Laptop Linux. Cilin për të blerë?

Në kundërshtim me besimin popullor, Po, është e mundur të blini një laptop Linux, domethënë, ai vjen me këtë sistem operativ të para-instaluar. Ky është një opsion i mirë nëse jeni adhurues i Linux-it dhe thjesht dëshironi që pajisja juaj të funksionojë: nuk është vetëm se sistemi operativ është i parainstaluar - mund ta instaloni vetë brenda pak minutash - por gjithashtu Linux do të mbështetet siç duhet.

Duke shitur kompjuterë Linux jashtë kutisë, ajo që prodhuesi thotë është se ata kanë bërë të gjithë punën për ju për t'u siguruar që pajisja të funksionojë në mënyrë perfekte dhe që ka drejtues Linux. Njerëzit që kujdesen për mbështetjen tuaj të harduerit, kështu që ata do ta marrin seriozisht Nëse keni ndonjë problem gjatë përdorimit të sistemit të tyre operativ, ata nuk do të jenë indiferentë as nuk do t'ju thonë se punojnë vetëm me Windows.

Laptopi më i rekomanduar Linux

konfigurues i personalizuar i laptopit

Për fat të keq, Laptopi Linux i ndërtuar me qëllim kushton pak më shumë se ato Windows (por siç do ta shihni në modelin Dell XP më poshtë). Edhe laptopët e nivelit të ulët, shpesh me procesorë Intel Celeron, vijnë me një tarifë të vogël të shtuar, nëse ato përfshijnë a distribución Linux. Pse mund të jetë kështu nuk është e sigurt, pasi Linux nuk ka tarifa licence. Mund të ndodhë që laptopët Linux po tregojnë një treg i specializuar, të gatshëm të paguajnë më shumë, dhe në të cilat operojnë kompanitë xhiron e vogla të prodhimit.

Acer Extensa. Ultrabook i bukur me Linux

Personalisht, jam i dashuruar pas këtij modeli dhe e kam vënë në radhë të parë si opsionin më të mirë, jo vetëm për shkak të dizajnit të tij. Keni një shikoj vërtet mirë çfarë na kujton një laptop lojrash, por me Linux. Ky laptop nga me peshë 3 kg përafërsisht, ai ka një pajisje shumë të mirë për ata përdorues që duan të përfitojnë maksimumin prej tij. Megjithatë, ju mund blej me një çmim të lirë, që i përshtatet shumicës së buxheteve për një laptop të këtyre karakteristikave. Modeli i Acer Ai mbulon markat si Asus ose Samsung me këtë laptop të këndshëm Linux.

Procesori i tij është i fuqishëm Dhe nuk ka asnjë problem për sa i përket lidhjes, pasi vjen me portet thelbësore dhe shërbimet e tipit Bluetooth që na lejojnë të çiftojmë pajisjet pa probleme. Shpejtësia që na paraqet SSD + HDD e Acer Nitro 5 është shumë e mirë si për shkrim ashtu edhe për lexim. Gjithashtu ne kemi dy vjet garanciNdihma spanjolle me këtë markë.

Oh dhe... Hapet në 10 sekonda 🙂

Nëse nuk ju intereson aq shumë OS sa të keni një ultrabook të bukur Shikoni këtu.

Acer Predator Helios. Diçka më e fuqishme

Një tjetër laptop nga marka me Linux. Duket se këto lloj markash janë të parat që kanë marrë në konsideratë këtë sistem operativ, e njëjta gjë ka ndodhur edhe me markën BQ me telefonat. Por duke vazhduar me këtë linjë Acer Predator, pa dyshim shquhet për harduerin çfarë nuk shkon me të. Autonomia e tij është e mjaftueshme, por jo e jashtëzakonshme, mund të arrijë 5 orë nëse përdoret me një shkëlqim normal të ekranit. Në një nivel të përgjithshëm ka një performancë shumë e mirë pasi është i fuqishëm. Diçka që e shohim në performancën e tij por edhe në karakteristikat teknike.

Për sa i përket përdorimit të tij, ne mund ta përdorim atë gjatë ditës ose në punë, gjithashtu për studentë, për të parë filma dhe televizion sipas kërkesës, ose gjithashtu për të luajtur nëse nuk është një nga videolojërat që kërkon shumë burime nga laptopi ynë. pasi siç thamë nëse dështon pak nga njëra anë kjo është karta grafike, e cila edhe pse jo e keqe nuk është më e fuqishmja në treg (një Nvidia RTX 3060 6 GB). Ky faktor e bën atë të ketë një çmim disi më i volitshëm për laptopët e lojrave, dhe se është një nga opsionet e pakta brenda një buxheti normal për ata që po konsiderojnë një laptop Ubuntu, ose që nuk duan të fillojnë me të. Nëse tërhiqeni, modeli vjen me drejtuesit e Windows në rast se dëshironi të instaloni një sistem tjetër.

Asus ROG 17 inç. Niveli i lartë vështirë për t'u gjetur

Asus po e kapërcen këtë duke u dhënë fansave të Linux një laptop që mund të ndihen si të tyret me të. ROG Strix. Sistemi operativ është pothuajse identik me versionin e Windows që doli në janar., duke përfshirë ekranin me një pjesë që i përshtatet në thelb një laptopi 17 inç me një trup 15 inç. Por në vend që të keni softuer Microsoft, Asus ROG ka Linux.

Evenshtë madje më lirë se versioni i Windows kur listoni specifikat e teknologjisë, me a Procesor bërthamë i7, a Ekran 1080p - e cila nuk është e prekshme - 16 GB RAM memorie y 1 TBGB hapësirë ​​ruajtëse në gjendje të ngurtë (SSD).

Fatkeqësisht në Amazon Spanjë zakonisht nuk ka shumë njësi dhe shitet shpejt, kështu që nëse oferta nuk është e disponueshme ju rekomandojmë aktivizoni alarmet 😉

Opsionet e konfigurimit janë paksa të ndryshme, megjithatë, kështu që le t'i kalojmë ato:

 • Asus ofron variante më të lira të Windows me 8 GB RAM, një model me procesor Core i5 dhe një me Ryzen. Me Linux, 8 GB RAM është i vetmi opsion.
 • Largimi nga modelet bazë të Linux ju siguron pak më pak hapësirë ​​ruajtëse dhe një ekran me prekje me rezolucion 3200 × 1800 për 1200 euro. Nuk ka asnjë mënyrë për të gjetur një terren të mesëm, duke u vendosur vetëm për ekranin ose hapësirën ruajtëse, ndryshe nga variantet e Windows.
 • Përdoruesit e Linux mund të marrin një model Core i7-5500U me 256 GB hapësirë ​​ruajtëse për 900 dollarë., dhe ato mund të shkojnë deri në 512 GB hapësirë ​​ruajtëse për diçka më shumë. Përdoruesit e Windows mund të marrin vetëm opsionet 256 dhe 500 GB dhe vetëm përmes një dyqani të Microsoft, ku do të kushtojë pak më shumë.

Asus ka luajtur me fletore Linux më parë, madje ka lëshuar një version të fletores së tij të mëparshme Linux VX5 të bazuar në Ubuntu. Për një kohë dukej sikur projekti po dështon, por tani marka po tregon një angazhim edhe më të madh ndaj Linux, me një gamë të gjerë konfigurimesh VX5 dhe një version të tij Ubuntu më të fuqishme Sistemi portativ M3800. Për më tepër, kompania gjithashtu ofron udhëzime të qarta se si të ngarkohet shpërndarjet e tjera Linux, si Fedora ose Debian.

Një anekdotë e vogël: Ndërsa përdoruesit e Linux kanë qenë gjithmonë në gjendje të instalojnë sistemet e tyre operative në çdo pajisje Windows, kjo ishte e ndërlikuar me Windows 10, kur Microsoft kaloi në sistemin UEFI Secure Boot. Përdoruesit kanë ende opsionin për të çaktivizuar UEFI në Windows 10, por ky mund të mos jetë rasti me të gjitha pajisjet Windows 10, potencialisht duke krijuar më shumë dhimbje koke për shpërndarjet Linux që nuk mbështesin UEFI.

Me fjalë të tjera, është e rëndësishme që përdoruesit të kenë opsione harduerike me Linux të instaluar që në fillim. Fakti që nuk ka asnjë tarifë për Windows tani për tani është një kënaqësi për fansat e Linux.

Opsioni i Chromebook

L Chromebooks Ata janë kompjuterë personalë që punojnë me sistemin operativ Google Chrome OS. Plus, mund të shndërrohen në laptopë të lirë Linux shumë lehtë. Chrome OS është tashmë në thelb një Linux desktop i modifikuar me një ndërfaqe të ndryshme, kështu që sistemi operativ Chromebook do të mbështesë tashmë Linux. Ju mund të instaloni një sistem tradicional Linux desktop së bashku me Chrome OS dhe të përdorni të njëjtat drejtues harduerësh që erdhën me Chromebook, kështu që hardueri duhet të funksionojë në mënyrë perfekte.

Më shumë rreth Chromebook në Ky artikull.

Problemi me përdorimin e Chromebook si një kompjuter Linux është se Chromebook-ët nuk janë krijuar vërtet për të. Ato kanë pak hapësirë ​​ruajtëse dhe janë projektuar që të jenë sisteme të lehta me të cilat mund të lidheni me internetin. Ato nuk janë ideale nëse dëshironi të përdorni sisteme të shumta virtuale dhe të përpiloni skedarë kodi në të njëjtën kohë. Edhe kështu, janë dukshëm më të lirë se laptopët e dedikuar për sistemet Linux. Nëse doni thjesht një pajisje të vogël dhe të lirë me të cilën të përdorni Ubuntu, Chromebook mund të jetë ajo që ju nevojitet.

Blerja e një laptopi Linux për të shmangur problemet

Për ata prej jush që kanë jetuar nën një shkëmb gjatë vitit të kaluar, njerëzit e Microsoft kanë dalë me një hile të vogël duke u thënë prodhuesve të kompjuterëve se, për të pasur Windows 10 të certifikuar, ata do të duhet të aktivizojnë sistemin Secure Boot. në pajisjet tuaja .

Për të instaluar Linux duhet të futni Cilësimet UEFI dhe çaktivizoni Secure Boot, përpara se të instaloni shpërndarjen e zgjedhjes suaj. Madje ky proces ka bërë më e vështirë për përdoruesit e zakonshëm ju dëshironi të përdorni Linux.

Disa mund të mos kenë provuar as Linux sepse janë agnostikë të sistemit operativ. Disa përdorin Windows thjesht sepse rezulton se ai ishte i instaluar në kompjuterin që blenë dhe ideja e thjeshtë për të instaluar një sistem tjetër operativ nuk u kishte shkuar në mendje.

Dhe çfarë nëse dëshironi të provoni Linux, por nuk jeni mjaftueshëm të sigurt për ta instaluar vetë?

Gjëja e parë që mund të bëni është të shkarkoni një shpërndarje dhe ta digjni atë në DVD. Nëse nuk jeni i sigurt se cilin version të Linux-it të zgjidhni, përpiquni të gjeni një listë të shpërndarjeve të njohura që mund të funksionojnë për ju, ose madje provoni disa.

Përdoruesit e rinj të Linux do të jenë ende shumë më të sigurt duke provuar shpërndarjet më të njohura si Ubuntu ose Linux Mint, dhe, për përdoruesit e Windows, gjithmonë do të jetë Zorin.

Megjithatë, është e kuptueshme që ideja për të shkarkuar një shpërndarje dhe për ta kopjuar atë në një disk ose USB mund të jetë dërrmuese për disa. Por kjo nuk është një arsye për të përjashtuar Linux. Një alternativë janë kompanitë që ju lejojnë të blini shpërndarje të tilla Linux në DVD ose USB.. Dhe, siç kemi thënë, madje mund të blini laptopë me Linux të para-instaluar.

Pse të blini një laptop Linux?

laptop linux

Nëse i keni kushtuar vëmendje statistikave të tregut të sistemeve operative të desktopit, me siguri e dini këtë Linux është në 1%, dhe nuk duket se lëviz prej andej.

Ky është një nënpërfaqësim dramatik, sigurisht për faktin se Linux është falas. Ndryshe nga Microsoft, për shembull, i cili mban një llogari të kujdesshme për çdo kopje që shpërndan Windows, Linux nuk ka njësi numërimi të shitësve; përdoruesit thjesht shkarkojnë, ndajnë dhe shijojnë burimet e hapura të sistemit të tyre operativ për kënaqësinë e tyre pa ndonjë përcjellje zyrtare.

Nga pikëpamja funksionale, që funksionon pa problem për përdoruesit. Problemi është se kjo e bën shumë të lehtë për shitësit e harduerit dhe softuerëve, prodhuesit e drejtuesve të pajisjeve dhe kritikët e të gjitha llojeve të minimizojnë Linux-in nga pikëpamja e tregut. Kjo, nga ana tjetër, e bën atë ka më pak gjasa që softueri i ri të përshtatet për Linux, për shembull, ose që drejtuesit kryesorë të krijohen për atë sistem operativ; me pak fjalë, atë ngadalëson rritjen e Linux-it.

Çfarë mund të bëhet për ta korrigjuar atë? Nëse tashmë përdorni Linux, mund ta bëni të njohur në rrjete. Ka faqe që kanë një numërues "Ne jemi më shumë se 1%" të Linux, si për shembull DudaLibre, që dëshmon se sistemi operativ është shumë më i përdorur sesa sugjerojnë sondazhet standarde.

Nëse dëshironi të ndihmoni në demonstrimin e vlerës së tregut të Linux, herën tjetër që jeni në treg dhe kërkoni një pajisje të re për biznesin tuaj ose projektet tuaja personale, blini shpërndarjen e para-instaluar. Jo vetëm që do t'ju shpëtojë nga nevoja për ta instaluar, por do të jeni të sigurt që funksionon, me mbështetje në rast të ngjarjeve të paparashikuara. Edhe më mirë, blerja juaj do të përfshihet në të dhënat e tregut të studimit të ardhshëm, pasi shitësi do të bëjë llogaritë, dhe do të ndihmoni që një sistem operativ shumë i mirë të njihet ashtu siç e meriton.

Si të formatoni një laptop me Linux

Formatimi i një laptopi me Linux është një detyrë e thjeshtë për përdoruesit e avancuar, por mund të mos jetë aq e lehtë për përdoruesit e rinj. Për ta arritur këtë, mjafton të ndjekim këto hapa:

 1. Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të marrim një ISO të sistemit operativ të dëshiruar. Mund të zgjedhim të njëjtin sistem që është instaluar si parazgjedhje ose ndonjë tjetër.
 2. Më pas, ne duhet të krijojmë atë që njihet si LiveUSB, domethënë një USB instalimi ose nga e cila mund të testojmë sistemin operativ pa rrezikun e ngatërrimit të instalimit tonë vendas. Për këtë mund të përdorim mjete si p.sh UNetBootin ose një mjet si Startup Disk Creator, i dyti i disponueshëm në depot zyrtare të shumë shpërndarjeve Linux dhe më i rekomanduari. Nëse e bëjmë nga Windows, mund të përdorim mjete si Rufus.
 3. Në hapin tjetër ne do të vendosim pendrive tonë në një port USB. Nëse dëshirojmë, mund ta formatojmë me një mjet të tillë si GParted.
 4. Ne hapim softuerin që zgjedhim për të krijuar LiveUSB. Hapat e mëposhtëm shpjegojnë se si ta bëni atë me Startup Disk Creator.
 5. Në seksionin e mësipërm, ne zgjedhim ISO për të instaluar. Në pjesën e poshtme, pista e destinacionit.
 6. Ne klikojmë në "Bëni një disku fillestar", ose "Krijo diskun fillestar" nëse e keni në spanjisht.
 7. Presim që procesi të përfundojë, i cili do të zgjasë disa minuta.
 8. Tjetra, ne rinisim kompjuterin dhe fillojmë nga USB. Nëse nuk fillon automatikisht nga disku ynë, duhet të rinisim përsëri dhe të shtypim tastin e funksionit (Fn) F12 për të zgjedhur diskun e nisjes. Nëse kjo nuk funksionon, ne futemi në BIOS dhe ndryshojmë rendin e nisjes në mënyrë që USB-ja të jetë përpara hard diskut (Floppy).
 9. Tani mbetet vetëm instalimi i sistemit operativ. Ajo që do të shohim në ekran do të varet nga lloji i instaluesit, pasi ka disa të tillë si Ubiquity (ai që përdoret nga Ubuntu) ose Calamares. Në thelb, ne duhet të zgjedhim gjuhën, të tregojmë nëse duam të instalojmë softuer të palëve të treta, të zgjedhim llojin e instalimit, ndër të cilët kemi mundësi të përdorim të gjithë diskun ose të krijojmë ndarje, të zgjedhim vendin, emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin dhe të presim. .
 10. Më në fund, kur na kërkohet, rindisim kompjuterin, pa harruar të heqim pendrive në mënyrë që të mos fillojë përsëri prej tij.

A mund të instalohet Windows në laptop me Linux?

laptop linux

Sigurt. Nëse është e mundur. Dhe, veçanërisht që nga lansimi i Windows 8, sistemi operativ instalon drejtuesit e nevojshëm nga përditësimet e softuerit dhe i gjithë hardueri duhet të funksionojë pa probleme, megjithëse kjo është teoria. Në praktikë, mund të konstatojmë se ka një port që nuk funksionon siç presim, duke qenë ai që shkakton më shumë probleme me HDMI; Është e zakonshme që pas instalimit të një sistemi operativ të ndryshëm nga ai që erdhi nga fabrika, me të gjithë softuerin dhe drejtuesit e tij si parazgjedhje, ne nuk mund ta lidhim laptopin tonë me një monitor të jashtëm në këtë mënyrë.

Sistemi për ta bërë atë do të ndryshojë në varësi të laptopit që kemi në posedim, por në thelb është si më poshtë:

 1. Nëse është e nevojshme, futni BIOS-in dhe ndryshoni llojin e ndërfaqes (UEFI, EFI, Legacy, etj).
 2. Ne prezantojmë DVD-në tonë me Windows. Një tjetër mundësi është krijimi i një USB instalimi, për të cilin mund të përdorim mjete si p.sh Rufus o WinToFlash.
 3. Ne fillojmë nga njësia jonë e instalimit. Kompjuterët në përgjithësi janë konfiguruar që fillimisht të nisin nga DVD dhe më pas nga hard disku, kështu që nëse duam të instalojmë Windows nga DVD, ai duhet të niset drejtpërdrejt. Nëse duam të instalojmë sistemin nga një USB, nga BIOS duhet të ndryshojmë rendin e nisjes. Ka edhe laptopë që na lejojnë të zgjedhim nga të fillojmë kur ndezim kompjuterin duke shtypur një buton funksioni, si p.sh. (Fn) F12.
 4. Mbërritëm në seksionin për llojin e instalimit, ne zgjedhim opsionin "Diçka tjetër" dhe fshijmë të gjitha ndarjet në hard disk. Nëse dëshirojmë, krijojmë ndarjet e nevojshme.
 5. Fillojmë instalimin dhe ndjekim udhëzimet që shfaqen në ekran.
 6. Pasi të përfundojë instalimi, është e rëndësishme të kontrolloni për përditësime, pasi drejtuesit për pajisjet tona do të instalohen nga atje.

Markat më të mira të laptopëve Linux

Slimbook

Slimbook është një kompani që ka arritur të fitojë shumë popullaritet për të ofruar kompjuterë me sistem operativ Linux të instaluar si parazgjedhje. Por, ndryshe nga sa ofrojnë markat e tjera, Slimbook ka në katalogun e tij të gjitha llojet e kompjuterëve, si disa më të fuqishëm për zhvilluesit ose profesionistët dhe të tjerë me komponentë disi më diskrete për përdorim shtëpiak. Ekipet e tyre ato zakonisht ofrojnë një dizajn të mirë, kështu që ia vlen t'i marrim parasysh nëse kërkojmë një kompjuter me Linux pavarësisht nga nevojat tona.

System76

System76 është një markë e rëndësishme në botën Linux, pjesërisht sepse ata na ofrojnë sistemin e tyre operativ: të Pop! _OS bazuar në Ubuntu. Përveç kësaj, ajo gjithashtu prodhon dhe shet laptopë të mirë, të gjithë me komponentë mesatarë të avancuar dhe shumë prej tyre me sistem operativ Linux. Në katalogun e tyre do të gjejmë të gjitha llojet e kompjuterëve, si desktop, laptop dhe mini, si dhe janë përgjegjës për softuer të rëndësishëm si p.sh. Menaxheri i firmuerit i cili do të gjejë dhe instalojë ndonjë firmware specifik për pajisjet tona.

I dobët

Vant është një tjetër markë kompjuterësh që ka vendosur të bastojë në Linux. Ajo që mbizotëron në katalogun e saj janë kompjuterët me a Ubuntu LTS është instaluar si parazgjedhje por, ndonjëherë, na ofrojnë edhe mundësinë e përfshirjes së versionit më të fundit të sistemit operativ. Ndryshe nga markat e tjera që ofrojnë vetëm kompjuterë Linux me komponentë të avancuar, Vant ofron gjithashtu pajisje disi më diskrete, kështu që ia vlen t'i marrim parasysh nëse duam të blejmë një kompjuter Linux, pavarësisht nga përdorimi që do t'i bëjmë.

smoking

Tuxedo është një markë shumë e njohur në Linux për prodhimin dhe shitjen e kompjuterëve të pajisur me sistemin operativ kernel të Linus Torvalds. Në katalogun e tij gjejmë të gjitha llojet e kompjuterëve, por shumica përfshijnë komponentë të avancuar ose ato janë të dizajnuara duke pasur parasysh zhvilluesit. Së fundmi ata njoftuan se Fokus Kubuntu, një kompjuter i krijuar krah për krah me zhvilluesit e Kubuntu për të ofruar përvojën më të mirë të mundshme të përdoruesit kur punoni me versionin KDE të sistemit operativ Canonical.

Përfundim

Për përdoruesit e Linux, ekziston një gamë e gjerë laptopësh që vijnë me sistemin tuaj operativ të preferuar të instaluar paraprakisht. Kjo do të thotë ju nuk keni nevojë të shkoni në gjueti për shoferë që punojnë për ju ose të shqetësoheni me cilësimet e kompjuterit tuaj, mund të blini fletore me Linux të parainstaluar nga fabrika. Megjithatë, për ata prej jush që duan të vazhdojnë të instalojnë Linux vetë, Gjithmonë mund të blini një laptop të certifikuar Ubuntu. Ubuntu ka një listë të të gjithë kompjuterëve, duke përfshirë laptopët, që kanë marrë kredencialet "Ubuntu Certifikuar", që do të thotë se ata mund të përdorin Linux pa pasur nevojë t'i modifikoni ato.

Për ata prej jush që duan të dy sistemet operative, ju sugjeroj të mësoni se si të përdorni dhe instaloni një sistem të dyfishtë të nisjes Windows 8 me Linux. Prandaj, është e pritshme që do të keni probleme duke e provuar për shkak të Secure Boot. Ndoshta do të ishte më e zgjuar të studionim se si të instaloni Linux në një kompjuter Windows 8.


Po kërkoni një laptop të lirë? Na tregoni sa dëshironi të shpenzoni

dhe ne ju tregojmë opsionet më të mira

400 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

1 koment në «Loptop Linux. Cilin për të blerë? »

 1. Gjithçka që sapo lexova është shumë interesante dhe shumë e dobishme.
  Faleminderit shumë për ndarjen e informacionit kaq të vlefshëm.

Lini një koment

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.