Најдобри евтини лаптопи

Ние споредуваме и анализираме евтини лаптопи според специфични карактеристики за да го најдете најдоброто по квалитет и цена.

Денешни зделки за евтини лаптопи

Купувањето на еден од евтините лаптопи е малку како купување автомобил. Мора да го направите вашето истражување и девет од десет пати треба да „завртите“ пред да се обврзете да го однесете дома, бидејќи она што е правилно за вашиот сосед можеби не е соодветно за вас. Пред да размислите кој модел би сакале, треба да ги земете предвид неговите трошоци и буџетот што го имате..

За ваше олеснување, го завршивме најтешкиот дел од работата, собирајќи ги во оваа статија најдобрите евтини лаптопи. Вклучивме модел за секоја потреба, па без разлика за што ќе го користите, сигурно ќе најдете идеален за вас.


Компаративни

Ако сè уште не знаете кој евтин лаптоп сакате, подолу имате серија на водичи за купување кои ќе ви помогнат да изберете врз основа на карактеристиките што ги барате:

Лаптопи по цена

Лаптопи по процесор

Лаптопи по тип

Лаптопи по бренд

Лаптопи според екранот

Лаптопите според употребата што сакате да му ја дадете

Ако немате класа која да ја купите, ние ве направивме целосен водич за да можете да изберете каков лаптоп да купам со кликнување на врската.

Најдобрите евтини лаптопи од 2022 година

Па, без дополнително одложување, да започнеме со најдобрите евтини лаптопи од 2022 година. За да го направиме списокот, не ја имавме предвид само цената, туку и дизајнот, техничките спецификации и многу повеќе аспекти.

Херојска книга ЧУВИ

Погледнете ја одличната понуда што ја најдовме малку подолу бидејќи овој модел дефинитивно вреди да се размисли, поради оваа причина го ставивме на прво место. Тоа е тенка и тивка тетратка. Најверојатно најдобро се користи како втор лаптоп или како работен лаптоп за студенти и професионалци. Го добивате она за што плаќате, па подобро да не очекувате брзина или употребливост. Сепак, и покрај тоа што е најевтиниот лаптоп на оваа листа, тој има неколку прилично импресивни карактеристики.

Најимпресивно е неговите 64 GB, ова е одлична карактеристика што им недостасува на повеќето лаптопи што ги вклучивме во оваа листа. Треба да размислите за CHUWI HeroBook како одговорот на Microsoft на Chromebook. Ако не се согласувате со оперативниот систем на Chrome и сте навикнати да користите Windows 10, тогаш ова е еден од најдобрите евтини лаптопи од Microsoft.

Овој компјутер тоа би било многу погодно за прилично лесна секојдневна употреба: сурфајте на Интернет, користете Microsoft Office (како што се Word и Excel), контролирајте и ажурирајте социјални мрежи, користете видео услуги за стриминг ...)

Леново S145

Тој е еден од најевтините лаптопи на оваа листа, но тоа не значи дека не е моќен. За секојдневна употреба ќе ви обезбеди а прилично долго траење на батеријата, брза обработка А можете дури и да играте едноставни видеоигри (за посложените не е доволно, но ако барате лаптоп за дете, ова е одлична опција, верувајте ми).

Според нашето искуство, главниот недостаток на овој лаптоп е тоа што нема ДВД драјв. Како и да е, ова станува норма за лаптопи во овој опсег на цени, затоа не дозволувајте ова да ве оддалечи, бидејќи повеќето софтвери што ќе ви требаат, како што е Microsoft Office, може да се купи како преземање. , без диск. Иако, ако ова навистина ви претставува непријатност, можете да изберете да купите надворешен DVD диск за помалку од 30 евра.
Освен тоа, поради големата големина на неговиот екран, неговиот квалитет и гореспоменатите карактеристики, ова е одличен лаптоп за тесни буџети.

ASUS Vivobook 15,6 инчи HD

Asus VivoBook е веројатно еден од најдобрите евтини лаптопи за секојдневна употреба на оваа листа. Стана топ-продавач на Амазон, а кога ќе се спореди со другите лаптопи во неговиот опсег на цени, лесно можеме да видиме зошто.

Карактеристиките што ги сумиравме во претходната листа се сосема нормални за лаптоп за сите терени, па што го прави толку посебен? Па, Asus одлучи да понуди непобедлива вредност за парите и HD дисплеј Интегрирана графичка картичка Intel HD Graphics 620 и v2 Dolby Advanced Audio за да можете да гледате телевизија или филм со сиот квалитет што го очекувавте.

Ова е вид на лаптоп кој можете да ги користите и за работа и мултимедија. Иако не е најмал или најпренослив, сепак е прилично лесно да се носи од куќа до надвор и од надвор до дома, да работи на него со Windows 10, да гледа филмови и телевизија или дури и да игра едноставни видео игри. За колку чини, потврдувам дека е еден од најдобрите лаптопи во овој опсег на цени на пазарот.

HP 14

Овој лаптоп е малку поевтин од останатите препорачани, но сепак решивме да го вклучиме бидејќи во другите буџетски водичи за лаптопи се најде на првите места, дури и се рангираше на првото место на листата на најдобри достапни лаптопи на PC Advisor за 2022 година. Значи, дали вреди да се платат тие дополнителни пари или вреди со овој модел?

Го вклучивме HP 14 на нашата листа на најдобри буџетски лаптопи за 2022 година затоа што може да потрае се што ќе му фрлите (освен тули) и уште малку.

Брзо лета низ сите основни работни апликации како Microsoft Office, прелистување веб воопшто, стриминг видео сервиси, па дури и ви овозможува да играте видео игри (иако не смееме да заборавиме дека не е дизајниран за тоа, малку е бавен и графиката е со среден-низок квалитет).

За сето ова го сметаме еден од најдобрите лаптопи во неговиот опсег на цени, бидејќи можете да го добиете за помалку од 300 евра.

Lenovo Ideapad 530

Присуството на Lenovo Ideapad на оваа листа е малку чудно. Оваа тетратка има а ротационен LED екран на допир, Full HD (1920 x 1080). Ова значи дека можете да го ставите во режим на гледање ако сакате удобно да гледате видеа на YouTube или било кој филм.

Е оној го има најдобриот процесор на листата, така што дефинитивно е одлична опција доколку барате добри перформанси и уживате во кабриолет лаптоп 2-во-1.

Lenovo Yoga е малку полесен од другите лаптопи, но сепак не може да се совпадне со Chromebook-те што ги разгледуваме подолу во тој поглед. Тој е помоќен од лаптопите што ги опишавме во претходните параграфи и, иако екранот на преклопување може да изгледа малку вештачки, се вели дека работи многу добро благодарение на фактот што бидете тактилни. Во основа овој модел ја има истата употребливост како и Packard Bell EasyNote, но со некои супериорни карактеристики.

Најдобрите евтини лаптопи според нивната употреба

За основни задачи:

Lenovo S145-15AST-...
274 прегледи
Lenovo S145-15AST-...
 • 15,6" HD екран 1366x768 пиксели
 • AMD A6-9225 процесор, DualCore 2.6GHz до 3GHz, 1MB
 • 4 GB RAM, DDR4-2133

Да работи:

Apple MacBook Pro (13 ...
185 прегледи
Apple MacBook Pro (13 ...
 • СЕДМА ГЕНЕРАЦИЈА INTEL CORE.I5 ПРОЦЕСОР ДВОЈДРЕН
 • ОБЈАСЕН ЕКРАН НА РЕТИНА
 • INTEL IRIS PLUS GRAPHICS640 GRAPHICS

Мултимедија:

LG грам 17Z990-V -...
104 прегледи
LG грам 17Z990-V -...
 • Ултралесен, со тежина од само 1340 g и траење на батеријата до 19.5 часа, LG грамот е најпопуларниот лаптоп од 17 инчи ...
 • Windows 10 Home Edition (64bit RS3) за уште помазни перформанси
 • Меморија што може да се прошири, 512 GB SSD стандардно со дополнителен слот за проширување до 2 TB; 8 GB RAM меморија со ...

Да патува:

Microsoft Surface Pro 7-...
270 прегледи
Microsoft Surface Pro 7-...
 • 12.3-инчен екран на допир (2736x1824 пиксели)
 • Intel Core i5-1035G4 процесор, 1.1 GHz
 • 8 GB LPDDR4X RAM меморија

2 во 1:

Леново јога 530-14ARR -...
127 прегледи
Леново јога 530-14ARR -...
 • Екран од 14 ", FullHD 1920x1080 пиксели IPS
 • AMD Ryzen 5 2500U процесор, Quadcore 2.5GHz до 3.4GHz
 • 8 GB DDR4 RAM меморија, 2400Mhz

Препораки пред купување

По општ водич за лаптопите со најдобра цена, можеби ќе ве интересира нешто поконкретно. Во овој случај не треба да се грижите, имаме неколку споредби кои исто така ќе ви бидат интересни.

 • Најдобар квалитет на лаптоп цена. Малку поисцрпна споредба со потемелно споредување на квалитетот и цената на некои модели. Размислете дали сакате да извлечете максимум од вашите пари.
 • Лаптопи за игри. За оние корисници кои сакаат да купат лаптоп за да играат игри. Ги рангиравме најдобрите изведувачи и по спецификации и по цена за да можете да го извлечете максимумот од графиката и перформансите.
 • Најдобрите марки на лаптопи. Ќе видите дека сите брендови вклучени овде се познати и затоа тие не се кинески. Можете да ја видите целосната споредба во случај да сакате подобри информации во овој поглед. Ние нудиме целосна визија за тоа кои се брендовите на кои можете да им верувате. Тие се истите што ги споредуваме на нашата страница ефтини лаптопи.

Со масовното доаѓање на Windows 10, лаптопите повторно се во пораст. Но, ова не е единствената причина за овој успех, освен тоа влијаеше и популаризацијата на Ultrabooks и зголемувањето на хибридите два-во-едно кои служат како лаптоп и како таблет. Евтините лаптопи се зајакнуваат во однос на Chromebook благодарение на моделите како HP Pavilion x2. Во меѓувреме, лаптопите со доволно моќ за играње игри исто така го гледаат нивното влијание и се чини дека тие лесно ќе станат добри замени за нашите десктоп компјутери.

Со толку многу достапни опции, изборот на најдобриот лаптоп за вашите потреби станува сè потешкоЗатоа е важно, пред се, да одлучите што ќе правите со тоа.

Доколку сакате брзо и лесно да го изберете лаптопот кој најмногу одговара на вашите потреби, ви го препорачуваме погледнете на оваа веб-страница.

Оние корисници кои одат по брзо подигање и лесен компјутер затоа што сакаат да се движат со него, сигурно ќе бидат воодушевени од Ultrabook.. Од друга страна, гејмерите ќе се одлучат за лаптопи приспособени на нивните напорни потреби за графика и обработка, а оние на кои им е потребен уред кој обезбедува флексибилност, ќе се одлучат за хибрид „два во едно“.

На почетокот, може да изгледа огромно - со сите тие опции - но нашата цел е да ви помогнеме да го пронајдете најдобриот лаптоп без оглед на вашите потреби. Верувајте ни кога ќе ви кажеме дека постои совршен лаптоп за вас. Со овој водич, не само што ќе го најдете, туку и ќе бидете 100% сигурни за вашето купување.

Споредба на лаптопи: конечен резултат

Оценките што ги направивме не доведоа до избор тројца победници меѓу 10-те анализирани лаптопиОва се трите модели што ги вклучуваме во оваа споредба на лаптоп.

El прво класифицирани, добитник на Златната награда, е HP Envy x360 de 13,3 инчи. Овој лаптоп има моќен Intel Core i7 процесор и 256 GB SSD - што може да се прошири до 512 GB -. Дополнително, работи со Windows 10, има автономија до 9 часа и 28 минути и тежи само 1,3 килограми.Неговиот екран е одличен, со резолуција од 1920 x 1080 пиксели и до 2560 x 1440 во движење.

Вистина е дека големината од 13,3 инчи го нема најголемиот екран на пазарот, но тоа го надополнува со својата преносливост. HP Spectre x360 има три USB 3.0 порти кои ви овозможуваат брз пристап до сите USB периферни уреди. Овој лаптоп е компатибилен со SD и HDMI картички. Производителот нуди онлајн телефон, разговор и техничка услуга, како и социјални медиуми.

El Второ класифицирано и добитник на Сребрената награда е серијата Dell Inspiron 5570 de 15 инчи. Брзината на процесорот на овој лаптоп е добра, 3,1 Ghz, како и неговиот основен процесор, Intel Core i3, ви дава брз одговор. Она што е многу привлечно за овој лаптоп е тоа што можете да ја надградите графичката картичка на видео картичка AMD ако треба да работите со графика со висока дефиниција. Неговиот капацитет за складирање од 1.000 GB на тврдиот диск е доволен и ви дава многу простор за вашите мултимедијални датотеки.

Оперативниот систем, Windows 10, работи добро. Има долготрајна батерија која достигнува 5 часа и 45 минути, вистината е дека овој аспект може да се подобри. Inspiron 5570 е малку потежок од нашиот победник, 2.2 kg, ова делумно се должи на неговиот 15-инчен екран. Како и HP Envy X360, кога го подложивме Inspiron на тестови за топлина, неговото дно достигна 37.7 степени што, како што веќе разговаравме, е непријатно ако го држите во скут. Основната резолуција на екранот е 1920 x 1080 пиксели, но можете да ја надградите на многу поголема резолуција, 3840 x 2160 - или што е истото, а 4K дисплеј. Има две USB 3.0 порти и една USB 2.0 порта.

Конечно, трето место а добитник на Бронзената награда е Acer Swift 5 de 14 инчи. Овој модел има процесорска брзина од 3,4 GHz, доста голема за лаптоп од оваа категорија. Со вкупната оцена А-, нашите податоци за перформансите покажуваат дека процесорот не е тој што го држи овој компјутер на третото место. Основниот модел има 256 GB SSD, а оперативниот систем му е Windows 10.

Просечното траење на батеријата му е 7 часа и 36 минути, што е под просекот за лаптопите што ги разгледавме. Основната резолуција на екранот е 1920 x 1080 пиксели, но може да се надгради до 2560 x 1440. Дополнително, Acer Aspire Swift има две USB 3.0 порти и една USB 2.0 порта.

Споредбата е на најистакнатите модели, па моделите чини околу 1.000 евра. Ако имате потесен буџет, видете ја нашата споредба лаптопи со квалитет и цена или нашата евтини прегледи за лаптоп да се најде најевтиниот.

Видови лаптопи

За да завршиме со нашата споредба на лаптопот, ќе ги опишеме различните типови на лаптопи во случај да сакате да го проширите секој дел малку повеќе бидејќи имаме поврзани статии.

Како и со секое друго големо купување, кога размислувате да набавите лаптоп до последното евро се брои. Тоа е уред кој ќе трае неколку години, затоа ви препорачуваме да го погледнете нашиот водич за најдобрите лаптопи пред да донесете какви било одлуки.

Пред неколку години имаше само лаптопи за дружење и лаптопи за работа. Денес, наместо тоа, неколку опции за секоја категорија. Да почнеме со основите:

Ултрабук

Овие лаптопи се во основа уреди кои мора да исполнуваат одредени карактеристики на тенкост, леснотија, моќност и големина основана од процесорот Intel, во обид да им помогне на лојалните производители на лаптопи со Windows кои се натпреваруваат со 13-инчниот MacBook Air на Apple.

За да може Ultrabook лаптопот да се продава како таков, тој мора да ги исполнува ригидните спецификации поставени од Intel. Мора да биде тенок, не може да биде подебел (кога е затворен) од 20 mm за екрани од 13.3 инчи или 23 mm за екрани од 14 инчи или повеќе. Дополнително, треба да има траење на батеријата од шест часа ако репродуцирате видео со висока дефиниција или девет ако е неактивен.

Погледнете го споредба со евтини ултрабук она што го имаме

Не може да поминат повеќе од три секунди за Ultrabook да излезе од хибернација. Овие лаптопи обично имаат цврсти хард дискови и функции како гласовни команди и екрани на допир. Ултрабук-уредите се дизајнирани имајќи ја предвид преносливоста и перформансите, но се со повисоки цени, обично почнувајќи од 900 долари.

Резултатот беше одреден Лаптопи со врвен квалитет на кои нема што да им завидуваат на најдобрите лаптопи на Apple. Ултрабук се лаптопи дебели околу 2 сантиметри, со долго траење на батеријата и остар дисплеј, како Dell XPS 13 или Asus Zenbook.

Леново Јога (2022) не само што е неверојатно тенок и лесен лаптоп, туку е апсолутно револуционерен на ниво на дизајн. Монтирањето на екран од 13,9 инчи во рамка од 11 инчи не е мала работа, но Lenovo исто така го направи чудото да создаде монитор без речиси бесконечна раб. Yoga 910 е исто така многу моќен, цврст лаптоп со многу прифатлива препорачана цена. За сето ова го сметаме за најдобар Ултрабук.

Лаптопи за игри

Лаптопот за игри е токму она што го мислите - компјутер за вистинските обожаватели на видео игри. Накратко, тие не се користат за играње Candy Crush или Angry Birds, туку за играње навистина тешки компјутерски игри на кои им е потребен процесор од висока класа, 8GB до 16GB RAM, минимум 1 TB простор за складирање и графичка картичка. што е најважната карактеристика. Лаптопите за играње се генерално повеќе квадратни и нивната конструкција е поцврста од другите лаптопи, а нивниот екран е обично со висока резолуција.

Можете да ги видите нашите анализа на најдобрите гејмерски лаптопи.

Лаптопи за игри тие не мора да бидат тенки или лесни, бидејќи вообичаено играчите ги користат наместо десктоп компјутерот. Лаптопот за игри ви овозможува да ги играте истите игри како и десктоп компјутерот, но со предност што е доволно пренослив за да се движите од една во друга просторија или да играте во куќата на пријател.

Во последно време, гејмерските лаптопи постигнаа неверојатен напредок обидувајќи се да ги достигнат нивните десктоп колеги. Во оваа смисла, се чини дека најлогичен заклучок за оваа еволуција е да се започне со вклучување на делови од десктоп компјутерите во гејмерските лаптопи. Овој модел е а неверојатно моќен лаптоп од 15,6 инчи, со десктоп процесор со целосна големина и врвен мобилен графички процесор достапни. Можеби мислите дека оваа комбинација би направила огромен лаптоп, но овој успева сето тоа да го спакува во прилично мало тело.

Лаптопи за студенти и работа

Деловните лаптопи се слични на традиционалните лаптопи за општа намена за кои се дискутираше во други написи, но тие се изградени со повисок квалитет, нивните компоненти се потрајни и генерално се продаваат со подолги и посеопфатни гаранции. Не треба да треба да го менувате вашиот лаптоп за работа на секои две години бидејќи е застарен.

Во оваа прилика го препорачуваме водич за ученичка тетратка.

Овие типови лаптопи се дизајнирани имајќи ги предвид нивните перформанси, со четири-јадрени процесори кои лесно можат да се справат со неколку сложени задачи истовремено, бидејќи треба да можете да го стартувате целиот неопходен софтвер за извршување на вашата задача, без компјутерот да забави. Овие лаптопи обично немаат големи графички картички, но тие можат да се додадат ако вашата работа вклучува графика или видео монтажа.

HP Pavilion 14-ce2014ns може на многу начини да биде како MacBook Air, но е подобра машина на многу начини. Тој е потенок, полесен и на некој начин попривлечен благодарение на неговото алуминиумско тело. Покрај тоа, овој лаптоп има и а Full HD дисплеј со поголема резолуција, процесор Intel Core i7 и 1TB HDD за складирање како опција. Сепак, најизненадувачки е што сето ова можете да го добиете за околу 800 евра, што го прави еден од најдобрите лаптопи доколку имате студентски буџет.

Работни станици

Дизајнирани речиси исклучиво за работа, па оттука и нивното име, овие генерално дебели тетратки имаат само една работа на ум: продуктивност. Продавачите генерално ги опремуваат овие единици со графички процесори од професионален степен, како што се серијата Nvidia Quadro или линијата AMD FirePro.

Други негови карактеристики се а поголема разновидност на порти и полесен пристап до внатрешните делови од другите лаптопи за забава. Да не зборуваме за повеќе наследени влезови, како курсори на TrackPoint и безбедносни опции на ниво на хардвер, како скенери за отпечатоци. Како примери можеме да ги споменеме Lenovo ThinkPad X1 Carbon и HP ZBook 14.

Lenovo Ideapad 330, благодарение на неговата недооценета естетика и издржлив, груб дизајн, тоа е речиси сè што сакате од мобилната работна станица. Плус, на професионалците им нуди одлична резолуција на екранот, долго траење на батеријата и робусни, сигурни перформанси.

Со оглед на тоа дека чини од 900 евра, вреди да се доплати за се што им нуди на професионалците кои работат надвор од канцеларија.

Два-во-едно лаптопи (хибриди)

Ако сте еден од оние кои ја комбинираат употребата на лаптопот со онаа на таблетот, веројатно е дека хибриден уред е идеален за вас. Овозможено со оперативен систем со двојна употреба, Windows 8 на MicrosoftОвие уреди може да бидат во форма на таблети на кои може да се прикачат додатоци за да дејствуваат како лаптопи или може да бидат во форма на лаптоп кој добива форма на таблет кога се откачува од тастатурата. Можете да видите еве ја нашата споредба Конвертибилни тетратки 2-во-1 доколку ве интересираат овие модели.

Секако, Идејата е да се обезбеди уред кој може успешно да служи и како таблет и како лаптоп, за да нема толку многу гаџети низ куќата. Воведувањето на овие уреди на пазарот не беше лесно, но најсветлиот пример за нивниот потенцијал е Surface Pro 3 на Microsoft.

HP Spectre x360 13 не само што е најневеројатниот и најразновиден уред од брендот HP досега, туку е најпривлечниот хибриден лаптоп на пазарот. По долгогодишно префинетост, овој нов хибриден таблет од HP претрпе некои прилично значајни подобрувања, како што е поголем екран или поголема резолуција. Дополнително, некои мали елементи, како што се шарката или типот на капакот, се редизајнирани за да го направат HP Spectre многу постабилен и полесен за користење.

Лаптопи за игри

Ќе препознаете гејмерски лаптоп веднаш штом ќе го видите: колосална големина, трепкачки светла, сјајни слики и вртење вентилатори. Иако Благодарение на појавата на потенки, полесни и поелегантни модели, како што се Razer Blade или MSI GS60 Ghost Pro, оваа парадигма почнува да се менува..

Притискање на овој линк Имаш комплетна споредба на лаптопи за играње (гејминг).

Општо земено, гејмерските лаптопи се опремени со најновите мобилни графички процесори од Nvidia и AMD да можете да ги играте најновите игри како и ако сте играле со десктоп компјутер (Има некои модели кои директно можат да го заменат десктоп компјутерот).

Лаптопи за општа намена

Овој последен тип на лаптоп е тешко да се класифицира. Тие се машини кои сè уште ги следат стандардите поставени пред неколку децении за она што треба да биде лаптоп, иако порафинирано. Земајќи го предвид сето она што пазарот на лаптопи го даде сам по себе, обично оние во оваа категорија се сметаат за евтини или компјутери од средна класа.

Овие лаптопи се со големина на екран од 11 до 17 инчи и генерално немаат премногу карактеристики што се држат под нивните обично пластични обвивки. Тие се компјутери способни за извршување на секојдневните задачи но тие не успеваат кога имате попребирливи потреби. верувам дека овој инфографик Малку ќе ви помогне да видите сè пографички.

Во 2014 година, 13-инчниот MacBook Pro беше веројатно најдобриот лаптоп што Apple некогаш го има издадено. Моделот од 2022 година е некако уште побрз и нуди подолго траење на батеријата. Покрај внатрешното ажурирање, 2022-инчниот MacBook Pro од 13 година го наследи новопретставениот Force Touch trackpad. Можеби Apple не се издвојува по своите деловни апликации, но добивањето Mac е многу привлечно ако се земе предвид софтверот што го нуди и неговите ажурирања.

Chromebooks

Chromebook-овите се еден од најмалите и најлесните лаптопи на пазаротНо, немаат моќ и капацитет за складирање на традиционалните преносни компјутери. Наместо оперативен систем Windows или Macintosh, уредите Chromebook работат на Chrome OS на Google, дизајниран специјално за прелистување на интернет и малку друго. Вообичаено, нивниот хард диск е многу мал - околу 16 GB - екранот е вообичаено 11 инчи и тие обично имаат само една USB порта.

Имаме целосна компаративна анализа на Chromebook како најдобри мали лаптопи.

Сепак, тие ви дозволуваат да складирате фотографии, видеа и други документи на Google Drive наместо на вашиот хард диск.. Резолуцијата на неговиот екран е вообичаено 1366 x 768 пиксели, што е доволно за сурфање на Интернет и гледање филм од време на време. Исто така, секогаш можете да поврзете сет на USB за да ја зголемите поврзаноста.

Резултатот е систем кој може да работи на хардвер од ниска класа, правејќи Chromebook идеален за тесни буџети или за студенти. Се разбира, уредите Chromebook најдобро функционираат во областите каде што има безжичен интернет пристап, но Google во последно време значително ја засилува својата офлајн функционалност. За да добиете идеја за тоа какви се тие, можете да ги погледнете Dell Chromebook 11 или Toshiba Chromebook.

нетбук

Netbooks се слични на Chromebook во тоа што се многу мали, евтини и оптимизирани за веб-прелистување и малку друго. Овие лаптоп компјутери немаат оптички уред за репродукција на ДВД и ЦД-а. Но, сепак, За разлика од Chromebook, netbook-ите обично работат на оперативниот систем Windows, или последниот или порано, со кои повеќето корисници се запознаени.

Понатаму, многу нетбуки, со нивните отстранливи екрани на допир и тастатури, се на границата помеѓу лаптопите и таблетите. Нетбук е одличен лаптоп за оние кои сакаат да користат апликации за играње игри, но претпочитаат да пишуваат со физичка тастатура.

Подобро мал или голем?

Без оглед на нивната категорија, лаптопи Тие обично се со големина од 11-17 инчи. Вашата одлука за големината на лаптопот треба да се заснова на овие два фактори: тежината и големината на екранот.

Пред сè, големината на екранот на вашиот лаптоп директно ја подразбира количината на содржина што може да ја прикаже и нејзината големина, очигледно. Сепак, треба да имате на ум и дека, Како што се зголемува големината на екранот, резолуцијата исто така треба да се зголемува. Не треба да прифатите ништо помала од резолуција од 1366 x 768 за лаптопи од 10 до 13 инчи или 1920 x 1080 за лаптопи од 17 до 18 инчи.

Второ, треба да го имате на ум тоа За секој инч од екранот што ќе го зголемите, тежината на лаптопот ќе се зголеми за околу 0.45 килограми. Секако, има исклучоци, има лесни и тенки модели кои го разбиваат овој тренд. Можеби го сакате најостриот и најголемиот екран на пазарот, но дали сте спремни да го носите во вашиот ранец?

Кои карактеристики треба да ги барате?

Како и со повеќето технолошки гаџети, лаптопите честопати доаѓаат со голем број функции што може или не ви требаат стандардно. Карактеристиките наведени подолу се оние што мора да ги имате, оние што треба да ги барате кога го купувате вашиот лаптоп.

 • USB 3.0- Ова е најновиот стандард во технологијата за пренос на податоци преку USB. Погрижете се вашиот лаптоп да има барем една од овие порти, така што преносот на датотеки помеѓу вашиот лаптоп и, на пример, USB 3.0 флеш-уредот е побрз.
 • 802.11ac Wi-Fi- Досега 802.11n беше најбрзата безжична интернет конекција, но во последната година се појавија рутери 802.11ac. Ако планирате да го користите вашиот лаптоп за да гледате видеа со стриминг или да преземате голем број датотеки и содржини, треба сериозно да размислите за избор на модел со тој тип на Wi-Fi конекција.
 • Читател на SD картички- Со популаризацијата на камерата за паметни телефони за фотографирање снимки, многу производители на лаптопи почнаа да ја елиминираат оваа функција од нивните модели, меѓутоа, ако сте ентузијаст за фотографија, можеби ќе пропуштите читач на SD картички.
 • Екран на допирИако заслугите на екранот на допир во лаптопот засега се сомнителни, никогаш не знаеме што ќе донесе иднината. Сепак, тоа е карактеристика што може да го поскапи комплетот, затоа добро проценете дали ќе ви биде корисен пред да одлучите.

Прашања што треба да си ги поставите пред да купите

Пред да брзате да купите лаптоп со најубав изглед, треба да си ги поставите следните прашања. Тие ќе ви помогнат да одлучите кој тип на лаптоп е најдобар за вас.

За што главно ќе го користите лаптопот?

Ако го користите пред се за сурфање на Интернет, гледање видеа и видео повици со семејството од време на време, сигурно ќе имате доволно со компјутер за општа или економска употреба. Дали сакате да играте? Таму го имате одговорот. Многу се движите и ви треба тенок и лесен лаптоп, пробајте со Ultrabook. Одговорот на ова прашање секогаш ќе ве упати во вистинската насока.

Колку се грижите за дизајнот?

Има лаптопи од сите форми, брендови, модели и големини - да не зборуваме за слоеви на боја или материјали. Ако имате тенденција да се потсмевате на грдиот дизајн на лаптопите што ги гледате околу вас, веројатно сакате само компјутер со алуминиумско куќиште или барем мека пластика на допир. Но, внимавајте, дизајнот обично е скап.

Колку можете или дали сте спремни да потрошите?

На крајот, ова треба да биде вашиот главен барометар кога одлучувате кој лаптоп да го купите, никогаш не треба да трошите повеќе отколку што можете. Вашиот буџет ќе диктира која категорија лаптоп ќе ја купите.

Барате евтин лаптоп? Кажете ни колку сакате да потрошите и ние ќе ви ги покажеме најдобрите опции:

800 €


* Поместете го лизгачот за да ја промените цената

Што ценевме?

Можеби не сте сфатиле, но лаптопот е со нас неверојатни 30 години, иако во раните денови тој беше нешто повеќе од претенциозна машина за пишување. Со децении, традиционалните десктоп компјутери обезбедуваа поголема компјутерска моќ, поголем капацитет за складирање и подобри монитори по пониска цена. Во средината на XNUMX-тите беше нормално да се има десктоп компјутер, но некои семејства почнаа да ги гледаат придобивките од поседувањето лаптоп.

Со текот на времето, Интернетот еволуираше од dial-up модеми до безжични рутери што ги имаме во моментов и, паралелно, лаптопите се подобруваат за да ги задоволат потребите на корисниците кои треба да се движат со своите компјутери. Некогаш гаџет за бизнисмените, банкарите и војската, денес стана суштинска алатка за секого.

Бидејќи преносливоста е главната вредност на лаптопот, кога оценувате кој компјутер да купите, треба да обрнете големо внимание на неговата големина и тежина, без да го заборавиме неговиот процесор и капацитетот на меморијата. Иако модерните лаптопи веќе не тежат повеќе од 9 килограми како старите, сепак може да се забележи разликата помеѓу модел од 2.72 килограми и модел од 1.84 килограми. Доколку сте студент и планирате да го однесете вашиот лаптоп на час, ќе мора да го пренесете во ранец или торба и сигурно ќе цените дека е мал, полесен модел. Но, од друга страна, ако сте инженер за звук и снимате концерт во живо на музички бенд, она што ќе го побарате од вашиот компјутер е да биде што помоќен.

Постојат многу различни типови на лаптопи. Можете да потрошите неколку стотици евра на основен лаптоп или неколку илјади на лаптоп за игри од висока класа. Со некои можете само да сурфате на Интернет и да пишувате е-пошта, додека други можат без никаков проблем да извршуваат програми за уредување видео и фотографии. Типот на лаптоп што ќе го изберете треба да биде во согласност со задачите што планирате да ги направите со него. Дали ви треба за да работи? Дали сакате да гледате филмови или вашите омилени ТВ серии на него? Дали сте креативна личност или сте љубител на видео игри? Во оваа споредба на лаптопот ги оценивме најдобрите модели на пазарот. Ако сакате да одите подлабоко, можете да ги прочитате нашите написи за лаптопите.

Кој е најдобриот лаптоп во оваа споредба?

Одговорот на ова прашање не е едноставен и нема никаква врска со лаптопите што ги ставивме во нашата табела. Најдобар лаптоп е оној што ги задоволува потребите што ги барате и кој не мора да се совпаѓа со потребите на друго лице.

Иако можеби го барате најлесниот лаптоп на пазарот за да патувате со него насекаде, друг корисник можеби го бара спротивното.

Поради оваа причина, во нашата споредба на лаптопот се обидовме да ги покриеме потребите на целата публика, обложувајќи се на најдобриот модел во секој сегмент во однос на неговата квалитетна цена.

Доколку не знаете кој компјутер да купите, оставете ни коментар и ние ќе ви помогнеме да го изберете оној кој најмногу одговара на вашите потреби.

Конечен заклучок

Идеалниот лаптоп за вас целосно ќе зависи од тоа какви се вашите потреби, за што ќе го користите. Токму поради оваа причина списокот е подреден по цена, а не по „квалитет“.

ефтини лаптопи

Ако барате лаптоп за спорадично користење (како да ја проверите вашата е-пошта, да сурфате на интернет, да ги ажурирате социјалните мрежи, да уредувате фотографии, да гледате Netflix или да работите дел од вашата работа со Microsoft Office или Google Docs, не се стресувајте со уредите Chromebook ), Силно препорачувам да размислите за Chromebook. Погледнете ги оние на врвот на овој водич. Доколку и со тоа инсистирате да купите лаптоп со Windows или ви треба нешто помоќно, можете да се одлучите за еден од компјутерите што ви ги препорачавме на почетокот.

Во оваа иста статија ќе ги најдете оние кои имаат најдобра вредност за парите. Исто така, ако погледнете малку низ мрежата користејќи го менито за навигација и други, ќе видите дека имаме и споредби и поконкретни написи во зависност од типот на лаптопот што сакате да го купите. Можеби ќе сакате да ги видите најдобрите лаптопи за игри (за игри), или најдобриот лаптоп за работа итн.

Како што можете да видите од списокот, ќе бидам целосно јасен со вас. Сите лаптопи што ќе ги најдете подолу се компјутери со Windows. И, да бидам фер, ги додадов моделите на Windows што најмалку ги мразам. Не е дека лаптопите со Windows се лоши, туку обично користам Chromebook што може да се користи за исти задачи и, генерално, се поевтини (како што видовте). Се подразбира дека Apple Macbook нема место во овој водич 🙂

Индекс на водич