Laptopë lojrash

Ideja për këtë krahasim lindi kur miku im Sergio më kërkoi ta gjeja a model i mirë midis laptopëve të lojërave. Ai më tha "Unë kam një buxhet prej 500-600 € dhe dua të luaj League Of Legends". Unë iu përgjigja se ishte disi e vështirë, por ai do ta gjente.

Së bashku me ekipin, ne kemi bashkuar laptopët e lojrave më të vlerësuar dhe më të shitur në treg. Ne kemi konsideruar çmimi dhe cilësia. Ky ka qenë rezultati përfundimtar i asaj që janë më i mirë për çfarë paguani. Në këtë rishikim do të gjeni:

Krahasimi i laptopëve të lojërave

Në këtë krahasim të laptopë lojrash Ne kemi përpiluar modelet që na pëlqejnë më shumë në mënyrë që ju të zgjidhni atë që i përshtatet më shumë buxhetit tuaj. Ka opsione të lira dhe të tjera me çmime më të larta dhe më vjen keq t'ju them, por blerja e një laptopi gamer është zakonisht më e shtrenjtë se për çdo qëllim tjetër.

konfigurues i personalizuar i laptopit

Më i miri nga laptopët e lojërave nën 1.000 €

Pas shumë e shumë orësh kërkimesh dhe testimi, ne e kemi përcaktuar këtë MSI GF63 nën 1000 euro është më i miri nga laptopët e lojërave që kemi testuar, kjo është kështu sepse me të performanca e lojërave dhe çmimi i tij i ulët e bëjnë atë laptopin më të mirë me vlerë për para për lojëra.

MSI GF63 ka një cilësi ndërtimi jashtëzakonisht të mirë, veçanërisht kur krahasohet me konkurrencën e tij. Në këtë kuptim, ne kemi verifikuar se ai mban gjatë gjithë kohës në një temperaturë të qëndrueshme pjesët që janë më në kontakt me përdoruesin, gjë që nuk mund të thuhet për laptopët e tjerë të lojrave që kemi analizuar dhe, përveç kësaj, ka një tastierë shumë e rehatshme.

MSI GF63 ka një kartë grafike GeForce GTX 1650 me 4 GB memorie, një procesor Intel Core i7-10750H, 16 GB RAM dhe një hard disk SSD 1 TB.

Ashtu si të gjithë laptopët e lojërave në rangun e tij të çmimeve, MSI mbinxehet pak, por qëndron më i freskët se kompjuterët e tjerë që kemi testuar. Ekrani i MSI mund të jetë më i mirë, por është e vështirë të gjesh një laptop të lirë lojrash me një ekran të mirë. Pavarësisht këtyre të metave, Asus është padyshim laptopi më i lirë i lojrave në treg.

MSI GF63 është laptopi më i mirë i lojrave për të gjithë me një buxhet. Është i fuqishëm, i lirë dhe i bërë mirë. Të gjithë laptopët e lirë të lojrave që testuam kanë performancë të ngjashme të lojërave, por ne e konsiderojmë Asus si më të mirën sepse është më i lirë dhe ka cilësi më të mirë ndërtimi se pjesa tjetër.

Ashtu si të gjithë laptopët e lojrave me kosto të ulët që kemi testuar, MSI GF63 nxehet më shumë se sa do të donim, duke arritur në sipërfaqe në një temperaturë maksimale prej 38.8 gradë. Megjithatë, pjesa e poshtme e shasisë dhe çelësat WASD mbahen në një temperaturë të arsyeshme 33.3 ose 34.4 gradë Celsius, gjë që nuk mund ta themi për pjesën tjetër të modeleve. Cfare ka me shume, tifozët nuk janë aq të zhurmshëm sa të na shpërqendrojnë ndërsa luani lojëra ose shikoni një film, tastiera është me ndriçim të pasëm dhe paketa e gjurmëve është shumë e mirë.

Laptopi më i mirë për lojëra prej 800 €

Lojtarët seriozë do të qeshin me idenë se mund të ketë një laptop lojrash më pak se 800 euro që ia vlen. Kompjuterët e lojërave me buxhet më të ngushtë zakonisht nuk ju lejojnë të luani lajmet më të fundit me veçoritë më të mira të ekranit. Por nëse nuk ju intereson definicion i lartë, por dëshironi të luani pa rrjedhshmëri, ju keni opsione shumë interesante që nuk do ta thyejnë llogarinë tuaj bankare.

Megjithatë, një laptop lojrash për më pak se 600 euro mund të ketë shumë disavantazhe ne kemi gjetur opsionin më të mirë për këtë çmim. Është rasti i Acer Aspire 5 që kushton rreth 599 euro, dhe për një çmim kaq të lirë ju keni një ekran 1080p, 8 GB RAM, një procesor i7 dhe ajo që ka më shumë rëndësi në këtë seksion, disa Grafika Intel HD. Përfshihet një procesor që është një përmirësim i konsiderueshëm në krahasim me laptopët e rangut të mesëm, sikur të mos mjaftonte, keni memorie të brendshme 512 GB SSD në mënyrë që të vendosni skedarët, filmat dhe të dhënat që dëshironi në mënyrë që aplikacionet të hapen menjëherë.

E shkëlqyeshme për njerëz që luajnë shpesh. Ata do të duan ta gjejnë këtë grafika që është më e mira për një laptop lojrash për më pak se 800 euro. Pa dyshim është karta më e mirë për këtë çmim. Është mjaft i ngjashëm me GeForce MX120, por ka 5% shpejtësi më të shpejtë, gjë që e bën grafikën të shkojë pak më shpejt se modelet e mëparshme. Kjo do të thotë që ju mund të luani lojërat më të fundit këtë vit me grafikë me detaje mesatare me rezolucion WXGA (1366 x 768). Lojërat më të fuqishme mund të luhen pa probleme nëse vendosni grafikën në rezolucion pak më të ulët dhe më pak detaje të ambientit.

Core i7 që ka e bën atë të mposht modelet e vjetra me 15 deri në 25%. Në laptopët e lojërave kjo nënkupton aftësinë për të luani lojërat më të fundit me rezolucion të lartë, dhe për detyra të tjera që kërkojnë më shumë si multimedia, produktiviteti dhe programe kërkuese. Përsëri me me shume se 500 GB Ai ju jep shumë hapësirë, dhe duke qenë një SSD, ai do të shkojë shumë më shpejt kur kurseni sesa nëse e krahasojmë me një HDD të diskut të ngurtë. Në rast se një përdorues dëshiron, ai mund ta ndryshojë hard diskun e përmendur pa problem.

Ka një ekran 14 inç me rezolucion prej 1920 × 1080 dhe paneli është më i avancuar IPS është i madh. Është gjithashtu e vërtetë që kur shikohet nga ana, qartësia përkeqësohet, megjithëse kjo nuk ndodh në shumicën e seancave. Ajo vjen me të Dritaret 10 i cili është projektuar të jetë i prekshëm, por funksionon në mënyrë perfekte si zakonisht. Mos harroni se në këtë Asus nuk ka asnjë opsion të ekranit me prekje.

Laptopi më i mirë i lojrave

Ky kompjuter mund të nervozojë çdo lojtar që lexon për të, për mirë. Është një kompjuter që vetëm duke e parë e dimë se nuk synohet të përdoret në zyrë për të shkruar tekste apo për të bërë fatura. Keni një dizajn i fuqishëm, çelësat e fortë dhe me ngjyra, gjithçka mund të shpresojmë në një laptop me të cilin synimi ynë është të mos mërzitemi. Nuk ka rëndësi se nga e shikoni. Dizajni të bën përshtypje.

Brenda, MSI GT76 Titan nuk është më pak mbresëlënës. Perdor nje procesor i7-10700K Gjenerata e fundit 8 bërthamore me të cilën mund të lëvizim çdo lojë. Dhe jo vetëm kaq: ne mund t'i lëvizim ato pa kufizime, që përfshin aftësinë për të përdorur të gjitha efektet (jo heqjen e elementeve për të përmirësuar performancën) dhe transmetimin e lojërave tona drejtpërdrejt në platformat e lojërave si Twitch.

Vetëm një procesor i mirë nuk mjafton për të mbajtur lojërat të funksionojnë pa probleme. Për këtë ju duhet gjithashtu një sasi e mirë RAM, dhe ky Titan ka 32 * 2 GB, që është një mënyrë tjetër për të thënë se ka 64 GB të ndarë në dy karta memorie DDR4 2666 MHz. Ajo që është gjithashtu e rëndësishme që lojërat më të rënda të lëvizin pa probleme është karta grafike dhe GeForce RTX 2070 8 GB GDDR6 na siguron jo vetëm se do të jemi në gjendje të luajmë të gjithë titujt më kërkues të sotëm, por edhe të gjithë titujt e ardhshëm që do të dalin në vitet e ardhshme.

laptopi më i mirë i lojrave

Jo më pak e rëndësishme në një kompjuter për lojtarët është hard disku i tij. Në këtë seksion ka dy pika të rëndësishme: ruajtja dhe lloji i diskut. MSI GT75 Titan ofron specifika të mira edhe në këto dy seksione. Nga njëra anë, hard disku që përfshin është 2 TB, i cili siguron që ne mund të vendosim dhjetëra lojëra edhe nëse janë shumë të rënda. Nga ana tjetër, lloji i diskut që përfshin është SSD, ose i njëjti, hard disqet e gjeneratës së re që ofrojnë shpejtësi më të larta leximi dhe shkrimi. Falë kësaj, instalimi i lojërave do të jetë më i shpejtë dhe, pasi të futemi në kompjuterin tonë, hapja e tyre do të jetë gjithashtu çështje sekondash.

Ekrani që përfshin gjithashtu bën përshtypje. Është një Ekran 17.3 ”, i cili është dy inç më i gjatë se kompjuterët me madhësi standarde. Sikur të mos mjaftonte kjo, rezolucioni i këtij super ekrani është 3840 x 2160, që me fjalë të tjera është njësoj sikur të thuash se është një ekran 4K. Më besoni kur them se cilësia është e dukshme dhe se, nëse tashmë vëreni një ndryshim në një ekran 1080p, imagjinoni se si duken lojërat në një kompjuter me një ekran të kësaj madhësie dhe kësaj rezolucion. mbresëlënëse.

Nëse duhet t'i vendosni një "por" këtij ekipi, ai "por" do të ishte në peshën e laptopit. Pesha e këtij MSI Titan është 4.56kg, që është në kontrast me 1 kg që mund të peshojnë laptopët e tjerë. Por mbani në mend se kjo pajisje nuk është krijuar për të qenë komode, por e fuqishme. Ato katër kilogramë e gjysmë përfshijnë ekranin më të madh, tastierën e menduar më shumë në lojëra sesa në shkrim, hard diskun e madh, altoparlantët e tij më të mëdhenj dhe, me pak fjalë, një kompjuter të fortë që nuk ka mangësi.

Si për gjithçka tjetër, ai përfshin të gjitha specifikimet e një laptopi modern, ndër të cilët kemi lidhjen WiFi 802.11 A/C, 3 porte USB 3.0, një portë HDMI, PCI-E dhe portë ethernet.

Sistemi operativ që përfshin kjo bishë është Windows 10 Faqja kryesore. Për çdo lojtar, kjo është e mirë për dy arsye: E para është se të gjitha lojërat e rëndësishme janë të disponueshme për sistemin operativ Microsoft. Arsyeja e dytë është se Microsoft premtoi disa vite më parë se Windows 10 do të ishte versioni më i fundit i sistemit të tij operativ, që do të thotë se ne do të marrim përditësime për jetë.

Opsion më i shtrenjtë. Acer Predator

Nëse nuk mund ta gjeni Asus GL553 ose nëse çmimi i tij rritet në qiell, ju rekomandojmë acer grabitqar. Ne testuam konfigurimin e ndërmjetëm me një procesor Intel Core i7-10750HQ, Një GTX 1080 (GDDR6) nga Nvidia GeForce me 8 GB memorie grafike, 16 GB RAM dhe një hard disk SSD 1 TB.

Acer predator ka një tastierë dhe altoparlantë më të mirë se Asus GL553 Dhe gjithashtu i mban komponentët e tij në mënyrë të konsiderueshme më të freskët se laptopët e tjerë të lirë që testuam. Sidoqoftë, nuk ishte rekomandimi ynë kryesor pasi çelësat dhe butonat WASD të Acer Predator ishin shumë të nxehtë në fund të maratonës sonë të lojërave dhe është shfaqja më e keqe nga tre finalistët.

Në fund të fundit, nëse rekomandojmë Asus mbi Acer Predator, kjo ndodhi sepse Acer u bë më i nxehtë në zonat me kontakt të lartë, pavarësisht nga fakti se përbërësit e tij të brendshëm qëndrojnë më të ftohtë. Pas një ore luajtjeje të Path of Exile, tastet WASC ishin në 43.22 gradë dhe fundi i laptopit në 44.33. Nuk janë temperatura që ju djegin gjatë kontaktit, por janë shumë të larta për të qenë të rehatshëm. Fuqia shtesë që ka ky kompjuter ju lejon të luani lojëra me grafikë më të mirë, por gjithashtu gjeneron më shumë nxehtësi.

Temperatura e sipërfaqes së Acer ishte gjithashtu më e larta nga tre finalistët, 49.22 në krye të tastierës. CPU-ja e tij qëndroi shumë më e ftohtë se ajo e Asus, 73 ° C kundër 77 ° C, megjithatë karta e saj grafike ishte më e nxehtë, 70 ° C deri në 65 ° C. Ashtu si ata në Asus GL553, fansat e Acer Predator janë të dëgjueshëm, por jo të bezdisshëm..

Notebook gamer HP

Nëse jeni vërtet të apasionuar pas lojërave video dhe keni menduar të blini një kompjuter laptop lojrash me cilësi të lartë, fuqia dhe performanca, me të cilat për të shijuar përvojën më të mirë duke luajtur video lojërat tuaja të preferuara, HP Pavilion Gaming është pikërisht ajo që po kërkoni.

HP Pavilion Gaming, që është emri i plotë i kësaj makinerie të jashtëzakonshme, është ndoshta laptopi më i mirë sot pasi ka teknologjinë më të avancuar, të fuqishme dhe efikase të harduerit dhe softuerit.

Gjëja e parë që ju bie në sy është ekrani i madh IPS 16,1 inç me cilësi Full HD dhe një rezolucion prej 1920 × 1080 me të cilin do të shijoni plotësisht jo vetëm lojërat tuaja të preferuara, por edhe filmat dhe serialet tuaja të preferuara, me cilësi imazhi të pamposhtur.

HP Pavilion Gaming përdor Windows 10 si sistem operativ dhe brenda tij mundësohet nga një procesor Intel Core i7-10750H me një shpejtësi orësh midis 2,6 dhe 5 GHz. Së bashku me këtë procesor ne gjejmë Karta grafike NVIDIA GeForce GTX 1650Ti dhe 16 GB RAM DDR 4 (2 x 8 GB). Me gjithë këtë, HP Pavilion Gaming ofron një shpejtësi, performancë dhe efikasitet energjetik të paparë më parë, i cili është rritur dhe konsoliduar falë sistemit të tij hibrid të ruajtjes të integruar nga një disk SSD 1 TB me të cilin mund të menaxhoni lojërat tuaja dhe skedarët e tjerë pa probleme në hapësirë. dhe shpejtësi të plotë.

Dhe sigurisht, nuk duhet të harrojmë se ka lidhje WiFi 802.11 A/C, dy porte USB 3.0, lidhje SATA, Bluetooth, bateri të bollshme në mënyrë që të shijoni lojëra shumë të gjata, si dhe dimensionet dhe peshën (vetëm 3,25 kg) ideale për të qenë në gjendje ta mbani atë kudo në çantën tuaj të shpinës (duke marrë parasysh harduerin që mban dhe madhësinë e ekranit)

Çfarë është një laptop lojrash

Me emrin e tij ne tashmë mund ta kuptojmë atë, një laptop lojrash është një laptop që Është projektuar me qëllim që të jetë në gjendje të luajë me të. Detyra kryesore për të cilën do të përdoret është të luash. Për këtë arsye, këto lloj modelesh kanë një sërë karakteristikash që janë të ndryshme nga ato të modeleve të tjera normale.

Luajtja është një detyrë që kërkon shumë burime, prandaj, në një laptop lojrash gjejmë procesorë më të fuqishëm, një ekran me rezolucion më të mirë, përveç një sistemi ftohjeje më të avancuar, i cili lejon ruajtjen e një temperature të qëndrueshme edhe kur procesori funksionon me fuqinë e tij maksimale.

Si të zgjidhni laptopin më të mirë të lojrave

Kur zgjidhni një laptop lojrash duhet të kemi parasysh aspekte të ndryshme. Performanca e mirë nga ana juaj është thelbësore. Pra, duhet t'i kushtojmë vëmendje specifikave të tij. Këtu ju lëmë me aspektet kryesore që duhet t'i kushtoni vëmendje:

Processor

Shumica dërrmuese e laptopëve në këtë segment përdorni Intel Core i5, i7 ose i9. Secila nga këto tre familje do të performojë mirë kur bëhet fjalë për funksionimin dhe aftësinë për të luajtur, por ia vlen të zgjedhim të dytën ose të tretën nëse ajo që na intereson janë videolojërat. Për të qenë më specifik, i9 është më i miri nëse lojërat tona të preferuara janë ato që ofrojnë grafikë të mirë dhe, gjithashtu, shumë detaje, të cilat përfshijnë teksturat dhe të gjitha llojet e efekteve.

AMD është një tjetër kompani që krijon procesorë të mirë. Në fakt, qarkullojnë thashetheme se Intel i9 ishte krijuar për të konkurruar me të AMD Ryzen 7, një procesor që tejkaloi shumë Intel i7. Familja Ryzen fillon me 3, por ne po flasim për një procesor disi të kufizuar nëse qëllimi ynë është të luajmë video lojëra. Ryzen 5 dhe Ryzen 7 do të na ofrojnë performancë të mirë kur luajmë lojëra dhe së fundmi ata kanë lançuar Ryzen 9, një procesor që do të na lejojë të luajmë edhe titujt më të kërkuar pa dështime.

Procesori nuk është e vetmja gjë që duhet të kemi parasysh. Gjithashtu shpejtësia e tij është diçka e rëndësishme, sepse mund të ketë dallime kryesore midis laptopëve. Një ide tjetër e mirë është të krahasoni karakteristikat e mikroprocesorit. Pikërisht në këto lloj aspektesh gjejmë dallime të rëndësisë, të cilat lejojnë një zgjedhje më të saktë për atë që kërkojmë.

Grafiku

Kartat grafike NVIDIA janë më të zakonshmet në treg. Ata janë një zgjedhje e sigurt për një laptop lojrash, pasi është e sigurt që do të na japin performancë të mirë. Edhe pse duhet të marrim parasysh rezolucionin në të cilin duam të luajmë, për të zgjedhur atë që i përshtatet më së miri asaj që na nevojitet në rastin tonë. GeForce GTX 2050, 2060 dhe 2070 janë ndër më të fuqishmit dhe do të na lejojnë të luajmë me rezolucionin më të lartë.

Edhe pse është gjithnjë e më e zakonshme që le të shikojmë të luajmë në 4K. Në atë rast, më i fuqishmi dhe më i miri që funksionon është GeForce GTX 2080, që është grafika më e fuqishme që NVIDIA ka në dispozicion sot.

AMD gjithashtu ofron kartat e veta grafike që i shet me emrin Radeon. Në fakt, disa media të specializuara pretendojnë se karta grafike më e mirë për t'u luajtur është një markë AMD. Radeon, më konkretisht RX 5700 i cili ndër të tjera funksionon në mënyrë perfekte kur luan në 4K. Dhe, si me procesorët, gjëja më e mirë për AMD është një vlerë për paratë që do të na lejojë të vazhdojmë me më të mirat dhe madje ta tejkalojmë atë pa pasur nevojë të bëjmë shpenzime shtesë.

RAM

Në këtë fushë nuk mund të jemi lejues. Ne kemi nevojë për një minimum prej 16 GB RAM në një laptop lojrash. Kjo është e nevojshme nëse presim një performancë të mirë në të. Logjikisht, një RAM me një kapacitet më të madh, si ai 16 GB, është një tjetër opsion i mirë, veçanërisht për lojtarët më kërkues që do ta përdorin laptopin shumë më intensivisht.

Edhe pse duhet pasur parasysh se një model me 16 GB RAM do të jetë më i shtrenjtë se ai me 8 GB. Pra, është diçka që duhet mbajtur parasysh, nëse keni një buxhet më të kufizuar. Ajo që mund të jetë interesante është të kesh një model me 8 GB RAM, por që ofron mundësia e zgjerimit të RAM-it në fjalë. Është një opsion i mirë, pasi mund të zgjerohet nëse është e nevojshme.

Drive Hard

Një nga pikat më komplekse për shumë përdorues. Lojërat zënë gjithnjë e më shumë hapësirë magazinimit. Pra, ne duhet të kemi një hard disk me kapacitet të mjaftueshëm. Edhe pse ne gjithashtu kemi nevojë që operacioni të jetë i shpejtë dhe i rrjedhshëm, kështu që një SSD është një opsion më interesant në këtë kuptim. Zgjidhja ideale është një kombinim i dy sistemeve, i cili është gjithashtu gjithnjë e më i zakonshëm në një laptop lojrash.

Një kombinim i SSD dhe HDD na jep më të mirën e të dy botëve. Në SSD mund të keni sistemin operativ dhe aplikacionet, për funksionim të qetë dhe të keni HDD si ruajtje, ku do të kemi një hapësirë ​​më të madhe. Kështu kombinojmë dy opsionet që duam, që të kemi hapësirë ​​të mjaftueshme, por që kompjuteri të mos funksionojë sa më mirë.

Ashtu si është logjika, zgjedhja do të varet nga përdorimi i secilit përdorues. Mund të ketë përdorues që duan laptopin e lojrave për më shumë detyra, ndërsa të tjerë e përdorin atë vetëm për lojëra. Në varësi të përdorimit, duhet të konsideroni se cili opsion është më i miri, nëse është një SSD, HDD ose një kombinim i dy sistemeve.

Ekrani (madhësia dhe rezolucioni)

Një nga komponentët më të rëndësishëm në një laptop lojrash. Cilësia e ekranit është diçka që do përcaktojnë kryesisht përvojën përdorimi i laptopit të përmendur. Prandaj, është e rëndësishme të zgjedhim ekranin që kompjuteri ynë do ta ketë mirë. Ka disa aspekte që duhet të kemi parasysh në lidhje me ekranin: madhësia, rezolucioni, shpejtësia e rifreskimit dhe koha e përgjigjes.

Madhësia e ekranit është diçka që varet shumë nga preferencat e secilit. Gjëja normale në këtë treg është se janë rreth 15 inç ose më të mëdha. Pra, është pak a shumë e zakonshme të gjesh një që i përshtatet mirë dëshirës së secilit. Ndërsa një ekran më i madh mund të ofrojë një përvojë disi më gjithëpërfshirëse të përdoruesit, të cilën shumë e preferojnë.

Rezolucioni i ekranit është thelbësor, megjithëse gjithmonë shkon paralelisht me grafikët në laptop. Siç e përmendëm më lart, grafika si GeForce GTX 1050, 1060 dhe 1070 do të na lejojnë të luajmë në 1080p. Por nëse duam të shkojmë një hap më tej dhe të luajmë në 4K, diçka që është gjithnjë e më e zakonshme, duhet të bastojmë për diçka më të fuqishme, si GeForce GTX 1080. Është opsioni më i mirë aktualisht në dispozicion në këtë drejtim.

4K nuk është thelbësore për të shijuar lojërat në këtë laptop lojrash. Por është diçka që po merr rëndësi, veçanërisht për shkak Gjithnjë e më shumë lojëra kanë këtë rezolucion. Prandaj, mund të shihet si një bast afatgjatë, blerja e një ekrani me rezolucion 4K ose mbështetje për të.

Koha e përgjigjes dhe shpejtësia e rifreskimit janë dy elementë të tjerë kyç. Në rastin e parë, ne duam që ky laptop i lojrave të ketë një kohë të ulët reagimi, gjë që lejon një përvojë të qetë të lojës dhe parandalon turbullimin ose ngrirjen e shkurtër të imazhit. Duhet të jetë nën 5 ms në të gjitha kohët. Ndërsa norma e rifreskimit, ne duam që ajo të jetë sa më e lartë. Edhe pse kjo varet kryesisht nga GPU që ka laptopi.

tingull

Një tjetër element i rëndësishëm për një eksperiencë të mirë lojrash dhe për të mos humbur detaje ndërsa jemi në lojë. Në këtë kuptim, çdo markë jep detajet e veta dhe artikuj për zë më të mirë. Kështu që ne mund të gjejmë të gjitha llojet e specifikimeve, si altoparlantë të ndryshëm apo përmirësime nëpërmjet softuerit.

Ajo që ka vërtet rëndësi në këtë rast është se tingulli është i mirë duke përdorur kufje. Shumica e përdoruesve të një laptopi lojrash priren të luajnë duke përdorur një të tillë. Prandaj, duhet të kemi parasysh se tingulli është mjaft i fuqishëm gjatë përdorimit të tyre, midis 55 dhe 60 dB. Është gjithashtu e rëndësishme që ajo të jetë e mprehtë.

Në zgjedhjen e kufjeve që përdorim me laptopin e lojrave, komoditeti i përdorimit, të cilat janë shirit koke dhe kanë shkumë rreth veshëve, përveç që kanë aftësinë për të Anulimi i Zhurmës. Kjo do të na lejojë të përqendrohemi në lojë në një mënyrë më të mirë në çdo kohë.

Ftohje

Përdorimi intensiv i një laptopi të lojërave zakonisht ka si pasojë që temperatura e tij të rritet ndjeshëm. Kjo është arsyeja pse a sistem i mirë ftohjeje Është thelbësore të mbani temperaturën në gji dhe të parandaloni që ajo të rritet shumë. Ne gjejmë sistemet më të ndryshme në këtë drejtim, të cilat mund të ndryshojnë në varësi të markës dhe modelit.

Mund të gjejmë opsione të tilla si ftohja e lëngshme, megjithëse ajo që ka vërtet rëndësi për ne në këtë fushë është që të jetë efektiv. Ne kemi nevojë që ajo të funksionojë mirë dhe të bëjë punën e saj në çdo kohë. Për ta bërë këtë, është mirë të lexoni komentet dhe vlerësimet e laptopit në fjalë, si dhe komentet nga njerëzit që e kanë blerë atë. Do të na japë informacion të mjaftueshëm për të ditur nëse funksionon mirë.

Portet dhe lidhja

Nuk mund të harrojmë numrin e portave në laptopin e përmendur. Një element i rëndësishëm, pasi me siguri do të na duhet të lidhim disa pajisje periferike në të, si kufje ose një kontroll shtesë. E zakonshme është që një laptop lojrash vjen me porte të mjaftueshme, përveç USB-së na lënë edhe pak HDMI dhe gjithashtu folenë e kufjeve.

Por është gjithmonë mirë kontrolloni specifikimet tuaja, për të shmangur surprizat e pakëndshme në këtë rast. Mund ta konsultojmë lehtësisht në faqen e saj të internetit, ose në dyqanet online ose nëse jemi në vetë dyqan mund ta shohim vetë, për të pastruar dyshimet.

Markat më të mira të laptopëve të lojrave

Logoja e Alienware

Zgjedhja e laptopëve të lojrave në treg ka ardhur duke u rritur veçanërisht. Kjo është një gjë e mirë, sepse në këtë mënyrë ne e gjejmë veten me më shumë opsione për të zgjedhur sot. Përveç kësaj, ka disa marka që paraqiten si opsione shumë të mira për t'u marrë në konsideratë:

 • M: PO: Prodhuesi tajvanez është një nga markat më të rëndësishme në këtë segment të laptopëve të lojërave. Ata kanë një gamë shumë të gjerë modelesh dhe zakonisht janë gjithmonë më të mirat dhe më të vlerësuarat. Pra, ky është një bast i sigurt nga ana e përdoruesve.
 • acer: Një tjetër markë nga Tajvani, e njohur mirë për shumicën dërrmuese të konsumatorëve. Ata prodhojnë kompjuterë në të gjitha llojet e segmenteve, duke përfshirë laptopët e lojrave. Modele të fuqishme, me një vlerë të mirë për para.
 • HP: Prodhuesi amerikan është një nga markat më të shitura në botë, me një nga katalogët më të mëdhenj të kompjuterave në botë. Ndër laptopët e tyre gjejmë edhe modele lojrash. Cilësia dhe çmimet e pranueshme janë diçka që ne zakonisht e gjejmë në rastin tuaj.
 • Alienware: Firma amerikane është një nga më të rejat në treg, por ata kanë arritur të bëjnë një vend në segmentin e laptopëve të lojrave. Ata kanë ditur të specializohen në këtë lloj aparati, me rezultate të mira. Laptopë perfekt për lojëra.
 • Xiaomi: Marka kineze është një nga më të njohurit në fushën e telefonave, përveçse ka një gamë të mirë laptopësh, gjë që ia vlen të merret parasysh edhe kur luani lojëra. Shquhen për çmime shumë të rregulluara.
 • ASUS: Një tjetër prodhues nga Tajvani, i cili është një nga më të njohurit në tregun e laptopëve. Një gamë e cilësisë së madhe, gjithashtu në laptopët e lojrave.

A duhet ta blej?

Jo të gjithë kanë 2.000 euro për të shpenzuar në një laptop lojrash të nivelit të lartë me një kartë grafike mjaft të fuqishme për të luajtur të gjitha lojërat më komplekse të sotme. Për ne të tjerët, një laptop i lirë për lojëra është alternativa më e mirë, veçanërisht nëse jeni studentë ose njerëz të tjerë, që dëshironi të luani, por keni një buxhet të ngushtë dhe keni nevojë që kompjuteri të jetë i lëvizshëm. Meqenëse laptopët më të mirë të lirë kanë 15 inç, ata gjithashtu janë bërë një alternativë e shkëlqyeshme për ata që, përveç lojërave, kanë nevojë për një laptop për të kryer detyra të tjera.

Nëse është e mundur, ju rekomandojmë të kurseni para për të blerë një laptop desktop ose lojërash me një kartë grafike më të fuqishme.. Një PC 1200 euro do të jetë gjithmonë shumë më i fuqishëm se një laptop lojrash i vitit 2000 dhe, për më tepër, edhe nëse është një gamë e ulët e mesme, ai gjithmonë mund të përditësohet në të ardhmen. Kursimi për një laptop lojrash të nivelit të lartë është gjithashtu një ide më e mirë sesa blerja e një të lirë, sepse do të jeni në gjendje të luani intensivisht me grafikë të shkëlqyer për vite, në vend të muajve.

Laptopët e lirë të lojërave janë të kufizuar nga karta e tyre grafike, një komponent që nuk mund ta përmirësoni kurrë. Përveç kësaj, këtyre kompjuterëve të lirë u mungon gjithashtu një SSD, kështu që nëse dëshironi ta përditësoni më vonë, do t'ju duhet të paguani ekstra. Me pak fjalë, nëse blini një kompjuter të lirë, do të duhet të vendosni më shumë para për të përditësuar SSD-në dhe për të përmirësuar RAM-in, ndërsa nëse blini një kompjuter të nivelit të lartë, tashmë do të keni një laptop me SSD dhe 16 deri në 32 GB RAM. Duhet të keni parasysh se një laptop i lirë për lojëra është një zgjidhje e përkohshme që do t'ju zgjasë disa vjet, ndërsa një PC ose laptop i nivelit të lartë është një investim.

Një laptop i mirë buxhetor për lojëra zakonisht ka një kartë grafike Nvidia GeForce GTX 2060 ose një kartë grafike GTX 2070M.Laptopët më të shtrenjtë, nga ana tjetër, kanë një GeForce 1060, 1070 apo edhe 1080 në rangun më të lartë të laptopëve të lojrave. Ne do të thellohemi në këtë ide në pjesën tjetër. Për të marrë një ide se cilat lojëra mund dhe nuk mund të luani (dhe me cilat cilësime), mund t'i hidhni një sy përmbledhjes shumë të dobishme Notebookcheck's nga lojërat kompjuterike në lidhje me kartat grafike të laptopit.

Për shembull, Dragon Age: Inquisition, Far Cry 4, Middle-earth: Shadow of Mordor, Watch Dogs dhe Thief të gjitha funksionojnë mbi 30 fps në 1080p, në cilësimet Ultra dhe me GTX 970M. Këto lojëra duhet të ekzekutohen në cilësime mesatare-të larta për të ekzekutuar mbi 30fps në GTX 860M. Nëse loja që dëshironi të luani zbuloni se nuk funksionon aq mirë sa do të dëshironit me GTX 860M, është e qartë se duhet të blini një kompjuter desktop ose një laptop më të fuqishëm lojrash..

Përparësitë e një laptopi lojrash

laptop i lirë për lojëra

Avantazhi kryesor i këtij lloji të laptopit të fokusuar tek lojtarët është se ata kanë një fuqi shumë më të lartë se zakonisht dhe në disa raste barazohen me kompjuterët desktop.

Bota e videolojërave është shumë kërkuese dhe ne nuk mund të kënaqemi me asgjë, prandaj, ky lloj laptopi lojrash kanë ekrane me cilësi më të mirë (këndet e shikimit, ndriçimi, rezolucioni), tastierë dhe tastierë më të sakta me një prekje shumë më të këndshme (e ngjashme me një tastierë desktopi). E gjithë kjo ndikon në përvojën dhe do të na lejojë të jemi shumë më konkurrues në disa zhanre, veçanërisht në qitje ose FPS.

Disavantazhet e një laptopi lojrash

laptop për të luajtur

Një laptop lojrash ka gjithashtu një sërë disavantazhesh për të cilat duhet të keni parasysh në mënyrë që të mos zhgënjeheni:

 • Zakonisht ato janë mjaft të mëdha: Komponentët zënë më shumë hapësirë, nevojat për ftohje janë më të larta dhe i rrallë është laptopi i lojrave që ka një ekran më të vogël se 15 inç. E gjithë kjo bën që pesha dhe dimensionet të vuajnë.
 • Ata nxehen mjaft: të kesh një grafik të fuqishëm në një hapësirë ​​kaq të vogël shkakton që të gjenerohet shumë nxehtësi që duhet të shpërndahet në një farë mënyre. Në fund, temperatura e kompjuterit rritet shumë (sidomos nëse e ngarkojmë në të njëjtën kohë që luajmë) dhe ventilatorët vendosen në rrotullime të larta, kështu që zhurma rritet.
 • Bateria është jetëshkurtër: Kjo pikë është diçka për të cilën duhet të jeni shumë të qartë dhe kjo është se nëse një kompjuter desktop kërkon furnizim me energji elektrike prej 850 W e tutje, do të kuptoni se ushqyerja me një grafikë të fuqishme, procesor të nivelit të lartë dhe një ekran të madh e bën laptopin e lojrave. bateria zgjat shumë pak kur ne kërkojmë performancë maksimale nga pajisja.

Këto janë disavantazhet më të dukshme, por nëse jeni një lojtar i vërtetë, me siguri e keni pasur tashmë dhe nuk do të keni problem të supozoni këto pikë negative në këmbim të shijimit të lojërave më të mira kudo.

A mund të blini një laptop lojrash për 500 euro?

Një pyetje që kanë shumë konsumatorë është nëse është e mundur të gjesh një laptop të mirë lojrash për një çmim të ulët, si p.sh. 500 euro. Nëse keni kërkuar informacion rreth kompjuterëve në këtë segment të tregut, do ta shihni këtë çmimet e tyre nuk janë veçanërisht të ulëta, mjaft e shtrenjtë.

Për fat të keq, gjetja e një laptopi lojrash për 500 euro nuk është e mundur. Mund të gjejmë laptopë me këtë çmim, të cilët mund të na japin një performancë të mirë në çdo kohë. Por jo një kompjuter për të luajtur. Meqenëse një laptop 500 euro nuk ka specifikimet ose komponentët që na duhen në një laptop aktual të lojërave.

Procesorët, grafika ose sistemet e ftohjes që gjejmë në laptopët e lojërave janë më të shtrenjta, kështu që çmimet e tyre janë më të larta. Ato kanë rënë paksa me kalimin e kohës, falë faktit që opsionet janë gjithnjë e më shumë. Por çmimet e tyre janë ende të larta, në shumë raste mbi 1.000 euro.

Si kemi zgjedhur?

Pasi zgjodhëm kriteret që do të ndiqnim për të vlerësuar harduerin, kërkuam në faqet e internetit të prodhuesve më të mëdhenj të laptopëve si Lenovo, Asus, Acer, Alienware, MSI, HP, Toshiba dhe të tjerë. Përveç kësaj, ne gjithashtu kërkojmë dyqane si Clevo, iBuyPower, Origen Digital Storm, ndër të tjera. Megjithatë, ne nuk gjetëm asnjë fletore që plotësonte kërkesat e deklaruara të harduerit dhe çmimit.

Pas kësaj, ne duhej krijoni një listë të laptopëve që plotësonin kriteret tona dhe gjithashtu patën vlerësime pozitive nga burime të besueshme informacioni si CNET, AnandTech, Engadget, Laptop Mag, PCMag ose Notebookcheck.

Ne hoqëm të gjithë laptopët që nuk plotësonin kërkesat tona (më pak se 1200 euro, Nvidia GeForce GTX 860M, Intel Core i7 4700HQ ose më mirë dhe të paktën 8 GB RAM). Ne përjashtuam gjithashtu makinat që, sipas komenteve të përdoruesve, kishin defekte të pakapërcyeshme (si mbinxehja e rëndë). Në fund, ne mbetëm me gamën e laptopëve të lojrave Acer, Asus ose MSI.

Çfarë presim me padurim!

laptop lojrash

Asus ka njoftuar në Computex përditësimin e modelit që ne kemi rekomanduar, GL553, për qershor 2019. Ky përditësim do të shfaqë një procesor të gjeneratës së katërt, katër bërthama Intel Core i7 dhe një tastierë me ndriçim të kuq LED. Gjithashtu, ndoshta do të keni një hard disk ose një SSHD me opsionin për të përmirësuar në një SSD. Çmimi ose data e saktë e lëshimit nuk është shpallur, por ne do të jemi në vëzhgim për të gjitha detajet.

Nvidia lëshoi ​​​​kartën e re grafike GeForce GTX 1080 pa shumë bujë duke e përfshirë atë në MSI Titan Pro. Sipas Notebookcheck, 965M ka performancë të ngjashme me GTX 870M, por nuk është aq i shpejtë sa zgjedhja jonë në seksionin e laptopëve të lojërave të nivelit të lartë, GTX 970M. Shpresojmë të shohim GTX 965M në më shumë laptopë buxhetorë për t'u luajtur të rinj ose të përditësuar këtë vit.

Gjithashtu në CES 2019, MSI njoftoi një ridizajnim të GE60 të përmendur më lart. Apache i ri GE62 duket premtues dhe vjen me kartën e re grafike GeForce GTX 965M të Nvidia. Ne hodhëm një vështrim të shpejtë në CES dhe u mahnitëm me tastierën, tastierën, ekranin dhe cilësinë e përgjithshme të ndërtimit. Shpresojmë që tifozët e rinj të dyfishtë ta mbajnë GE62 më të freskët se paraardhësi i tij. Ky konfigurim 1166 euro i GE62 Apache është brenda buxhetit tonë, kështu që do ta testojmë kur të jetë i disponueshëm.

Një tjetër prodhues që gjithashtu kishte gjëra për të thënë në CES 2019 ishte Acer. Risia e tij u quajt Aspire V 17 Nitro. Ai ka një procesor Intel Core i7-4710HQ, një kartë grafike Nvidia GeForce GTX 860M dhe do të dalë në shitje në shkurt duke filluar nga 1256 euro. Për më tepër, Acer do të përditësojë V 15 dhe V 17 në mars me një kartë grafike. GTX960M. Të dy përditësimet duken premtuese, kështu që ne premtojmë t'i rishikojmë ato sapo të bëhen të disponueshme.

Të tjera për t'u marrë parasysh (por që ne nuk i rekomandojmë)

Më në fund edhe dy modele të tjera që mendoj se mund t'i kemi parasysh por sinqerisht nuk ia vlejnë edhe aq si dy të mëparshmet. Në thelb ato vlejnë më shumë se 1.000 euro dhe përfitimet që ofrojnë në shumë raste janë më të ulëta se modelet e mëparshme, por ne ju paraqesim për hir të informacionit.

Laptopi më i mirë i lirë për të luajtur është Acer Aspire V Nitro VN7-591G-77FS 1032 euro. Me një procesor Intel Core i7-4720HQ, një kartë grafike Nvidia GeForce GTX960M me 4 GB memorie të dedikuar, 16 GB RAM dhe një hard disk 1 TB të kombinuar me një disk solid 256 GB, ky model ka më të fuqishmin dhe çmimi më i ulët se sa laptopë lojrash doli në treg këtë vit.

Nëse keni një buxhet më të ngushtë, ju rekomandojmë Acer Aspire V Nitro VN7-591G-70RT për 807 euro - i cili ka gjysmën e RAM-it dhe asnjë disku në gjendje solide, por përfshin 4 GB memorie grafike. Megjithatë, finalisti ynë ishte MSI GE62 Apache 082 prej 987 eurosh sepse ka një tastierë më të mirë, megjithëse nuk ka SSD dhe ka vetëm 2 GB memorie grafike. Qëndroni në kontakt për përditësime të mëtejshme!

Përfundime për laptopët e lojërave

Asus ROG GL553JW-DS71 është laptopi më i mirë buxhetor për lojëra Sigurisht, pasi ka karakteristika të shkëlqyera për çmimin, është i ndërtuar mirë dhe është më i liri në kategorinë e tij. Ka një tastierë të rehatshme dhe i mban pjesët që janë më në kontakt me përdoruesin më të freskët se kompjuterët e tjerë në gamën e tij të çmimeve që kemi testuar. Nuk është perfekt, por asnjë laptop i lirë lojrash nuk është tani.

Eshtë e panevojshme të thuhet se nuk do të gjeni asnjë laptop për të luajtur. më pak se 500 euro se ia vlen. Mos harroni se në faqen tonë të internetit të lirë të laptopit ne rekomandojmë ato që na duken cilësinë dhe çmimin më të mirë.

Është mjaft e vështirë të bashkosh të gjithë këtë informacion ose të testosh modelet. Shkoni në ngjarje, porosisni ato, etj. Pra, nëse informacioni ju ka shërbyer, mos hezitoni të komentoni, votoni +1 ose ndonjë veprim social me të cilin mund të na ndihmoni.


Po kërkoni një laptop të lirë? Na tregoni sa dëshironi të shpenzoni

dhe ne ju tregojmë opsionet më të mira

400 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

Lini një koment

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.