Laptop për dizajn grafik

El laptopi më i mirë për dizajn grafik Ai duhet të përbëhet nga një procesor i fuqishëm dhe i shpejtë, rezolucion i lartë, RAM i madh dhe një ekran i saktë me ngjyra. Nëse jeni një dizajner grafik profesionist dhe jeni të zhytur në kërkimin e një kompjuteri për të zhvilluar punën tuaj që plotëson të gjitha nevojat tuaja të dizajnit grafik, atëherë leximi i këtij artikulli do të jetë praktik për ju. Ka kaq shumë opsione në dispozicion që kjo mund të jetë dërrmuese. Por mos u shqetësoni! Ne kemi bashkuar një listë më poshtë për t'ju ndihmuar të gjeni më të mirën nga më të mirat në këtë terren konkurrues.

Laptopët më të mirë për dizajn grafik

Si buscas laptopi më i mirë për dizajn grafikMë poshtë keni një listë të opsioneve më të mira që mund të gjeni.

Për ne, këto janë 7 modelet më të mira të laptopëve për dizajn grafik:

 1. MacBook Pro
 2. Dell XPS
 3. Asus ZenBook Pro Duo
 4. Microsoft Surface
 5. MSI Moderne
 6. Libri Huawei Mate
 7. Lenovo Yoga

Nëse duhet t'i përgjigjemi pyetjes së cili është laptopi më i mirë për dizajn grafik, përgjigja jonë është e qartë: MacBook Pro.

Po kërkoni një laptop të lirë? Na tregoni sa dëshironi të shpenzoni dhe ne do t'ju tregojmë opsionet më të mira:

800 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

Ne jo vetëm që e shijojmë prej vitesh, por është se kushdo që e ka dhe ju pyet, është i sigurt se nuk do të flasë keq për të. është e shtrenjtë? Varet. Modeli 13 inç tashmë ka shumë fuqi dhe çmimi i tij është i përmbajtur, përveç kësaj, nëse do të jetë mjeti juaj i punës, sigurisht që do të jetë një investim sepse do ta kurseni në kohë dhe shqetësim që zakonisht modelet e tjera. jap.

Shqyrtuar 5 vlerat më të mira për para në laptopët e dizajnit grafik

Ne kemi renditur laptopët më të vlerësuar në internet nga përdoruesit që në fakt i janë përkushtuar dizajnit dixhital. Thuaj se buxheti është rreth 1.000 € deri në 2.000 € përafërsisht, pasi bëhet fjalë për pajisje për profesionistë. Nëse nuk mund të shpenzosh kaq shumë, ka edhe të mira laptopë më pak se 1000 euro që mund t'i përdorni për dizajn grafik.

Nëse dëshironi diçka ndoshta pak më të lirë në këtë drejtim, ju rekomandojmë të shikoni laptopë më pak se 1.000 euro.

libër asus zen

ZenBook, të cilin Asus e quan me krenari "bisha" (dhe ne jemi dakord me të), ofron performancë të fortë për sa i përket fuqisë, produktivitetit dhe shpejtësisë. Me ekranin e tij të madh dhe me cilësi të lartë 15.6 inç dhe procesorin Core i5 kjo është vetëm një nga laptopët më të mirë për dizajn grafik në treg për vlerën për para.

Asus ZenBook shkëlqen në çdo aspekt të dizajnit grafik, duke e bërë punën tuaj një përvojë të qetë dhe produktive. Një nga karakteristikat që e bëjnë këtë kompjuter të përsosur për dizajn grafik është se ai ka një Ekran IPS me HD të plotë, duke ofruar ngjyra të shkëlqyera dhe imazhe super të detajuara e të mprehta nga të gjitha këndet.

Laptop Surface 9

Është një laptop me peshë të lehtë. Surface Pro 9 është një kombinim i, nga njëra anë, një procesori Core i7 dhe nga ana tjetër, një karte grafike diskrete. Intel UHD. Ka edhe konfigurime më modeste (dhe më të lira) me një procesor i5 ose i7 si ai që rekomandojmë, pasi performon shumë mirë dhe përveç detyrave shumë të rënda, do të funksionojë shumë mirë për dizajnin grafik.

Laptopi ka një Ekran 13 inç kundër shkëlqimit, e cila do të jetë praktike për dizajnerët grafikë, pasi kjo ju lejon të shijoni rezolucionin 2736 × 1824 pixel Ende në dritën e ndritshme të diellit

Microsoft Surface 9 është në ngjyrë argjendi, ka një sipërfaqe alumini që është shumë e këndshme në prekje, Ju jep hapësirë ​​ruajtëse të shpejtë SSD 128-512 GB, plus shumë RAM, i cili arrin performancë të shkëlqyer, një procesor të fuqishëm dhe një ekran të madh.

Dizajnerët grafikë gjithashtu do të përfitojnë nga jetëgjatësi e lartë e baterisë që ka Surface 9. Notebook përdor teknologji të avancuar për të kursyer energji, duke ju lejuar kështu të punoni me media për periudha më të gjata kohore.

Me kartën tuaj grafike Intel UHD, Surface 9 është imponues për kërkimin në ueb, transmetimin e videove HD dhe sigurisht për modifikimin e fotove dhe videove.

Laptop Apple MacBook PRO

Në këtë krahasim nuk mund të mungonte një produkt i Apple. Apple MacBook PRO vërtet mund t'i rezistojë çdo prove që një dizajner grafik e bën atë. Të Ekrani i retinës është thjesht i mahnitshëm: Këndet e shikimit janë jashtëzakonisht të gjera dhe ndriçimi i ekranit është i shkëlqyer. Është sikur kanë ndërtuar një laptop me dizajn grafik në mendje.

Dizajni, kreativiteti dhe produktiviteti i MacBook PRO janë ngritur në një nivel të ri. Për ta bërë atë një kompjuter me dizajn grafik sa më të hollë të jetë e mundur, por me jetëgjatësi të gjatë të baterisë, Apple ka hequr diskun optik.

MacBook PRO është i fuqishëm, funksional, i shpejtë, inovativ Dhe bën një punë të shkëlqyeshme për trajtimin e shumë detyrave të rënda. Jemi të sigurt që nuk do të zhgënjeheni.

Megjithatë, ky kompjuter ka disa disavantazhe për të cilat duhet t'ju tregojmë. Pasi të testohet në Mac, është e vështirë të braktisësh sistemin tënd operativ. Bëhuni gati që gjithçka të shkojë shumë mirë, fuqi për çdo detyrë dhe një autonomi të lakmueshme.

Përveç kësaj, ky version i ri i MacBook Pro vjen me TouchBar, një shirit me prekje që do t'ju ofrojë akses të drejtpërdrejtë në funksionet e përdorura gjerësisht të programeve më të përdorura të dizajnit si Photoshop ose InDesign. Pa dyshim, ky është një laptop i shkëlqyer për dizajn grafik dhe çdo detyrë tjetër që kërkon performancë të lartë.

Lenovo Yoga Duet 7

Nëse ka një përfaqësues maksimal të epokës post-pc që shumë prej tyre e kanë parashikuar prej vitesh, domethënë pa dyshim Lenovo Yoga, një kompjuter hibrid që mund ta përdorni si laptop ose ta shndërroni në tabletë kur ju përshtatet. më e mira vetëm me një gjest. Prandaj është një pajisje shumë e gjithanshme dhe fleksibël, prandaj emri i saj, Yoga.

Kjo Lenovo Yoga na ofron një ekran të jashtëzakonshëm 13,9 inç Ultra HD Multi-Touch LED me rezolucion 3840×2160, një mrekulli e vërtetë me të cilën do të mund të shijoni ngjyra të gjalla dhe të gjalla, kontrast dhe mprehtësi të madhe dhe, me pak fjalë, një të pabesueshme cilësia e imazhit si për të shfletuar në rrjet ashtu edhe për të parë filmat dhe seritë tuaja të preferuara, për të shkruar detyrat tuaja në klasë, për të modifikuar fotot tuaja, për të modifikuar videot tuaja dhe gjithçka tjetër që mund të imagjinoni. Dhe është se Lenovo Yoga Është një kompjuter portativ ose i konvertueshëm jashtëzakonisht i fuqishëm për dizajn grafik.

Ai vjen me Windows 10 si standard, i cili do t'ju lejojë të shijoni të gjitha avantazhet e një sistemi operativ desktop, ndërsa brenda tij strehon një procesor Intel Core i5 2,5 GHZ me kartë grafike Intel UHD Graphics 620, 8 GB RAM DDR4 dhe 512 GB. të ruajtjes në një disk të tipit SSD. Me gjithë këtë, do të ndjeni se kompjuteri juaj "fluturon" dhe mund të punoni me disa aplikacione njëkohësisht pa ndikuar në performancën.

Përveç kësaj, ai ka dy porte USB 3.0 me shpejtësi të plotë me të cilat mund të lidhni pajisje të tjera të jashtme si kamera, maus, hard disk të jashtëm, pendrive; ofron gjithashtu një lidhës HDMI, i përsosur për t'u lidhur me një monitor ose televizor në shtëpi, si dhe lidhje WiFi dhe Bluetooth.

Me dimensione 2 1,3 x 1,4 x 31 cm, peshë 1,3 kilogramë dhe bateri të mjaftueshme për të gjithë ditën, në Lenovo Yoga 920 keni gjithçka që ju nevojitet për të punuar, studiuar dhe argëtuar, me avantazhin e të pasurit dy pajisje në një.

Dell Inspiron 7306

Është një laptop që për nga madhësia e ekranit mund të konsiderohet një pajisje e madhe. CV Dell Inspiron 15  Është një laptop që duhet të keni parasysh. Përdorni një procesor 3,1 GHz (deri në 3,8) Intel Core i7, 3 MB cache dhe 4 bërthama.  Kjo e bën atë të fuqishëm në funksionim për një sërë detyrash, jo vetëm për dizajn grafik. Grafiku juaj intel iris xe është më i dobët se laptopët e tjerë në listë, por ekrani 15.6 inç mund ta bëjë atë zgjedhjen e duhur nëse keni nevojë të shihni grafikë më të mëdhenj ndërsa jeni duke punuar.

Ashtu si me produktet e tjera në linjën Dell Inspiron, ai ka një dizajn të kujdesshëm estetik dhe një angazhim për të ofruar një përvojë të pasur multimediale që shpërndahet gjerësisht, pjesërisht falë folësit të integruara. Mungon një ekran me prekje për të pasur pjesën më të madhe të funksionalitetit që mund të prisni nga shërbimet e tabletave, dhe gjithashtu përshtatet pa probleme me ndërfaqen e Metro UI të Windows 10.

A është një Mac laptopi më i mirë për dizajn grafik?

Epo kjo mund të jetë një çështje debati dhe duhet të merret parasysh softueri i disponueshëm. Për Windows, do të gjejmë praktikisht të gjithë softuerin, ndërsa macOS ka diçka më pak të disponueshme. E shpjegoj këtë sepse ka të ngjarë që, nëse përdorim Mac, të gjejmë një për dizajn grafik që nuk është i disponueshëm, ndërsa më i popullarizuari do të jetë gjithmonë për Windows.

Duke shpjeguar mundësinë e mëparshme, duhet bërë e qartë se ajo është vetëm një mundësi, por e largët. Të aplikacionet më të mira për dizajn grafik, si gjithë Adobe, janë të disponueshme për Mac, dhe macOS është një sistem operativ që ofron performancë shumë më të mirë se Windows, cilido qoftë versioni i sistemit të Microsoft që zgjedhim.

Kushdo që i ka shkruar këto rreshta përdor gjithashtu shumë Linux, gjë që do të shërbejë për të shpjeguar se Linux, megjithëse mund të ofrojë performancë edhe më të mirë se macOS, nuk është një opsion, të paktën nëse varemi nga softueri i pronarit si ai i Adobe. . Linux ka softuerin e tij falas dhe me burim të hapur, por nëse kompania për të cilën punojmë nuk e përdor atë softuer, atëherë një kompjuter me të Linux nuk funksionon për ne. Dhe e njëjta gjë mund të thuhet për sistemet e tjera, të tilla si BSD.

Prandaj, opsioni më i mirë është ai në të cilin ne mund të përdorim softuerin më të njohur të dizajnit grafik dhe ta bëjmë atë. në mënyrën më efikase dhe me performancën më të mirë, dhe pa dyshim, ekipi më i balancuar është Apple Mac kështu që laptopë Apple ata janë kandidatë të mirë për gjithçka që lidhet me botën e dizajnit dhe fotografisë.

Markat me laptopë për dizajn grafik 

Ka disa veçanërisht markat e shquara sa i përket veçorive që i duhen çdo dizajner grafik nga një laptop. Këto firma janë:

Lenovo

Prodhuesi kinez ofron një nga vlera më e mirë për para, kështu që ju mund të merrni disa veçori premium me një çmim mjaft të arsyeshëm. Brenda të gjithë repertorit të modeleve të këtij prodhuesi mund të kërkoni mes Yoga 2 në 1, për ata që duan të punojnë me një ekran me prekje dhe një stilolaps.

Për përdoruesit që kërkojnë një ekip sa më të ekuilibruar të jetë e mundur, ThinkPads ose IdeaPads mund të jenë alternativat më të mira. Dhe nëse jeni duke kërkuar për performancën maksimale, atëherë mund të zgjidhni Legjionin. 

Asus

Asus ka një mori modelesh fantastike për të gjithë dizajnerët grafikë për harduerin dhe cilësinë e tij. Megjithatë, disa prej kabrioleve të tij dhe 2-në-1 mund të ofrojnë komoditete të shkëlqyera për profesionistët dhe amatorët në këtë repart. Bie veçanërisht në sy sfera e Zenbook Pro Duo, me ekran të dyfishtë. 

HP

Prodhuesi amerikan gjithashtu ka një numër të madh modelesh për të përshtatur të gjitha nevojat dhe xhepat. Por për dizajnin grafik mund të bien në sy modelet e konvertueshme ose 2-në-1, si Envy x2, Spectre 360, Elitebook, etj.

mollë

Sigurisht që në dizajn nuk mund të mungonte kjo markë. Ekipet e tyre kanë një nga platformat më të mira të punës, duke ofruar stabilitet, qëndrueshmëri dhe siguri për të maksimizuar produktivitetin.

Përveç kësaj, ka një mori softuerësh profesional të dizajnit për macOS, si dhe digjitalizues ose tableta grafikë që mund të përdoren me të, madje duke përdorur iPad si një prej tyre.

Nga ana tjetër, edhe Ajri edhe Macbook dhe Macbook Pro Ata kanë një ekran dhe grafikë të shkëlqyer për këtë lloj pune. E keqja është se atyre u mungon një ekran me prekje ... 

A është një laptop lojrash i mirë për dizajn grafik?

Un laptop lojrash, siç do ta keni verifikuar nga disa modele që kam përmendur në pjesën e mëparshme, mund të jetë një ekip i mirë për të dizajn grafik dhe redaktim video duke i përmirësuar ato karakteristika që kërkohen edhe për këtë detyrë, si një ekran i mirë, një kartë grafike e fuqishme, një kapacitet i madh memorie dhe një procesor që funksionon mirë. Me fjalë të tjera, veçoritë që vijnë si një dorezë për softuerin e përdorur për dizajn. 

Nga ana tjetër, jo të gjitha janë avantazhe të këtij lloji të pajisjeve për përdorim në dizajn. Këtu mund të vlerësoni avantazhet dhe disavantazhet

 • Përfitimet: Hardware i fuqishëm grafike, ekran i madh dhe cilësi për një përvojë më të mirë vizuale. 
 • disavantazhet: janë më të shtrenjta, konsumi i tyre është më i lartë, kështu që lëvizshmëria dhe autonomia do të preken dhe nuk përfshijnë ekranet me prekje për vizatim. 

Si të zgjidhni laptopin më të mirë për dizajnerët grafikë

laptop për dizajn grafik

Përpara se të blini një laptop për dizajn grafik, ose ndonjë detyrë tjetër, është mirë. e dini se çfarë madhësie kompjuteri është më e rehatshme për ju për të bërë punën dizajn grafik. Ndërsa një laptop për dizajn grafik të 15 inç a 17 inç mund të tingëllojë mirë në letër, mund të mos jetë alternativa më e mirë nëse do ta përdorni në lëvizje për shkak të madhësisë së saj.

Nëse dëshironi të shihni modele të tjera me madhësi mesatare në lidhjet e mëposhtme do të gjeni një krahasim të më të mirëve Laptopë 15 inç kjo për nga madhësia është ajo që ne rekomandojmë tani.

Po kështu, një laptop më i vogël me dizajn grafik mund të mos ketë hapësirën e tastierës që ju nevojitet nëse planifikoni të shkruani shumë. Gjëja më e mirë që mund të bëni është të shfletoni fizikisht laptopët përpara se të blini një të tillë, në dyqane ose duke përdorur laptopë që një mik i ka tashmë. Dhe me këtë, ju mund të gjykoni më mirë se çfarë madhësie ju nevojitet.

Ky mund të duket si një hap shumë i thjeshtë për t'u ndërmarrë, por një laptop me dizajn grafik mund të jetë një investim që do ta përdorni për tre deri në katër vjet përpara se të mendoni të merrni një më të mirë dhe më të shpejtë. Në fakt, disa laptopë janë mjaft të mëdhenj për t'u përdorur për periudha shumë të gjata kohore. Është diçka që dëshironi të jeni në gjendje ta vishni, të punoni dhe ta mbani rehat. Kjo është arsyeja pse trashësia e kompjuterit të dizajnit grafik dhe pesha janë gjithashtu gjëra që duhet të keni parasysh.

Qëllimi kryesor i prodhuesve të laptopëve është të prodhojnë laptopë gjithnjë e më të hollë, madje edhe më të lehtë në treg, kështu që nëse nuk keni përdorur një laptop prej disa vitesh, do të habiteni se sa të lehta janë bërë.gjeneratat e fundit të laptopëve. Disa nga kompjuterët më të mirë për dizajn grafik mund të peshojnë më pak se 2 kg, ose edhe nën 1500 gram. Kjo bën që blerja e një laptopi të përshtatshëm të duket më shumë çështje komforti sesa funksionaliteti, dhe pjesërisht mund të jetë. Përderisa plotësojnë karakteristikat minimale teknike që ne duhet ta vendosim, sigurisht.

Dizajni grafik është një punë që kërkon harduer dhe këtë kërkesë e japin, përveç madhësisë së skedarëve, edhe kërkesat e softuerit që përdoret. Deri jo shumë kohë më parë, programet për dizajn grafik mund të instaloheshin dhe kontrolloheshin vetëm në një kompjuter të fuqishëm, i cili në përgjithësi ishte një desktop. Kohët e fundit, disponueshmëria e procesorëve të fuqishëm dhe kartave grafike për pajisjen celulare kishte çuar në shfaqjen e laptopëve të fuqishëm në treg.

Shumë prej tyre i quajtën kompjuterë laptopë lojrash, por dizajnerët grafikë i përdorin rrallë për shkak të mbipeshës dhe natyrës së tyre të rëndë. Të laptopët më të mirë për dizajn grafik Ata jo vetëm që duhet të jenë të fuqishëm, por gjithashtu duhet të jenë të gjithanshëm dhe të lehtë. Ata laptopë duhet të kenë komponentët më të fuqishme që janë aktualisht në dispozicion, por gjithashtu duhet të jenë peshë e lehtë dhe e lehtë për t'u mbajtur. Këto laptopë janë ajo për të cilën ka të bëjë ky rishikim, megjithëse ka shumë të tjerë.

Njihni fushën tuaj

Dizajni grafik nuk është gjithmonë diçka që ju e zhvilloni vazhdimisht në një zyrë ose në ndonjë vend tjetër fiks. Mund t'ju duhet të merrni me vete punën tuaj ndërkohë që jeni në mes të një pushimi, duke parë familjen, ose thjesht e merrni dhe e sillni nga ambienti juaj i punës që të mund të përfundoni detyrat në shtëpi apo edhe në zyrën e klientit.

Në dritën e kësaj, do ta gjeni veten në një pikë ku keni nevojë për fuqinë e një kompjuteri desktop dhe transportueshmërinë e një tableti, ky është vendi ku luan laptopi. Pasja e përkufizimit tuaj të laptopit më të mirë të lehtë mund t'ju ndihmojë merrni kompjuterin e duhur. Prodhuesit e laptopëve kanë pasur aftësinë për të avancuar dhe përmirësuar këto produkte në shumë mënyra.

Modelet e shkëlqyera, skemat e ngjyrave ose reduktimi i peshës e kanë bërë gjithnjë e më të zakonshme të shohin njerëz që punojnë me laptopë në tavolinat e tyre të zyrës. Kombinuar me alternativa më të mira ftohjeje dhe gjurmë gjithnjë e më të vogël, hard disk më të hollë dhe më të shpejtë, laptopët ultra të hollë janë bërë pajisje vërtet të fuqishme dhe të qëndrueshme për një sërë detyrash, duke përfshirë dizajnin grafik. Përveç kësaj, ato po zhvillohen gjithnjë e më shumë në atë mënyrë që të ofrojnë performancë më të madhe, gjë që është bërë zgjidhja perfekte për çdo detyrë që duhet të kryhet me to.

Processor

Teknologjia Hyper-Threading ekziston si në Core i5 si në Core i7. Teknologjia Hyper-Threading forcon performancën e kompjuterit tuaj të dizajnit grafik gjatë punës së rëndë, që do të thotë nëse kontrolloni përdorime të shumta në të njëjtën kohë, p.sh. psh. ngarkoni skedarë në cloud dhe punoni në Photoshop (ose Sony Vega), falë Teknologjisë Hyper-Threading ju merrni një performancë më të mirë dhe më të shpejtë të kompjuterit për dizajn grafik portativ.

Ndërsa Core i5 mund të bëjë lehtësisht përdorime të shumta njëkohësisht pa asnjë ndërhyrje, vonesë ose ngrirje, Core i7 ofron gjithçka edhe më shpejt dhe përvoja është më e fuqishme. Core i7 është ndërtuar për dizajn grafik dhe bën atë që kërkon laptopi juaj për të qenë në gjendje të performojë mirë në çdo kohë dhe për çdo detyrë.

Prandaj, Core i7 është një nga CPU-të më të mira të disponueshme sepse bën një punë të jashtëzakonshme për sa i përket shpejtësisë, grafikës, saktësisë së ngjyrave dhe performancës së përgjithshme. Pra, nëse jeni një dizajner grafik profesionist, Core i7 nuk do t'ju zhgënjejë kurrë dhe do të bëhet procesori më i rekomanduar nga të gjithë për të qenë një nga më të fuqishme megjithëse Core i9 e rrëzoi atë nga froni dhe tani është procesori më i fuqishëm i Intel, i përsosur për ata që kërkojnë një laptop për dizajn grafik dhe janë shumë kërkues për performancën.

A vjen laptopi me dizajn grafik me një procesor AMD? Mos u shqeteso. AMD është një prodhues procesorësh, diapazoni më i popullarizuar i të cilit është seri ryzen. Aktualisht, kompania me bazë në Kaliforni ofron disa versione të AMD Ryzen 3, AMD Ryzen 5 dhe AMD Ryzen 7, të cilat janë ekuivalente me i3, i5 dhe i7 të Intel. Më diskreti nga të tre është Ryzen 3, por, ndryshe nga i3s i Intel, propozimi i AMD do të na lejojë të kryejmë më shumë detyra pa ndjenjën se po lëvizim pajisje të rënda.

El AMD Ryzen 5 disponohet në 8 variante me 4 deri në 6 bërthama dhe më e larta e gamës ofron a Shpejtësia maksimale e orës 4.2 GHz. Fillimisht, ai ofron më shumë se performancë të mjaftueshme për të kryer punët e projektimit, kështu që kjo duhet të jetë zgjedhja nëse duam të punojmë me njëfarë rehati dhe aftësi paguese pa pasur nevojë të bëjmë një shpenzim të madh.

Për më tepër, AMD ofron gjithashtu Ryzen 7, një procesor që përmirëson performancën e Intel i7. Ata janë pak më të shpejtë se Ryzen 5, me një shpejtësi maksimale të orës deri në 4.3 GHz, por kjo arrihet me dy bërthama të tjera, që do të thotë se ai menaxhon më mirë ngarkesën e punës dhe ne mund t'i kryejmë punët tona edhe më shpejt. .

Kujtesa RAM: tipari më i rëndësishëm

Në rast se jeni një hobiist që kërkon të blini një kompjuter personal, thjesht mbani mend se funksioni më kritik në një kompjuter personal portativ të mirë është RAM.

Duke filluar nga fundi në 8 GB dhe nga atje lart. Sa më i madh të jetë RAM-i, aq më shumë detyra do të keni aftësinë për të kryer në të njëjtën kohë pa pësuar ngadalësim të kompjuterit. Autorët vizualë, të ngjashëm me ata të lojtarëve, kanë nevojë për shumë RAM.

Pra, provoni t'i hidhni një sy DDR4 2133 i cili në përgjithësi është i njëjti çmim si DDR3 1600 dhe ka shpejtësi më të lartë përpunimi. Disa nga laptopët më të mirë të lojrave vijnë gjithashtu me ta si parazgjedhje.

Kartelë grafike

Nëse përdorni laptopin tuaj për interpretim vizual, mund të keni nevojë të përdorni një kartë video më pak të shtrenjtë se një lojtar. Nëse i përkushtoheni interpretimit vizual, duhet t'i kushtoni më shumë rëndësi kartës video sesa RAM-it. Më i miri në këtë fushë është Nvidia GeForce GTX 3060. Ka 6 GB VRAM dhe 980 MHz. Në rast se po kërkoni vetëm laptopin më të mirë buxhetor, duhet t'i hidhni një sy AMD Radeon R9 295X2.

Fuqia e kartës grafike ka një ndikim të rëndësishëm në kohën e paraqitjes dhe aplikimi i efekteve, kështu që nëse do të punoni me skedarë shumë të mëdhenj, ju rekomandojmë fuqimisht që laptopi i dizajnit që blini të ketë një memorie grafike dhe RAM të dedikuar që nuk ndahet me sistemin.

Madhësia e madhe e ekranit

Si autor vizual ju duhet hapësirë ​​për të punuar. Vetëm në rast se zgjidhni një tablet me ekran 13 inç, ju rekomandoj të mendoni dy herë më parë. Konsideroni të gjithë kompjuterët Laptopë 15 inç apo edhe më të mirën Laptopë 17 inç. Edhe pse kjo, siç e kemi përmendur më parë, bazohet në shijet dhe nevojat. Duhet ta dini madhësia që ju nevojitet dhe kjo lidhet drejtpërdrejt me pikën e mëposhtme

Nëse i përkushtoheni edhe ilustrimit, ndoshta vlerësoni që ekrani të jetë i prekshëm për të shmangur blerjen e një tableti grafik, megjithëse ne nuk ju rekomandojmë ta kufizoni blerjen tuaj në këtë aspekt pasi, përveç rasteve të rralla, laptopë me ekran me prekje ato janë dukshëm më pak të fuqishme.

Përveç kësaj, duhet të zgjidhni rezolucionin maksimal të mundshëm, nga FullHD e tutje. Kjo do të shtojë një densitet më të lartë pikselësh në mënyrë që imazhi të mos shtrembërohet nëse e shikoni nga afër. Vini re se është një ekran me mprehtësi të mirë, saktësi ngjyrash, shpejtësi të rifreskimit dhe kohë përgjigjeje. 

Makinë e vështirë

Disk Ssd në laptop i5

Disqet e ngurtë mund të jenë të rëndësishme në çdo kompjuter, duke përfshirë ato që janë krijuar për t'u dizajnuar, të falin tepricën. Nëse do të përdorim një laptop për të dizajnuar, duhet të kemi parasysh se ndoshta do të na duhet shumë hapësirë. Nëse gjëja e rëndësishme për ne është sasia e ruajtjes dhe nuk duam të shpenzojmë tepër, mund të konsiderojmë një laptop me Disk HDD, ose çfarë është e njëjta, ato të një jete. Nëse zgjedhim një disk HDD, kapaciteti do të jetë më i madh dhe kompjuteri do të ruajë çmimin e tij, por shpejtësia nuk do të jetë më e larta.

Nga ana tjetër, ka Disqet SSD, të cilët janë disqe me memorie “flash” me shpejtësi më të madhe leximi dhe shkrimi. Ndërsa jemi duke bërë punën tonë të projektimit, nuk do të vërejmë asnjë ndryshim, por do të vërejmë shpejtësi më të madhe kur duam të ruajmë / hapim ose kopjojmë një punë të rëndë. Sigurisht, të laptopë me disk SSD Janë më të shtrenjta dhe kapaciteti i tyre është më i vogël, nëse nuk bëjmë ndonjë shpenzim shtesë. Madhësia minimale e diskut tonë do të varet nga përdorimi i çdo personi, por ju mund të blini laptopë me disqe SSD 128 GB pa u rritur shumë çmimi i tyre.

Një tjetër mundësi është të blini një laptop me të disk hibrid, që do të thotë se ka një pjesë të vogël në SSD dhe një pjesë më të madhe në HDD. Në pjesën SSD, sistemi operativ dhe të dhënat që përdorim më së shumti do të ruhen automatikisht, ndërsa në pjesën e HDD do të ruhen gjithçka tjetër.

Rekomandimi ynë është që nëse do të blini një laptop për dizajn grafik, të keni një hard disk SSD minimalisht 256 GB (edhe pse minimumi i rekomanduar do të ishte 512 GB) dhe më pas përdorni një hard disk të jashtëm 1 TB ose 2 TB për të ruajtur fotot, videot, etj. .

Ekran me prekje

Të kesh një ekran me prekje në një laptop janë pothuajse të gjitha avantazhet, veçanërisht nëse jemi stilistë. Mund të ketë disa probleme, më e qarta është çmimi. A laptop me prekje ju duhet të shtoni pajisje shtesë, gjë që zakonisht rezulton në a çmim më të lartë.

Nga ana tjetër, nuk mund të përjashtohet mundësia që të përjetojmë një gabim kur përdorim një laptop me ekran me prekje, sepse, megjithëse nuk duhet të jetë kështu, sistemet operative desktop janë krijuar kryesisht për t'u përdorur në kompjuterë pa ekran me prekje edhe pse çdo herë përputhshmëria është më e lartë.

Duke tejkaluar sa më sipër, një kompjuter me ekran me prekje mund të jetë një nga opsionet më të mira për projektuesit. Per te filluar, ne mund t'i përdorim ato me një stilolaps, i cili do të na lejojë të vizatojmë drejtpërdrejt në ekran sikur të ishte një tabletë grafik.

Nga ana tjetër, ne mund t'i përdorim edhe këta kompjuterë sikur të ishin tabletë dhe ka opsione dizajni që janë më të lehta për t'u përdorur nëse mund ta prekim drejtpërdrejt ekranin sesa duke përdorur miun ose panelin me prekje. Në fakt, ka shumë stilistë, veçanërisht karikaturistë, të cilët zgjedhin të përdorin tableta për të bërë shumë nga punët e tyre.

Kur të merrni parasysh transportin e laptopit

Në dy vitet e fundit, laptopët janë bërë gjithnjë e më të lehtë dhe bateritë e tyre zgjasin më shumë ndërmjet karikimeve. Ata janë përpjekur të jenë më të gjithanshëm. Sigurisht, vetëm në rast se ju bëni dizajn grafik në një zyrë ose në shtëpi dhe nuk keni nevojë të lëvizni kompjuterin tuaj nga atje, transportueshmëria nuk është shumë e rëndësishme për ju, por ju mund të shkoni nga këtu në atje me kompjuterin tuaj dhe këtu. është veçanërisht e rëndësishme peshën dhe vëllimin.

Cilësia e figurës

Laptop 4k

Në varësi të llojit të dizajnit grafik që bëni, cilësia e imazhit mund të jetë më e rëndësishme për ju sesa për një lojtar. Ekranet IPS janë më të mirët që mund të zgjidhni, megjithëse kjo do të varet edhe nga buxheti juaj dhe, nëse doni të shpenzoni pak më pak, mund të shkoni te një LED me FullHD.

Ne ju kemi paraqitur karakteristikat që duhet të keni parasysh kur zgjidhni laptopin tuaj për dizajn grafik. Ju kemi prezantuar edhe katër modele që na duken më interesantet. Por tani ju takon vetëm të zgjidhni mirë tuajën dhe të përfitoni sa më shumë prej saj.

Një aspekt tjetër i ekranit që duhet të keni parasysh kur blini një laptop për dizajn grafik është ai riprodhimi i ngjyrave. Në shumë raste marrim komente nga njerëz që kanë blerë një laptop me cilësi të dobët dhe ngjyrat që ata vendosin për dizajnet e tyre nuk riprodhohen në të njëjtën mënyrë në ekrane të tjera ose në printera, gjë që është një problem serioz.

Sigurohuni që të merrni një laptop me dizajn grafik nga ata që ju rekomandojmë në këtë listë dhe ky problem do të minimizohet në maksimum. Edhe kështu Ne gjithmonë rekomandojmë që të kaloni disa minuta duke kalibruar ekranin kompjuterit tuaj të ri për të shmangur probleme të tilla.

Sistemit operativ

Kujdes përdoruesit e Adobe: Chrome OS nuk mbështetet nga Adobe, e cila është arsyeja kryesore që ky Sistem Operativ nuk përdoret nga dizajnerët grafikë. Nga ana tjetër, Windows dhe Apple Mac OS mbështesin Adobe, që do të thotë se këto sisteme operative preferohen në një nga laptopët më të mirë për dizajn grafik. Gjithsesi, shpresa nuk humbet me Chrome OS, pasi mund të përdorni për shembull Pixlr Touch Up (për retushimin e fotove), Magisto dhe WeVideo (për redaktimin e videove). Pra, përdoruesit që shikonin laptopë të vegjël Chromebook këto nuk do të jenë alternativa më e mirë për projektuesit. Edhe pse disa forume Ata thonë se përdorues të caktuar kanë arritur t'i përdorin ato, por ajo që ne pyesim është nëse ia vlen puna për ta instaluar.

Dhe lista e të metave të OS Chrome nuk përfundon me Adobe, ai gjithashtu ka më pak hapësirë ​​në hard disk krahasuar me kompjuterët Windows dhe Mac. Për shembull, HP Chromebook 14 ka 16 GB hapësirë ​​ruajtëse lokale, plus 15 GB hapësirë ​​ruajtëse shtesë. ruajtja falas në renë kompjuterike e ofruar nga Google. Edhe pse, ju gjithashtu mund të keni akses në 100 GB hapësirë ​​ruajtjeje falas në renë kompjuterike, edhe nëse pas dy vitesh paguani për të. Në të kundërt, kompjuteri i dizajnit grafik Windows Acer Aspire V3 ka një hard disk 500 GB dhe një hapësirë ​​ruajtjeje shtesë prej 15 GB OneDrive.

Për përdoruesit e rastit dhe dizajnerë grafikë joprofesionistë në Chrome OS Nuk do t'ju shkaktojë probleme, por nëse jeni një stilist profesionist, një laptop Windows ose një Apple iOS është një domosdoshmëri, veçanërisht duke marrë parasysh faktin që duhet të ruani mijëra foto dhe video në hard diskun tuaj.

Pse të zgjidhni një laptop me dizajn grafik në vend të një desktopi?

Këtu ju kemi thënë se si të zgjidhni një laptop për dizajn grafik. Por, përpara se të merrni këtë vendim, ju është dashur të zgjidhni midis desktopit dhe laptopit. Këtu janë disa arsye pse të zgjidhni laptopin:

 • Nëse jeni gjithmonë nga këtu atje, një laptop është një opsion shumë i mirë. Jo vetëm që do të mund ta merrni me vete punën tuaj, pavarësisht nga destinacioni, por kompjuterët e dizajnit grafik po bëhen gjithnjë e më të mirë në ruajtjen dhe efikasitetin e energjisë. Kjo do të thotë që do të shpenzoni më pak kohë duke u shqetësuar se mos keni një çmim midis destinacioneve dhe do të jeni në gjendje të shpenzoni më shumë kohë sesa duke bërë punën aktuale.
 • Duke shkuar Telefoni mund të nënkuptojë të kesh më shumë hapësirë ​​të disponueshme në shtëpinë ose zyrën tënde. Nëse keni një kompjuter desktop tani, atëherë tashmë jeni të vetëdijshëm se kulla, monitori, tastiera, miu dhe komponentët e tjerë të gjithë rrisin hapësirën në tryezën tuaj. Nëse tashmë keni luftuar me nevojën për më shumë hapësirë, atëherë një laptop ofron një mënyrë për të kryer detyrat e dizajnit grafik pa kërkuar më shumë pasuri të paluajtshme.
 • Si një zgjidhje gjithëpërfshirëse, laptopët janë mjaft të fortë. Siç e kemi përmendur tashmë, ata kanë tastierën, miun, monitorin dhe gjithçka tjetër në një rast që mund të mbani. Monitorët e laptopëve janë të shtrenjtë për t'u zëvendësuar, por ato janë gjithashtu tepër të mprehta kur krahasohen me opsionet e desktopit. Disa laptopë ofrojnë gjithashtu funksionalitetin e ekranit me prekje, duke i bërë ata një urë të rehatshme midis tabletave celularë dhe kompjuterëve më të fuqishëm. Nëse ju pëlqen të vizatoni ilustrime ose të keni një tabletë grafike të integruar në kompjuterin tuaj, mund të jeni të interesuar për një laptop i konvertueshem.

Të gjithë laptopët më të mirë të dizajnit grafik kanë diçka për të ofruar që i veçon ata nga opsionet e desktopit dhe tabletit, por disa kanë pika më të forta se të tjerët. Për shembull, zgjidhja juaj gjithçka-në-një mund të kërkojë një ekran më të madh se llojet e tjera të opsioneve.

A ka laptopë të lirë me dizajn grafik?

 

Po, ka laptopë për dizajn grafik si ata që keni vetëm sipër këtyre linjave, por e vërteta është se gjithmonë duhet të bëni disa lëshime për atë ulje të çmimit të blerjes.

Duhet të keni parasysh se në një laptop për t'u dizajnuar gjëja më e rëndësishme është ekrani, RAM-i, procesori dhe grafika.

Nëse duhet të blejmë një laptop disi më të lirë, mund të bastojmë përsëri për një laptop me kapacitet më të ulët, duke besuar se do të përdorim një hard disk të jashtëm më vonë. Kjo do të thotë, midis një laptopi me 512 GB SSD dhe 256 GB, me siguri mund të blejmë të dytin nëse është dukshëm më i lirë pasi nëse ka pak ndryshim në çmim, nuk do të kompensojë. Për shembull, në rastin e Apple flasim për më shumë se 200 € diferencë midis kapacitetit më të madh dhe më të vogël.

Aplikacionet që mund t'i përdorni në këta laptopë për dizajn

Photoshop

photoshop

Kur bëhet fjalë për programet për redaktimi i imazhitAplikacioni i parë që del në bisedë është Photoshop. Aq sa në Spanjë kemi shpikur një folje për t'iu referuar redaktimit të imazhit: Chopear. Propozimi i Adobe na lejon të kryejmë të gjitha llojet e retushimit me të gjitha llojet e mjeteve, duke përfshirë një afat kohor që mund të përdorim për të krijuar imazhe në lëvizje.

Dhe jo. Aq sa i dëmton disa përdorues, si ata që mbrojnë softuerin e lirë, Photoshop nuk ka rival. Nuk është më vetëm ajo që ne mund të bëjmë me të, por përdorimi i tij është gjithashtu më intuitiv se aplikacionet e tjera që mund të aspirojnë vetëm t'i ndjekin në vazhdën e tij.

Photoshop do të na lejojë të kryejmë modifikime bazë, të tilla si shtimi i filtrave, prerja e imazheve, shtimi i teksteve ose ndryshimi i madhësisë dhe formatit të tyre, dhe të tjera më të avancuara, si ato që do të na ndihmojnë të fshijmë një agjent të paftuar në skenë, turbullimin, klon ... Gjithçka që mund të imagjinoni se mund të bëni në Photoshop, dhe mënyra për ta bërë këtë do të jetë relativisht e thjeshtë.

InDesign

InDesign

InDesign është një aplikacion qëllimi i të cilit do të kuptohet më mirë nga ne që kemi punuar në printera ose biznese të ngjashme. Shërben për layout, e cila shpjegohet shpejt dhe keq do të thotë se ne mund të përdorim InDesign për të mbledhur tekste në pjesë.

Kjo do të thotë: ashtu si Word është krijuar kryesisht për redaktim teksti, InDesign ka mjete që na lejojnë të shkruajmë, por edhe të tjera me të cilat mund ta zhvendosim tekstin në një pjesë tjetër që na përshtatet më shumë, imazhe, grafikë... Në thelb ajo është një mjet që përdoret për të shtruar tekstin dhe/ose imazhin që më vonë do të printohet për një libër ose ndonjë katalog.

Illustrator

illustrator

Illustrator është një redaktor grafik vektorial. Këto grafika përbëhen nga objekte të ndryshme me veti ose atribute matematikore sipas pozicionit, formës ose ngjyrës së tyre.

Ne do ta bëjmë këtë në atë që ata e quajnë "punëtori arti" ose "tavolinë pune", dhe përfshin mjete që do të na ndihmojnë të lëvizim dhe modifikojmë objektet për të marrë grafikun që kërkonim.

AutoCAD

AutoCAD

AutoCAD është një aplikacion dizajni kompjuterik për imazhe 2D ose modelim 3D. Përdoret për të kryer detyra të tilla si krijoni një plan plan urbanistik të shtëpisë.

Në fakt, projektet janë vetë arsyeja për AutoCAD. E vetmja gjë është se, me kalimin e viteve, shtohen gjithnjë e më shumë funksione dhe planet mund të tregojnë detaje gjithnjë e më të sakta me imazhe më të qarta.

Lightroom

Lightroom

Përkthimi i drejtpërdrejtë i "lightroom" do të ishte diçka si "dhomë dritë". Dhe është se, ashtu si Photoshop na ndihmon për të redaktuar, Lightroom Do të na shërbejë për të ruajtur imazhet dhe për t'i parë ato në mënyrë të shpejtë dhe të rregullt.

Pra, në thelb, Lightroom është biblioteka e fotografive që na ofron Adobe, e cila do të na lejojë gjithashtu të bëjmë disa modifikime, por shumë themelore.

Pas Efektet

pas efekteve

After Effects është një aplikacion që është si një studio në të cilën mundemi krijoni ose aplikoni kompozime, si dhe të bëni grafika profesionale që mund të jenë në lëvizje ose efekte të tjera speciale.

Një nga pikat e forta të After Effects është se ai përfshin shumë shtojca të palëve të treta që ndihmojnë në lehtësimin e ngarkesave të punës. Por, me pak fjalë, ne po përballemi me softuer me të cilin mund të krijojmë efekte të lidhura me lëvizjen.


Po kërkoni një laptop të lirë? Na tregoni sa dëshironi të shpenzoni dhe ne do t'ju tregojmë opsionet më të mira:

800 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

6 komente për «Laptop për dizajn grafik»

 1. Shumë interesante, sigurisht. Më mungon disa detaje në lidhje me temperaturën dhe zhurmën e ventilatorit. Unë isha gati të kapja EMVY, por ata më thanë se ajo shkriu tryezën e nxehtësisë dhe se ventilatori ishte torturë.

  Për mua është një aspekt i rëndësishëm. Unë do të zgjedh Acer V Nitro 15″

  Ju faleminderit.

 2. Hello!
  Po hetoj se cili do të jetë laptopi im i ardhshëm.
  Nga ekrani i parë, është zgjedhur një laptop Acer Aspire V3-575G (Core i7 6500U / 2,5 ghz / win 10 botim në shtëpi 64 bit / 16 GB RAM / 1 TB HDD / GF 940 MB dhe këtu është problemi i ekranit 1366 × 768 të )
  Siç e parashtrova problemi është rezolucioni i ekranit, dua të jem në gjendje të ngarkoj një klient me laptopin tim, por kam ndërmend të punoj në një kompjuter desktop me laptopin sikur të ishte një CPU. Kur pasqyroni ekranin e laptopit në një ekran më të madh, rezolucioni i tij është shumë i ulët. Laptopët e kësaj gamë më janë ofruar për rreth 1150 € (me TVSH)
  Do ta përdor për modelim mekanik 3D (punime të ngurta) dhe rendere mekanike dhe arkitekturë dhe dizajn grafik.
  Cfare me rekomandoni mua
  Shume faleminderit!

 3. Faleminderit Maturin për komentin. Edhe pse duhet ta kisha vendosur, tifozi është diçka që e kam konsideruar gjithashtu. Për atë që thua për HP Envy, është e vërtetë që temperatura mund të rritet por e ka një zgjidhje. Shkoni te Qendra e Kontrollit të Katalizatorit dhe ndryshoni opsionet e PowerPlay për të maksimizuar jetëgjatësinë e baterisë. Pa e ditur saktësisht pse, me këtë opsion ul në mënyrë drastike temperaturën e gjeneruar nga procesori dhe karta grafike pa ulur performancën e mirë të Envy. Pas kësaj ju mund të ulni një temperaturë të mirë 15 gradë celsius në mënyrë perfekte.

 4. Përshëndetje, Pablo. Unë do t'ju rekomandoja të shikoni Acer Aspire që kam lidhur në krahasim. Mendoj se është një nga opsionet më të mira, sepse nëse është një mjet që do ta përdorni çdo ditë për dizajn grafik ose modelim 3D në rastin tuaj, disa euro më shumë në këtë model Aspire do të përkthehen në një rezolucion më të lartë. Ai qe komenton ti ka 1366 × 768 ndersa ai qe une link eshte 1920 x 1080 sigurisht qe kushton rreth 200-300 euro me shume se ai qe permende. Megjithatë, me ata prej nesh që punojmë me laptopët si mjet kryesor, nuk është keq të më lini më shumë para sesa në vegla që janë vetëm për qejf, megjithëse sigurisht ky është tashmë mendim personal 🙂

 5. Përshëndetje, artikull i mirë faleminderit për informacionin. Laptopi im i vjetër është i pashpresë dhe më duhet të blej një tjetër. Bleva tabletin e madh grafik XP-PENArtist 24 Pro. Kerkoj dicka qe me pergjigjet perfekt kur punoj ne photoshop, illustrator, inDesign, me shume shtresa dhe skedare shume te medha, dicka (megjithese shume specifike) per editim video... qe nuk eshte shume e rende dhe qe eshte me shume ose më pak të përballueshme.
  Cfare me rekomandoni mua
  Shume faleminderit!

 6. pershendetje mirmbremje kerkoj edhe nje kompjuter desktop apo laptop per mbesen time qe po meson dizajn mode,cilen me rekomandoni do doja te ishte Samsung faleminderit

Lini një koment

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.