Portativ për programim

Të bësh punë programimi po bëhet gjithnjë e më shumë një mundësi e mirë pune. Pjesa më e madhe e përmbajtjes që ne konsumojmë, qoftë për argëtim apo për punë, është e disponueshme përmes një lloj softueri, dhe softueri krijohet nga programimi. Edhe pse ne mund ta bëjmë atë në kompjuterë desktop, apo edhe tableta (nuk do ta rekomandoja), mendoj se opsioni më i mirë është ta bëjmë atë në një portativ për programim që mund t'i përdorim kudo.

Zgjedhja e një laptopi të mirë për programim mund të jetë një detyrë e thjeshtë. Pjesërisht, është si të zgjedhim ndonjë laptop tjetër, por, gjithashtu si kur shkojmë të blejmë një kompjuter tjetër, duhet ta bëjmë sigurohuni që të montoni komponentët e nevojshëm në mënyrë që ne ta përdorim atë për qëllimin tonë. Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini nëse po mendoni të blini një laptop për programim.

Laptopët më të mirë për programim

konfigurues i personalizuar i laptopit

Apple MacBook Pro

Nëse jeni duke kërkuar për një ekip të ekuilibruar, Apple është një bast i sigurt. MacBook Pro juaj ka një Ekran i retinës 13 ″ që na ofron një imazh pothuajse të pamposhtur në çdo kusht dhe pavarësisht nga vepra apo përmbajtja që duam të shohim në të. Nga ana tjetër, na ofron një gamë deri në 10 orë, gjë që është skandaloze po të kemi parasysh se është një ekip që ofron performancë të mirë.

Brenda, MacBook Pro përfshin një procesor Apple M1 që për momentin është më i miri për çdo lloj pune, përfshirë programimin. e tyre 8 GB RAM dhe hard disku SSD, 256 GB në versionin e tij më themelor, së bashku me sistemin operativ macOS, na sigurojnë se gjithçka që bëjmë do ta bëjmë në një mënyrë fluide, të qëndrueshme dhe, pse të mos e themi, me tërheqje të madhe vizuale.

Sigurisht, një laptop i mirë nga një markë si kjo ka një çmim, dhe jo një çmim të ulët: ne mund ta marrim atë afërsisht 1350 €.

Notebook Dell XPS 13 9370

Ky laptop Dell është një kompjuter i shkëlqyer, por jo për shkak të madhësisë së tij, por për shkak të performancës së tij. Ekrani i tij 13.3 inç ofron një rezolucion prej 1920 × 1080 piksele, gjë që rekomandohet nëse duam të punojmë duke parë më shumë përmbajtje. Pra, nuk është as një kompjuter i madh, kjo është për shkak të peshës së tij, pasi peshon vetëm 1.2 kg. Nga ana tjetër, ai ofron autonomi të madhe, deri në 8 orë përdorim.

Brenda, ky laptop ka disa 8 GB RAM dhe një disk SSD që do të sigurojë që ne mund të kemi shumë procese të hapura pa vuajtur shumë sistemi operativ, Windows 10 në këtë kompjuter.

Por teknologjia e mirë nuk është e lirë dhe për të qenë në gjendje të prodhojnë këtë kompjuter të hollë dhe të lehtë, ata duhet të investojnë shumë në R&D, që do të thotë se nëse duam ta përdorim atë, do të duhet të paguajmë një çmim prej më shumë se 1400 €.

ASUS ROG Zephyrus G

ASUS Rog Zephyrus G reklamohet si një laptop lojrash, që shpesh do të thotë se përfshin komponentë të avancuar. Në këtë rast, ne kemi një kompjuter me Ekran 14 inç Full HD në të cilën do të shohim gjithçka në cilësi të mirë. Por përfitimet e këtij kompjuteri nuk mbeten vetëm në ekran. Më e mira është brenda.

Ky ASUS mundësohet nga një procesor AMD Ryzen 7 e cila tejkalon ekuivalentin e saj Intel. Nga ana tjetër, ai përfshin rreth 16 GB RAM dhe një hard disk SSD (1 TB në këtë rast) që do ta bëjë praktikisht çdo gjë që bëjmë të bëjmë në mënyrë të përsosur.

Kompjuteri vjen pa një sistem operativ, gjë që kontribuon në çmimin e tij më të ulët nga sa mund të prisni.

Huawei MateBook D15

Nëse jeni duke kërkuar për një kompjuter të mirë për të programuar ose kryer ndonjë detyrë tjetër pa shpenzuar shumë para, jeni të interesuar t'i hidhni një sy Huawei MateBook D 15. Ai ka gjithçka, dhe gjithçka që përfshin, që nuk është pak. , e ofron për një çmim nga më pak se 600 €.

Si fillim, ne po flasim për një kompjuter 15.6 inç, madhësia standarde që do të thotë gjithashtu i madh. Për të vazhduar, përfshini një procesor AMD Ryzen 5 i cili përmirëson ekuivalentin e tij Intel dhe që do të sigurojë që gjithçka të hapet me një shpejtësi më se të pranueshme. Me atë shpejtësi, do të kontribuojë edhe hard disku SSD, 256 GB në këtë rast. Paketa e komponentëve kryesorë për performancë plotësohet nga rreth 8 GB RAM që do të sigurojë që ne të mund të kemi disa procese të hapura pa vuajtur shumë sistemi operativ Windows.

Por kur përmendëm se kishte gjithçka, e bëmë kryesisht sepse edhe ajo aksesorët janë përfshirë në paketë si kufjet Freebuds 3, një çantë shpine dhe një maus me valë që do të na ndihmojnë të jemi më produktivë nëse nuk e trajtojmë mirë panelin me prekje. E plotë, apo jo? Më vjen keq që kjo paketë nuk është më e disponueshme dhe tani ato shiten veçmas.

Microsoft Surface Book 3

Surface i Microsoft-it është një nga pajisjet më të mira që mund të blejmë nëse duam të përdorim sistemin operativ Windows. Ata janë laptopët e vetë kompanisë dhe, si mund të ishte ndryshe, ata vijnë me një sistem operativ Windows të instaluar si parazgjedhje. Cfare ka me shume, bëhet fjalë për kabriolet, që do të thotë se mund t'i përdorim si kompjuter ose si tablet.

Brenda, të tyre 8 GB RAM dhe hard disk SSD, 256 GB në këtë rast, do të na sigurojnë se mund të punojmë në mënyrë perfekte në shumicën e skenarëve, por procesori i5, pa qenë opsioni më i keq, do të na bëjë të kemi pak durim kur për shembull hapim disa aplikacione.

Duke marrë parasysh që ky është një kabrio dhe që është harduer zyrtar i Microsoft-it, çmimi nuk është aq i lartë sa duket, por nuk është për të gjitha xhepat.

Karakteristikat e një laptopi për programim

laptopi më i mirë për të programuar

Cilësia e ekranit

Nëse do të përdorim një kompjuter për të punuar, dhe programimi mund të jetë dhe është një punë, ia vlen t'i kushtojmë vëmendje ekranit të tij. Do të kalojmë shumë orë në ditë duke e parë, ndaj ia vlen që të jetë një ekran me definicion të mirë që të mos na sforcojë sytë. Përveç kësaj, një rezolucion i mirë do të na lejojë gjithashtu, përveçse t'i shohim gjërat më qartë, të shohim më shumë përmbajtje në ekran. Prandaj, rekomandohet që të zgjedhim një laptop, ekrani i të cilit është Full HD, domethënë me një rezolucion minimal prej 1920 × 1080 piksele.

Një panel i mirë është gjithashtu i rëndësishëm. Sa herë që është e mundur, është më mirë të shohim vetë imazhin që mund të tregojë, por nëse kjo nuk është një mundësi, duhet të kemi parasysh ndriçimi maksimal që mund të shfaqë (thërija), që të jemi ne ata që vendosim sa ndriçim duam dhe jo një ekran mediokër. Gjithashtu, një gjë tjetër që do të rekomandoja është që laptopi që do të blejmë të ketë një ekran të një prodhuesi me famë botërore; Nëse blejmë një cilësi të dobët, ka gjasa që të ketë rrjedhje të lehta apo edhe pjesë të “djegura”, të cilat mund të jenë problem në varësi të detyrës që po bëjmë.

Me ekranin lidhen edhe ekranet shtesë, d.m.th. që ne mund të lidhim laptopin tonë me monitorë të tjerë për të treguar më shumë aktivitet. Disa prej jush ndoshta po mendojnë se nuk ka nevojë nëse ajo që bëjmë kur programojmë është të shkruajmë tekste, por kjo është vetëm gjysma e vërtetë. Ne mund t'i shkruajmë këto "tekste" në më shumë se një dritare, për të mos përmendur që mund të na duhet një monitor shtesë për të qenë në gjendje të shikojmë paraprakisht punën që po bëjmë.

Komoditet në tastierë

Fillimisht, nuk mund të programoni pa shkruar. Prandaj, një nga mjetet apo komponentët më të rëndësishëm që duhet të kemi parasysh është tastiera e laptopit. Personalisht, mendoj se Paraqitja e rehatshme e tastierës është disi subjektive. Lojtarët pëlqejnë tastierat me çelësa më të lartë dhe më të fortë, por programimi nuk po luan. Për mua, meqenëse kam provuar një tastierë me taste të ulëta, kjo rehati është në një tastierë, tastet e së cilës kanë një minimum lëvizjeje, kështu që ne vërejmë se i kemi shtypur, gjë që do të përfshinte edhe vërejtjen e një përplasjeje të vogël dhe një tingull; Kam provuar disa tastiera kaq të qeta dhe të holla sa që ishin pothuajse si të shkruani në një tabletë, nuk rekomandohen.

Si gjithmonë, mënyra më e mirë për të zgjedhur një tastierë do të ishte testimi fizik i saj, por nëse kjo nuk është e mundur, unë do të zgjidhja një kompjuter nga një markë mjaft e njohur. Sigurisht, unë do të refuzoja kompjuterët që kanë përfshirë një sistem të ri kyç që na premtojnë hënën dhe përfundojnë duke paraqitur probleme sepse inovacioni i ka dështuar, të paktën nëse kemi dëgjuar tashmë lajme se ka një dështim. Më mirë diçka më e vjetër nga sa dimë që ofron performancë të mirë se diçka më moderne për të cilën nuk kemi referenca.

Kujtesa RAM

program në një laptop

Në parim dhe në teori, për të programuar nuk është e nevojshme të punoni në një kompjuter me shumë memorie RAM. Por ne tashmë e dimë se teoria është një gjë dhe praktika është krejt tjetër. Nëse mendojmë se për të shkruar do të na mbeten 4 GB RAM, mendoj se do të bëjmë një gabim sepse e njëjta memorie do të duhet të lëvizë edhe sistemin operativ. Përveç kësaj dhe siç e kemi përmendur tashmë në këtë artikull, programimi mund të jetë shumë më tepër se shkrimi një tekst i thjeshtë, pasi ka të ngjarë që ne të duhet të shikojmë paraprakisht përmbajtjen e një aplikacioni disi të rëndë dhe, për t'i bërë gjërat edhe më keq, ta bëjmë atë në një monitor të jashtëm.

Gjëja e rekomanduar nëse do të blejmë ndonjë kompjuter për të punuar është që të fillojmë të shikojmë opsionet nga 8 GB RAM. Nëse pjesa më e madhe e punës sonë është të shkruajmë këto "tekste", do ta bëjmë shpejt dhe rrjedhshëm dhe do të vërejmë se vuan pak nëse duhet të bëjmë edhe detyra montazhi (video dhe muzikë), diçka që ndoshta do ta bëjmë. kurrë nuk duhet. Ne dhe vetëm ne e dimë punën që do të bëjmë dhe nëse do të na duhet diçka më e madhe se 8 GB RAM.

SSD

Hard disku i një laptopi për programim nuk duhet të jetë një nga pikat që na bëjnë të zgjedhim një model ose një tjetër, por duhet shpjeguar diçka e rëndësishme: Disqet SSD ato ofrojnë një shpejtësi leximi/shkrimi shumë më të lartë se ajo e ofruar nga disqet HDD. Kjo do të thotë që praktikisht çdo gjë që bëjmë do të bëhet shumë më shpejt, veçanërisht hapja e programeve (edhe pse procesori gjithashtu ka diçka për të thënë për këtë) ose skedarë të mëdhenj.

Pa dyshim, meqenëse kam provuar kompjuterë me disqe SSD, rekomandoj përdorimin e kompjuterëve me këto disqe. Të diferenca e performancës është e konsiderueshmePrandaj, pasi të jetë tejkaluar barriera psikologjike e çmimit më të lartë, besoj se do të fitojmë në efikasitet, por edhe në shëndet.

Grafiku

laptop për të programuar

Në fillim, programi i kartës grafike të një laptopi mund të jetë çdokush. Nëse do të shkruajmë tekste të thjeshta në softuer të këtij lloji, mjafton të kemi një kartë që na lejon të shohim se çfarë po shkruajmë, pra të gjitha ato që ekzistojnë në treg. Por, siç e kemi përmendur disa herë në këtë artikull, shkrimi është një pjesë e rëndësishme, por jo e vetmja. Zgjedhja e një grafiku pak a shumë të fuqishëm do të varet nga ajo që bëjmë me atë që është e programuar, domethënë nëse do të programojmë për të krijuar videolojëra, do të na duhet një grafik i mirë që të mund të shohim paraprakisht të gjithë përmbajtjen. Nëse nuk kemi nevojë për ndonjë gjë të veçantë, mund ta harrojmë këtë specifikim.

stabilitet

Të mos përjetosh probleme gjatë punës është shumë e rëndësishme. Askujt nuk i pëlqen të jetë në mes të një detyre dhe të shohë një mesazh se diçka nuk po përgjigjet ose mbyllet papritur. Për të shmangur këtë, mund të kemi parasysh disa aspekte, si blerja e një kompjuteri me komponentë të avancuar (RAM, CPU dhe hard disk), por edhe zgjedhja e një sistemi operativ më të qëndrueshëm dhe më fluid.

Personalisht, unë do të rekomandoja përdorimin e një kompjuteri me një Sistemi operativ i bazuar në Linux, ndër të cilat kemi shumë me mjedise grafike që janë projektuar të jenë të qëndrueshme dhe fluide. Nëse jeni një nga ata që mendojnë se nuk janë sisteme shumë të përputhshme ose të vështira, opsioni im i dytë do të ishte macOS. Siç mund ta merrni me mend, unë nuk jam një adhurues i madh i Windows, një sistem që do ta rekomandoja vetëm nëse kompjuteri ka komponentë shumë të fuqishëm dhe nëse softueri që do të përdorim është i disponueshëm vetëm për sistemet Microsoft.


Po kërkoni një laptop të lirë? Na tregoni sa dëshironi të shpenzoni

dhe ne ju tregojmë opsionet më të mira

400 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

Lini një koment

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.