Laptop 13 inç

Falë specifikimeve që Intel ka vendosur në Ultrabook, Laptopët 13 inç janë bërë të njohur me hapa të mëdhenj.

Në shumë mënyra, një laptop 13 inç është madhësia perfekte, dhe nuk janë aq të rëndë apo të pakëndshëm sa një laptop më i madh. Përveç kësaj, ka shumë opsione në treg, si Windows ashtu edhe Mac.

Laptopë krahasues 13 inç

Më poshtë keni një tabelë krahasuese me disa prej tyre laptopët më të mirë 13 inç aktualisht në treg. Jemi përpjekur të përfshijmë modele për të gjitha shijet në mënyrë që të plotësojmë nevojat e të gjithëve. Do të shihni gjithashtu modele 14 inç që nuk janë domosdoshmërisht më të mëdha dhe është se falë reduktimit të kornizave të ekranit, po arrihen përmasa shumë kompakte dhe të lehta të laptopëve.

Në këtë mënyrë do të gjeni laptopë të lirë, të lehtë, të fuqishëm 13 inç ose me një vlerë të pakrahasueshme për para. Cilen preferoni?

konfigurues i personalizuar i laptopit

Për më shumë informacion, ju rekomandojmë t'i hidhni një sy artikullit tonë mbi laptopët më të mirë sot. Por çfarëdo që të bëni, vazhdoni të lexoni paragrafët e mëposhtëm për të zbuluar se cilat janë ato. laptopët tanë të preferuar 13 inç të muajve të fundit, mbani në mend se mund të merrni parasysh secilën prej tyre laptopi më i mirë i këtyre inçëve në gamën e tij të çmimeve.

Laptopët tanë të preferuar 13 inç

Acer SPIN 

Laptopi kryesor i konvertueshëm 13,3 inç i Acer-it nuk i përkulet plotësisht vullnetit tuaj. Nëse interesi juaj kryesor është stili dhe nuk keni nevojë për një makinë super të fuqishme, nuk do të gjeni asgjë më të mirë se versioni i fundit nga Acer.. Ndërsa nuk është i pajisur me harduerin më të fuqishëm (është i nivelit të mesëm), ai mund të përballojë pa probleme të gjitha detyrat tuaja themelore ose madje të guxojë të luajë disa lojëra.

Gjithashtu falë saj 256 GB SSD mund të ekzekutoni aplikacione ose të ndizni kompjuterin pothuajse menjëherë.

Përveç kësaj, Falë menteshës së tij të re metalike dhe një dizajni tepër të hollë, Aspire SPIN performon më mirë se kurrë në mënyrat e tij të përdorimit të shumëfishtë., dhe madje mund të bëhet tabletë. Në çdo rast, është një nga laptopët Windows më të hollë, më të lehtë dhe më të mprehtë deri më sot. Dhe nëse ende dyshoni nëse duhet të paguani për të, ju sigurojmë se nëse jeni një fanatik i dizajnit, do t'ia vlejë shpenzimet.

Lenovo Yoga 920

Një revolucion në dizajnin e laptopëve.

Në vitin 2017 menduam se Lenovo Yoga ishte një kompjuter i ndritshëm, i hollë dhe i lehtë 13,9 inç, por këtë vit marka e vuri vërtet të gjithë mishin në skarë duke lançuar versionin e saj të ri. I ri Lenovo Yoga 920 Është një laptop 13.9 inç, por ka praninë e një laptop i vogël 11 inç

Fatmirësisht për ne, Yoga 920 është një bukuri por edhe shumë e fuqishme. Ky laptop ka fuqinë për ta bërë punën dhe lojën të këndshme dhe bateria e tij zgjat aq sa të mos ju lërë kurrë në baltë. Pavarësisht nëse vendosni të përmirësoni laptopin tuaj në një version me një ekran me prekje UHD ose preferoni të vendosni për modelin Full HD, Yoga 920 Do t'ju ofrojë përvojë të madhe për vitet në vijim. Laptopi i parë i7 kaq i lirë.

Apple MacBook Pro 13 inç me ekran Retina

MacBook më i vogël dhe më i shpejtë është një forcë e natyrës.

Edhe pse nga jashtë retina e re MacBook Pro 13 inç nuk ka ndryshuar, në brendësi ka pasur përmirësime të mëdha, prandaj konsiderohet si një nga marka më e mirë e laptopëve. Pro Retina përmban procesorin më të fundit të gjeneratës së ardhshme Apple M1, e cila është më e fuqishme se vitin e kaluar. Ai procesor me tetë bërthama është gjithashtu një përmirësim i madh për jetëgjatësinë mesatare të baterisë në krahasim me retinën MacBook Pro.

Ky version i ri i MacBook Pro me Touch Bar ka veçori si Apple Force Touch Trackpad që përdor nivele të ndryshme ndjeshmërie në vend të butonave mekanikë për klikim. Për më tepër, cilësia solide e ndërtimit, ekrani i madh dhe performanca e mirë e gjithanshme e Apple e bëjnë MacBook Pro të ri me ekran Retina një nga bastet më të sigurta kur bëhet fjalë për tregun aktual të laptopëve 13 inç.

Acer Swift 5

Një Ultrabook vërtet i mrekullueshëm me një çmim shumë të volitshëm. Edhe pse Acer Swift nuk hap terren të ri në peizazhin Ultrabook, ai është një laptop pothuajse perfekt dhe me cmim shume te volitshem, kështu që ai me të vërtetë meriton të gjitha lavdërimet që mund të marrë.

Acer Swift është një laptop i ndërtuar në mënyrë të shkëlqyer, një makineri e hollë, e lehtë dhe shumë tërheqëse tërësisht metalike. Kjo lehtësi e bën të lehtë dhe komode kryerjen e detyrave të përditshme si shfletimi në internet, shikimi i videove ose redaktimi i imazheve. Gjithashtu, duke pasur parasysh që ekrani i tij është 1080p, jetëgjatësia e baterisë është e shkëlqyer.

Sigurisht, gjëja më e habitshme për Acer Swift 5 është se kushton më pak se 900 euro, një çmim i shkëlqyeshëm për një laptop.. Dhe në këtë rast më shumë sepse ju merrni një Ultrabook Premium metalik me një ekran të shkëlqyer Full HD, procesor Intel Core i5, 8 GB RAM dhe 512 GB SSD. Pra, megjithëse nuk është Ultrabook-u më inovativ në botë, ai është një nga vlerat më të mira për para dhe vështirë se do t'ju zhgënjejë.

MacBook Air 13 inç

A e ka vënë më në fund MacBook Air baterinë në dispozicionin tonë për gjithë ditën?. Tregu i laptopëve të hollë po popullohet gjithnjë e më shumë për shkak të shumëllojshmërisë së gjerë të prodhuesve, megjithatë, Apple ruan vendin e saj të privilegjuar falë MacBook Air.

Ky laptop 13 inç përmban teknologjinë më të fundit të Apple, RAM më të shpejtë dhe porte lidhjeje më të përditësuara. krahasuar me paraardhësin e tij, të gjitha këto rezulton në një përvojë të shkëlqyer të përdoruesit. Plus, tastiera është e shkëlqyer (dhe me ndriçim të pasëm), tastiera me shumë prekje funksionon shkëlqyeshëm dhe është aq e shpejtë sa dëshironi.

Lenovo Yoga 7

Ky laptop luksoz Lenovo është një yll ultra i lëvizshëm.

Lenovo ka përditësuar laptopin e saj të nivelit të lartë me një ekran super të mprehtë Full HD. Ky panel 1920 x 1080 është gati për ditën kur përmbajtja hiper-HD mund të shikohet në mënyrë të besueshme përmes internetit me valë. Nderkohe, teksti duket perfekt, ashtu si edhe imazhet - duke rritur kështu ndjenjën e së ardhmes së afërt të kësaj pajisjeje.

Cilësia e ndërtimit të ekranit të Lenovo Yoga 7 me kornizën e tij Gorilla Glass është e dukshme. Ashtu si tastiera e saj e shkathët me ndriçimin e saj elektrolumineshent të zbukuruar. Laptopi Lenovo Yoga 7 (duke filluar nga 1000 dollarë) ndihet me të vërtetë si një makinë e ndërtuar për momentin që nuk do t'ju shqetësojë të vazhdoni ta përdorni deri në vitin 2024 ose më tej. Me pak fjalë, ne e duam Lenovo Yoga për ndërtimin e saj më të avancuar, përvojën e shkëlqyer të shkrimit që ofron dhe veçoritë e saj premium.

Lenovo IdeaPad 3

Një laptop i stilit Ultrabook me pajisje të krijuar për të ecur shpejt.

Nëse jeni adhurues i laptopëve të hollë dhe të fuqishëm si Lenovo IdeaPad, por buxheti juaj është shumë më i kufizuar, ky laptop 15,6 inç mund të jetë alternativa juaj më e mirë. Edhe pse ndoshta AMD Radeon Graphics i saj nuk është aq i fuqishëm sa ajo që do të gjeni në laptopët e lojërave të nivelit të lartë, Lenovo Ideapad 3 është në gjendje të ekzekutojë titujt aktualë në një pikë ose dy cilësime dhe rezolucion më të ulët.

Megjithatë, nëse do të blini një laptop për të luajtur, ju rekomandojmë ta shikoni ky udhëzues për më të mirët për lojrave që do të gjeni një më të mirë dhe më të lirë.

Performanca e tij e lojërave vjen në një trup të hollë dhe të lehtë Ultrabook që përmban një ekran të madh 1080p dhe një SSD të shkathët 256 GB.. Jetëgjatësia e baterisë nuk është pasuria e saj më e mirë, por paketa e përgjithshme është tërheqëse nëse doni të luani lojëra më pak komplekse në një laptop shumë portativ pa mbaruar një dollar.

libër asus zen

Një ekran i nivelit Retina, procesori i ri Ryzen 7 dhe një dizajn modern. A po përballemi me Ultrabook përfundimtar? Samsung ishte një nga prodhuesit e parë të kompjuterëve që u hodh në bandwagonin e Ultrabook. Që atëherë ai ka bërë një punë të shkëlqyer duke luajtur rolin e kolegut të Intel me disa lansimet mahnitëse, si Asus ZenBook, një laptop i nivelit të lartë.

Ultrabook i ri i Asus, ZenBookMund ta mbajë markën në krye për një kohë, të paktën për aq kohë sa aftësitë e saj në letër qëndrojnë. Ky laptop 14 inç është një njësi shumë tërheqëse. E hollë dhe e punuar me kujdes, me skaje të pjerrëta me shkëlqim që mbështjellin një shasi tërësisht prej alumini. Megjithatë, pamja e tij e mërzitshme e argjendtë na ofron disa të dhëna për qëllimet e tij: ky është një Ultrabook Premium i fokusuar si te biznesmeni ashtu edhe te përdoruesi që zakonisht punon me laptopin në kafene.

libër kromi acer

Thuaj përshëndetje Chromebook-it më jetëgjatë.

Ky Chromebook mundësohet nga një procesor Intel Celeron dhe paketon një sërë veçorish në një trup shumë të vogël.. Përdoruesit do ta pëlqejnë ekranin e tij 13.3 inç dhe rezolucionin 1366 × 768, si dhe transportueshmërinë e tij.. Me peshën e tij një kilogram e gjysmë, Acer Chromebook është një laptop mjaft i lehtë.

Ky Chromebook ka disa probleme të vogla, të tilla si mosfunksionimi shumë i mirë në modalitetin e shumë detyrave ose shumëllojshmëria e vogël e ngjyrave në të cilat disponohet, vetëm një. Por Çmimi i tij, thjeshtësia dhe performanca e tij e sigurt ju ndihmojnë të kapërceni ato kufizime të dizajnit..

Pajisjet Chromebook ASUS

Për më pak se 300 euro, Asus është një laptop i mrekullueshëm dhe i përballueshëm që nuk ka shumë pika të dobëta. Ka më shumë RAM dhe një ekran HD 720p, që është një hap i madh përpara nga modelet e tjera në klasën e tij, si Samsung Chromebook 2 dhe Acer C720.

Megjithatë, blerësit potencial duhet të kenë parasysh se

Pajisjet Chromebook ASUS i afron Chromebook-ët me territorin më të përballueshëm të laptopëve Windows 10. Pra, nëse nuk po e blini pajisjen posaçërisht për ekosistemin e Google, mund të paguani shumë.

Kjo tha, Ekrani me rezolucion 720p është një plus i madh dhe altoparlantët portativë Skullcandy janë të shkëlqyera. Shtoni të gjitha dhe laptopi mund të jetë një sistem fantastik transmetimi për çdo rast, pavarësisht nëse dëshironi të përdorni YouTube, Netflix apo ndonjë platformë tjetër.

Nëse dëshironi, chromebook-ët Asus janë më të rekomanduarit në cilësi-çmim laptopë të vegjël siç themi në krahasim.

Si të zgjidhni laptopin tuaj 13 inç

MacBook Pro 13 inç

Kur blini një laptop 13 inç, duhet të jeni të qartë se po përballeni me një ekran të vogël, kështu që nëse do të përdorni kompjuterin për të punuar në një vend fizik përgjithmonë, ndoshta është më mirë të shikoni një Laptop 15 inç Ose blini një monitor të jashtëm ku të mbështeteni.

Me këtë të qartë, avantazhet që ofron një laptop 13 inç janë të shumta:

Processor

Kur do të blejmë një kompjuter, një nga specifikimet që duhet të shikojmë është procesori. Në varësi të asaj që do të bëjmë, mund të zgjedhim një disi më të matur ose më të fuqishëm. Më të njohurat janë ato të Intel, me i3, i5 e i7 te koka. Kohët e fundit ata kanë lëshuar i9, por ky tashmë është për përdoruesit vërtet kërkues. Ndoshta, nëse zgjedhim një kompjuter me procesor i3, do të punojmë në një ekip që do të funksionojë paksa me drejtësi, për të mos përdorur shprehjen "pedals". Për të punuar rehat, ia vlen të blini një kompjuter që ka të paktën një i5.

Nga ana tjetër, ka edhe procesorë AMD. Në fillim ato janë më të lira, por Ryzen e tyre është në të njëjtën lartësi ose më të lartë se Intel. Megjithëse Ryzen 3 është pak më i lartë në performancë se i3, ia vlen gjithashtu të blini një kompjuter që fillon me Ryzen 5 nëse duam të punojmë në kushte.

peshë

Nëse zgjedhim një kompjuter me një ekran disi më të vogël, kjo është pjesërisht sepse duam një kompjuter më të lehtë. Kur ajo që duam është një kompjuter që do ta lëvizim disa herë në ditë dhe madje do ta mbajmë me vete kur ecim, pesha është thelbësore: duhet të blejmë kompjuterin më të lehtë të mundshëm, për sa kohë që ai të arrijë specifikimet minimale që do të na duhet të kryejmë detyrat tona.

Kompjuterët më të mirë të lehtë në botë janë të gjithë nën 1.5 kg, por në treg ka laptopë që janë nën 1 kg, që është vërtet pak. Prandaj, mund të themi se për të folur për një portativ i lehtëKjo duhet të ketë një peshë prej rreth 1.5 kg.

Por ka diçka të rëndësishme për t'u mbajtur parasysh: ka përdorues që janë ankuar se një peshë tepër e ulët përkthehet në paqëndrueshmëri kur punoni me kompjuterin në gjunjë. Laptopi është duke lëvizur, gjë që është shumë e pakëndshme nëse duhet të kalojmë orë të tëra duke shkruar dhe vënë në pozicion çdo dy nga tre. Më e lehta nuk është gjithmonë më e mira.

Kujtesa RAM

Kujtesa RAM është diçka që gjithmonë duhet ta kemi parasysh kur shkojmë të blejmë një kompjuter. Sistemet operative po bëhen gjithnjë e më të mira, por edhe më të rënda. Për këtë arsye, nevojitet gjithnjë e më shumë memorie RAM për të na lejuar të lëvizim me lehtësi sistemin operativ. Për të qenë më besnikë ndaj së vërtetës, ajo që do të na lejojë një sasi të mirë memorie RAM është të kemi një numër më të madh të proceset e hapura, kështu që këtu mund të themi se "më mirë se të mos mungosh".

Ka shumë laptopë që shiten me 4 GB RAM, por po flasim për pajisje me burime pak të kufizuara. Për t'u siguruar që kompjuteri ynë do të funksionojë mirë sot dhe në të ardhmen, është mirë të blini një kompjuter me të paktën 8 GB sa herë që është e mundur.

Ekran me prekje

Un laptop me prekje do të na lejojë përdorni opsione shtesë, ndër të cilat do të duhet të përdorim aplikacione të dizajnuara për ekrane me prekje ose të vizatojmë me majë shkruese. Shumica e kompjuterëve që përfshijnë një ekran me prekje përdorin një sistem operativ Windows që na ofron mundësinë e përdorimit të pajisjeve me ndërfaqen e tij për tableta. Për më tepër, ato përfshijnë softuer që do të na lejojnë të vizatojmë në ekran, siç është shfletuesi Edge i kompanisë.

Çmimet

Çmimet e kompjuterëve do të varen nga disa faktorë, ndër të cilët kemi edhe komponentët e brendshëm. Sa i përket laptopëve me ekran 13 inç, mund të gjejmë disa me një çmimi fillestar pak më shumë se 200 €, por ka edhe disa modele të markave të njohura që janë për një çmim 11 herë më të lartë, pra mbi 2200 €. Do të varet nga ne dhe nga përdorimi që do t'i bëjmë laptopit, si dhe nga xhepi ynë, të zgjedhim njërin ose tjetrin.

Hardware

Ekranet 13 dhe 14 inç janë përhapur gjerësisht, duke lejuar një Marrëveshje e mrekullueshme për laptopë 13 inç për të blerë. Ne kemi modele shumë të lira, të tjera me vlerë të mirë cilësia e çmimit por ne kemi edhe çmimin e lartë për ata që kanë nevojë për përfitimet maksimale në hapësirën minimale të mundshme.

Ajo që ne rekomandojmë, blini modelin e laptopit 13 inç që blini, është se ai vjen i pajisur me një hard disk SSD. Për 600 euro tashmë ka disa modele që e inkorporojnë dhe ndryshimi në nivelin e performancës që do të keni është brutal.

A është 14 inç 13 inç i ri?

Mund të themi po. 13 "fletoret" janë projektuar të jenë më të lëvizshëm se 15.6 dhe përfshijnë një ekran më të madh se 10-11". Në atë kohë, kufijtë dhe kornizat ishin shumë më të mëdha, por ato kanë arritur t'i reduktojnë në pak më shumë se një centimetër.

Falë këtij reduktimi, prodhuesit mund të përfshijnë një ekran të 14″ në të njëjtën madhësi dhe peshë i cili më parë përfshinte një ekran 13 ″. Ekrani më i madh është sinonim i efikasitetit dhe prodhimit më të madh, diçka që është veçanërisht interesante nëse nuk duhet të mbajmë një peshë shtesë me të. Nëse ju pëlqeu ideja për të pasur më shumë ekran në të njëjtën hapësirë, mund t'i hidhni një sy këtyre Laptopë 14 inç.

Matjet e një laptopi 13 inç

Është pak e komplikuar të flasim për masa të përgjithshme nëse kemi parasysh numrin e markave që ekzistojnë në treg. Një gjë është e qartë dhe e palëvizshme: një ekran 13 inç do të matet gjithmonë 33.02 cm diagonale.

Në mënyrë tipike, ekrani do të jetë me ekran të gjerë (16: 9), i cili është rreth 16.5 cm i lartë dhe pak më pak se 30 cm i gjerë. Ajo që është e ndryshueshme është madhësia e përgjithshme e laptopit. Dhe është se varet nga marka të investojë në R&D që të mund të vendosë gjithçka të nevojshme në një kompjuter me dimensione më të vogla ose në pak më shumë hapësirë. Një laptop nga një markë e mirë që ka arritur të kompresojë kompjuterin 13 ″ dhe kufijtë e tij do të ketë një madhësi të mbyllur prej rreth 35 cm diagonalisht. Trashësia, edhe një herë, do të varet nga modeli i zgjedhur.

Si të dhëna, që nga 14 ″ është 13 ″ i ri Për arsye që do t'i shpjegojmë në këtë artikull, një ekran kompjuteri 14 inç ka një matje diagonale prej 35.56 cm. Madhësia totale është afërsisht 38 cm, në varësi të kufijve të fletores.

Markat më të mira të laptopëve 13 inç

Laptop 13 inç

Është e vështirë të bësh një renditje të markave më të mira të laptopëve 13 inç, pasi pothuajse të gjithë kanë modele të kësaj madhësie ekrani. Megjithatë, ne do t'ju bëjmë një klasifikim të atyre që ne i konsiderojmë kompanitë më të mira:

 • HP: Ofron një vlerë shumë konkurruese për paratë që është e vështirë të mposhtet.
 • mollë: MacBook-ët janë të shtrenjtë, por cilësia e tyre e ndërtimit është e patëmetë, ekrani i tyre është shumë i mirë dhe zakonisht kanë një autonomi të lakmueshme. Me kalimin e viteve, kupton se blerja e një MacBook ishte një zgjedhje e mirë.
 • Lenovo: Laptopët Lenovo po shiten gjithnjë e më shumë dhe është se firma ka vendosur bateritë, duke ofruar laptopin e çuditshëm 13 inç me cilësi shumë të mirë prodhimi dhe një harduer shumë të ngushtë për çmimin që paguajmë.
 • Asus: I dua Zenbook-ët për lehtësinë dhe dizajnin e tyre, por e vërteta është se katalogu i tyre i laptopëve të vegjël është shumë i gjerë.
 • AcerEdhe pse para disa vitesh ata linin shumë për të dëshiruar, është e vërtetë që laptopët më të fundit që janë hedhur në treg kanë një kompromis të mirë mes cilësisë dhe çmimit. Ata janë edhe një herë një opsion për t'u marrë parasysh.
 • XiaomiKompania kineze është relativisht e re në këtë dhe segmente të tjera teknologjike, por ato po ecin shpejt dhe në mënyrë të qëndrueshme. Seria juaj e laptopëve Mi përfshin komponentë të avancuar që do të sigurojnë që ne t'i përdorim ato për përdorim personal dhe profesional. Ato ia vlen t'i mbani parasysh kur merrni parasysh blerjen e një laptopi të ri.

Laptop 13 inç apo 15 inç?

Laptopë 13 inç

Sa herë që duhet të vendosim për diçka, duhet të marrim parasysh përdorim atë që do të bëjmë prej tij. Cili është më i mirë për përdorimin tonë: një laptop 13″ ose një Laptop 15 inç?:

 • 13 inç- Kompjuterët 13″ janë projektuar që të jenë më të menaxhueshëm dhe të kushtojnë më pak transport. Nëse zakonisht punojmë me laptopin tonë në shtëpi dhe larg tij, nëse duhet ta mbajmë gjithmonë me vete dhe ta lëvizim shumë, ndoshta jemi më të interesuar për një kompjuter 13″.
 • 15 inç: 15 ″, ose 15.6 ″ për të qenë më të saktë, është madhësia standarde në ekranin e laptopit. Në këta kompjuterë mund të punojmë duke parë më shumë përmbajtje, gjë që është gjithmonë e rëndësishme dhe më shumë nëse duhet të ndajmë ekranin për të kryer disa punë. E keqja është se ato janë më të mëdha dhe më të rënda, kështu që mund të mos jenë alternativa më e mirë nëse duhet ta mbajmë gjithmonë me vete.

Një tjetër gjë që duhet të kemi parasysh është se kompjuterët më të mëdhenj shpesh përfshijnë pjesë të brendshme më të avancuaraPra, nëse ajo që na intereson është pushteti, duhet ta shohim edhe këtë. Dhe është se madhësia paguhet dhe në teknologji më e vogla është zakonisht më e shtrenjtë; Nëse duam një kompjuter 13″ aq të fuqishëm sa vëllai i tij më i madh 15.6″, ka më shumë se gjasa që të na duhet të bëjmë një shpenzim më të madh.

Ku të blini një laptop të lirë 13 inç

 • Amazona: Amazon është një nga dyqanet online më të rëndësishme në mbarë botën, për të mos thënë më e rëndësishmja. Në të mund të gjejmë pothuajse çdo artikull që mund të dërgohet me postë ose operator, ndër të cilët kemi laptopë 13 inç të pothuajse të gjitha markave me çmimin më të mirë. Ajo përfiton nga rëndësia e saj për të negociuar çmime të mira me markat dhe ofron një garanci të pakrahasueshme, prandaj ia vlen ta marrim parasysh sa herë që shkojmë për të blerë një laptop 13″.
 • Gjykata anglezeEdhe pse në emrin e tij del fjala “anglisht”, bëhet fjalë për një dyqan me qendër në Spanjë. El Corte Inglés është i famshëm për të zinxhiri i dyqaneve fizike të cilat janë pothuajse gjithmonë në ndërtesa shumëkatëshe, por mund të bëjmë blerje edhe online. Edhe pse mund të gjejmë praktikisht çdo gjë, ato janë të njohura për ofrimin e artikujve të modës dhe elektronikës, dhe ndër produktet elektronike do të gjejmë laptopë 13 inç nga markat më të njohura. Ata ia vlen t'i kemi parasysh nëse duam të blejmë laptopë të çdo madhësie, përfshirë ato 13 inç.
 • ndërprerje: Carrefour është një zinxhir shpërndarës shumëkombësh me me qendër në Francë. Më parë, ata njiheshin edhe si Continente, të cilat ishin hipermarkete që ishin të pranishme vetëm në qytetet e mëdha. Aktualisht, ne mund të gjejmë një dyqan Carrefour pothuajse në çdo qytet me një minimum banorësh dhe ata gjithashtu kanë një dyqan online. Në katalogun e tij do të gjejmë praktikisht gjithçka, ku përfshihen ushqimet, veshmbathjet dhe të gjitha llojet e artikujve elektronikë, ndër të cilët do të kemi laptopë 13 inç. Dhe më të mirat, me siguri i gjejmë me një çmim të mirë.
 • Komponentët e PC: PC Components është një zinxhir relativisht i ri dyqanesh në të cilin do të gjejmë artikuj të lidhur me elektronikën. Ajo operon në Spanjë dhe Portugali dhe si një biznes i specializuar në produktet kompjuterike, elektronike dhe elektroshtëpiake, në dyqanet e tij mund të gjejmë të gjitha llojet e laptopëve me një çmim të mirë, ndër të cilët do të kemi më të madhin, më të voglin dhe atë të ndërmjetëm 13. - inç. Ata kanë edhe dyqanin e tyre online, diçka që, në fakt, është ajo që i ka bërë kaq të njohura.
 • mediamarkt: Mediamarkt është një zinxhir dyqanesh me qendër në Gjermani, i dedikuar për shitje elektroshtepiake, kompjuter dhe elektronike konsumatori i cili është bërë i famshëm për të qenë ai që ka popullarizuar sloganin “Sepse nuk jam budalla”, diçka që i referohet çmimeve të mira që ofrojnë. Në dyqanet e tyre do të gjejmë praktikisht çdo artikull që ka të bëjë me elektronikën, ndër të cilët do të kemi pajisje inteligjente dhe kompjuterë. Në seksionin e tij kompjuterët do të gjejmë të gjitha llojet e laptopëve, ndër të cilët do të kemi 13 inç të të gjitha markave dhe specifikimeve.

Po kërkoni një laptop të lirë? Na tregoni sa dëshironi të shpenzoni

dhe ne ju tregojmë opsionet më të mira

400 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

12 komente për «laptop 13 inç»

 1. Përshëndetje mirë! Dua të blej një laptop për fakultetin dhe nuk e di cilin. Përdorimi do të ishte në thelb automatizimi i zyrës, navigimi, prezantimet (power point ose programe të ngjashme), drive, mudle, gmail dhe pak gjëra të tjera. Për të gjitha këto dua të shpenzoj pak sepse jam studente dhe me atë pak që mund të punoj fitoj mjaftueshëm për shpenzimet e mia, dhe një chromebook më intereson shumë. Çfarë do të më rekomandonit? Unë kam një buxhet prej rreth 300 €, më pëlqeu Toshiba por jam me pak buxhet. Cilin mendoni se do të takohen? Nëse mund të jetë e lehtë më mirë.
  Shumë falemnderit

 2. Unë mendoj se është një zgjedhje e mirë për të shkuar për një Chromebook në rastin tuaj Asier 🙂 A keni menduar nëse dëshironi një 13-inç atëherë? 300 euro buxheti është paksa i drejtë, por mendoj se nëse në këtë rast shikoni seksionin tonë për laptopët me madhësi të vogël, do të gjeni gjëra që do të jenë rreth këtij çmimi, edhe nëse ekrani është afërsisht 11 inç. Gjithe te mirat

 3. Mirmengjesi, dyshimi im eshte qe me ka lene te blej laptopin Acer aspire v3 371-73 nn, ka vetem nje hard disk ssd 240 gb.Disa problem nese vendos disk te jashtem. Si është ky laptop, nuk gjej asgjë në internet për të
  Faleminderit per kohen tuaj.

 4. Nuk do të kishte asnjë problem me hard diskun e jashtëm. Është e vërtetë që 240 nuk është pak më keq, duke qenë SSD shpejtësia e aksesit në skedarë është shumë më e shpejtë. Është një laptop që unë rekomandoj Oscar 😉

 5. Pershendetje Mirembrema!!!
  Jam i interesuar të blej një laptop 13 inç, por kam shumë dyshime.
  Arsyeja kryesore e blerjes së tij është transportueshmëria (unë jam duke bërë master dhe dua ta marr me vete për të përfituar nga situata të tilla si koha e lirë nga puna, shkuarja në bibliotekë etj...), por që ka jetëgjatësinë e një laptopi të mirë.
  Unë jam një përdorues që i bën laptopët të më zgjasin disa vite (rreth 7 vjet ose më shumë) sepse nuk jam shumë kërkues (në thelb punoj me dokumente word, pdf për të studiuar, lexuar gjëra dhe video që lidhen me profesionin. Në nivelin e kohës së lirë, Unë shfletoj në internet, redaktoj foto të papërpunuara dhe shikoj disa seriale dhe filma në varësi të situatës, pak më shumë).
  Natyrisht, një laptop që përmbush 3 objektivat (transportueshmëria, performanca dhe autonomia) nënkupton një çmim kurioz.
  Sinqerisht, macbook pro retina 13 më tërheq vëmendjen. Unë kurrë nuk kam pasur ndonjë gjë timen nga Apple dhe dua të kem diçka nga Apple për të njohur sistemin operativ dhe për të pasur përvojë, të paktën, për ndonjë produkt. Unë jam skeptik për mënyrën e mbylljes së ram-it dhe ssd-së dhe se kjo më ndikon në afat të gjatë pas një investimi të shtrenjtë. Nëse zgjedh pro retinën, do të ishte ajo bazë (8 GB ram dhe 128 GB ssd. Nuk më intereson shumë hapësira sepse përdor disqe të jashtme).
  Nuk dua të gaboj se është një trill dhe nëse vërtet ia vlen që një përdorues si unë ta bëjë këtë investim...
  Shpresoj të kuptoni dyshimet e mia dhe do të vlerësoja disa këshilla për këtë temë !!!
  Faleminderit shumë, përshëndetje!!!

 6. Si jeni Luis? Faleminderit shumë për komentin tuaj. E shihni, unë kam provuar shumë laptopë për ueb dhe për kënaqësi personale, por mendoni se nga çfarë modeli po ju shkruaj hehe, mendoj se ky blog nuk është vendi për të filluar një tjetër nga këto diskutime "Apple VS world", megjithatë unë jam jam i kënaqur me Macbook pro retina 13 nga viti 2015. E përdor çdo ditë për disa orë për të punuar dhe nuk kam pasur kurrë asnjë lloj problemi, plus ka një faktor shtesë, që është "ndjenja premium" siç e quaj unë. Në thelb duket se duke pasur një laptop të tillë kam ndjesinë se bëj më shumë punë sepse dua të "përfitoj" nga blerja ime, nuk e di nëse ka kuptim. Gjithashtu, nga ajo që thoni për shikimin e serialeve, ekrani i retinës është i mahnitshëm. Aspekt negativ? qe 2-3 ditet e para te sjellin pak frustrim sepse keto dy dite do i kaloni duke kerkuar si te beni "shortcuts" ne copy-paste e te tjera, pasi behet me cmd dhe jo me kontroll. Një tjetër gjë negative është se pasi të kesh një Mac dhe të mësohesh me të, nuk do të duash asgjë tjetër 😉 Para kësaj, unë kam pasur tipike Acer, Asus, etj etj. Më kanë zgjatur edhe disa vite (jo aq sa ti hehe), dhe kanë qenë 15 inç. U ngjita deri në 13 inç dhe e vërteta është se mezi e vura re ndryshimin, ose ndoshta ishte se u mësova shumë shpejt me të. Unë e bleva timen për shkak të ofertës që ju lidh në faqe, e cila ishte shumë e mirë dhe deti erdhi shpejt. Unë mendoj se e keni vendosur mjaft, dhe megjithëse për disa mund të duket teka, e vërteta është se ia vlen. Por siç them unë, ndoshta nuk është vendi për këtë lloj diskutimi, sepse me siguri dikush kërcen duke thënë se nuk është e nevojshme të blini një Mac, dhe ai do të kishte të drejtë. Nuk është e nevojshme, por nëse mundeni dhe dëshironi, ju rekomandoj patjetër.

 7. Pershendetje diten e mire!!
  Ju faleminderit shumë për përgjigjen tuaj.
  Unë mendoj se do të shkoj patjetër për macbook pro retina 13 (ai bazë).
  Edhe një dyshim, meqenëse do të marr atë më elementarin, për një përdorues si unë është i5-i bazë tashmë më se i mjaftueshëm apo ka vërtet shumë ndryshim me i5-n tjetër? Çështja është se dyqanet jo-mollë nuk ju japin mundësinë për të zgjedhur (problemi është se ato ofrojnë financime shumë më interesante sesa në vetë mollën).
  faleminderit pershendetje!!!

 8. Faleminderit Eduardo, kështu është tani, ne përditësojmë versionin CB30 dhe flasim për të. Faleminderit për komentin

 9. mirë

  Unë jam duke kërkuar për një laptop të lehtë, 13 inç, me të cilin mund të luaj rehat. Unë nuk luaj qitës apo simulime, ngarje apo lojëra të ngjashme. Në thelb unë luaj lojëra strategjike edhe pse kjo është disi kërkuese në llogaritjet e tyre. Ideja është të blini një laptop që mund ta merrni në një udhëtim. Unë udhëtoj shumë për punë dhe tashmë kam një makineri, sigurisht me kapak, profesionale. Buxheti im do të ishte rreth 1000 €, por nëse do të gjeja diçka më të përballueshme cilësi-çmim ... mirë, më mirë.

  Unë do të preferoja sistemin Windows për pajtueshmërinë me lojërat e mia. Unë mendoj për një disk i7, SsD dhe FHD. 8 GB Ram dhe nëse do të kishte një grafikë të dedikuar do të ishte shumë mirë, por nuk e di nëse i integruari i ri tashmë ka burime të mjaftueshme për të qenë në gjendje të matet me këtë lloj lojërash.

  Faleminderit paraprakisht për përgjigjen 🙂

 10. Përshëndetje Xesco, le të shohim nëse mund të të ndihmoj. Faleminderit për kaq shumë detaje, është më e lehtë t'ju ndihmojmë në këtë modalitet. Duhet të keni parasysh që fakti i shtimit, për shembull, SSD e rrit pak çmimin dhe fakti që është 13 inç është mjaft specifik pasi shumica e laptopëve të krijuar për të luajtur janë zakonisht 15 inç (kemi këtu një rishikim i fletores së lojërave), por nëse doni të shtriheni pak siç po më thoni, unë kam menduar për Alienware 13 R2 por do t'ju duhet të zgjasni 150 € më shumë. Personalisht ia vlen ta besh sepse ketu ne Spanje eshte gati 1800€, por po te shikosh kjo lidhje mbetet njësia e fundit me tastierë QWERTY. Mendoj se është e vetmja që plotëson gjithçka që thua 🙂 Nëse e sheh që nuk je në kohë ose preferon të "sakrifikosh" disa veçori më të lira, më thuaj dhe do ta shikojmë. Dhe faleminderit për abonimin 😀

 11. Ostras Juan, faleminderit për përgjigjen tuaj të menjëhershme!

  Epo, unë isha me gisht në butonin e paypal për ta kapur atë .... e vërteta është se ekipi është mbresëlënës (tani ka një ofertë në dell që të ndryshojnë hard diskun falas për një ssd) .. .. por unë shkova të shikoj peshën dhe isha i ftohtë: 3,2 kg !!! Unë nuk mund ta përballoj atë. Unë tashmë udhëtoj me një laptop tjetër dhe nuk mund të mbaj 7 kg peshë vetëm në harduer.

  Do të më duhet të vazhdoj të kërkoj. Po kërkoja diçka që ishte rreth 1,5 kg edhe nëse më duhej të sakrifikoja diçka. E kisha parë Lenovo Yoga... .por ka diçka që më tërheq prapa! Edhe të dyfishta edhe me prekje… .. Unë pothuajse do të preferoja diçka tjetër në linjën Asus (kam një laptop lojrash 17″ në shtëpinë e Asus dhe është bomba…. Jam shumë i kënaqur me të).

  Jam i pavendosur edhe me subjektin e grafikut. Unë zakonisht luaj lojëra të tilla si EuropaUniversalis, Ageod, Matrix Games, Soccer Manager,… ..lojëra që nuk janë shumë kërkuese në grafikë (edhe pse diçka po, e vërteta… .pa u bërë Witcher) por në menaxhimin e të dhënave. Hajde, nuk e di nëse një i integruar i gjeneratës së ardhshme do të matej dhe do të më kursente para për të investuar në një procesor (pothuajse kam vendosur që duhet të jetë një i7 ... përveç nëse më këshilloni ndryshe), në një ssd dhe ram i mirë (8 GB). Gjithsesi, më thuaj!

  Faleminderit perseri!!!

Lini një koment

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.