Laptop I9

Përdoruesit më kërkues dhe më profesionistët kanë nevojë për një kompjuter të fuqishëm. Në përgjithësi, më të fuqishmit janë fiks ose kulla, dhe shpjegimi është i thjeshtë: sa më e madhe të jetë hapësira, aq më shumë dhe komponentë më të mirë mund të vendosim. Por për shumë vite, laptopët nuk janë shumë prapa, dhe në këtë artikull do të flasim për të laptop i9, një lloj PC me të cilin është pothuajse e pamundur për ne të gjejmë ndonjë detyrë që nuk mund ta bëjmë.

Laptopët më të mirë i9

Markat më të mira të laptopëve i9

Lenovo

Lenovo, emri i plotë i së cilës është Lenovo Group, Ltd., është një kompani kineze e themeluar në vitin 1984 që dizajnon, prodhon dhe shet të gjitha llojet e produkteve elektronike, ndër të cilët kemi celularë, tablet, televizorë inteligjentë dhe praktikisht çdo artikull tjetër që përfshin një sistem operativ, ndër të tjera. Nëse përfshihet në këtë listë, kjo është për shkak se ato produkte me një sistem operativ përfshijnë, natyrisht, kompjuterë. Aktualisht, Lenovo është një nga markat më të njohura në botën e kompjuterëve, veçanërisht laptopëve, dhe kjo sepse me markën e saj mund të gjejmë gjithçka, gjë që ndonjëherë na bën të kemi një përshtypje jo shumë të mirë nëse është. nga pajisjet e tyre më të lira.

Dhe a është se Lenovo prodhon laptopë për të gjitha shijet: dëshironi një kompjuter të lirë me një ekran 15.6 inç, por me komponentë dhe dizajn të matur? E kuptove. Dëshironi një më të vogël me komponentë më të fuqishëm? E keni edhe ju. Dëshironi një kompjuter vërtet të fuqishëm me komponentët dhe dizajnin më të mirë për lojëra apo për t'u përdorur në punët më të vështira? Epo Lenovo është gjithashtu popullor për kompjuterët e tyre të lojërave. Dhe, megjithëse më të mirat nuk janë më të lira, ato kanë vlerë të mirë për paranë, domethënë, ajo që paguajmë është e drejtë ose edhe më pak se ajo që do të paguanim në markat e tjera.

HP

HP është një kompani kaliforniane që lindi nga ndarja e Hewlett-Packard. Para kësaj, kompania origjinale u themelua në 1939, dhe HP që të gjithë e njohim sot u themelua në 2015. Nëse ata ishin të famshëm për diçka në të kaluarën, kjo ishte për shkak printerët e tyre, por prodhojnë edhe pajisje kompjuterike, pajisje periferike dhe ofrojnë asistencë për këto lloj aparatesh. Nëse jeni përdorues Linux, do të jeni të interesuar të dini se cilët janë ata që zhvillojnë hplip, një softuer për të menaxhuar printerët në sistem me bërthamën e pinguinit.

Kur bëhet fjalë për kompjuterët, HP ka pasur ulje-ngritjet e veta. Vite para shpërbërjes dhe lindjes së kompanisë së dytë, ata filluan të lansonin pajisje me cilësi më të ulët se sa pritej në një markë si kjo, prandaj komuniteti filloi të ishte i pakënaqur me markën. Por pak kohë pasi ata morën tokën dhe është përsëri një markë referencë në botën e kompjuterëve.

ASUS

ASUS është një kompani që prodhon dhe shet gjithçka që mund t'ju nevojitet në botën e informatikës, nga pllakat amë dhe grafika te kompjuterët, përmes të gjitha llojeve të pajisjeve periferike. Eshte një nga ofruesit më të mëdhenj të kompjuterave në botë, duke arritur numrin 4 në vitin 2015. Kompania është themeluar në vitin 1989 dhe është me origjinë nga Tajvani dhe si kompani aziatike ofron pajisje me vlerë shumë të mirë për para.

Duke qenë një nga prodhuesit më të mëdhenj të kompjuterëve në botë, është logjike të shohim se si në katalogun e tij gjejmë gjithçka që mund të imagjinojmë, nga netbook-ët më diskrete, përmes laptopëve të rangut të mesëm e deri te ata të nivelit më të lartë dhe që arrijnë në kompjuterët desktop. Laptopat tuaj janë, nga pikëpamja e shumë mediave të specializuara, ekipe shumë të balancuara që mund t'i marrim me çmime konkurruese dhe në rangun e tij më të lartë kemi laptopë me procesor i9 të shoqëruar me disqet më të mira SSD dhe një sasi të madhe memorie RAM me të cilën nuk do të ketë asnjë detyrë që mund të na rezistojë dhe e gjithë kjo në rregull. - pajisje të projektuara.

MSI

MSI, emri i plotë i të cilit është Micro-Star International, Co. Ltd., është një shumëkombëshe tajvaneze e teknologjia e informacionit. Është e specializuar në prodhimin dhe shitjen e pajisjeve kompjuterike, ndër të cilat kemi pllaka amë, karta grafike, serverë, pajisje periferike dhe madje disa për automobila. Për sa i përket kompjuterëve, ai shet si AIO (të gjitha-në-një), si kompjuterë kullë ose desktop, laptopë dhe të tjerë si kompjuterë industrialë.

Edhe pse, siç e kemi përmendur, prodhon dhe shet kompjuterë të të gjitha llojeve, është e zakonshme që kur lexojmë akronimin MSI, ajo që kemi përpara është një kompjuter i destinuar për lojëra. Dhe kompania ka variantet e veta për këtë lloj pajisje, dhe ato janë të lëvizshme me komponentë dhe dizajne më të mira që një lojtar mund të dëshirojë. Ndonjëherë, megjithëse nuk është një rregull i shkruar, është për t'u habitur që çmimi i MSI-ve është më i ulët se sa do të pritej në një kompjuter me komponentët e tij, dhe më shumë nëse i blejmë në dyqane speciale dhe në promovim.

Huawei

Huawei është një kompani e themeluar në Kinë në vitin 1987 që në dekadën e fundit është bërë një nga prodhuesit kryesorë të teknologjisë në botë. Bëhet qesharake sesi u bë shaka me markën në vende si Spanja rreth një dekadë më parë, pasi po flisnim për një markë kineze që askush nuk e dinte dhe mendohej se i mungonte cilësia. Me kalimin e viteve, e qeshura është zhdukur për t'i lënë vendin admirimit dhe njohjes, pasi tani ne gjejmë të gjitha llojet e pajisjeve elektronike me markën tuaj dhe të gjitha me vlerë të mirë për para.

Edhe pse vendosja e tyre në mbarë botën filloi në botën e telefonisë, ata tani janë gjithashtu të njohura për prodhimin dhe shitjen e pajisjeve të tjera, si laptopët. Këto janë një mundësi e shkëlqyer këto ditë, duke ofruar pajisje të dizajnuara mirë, të balancuara mirë dhe të tjera më të fuqishme me të cilat mund të luajmë ose të kryejmë detyra të rënda. Vlen të theksohet se ata shesin edhe pajisje me ekrane me prekje që rivalizojnë drejtpërdrejt me Surface të Microsoft-it, megjithëse mund të jenë edhe më interesante se këto për mundësinë e përdorimit të të njëjtit sistem operativ në një kabrio me çmim më të ulët.

Kush duhet të blejë një laptop i9?

laptop i9

Unë mendoj se vetëm përdoruesit më kërkues. i9 është procesori më i mirë Intel, dhe performanca e tij është aq e mirë sa që ekipi mbetet në gjithçka që ne përpiqemi të bëjmë. Prandaj, në pyetjen se kush duhet ta blejë atë, përgjigjja do të ishte se përdoruesit që janë ndër tre të mëposhtëm:

 • Profesionistë që kanë nevojë për fuqi maksimale. Nëse në punën tonë do të përdorim një redaktues të faqeve në internet, siç është WordPress, do të modifikojmë tekste, do të mbajmë kontabilitet ose një redaktues të thjeshtë video, laptopi i9 nuk është për ju. Notebook i9, me shoqëruesit e tij të zakonshëm (komponentët), është projektuar për detyra të rënda, të tilla si përdorimi i një redaktuesi video ku ka shumë përmbajtje për t'u dhënë ose muzikë me shumë këngë, si dhe programe të tjera redaktimi 3D ose animacion. . Aty ku do të vëmë re më shumë performanca do të jetë kur eksportojmë, renderojmë dhe ruani skedarët, por edhe kur nuk shohim prerje të caktuara dhe shijojmë animacione të vazhdueshme dhe të qëndrueshme në çdo kohë.
 • Gamers. Edhe pse disa vendosen për i7, shumica e lojtarëve preferojnë një laptop me një procesor i9. Lojërat kanë grafikë, tekstura dhe të gjitha llojet e detajeve gjithnjë e më të mira, dhe mënyra më e mirë për t'i parë të gjitha pa asnjë lloj prerjeje është me një ekip të mirë. Përveç kësaj, shumë prej tyre transmetojnë lojërat e tyre drejtpërdrejt, kështu që ata kanë nevojë për shumë muskuj dhe i9 mund të sigurojë gjithçka që ju nevojitet.
 • Ju kanë mbetur para? Është edhe për ju. Një laptop me një procesor i9 është i shtrenjtë, dhe kjo është për shkak të vetë procesorit dhe komponentëve të tjerë që zakonisht përfshin. Ashtu si kur blejmë një makinë, nëse kemi mundësi, zgjedhim një makinë "full equipe", me kontrollin e klimës, rregullatorët e dritareve, stereo të mirë, rrota të mira ... gjithçka. Këto makina zakonisht përfshijnë gjithashtu sisteme speciale sigurie, kështu që është e vështirë për ne të hasim një surprizë të papritur në formën e një mangësie. Me kompjuterin është e njëjta gjë: nëse blejmë më të fuqishmin, ndoshta nuk kemi nevojë për gjithçka që ai ofron shumicën e kohës, por nëse ndonjëherë na duhet energji shtesë, laptopi i9 e garanton atë.

Laptopi I9 apo i7?

Intel Core i9

Për arsyet e shpjeguara në pikën e mëparshme, do të thosha se në shumicën e rasteve është opsioni më i mirë i7. Sigurisht, i9 është një procesor më i mirë, por zakonisht vjen me shumë RAM, hard disk të mirë dhe nganjëherë ekrane më të mëdhenj. Nëse shtojmë procesor më të fuqishëm, RAM, disk, ekran dhe ndoshta kartë grafike, do të rezultojë në një shpenzim shumë të lartë, kështu që në shumicën e rasteve nuk ia vlen.

Por edhe siç e kemi shpjeguar më lart, gjithçka varet nga përdorimi që do t'i bëjmë dhe nga fuqia jonë blerëse. Nëse është një mjet pune dhe duam të punojmë me të gjitha garancitë dhe performancën më të mirë, logjikisht është më mirë të zgjedhim një i9 dhe pjesa tjetër e komponentëve më të avancuar. Do të na kushtojë më shumë para, por nuk do të jetë shpenzim, por investim që do ta amortizojmë me kalimin e kohës. Sa i përket lojtarëve, diskursi është i njëjtë: nëse jeni një lojtar profesionist, investimi do t'ju kthejë në të ardhmen. Nëse është një hobi shumë i rëndësishëm në jetën tuaj, ne të gjithë jemi të gatshëm të shpenzojmë pak më shumë për të bërë atë që na bën të kënaqemi. Por nëse jeni një lojtar pak më pak kërkues, ndoshta do të jeni të interesuar edhe për një laptop me i7.

Laptopi I9 me 32 GB RAM dhe 17 inç, konfigurimi i preferuar

Një nga laptopët më të kërkuar tani është ai që përdor një procesor i7 së bashku me jo më pak se 8 GB RAM. Ato janë të njohura sepse ofrojnë performancë të mirë me çmime që shumë prej nesh mund t'i përballojnë, kështu që i zgjodhëm në vend të i5 për të qenë më të rehatshëm. Por kjo është për përdoruesin mesatar që dëshiron të përdorë kompjuterin e tij me një ndjenjë të përmirësuar. Kur po flasim për përdorues që kanë nevojë për diçka më shumë, këto janë fiksuar më shumë në një ekip tjetër, ai që monton këta përbërës:

 • Intel i9. Procesori më i mirë Intel që do të na lejojë të bëjmë gjithçka me shpejtësi të lartë.
 • 32 GB RAM. Po është shumë. Në fakt, 8 GB RAM është më se e mjaftueshme për shumë detyra, por nuk është për ata që duhet të bëjnë më të rëndat. Sa më shumë RAM, aq më shumë procese të hapura mund të kemi, dhe kjo vërehet edhe në programe të tilla si redaktorët e videove, në të cilët mund të kemi një afat kohor të ngarkuar shumë, dhe e njëjta gjë mund të thuhet në softuerin audio, por me numrin e këngëve. Mund të ketë akoma më shumë RAM, por mendoj se tashmë do të ishte për stacionet dhe ngarkesat e punës që tashmë e tejkalojnë atë profesionale, domethënë tashmë për përdorim korporativ.
 • Ekran 17 inç. Ata që kërkojnë një i9 e bëjnë atë që të funksionojë sa më mirë dhe sa më i madh të jetë ekrani, aq më shumë përmbajtje dhe detaje më të mira do të shohim. Kjo është gjithashtu me interes të veçantë për lojtarët, të cilët kur mund të përdorin një kompjuter kullë pjesërisht të mund të zgjedhin një maus, lloj tastierë dhe një ekran më të madh.

Për sa më sipër, gjithashtu mund të shtoni një hard disk të madh SSD, e cila do të përmirësojë më tej performancën dhe do të na lejojë të ruajmë shumë informacione, diçka e nevojshme duke pasur parasysh se do të punojmë me programe dhe skedarë të mëdhenj.

Ku të blini një laptop të lirë i9

Amazona

Amazon është një kompani e-commerce që është gjithashtu e përkushtuar ndaj kompjuterit cloud dhe inteligjencës artificiale. Si rezultat, ne kemi një kompani që ofron serverat e saj për një numër të madh palësh të treta, asistentin virtual Alexa, ndër të tjera, dhe një nga dyqanet online më të rëndësishme në botë.

Në Amazon mund të gjejmë të gjitha llojet e artikujve, shiten vetë ose nga dyqane të tjera që ata shesin duke përdorur portalin e tyre. Çmimet dhe garancitë janë më të mirat që do të gjejmë në internet, ndaj çfarëdo që të kërkojmë, ia vlen t'i kemi si opsion.

Gjykata angleze

El Corte Inglés është një grup global shpërndarjeje me bazë në Spanjë që përbëhet nga kompani të formateve të ndryshme. Edhe pse ka teori të ndryshme, duket se emrin e ka marrë nga një lloj prerjeje rrobaqepëseje angleze dhe është se një nga seksionet e tij më të rëndësishme është moda, ku mund të gjejmë veshje si kostume, më shumë sesa casual apo edhe sportive.

Në El Corte Inglés mund të gjejmë edhe artikuj të tjerë, si ato që lidhen me elektronikën, dhe ato gjenden si në dyqanet e tij fizike, ato të mëdha me disa kate që janë zakonisht në qytetet e mëdha dhe në Dyqani Online. El Corte Inglés u themelua në vitin 1940 dhe nëse ka mbijetuar me një emër të mirë deri më tani, kjo është sepse ofron produkte të mira dhe garanci të mira.

ndërprerje

Carrefour mbërrin nga Franca, e njohur më parë në vende si Spanja si një kontinent. Është një zinxhir shpërndarjeje që vite më parë disponohej vetëm në qytetet e mëdha, por ato janë rritur pikërisht për të qenë në gjendje të jenë në qytete më të vogla me dyqane më të vogla. Në Carrefour ne mund të bëjmë blerjet tona të përditshme, pasi gjejmë produkte ushqimore, higjienike apo baterish për pajisje të vogla elektronike.

Në dyqanet e tij më të mëdha, ato në qytete, ose në versionin e tij në internet mundemi gjeni edhe një seksion elektronik Në të cilat disponohen tabletë, celularë, pajisje shtëpiake dhe kompjuterë, si p.sh. laptopët i9 që kërkojnë përdoruesit profesionistë ose lojtarët më kërkues.

Komponentët e PC

PC Components është një kompani e themeluar në Spanjë në 2005. Fillimisht, synimi i saj ishte të shesë kompjuterë dhe komponentë për ta, por me kalimin e kohës ata kanë zgjeruar katalogun e tyre për të shitur edhe artikuj të tjerë që lidhen me elektronikën si kamerat. Ato operojnë në Spanjë dhe Portugali, ndërsa së fundmi kanë hapur edhe dyqane fizike në disa qytete. Dhe a është se PC Components është një portal i tregtisë elektronike, domethënë shumica e shitjeve të tij bëhen në internet.

Duke marrë parasysh që është një dyqan i specializuar në shitjen e kompjuterëve (dhe komponentëve për ta), është a Mundësi e shkëlqyer nëse duam të blejmë një laptop, çdo gjë që na nevojitet. Përveç kësaj, ato zakonisht ofrojnë çmime të mira, diçka që na intereson veçanërisht nëse jemi në kërkim të një i9 pasi ato janë zakonisht pajisje më të shtrenjta.

mediamarkt

Mediamarkt është një kompani e themeluar në vitin 1979 në Gjermani, me qëllim të shitjes artikuj që lidhen me elektronikën e konsumit. Është një zinxhir supermarketesh dhe mbërriti në vende si Spanja më shumë se dy dekada më parë. Që nga momenti kur mbërritën, ata filluan të fitojnë popullaritet për shkak të çmimeve të tyre konkurruese, megjithëse zakonisht janë të pranishëm vetëm në qytetet e mesme.

Mediamarkt promovohet me sloganin “Nuk jam budalla”, që i referohet faktit se do të jemi të zgjuar nëse blejmë në dyqanet e tyre sepse do të blejmë. gjithmonë me një çmim të mirë. Në katalogun e tij do të gjejmë celularë, tablet, televizor, lavatriçe, pajisje të tjera inteligjente dhe pajisje shtëpiake dhe kompjuterë, si laptopët më të fuqishëm i9 për përdoruesit më kërkues.

Kur të blini një laptop më të lirë i9?

Zi e premte

Nëse nuk i keni dëgjuar kurrë fjalët e Premtes së Zezë, ku keni qenë vitet e fundit? Mund të kuptohet pak më shumë se nuk e dini se çfarë është dhe nga vjen, por duhet ta keni dëgjuar ndonjëherë. E Premtja e Zezë vjen nga Shtetet e Bashkuara dhe është një event shitjesh që ka lindur me synimin për të na ftuar të bëjmë blerjet e para të Krishtlindjeve. Mbajtur të premten, një ditë pas Ditës së Falënderimeve.

Gjatë të Premtes së Zezë do të gjejmë zbritje të konsiderueshme në të gjitha llojet e dyqaneve dhe produkteve, dhe zbritja do të varet kryesisht nga popullariteti i artikullit dhe disponueshmëria e tij. Nëse po mendoni të blini një kompjuter dhe mund të prisni deri në nëntor, E Premtja e Zezë është një kohë e mirë për të blerë laptopin tuaj i9 me çfarëdo konfigurimi që mund t'ju nevojitet.

Dita e Kryeministrit

Nëse jeni klient i Amazona, ju duhet të jeni në dijeni të tij Dita e Kryeministrit. Ose më mirë, nëse jeni klient i Amazon Prime, i njohur më parë si Premium. Dhe është që dyqani i famshëm i tregtisë elektronike ofron të tijën ngjarje shitjesh për klientët tuaj më të mirë, ne që jemi të abonuar në Prime. Zakonisht zgjat dy ditë, mbahet në tetor dhe në to do të gjejmë zbritje që vështirë se do t'i gjejmë në një moment tjetër.

Gjatë eventit të Prime Day do të gjejmë mijëra produkte me një çmim të zbritur, dhe shitjet mund të jenë skandaloze. Përveç shitjeve normale, ata ofrojnë edhe Flash, të cilat janë edhe më shumë zbritje të ëmbël, por janë të disponueshme vetëm derisa të mbarojnë furnizimet. Nëse jeni klient i Amazon dhe planifikoni të rinovoni pajisjet tuaja, dhe veçanërisht nëse dëshironi të blini një disi më të shtrenjtë si një laptop i9, Prime Day mund të jetë një nga opsionet tuaja më të mira.

Cyber ​​e hënë

El Cyber ​​e hënë Është dita e dytë që vjen nga Shtetet e Bashkuara për të na ftuar të bëjmë pazar për Krishtlindje. Ajo festohet të hënën pas së Premtes së Zezë dhe, teorikisht, është një ditë në të cilën Artikujt që lidhen me teknologjinë do të shohin tkurrjen e çmimeve të tyre. Fjala "Cyber" është përfshirë për këtë arsye, por nuk është gjithmonë e vërtetë dhe disa dyqane ofrojnë edhe lloje të tjera artikujsh.

Duke qenë një ditë në të cilën çmimet e gjithçkaje që lidhet me teknologjinë ulen, Cyber ​​Monday mund të jetë ditë e përkryer për të rinovuar kompjuterin tonë, veçanërisht nëse po mendojmë të blejmë një me komponentë më të avancuar siç janë ato që zakonisht përfshihen në një laptop i9.


Po kërkoni një laptop të lirë? Na tregoni sa dëshironi të shpenzoni

dhe ne ju tregojmë opsionet më të mira

400 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

Lini një koment

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.