Laptop ASUS

ASUS është një kompani tajvaneze e themeluar në vitin 1989. Në jetëgjatësinë e saj të shkurtër është bërë referencë në fusha të ndryshme, si robotikë apo elektronikë, por aty ku ka fituar popullaritetin më të madh është në harduer. Si një kompani aziatike, është një nga markat e kompjuterëve që ofron laptopë me vlerë më të mirë për para dhe Laptopë ASUS duhet të jetë gjithmonë një opsion për t'u marrë parasysh. Në këtë artikull ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për këto ekipe.

Laptopët më të mirë ASUS

ASUS VivoBook 14

ASUS VivoBook 14 është një kompjuter diskrete me një çmim diskret. Ka specifika të mjaftueshme për përdorim shtëpiak dhe profesional, pasi është e mundur të arrihet edhe me një procesor Intel Core i7. Procesori bazë është një Intel Core i5, 8 GB RAM DDR4 dhe hard disku i tij SSD 512 GB do të lëvizë mirë sistemin operativ dhe aplikacionet pa problem.

Ka një Ekran 14 inç në të cilin mund të kryejmë punë të caktuara ose të shikojmë përmbajtje multimediale më mirë se në ekranet e tjera më të vogla, por ka një rezolucion prej 1366 × 768 që nuk është menduar për, për shembull, për modifikimin e imazheve.

Sistemi operativ i instaluar si parazgjedhje është një Windows 10 Home në modalitetin 64-bit S, i cili, për mendimin tim, është shumë më i mirë se versioni i mëparshëm.

ASUS ZenBook 14"

ASUS ZenBook 14 është një kompjuter me të cilin mund të bëjmë pothuajse çdo detyrë me aftësi paguese. e saj Intel Core i5 ose i7, i mbështetur nga 8 GB RAM dhe hard disku SSD 512 GB, do të na lejojë të lëvizim sistemin operativ dhe aplikacionet mesatarisht kërkuese me aftësi paguese. Nëse preferoni Ryzen, ka gjithashtu.

La ekrani i përfshirë në këtë laptop është 14″, e cila, së bashku me peshën e saj prej 1.4 kg, e bën atë një "portativ" të vërtetë në kuptimin që është e lehtë për ta marrë me vete kudo. Rezolucioni i tij është 1920 × 1080 Full HD, diçka që, më besoni, pasi ta provoni nuk do të dëshironi asgjë më poshtë.

Ky ASUS ZenBook vjen me Windows 10 Home 64bit të instaluar si parazgjedhje.

ASUS VivoBook Fip

Nëse jeni duke kërkuar për diçka më shumë i shpejtë dhe i gjithanshëm, duhet t'i hidhni një sy ASUS VivoBook Flip. Edhe pse, si të tjerët, ka 8 GB RAM dhe një SSD 256 GB, ai përfshin një procesor më të fuqishëm Intel Core i3 me katër bërthama deri në 2,1 GHz me të cilin mund të hapim aplikacionet pothuajse menjëherë.

Avantazhi kryesor i këtij kompjuteri është se ai është një model i konvertueshëm 2-në-1.

Karta grafike është një Intel Graphics 2 GB me të cilën mund të luajmë disa tituj të mirë, por këtë do ta bëjmë në një ekran me rezolucion Full HD. Në çdo rast, kjo ASUS kërkon të ofrojë pak fuqi pa e bërë çmimin e saj shumë të yndyrshëm.

Sistemi operativ që vjen i parainstaluar është Windwos 10 Home.

Lojërat ASUS TUF

Nëse jeni duke kërkuar për një kompjuter për të luajtur me një çmim të mirëShikoni ASUS TUF Gaming FX15. Për një çmim të reduktuar në krahasim me kompjuterët e tjerë “gaming”, na ofron një procesor të mirë, 16GB RAM dhe rreth 512GB në SSD ku mund të vendosim shumë lojëra të rënda. Nëse 16 GB RAM duket shumë pak për lojërat tuaja, mund të zgjerohet deri në 32 GB.

La Ekrani që përfshin këtë pajisje është Full HD (1920 × 1080), kështu që përmbajtja do të duket në mënyrë perfekte në 15.6 ″.

Një detaj i rëndësishëm: vjen pa sistem operativ, diçka që ata e bëjnë për të shmangur rritjen e çmimit pak më shumë duke paguar licencën te Microsoft.

ASUS ROG

Dhe nëse jeni një lojtar i vërtetë, një laptop që mund t'ju vijë në ndihmë është ASUS ROG. Për fillestarët, ajo vjen me një Ekran IPS me rezolucion 1920 × 1080 Full HD, me një shpejtësi rifreskimi prej 300 Hz dhe një shkëlqim prej 300 nits, të gjitha në 15.6 ″.

Për sa i përket performancës ose fuqisë së tij, ne kemi një procesor Ryzen 7 Kjo vështirë se do të jetë e shkurtër, dhe aq më tepër nëse marrim parasysh se përfshin 16 GB RAM DDR4 (e zgjerueshme në 32 GB). Hard disku është 512 GB, por nga një SSD që përmirëson shumë shpejtësinë e leximit/shkrimit.

Ky kompjuter vjen pa një sistem operativ, gjë që pengon që çmimi të jetë pak më i lartë kur paguani licencën te Microsoft. Gjithashtu, ata duhet të kompensojnë çmimin e kartës grafike, a NVIDIA GeForce RTX 3060 6 GB DDR6 që blihet veçmas ka një çmim që i kalon 500 €.

A janë laptopët ASUS të mirë?

Në përgjithësi, po ata jane. ASUS është një nga markat e laptopëve që bën kompjuterë për të gjitha shijet dhe nevojat. Ata kanë një raport të mirë cilësi/çmim dhe zakonisht janë të përfunduara mirë, diçka që vihet re veçanërisht në tastierë. Logjikisht, në katalogun e tij të gjerë do të gjejmë kompjuterë më diskretë, me specifikime më të sakta, që mund të mos plotësojnë nevojat e një përdoruesi kërkues, por do të gjejmë edhe kompjuterë të tjerë më premium që do të na lejojnë të bëjmë gjithçka me përfundime më të rafinuara.

Personalisht, ASUS është një markë që më pëlqen, dhe në atë që ka shumë për të bërë që ne mund të gjejmë të gjitha llojet e kompjuterëve, në çdo madhësi dhe të gjithë me disa përfundime të mira, domethënë, ato zakonisht nuk përfshijnë të meta në dizajn.

Llojet e laptopëve ASUS

Libri Zen

Seria ZenBook e Asus merr atë që njihet si Ultrabooks. Ka modele që fillojnë nga 12 ″, të cilat përfshijnë komponentë të kursimit të energjisë, por nuk kanë lidhje të caktuara (të tilla si porta). Ekrani më i madh në ZenBook është 15.6 ″.

libër asus zen

Mund të thuhet se ato janë si MacBook Air i mollë, pra pajisje të lehta për përdorim shtëpiak pa përfitime të mëdha. Prandaj, ato janë të destinuara për përdoruesit që nuk duan të jenë përdorues profesionistë ose kërkues me këta laptopë dhe që kanë nevojë për pajisje që nuk peshojnë shumë.

Brenda gamës Asus ZenBook, ekzistojnë lloje të ndryshme:

ZenBookFlip

ZenBook Flip është un Laptop 2 në 1, që do të thotë se mund ta përdorim si kompjuter desktop dhe si tablet. Sistemi operativ që përdor është një propozim i Microsoft-it që me çdo vit shton më shumë funksione prekjeje në softuerin e tij, kështu që ne mund të përdorim një majë shkruese për të vizatuar (me kufizime), për të përdorur modalitetin e tabletit në mënyrën më të mirë ose për të kryer detyrat e telefonimit në telefonin tuaj Shfletuesi i internetit Edge, ndër të tjera.

Për më tepër, dallohet për sa fleksibël është, duke qenë se ekranin mund ta vendosim praktikisht në çdo kënd, deri në atë pikë sa ta kthejmë përmbys dhe ta përdorim laptopin sikur të ishte një kornizë fotografie. Për sa i përket asaj se çfarë përfshin brenda, mund ta gjejmë në tre modele, dy prej tyre me procesorë Intel dhe tjetri me procesor AMD.

asus zenbook flip

Madhësia e ekraneve varion midis 13.3 "për modelet Intel dhe 14" për modelin AMD. Ata të gjithë përdorin sistemin operativ Windows 10 Faqja kryesore Dhe ato janë të dizajnuara duke pasur parasysh ata që plotësojnë të paktën dy kërkesa: duan diçka më të fuqishme se mesatarja dhe një ekran me prekje që hap një botë mundësish.

ZenBook Pro

Çdo gjë me etiketën ose mbiemrin "Pro" është për përdoruesit më kërkues se normalja. ZenBook Pro nuk është kompjuteri më i fuqishëm i markës tajvaneze, por ai përfshin komponentë të brendshëm që do të sigurojnë që nuk do të ketë pothuajse asgjë që ne nuk mund të bëjmë, dhe e gjithë kjo në një kompjuter me dizajnin e mirë që vetëm pajisjet Pro zakonisht ofrojnë. . Por përfshin gjithashtu një ekran me prekje, kështu që ne mund ta përdorim atë, për shembull, me një majë shkruese për të kryer detyra projektimi ose për të shënuar faqet e internetit nëse shfletuesi ynë i preferuar është Microsoft's Edge.

asus zenbook pro

Duke folur për ekranin, Ky laptop ka një rezolucion prej 4K, gjë që përforcon idenë se është një opsion i mirë për profesionistët e edicionit të përmbajtjes multimediale, ndoshta më shumë për ata që puna e të cilëve ka të bëjë me krijimin dhe botimin e imazheve apo amatorët e fotografisë. Dhe është një 15.6 inç, që do të thotë se ne mund të punojmë në një kompjuter të lehtë, me një dizajn të mirë, një ekran të mirë dhe e gjithë kjo me një performancë e mirë, gjë që ndihmon që ka një procesor të fuqishëm dhe RAM të mirë. Dhe nëse në fund ju duhet të kurseni shumë punë të rënda, qetësohuni, sepse ka një hard disk 1 TB që do të përshtatet me gjithçka, përveçse është i shpejtë sepse është i gjithë SSD.

ZenBook S

ZenBook S është një kompjuter në të cilin ASUS është fokusuar në dizajn. Është bërë me materiale të cilësisë së lartë dhe kanë arritur të krijojnë një kompjuter shumë të hollë dhe të lehtë, për të cilin kontribuon që ekranet e tij janë 13 ose 14 inç, dhe jo 15.6 që përkojnë me madhësinë standarde. Fakti që monton një ekran me prekje është ende i rëndësishëm, dhe aq më pak nëse përdorni një sistem operativ si Windows 10 që ofron shumë opsione për këtë lloj ekrani, duke përfshirë modalitetin e tabletit dhe pajtueshmërinë me të gjitha llojet e majë shkrueses.

Duke marrë parasysh madhësinë, peshën, procesorin e tij dhe që ekrani i tij është me prekje, është e lehtë të imagjinohet se është projektuar duke pasur parasysh ata që kanë nevojë për të. un laptop në punë larg shtëpisë që është i fuqishëm dhe i gjithanshëm, si ata profesionistë që duhet të mbulojnë ngjarjet e lajmeve, por edhe për ata që duhet të punojnë me softuer disi më të fuqishëm kudo. Sigurisht, është projektuar edhe për ata që kërkojnë një laptop me përfundime premium.

VivoBook

VivoBook është një seri kompjuterësh ASUS në të cilët do të gjejmë të gjitha llojet e laptopëve, ndër të cilët do të kemi edhe ata me Ekran 4K. Zakonisht ato janë pajisje cilësore të destinuara për përdorim profesional.

ROG Gaming

ASUS ROG janë laptopë lojrash projektuar posaçërisht për lojtarë. Akronimi qëndron për Republic of Gamers, dhe në katalogun e tij do të gjejmë pajisje me harduer të krijuar vetëm dhe ekskluzivisht për lojëra, të cilat zakonisht përfshijnë procesorë më të mirë, më shumë RAM dhe një hard disk SSD.

Lojërat TUF

ASUS TUF është një gamë kompjuterësh që ka fituar shumë çmime. Por për të qenë më të saktë, ajo që është TUF në të vërtetë është motherboard juaj. Shkurtesat vijnë nga "The Ultimate Force" dhe në gamën TUF do të gjejmë kompjuterë me komponentë të projektuar për të luajtur së bashku me një dizajn më "agresiv", i cili ndonjëherë përfshin drita në pjesë të ndryshme të pajisjes, siç është tastiera.

Brenda gamës TUF, ne mund të gjejmë laptopë të lirë të lojrave nën 1000 €

ProArt StudioBook

ProArt StudioBook është krijuar në mënyrë që të mund të kryeni të gjitha llojet e projekteve pa humbur asgjë. Në fakt, mund të themi se jemi përballë flamurit të markës tajvaneze. Ata kanë disa nga kartat grafike më të mira nga NVIDIA, me procesorë të gjeneratës së fundit dhe të parafundit dhe RAM dhe memorie ruajtëse që do të na lejojnë të krijojmë edhe përmbajtje multimediale me shpejtësi të lartë. Një tjetër pikë interesante është se gjithçka që do të shohim mund ta shijojmë në rezolucion deri në 4K, shumë e rëndësishme nëse kemi nevojë për saktësi në imazh dhe ngjyrat e tij.

asus ProArt StudioBook

Me këtë fuqi dhe një dizajn në të cilin asgjë nuk është ruajtur, kjo seri kompjuterësh nuk është krijuar për përdoruesit mesatarë, por për ata që kërkojnë më shumë. Më konkretisht, do të thosha se duhet të jetë një nga opsionet që duhet të kenë parasysh profesionistëve, pasi janë nga të paktët që do të mund të amortizojnë një çmim shumë më të lartë se laptopët e tjerë. Sistemi operativ që ata përdorin është Windows 10 Pro, që tashmë e dini se çfarë do të thotë: nuk do t'ju mungojë praktikisht asnjë softuer në treg.

Seria E

Seria ASUS E lidhen me elegancën. Në këtë seri zakonisht gjejmë laptopë me një tastierë më të mirë, një touchpad më të madh dhe një dizajn më të mirë në përgjithësi. Nga ana tjetër, ato janë ekipe që kanë autonomi më të mirë, ndaj ne duhet të vlerësojmë blerjen tuaj nëse do të kalojmë shumë kohë larg shtëpisë. Ato janë të destinuara për ata që pëlqejnë ndjesitë e mira, si në imazh ashtu edhe në zë dhe prekje.

Laptop ASUS

Laptopi ASUS përfshin të gjithë laptopët e markës tajvaneze. Në to gjejmë si kompjuterët që kanë një version të Windows të instaluar si parazgjedhje dhe ata që përfshijnë Chrome OS. Gjithashtu përfshihen kompjuterët e lojërave video Republika e Gamers ose The Ultimate Force.

Chromebook

L Chromebook ASUS janë kompjuterë nga kompania tajvaneze që përdorin sistemin operativ të desktopit të Google. ASUS i fundit i këtij lloji që doli në shitje ishte në vitin 2017 dhe, si të gjithë Chromebook-ët, përdor Chrome OS, një sistem operativ i krijuar për kompjuterë pa burime të mëdha dhe që në thelb është një shfletues Chrome nga i cili përdorim aplikacionet e Google. Ato janë të destinuara për përdoruesit, aktiviteti i të cilëve është i fokusuar kryesisht në ueb.

Procesorët e përdorur në laptopët Asus 

Laptopët ASUS kanë një mori modelesh me procesorë të ndryshëm, për të kënaqur lloje të ndryshme përdoruesish dhe xhepash. Këto mund të jenë: 

Core i3 ose Ryzen 3

Është niveli fillestar, ose niveli fillestar, të cilët janë çipat më të lirë dhe me performancë më të ulët në krahasim me vëllezërit e tyre më të mëdhenj 5 dhe 7. Këta procesorë janë të mirë për ata që kërkojnë një kompjuter bazë dhe të lirë, të aftë për të ekzekutuar aplikacione multimediale , navigacion, automatizim zyre etj. Përveç kësaj, këto çipa kanë gjithashtu një konsum më të ulët, pasi ato kanë tendencë të punojnë me një frekuencë më të ulët dhe me më pak bërthama, kështu që autonomia mund të jetë më e mirë. 

Core i5 ose Ryzen 5

Është një seri e ndërmjetme midis 3 dhe 7, që do të thotë se do të ketë edhe një performancë mes të dyjave dhe çmimi i saj është gjithashtu i ndërmjetëm. Është diapazoni kryesor, i cili rekomandohet për shumicën e përdoruesve. Me to mund të ekzekutoni të gjitha llojet e softuerëve, gjithçka që munden të 3-të, madje edhe video lojëra, virtualizim, përpilim, etj. 

Core i7 ose Ryzen 7

Është diapazoni me performancën më të lartë, për ata që kërkojnë një performancë plus. Sigurisht, ato janë më të shtrenjta se 5, dhe gjithashtu konsumojnë më shumë pasi punojnë në frekuenca më të larta dhe me bërthama më aktive. Me to mund të ekzekutoni shpejt dhe rrjedhshëm të gjitha llojet e softuerëve, nga automatizimi i zyrës, multimedia dhe navigimi, përmes videolojërave, virtualizimit, kompilimit, redaktimit etj. 

Mund të blini një laptop ASUS të lirë?

Po në të vërtetë, Ata janë kompjuterë me vlerë të mirë për para. Kompjuterët ASUS janë si çdo lloj produkti tjetër teknologjik dhe ne mund ta blejmë atë me çmimin e rekomanduar ose për diçka më pak. Nëse duam të blejmë një kompjuter ASUS më të lirë, mund t'i hedhim një sy dyqane si Amazon o Mediamarkt, specialisti i parë në të gjitha llojet e artikujve dhe i dyti specialist në elektronikë. Të dyja kompanitë janë gjigantë në sektorin e tyre dhe, si të tilla, negociojnë çmime të mira me kompanitë që më pas pasqyrohen në faturën tonë. Natyrisht, ato mund të blihen me çmim të ulët edhe në objekte të tjera, por unë përmend dy të rëndësishme që zakonisht ofrojnë shërbim të mirë pas shitjes.

Laptopë Asus për punë 

ASUS gjithashtu ka seri specifike për ata që kërkojnë një ekip pune, dhe jo vetëm për përdoruesit e shtëpisë ose lojërat. Gamat më të rekomanduara për ata që kërkojnë një stacion pune të përsosur janë:

ProArt StudioBook

Është një seri laptopësh me një CPU me performancë të lartë, grafikë të fuqishme, lëvizshmëri të madhe dhe të krijuar për profesionistët më krijues.

Disa modele përfshijnë një ekran të dytë si një tastierë me prekje (i quajtur ScreenPad), për të ofruar funksione të shkëlqyera për krijuesit, pasi kombinon funksionet e një touchpad tradicionale dhe ato të një ekrani me prekje me ngjyra. 

Libri Zen

Ata janë ultrabookët premium, me një autonomi dhe lehtësi fantastike, në mënyrë që lëvizshmëria të maksimizohet. Ata gjithashtu kanë performancë të shkëlqyer për të përmirësuar produktivitetin dhe kryerjen e shumë detyrave. Një zgjidhje e mirë për ata që kërkojnë një pajisje pune jashtë rrugës.

Disa nga modelet e tyre përfshijnë gjithashtu ScreenPad, dhe seria ZenBook Duo përfshin një ekran fantastik të dytë me prekje për krijuesit pikërisht mbi tastierë ...

Libri i ekspertit

Është një nga laptopët më të mirë për të marrë me vete kudo, i projektuar për të qenë shumë i lehtë dhe për të ofruar fuqi shumë të lartë. Përveç kësaj, është një zgjidhje e fortë për mjediset e biznesit ku besueshmëria është një përparësi, pasi është ndërtuar me rezistencë të shkallës ushtarake. 

Ndërmarrja Chromebook

Këto komplete janë vërtet të lira dhe mund të duket sikur janë të destinuara vetëm për studentët ose përdoruesit që kërkojnë diçka shumë elementare. Në vend të kësaj, ASUS ka një seri të krijuar posaçërisht për mjediset e biznesit. Ata përdorin çipin e sigurisë Titan të Google, i cili u jep atyre një shtesë kaq të rëndësishme sigurie në BYOD ose në punë në distancë.

Përveç kësaj, ata kanë një sistem operativ të besueshëm, të fortë dhe shumë të sigurt, si ChromeOS i Google (i bazuar në Linux) dhe me një integrim të përsosur të shërbimeve cloud të Google, në mënyrë që të keni gjithmonë të dhënat tuaja kudo që të jeni dhe që të mos i humbni kurrë ato. , edhe nëse ju prishet laptopi ose e humbni atë. Nga ana tjetër, ato ofrojnë edhe lëvizshmëri dhe autonomi fantastike, me modele me ekran me prekje dhe kabrio... 

Çfarë duhet të bëni nëse laptopi juaj ASUS nuk fillon?

laptopë asus

Së pari duhet të kuptojmë se çfarë po ndodh, ose më mirë se çfarë nuk po ndodh. Kur a laptopi nuk do të niset, Ka mundësi që ajo që po ndodh realisht të jetë ne që nuk e shohim, pra fillon, por ekrani është i fikur. Nëse laptopi ynë ASUS nuk fillon, ne do të kontrollojmë sa vijon:

 • A bën ndonjë zhurmë apo ndez dritat? Nëse dëgjojmë ventilatorin ose diçka brenda laptopit, kompjuteri është ndezur. Nëse ekrani nuk tregon asgjë, problemi është me ekranin, me lidhjen tuaj ose, më shpesh, me Karta grafike. Nëse ekrani nuk funksionon dhe jemi pak duarartë, mund të hapim kompjuterin (nëse nuk është nën garanci) dhe të kontrollojmë që kabllot që lidhin pllakën me ekranin të jenë montuar siç duhet. Ne gjithashtu mund të pastrojmë zonën e çipit dhe në disa raste nxehtësia mund të aplikohet në çipin e kartës grafike me tharëse flokësh. Në çdo rast, do të ishte mirë ta çoni në një punëtori të specializuar.
 • Ndizet dhe shfaq disa shkronja në ekran. Nëse e ndezim kompjuterin dhe shohim vetëm një "Prompt", ndoshta ka qenë prishur diçka nga sistemi operativ. Duke mos na lejuar të bëjmë asgjë, është mirë të vendosim një CD instalimi për një sistem operativ, si p.sh. Windows 10, dhe të riinstalojmë sistemin.
 • Nuk përgjigjet, nuk bën asgjë. Në këtë rast do të na duhet të kontrollojmë më shumë gjëra, por ju ndoshta keni një problem hardware:
  • Ne kontrollojmë që bateria të jetë e lidhur siç duhet. Mund ta heqim dhe të kontrollojmë nëse ndizet me kordonin e rrymës.
  • A është në rregull kordoni i rrymës? Nëse e kemi në gjendje të keqe, mund të mos japë fuqi të mjaftueshme për të ndezur pajisjet.
  • Kontrolloni motherboard, CPU dhe hard drive. Është e rrallë që një hard disk të parandalojë ndezjen e një kompjuteri, por mund të ndodhë nëse është në gjendje të keqe dhe kompjuteri zbulon se mund të jetë i rrezikshëm për t'u përdorur. Nga ana tjetër, gjithashtu mund të mos ndizet nëse është motherboard ose CPU që është në gjendje të keqe. Në këto raste është mirë që pajisjet t'ia çoni specialistit.

Laptopë Asus, mendimi im

ASUS është një markë kryesore si për pllakat amë. Karakterizohet nga cilësia dhe inovacioni teknologjik. Megjithatë, kjo nuk është gjithmonë një garanci suksesi në sektorë të tjerë, siç janë fletoret. Por rasti i tajvanezëve është ndryshe, pasi ata kanë arritur të fitojnë terren me produkte të shkëlqyera që dallohen për çmimin dhe cilësinë e tyre. 

Laptopët ASUS janë ndër opsionet më të mira në majë të gishtave, prandaj janë shumë e rekomanduar. Me performancë të shkëlqyer, pajisje premium, dizajn fantastik, transportueshmëri, qëndrueshmëri dhe besueshmëri. 

Ku të blini një laptop ASUS

Amazona

Amazon është një dyqan, faqen e të cilit duhet ta shënojmë. Dhe jo vetëm për shkak të kompjuterëve, por sepse ka praktikisht gjithçka. Në fakt, shumë marka kanë nën-dyqanin e tyre në Amazon për të shitur produktet e tyre. Dhe a është se Amazon, përveç një dyqani, është një shërbim që i vë blerësit në kontakt me shitësit. Nga ana tjetër, është aq i rëndësishëm në sektor sa ka fuqinë për të negociuar çmime të mira, prandaj shumica e produkteve që ofron janë më të lira se në dyqanet e tjera.

Gjykata angleze

El Corte Inglés është një nga kompanitë e dyqan më i madhi në Spanjë dhe Portugali. Ata kanë dyqane në shumë kryeqytete, të gjitha të mëdha në të cilat do të gjejmë shumë lloje të ndryshme artikujsh. Edhe pse mund të gjejmë pothuajse çdo gjë, El Corte Inglés është një nga dyqanet që na vjen në mendje veçanërisht kur mendojmë për blerjen e rrobave apo pajisjeve elektronike, dhe në këtë seksion të fundit do të gjejmë kompjuterët ASUS.

mediamarkt

Mediamarkt është një dyqan “i ri” në Spanjë dhe vende të tjera, por që nga fillimi i tij ose, më mirë, që nga zgjerimi i tij, ka qenë një dyqan referimi në gjithçka që lidhet me elektronikën. Dhe a është kjo janë specialistë në pajisjet elektronike, kështu që duhet të jetë një nga opsionet tona të para kur mendojmë për blerjen e çdo lloji të artikullit si pajisje ose kompjuterë. Përveç kësaj, ata priren të shesin gjithçka me një çmim të mirë, diçka që i referohet motoja e tyre "Unë nuk jam budalla".

ndërprerje

Carrefour është një kompani shumëkombëshe shpërndarjeje franceze e famshme për dyqanet e saj. Ata janë në Spanjë që nga viti 1972, kur prezantuan 'Kontinentin' e parë. Më vonë ato u zgjeruan në të gjithë vendin, fituan rëndësi dhe së fundmi ndryshuan emrin në Carrefour. Aty do të gjejmë praktikisht gjithçka, deri në atë pikë ne mund të bënim të gjitha blerjet tona atjeNga ushqimi te kompjuterët tek veshja. Dhe më e mira, të gjitha me një çmim të mirë.


Po kërkoni një laptop të lirë? Na tregoni sa dëshironi të shpenzoni

dhe ne ju tregojmë opsionet më të mira

400 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

Lini një koment

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.