pasi do t'i kenë të dyja në një pajisje të vetme, pa pasur nevojë të kenë dy pajisje që zënë hapësirë ​​në shtëpi, të shqetësohen për karikimin e të dyjave, instalimin e aplikacioneve të përditshme në njërën ose tjetrën, etj. Dhe ata janë shumë të rehatshëm.

Përveç kësaj, falë virtualizimit dhe emulatorëve, do të mund të përdorni aplikacione të sistemit operativ si p.sh android gjithashtu në laptopin tuaj Windows, i cili hap shumë mundësi. Dhe, nga ana tjetër, duke pasur një pajisje më të fuqishme si një laptop konvencional, nuk do të keni kufizimet e një tableti të vërtetë.

Tani edhe ata kanë të tyren disavantazhet që duhet të vlerësoni për të përcaktuar nëse ju kompenson apo jo:

 • Ekrani me prekje do ta shkarkojë baterinë më herët në krahasim me një panel konvencional. Domethënë autonomia do të reduktohet pak.
 • Ato mund të jenë më të shtrenjta në disa raste. Edhe pse duhet të keni parasysh se nuk do t'ju duhet të blini një tablet veçmas, por që po i blini të dyja pajisjet në një.
 • Ekranet me prekje mund të jenë më të vështira për t'u parë në hapësira të ndritshme sesa ato konvencionale.

Po kërkoni një laptop të lirë? Na tregoni sa dëshironi të shpenzoni

dhe ne ju tregojmë opsionet më të mira

400 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

Lini një koment

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.