Portativ për editim video

Ka shumë njerëz që për shkak të problemeve të punës duhet të përkushtohen shumë orë editim video. Për një detyrë si kjo, na duhet një laptop që plotëson një sërë kërkesash, ndaj këtu do t'ju ndihmojmë të zgjidhni laptopi më i mirë për redaktimin e videove.

Këtu janë disa modele të i lëvizshëm për redaktim video që mund të jenë me interes për ju dhe për të qenë në gjendje ta përmbushni më mirë këtë detyrë në çdo kohë:

Krahasimet e laptopëve për redaktimin e videove

Po kërkoni një laptop të lirë? Na tregoni sa dëshironi të shpenzoni dhe ne do t'ju tregojmë opsionet më të mira:

800 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

Laptopët më të mirë për redaktimin e videove

Apple MacBook Pro

MacBooks Pro kanë qenë historikisht fletoret më të mira për redaktimin e videove. Ky model ka një Madhësia e ekranit 13 inç. Është një ekran Retina, i cili ka edhe teknologjinë True Tone. Për procesorin, përdoret një gjeneratë e re M2. Ai vjen së bashku me një grafikë të integruar me performancë të lartë.

Ky laptop përdor një hapësirë ​​ruajtëse në formën e SSD, kështu që kemi një shpejtësi të madhe për sa i përket funksionimit. Ka një kapacitet prej 256 GB. Laptopi ka gjithashtu katër porte thunderbolt 3 (USB-C), të cilat na lejojnë të lidhim lehtësisht pajisje të tjera ose pajisje periferike me të. Plus, ka në dispozicion Touch Bar dhe Touch ID.

Kjo është një nga opsione më të plota dhe efikase nëse sot po kërkojmë një laptop për redaktimin e videove. Mund të presim performancë të mirë dhe një ndërfaqe që e bën shumë të rehatshme të mund të modifikosh videot në të.

MSI Modern 14

MSI është një markë që ne e njohim për të laptopë lojrash, por ka edhe modele që mund t'i përdorim për editim video. Ky laptop ka një ekran 14 inç, me rezolucion Full HD. Brenda tij na pret një procesor Intel Core i7-1165G7. Përveçse ka një RAM 16 GB, ideale për të kryer disa detyra në të njëjtën kohë.

Për ruajtje ai përdor një SSD me një kapacitet prej 512 GB. Grafika që gjejmë në të është një grafikë e integruar Intel. Përdorni Windows 10 Home Plus si sistem operativ. Kështu që nuk do të keni probleme kur e përdorni këtë laptop msi.

Ashtë një opsion i mirë për ata që kërkojnë një laptop për redaktimin e videove. Ka një procesor të fuqishëm, me kapacitet të mirë RAM dhe përdor një SSD me shumë hapësirë ​​ruajtëse. Vlen të kihet parasysh.

Medion Akoya

Së treti e gjejmë këtë Laptop 15,6 inç të madhësisë. Ai gjithashtu ka një rezolucion FullHD. Brenda tij gjejmë një procesor Intel Core i5-1135G7, i cili i jep fuqi të mirë dhe performancë të mirë në çdo kohë, i përsosur për të redaktuar fotot.

Procesori vjen me një RAM 8 GB. Përveç kësaj, ajo ka një hapësirë ​​ruajtjeje që ofron 512 GB SSD, nje kombinim ideal ne kete fushe, sepse jep shume hapesire dhe gjithashtu kemi nje funksionim te shpejte dhe te rrjedhshem ne cdo kohe. Grafika që ai përdor është një Intel Iris Xe.

Ajo paraqitet si një laptop për redaktimin e videove i lirë, por më i kompletuari dhe interesante. Ekran i mirë, procesor i fuqishëm dhe një kombinim i mirë memorie, të cilat e bëjnë atë një opsion interesant në këtë segment të tregut.

Lenovo Yoga Duet 7

Lenovo është marka më e shitur e laptopëve në mbarë botën dhe ata kanë një gamë të gjerë, ku ne kemi modele me interes. Në këtë rast gjejmë këtë laptop, me një Madhësia e ekranit 13,9 inç, me rezolucion 4K. Është një kabrio, të cilin mund ta palosim në një mënyrë dhe ta përdorim ekranin e tij me prekje nëse është më komod për ne.

Brenda gjejmë një Procesori Intel Core i5, i cili vjen me një RAM 8 GB. Përveç kësaj, ai ka një hapësirë ​​ruajtjeje 256 GB në formën e SSD. Ai vjen me një grafikë Intel UHD. Ndërsa ju përdorni Windows 10 si sistemin tuaj operativ në këtë rast.

Është një laptop më i thjeshtë për redaktimin e videove, por që e përmbush shumë mirë këtë lloj detyre. Pra, nëse nuk keni nevojë të redaktoni videot në mënyrë profesionale, por është diçka që e bëni me një frekuencë të caktuar, është një opsion i mirë për t'u marrë parasysh në këtë drejtim.

Llojet e laptopëve për editim video 

Për ata që kërkojnë një laptop i mirë për redaktimin e videove, ata mund të zgjedhin një nga këto grupe laptopësh, sipas nevojave të secilit: 

I lirë

Ka shumë marka dhe modele të laptopë të lirë që mund të përdoret për montimin e videove, të paktën për ata që i përkushtohen kësaj teknike më herët ose si amator. Këta kompjuterë mund të kenë variacione çmimesh midis 400 dhe 600 euro, me pajisje disi më modeste, si Acer Aspire 5 dhe Swift 3, ASUS VivoBook ose Lenovo IdeaPad Flex 5, ndër të tjera. 

Për të qenë një ekip i mirë për këtë detyrë, nuk duhet të bini në disa gabime tipike të disave që mendojnë kështu gjëja më e rëndësishme është CPU. Gjatë proceseve të punës me softuerin e redaktimit të videove dhe kodimin, CPU-ja punon më së shumti, ndaj duhet të mendoni më mirë për një CPU të fuqishme, si p.sh. AMD Ryzen 5 o Intel Core i5 ose me lart. Është gjithashtu e rëndësishme që të keni 8-16 GB RAM, një ekran më të madh dhe rezolucion të mirë (≥15.6” dhe FullHD), dhe një SSD (më mirë nëse është me kapacitet të madh, pasi video, veçanërisht nëse është me rezolucion dhe cilësi më të lartë, do të zërë shumë hapësirë) që nuk do të rrisë shpejtësinë e kodimit, por do të sigurojë shkathtësi më të madhe. 

Për redaktimin e videos 4K

Në rast se dëshironi një laptop për Redaktimi i videos 4K, do t'ju duhet një laptop me karakteristika disi më specifike dhe performancë më të lartë se të mëparshmet. Këto ekipe, në mënyrë që ato të ofrojnë performancë të mirë, ato duhet të jenë nga 800 deri në 1000 € përafërsisht, dhe ju mund të zgjidhni pajisje për lojëra që janë përshtatur në mënyrë fantastike me kërkesat e kërkuara. Për shembull, si Dell G5, Lenovo Legion, ASUS ROG, MSI GL, HP EliteBook, etj. 

Natyrisht, për të qenë në gjendje të redaktoni video 4K, do t'ju duhet një GPU që mbështet këtë rezolutë dhe një panel 4K për të parë rezultatet. Përndryshe, karakteristikat e pajisjeve mund të jenë të ngjashme me ato të përshkruara në seksionin e pajisjeve të lira ...

Për redaktimin profesional të videos

përdorim profesional, ju mund të blini një laptop nga 1000 € e lart, me një performancë të jashtëzakonshme që ju lejon të kryeni punën tuaj me efikasitetin më të madh dhe madje ky është një investim afatgjatë i mirë për kompaninë tuaj, pa u vjetëruar në ndryshimet e para dhe mund të mbështesin edhe softuerin e redaktimit të gjeneratës së re. 

Në këto raste, disa modele lojrash që përshtaten mirë me këto karakteristika mund të funksionojnë gjithashtu. Edhe pse ekipet më të rekomanduara mund të jenë Dell XPS dhe G5 MacBook Pro 16 ”, Alienware Area-51, Microsoft Surface Book 2, HP Spectre x360 dhe ZBook, Lenovo ThinkPad X1, ASUS ZenBook, MSI, etj. Të gjitha me panele me cilësi të lartë, CPU të fuqishme, GPU të dedikuara me performancë të lartë dhe kapacitet të mrekullueshëm të memories RAM dhe SSD. 

Për të modifikuar videot GoPro

Për redaktimin e videove të GoPro Nuk është i nevojshëm një investim aq i madh sa pajisjet për profesionistët, por duhet të ketë një sërë veçorish të nevojshme. Kjo fillon me një laptop me një ekran të mirë me rezolucion të lartë, CPU të fuqishëm dhe kapacitet të madh RAM dhe SSD. 

Disa Ide Ekipet që mund të respektojnë këto karakteristika mund të variojnë nga modelet Dell XPS, përmes HP Envy dhe Zbook, Acer Predator Helios, Lenovo ThinkPad, dhe një të gjatë etj. 

Karakteristikat që duhet të ketë laptopi më i mirë për të redaktuar video

Nëse planifikojmë të blejmë një laptop për të redaktuar video, është e rëndësishme t'i kushtohet vëmendje një numri aspektesh në të. Në këtë mënyrë, ne e dimë se do të blejmë diçka cilësore dhe se gjithmonë do të funksionojë siç duhet për detyrën për të cilën na nevojitet. Këto janë gjërat që duhet t'i kushtoni vëmendje.

Processor

Laptop i fuqishëm për të redaktuar videot në youtube

Procesori është thelbësor, na duhet që të jetë i fuqishëm. Për ta bërë këtë, ne shikojmë modelin specifik, shpejtësia e orës së tij dhe numri i fijeve të ekzekutimit. Këto të dhëna na lejojnë të dimë nëse kemi të bëjmë me një procesor që do të na japë performancën e duhur për redaktimin e videos.

Shumica e laptopëve në këtë segment kanë Intel Core i5 ose laptop me Core i7. Mund të kërkojmë gjithashtu modele me çipa të gamës AMD Ryzen 5 y AMD Ryzen 7, e cila gjithashtu do të japë një performancë të shkëlqyer në këtë rast. Siç kemi thënë, shpejtësia është gjithashtu diçka e rëndësishme ose karakteristikat e mikroprocesorëve.

Grafiku

Kartat grafike NVIDIA janë më të zakonshmet në treg, përveç laptopëve Apple. Edhe pse në rastin e një laptopi për editim video, mund të jemi më të interesuar për një kartë grafike të dedikuar, e cila ka procesorin dhe memorien e saj dhe na lejon të menaxhojmë më mirë punën në këtë lloj situate specifike.

Nëse kërkojmë emra specifikë në këto vargje, opsione si p.sh NVIDIA Quadro ose GeForce GTX, AMD FirePro ose Radeon ato janë një opsion i mirë për t'u marrë në konsideratë. Ato do të japin performancën e dëshiruar, duke na lejuar të përdorim pa problem aplikacionet e redaktimit të videove, përveçse mund të ekzekutojmë disa në të njëjtën kohë në një mënyrë të thjeshtë.

RAM

RAM-i paraqitet si thelbësor në këtë rast, në të cilin duhet të jemi kërkues. Meqenëse e zakonshme në këto raste është se do të punojmë me disa aplikacione në të njëjtën kohë ose me skedarë të mëdhenj. Pra, ne kemi nevojë RAM me kapacitet të mjaftueshëm në mënyrë që kjo të jetë e mundur pa ngadalësuar laptopin.

16 GB do të ishte minimumi në këtë rastDuke marrë parasysh që shumë nga këto programe të redaktimit të videove ose fotove gëlltisin RAM-in e laptopit. Edhe pse nëse punoni me video në 4K, madje ka të ngjarë që do t'ju duhet të ngarkoni në një model me 32 GB. Opsioni më interesant është gjithmonë të keni një laptop për të modifikuar videot që ju lejon të zgjeroni RAM-in e përmendur. Kështu, nëse është e nevojshme, mund ta bëni pa asnjë problem dhe të shmangni problemet e performancës.

Drive Hard

Kjo është një çështje shumë komplekse për shumë përdorues. Gjëja normale është që këto aplikacione përfundojnë duke zënë shumë hapësirë ​​ose se skedarët me të cilët punojmë janë të rëndë. Pra, duhet të kemi hapësirë ​​të mjaftueshme ruajtjeje në hard disk. Nga ana tjetër, edhe neve na duhet që operacioni të jetë i shpejtë dhe i qetë. Pra, ky është debati i zakonshëm në këto raste, megjithëse ju rekomandojmë që të vini bast në a laptop me SSD dhe shumë kapacitet.

Por nëse buxheti është një problem, bastja juaj më e mirë është të shikoni kombinimi i SSD dhe HDD në këtë laptop për të modifikuar video. Do të na japë më të mirën nga secili prej tyre, duke na lejuar të kemi një performancë të mirë, me një përvojë përdorimi të lëngjeve, por pa pasur nevojë të shqetësohemi në asnjë moment për hapësirën e ruajtjes që disponohet në laptop në atë kohë.

Kështu, ne do të përdorim SSD-në për sistemin operativ dhe aplikacionet, ku kemi një përvojë të qetë të përdoruesit dhe çdo gjë funksionon më mirë. Ndërsa HDD-në e përdorim për të ruajtur të gjithë skedarët dhe skedarët me të cilët punojmë në këto aplikacione. Kombinimi është më i miri në këtë rast, duke ju lejuar të përfitoni sa më shumë nga ky laptop për redaktimin e videos.

Ekrani (madhësia dhe rezolucioni)

laptop i lirë për redaktimin e videove

Një nga komponentët më të rëndësishëm në këtë lloj fletore për editim video. Është e vështirë të gjesh diçka që është e përsosur, për sa i përket madhësisë, rezolucionit apo ngjyrave. Kjo është diçka që i shtyn shumë përdorues të blejnë një monitor të jashtëm, ku ata punojnë, në vend të ekranit të laptopit në fjalë.

Madhësia varet nga çdo laptop, edhe pse të paktën një Laptop 15,6 inç, për të punuar me pak rehati. Një ekran më i madh është ideal, pa dyshim, që do t'ju lejojë të shihni më mirë detajet kur punoni me laptop. Rezoluta është gjithashtu diçka me rëndësi të madhe në këtë rast, pasi ne duhet të punojmë në mënyrë të mirë. Mbështetja për rezolucionin 4K është themelore në këtë rast.

Megjithëse rezolucioni që ai mbështet do të varet nga grafiku keni këtë laptop. Pra, një grafikë më e fuqishme dhe me cilësi më të lartë do të na lejojë një performancë më të mirë dhe mbështetje për një rezolucion më të lartë. Pra, duhet ta kemi parasysh këtë kur zgjedhim një model të ri në këtë rast.

Nëse do të blini një monitor të jashtëm, madhësia do të varet nga ajo që ju duket e rehatshme. Monitorët që fillojnë nga 24 inç mund të jenë idealë për redaktimin e videove dhe fotografive. Së paku, ato duhet të kenë një rezolucion QHD (2.560 x 1.440 pika).

tingull

Redaktimi i videos nuk mund të kuptohet pa zë cilësor. Në këtë rast, ne mund të shohim se çdo markë kompjuterësh bast për diçka të ndryshme, qoftë në aspektin e sistemeve apo softuerit. Pra, është disi e vështirë të krahasohet. Ajo që ka rëndësi për ne në këtë rast është se tingulli është i mirë në çdo kohë, edhe nëse përdorim kufje.

Një tingull i qartë që na lejon të dëgjojmë gjithçka në detaje dhe që na bën të punojmë shumë më lehtë në këtë drejtim, kur duhet të modifikojmë videot në laptop. Ju mund të lexoni komentet e blerësve, për të parë nëse është diçka që tha se laptopi përputhet apo jo saktë.

autonomi

MacBook Pro për redaktimin e videove

Një aspekt që ne gjithmonë konsultojmë kur blejmë një laptop është bateria. Në rastin e një laptopi për redaktimin e videove, ka disa gjëra për t'u marrë parasysh. Jo vetëm madhësia ose kapaciteti i baterisë është një detaj që na intereson. Edhe pse është një detaj i rëndësishëm, kombinimi me procesorin është diçka që na tregon nëse do të ofrojë apo jo autonomi të mirë.

Procesorët më të rinj dhe më të fuqishëm shpesh kanë përmirësime që lejojnë performancë më të mirë, dhe konsumi më i ulët i energjisë. Pra, ato ju lejojnë të përfitoni nga një bateri që është më e vogël, duke siguruar një autonomi të mirë. Këto lloj detajesh janë shumë ndikues, përveçse lexoni për opinionet e njerëzve që e kanë blerë dhe përdorur, gjë që mund të japë të dhëna të besueshme.

transportueshmëri

Është e zakonshme që disa nga fletoret në këtë segment të tregut të jenë të mëdha ose të kenë më i rëndë se një laptop mesatar. Kjo është diçka që kufizon ndjeshëm mundësinë për ta marrë me vete kudo. Është mirë të konsultoheni me këto lloj aspektesh, sidomos peshën që ka, nëse keni nevojë ta mbani gjithmonë me vete.

Për fat të mirë, ato kanë dalë laptopë më të hollë dhe më pak i rëndë, pa hequr dorë nga përfitimet. Edhe pse kjo është diçka kryesore, performanca ose veçoritë nuk duhen hequr dorë sepse laptopi është më i lehtë, pasi është diçka që do të humbasim.

Portet dhe lidhja

Portat e laptopit për redaktimin e videove

Nuk mund të harrojmë numrin e portave në laptopin e përmendur. Një element i rëndësishëm, pasi me siguri do të na duhet të lidhim disa pajisje periferike ose një monitor shtesë. Pra, është e rëndësishme që të kemi hyrje të mjaftueshme për këtë, në mënyrë që ato të na lejojnë të punojmë në çdo kohë.

Në specifikimet mund të gjejmë gjithmonë gjithçka rreth saj, në lidhje me portet që tha se laptopi duhet të modifikojë videot. Pra, ne e dimë paraprakisht se çfarë të presim dhe kështu zgjedhim atë që i përshtatet asaj që kërkojmë bazuar në të. Në këto raste, është më mirë të keni më shumë porte që mungojnë.

Sa do t'ju kushtojë një laptop për redaktimin e videos nëse redaktoni në:

Një nga dyshimet e mëdha për shumë përdorues është sa do të kushtojë një laptop për redaktim video. Ka dallime të dukshme për sa i përket çmimit në varësi të segmentit në të cilin ne kërkojmë kompjuterin në fjalë. Prandaj, varet kryesisht nga rezolucioni në të cilin do të redaktoni:

  • HD: Janë modelet më të lira në segmentin e fletoreve për editim video. Në këtë rast mund të gjeni shumë opsione për më pak se 1.000 euro çmim. Mes 600 dhe 900 euro ka jo pak modele që i përshtaten asaj që kërkohet në këtë drejtim.
  • FULL HD: Një nivel më lart, që është ndoshta segmenti më i gjerë nëse po kërkoni një laptop për redaktimin e videos. Çmimet mund të variojnë nga 1.000 deri në 1.500 euro në shumë raste. Gjëja normale është që në këtë rast të duhet të paguash rreth 1.300 euro për një laptop të mirë.
  • Laptopë 4K: Modelet më të shtrenjta, edhe pse pak nga pak çmimet në këtë segment janë duke u ulur, gjë që shumë e presin. Është e lehtë të duhet të paguash rreth 1.500 euro ose më shumë për një laptop për redaktimin e videos 4K.

A është një MacBook Pro më i mirë për të redaktuar video dhe foto?

Me siguri në më shumë se një rast e keni dëgjuar këtë një MacBook Pro është alternativa më e mirë që ekziston në treg për të edituar video dhe foto. Kjo është kryesisht e vërtetë, pasi laptopë Apple Ato paraqiten si një mjet i përsosur për krijuesit e përmbajtjes, me ndërfaqen e tyre dhe falë funksioneve që ata paraqesin.

Me kalimin e kohës, në Windows janë shfaqur shumë konkurrentë, të cilët ofrojnë performancë të mirë dhe janë opsione të mira për redaktimin e videove dhe fotove. Kështu që nëse preferoni të përdorni Windows 10Për shkak se është më komode për ju, ka mundësi të shkëlqyera në këtë segment të tregut.

MacBook Pro ato janë ende një nga opsionet më të kompletuara dhe të dizajnuara më mirë për këto detyra. Ato janë të fuqishme, me një ekran të mirë dhe një ndërfaqe që ndihmon në këto detyra, përveçse të lehta, gjë që padyshim lehtëson qartë përdorimin e tyre në të gjitha llojet e situatave të ndryshme.


Po kërkoni një laptop të lirë? Na tregoni sa dëshironi të shpenzoni dhe ne do t'ju tregojmë opsionet më të mira:

800 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

Lini një koment

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.