Chromebook

Chromebook-ët janë një kategori e veçantë e laptopëve të vegjël projektuar për të qenë i lehtë për t'u përdorur, i sigurt, kompakt, shumë i lëvizshëm dhe i përballueshëm. Ne kemi analizuar modelet dhe modelet dhe kemi arritur në përfundimin se ato janë më të spikaturat në cilësi-çmim.

Megjithatë, siç do ta shihni në këtë artikull, Chromebook-ët nuk janë të përshtatshëm për të gjithë. Çmimi juaj fillon nga 180 euro dhe, për atë shumë, ju do të merrni një kompjuter plotësisht funksional i aftë për të kryer detyrat më themelore të përditshme: shfletimi, kontrollimi i emailit, transmetimi i videos, dëgjimi i muzikës, redaktimi i teksteve, etj. Por ka seri të tjera funksionesh që Chromebook nuk mund t'i kryejë, të tilla si detyra që kërkojnë softuer më të rëndë, luajtja e lojërave video (për këtë ka laptopë lojrash) ose trajtoni softuerin Windows ose Apple. Për sa kohë që i mbani parasysh këto kufizime, do të jeni mirë me Chromebook-un tuaj..

Nëse dëshironi laptopë të vegjël me Windows ose ultrabooket, futni lidhjen që sapo ju lamë.

Thënë kështu, cili është Chromebook më i mirë i momentit? Në cilën pajisje ia vlen të investoni paratë tuaja të fituara me vështirësi? Pra, përgjigjja e kësaj pyetje në përgjithësi është praktikisht e pamundur, pasi nevojat e secilit përdorues janë të ndryshme. Disa do të vlerësojnë më shumë cilësinë e ekranit, të tjerë se laptopi është i hollë dhe i lehtë, të tjerë që tastiera është komode ose që bateria ka jetëgjatësi. Per kete arsye, Ne kemi shqyrtuar dhe krahasuar Chromebook-ët më interesantë të momentit. Secila prej tyre ka të mirat dhe të këqijat e veta dhe në këtë artikull do t'i gjeni të gjitha.

Kromebookët më të mirë

Më pas, ne rendisim shpejt ato që i konsiderojmë Chromebook-ët më të mirë të momentit, të sigurt që, pavarësisht nga nevoja juaj, do të gjeni idealin tuaj mes tyre. Por përpara se të futemi thellë në secilin prej modeleve, le të kalojmë me një krahasim të shpejtë:

Nëse ajo që po kërkoni vërtet është një laptop i vogël dhe i lehtë, por NUK funksionon me ChromeOS por me Windows ose macOS, ne ju lëmë këtë tjetër Krahasimi i laptopit.

konfigurues i personalizuar i laptopit

Ju lutemi vini re se konfigurimet dhe çmimet mund të ndryshojnë me kalimin e kohës, është më mirë të futni linkun e secilit model për të qenë të përditësuar me informacionin. Ne kemi renditur çmimin e versionit bazë të çdo njësie, por e mira është se këto lloj laptopësh kanë një çmim më pak se 500 euro kështu që ato janë të shkëlqyera për të gjitha buxhetet. Ne do t'i shohim ato më të shquara në pak më shumë detaje.

Vlera më e mirë për para: Asus Chromebook

Asus ofron Chromebook-ët më të përballueshëm në treg në kohën e shkrimit. Niveli i tyre fillestar Z1400cn fillon me më pak se 300 dollarë, dhe për atë çmim, ju merrni një laptop 11 inç shumë të rrumbullakosur që është mjaft i fuqishëm.

Ka gjeneratën e re të procesorëve Intel Celeron (1.6 GHz, deri në 2.48 GHz), që është ajo që shumica e pajisjeve Chromebook të kësaj madhësie priren të ofrojnë. Nëse kjo nuk është e mjaftueshme për ju, ai gjithashtu ka 4 GB RAM në dispozicion në konfigurimin e tij, ka mjaft në magazinë dhe pajisjet nuk janë më të shtrenjta për të. RAM-i nuk mund të përmirësohet, por disku i ruajtjes M.2 është mjaft i lehtë për t'u ndërruar me një më të madh nëse dëshironi.

Mënjanë veçoritë, Asus Chromebook është një laptop i ndërtuar mirë dhe i lehtë. Shtresë e saj gri është e mirë, por disave mund ta kenë pak të mërzitshëm. Ne nuk pajtohemi që 60692 është disi më pak tërheqës se Chromebook-ët e tjerë të disponueshëm në treg. Nga ana tjetër, kjo pajisje ka një ekran të mirë mat (paneli TN, 1366 x 768 piksele), një tastierë dhe paketim të mirë dhe një përzgjedhje të mirë portash në anët (HDMI, 1x USB 2.0 dhe 1 x USB 3.0 dhe lexues letrash). Sa i përket jetëgjatësisë së baterisë, ajo është rreth shtatë orë.

Me pak fjalë, Është e vështirë të thuash diçka të keqe për këtë laptop, veçanërisht duke marrë parasysh çmimin e tij. Se sa i përket versionit bazë, nëse dëshironi më të fuqishmin, ju rekomandojmë t'i hidhni një sy ofertave që kemi renditur.

Duke folur për modelin Asus Chromebook, duhet të themi se ky model është i disponueshëm në ngjyrë të bardhë ose gri më tërheqëse., vjen me 32 GB hapësirë ​​ruajtëse si parazgjedhje. Ai ka ende një panel TN, kështu që cilësia e ekranit nuk është përmirësuar shumë në krahasim me modelet e mëparshme (në fakt, i ekspozuar ndaj dritës së fortë, duket më keq për shkak të reflektimeve në sipërfaqen me shkëlqim), por nëse ju pëlqen të pastroni dhe prekni ekranin e laptopin tuaj, ky model është një nga të paktët Chromebook që do ta lejojë atë.

Versioni bazë i Asus Chromebook ka një çmim të rekomanduar prej 350 euro, por mund të gjeni diçka më të lirë nëse e blini në internet.

Vendi i dytë: libër kromi acer

Nëse do të zgjidhnim Chromebook-ët më të mirë 13,3 inç të momentit, do të kishte një luftë të ashpër midis Medionit të përshkruar më sipër dhe këtij. Acer Chromebook CB3. Është e vërtetë që nuk është më e shtrenjtë se MD 60692 dhe është e vështirë ta gjesh në Evropë, por në shumë mënyra është një përmirësim në krahasim me modelin Medion.

Versioni bazë ka të njëjtat karakteristika si Asus: 4 GB RAM, megjithëse një procesor i ndryshëm: Mediatek me 4 bërthama në 2,1 Ghz  dhe 32 GB memorie SSD. Për pak më shumë para mund të merrni një konfigurim më të lartë RAM. Në përdorimin e përditshëm, Acer është i shpejtë dhe madje më i shkathët se AsusPër sa kohë që ju nuk e mbingarkoni atë, dhe këtë e bën me një karikim 9-10 orë, gjë që e vendos atë në krye të Chromebook-ëve të disponueshëm në treg për momentin.

Përveç kësaj, të Acer Chromebook CB3 Ka një ndërtim shumë të fortë dhe shumë të besueshëm, por është më i rëndë dhe më i trashë se Chromebook-ët e tjerë 13,3 inç. (1.49 kg dhe 1,9 cm i trashë) kryesisht për shkak të baterisë së madhe. Zgjedhja e portit është gjithashtu e mirë, ajo ka 2 lojëra elektronike USB 3.0 (ndërsa shumica e konkurrencës së saj kanë një ose asnjë). Gjithashtu, si tastiera ashtu edhe tastiera janë të mira.

Një nga modelet më të spikatura në vendin tonë Krahasimi i markave të laptopëve.

Për sa i përket ekranit, në rastin më të mirë është normale. Paneli TN dhe rezolucioni i tij prej 1920 × 1080 piksele e vendos atë mbi Acer dhe shumica e laptopëve të vegjël 11 inç, megjithëse përfundimi i tij me shkëlqim do të jetë i bezdisshëm nëse ekspozohet ndaj dritës së fortë.

Në fund të fundit, ju duhet të zgjidhni Acer Chromebook CB3 nëse ajo që kërkoni është një laptop i fuqishëm, i shpejtë 13,3 inç me jetëgjatësi të gjatë të baterisë. Konfigurimi 4 GB RAM është sigurisht interesant, pasi nuk është e lehtë të gjesh një Celeron Chromebook me më shumë RAM. Megjithatë, nëse doni një Chromebook të hijshëm dhe të lehtë dhe nuk ju intereson shumë jetëgjatësia ose qëndrueshmëria e baterisë, do të gjeni opsione më të mira dhe më të lira.

Toshiba Chromebook (13 inç).

Nëse e keni lexuar krahasimin tonë të Chromebook-ëve, do të shihni se një nga këto modele mund të jetë i përsosur si laptop për studentët që synojnë të përdorin normalisht. Në këtë kaos të makinerive ne kemi konsideruar se Toshiba Chromebook mejor në këtë kategori. Keni një dizajn shumë i lehtë dhe i hollë çfarë e bën atë perfekte per transport dhe udhetim me ju kudo që të shkoni

Ky laptop i kolegjit përdor sistemin operativ Chrome OS, i cili bazohet në shfletuesin e internetit Chrome. Per kete arsye do t'ju duhet internet për ta përdorur atë, por duke e menduar dhe duke qenë objektivë, mendojmë se nuk paraqet problem shumë të madh nëse do të përdoret ekskluzivisht në fakultet pasi do të ketë gjithmonë internet. Nuk mendoj se do ta çoni në fushë... Një çmim për t'u paguar më shumë se i përballueshëm për atë që kushton.

Sa i përket specifikave të tij, ai përdor një procesor Intel Celebron N2830 i mbuluar nga 4 GB RAM, i cili do të jetë fuqi të mjaftueshme për të mbuluar veprimet thelbësore. Nga krijimi dhe redaktimi në më shumë. Është e vërtetë që nuk ka potencialin e disa kompjuterëve për studentët e universitetit, por le të themi se nëse kërkoni diçka të lehtë dhe bazë, unë mund t'ju rekomandoj këtë.

Ju do të keni gjithçka për të kërkuar, duke përfshirë një Ekran IPS me cilësi të lartë me rezolucion 1920 x 1080 me një një shumëllojshmëri e gjerë portash lidhjesh për të lidhur këtë laptop studentor me një mori pajisjesh. Diçka që do t'ju nevojitet për shkak të kujtesës së vogël të brendshme që ka, tipike për Chromebook-ët.

Përafërsisht, nëse je student, shkrimtar ose person që dëshiron gjërat më elementare pa u mbyllur, rekomandohet. Në rast se nuk keni nevojë të instaloni ndonjë aplikacion apo program për klasat, nuk do të keni problem.

  • Gjëra të mira: Ekran i mirë. Audio HD që tingëllon shkëlqyeshëm. Çmimi i ulët dhe tërheqës. Bateria rreth 9 orë, më shumë se mesatarja.
  • Gjera te keqija: Ekrani nuk është me prekje. Jo i përshtatshëm për përdorim shumë të kërkuar.

Bonus: Macbook i famshëm

Ky seksion është një shtesë sepse jo të gjithë mund ta përballojnë atë, dhe megjithëse ne kemi renditur më parë ato më të spikaturat nëse keni një buxhet të lartë dhe ju dëshironi përvojën më të mirë të përdoruesit, ne me siguri do t'ju thonim të blini Macbook-in e shumëpërfolur.

Krahasuar me laptopët e mëparshëm, Macbook Air 12 inç vjen me të vetin OS Dhe ne tashmë ju paralajmëruam se nëse blini një pajisje Apple më vonë, nuk dëshironi asgjë tjetër. Po, ato janë më të shtrenjta, por veçoritë janë gjithashtu superiore. Siç themi, e lëmë si shtesë në rast se dëshironi ta konsideroni, por nëse dëshironi ta përdorni vetëm për punë ose funksionalitet të pastër, nuk keni nevojë të shpenzoni aq shumë.

Çfarë duhet të dini për laptopët e vegjël?

Para se të hyni në detaje, Ne do të donim të sqaronim disa gjëra që janë të rëndësishme për ju që të dini rreth Chromebooks në mënyrë që të mund të merrni vendimin tuaj të blerjes me të gjitha informacionet e mundshme (nëse i njihni tashmë Chromebook-et, mund ta kapërceni këtë seksion):

Pajisjet Chromebook nuk funksionojnë me Windows ose Mac Os as me ndonjë softuer të krijuar për ato platforma. Pajisjet Chromebook punojnë me Chrome OS, një sistem operativ i bazuar në shfletuesin Chrome të Google. Nëse jeni të njohur me mënyrën se si funksionon, do ta merrni në dorë Chromebook brenda një kohe të shkurtër. Ndërfaqja është minimaliste, nuk do t'ju duhet të merreni me përditësime, viruse apo bezdi të tjera, thjesht duhet të instaloni aplikacionet që dëshironi nga një dyqan aplikacionesh, të ngjashme me atë që do të bënit me një tablet ose Smartphone.

Chromebook-ët janë kompjuterë me fuqi të ulët të destinuar për detyrat bazë. Ata nuk përballen me lojëra të fuqishme ose softuer të specializuar, pasi këto nuk janë të dizajnuara për Chrome OS. Gjithashtu, megjithëse këto pajisje mund të kryejnë më shumë se një detyrë në të njëjtën kohë, është mirë të mos i detyroni ato nëse dëshironi të punoni pa probleme.

Chromebook-ët në përgjithësi janë laptopë të vegjël dhe kompakt, me ekrane 11,6 ose 13,3 inç, edhe pse ka disa modele më të mëdha.

Chromebook-ët, në pjesën më të madhe, varen nga interneti. Të dy Chrome OS, pasi shumica e aplikacioneve bazohen në cloud, kështu që ata kanë nevojë për një lidhje aktive për të hyrë në të dhënat në serverë. Megjithatë, mund të përdorni gjithashtu Chromebook jashtë linje, megjithëse me funksionalitet të kufizuar. Këto pajisje priren të ofrojnë njësi të vogla ruajtjeje (16 deri në 32 GB), të cilat mund të jenë të mjaftueshme për të gjitha gjërat tuaja (filma, skedarë, muzikë, etj.). Nëse planifikoni të udhëtoni shumë me pajisjen tuaj, është më mirë të mendoni të blini një model 3G / 4G.

Për të gjitha sa më sipër, duhet të vlerësoni nëse një chromebook është kompjuteri ideal për ju ose përkundrazi ju nevojitet një laptop i vogël që varet në një masë më të vogël nga interneti dhe ju lejon të bëni më shumë detyra offline.

Si një pikë shumë pozitive është çmimi i tij dhe ai është se ato kushtojnë më pak se shumë tableta aktualë në treg dhe lejojnë përdorimin e aplikacioneve shumë më profesionale për zyra.

Më pas do të flasim për modelet më të shquara të laptopëve të vegjël të lirë dhe cilësor.

Përfundime në lidhje me chromebooks

Chromebooks

Pas këtyre fjalëve, ne do të përmbledhim pak përfundimet tona në lidhje me Chromebook. Nëse po kërkoni për Chromebook-un e përsosur, vendoseni poshtë, nuk do ta gjeni. Nuk ka asnjë vegël (qoftë laptop, telefon, tablet ...) që është. Megjithatë, ka disa Chromebook që afrohen.

Nëse fokusohemi te 11 inçët e vegjël, linja e Acer Chromebook C720 ofron shumë për pak para. dhe kjo është arsyeja pse është një nga rekomandimet tona. Një tjetër opsion interesant është Dell Chromebook 11, ai është pak më i shkathët, më i fortë dhe më i qëndrueshëm, megjithatë është shumë më i shtrenjtë dhe i vështirë për t'u gjetur në Evropë. Sa i përket Asus Chromebook C200, ai ka fuqi të mjaftueshme për të kryer detyrat tuaja themelore, si dhe është një laptop i qetë dhe efikas. Së fundi, Samsung Chromebook 2 11.6 duket dhe ndihet spektakolar, por është shumë i shtrenjtë dhe i pafuqishëm për t'u renditur lart në listë.

Nëse dëshironi një Chromebook pak më të madh, zgjedhjet tona do të ishin HP Chromebook 14, Toshiba Cromebook CB35 dhe Asus Chromebook C300 me ngjyra (pa ventilator).. Përveç kësaj, është gjithashtu interesante të mos humbasësh nga sytë Samsung Chromebook 2 13.3 pasi ka shumë veçori, një trup të hijshëm, jetëgjatësi të gjatë të baterisë, 4 GB RAM dhe një ekran 1080p. Dhe të gjitha për një çmim shumë të volitshëm. Edhe pse procesori i tij i ngadaltë mund të jetë një mërzitje për këdo që kërkon shpejtësi. E fundit, por jo më pak e rëndësishmja, është Chromebook Pixel, një pajisje mbresëlënëse, megjithëse shumë e prishur për një kompjuter portativ Chrome OS.

Në fund të fundit, Chromebook-ët duket se janë shoqërues të shkëlqyer udhëtimi ose mini-laptop ideal për fëmijët. Ato rekomandohen gjithashtu shumë për përdoruesit që thjesht duan të lundrojnë në internet, të kontrollojnë emailin e tyre, të luajnë përmbajtje multimediale, etj. Pagimi nga 180 deri në 270 euro për njërën nga këto pajisje është më se i justifikuar.

Paguani më shumë jo, më shumë se çdo gjë sepse mund të merrni laptopë të mirë me Windows, apo edhe dy në një si Asus Transformer Book T100, për më pak se 400 euro. Mund të argumentohet se Chromebook-ët në përgjithësi janë më të thjeshtë për t'u përdorur, më kompakt dhe më pak problematik se çdo kompjuter me Windows, dhe do të kishit të drejtë deri në një pikë, por do të ishit ende mirë deri në një pikë. Por ka ende disa kufizime në lidhje me fletoret më të fuqishme.

Me këtë, ne përfundojmë rishikimet tona për Chromebook-ët më të mirë të disponueshëm aktualisht. Ne po përditësojmë vazhdimisht informacionin, ndaj qëndroni të sintonizuar për më shumë informacion. Ah! Dhe nëse ky artikull ka qenë i dobishëm për ju, ju lutemi ndajeni atë Dhe, sigurisht, seksioni i komenteve është i hapur për çdo kontribut që mund të bëni për ne.


Po kërkoni një laptop të lirë? Na tregoni sa dëshironi të shpenzoni

dhe ne ju tregojmë opsionet më të mira

400 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

Lini një koment

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.