Laptop I3

Nëse po mendoni të blini një laptop të lirë, atëherë duhet të merrni parasysh mundësinë e blerjes së një prej modeleve të laptopë i3 që ekzistojnë

Ky lloj pajisjeje ofron performancë mjaft të konsiderueshme në krahasim me opsionet e tjera të lira, efikasitet të mirë për ta bërë baterinë të zgjasë më shumë dhe funksionon shumë softuer të ndryshëm.

Laptopët më të mirë me i3

Markat më të mira të laptopëve i3

La Marka e laptopit është e rëndësishme, meqenëse markat e përbërësve të tjerë që janë mbledhur në pajisje do të varen nga ajo, dhe ODM e zgjedhur për prodhimin e pajisjes, pra cilësia dhe besueshmëria. Ka disa marka të laptopëve i3 që bien në sy, si në vijim ...

Lenovo

Lenovo është një nga shpërndarësit më të mëdhenj të laptopëve. Është një markë kineze që, pavarësisht se është shumë më e re, ka një trashëgimi të madhe pas saj. Pra, është një kompani e mirë për t'u besuar për një laptop me një vlerë mjaft të mirë për paratë.

Edhe pse marka u themelua në vitin 1984 si Legjenda, ajo nuk do të bënte hapin e madh deri në blerjen e biznesit të kompjuterë personalë nga IBM në 2005 (linja ThinkPad), për të marrë më vonë portofolin e patentave të teknologjive celulare të NEC, më pas për të marrë përsipër Medion (duke u bërë shitësi i tretë më i madh i laptopëve pas Acer dhe HP), duke përfunduar blerjen e tij me Motorola Mobility për të përforcuar sektorin tuaj celular, etj.

Përveç kësaj, Lenovo ofron nje nga ofertat me te medha në treg, me një mori gamesh për të zgjedhur, duke ofruar kështu zgjidhje që përshtaten pothuajse me çdo lloj përdoruesi: privat, kompani, gamer, etj.

HP

HP (Hewlett-Packard) nuk ka nevojë për shumë prezantime. E themeluar në vitin 1939 nga William Hewlett dhe David Packard, kushtuar që në fillim instrumentimit elektronik. Është një nga firmat më legjendare të IT-së dhe ka një reputacion shumë të mirë për inovacionin, cilësinë dhe performancën në shumë prej produkteve të saj.

Që nga viti 2015, ajo u nda në dy kompani të ndryshme. Në njërën anë është HP Inc., i dedikuar për sistemet e printimit dhe kompjuterët personalë, dhe nga ana tjetër është HPE (HP Enterprise), i dedikuar për serverët, ruajtjen, rrjetëzimin dhe shërbimet e biznesit. Sot, HPE dhe Lenovo janë dy nga konkurrentët më të mëdhenj në informatikë me performancë të lartë. Aq më tepër që kur HPE bleu legjendarin Cray.

Së bashku me Lenovo dhe Acer, është një tjetër nga shitësit më të mëdhenj të laptopëve të botës, me modele të orientuara për të kënaqur nevoja të ndryshme. Ashtu si Envy dhe Spectre, për të ofruar një madhësi kompakte, të hollë dhe lëvizshmëri më të madhe; Pavijon, për përdoruesit shtëpiak; ProBook për Biznes, duke u fokusuar në sigurinë, cilësinë dhe garancinë e zgjatur; Elitebook edhe për kompanitë dhe përkthyes të lirë; Omen për lojtarët; etj.

Asus

ASUS është një nga prodhuesit më të mëdhenj të pllakave amë. Një lider i vërtetë në këtë sektor. Kompania tajvaneze ka dashur gjithashtu të zgjerojë biznesin e saj në fusha të tjera, si kartat grafike, pajisjet optike, ekranet, serverët, pajisjet celulare, projektorët, robotika dhe produkte të tjera teknologjike.

Laptopët e tyre kanë fituar popullaritet falë cilësinë, dizajnin dhe inovacionin e tij. Përveç kësaj, ata kanë një mbështetje vërtet të mirë dhe një gamë të gjerë për të kënaqur lloje të ndryshme përdoruesish: Zenbook (ultrabooks), VivoBook (për multimedia) ose gamën e tyre TUF (për lojëra). Plus, motherboard-et e tyre gjenden gjithashtu brenda modeleve të tyre, gjë që është një lajm i shkëlqyeshëm ...

Kush duhet të blejë një laptop i3?

laptop i3

Një laptop i3 ka për qëllim përdoruesit që kërkojnë një kompjuter bazë dhe të lira. Ata quhen niveli i hyrjes, domethënë niveli bazë ose fillestar. Kjo do të thotë se ata do të kenë një performancë ideale për të ekzekutuar softuer të tillë si një paketë zyre si Office, shfletim, transmetim, shërbime interneti si email, blogje, dizajn ueb dhe argëtim multimedial.

Domethënë është i përshtatshëm për të gjithë ata përdorues që ata nuk kanë nevojë për një performancë të madhe dhe ata përdorin kompjuterë për të parë postën, për të vizituar faqet e internetit, për të parë filma / imazhe / tinguj, për punonjësit e zyrës dhe studentët, ose për të luajtur video lojëra që kërkojnë pak burime.

Për shembull, me një Konfigurimi i RAM i3 dhe 4 GB, mund të ekzekutoni lojëra video si Far Cry 3, GTA V, Assassin's Cred IV Black Flag, etj. Domethënë tituj AAA, por të disa viteve më parë, pasi titujt më të fundit do të kishin nevojë për pak më shumë performancë.

Një rast tjetër ku një laptop i lirë i3 mund të ketë kuptim është për punë. Për shembull, nëse ju nevojitet një kompjuter për t'u regjistruar, ose nëse e çoni në shtëpitë e klientëve tuaj për të shfaqur një lloj përmbajtjeje, për të kryer teste rrjeti, etj., me siguri nuk dëshironi të investoni një sasi shumë të madhe në një punë. mjet. Me një laptop i3 do të mjaftojë për ato detyra dhe do t'ju lejojë të kurseni për ta përdorur për objektiva të tjera prioritare.

I3 apo i5?

Intel core i3

El Core i5 Është një gamë më e zakonshme e procesorëve, një gamë e destinuar për përdoruesit e ndërmjetëm që kërkojnë një ekuilibër midis performancës dhe çmimit, dhe që i përdorin ato për të gjitha llojet e detyrave, nga ato të përmendura më lart që mund të kryejë një laptop i3, deri te lojërat me tituj më aktualë. . Natyrisht, në këmbim të asaj performance shtesë, ato do të jenë disi më të shtrenjta se i3, por, gjithsesi, më të lira se një i7.

Për t'ju dhënë një ide më të qartë, përparësitë të një i3 kundrejt një i5 janë:

 • çmim: një laptop i3 do të jetë më i lirë se një laptop i5 në konfigurime të barabarta. Prandaj, nëse nuk keni nevojë për performancë të lartë, një i3 mund t'ju lejojë të kurseni dhe të mos shpenzoni para që nuk do të mund t'i shfrytëzoni për aplikacionet për të cilat do ta përdorni.
 • konsum: duke pasur një frekuencë më të ulët të orës, dhe gjithashtu më pak bërthama aktive, këta procesorë do të konsumojnë më pak energji. Prandaj, bateria në laptopët i3 do të zgjasë më gjatë.
 • Temperatura: kur punoni me më pak bërthama aktive, frekuencë më të ulët të orës dhe tension më të ulët, në përgjithësi, temperatura gjithashtu do të jetë më e ulët. Kjo do të thotë se ato do të nxehen më pak ose se nuk do të kenë nevojë për sisteme kaq të fuqishme ftohjeje. E rëndësishme kur bëhet fjalë për laptopët.

Sa për disavantazhet i një i3 kundrejt një i5:

 • performanca: Duke pasur më shumë bërthama funksionale dhe frekuencë të orës, performanca e një i5 do të jetë më e lartë se ajo e një i3.
 • teknologjitë: Edhe pse kjo mund të ndryshojë shumë nga versioni, ndonjëherë i3 mund të ketë disa veçori ose teknologji të çaktivizuara. Për shembull, në disa raste atyre mund t'u mungonte HT, ose në të kaluarën Intel VT ishte gjithashtu i çaktivizuar në disa raste ...

Laptop I3 me 8 GB RAM dhe SSD, konfigurimi i preferuar

Një nga cilësimet e preferuara. Arsyeja është se a Laptop i3 me 8 GB RAM dhe një SSD është një konfigurim mjaft i balancuar që mund të japë më shumë se performancë të mirë. Me këto karakteristika, do t'ju lejojë të ekzekutoni të gjithë softuerin e lartpërmendur në një mënyrë të shkathët dhe pa ndonjë shqetësim.

Kapaciteti i 8 GB RAM Është një shifër mjaft e mirë për numrin e bërthamave dhe kërkesën që procesorët Core i3 i bëjnë memorjes kryesore. Mbani në mend se një konfigurim më i madh memorie nuk do të ishte shumë i zgjuar, pasi nuk do të përdorej mirë nga një i3 dhe do të shpenzonte para për blerjen e laptopit tuaj (përveç nëse dëshironi më shumë RAM për një aplikacion specifik).

Përveç kësaj, falë SSD-së, do të jetë e mundur të shpejtohet nisja e kompjuterit dhe ngarkimi i programit, meqenëse aksesi në këtë lloj të disqeve të ngurta është shumë më i shpejtë se sa në një HDD konvencional.

Ku të blini një laptop të lirë i3

Pajisjet e markës me këto lloj përpunuesish mund të gjenden lehtësisht. Mund të blini një laptop të lirë i3 në dyqane si:

 • Amazona: gjigandi i logjistikës është një nga platformat më të mëdha ku mund të gjeni një larmi të madhe markash dhe modelesh, si dhe çmime shumë konkurruese. Duke qenë se nuk është një dyqan, por një ndërmjetës përmes të cilit shesin shumë biznese të tjera, gjithmonë mund të gjesh çmimet më të mira. Përveç kësaj, nëse keni Prime, dërgesat do të mbërrijnë brenda një dite nëse ato janë të disponueshme. Dhe nëse diçka nuk funksionon për ju, tashmë e dini që platforma ofron një nga garancitë më të mira, madje duke ju dhënë një rimbursim të plotë pa pasur nevojë të shpjegoni.
 • Gjykata angleze: është një alternativë tjetër. Zinxhiri spanjoll ka gjithashtu një përzgjedhje të mirë të markave dhe modeleve të laptopëve i3. Ju mund të zgjidhni si formën e blerjes ballë për ballë në cilëndo nga pikat e shpërndara në të gjithë gjeografinë spanjolle, ashtu edhe versionin online. Përveç kësaj, ata kanë shërbim të mirë. E vetmja pikë negative është se ato nuk kanë çmimet më të mira, përveç nëse prisni oferta ose promovime të tilla si Tecnoprecios.
 • ndërprerje: zinxhiri francez ka gjithashtu një modalitet blerjeje ballë për ballë ose online. Me shumë marka dhe modele për të zgjedhur për laptopin tuaj i3, dhe me çmime që nuk janë të këqija.
 • Komponentët e PC: Është një tjetër dyqan i njohur, ata ndjekin edhe modelin e biznesit të Amazon, duke qenë një magazinë logjistike nga Murcia për të shpërndarë një mori produktesh që vijnë nga shpërndarës të tjerë. Prandaj, ju mund të gjeni një ofertë të madhe të produkteve dhe aksioneve. Përveç kësaj, ata kanë mbështetje dhe ndihmë të mirë për klientët e tyre,  dhe dërgesat janë zakonisht të shpejta.
 • mediamarkt: zinxhiri gjerman shquhet për çmimet e tij të mira në teknologji dhe sloganin e tij "dhe unë nuk jam budalla". Ata kanë një numër të markave dhe modeleve të laptopëve i3, por e vërteta është se ata nuk kanë varietetet më të mëdha. Përsëri, ju mund të zgjidhni midis dyqanit online ose atij ballë për ballë, sipas preferencave tuaja.

Kur të blini një laptop më të lirë i3?

Ka disa periudha të vitit ku mund të gjeni një laptop i3 më të lirë, me të madh ofertat dhe promovimet, për të kursyer në blerje:

 • Zi e premte: ditën e premte, më 26 nëntor të këtij viti, do të mbërrijë e famshmja e premte e zezë, ku bëhen ulje të mëdha në dyqane të mëdha dhe të vogla. Është një mundësi e shkëlqyer për të gjetur produktin që kërkoni me një çmim që mund të kushtojë deri në 20 ose 30% më pak se çdo ditë tjetër.
 • Dita e KryeministritAmazon nuk e ka shpallur ende ditën për këtë vit, por zakonisht është gjatë javës së parë ose dy të korrikut. Një ditë në të cilën do të përfitoni edhe zbritje të mëdha ose promovime flash në mijëra produkte për të qenë anëtar i shërbimit Prime.
 • Cyber ​​e hënë: e hëna e ardhshme pas të Premtes së Zezë vjen e Hëna Cyber, domethënë e hënë, 29 nëntor. Këtë ditë e kanë radhën bizneset online, të cilat ulin çmimet në mënyrë të ngjashme me atë që ndodh të Premten e Zezë. Mund të jetë një mundësi e mirë nëse keni humbur ofertat e së Premtes së Zezë ose nuk keni gjetur atë që po kërkoni.

Po kërkoni një laptop të lirë? Na tregoni sa dëshironi të shpenzoni

dhe ne ju tregojmë opsionet më të mira

400 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

Lini një koment

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.